Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η superD μου έκανε συνεχώς επανεκινηση και δεν δούλεψε. Δεν ξέρω τι παίζει. Την δεύτερη που είναι 2.1 θα την βαλω το βράδυ. Τώρα έχω αυτή που πρότεινες και είναι αρκετά καλή αλλά δεν μου αρέσει το πληκτρολόγιο. Από εκεί γράφω τώρα, με το κλασικό greek inpout....
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Htc magic agorasmeno apo Wind.

 

Evala tin official anavathmisi se UI Sense kai ola ma ola dolevoun telia!

Anepifilakta to sinistw! Den iparxei to poso telio egine to kinito.

Gia na min milisw gia to poso grigorotero exei ginei!Mexri kai video travaei poli kalitera apo prin( se thema taxititas oxi piotitas..) !!

 

Από την ομάδα διαχείρισης

----------------------------------

Θα σε παρακαλούσα να γράφεις ελληνικά. Διάβασε την ανακοίνωση για τα greeklish

Edited by vman
Προσθήκη ενημέρωσης για greeklish
Link to comment
Share on other sites

η καλύτερη εκτός 1,5 sense που έχω δοκιμάσει ως προς περιβάλλον είναι μία 2.1 που είχε ανεβάσει ο vman αλλά δεν ήταν λειτουργική

έχει βρει κανείς σας κάποια λειτουργική 2,1?

να κάνω μια χαζή ερώτηση? δεν έχω δει καθόλου sense ui σε android 1.6 ή 2,1...

γιατί δεν παίζει?

βρήκα...αυτή

Edited by MALACHASKOS
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις δει 1.6 ή 2.1 με Sense UI, γιατί δεν υπάρχουν ακόμα. Η ROM που είδες είναι από dump που έγινε από ROM της HTC που βρίσκεται σε φάση ανάπτυξης και περιλαμβάνει και Sense UI.
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το bug:

Με μια επιφύλαξη γιατί δεν έκανα το τεστ όπως ακριβώς είπε ο vman και δεν έχω άλλο τηλέφωνο τώρα για να δοκιμάσω.

Δοκίμασα 3 φορές: Μία με 3g και φόρτωμα του in.gr, μία με 2G με φόρτωμα του in.gr πάλι και μία με 2G και φόρτωμα google maps. Σε όλες τις περιπτώσεις έβλεπα τα βελάκια με G ή με Η να αναβοσβήνουν.

Και τις 3 φορές χτύπησε το τηλέφωνο και απλά σταμάτησε το data.

Με wind

Με radio 6.35.08.29

Edited by rigasnic

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα το θέμα φαίνεται να υφίσταται με τα κινητά που δουλεύουν σε Vodafone. Βέβαια, στη φάση που δοκίμαζα διάφορες ρυθμίσεις για το RIL (Radio Interface Layer), έβαλα και τις ρυθμίσεις που έχει η Vodafone στη ROM για το Magic και δε διορθώθηκε το πρόβλημα. Πρέπει να βρω μια κάρτα SIM άλλου δικτύου, για να αποκλείσω ότι έχει να κάνει με τη ROM (αν με την κάρτα αυτή διακόψει, όπως περιγράφει ο riganic, τη GPRS σύνδεση και απαντήσει στην κλήση). Edited by vman
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα το θέμα φαίνεται να υφίσταται με τα κινητά που δουλεύουν σε Vodafone. Βέβαια, στη φάση που δοκίμαζα διάφορες ρυθμίσεις για το RIL (Radio Interface Layer), έβαλα και τις ρυθμίσεις που έχει η Vodafone στη ROM για το Magic και δε διορθώθηκε το πρόβλημα. Πρέπει να βρω μια κάρτα SIM άλλου δικτύου, για να αποκλείσω ότι έχει να κάνει με τη ROM (αν με την κάρτα αυτή διακόψει, όπως περιγράφει ο riganic, τη GPRS σύνδεση και απαντήσει στην κλήση).

 

tha dokimaso me wind simvolaio to vradi molis pao spiti. kai tha steilo pos!

sorry gia to minima alla grafo apo kinito.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα απο το Γερμανο γνωριζουμε αν τα κινητα που εχει βαλει σε εκτπωσεις εχουν τη νεα Ρομ με το sense UI που νομιζω οτι βοηθα πολυ το περιβαλλον λειτουργιας του κινητου ή απλα ειναι με τα αγγλικα? Η αναβαθμιση ειναι ευκολη μετα?
Link to comment
Share on other sites

Αληθεια βρε παιδια τι γινεται με το Bluetooth? δε στελνει ουτε παιρνη δεδομενα ενω βλεπει τον αλλο χρηστη...

Να ρωτησω ακομα, καλη εφαρμογη word και exel απο το μαρκετ?

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια βρε παιδια τι γινεται με το Bluetooth? δε στελνει ουτε παιρνη δεδομενα ενω βλεπει τον αλλο χρηστη...

Να ρωτησω ακομα, καλη εφαρμογη word και exel απο το μαρκετ?

 

χρησιμοποιώ το "documents to go"! είναι πολύ καλό!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα απο το Γερμανο γνωριζουμε αν τα κινητα που εχει βαλει σε εκτπωσεις εχουν τη νεα Ρομ με το sense UI που νομιζω οτι βοηθα πολυ το περιβαλλον λειτουργιας του κινητου ή απλα ειναι με τα αγγλικα? Η αναβαθμιση ειναι ευκολη μετα?

Θεωρώ απίθανο να έχουν τα κινητά από το Γερμανό τη ROM με το Sense UI. Κι αυτό γιατί τα κινητά τα έχουν κατά πάσα πιθανότητα πριν βγει η νέα ROM. Ακόμα και να μην την έχουν, η αναβάθμιση γίνεται εύκολα. Εγκαθιστάς το HTC Sync και μετά απλά τρέχεις το αρχείο της αναβάθμισης.

 

Βέβαια, υποθέτω ότι μπορείς να το στείλεις στην αντιπροσωπεία και να στην κάνουν εκεί. Απλά δεν αξίζει το χρόνο που θα περιμένεις και τη φασαρία.

 

Αληθεια βρε παιδια τι γινεται με το Bluetooth? δε στελνει ουτε παιρνη δεδομενα ενω βλεπει τον αλλο χρηστη...

 

To bluetooth λειτουργεί μόνο για σύνδεση με ακουστικό. Δεν υπάρχει το προφίλ για OBEX (αποστολή αρχείων) ή για FTP (μεταφορά αρχείων). Αυτό είναι ένα από τα προβλήματα του Android 1.5. Δουλεύει μερικώς σε 1.6 ROMs, όπως η RaV Donut.

Link to comment
Share on other sites

μόλις δοκίμασα και στην wind και με GPRS είχα βάλει να κατεβαίνει μια εφαρμογή και σταμάτησε μου έδωσε την κλήση και μετα ξανά συνέχισε!!!!

άρα λογικά φταίει η Vodafone!

A!!!

Βασίλη η εγκατάσταση της VmaSense 0.2 έγινε χωρίς το "αρχικό" κόλλημα!!!

τρελό??????

Link to comment
Share on other sites

Μετα την εγκατασταση της επισημης νεας rom απο τον οδηγο του vman χωρις perfect spl κτλ...

Παρατηρησα πως...

 

1) Τ9 οταν γραφω μηνυμα στα αγγλικα μου δουλευει μια χαρα...στα ελληνικα καθολου...

Ενω οταν γραφω ελληνικα στο Meebo(msn messenger) Το ελληνικο Τ9 λειτουργει κανονικα...Τρελο???

 

2) Ενω γνωριζα το G και το H οταν συνδεομουν,σημερα μου εβγαλε και το Ε...Τι ειναι αυτο?? Παιζει να αλλαζει η χρεωση?

Link to comment
Share on other sites

Μετα την εγκατασταση της επισημης νεας rom απο τον οδηγο του vman χωρις perfect spl κτλ...

Παρατηρησα πως...

 

1) Τ9 οταν γραφω μηνυμα στα αγγλικα μου δουλευει μια χαρα...στα ελληνικα καθολου...

Ενω οταν γραφω ελληνικα στο Meebo(msn messenger) Το ελληνικο Τ9 λειτουργει κανονικα...Τρελο???

 

2) Ενω γνωριζα το G και το H οταν συνδεομουν,σημερα μου εβγαλε και το Ε...Τι ειναι αυτο?? Παιζει να αλλαζει η χρεωση?

 

Δυστυχώς δεν υποστηρίζει T9 στα ελληνικά, όταν γράφεις SMS. Οπουδήποτε αλλού δουλεύει κανονικά.

 

Το G είναι από το GPRS, το H από το HSDPA και το E από το EDGE. Ουσιαστικά το EDGE είναι 3G. Δε νομίζω ότι υπάρχει θέμα διαφορετικής χρέωσης σε σχέση με GPRS και HSDPA. Ποια εταιρεία κινητής έχεις;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν τίθεται θέμα διαφορετικής χρέωσης. Η χρέωση έχει να κάνει απολειστικά με τον όγκο των δεδομένων που μεταφέρεται.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

μόλις δοκίμασα και στην wind και με GPRS είχα βάλει να κατεβαίνει μια εφαρμογή και σταμάτησε μου έδωσε την κλήση και μετα ξανά συνέχισε!!!!

άρα λογικά φταίει η Vodafone!

 

Μετά από αμέτρητες δοκιμές ρυθμίσεων και αυτό που είπε παραπάνω ο Κώστας (το οποίο δείχνει ότι δεν είναι θέμα ROM ή Magic) ξανατηλεφώνησα στη Vodafone. Μίλησα με άλλον τεχνικό ο οποίος ούτε λίγο ούτε πολύ μου είπε ότι αυτό είναι θέμα ρύθμισης του δικτύου της Vodafone. Το ίδιο συμβαίνει και σε άλλες συσκευές και όχι μόνο στο Magic (αν μπορεί ας το δοκιμάσει κάποιος ή αν το ξέρει να το επιβεβαιώσει). Δηλαδή, όταν υπάρχει ενεργή σύνδεση GPRS δεν περνάει η φωνή.

 

Κατά συνέπεια, δεν είναι θέμα της HTC και δεν έχει να κάνει με την τελευταία αναβάθμιση. Αφορά το δίκτυο της Vodafone και κατά πάσα πιθανότητα δεν το είχαμε προσέξει πριν την αναβάθμιση (εάν κάποιος δεν έχει περάσει την τελευταία αναβάθμιση και έχει Vodafone, παρακαλώ να ελέγξει το συγκεκριμένο θέμα). Το συγκεκριμένο "bug" ίσως δεν είναι τόσο σημαντικό για έναν απλό χρήστη. Ωστόσο, ένας επαγγελματίας με αρκετή χρήση mobile internet (σε περιοχές που δεν υπάρχει επαρκής κάλυψη 3G) και πολλές κλήσεις θα αντιμετωπίσει πρόβλημα ανεξάρτητα συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ vman.

 

Το πρόβλημα αυτό το είχα εντοπίσει από το καλοκαίρι.

Συνέβαινε με το 90% των ROM που έβαζα εκτός από τη μαμίσια (Από ACE).

Είμαι κι εγώ στη Vodafone.

Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα έχω και στο iPhone 3GS με κάρτα vodafone.

 

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ vman.

 

Το πρόβλημα αυτό το είχα εντοπίσει από το καλοκαίρι.

Συνέβαινε με το 90% των ROM που έβαζα εκτός από τη μαμίσια (Από ACE).

Είμαι κι εγώ στη Vodafone.

Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα έχω και στο iPhone 3GS με κάρτα vodafone.

 

Γιάννης

 

Από τη στιγμή που δεν υποστηρίζει το δίκτυο της Vodafone τη διακοπή της GPRS σύνδεσης, για να περάσει η κλήση, θεωρώ απίθανο να δούλευε στην αρχική ROM. Βέβαια, επιφυλάσσομαι να το πω με σιγουριά, μέχρι να κοιτάξω και την αρχική ROM, για να δω τις ρυθμίσεις που είχε.

 

OFFTOPIC:

Γιάννη μπόρεσες να συγχρονίσεις τις επαφές σου, όπως ήθελες;

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη, είμαι σίγουρος ότι γινόταν με τη μαμίσια.

 

Γι'αυτό το λόγο γύριζα και ξαναγύριζα σ' αυτή αφού ήμουν αναγκασμένος να καλώ όποιον με έπαιρνε τηλ και λάβαινε την ειδοποίηση ότι είμαι εκτός δικτύου.

 

Όσον αφορά στις επαφές είναι αδύνατο γιατί η sense δεν μου δίνει τη δυνατότητα επιλογής "οι επαφές μου", "όλες οι επαφές μου", κλπ από το Gmail.

Έτσι αναγκαστικά έχω και τις 240 επαφές στο κινητό.:cry:

 

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αμέτρητες δοκιμές ρυθμίσεων και αυτό που είπε παραπάνω ο Κώστας (το οποίο δείχνει ότι δεν είναι θέμα ROM ή Magic) ξανατηλεφώνησα στη Vodafone. Μίλησα με άλλον τεχνικό ο οποίος ούτε λίγο ούτε πολύ μου είπε ότι αυτό είναι θέμα ρύθμισης του δικτύου της Vodafone. Το ίδιο συμβαίνει και σε άλλες συσκευές και όχι μόνο στο Magic (αν μπορεί ας το δοκιμάσει κάποιος ή αν το ξέρει να το επιβεβαιώσει). Δηλαδή, όταν υπάρχει ενεργή σύνδεση GPRS δεν περνάει η φωνή.

 

Κατά συνέπεια, δεν είναι θέμα της HTC και δεν έχει να κάνει με την τελευταία αναβάθμιση. Αφορά το δίκτυο της Vodafone και κατά πάσα πιθανότητα δεν το είχαμε προσέξει πριν την αναβάθμιση (εάν κάποιος δεν έχει περάσει την τελευταία αναβάθμιση και έχει Vodafone, παρακαλώ να ελέγξει το συγκεκριμένο θέμα). Το συγκεκριμένο "bug" ίσως δεν είναι τόσο σημαντικό για έναν απλό χρήστη. Ωστόσο, ένας επαγγελματίας με αρκετή χρήση mobile internet (σε περιοχές που δεν υπάρχει επαρκής κάλυψη 3G) και πολλές κλήσεις θα αντιμετωπίσει πρόβλημα ανεξάρτητα συσκευής.

 

Έχει συζητηθεί το θέμα και στο thread του iPhone εκτενώς γιατί με το παραμικρό ζητάει internet και πολύς κόσμος είχε χαμένες κλήσεις ενώ ήταν σε περιοχές με σήμα. Είναι περιορισμός του δικτύου GPRS που επιτρέπει ή data ή voice όχι και τα 2 ταυτόχρονα.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έβαλα την cursor sense του vman κ έχω τις εξής απορίες..

1)Το bluetooth προφανώς δε δουλεύει σε καμία rom με sense ui?

2)Όλα δουλεύουν πολύ γρήγορα, καμία σχέση με τη μαμά rom, αλλά δε μπορώ να απεγκαταστήσω το peep και το stocks που δεν τα χρησιμοποιώ.. Επίσης ο task killer με το που τις κλείνει αυτές ξανανοίγουν με αποτέλεσμα να λειτουργούν καταλυτικά στο να τελειώνει πιο γρήγορα η μπαταρία..

3)Έβαλα την CursorSense 1.2.1 και όχι την CursorSense 0.9.1. Γίνεται με κάποιο τρόπο να έχω 160 χαρακτήρες στο μήνυμα?

Μήπως έχει να κάνει και με το Bluetooth αυτό?

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έβαλα την cursor sense του vman κ έχω τις εξής απορίες..

Η cursorsense δεν είναι του vman. Είναι του cursordroid. Η vmasense είναι του vman.

 

1)Το bluetooth προφανώς δε δουλεύει σε καμία rom με sense ui?

Ακριβώς. Το έχω ξαναπεί πολλές φορές.

 

2)Όλα δουλεύουν πολύ γρήγορα, καμία σχέση με τη μαμά rom, αλλά δε μπορώ να απεγκαταστήσω το peep και το stocks που δεν τα χρησιμοποιώ.. Επίσης ο task killer με το που τις κλείνει αυτές ξανανοίγουν με αποτέλεσμα να λειτουργούν καταλυτικά στο να τελειώνει πιο γρήγορα η μπαταρία..

Θα πρέπει από command prompt στο φάκελο tools του androidsdk να δώσεις τις παρακάτω εντολές:

adb shell
mount -o rw,remount -t yaffs2 /dev/block/mtdblock3 /system
chmod 777 /system/app
cd /system/app
rm Stock.apk
rm Stock.odex
rm HtcTwitter.apk
rm HtcTwitter.odex
rm com.htc.TwitterWidget.apk
rm com.htc.TwitterWidget.odex
cd /
chmod 755 /system/app
exit

Έχει σημασία οι κεφαλαίοι χαρακτήρες να είναι κεφαλαίοι και οι μικροί να είναι μικροί. Καλύτερα να κάνεις copy/paste από εδώ.

 

3)Έβαλα την CursorSense 1.2.1 και όχι την CursorSense 0.9.1. Γίνεται με κάποιο τρόπο να έχω 160 χαρακτήρες στο μήνυμα?

Μήπως έχει να κάνει και με το Bluetooth αυτό?

Ευχαριστώ!!!

Μάλλον ανήκεις σε εκείνους που δε δουλεύουν οι 160 ελληνικοί χαρακτήρες στα SMS. Μέχρι τώρα έχει αναφερθεί από άλλους δύο φίλους. Δεν έχει να κάνει με το bluetooth και δεν υπάρχει λύση σε αυτή τη φάση.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μία ερώτηση, που μπορεί να είναι απλή αλλά δεν μπορεσα να βγάλω άκρη. Έχω ένα Magic από Vodafone Ελλάδος αγορασμένο και θέλω να του βάλω την τελευταία έκδοση firmware της HTC. Έφτιαξα goldcard όπως έλεγε σε προηγούμενα ποστ αλλά μετά τι βήματα πρέπει να κάνω για να συνεχίσω?
Nokia 6120c--->Samsung F700--->ASUS P750--->iPhone 3G
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...