Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

βασικα ειναι γουστα του καθενος αυτα.

αλλος προτιμα το sense αλλος προτιμα την ταχυτητα πχ.

 

Εγω διαλεξα να εχω το sense γτ ειναι πιο ωραιο το κινητο αλλα απο την αλλη θα ηθελα να ειχα επανω την cyanogen και με την πρωτη ευκαιρεια( αν παρουσιαστει) θα τη βαλω γτ τωρα εχω κleiδωμενο spl

Σεβαστη η αποψη σου, ομως το θεμα της ταχυτητας; με παραξενευει .....

 

 

αναφέρομαι στις custom (myhero, casense) η Cursor και η HTC δουλεύουν άψογα...

Τωρα εισαι πιο σαφης :)

 

κοιτα να δεις φιλε, εσενα μπορει να σου αρεσε το sense, εμενα και καποιους αλλους οχι

δεν μπορεις ομως να λες οτι οσοι δεν το εχουν ειναι επειδη δεν εχουν τις απαραιτητες γνωσεις και γεμιζουν το κινητο τους με σαβουρα

ο καθενας κανει την επιλογη του

και το μονο σιγουρο ειναι οτι χωρις sense το τηλεφωνο ειναι πολυ πιο ελαφρυ απ' οτι με sense

Κατ'αρχας να ζητησω συγνωμη αν η διατυπωση μου ηταν προσβλητικη.

Διαβαζοντας το ποστ σου καταλαβαινω οτι το sense UI δεν σου αρεσει. Κανενα προβλημα ,αυτο ειναι αδιαμφισβητητο δικαιωμα του καθενος.

- Ομως αλλο δεν μου αρεσει και αλλο εχει προβλημα με κολληματα και αργες εκτελεσεις. Ετσι παραπληροφορουμε και αποπροσανατολιζουμε τους αναγνωστες.

- Εγω μεχρι την περασμενη εβδομαδα ειχα την εντυπωση οτι μολις βαλω τη νεα ρομ το εργαλειο θα σερνεται , προκατειλημενος απο τις αναφορες διαφορων "τυπων" .... :X

- Ενα αλλο παλι που χρειαζεται αναλυση ειναι η ταχυτητα . Πολυ θα ηθελα να μαθω ποιο ειναι το μετρο; .... για μενα ειναι καθαρα η αισθηση που αποκομιζεις απο την εκτελεση καποιας εφαρμογης και γενικοτερα την αποκριση της συσκευης .

- Οπως εγραψα και παραπανω με την νεα ρομ ,αλλα με αλλο SPL και Radio( αν ευθυνονται αυτα δεν γνωριζω) εχω ενα λειτουργικοτατο και ταχυ συστημα. Μου δινει την αισθηση οτι σκρολαρει ανελπιστα γρηγορα και ομαλα :blink: και μπαινει στα μενου, γρηγοροτερα απο πρωτα. Δηλαδη με αυτα που ειχα διαβασει ,μενω εκπληκτος :wacko:

- Το θεμα με την φορτιση της μπαταριας δεν ειδα να το σχολιασει κανενας. Φορτισε γρηγοροτερα απ'οτι με την αρχικη ρομ .... ποιος ξερει ;;

 

- Υ.Γ Χαιρομαι που δεν περασα το official αρχειο ,αλλα με τον πολυ κατανοητο οδηγο του Βασιλη vman ,(τον οποιο ευχαριστω θερμα και τον παροτρυνω να συνεχισει την καλη προσπαθεια ), αλλαξα SPL και Radio και ετσι εχω την δυνατοτητα αργοτερα να δοκιμασω και κατι αλλο :shifty: ,μιας και η μοναδικη συσκευη που εχω ,δεν μου επιτρεπει και παρα πολλα .

 

- Υ.Γ2 Αν ειναι δυνατον ,Βασιλη μπορεις να γραψεις ποιες ειναι οι διαφορες του 1.5 sense UI απο το νεο 2.1 eclair?

Edited by hitech
- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στην τελική όμως δεν χάνω τίποτα αν του βάλω custom ROM ε;

 

- Υ.Γ Χαιρομαι που δεν περασα το official αρχειο ,αλλα με τον πολυ κατανοητο οδηγο του Βασιλη vman ,(τον οποιο ευχαριστω θερμα και τον παροτρυνω να συνεχισει την καλη προσπαθεια ), αλλαξα SPL και Radio και ετσι εχω την δυνατοτητα αργοτερα να δοκιμασω και κατι αλλο :shifty: ,μιας η και μοναδικη συσκευη που εχω ,δεν μου επιτρεπει και παρα πολλα .

 

Ελπίζω αυτό να απαντάει την ερώτησή σου.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω αυτό να απαντάει την ερώτησή σου.

Προφανως εννοεις οτι η αλλαγη του ραδιου σε 6.35.10.18 βοηθαει την μπαταρια;; :shifty:

 

- Για τις διαφορες του 1.5 sense UI με το eclair 2.1? .....

- Μια ακομη ερωτηση που ηθελα να κανω ειναι στα applications του συστηματος υπαρχει η εφαρμογη HTC sense με μεγεθος 1.22mb .Οταν μπω μεσα μου δειχνει data 1,22mb ,application 0mb ,αν πατησω clear data ,θα διαγραψω την εφαρμογη ή θα διαγραφουν τα δεδομενα του καιρου;

Edited by hitech
- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση προοριζόταν για τον dermitzos.

 

H φόρτιση της μπαταρίας δεν εξαρτάται από τη ROM. Έχει να κάνει με το μέγεθός της (mAh) και το ρεύμα φόρτισης. Στην περίπτωσή σου μπορεί να υπήρξε λανθασμένη ένδειξη. Σε κάποιες ROM που είχα δοκιμάσει, το led άναβε πράσινο στο 90%. Ο πιο ασφαλής τρόπος, για να δεις το επίπεδο φόρτισης, είναι να χρησιμοποιήσεις το widget της HTC για την μπαταρία. Στη ROM μου είναι εξ αρχής εγκατεστημένο, διαφορετικά μπορείς να το κατεβάσεις από το Market.

 

Οι διαφορές μεταξύ 1.5 και 2.1 είναι εξωτερικές (στο σχεδιαστικό κομμάτι), ίσως έχεις δει τα

, αλλά πολύ περισσότερο στο κομμάτι του software. Δίνει περισσότερες δυνατότητες στους developers να αξιοποιήσουν καλύτερα το hardware και επιπλέον υποστηρίζει καινούριο software από τη Google, όπως το Goggles ή οι καινούριες εκδόσεις Google maps.
Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπα και παραπάνω, μπορείς να εγκαταστήσεις είτε την ξεκλείδωτη επίσημη ROM ή τη δική μου που βασίζεται στην επίσημη και έχει αρκετές βελτιώσεις. Όπως και να έχει, πριν κάνεις οτιδήποτε βεβαιώσου ότι διάβασες με προσοχή τους σχετικούς οδηγούς και τις FAQs που σου είπα παραπάνω.
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τη φόρτιση πάντως, εμένα χτες (με τη νέα επίσημη ελληνική έκδοση) έκανε τουλάχιστον 1 ώρα παραπάνω από τις 2 ώρες που έκανε παλιά. (ανοιχτό με φόρτιση από το φορτιστή)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τη φόρτιση πάντως, εμένα χτες (με τη νέα επίσημη ελληνική έκδοση) έκανε τουλάχιστον 1 ώρα παραπάνω από τις 2 ώρες που έκανε παλιά. (ανοιχτό με φόρτιση από το φορτιστή)

Εεε! ,ειναι για παλαβωμα.

- Το εχω απο αρχες Ιουλιου, εκανε 3 ωρες να φορτισει. Με την καινουρια ρομ αλλα αλλο ραδιο 6.35ΧΧΧ , απενεργοποιημενο εκανε 2 ωρες και 20 λεπτα ,με τελειως αδεια μπαταρια ( αναβοσβηνε το κοκκινο λαμπακι ) , το ανοιξα στην 1 ωρα και 15 λεπτα για ενα επειγον τηλ. και η μπαταρια ηταν φορτισμενη πληρως και ηταν χλιαρο :worry: ,αυτο ειναι που με παραξενευει ..... παλια στην 1,5 ωρα φορτισης εκαιγε ... τι να πω.

- Αν το λογισμικο μετρησης της μπαταριας εκανε σφαλμα ΟΚ ,θα επρεπε η πλατη του κινητου να ειναι αρκετα ζεστη που σημαινει οτι η μπαταρια τραβα αρκετα mA ,λογω του οτι ειναι στην μεση του χρονου φορτισης ......

- Αυτη την στιγμη μετα απο 22 ωρες λειτουργιας ( ιντερνετ, λιγα τηλεφωνα ,αυτοματη ενημερωση του widget καιρου βαση τοποθεσιας ), ειναι στο 80% η μπαταρια ( 8 πρασινα κουτακια απο τα 10 ) , δεν παμε καλα :blink: .....

- ... και το μονο που εβγαλα ειναι ο task Panel ... :ninja:

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από έμενα

Όπως καταλαβαίνεται είναι πολύ δύσκολο κάποιος να διαβάσει από την αρχή όλο το φορουμ… οποτε είναι δύσκολο να παρακολουθισει από την αρχή τι έχει υπωθει. Αυτό που θα ήθελα λοιπόν είναι το εξής:

Είδα ότι το έχει η Vodafone με 300 ευρώ. Έλεγα να περιμένω να πάρω το xperia αλλά θα περιμένω να δω πως θα κινηθεί η αγορά πάνω σε αυτό. Προ το παρόν λέω για magic. Τι version είναι της Vodafone. Παίρνει πάνω cosmote? Και ποιος μπορεί με συνοπτικές διαδικασίες να πει πως μπαίνει η 2.1! δλδ βήμα προς βήμα , και τέλος μια μικρή μεγάλη λίστα με τις πιο τοπ εφαρμογές.

 

Σας ευχαριστώ

Και συγγνώμη αν γίνομαι κουραστικός….

Α κάτι ακόμα, υπάρχει βιβλίο που να μιλεί για τη γλωσσά προγραμματισμού, να κάνουμε και καμία εφαρμογή

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Για αρχή θα έλεγα να ξεκινήσεις διαβάζοντας τις πληροφορίες που βρίσκονται στο πρώτο post.

 

Και από vodafone να την πάρεις, η συσκευή δεν έχει SIM lock και παίρνει όλες τις SIM.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Κάποια ROM χωρίς SENSE που να είναι 1.6, σταθερή και να έχουμε αναλυτικό οδηγό υπάρχει?

 

Έτσι για να δούμε διαφορές από την κορυφαία CursorSense... :D

Link to comment
Share on other sites

H Rav Donut και του Cyanogen. H πρώτη είναι πιο καθαρόαιμη 1.6 ενώ η δεύτερη περιέχει στοιχεία και από 2.1. Για εγκατάσταση ρίξε μια ματιά εδώ. Εάν έχεις την CursorSense θα πρέπει να αλλάξεις radio πριν εγκαταστήσεις οποιαδήποτε από αυτές τις δύο.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Δεν μπορω με τιποτα να κανω το Magic μου να χρησιμοποιησει το HTC σε Windows 7. Αναγνωριζεται μια και μου δινει την επιλογη να το χρησιμοποιησω για μεταφορα αρχειων (μου βγαζει οτι εχει γινει USB connection). To HTC sync παντως δεν το βρισκει.Εχω δοκιμασει να χρησιμοποιησω τους drivers Vista αλλα ματαια. Μπορει καποιος να με βοηθησει?
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω αν και καλυτερα να μην μου απαντουσες... Καπου τα εκανα θαλασσα με αποτελεσμα το κινητο να μην μπαινει καν σε fastboot mode. Απλως εμφανιζεται η εικονα htc magic και κανει επανεκκινησεις συνεχεια. Εχω καμμια ελπιδα η να το στειλω ?
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω αν και καλυτερα να μην μου απαντουσες... Καπου τα εκανα θαλασσα με αποτελεσμα το κινητο να μην μπαινει καν σε fastboot mode. Απλως εμφανιζεται η εικονα htc magic και κανει επανεκκινησεις συνεχεια. Εχω καμμια ελπιδα η να το στειλω ?

 

αν βγάλεις την μπαταρία? και πατήσεις το πίσω και το power?

Link to comment
Share on other sites

το εχω κανει πολλες φορες χωρις αποτελεσμα δυστυχως...

 

βγάλε την μπαταρία και πάτα το πίσω και βάλε την μπαταρία(έχοντας πατημένο το πίσω)! δεν ξέρω και εμένα μου έκανε κάτι τέτοια και μάλιστα την πρώτη φορά που άλλαξα ROM!

και νόμιζα οτι το έκαψα! αλλα μια χαρά!!! ο Βασίλης έχεις σώσει πολλά 300αρικα!!!:D

Edited by MALACHASKOS
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω αν και καλυτερα να μην μου απαντουσες... Καπου τα εκανα θαλασσα με αποτελεσμα το κινητο να μην μπαινει καν σε fastboot mode. Απλως εμφανιζεται η εικονα htc magic και κανει επανεκκινησεις συνεχεια. Εχω καμμια ελπιδα η να το στειλω ?

Δώσε περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με το τι έκανες και προέκυψε αυτό το θέμα. Πήγες να περάσεις κάποια ROM κι αν ναι ποια;

Link to comment
Share on other sites

Ποια ρομ είναι πιο σταθερή, και πλησιάζει τη 2.1??? και κάπου να είναι συγκεντρωτικά το πως γίνεται. Έχω windows 7 ultimate 64 , ακόμα δεν το πηρά αλλά… :blink:
Link to comment
Share on other sites

Μία μικρή ένσταση. Αν δεν το έχεις πάρει ακόμα, τι πιστεύεις ότι θα κερδίσεις βάζοντας τη 2.1; Από την άλλη δε γνωρίζουμε πληροφορίες για το Magic που θα πάρεις. Εάν είναι από την Ελλάδα, τότε ισχύουν τα περισσότερα απ' όσα αναφέρουμε σε αυτό το thread. Εάν όμως είναι πχ από τη Vodafone Γερμανίας (32b) και προσπαθήσεις, χωρίς να έχεις προηγουμένως ενημερωθεί σωστά, να περάσεις κάποιες από τις ROM για τις οποίες συζητούμε εδώ, θα έχεις πρόβλημα.

 

Διάβασε πρώτα τις FAQs, όπου θα βρεις και link για την εγκατάσταση custom ROMs κι αν δεν καταλάβεις κάτι, ρώτησε και πάλι. Να εξηγηθώ. Όταν κάποιος φίλος έρχεται στο thread του Magic, έχοντας την πρόθεση να "πειράξει" το κινητό του, οφείλει για δικό του καλό, να μάθει 2-3 βασικά πράγματα. Και αυτό γιατί τον καιρό που είμαι εδώ, έχω δει ανθρώπους να κάνουν βεβιασμένες κινήσεις ή να μη διαβάζουν με προσοχή τους διάφορους οδηγούς και μετά να καταλήγουν με πρόβλημα στο κινητό τους. Αυτό μπορεί σε μεγάλο βαθμό να αποφευχθεί, εάν υπάρχει σωστή προετοιμασία από τη μεριά σας. Το ποια ROM θα βάλετε και εάν θα είναι 1.6 ή 2.1 έρχονται δεύτερα. Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις απολυτό δικαιούμαι της αλλαγής και της διαφορετικότητας, καθώς και της αναβαθμισης… ας πούμε το λαπτοπ μου είναι alienware (δεν κυκλοφορεί Ελλάδα) το θέμα όμως πλέον είναι ότι δεν έχω το χρόνο. Συνεπώς αυτό που θέλω σταθερότητα λογά ότι ως ελεύθερος επαγγελματίας δεν έχω το χρόνο να ασχοληθώ παραπάνω, αλλά και κάτι τελικό!!!

Αν μπορώ λοιπόν να πάρω κάτι δοκιμασμένο και σταθερό αλλά και τελευταίο τότε οκ!!! Αλλιώς μάλλον κάτι σταθερό

 

Όπως και να χει σε ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Εάν το πάρεις από τη Vodafone, μπορείς να βάλεις μόνο αναβαθμίσεις της Vodafone, αν δεν ασχοληθείς παραπάνω. Αν θέλεις να βάλεις την τελευταία αναβάθμιση της HTC, με Sense UI (σε κινητό Magic - Vodafone branded), θα πρέπει να καταφύγεις στη μέθοδο της goldcard.

 

Εάν δεν είναι θέμα επιδότησης, αγόρασε το κινητό σου από οπουδήποτε αλλού, για να μπορείς να βάλεις την αναβάθμιση χωρίς goldcard. Αυτό θα σου εξασφαλίσει τη σταθερότητα που θέλεις και δε θα χρειαστεί να ασχοληθείς παραπάνω με αυτό το θέμα.

 

Εννοείται ότι απ' όπου κι αν αγοράσεις το κινητό σου, δουλεύει με όλα τα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας (δεν είναι κλειδωμένο ως προς τη SIM).

Link to comment
Share on other sites

Οποτε παιδια μπορω να το παρω και να εχει το περιβαλλον χρησης του sense UI απο γνωστο καταστημα αφου θα εχει περασμενη την ελληνικη ρομ, επισης η επιφανεια εργασιας ειναι στα επιπεδα ενος καλου htc και με ποιο αλλο μπορειτε να το συγκρινετε?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...