Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχει λύση σ' αυτό το πρόβλημα? Μήπως μπορεί να ληφθεί στα υπόψη στη 0.3?

 

Δεν έχω παρατηρήσει, εάν συμβαίνει κάτι τέτοιο Γιάννη. Αν όντως συμβαίνει, δεν έχει να κάνει με τη vmasense, αλλά με τη ROM της HTC την οποία έχω προσαρμόσει και έτσι έχει προκύψει η vmasense. Πες μου αν θέλεις το radio που έχεις. Το τελευταίο που κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή είναι το 6.35.10.18.

 

Επίσης ένα άλλο θέμα είναι το ότι με το συγχρονισμό των επαφών Google εμφανίζονται στο τηλέφωνο όλες μα όλες οι επαφές μου και όχι μόνο αυτές που επιλέγω εγώ (Νομίζω στη μανίσια ROM μπορούσα να επιλέξω ποιά κατηγορία επαφών θέλω να συγχρονίζεται).

 

Αυτή τη στιγμή το κινητό μου βρίσκεται σε φάση αποσύνθεσης (δοκιμάζω την έκδοση 1.6 που έχω φτιάξει) και δεν μπορώ να σου απαντήσω σχετικά με αυτό. Έχω την εντύπωση ότι συγχρονίζει μόνο τις επαφές που θέλω. Θα το κοιτάξω και θα σου πω.

 

Δοκίμασε να κάνεις καθαρή εγκατάσταση της VmaSense 0.2, αφού προηγουμένως σε fastboot mode δώσεις την εντολή:

fastboot erase system -w

 

Ίσως είναι κάτι παροδικό και με αυτό τον τρόπο αλλάξει. Κάνε nandroid backup προηγουμένως.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αγαπητέ Βασίλη.

 

Κατ' αρχήν σ'ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου.

Εχω το 6.35.08.29

Αν με παραπέμψεις κάπου θα μπορούσα να κάνω αναβάθμιση σ' αυτό που αναφέρεις.

 

Η εγκατάσταση της 0.2 έγινε όπως ακριβώς περιγράφεις.

 

Το θέμα που αναφέρω για την κλήση παραπάνω θα μπορούσε να το ελεγξει ο καθένας απλά καλώντας το κινητό τη στιγμή που κατεβάζει ένα αρχείο.

 

Μιλάω πάντα για GPRS και ΟΧΙ 3G.

 

Φιλικά

 

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω αργότερα. Εν τω μεταξύ μπορείς να εγκαταστήσεις το 6.35.10.18 ακολουθώντας τις οδηγίες εδώ. Στο βήμα 6 δε χρειάζεται να εγκαταστήσεις τη recovery, εάν ήδη την έχεις, οπότε θα εκτελέσεις τις δύο πρώτες εντολές:

 

fastboot flash radio Radio_HTC_PVT_32A_6.35.10.18.img
fastboot flash hboot hboot-1.76.2007.img

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Βασίλη.

 

Κατ' αρχήν σ'ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου.

Εχω το 6.35.08.29

Αν με παραπέμψεις κάπου θα μπορούσα να κάνω αναβάθμιση σ' αυτό που αναφέρεις.

 

Η εγκατάσταση της 0.2 έγινε όπως ακριβώς περιγράφεις.

 

Το θέμα που αναφέρω για την κλήση παραπάνω θα μπορούσε να το ελεγξει ο καθένας απλά καλώντας το κινητό τη στιγμή που κατεβάζει ένα αρχείο.

 

Μιλάω πάντα για GPRS και ΟΧΙ 3G.

 

Φιλικά

 

Γιάννης

 

κανονικά σταματάει την λήψη μου δίνει την κλήση και μετά συνεχίζει, χρησιμοποιώ vmasense 0.1!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

Χρησιμοποιώ την 0.2 sense του vman και έχω κάποιες απορίες.

Θυμάμαι ότι στη γνήσια ROM που είχε το τηλέφωνο τον Ιούλιο όταν λειτουργούσε το GPRS και κατέβαζε κάτι και υπήρχε εισερχόμενη κλήση η κλήση πραγματοποιούταν με ταυτόχρονη διακοπή του GPRS με συνέχιση με τη λήξη της κλήσης.

 

Αυτό όμως δεν συμβαίνει με τη 0.2 με συνέπεια να παίρνω αργότερα ένα sms ότι το τάδε νούμερο με κάλεσε.

 

Έχεις δίκιο Γιάννη. Το δοκίμασα και το επιβεβαιώνω. Πιθανότατα έχει να κάνει με τον kernel του CursorDroid που έχω χρησιμοποιήσει στη VmaSense 0.2. Έχω έναν ακόμα kernel που μπορώ να δοκιμάσω. Διαφορετικά η 0.3 θα έχει πάλι τον αρχικό μέχρι να μπορέσω να εντοπίσω το πρόβλημα. Θα επικοινωνήσω και με τον CursorDroid να δω μήπως έχει κάποια λύση.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο Γιάννη. Το δοκίμασα και το επιβεβαιώνω. Πιθανότατα έχει να κάνει με τον kernel του CursorDroid που έχω χρησιμοποιήσει στη VmaSense 0.2. Έχω έναν ακόμα kernel που μπορώ να δοκιμάσω. Διαφορετικά η 0.3 θα έχει πάλι τον αρχικό μέχρι να μπορέσω να εντοπίσω το πρόβλημα. Θα επικοινωνήσω και με τον CursorDroid να δω μήπως έχει κάποια λύση.

 

Βασίλη, ευχαριστώ για την επιβεβαίωση.

 

Ευχαριστώ και τον MALACHASKOS.

 

Γιάννης

 

Edit: Παιδιά και το θέμα της επιλογής της κατηγορίας επαφών το θεωρώ σοβαρό επειδή έχω συνολικά 280 επαφές εκ των οποίων χρησιμοποιώ τις 90 και στο αυτοκίνητό μου ο κατάλογος έγινε δυσλειτουργικός αφού έχει γίνει τεράστιος (Κάθε επαφή έχει και 3 τηλέφωνα).

Edited by idovas
Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω κανονικά videos από την εφαρμογή. Υπάρχει θέμα με μερικά, αλλά τα περισσότερα τα παίζει κανονικά.

 

 

 

Αν κατάλαβα καλά, θέλεις να μεταφέρεις τις επαφές από την κάρτα SIM στο κινητό. Αυτό γίνεται αν πας στις επαφές, πατήσεις το πλήκτρο μενού και στη συνέχεια στο popup επιλέξεις εισαγωγή. Αυτό σου δίνει τη δυνατότητα είτε να μεταφέρεις τις επαφές στο τηλέφωνο είτε στον google λογαριασμό σου κάνοντας την αντίστοιχη επιλογή. Βέβαια, σε κάποιους υπάρχει ένα θέμα με τα ονόματα των επαφών τα οποία δεν μπορούν να διαβαστούν. Σε αυτή την περίπτωση, όπως σου είπε και ο riganic, ακολούθησε το σενάριο Νο 2.

 

 

 

Ισχύουν όσα σου είπε ο riganic. Να προσθέσω ότι το έχω δει να δουλεύει μόνο σε 1.6 ROM, και συγκεκριμένα στη RaV Donut, κι εκεί όχι με την απλότητα που δουλεύει σε άλλα κινητά. Είναι αγκάθι του android, το οποίο ευελπιστώ κάποια στιγμή να διευθετηθεί.

 

 

 

Διάβασε αυτό το post που έγραψα παραπάνω. Το πρόβλημα προκύπτει, όταν τα windows 7 (πιθανόν και τα Vista) κατεβάζουν από το internet drivers για τη συσκευή.

 

 

όλα εντάξει με επαφές , (τις έκανα από το τηλέφωνο ήταν υπόθεση 5 δευτερολέπτων) και με το ΗΤCsync. Tα άλλα μένουν αλλά δεν πειράζει.

 

ευχαριστώ και τους δυο σας.

Link to comment
Share on other sites

Edit: Παιδιά και το θέμα της επιλογής της κατηγορίας επαφών το θεωρώ σοβαρό επειδή έχω συνολικά 280 επαφές εκ των οποίων χρησιμοποιώ τις 90 και στο αυτοκίνητό μου ο κατάλογος έγινε δυσλειτουργικός αφού έχει γίνει τεράστιος (Κάθε επαφή έχει και 3 τηλέφωνα).

 

Σχετικά με τις επαφές μπορείς να επιλέξεις κανονικά ποιες ομάδες θα συγχρονίζονται. Πηγαίνεις στο Πρόσωπα -> Ομάδες (το μεσαίο εικονίδιο στο κάτω μέρος της οθόνης) -> Μενού -> Συγχρονισμός Ομάδων. Εκεί ξετσεκάρεις το "Συγχρονισμός όλων των επαφών" και επιλέγεις ποιες ομάδες θέλεις να συγχρονίζονται.

 

Νομίζω ότι εντόπισα το πρόβλημα με το GPRS και τις κλήσεις. Μένει να το διορθώσω και να το δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία. Τα νέα radio που βγαίνουν, ποιος τα βγάζει; η HTC; Αν ναι γιατί δεν τα βγάζει στο site της; Παρατήρησα μεγάλη βελτίωση στην κατανάλωση μπαταρίας μετά την αλλαγή radio που έγινε με την αναβάθμιση της επίσημης ROM, αλλά δε θέλω να βάλω κάτι ακόμα που δεν εγκρίνει η HTC.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Είναι επίσημα radios συνήθως από νεότερες εκδόσεις λογισμικού. Το 6.35.10.18 πρέπει να είναι από το HTC Magic Fender edition.

 

Τα radios είναι κλειστού κώδικα και δε θα μπορούσε κάποιος να γράψει το δικό του ή με reverse engineering να βρει τον κώδικα του αρχικού. Κάτι τέτοιο θα ήταν εξαιρετικά πολύπλοκο και χωρίς νόημα. Κανείς δεν έχει στο σπίτι του τα τεχνικά μέσα, για να ελέγξει τα αποτελέσματα μιας τέτοιας αλλαγής.

Link to comment
Share on other sites

Έχει δύο εκδόσεις. Μία για το παλιό radio και SPL και μία για το καινούριο.

 

αυτό το κατάλαβα:D:D:D:D

μάλλον διατύπωσα λάθος την ερώτηση μου! το καινούργιο έιναι αυτό που έχουμε επάνο? δηλαδή μπαίνει όπως είναι?

Link to comment
Share on other sites

Όταν λένε καινούριο εννoούν radio της σειράς 6.35.xx.xx. Και η δεύτερη που ρώτησες (2.1) είναι για το καινούριο radio.

 

Είσαι σίγουρος ότι μπορείς να δέχεσαι κλήσεις, όταν είναι ενεργή η σύνδεση GPRS; Δοκίμασα την original ROM και πάλι δεν κατάφερα να καλέσω το κινητό μου, όταν κατέβαζε δεδομένα μέσω GPRS. Ποια εταιρεία κινητής έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Όταν λένε καινούριο εννoούν radio της σειράς 6.35.xx.xx. Και η δεύτερη που ρώτησες (2.1) είναι για το καινούριο radio.

 

Είσαι σίγουρος ότι μπορείς να δέχεσαι κλήσεις, όταν είναι ενεργή η σύνδεση GPRS; Δοκίμασα την original ROM και πάλι δεν κατάφερα να καλέσω το κινητό μου, όταν κατέβαζε δεδομένα μέσω GPRS. Ποια εταιρεία κινητής έχεις;

 

δοκίμασα και τώρα οχι... θα ξαναδοκιμάσω και θα σου πώ!

στην δευτερή απλός θα την περάσω και μετά θα περάσω το port για 32Α?

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά δε βλέπω να υπάρχει κάποια εύκολη μορφή αναβάθμισης των radio όπως έγινε με τη ROM, μέσω προγράμματος της HTC...

 

Και κάτι άλλο άσχετο: Παρατηρώ ότι στην νέα έκδοση, δε μπορώ να το κάνω να με ειδοποιεί στο notification bar για νέα emails (όχι gmail), όπως μπορούσα στο παλιό. Μπορεί να το δοκιμάσει κάποιος; Επίσης ούτε ηχητική ειδοποίηση. Τα έχω επιλέξει όλα κανονικά.

Είσαι σίγουρος ότι μπορείς να δέχεσαι κλήσεις, όταν είναι ενεργή η σύνδεση GPRS; Δοκίμασα την original ROM και πάλι δεν κατάφερα να καλέσω το κινητό μου, όταν κατέβαζε δεδομένα μέσω GPRS. Ποια εταιρεία κινητής έχεις;
ε όχι και να χάνουμε κλήσεις όταν είμαστε με gprs! αυτό το υποστηρίζουν όλα τα τηλέφωνα και φαντάζομαι ότι είναι θέμα GSM και όχι συσκευής.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι μπορείς να δέχεσαι κλήσεις, όταν είναι ενεργή η σύνδεση GPRS; Δοκίμασα την original ROM και πάλι δεν κατάφερα να καλέσω το κινητό μου, όταν κατέβαζε δεδομένα μέσω GPRS. Ποια εταιρεία κινητής έχεις;

 

δέχομαι μόνο σε 3G! σε GPRS όχι!λογικά πριν είχα ενεργοποιημένο το 3G(περίεργο γιατί το έχω απενεργοποιημένο συνήθως)!

Edited by MALACHASKOS
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, φαίνεται ότι είναι θέμα της καινούριας αναβάθμισης και κληροδοτικά και της VmaSense. Προσπάθησα να αλλάξω κάποιες ρυθμίσεις που ορίζουν στοιχεία του radio, αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω πετύχει κάτι.

 

Ίσως ήρθε η ώρα να κάνουμε μια αναφορά του bug στην HTC. Όμως, προηγουμένως θα ήθελα να το επιβεβαιώσουν και άλλοι που έχουν εγκαταστήσει είτε την επίσημη ROM είτε τη VmaSense.

 

Αυτό που πρέπει να κάνετε είναι το εξής:

Πηγαίνετε Μενού -> Ρυθμίσεις -> Ασύρματα δίκτυα -> Ρυθμίσεις κινητού δικτύου και τσεκάρετε το "Χρήση μόνο δικτύων 2G". Βάλτε μια εφαρμογή να κατέβει από το Market (χωρίς να ανοίξετε το wifi) και καλέστε το κινητό σας. Αναφέρετε το αποτέλεσμα με ένα post, γράφοντας:

 

Για το bug

  1. αν υφίσταται το bug ή όχι σε 'σάς
  2. το radio που έχετε εγκατεστημένο και
  3. το δίκτυο κινητής τηλεφωνίας στο οποίο είστε

 

Στο τέλος μην ξεχάσετε να ξετσεκάρετε το "Χρήση μόνο δικτύων 2G".

 

Ναι αλλά δε βλέπω να υπάρχει κάποια εύκολη μορφή αναβάθμισης των radio όπως έγινε με τη ROM, μέσω προγράμματος της HTC...

Το RUU της αναβάθμισης εγκαθιστά το radio και το SPL και στη συνέχεια τα διάφορα partitions (recovery, boot, system, userdata). Ουσιαστικά κάνει ό,τι κάναμε και 'μεις χειροκίνητα δίνοντας τις εντολές μέσω fastboot. Απλά η HTC δε βγάζει μεμονωμένες αναβαθμίσεις για το radio. Εάν βγάλει κάποιο αναβάθμιση, θα προωθήσει και το radio που είναι διαθέσιμο εκείνη τη στιγμή.

Edited by vman
Link to comment
Share on other sites

καινουρια ρομ για radio 6.35 MarsDroid SPL7 1.8 B Android 1.6!την δοκιμαζω και σας λεω εντυπωσεις...

 

την εβαλα απο εχθες

αρκετα γρηγορη, με παρα πολλα πραγματα επανω (στοιχεια απο το nexus κλπ),

σταθερη (ουτε ενα force close)

εχει και ελληνικα

ενα προβληματακι μονο με το wifi το οποιο λυνεται αν το ενεργοποιω χειροκινητα και οχι μεσω του widget (power control)

θα μεινω προς το παρων με αυτη τη ρομ !

 

Υ.Γ. Βασιλη ριξε την μια ματια να παρεις ιδεες ;)

Link to comment
Share on other sites

την εβαλα απο εχθες

αρκετα γρηγορη, με παρα πολλα πραγματα επανω (στοιχεια απο το nexus κλπ),

σταθερη (ουτε ενα force close)

εχει και ελληνικα

ενα προβληματακι μονο με το wifi το οποιο λυνεται αν το ενεργοποιω χειροκινητα και οχι μεσω του widget (power control)

θα μεινω προς το παρων με αυτη τη ρομ !

 

Υ.Γ. Βασιλη ριξε την μια ματια να παρεις ιδεες ;)

 

Τη δοκίμασα, αλλά αρνήθηκε πεισματικά να συνδεθεί στο internet μέσω δικτύου κινητής. Σε γενικές γραμμές είναι καλή, αλλά θεωρώ βλακεία ότι την έχει φορτώσει με ένα σωρό άσχετες εφαρμογές, τις οποίες θα πρέπει κάποιος να βγάλει χειροκίνητα.

 

Σχετικά με το θέμα του bug επικοινώνησα με το customer service της HTC. Μου ζήτησαν να αλλάξω SIM και να δοκιμάσω, αλλά δυστυχώς δεν είχα κάποια διαθέσιμη. Μου είπαν ότι θα προωθήσουν το θέμα στο τεχνικό τμήμα. Θα μου στείλουν mail, όταν έχουν κι αυτοί κάποια απάντηση. Θα σας ενημερώσω.

 

Προηγουμένως είχα μιλήσει με τεχνικό της Vodafone (το δίκτυο μου) και με διαβεβαίωσε ότι δεν είναι θέμα δικτύου. Μάλλον έχει δίκιο, γιατί το πρόβλημα μάλλον παρουσιάστηκε μετά την αναβάθμιση.

 

Θερμή παράκληση. Όποιος κάνει post, ας συμπληρώνει αυτά που ζήτησα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Τη δοκίμασα, αλλά αρνήθηκε πεισματικά να συνδεθεί στο internet μέσω δικτύου κινητής. Σε γενικές γραμμές είναι καλή, αλλά θεωρώ βλακεία ότι την έχει φορτώσει με ένα σωρό άσχετες εφαρμογές, τις οποίες θα πρέπει κάποιος να βγάλει χειροκίνητα.[/url].

 

όλες αυτές οι εφαρμογές είναι πολύ βλακεία!

Για το bug

 

1. και σε μένα το ίδιο κάνει

2. radio 6,35,10,18

3. vodafone cu

Link to comment
Share on other sites

Official senseUI, με αλλαγμενο ραδιο 6.35.10.18 /SPL 1.76.2007/vodafone

 

- Με ριχνει στον τηλεφωνητη. Μολις ομως κλεισει η συνδεση ,εχω αμεσως ενημερωση με φακελο και ηχο, οποτε κατα την αποψη μου ,δεν ειναι κατι το τοσο σημαντικο, εκτος κι αν εισαι ιντερνετ και ασχολεισαι ,αλλα και παλι ποση ωρα θα κατεβαζεις.

-Δεν το ειχα παρατηρησει στο παρελθον..... ή ισως να μην ειχα δωσει σημασια :confused:

Edited by hitech
- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

αυτή για ποιό radio είναι? γιατι δεν κατάλαβα! και αυτή?

μη τις βαλεις ακομα δε δουλευουν καμερα κτλπ δες εδώ

Edited by triviz
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...