Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπραβο υπομονη.. Εγω θα την ειχα βγαλει στο δεκαλεπτο :p Ε ναι λογικα εχει σκαλωσει καπου..

Μια απορια. Χρησιμοποιω το back up for root users. Μετα απο καθε εγκατασταση ρομ και μεταα το σεταρισμα gmail για το μαρκετ κατεβαζω αυτο το προγραμμα το ανοιγω και κανω restore. Προ εγκαταστασης το backup που κανει το προγραμμα σωζει τα δεδομενα σε ενα φακελο στη καρτα μνημης και απο εκει γινεται και το restore. Γενικα υπαρχει τροπος πριν flashαρω μια ROM να την κανω edit και να της περασω το .apk του back up for root ωστε να μου το εγκαθιστα κι αυτο? Ειναι φορες που θελω να δοκιμασω μια rom στο μπαμ και θα βοηθησει αυτο,αντι να καθομαι να περναω λογαριασμους και APNs.

 

Για το πρόβλημά μου ξέρει κανείς τίποτα;

Δεν ξέρω τι να κάνω!!!

Το ανοίγω, και μένει στο boot, εκεί που λέει htc magic!!!

 

Απο το recovery που flashareis τη ρομ εχεις κανει wipe data?

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by athanaso77
Δεν γράφουμε συνεχόμενα μηνύματα. Κάνε χρήση της "Τροποποίησης" ή της "Πολλαπλής Παράθεσης".
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπορείς να περάσεις την εφαρμογή που θέλεις, αλλά θα πρέπει να το κάνεις σε κάθε Rom που θέλεις να δοκιμάσεις και μετά να την υπογράφεις. Συνολικά θα σου παίρνει περισσότερο χρόνο και κόπο από το να βάλεις την εφαρμογή από το market ή από την κάρτα σου, αν την αποθηκεύσεις εκεί.
Link to comment
Share on other sites

Βρηκα στο xda 2 πακετα εργαλειων. Το Port tools και ενα αλλο για το sign της ROM. Με αυτα να την ψαξω τη δουλεια? ΑΚομη και να ειναι πιο χρονοβορο, κατι θα μαθουμε ;)
Link to comment
Share on other sites

εγινε ported το καινουργιο google maps με multitouch και navigation για συσκευες με android 1.6.Στο G1 δουλευει πολυ καλα αν και δεν εχω δοκιμασει ακομα το navigation.Υπαρχει εκδοση και για non rooted συσκευες.Περισσοτερα εδω

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=627582

 

Αποτι διαβασα και στο magic δουλευει μια χαρα

ΜΙΑ ΖΩΗ ΑΕΚ!!!

HTC G1 rooted CYANOGENMOD 6.1.0

HTC DESIRE MIUI 1.4.29 Data2Ext

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω τον vman για την πολυτιμη βοηθεια του! εγκατεστησα την vmasense0.2 και ειναι τελεια. να σαι καλα Βασιλη. Μακαρι να ηταν και σε αλλα φορουμ σαν και σενα. ευχαριστω και παλι.
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω τον vman για την πολυτιμη βοηθεια του! εγκατεστησα την vmasense0.2 και ειναι τελεια. να σαι καλα Βασιλη. Μακαρι να ηταν και σε αλλα φορουμ σαν και σενα. ευχαριστω και παλι.

 

Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

 

Βρηκα στο xda 2 πακετα εργαλειων. Το Port tools και ενα αλλο για το sign της ROM. Με αυτα να την ψαξω τη δουλεια? ΑΚομη και να ειναι πιο χρονοβορο, κατι θα μαθουμε ;)

 

Το μόνο που χρειάζεσαι είναι το sign. Μάλλον παραπάνω δεν κατάλαβα καλά. Σ' ενδιαφέρει να μπορείς να γυρίσεις στη ROM που χρησιμοποιείς κι εκεί να έχεις τις εφαρμογές σου και όχι στις ROM που δοκιμάζεις. Σωστά;

 

Σε αυτή την περίπτωση χρειάζεται να κάνεις τη διαδικασία μόνο μια φορά και φυσικά στη ROM που έχεις ως κύρια. Βέβαια, το πιο απλό θα ήταν να χρησιμοποιείς το nadroid restore ενός backup που θα έκανες πριν βάλεις τη νέα ROM. Έτσι και όλες τις εφαρμογές σου θα είχες και δε θα έχανες τις ρυθμίσεις σου.

 

Παρόλα αυτά, εάν θέλεις να το κάνεις, χρησιμοποίησε το sign. Φυσικά αυτό είναι για Windows. Εάν χρησιμοποιείς linux, η διαδικασία υπογραφής διαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας!

Θα ηθελα να σας ρωτησω κατι.

Αν αγορασω το magic απο την vodafone τι περιορισμους εχει σε σχεση με ενα αλλο που ειναι αγορασμενο απο αλλο κατστημα?Κατι εχω διαβασει για ελλειψη sense ui αλλα δεν ξερω τι ειναι αυτο?Αξιζει τον κοπο η το magic ειναι εξισου καλο ακομα και οπως το δινει η vodafone?

Ευχαριστω εξ'αρχης!

Link to comment
Share on other sites

Δες την απάντησή μου στην ίδια ερώτηση δύο σελίδες παραπάνω. To Sense UI είναι διαφορετικό interface για το magic, σχεδιασμένο από την HTC. Τα κινητά της Vodafone χρησιμοποιούν το κλασσικό interface του Android. ρίξε μια ματιά σε [ame=http://www.youtube.com/watch?v=GCodXvFrz5E]YouTube- HTC Hero, Android and Sense UI powered at pestaola.gr[/ame], για να πάρεις μια γεύση από Sense UI.

 

OFFTOPIC:

Μια μικρή παράκληση για τους φίλους που έρχονται πρώτη φορά στο thread του HTC Magic. Χρησιμοποιείστε τη λειτουργία αναζήτησης πριν κάνετε την ερώτησή σας. Το πιθανότερο είναι, μετά από 126 σελίδες και 1.860 post, να έχει ήδη απαντηθεί. Από εκεί και πέρα, όλοι εδώ είμαστε πρόθυμοι να σας βοηθήσουμε.

Edited by vman
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, ειμαι νεος στο χωρο και πολλα πραγματα δε γνωριζω...

εχω εδω και δυο εβδομαδες το magic αγορασμενο απο wind,εχω προσεξη μετα που φορτωσα τη Rom την επισημη να μην μπαινη σε καποια WiFi που δειχνει οτι ειναι ελευθερα, ακομα κατεβασα την εφαρμογη Ndrive...,μα χαρτες Ελλαδας δε βρισκω, του δινω να βρει τη θεση μου κι αυτο μονο δειχνη το βελακι στην οθονη και τιποτα αλλο...

Ευχαριστω περιμενω βοηθεια...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, ειμαι νεος στο χωρο και πολλα πραγματα δε γνωριζω...

εχω εδω και δυο εβδομαδες το magic αγορασμενο απο wind,εχω προσεξη μετα που φορτωσα τη Rom την επισημη να μην μπαινη σε καποια WiFi που δειχνει οτι ειναι ελευθερα, ακομα κατεβασα την εφαρμογη Ndrive...,μα χαρτες Ελλαδας δε βρισκω, του δινω να βρει τη θεση μου κι αυτο μονο δειχνη το βελακι στην οθονη και τιποτα αλλο...

Ευχαριστω περιμενω βοηθεια...

 

τι εννοείς μόνο δείχνει το βελάκι στην οθόνη?

του έχεις δώσει προορισμό?

Link to comment
Share on other sites

οταν παω να δωσω προορισμο, αριστερα εχει τη σημαια της Μαλτας και στις χωρες εχει Ελβετια, Ιρλανδια,Λιχνεσταιν,Λουξεμβουργο, Μαλτα...μη γελατε...χαχα
Link to comment
Share on other sites

οταν παω να δωσω προορισμο, αριστερα εχει τη σημαια της Μαλτας και στις χωρες εχει Ελβετια, Ιρλανδια,Λιχνεσταιν,Λουξεμβουργο, Μαλτα...μη γελατε...χαχα

 

έχεις ρυθμίσει ελληνική γλώσσα? έχεις ελληνικούς χάρτες?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, ειμαι νεος στο χωρο και πολλα πραγματα δε γνωριζω...

εχω εδω και δυο εβδομαδες το magic αγορασμενο απο wind,εχω προσεξη μετα που φορτωσα τη Rom την επισημη να μην μπαινη σε καποια WiFi που δειχνει οτι ειναι ελευθερα, ακομα κατεβασα την εφαρμογη Ndrive...,μα χαρτες Ελλαδας δε βρισκω, του δινω να βρει τη θεση μου κι αυτο μονο δειχνη το βελακι στην οθονη και τιποτα αλλο...

Ευχαριστω περιμενω βοηθεια...

 

κατεβασες μονο την εφαρμογη απο το μαρκετ.Τους χαρτες πρεπει να τους αγορασεις ή να τους....βρεις και να τους ξεκλειδωσεις.Αν θες τη γνωμη μου μην παιδευεσαι με το ndrive ψαξου λιγο και βαλε το sygic mobile maps ειναι πιο γρηγορο και κλειδωνει πολυ πιο γρηγορα δορυφορο

ΜΙΑ ΖΩΗ ΑΕΚ!!!

HTC G1 rooted CYANOGENMOD 6.1.0

HTC DESIRE MIUI 1.4.29 Data2Ext

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

 

 

 

Το μόνο που χρειάζεσαι είναι το sign. Μάλλον παραπάνω δεν κατάλαβα καλά. Σ' ενδιαφέρει να μπορείς να γυρίσεις στη ROM που χρησιμοποιείς κι εκεί να έχεις τις εφαρμογές σου και όχι στις ROM που δοκιμάζεις. Σωστά;

 

Σε αυτή την περίπτωση χρειάζεται να κάνεις τη διαδικασία μόνο μια φορά και φυσικά στη ROM που έχεις ως κύρια. Βέβαια, το πιο απλό θα ήταν να χρησιμοποιείς το nadroid restore ενός backup που θα έκανες πριν βάλεις τη νέα ROM. Έτσι και όλες τις εφαρμογές σου θα είχες και δε θα έχανες τις ρυθμίσεις σου.

 

Παρόλα αυτά, εάν θέλεις να το κάνεις, χρησιμοποίησε το sign. Φυσικά αυτό είναι για Windows. Εάν χρησιμοποιείς linux, η διαδικασία υπογραφής διαφέρει.

 

Οχι,δεν με ενδιαφερει να μπορω να γυρισω στη ΡΟΜ που χρησιμοποιω,ειναι χαζο απ τη στιγμη που υπαρχει το nandroid restore. Απλα σκεφτηκα οταν βαζω απλα μια ρομ για να τη δοκιμασω,αντι να βαζω gmail και APN accounts απλα για market ωστε να κατεβασω back up for roots και astro manager και ολα τα υπολοιπα,απλα να πειραζω λιγο τη ΡΟΜ(προεγκαθιστωντας 2-3 apps) πριν την φλασαρω. Ακομη και χρονοβορο να ειναι,βγαινει κατι απ τη διαδικασια,μαθαινω πως ειναι η ΡΟΜ,πως τη φτιαχνεις,μπαινω σε μια λογικη

Link to comment
Share on other sites

Οπότε δεν κατάλαβα λάθος την πρώτη φορά, αλλά τη δεύτερη:lol:.

 

Εφαρμογές μπορείς να προεγκαταστήσεις, όπως και τις ρυθμίσεις για apn. Ωστόσο, την εκ των προτέρων ρύθμιση του gmail δεν μπορείς να την περάσεις στη ROM ή για να γίνει, απαιτεί τεχνικές γνώσεις που εγώ δεν έχω. Κι αυτό γιατί οι βάσεις δεδομένων καθώς και κάποια άλλα αρχεία δημιουργούνται κατά το πρώτο boot. Θα μου ήταν πολύ εύκολο να πειράξω το αρχείο των ρυθμίσεων του market, ώστε να βλέπουμε τις paid εφαρμογές, αλλά δεν μπορώ να το κάνω, γιατί αυτό δημιουργείται την πρώτη φορά που τρέχεις την εφαρμογή Market. Δεν προϋπάρχει.

 

Μπορεί να κάνω και λάθος σε αυτό το σημείο, αλλά θεωρητικά, αν κάποιος έχει γνώσεις scripting και προγραμματισμό, πιθανότατα μπορεί να κάνει extract τα απαραίτητα αρχεία από μια λειτουργούσα ROM και στη συνέχεια να φροντίσει στην κατάλληλη χρονική στιγμή αυτά να εγγραφούν στην καινούρια.

 

Όπως καταλαβαίνεις, όλα αυτά για κάποιον που δεν έχει τις γνώσεις, απαιτούν δυσανάλογα μεγάλη προσπάθεια και κόπο εν συγκρίση με το προσδοκώμενο αποτέλεσμα. Δηλαδή, να κερδίσεις 2-3 λεπτά από τη ρύθμιση του google λογαριασμού. Ωστόσο, εάν αποφασίσεις να το ψάξεις, εγώ είμαι μαζί σου.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια,για να βαλω λοιπον 2 apps στη ΡΟΜ πριν τη φλασαρω,πεταω απλα στο φακελο apps του εκαστοτε .zip αρχειου της ΡΟΜ και μετα την υπογραφω?
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν 2 ενδεχόμενα:

 

1o

Φάκελος Data/apps -> σε αυτή την περίπτωση, εάν υπάρχει ήδη τέτοιος φάκελος, (διαφορετικά πρέπει να γράψεις κώδικα, για να μπορεί να αντιγραφεί κατά το πρώτο boot) βάζεις τις εφαρμογές σου και μπορείς εν συνεχεία να τις απεγκαταστήσεις, όπως θα έκανες, αν τις είχες εγκαταστήσει από το market.

 

2o

Δεν υπάρχεις φάκελος Data/apps -> σε αυτή την περίπτωση βάζεις τις εφαρμογές στο system/apps και δεν μπορείς να τις απεγκαταστήσεις παρά μόνο εάν κάνεις remount το partition του system ως rw.

 

Στο τέλος υπογράφεις το νέο αρχείο zip που θα κάνεις. Μην ξεχνάς πάντα να κάνεις nandroid backup πριν την εγκατάσταση. Εάν κατά την εγκατάσταση, σου βγάλει μήνυμα signature failure, κάτι δεν έκανες σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ενα φιλαρακι θελει να παρει το magic απο την vodafone με 300€ που το εχει...

Στο Site το διχνει με 288mb,εχει κανεις εμπειρια αγορας να το διασταυρωσει οτι ειναι 32a???

Ακομα,αν ειναι τελικα 32b υπαρχει επισημη ρομ της htc με ελληνικα και sence????

Ευχαριστω...

 

Υ.Σ. Τελικα βασιλη αυτο το aborted που μου εγραφε ηταν δικη μου χαζομαρα γιαυτο και δεν σε ξαναενοχλησα...ακολουθησα τις οδηγιες σου αργοτερα και πηγαν ολα καλα!!!!!!

Thanks!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Στο Site το διχνει με 288mb,εχει κανεις εμπειρια αγορας να το διασταυρωσει οτι ειναι 32a???

 

Στο πρώτο post έχει ένα FAQ απαραίτητο να το διαβάσει οποιοσδήποτε θέλει να ασχοληθεί με την εν λόγω συσκευή.

 

Φυσικά υπάρχει η απάντηση και σε αυτό που ρωτάς.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Τα κινητά της Vodafone Ελλάδας είναι 32Α και δεν έχουν Sense UI. Εάν το πάρει από τη Vodafone, μπορεί να βάλει μόνο αναβαθμίσεις της Vodafone. Αν θέλει να βάλει την τελευταία αναβάθμιση της HTC, με Sense UI (σε κινητό Magic - Vodafone branded), θα πρέπει να καταφύγει στη μέθοδο της goldcard.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν 2 ενδεχόμενα:

 

1o

Φάκελος Data/apps -> σε αυτή την περίπτωση, εάν υπάρχει ήδη τέτοιος φάκελος, (διαφορετικά πρέπει να γράψεις κώδικα, για να μπορεί να αντιγραφεί κατά το πρώτο boot) βάζεις τις εφαρμογές σου και μπορείς εν συνεχεία να τις απεγκαταστήσεις, όπως θα έκανες, αν τις είχες εγκαταστήσει από το market.

 

2o

Δεν υπάρχεις φάκελος Data/apps -> σε αυτή την περίπτωση βάζεις τις εφαρμογές στο system/apps και δεν μπορείς να τις απεγκαταστήσεις παρά μόνο εάν κάνεις remount το partition του system ως rw.

 

Στο τέλος υπογράφεις το νέο αρχείο zip που θα κάνεις. Μην ξεχνάς πάντα να κάνεις nandroid backup πριν την εγκατάσταση. Εάν κατά την εγκατάσταση, σου βγάλει μήνυμα signature failure, κάτι δεν έκανες σωστά.

 

OK ευχαριστω. Θα το κανω μια προσπαθεια το βραδακι που με πιανουν οι ορεξεις :p

Link to comment
Share on other sites

μπορεί κανείς να με βοηθήσει.............γιατι δεν μπορώ να κατεβάσω και να εγκαταστίσω από το μάρκετ???...........μιλάμε για δωρεάν εφαρμογες..........μήπως πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση??? ....έχω την VODAFONE έκδοση...........ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ Edited by alexkid31
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...