Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επισης, το ραδιο το οποιο μπαινει απο οσο εχω καταλαβει μετα, ειναι μονο διαδικτυακό;

Δεν πιανει τους κατα τοπους σταθμους οπως τα απλα ραδιοφωνα;

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπορω με καποιο τροπο να απενεργοποιησω ή να εξαφανισω εικονιδια του youtube , gmail και να μην φαινονται ουτε στα προγράμματα. (να μη φυγουν απλα απο την επιφάνεια εργασιας.)

Στο Iphone απλα υπηρχε μια εντολη που λεει hide icon.

Κάτι αντίστοιχο υπάρχει στο magic?

 

Με γεια το Magic!!!

Θέλεις να απεγκατασταθούν οι συγκεκριμένες εφαρμογές ή απλά να μην εμφανίζονται τα εικονίδιά τους; Τα εικονίδια σίγουρα θα φύγουν, εάν απεγκαταστήσεις τις εφαρμογές, αλλά για να το κάνεις αυτό θα πρέπει η συσκευή σου να είναι rooted. Δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος να τα εξαφανίσεις χωρίς να αφαιρέσεις και τις εφαρμογές. Αν γίνεται κάτι τέτοιο, δε θα μπορείς να τρέξεις τις συγκεκριμένες εφαρμογές.

 

Επισης, το ραδιο το οποιο μπαινει απο οσο εχω καταλαβει μετα, ειναι μονο διαδικτυακό;

Δεν πιανει τους κατα τοπους σταθμους οπως τα απλα ραδιοφωνα;

Ευχαριστώ πολύ.

 

Καλά κατάλαβες. Το Magic δεν έχει FM radio. Μπορείς ν' ακούσεις ραδιόφωνο μόνο από το internet.

Link to comment
Share on other sites

Με γεια το Magic!!!

Θέλεις να απεγκατασταθούν οι συγκεκριμένες εφαρμογές ή απλά να μην εμφανίζονται τα εικονίδιά τους; Τα εικονίδια σίγουρα θα φύγουν, εάν απεγκαταστήσεις τις εφαρμογές, αλλά για να το κάνεις αυτό θα πρέπει η συσκευή σου να είναι rooted. Δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος να τα εξαφανίσεις χωρίς να αφαιρέσεις και τις εφαρμογές. Αν γίνεται κάτι τέτοιο, δε θα μπορείς να τρέξεις τις συγκεκριμένες εφαρμογές.

 

 

 

Καλά κατάλαβες. Το Magic δεν έχει FM radio. Μπορείς ν' ακούσεις ραδιόφωνο μόνο από το internet.

 

Θα ήθελα απλα να μην φαινονται τα εικονιδια. Γινεται κατι τετοιο;

 

Την συσκευή πως την κανω root?

Συγγνωμη για τον καταιγισμο των ερωτησεων αλλα λιγο μπερδευτηκα.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα....

βρήκα μία Rom και σκέφτομαι να την δοκιμάσω (δοκίμασα αυτές που πρότεινες χτες vman, καλές αλλά ακόμα προτιμώ την δική σου...

δεν μπορώ να καταλάβω εάν χρειάζεται να αλλάξω Radio και Spl.

η Rom είναι αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα απλα να μην φαινονται τα εικονιδια. Γινεται κατι τετοιο;

 

Την συσκευή πως την κανω root?

Συγγνωμη για τον καταιγισμο των ερωτησεων αλλα λιγο μπερδευτηκα.

 

Ο πιο εύκολος τρόπος για να γίνει rooted το κινητό σου, είναι να εγκαταστήσεις μια ROM που είναι ήδη rooted. Μια πρώτη γεύση για τη διαδικασία μπορείς να δεις εδώ. Διάβασε με προσοχή.

 

καλημέρα....

βρήκα μία Rom και σκέφτομαι να την δοκιμάσω (δοκίμασα αυτές που πρότεινες χτες vman, καλές αλλά ακόμα προτιμώ την δική σου...

δεν μπορώ να καταλάβω εάν χρειάζεται να αλλάξω Radio και Spl.

η Rom είναι αυτή.

 

Η συγκεκριμένη ROM είναι για radio 2.22.19.26I και 1.33.2005 SPL. Για να την εγκαταστήσεις θα πρέπει να αλλάξεις αυτά που έχεις τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη ROM είναι για radio 2.22.19.26I και 1.33.2005 SPL. Για να την εγκαταστήσεις θα πρέπει να αλλάξεις αυτά που έχεις τώρα.

 

είχα την εντύπωση οτι επειδή είναι ποιο καινούργια ίσως υποστηρίζονται... thx vman

Link to comment
Share on other sites

Εάν θέλεις πλήρως εξελληνισμένη, rooted ROM με Sense UI βάλε τη δική μου. Βεβαιώσου ότι έχεις 32Α κινητό και ρίξε μια ματιά στις FAQ που έχω γράψει.
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. χρησιμοποιώ την vmasense από την μέρα που βγήκε. σήμερα είδα ότι στο μαρκετ είναι 2 εφαρμογές εδώ και λογικά 2-3 μέρες και δεν έχουν κατέβει ακόμα. τις ακύρωσα και δοκίμασα να τις ξανακατεβάσω αλλά τίποτα. δοκίμασα και με άλλες εφαρμογές αλλά πάλι τίποτα.... το έχει κάνει και σε άλλους? τι μπορεί να είναι?
Link to comment
Share on other sites

Για το root που ρωτάς, ουσιαστικά μπορείς να βάλεις πολλές εφαρμογές οι οποίες διαφορετικά δε θα εγκαθίστονταν πχ bluetooth transfer το οποίο βέβαια δε δουλεύει σε Sense UI. Ολες οι custom ROM είναι rooted και δεν επηρεάζεται άμεσα απ' αυτό η λειτουργία του τηλεφώνου. Δυνητικά θα μπορούσε να είναι επικίνδυνο, γιατί μια κακόβουλη εφαρμογή θα μπορούσε ν' αποκτήσει πρόσβαση στα αρχεία συστήματος. Γι' αυτό και στη δική μου ROM, όπως και σε όλες τις custom, υπάρχει μια εφαρμογή που λέγεται Superuser και ελέγχει ποιες εφαρμογές έχουν πρόσβαση root. Συμπερασματικά, το root είναι χρήσιμο και χωρίς να προκαλεί προβλήματα στη λειτουργία του κινητού.

Βασιλη καλησπερα και ευχαριστω για την απαντηση.

Το εργαλειο δουλευει πολυ καλα με την ελληνικη ρομ ,σε βαθμο (απο την αισθηση που μου δινει) πολυ καλυτερο απο τη αρχικη. Με μονη διαφορα στην πιο αργη αποκριση της ενεργοποιησης της μεταφορας-διαγραφης εικονιδιων επι της οθονης ,καθως και οταν πατας πανω στην επιφανεια εργασιας, αργει να εμφανισει το ποπ-απ μενου, παντα σε σχεση με την αρχικη ρομ!! Ομως δεν μου δινει την εντυπωση οτι δισλειτουργει.

Οποτε τωρα για να την κανω ρουτ ,πρεπει οποσδηποτε να χρησιμοποιησω την recovery του hero εγκατεστημενη στο κινητο; ή μπορω και με την sapphire που χρησιμοποιησα στην αρχη της εγκαταστασης της ρομ ,δινοντας την εντολη απο τον υπολογιστη; ( εχω στην καρτα το αρχειο σου vmanRoot)

- Τωρα το engineering SPL 1.76.2007 που περασα, μου δινει το δικαιωμα να εγκαθιστω οποια καστομ ρομ θελω;; ή καποιες καστομ δουλευουν με αυτο και αλλες με παλαιοτερο; Αυτο που θελω να πω ειναι ,αν βαλεις το τελευταιο SPL καθαριζεις;

- Βλεπω πως το παλευεις δυνατα το καστομ :D ..... καλη δυναμη και περιμενω να βγει κατι σε donut ή eclair πληρως λειτουργικο ,για να μπω στον κοπο ..... :rolleyes: , απο τον Ιουλιο ολο cupcake μας ταιζουν ..... μπουχτησαμε :lol: :X

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. χρησιμοποιώ την vmasense από την μέρα που βγήκε. σήμερα είδα ότι στο μαρκετ είναι 2 εφαρμογές εδώ και λογικά 2-3 μέρες και δεν έχουν κατέβει ακόμα. τις ακύρωσα και δοκίμασα να τις ξανακατεβάσω αλλά τίποτα. δοκίμασα και με άλλες εφαρμογές αλλά πάλι τίποτα.... το έχει κάνει και σε άλλους? τι μπορεί να είναι?

 

Δε μου έχει κάνει κάτι τέτοιο. Δεν ξέρω τι μπορεί να είναι. Εάν συνεχίσει να σου το κάνει, ίσως με μια επανεγκατάσταση να διορθωθεί.

 

Οποτε τωρα για να την κανω ρουτ ,πρεπει οποσδηποτε να χρησιμοποιησω την recovery του hero εγκατεστημενη στο κινητο; ή μπορω και με την sapphire που χρησιμοποιησα στην αρχη της εγκαταστασης της ρομ ,δινοντας την εντολη απο τον υπολογιστη; ( εχω στην καρτα το αρχειο σου vmanRoot)

- Τωρα το engineering SPL 1.76.2007 που περασα, μου δινει το δικαιωμα να εγκαθιστω οποια καστομ ρομ θελω;; ή καποιες καστομ δουλευουν με αυτο και αλλες με παλαιοτερο; Αυτο που θελω να πω ειναι ,αν βαλεις το τελευταιο SPL καθαριζεις;

- Βλεπω πως το παλευεις δυνατα το καστομ :D ..... καλη δυναμη και περιμενω να βγει κατι σε donut ή eclair πληρως λειτουργικο ,για να μπω στον κοπο ..... :rolleyes: , απο τον Ιουλιο ολο cupcake μας ταιζουν ..... μπουχτησαμε :lol: :X

 

Όπως γράφω στον οδηγό και το έχω ξαναπεί εδώ, πρέπει να εγκαταστήσεις τη recovery ROM του Amon_RA για Hero. Μπορείς να δοκιμάσεις να μπεις και με fastboot. Σ' εμένα δε δούλεψε. Ο zzzzz λέει ότι δουλεύει κανονικά.

 

To 1.76.2007 SPL δουλεύει μόνο με radio της σειράς 6.35. Όσες ROM υποστηρίζουν το συγκεκριμένο radio μπορούν να εγκατασταθούν. Για περισσότερα κοίταξε εδώ

Link to comment
Share on other sites

Πείραξα τη VmaSense, ώστε να αφαιρέσω το Sense UI και το αποτέλεσμα είναι η VmaNoSense. Ενσωματώνει τις αλλαγές τις VmaSense και φυσικά είναι rooted. Για οδηγίες εγκατάστασης δείτε το blog μου.

Συγχαρητήρια vman!:thanks: Έχω γράψει στο blog σου κάποιες ερωτήσεις για τη vmanosense.

 

Θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι άσχετο εδώ: είχα βάλει με τη διαδικασία που αναφέρεις στο blog σου την "official" έκδοση (με αυτόν τον οδηγό -> http://magic-tips.blogspot.com/2010/01/htc-magic-3054013.html ). Δε μου άρεσε το sense όπως ξέρεις, οπότε ξεκίνησα τη διαδικασία για να "ξαναγυρίσω" στην προηγούμενη έκδοση. Εκεί μπερδεύτηκα λίγο. Αν και αναφέρεις ότι έπρεπε να χρησιμοποιήσω την έκδοση RA recovery για Hero, εγώ ακολούθησα αυτά που αναφέρεις στο http://magic-tips.blogspot.com/2010/01/radio-3222017.html και με nandroid restore ξανάφερα την έκδοση που είχα.

 

1) Το ότι χρησιμοποίησα το RA sapphire και όχι το RA hero ήταν λάθος;

 

2) Έβαλα το radio που έχει το απλό μανίσιο HTC magic που πωλείται στην Ελλάδα ή είναι κάτι άλλο;

 

Μπερδεύτηκα εδώ...

Edited by carmik
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια vman!:thanks: Έχω γράψει στο blog σου κάποιες ερωτήσεις για τη vmanosense.

 

Στο blog δεν υπάρχει κάποιο σχόλιο στο συγκεκριμένο θέμα. Αν θέλεις, γράψε πάλι τις ερωτήσεις σου.

 

1) Το ότι χρησιμοποίησα το RA sapphire και όχι το RA hero ήταν λάθος;

 

2) Έβαλα το radio που έχει το απλό μανίσιο HTC magic που πωλείται στην Ελλάδα ή είναι κάτι άλλο;

 

Μπερδεύτηκα εδώ...

 

Έβαλες το radio 3.22.20.17 που είχε αρχικά το Magic. Στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν έκανες λάθος που χρησιμοποίησες αυτή τη recovery ROM. Έκανες αυτό που έπρεπε να κάνεις, γιατί ακολούθησες σωστά τον οδηγό.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ το forum και επειδή προφανώς είδαν ότι την έβαλαν από αλλου την έβγαλαν και επίσημα.

http://www.htc.com/europe/SupportViewNews.aspx?dl_id=862&news_id=506

Βασίλη καλησπέρα όχι δεν θα την δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι μπράβο Στέλιο.

 

Σ 'ευχαριστώ για την ενημέρωση σχετικά με την επίσημη ROM.

 

EDIT: Δεν μπορώ να κατεβάσω το RUU από το site της HTC. Μου βγάζει το γνωστό μήνυμα: "Sorry, this software download is not suitable for your device". Πάλι στην απ' έξω η Ελλάδα. Ευτυχώς που δε χρειάζεται να περιμένουμε την HTC :D.

Edited by vman
Link to comment
Share on other sites

Στο blog δεν υπάρχει κάποιο σχόλιο στο συγκεκριμένο θέμα. Αν θέλεις, γράψε πάλι τις ερωτήσεις σου.

My bad :) Οκ, το σχόλιο γράφηκε

 

Έβαλες το radio 3.22.20.17 που είχε αρχικά το Magic. Στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν έκανες λάθος που χρησιμοποίησες αυτή τη recovery ROM. Έκανες αυτό που έπρεπε να κάνεις, γιατί ακολούθησες σωστά τον οδηγό.
Και πάλι ευχαριστώ για το πολύτιμο χρόνο σου. Βρήκα ιδιαίτερα χρήσιμο το τελευταίο link στην υπογραφή σου. Διαβάζω περί της RaV Donut, φαίνεται ενδιαφέρουσα!
Link to comment
Share on other sites

My bad :) Οκ, το σχόλιο γράφηκε

 

Και πάλι ευχαριστώ για το πολύτιμο χρόνο σου. Βρήκα ιδιαίτερα χρήσιμο το τελευταίο link στην υπογραφή σου. Διαβάζω περί της RaV Donut, φαίνεται ενδιαφέρουσα!

 

 

RaV Donut απλα τελεια !!!την εχω εδω και πολυ καιρο και ειναι η πιο σταθερη και δουλευουν και τα παντα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,δοκιμασα και εγω τη ROM του Vman,πραγματικα εγινε καλη δουλεια, η ROM ειναι στρωμενη και smooth χωρις lag,αλλα υπαρχει το κλασσικο θεμα για μενα... 70 chars/sms. Δηλωμενο region στα Ελληνικα ( το χα βαλει αγγλικα στην αρχη,ειδα οτι δεν γραφει 160 χαρακτηρες,το γυρναω ελληνικα και βλεπω παλι δεν γραφει 160 χαρακτηρες!:mad: ) Υπαρχει λυση η να το παρω αποφαση και να γινω πιο λακωνικος στα sms μου? :p
Link to comment
Share on other sites

Κάνε καθαρή εγκατάσταση της ROM κι αυτή τη φορά επέλεξε απευθείας ελληνικά. Βέβαια, και ο Boss82 είχε το ίδιο πρόβλημα με 'σένα το οποίο τον ακολούθησε και στη νέα ROM (όχι τη δική μου, αλλά την επίσημη). Φρόντισε να κάνεις format στην κάρτα σου και να αφήσεις μόνο το αρχείο της ROM που θα εγκαταστήσεις.

 

Γενικά είναι εξαιρετικά περίεργο και δεν μπορώ να το αποδώσω κάπου.

Link to comment
Share on other sites

Φρόντισε να κάνεις format στην κάρτα σου και να αφήσεις μόνο το αρχείο της ROM που θα εγκαταστήσεις.

 

Γενικά είναι εξαιρετικά περίεργο και δεν μπορώ να το αποδώσω κάπου.

 

Φορμαρα την καρτα,aφησα μεσα μονο τη ROM σου,reboot to recovery,wipe data/factory και ετσι,flash τη ROM,reboot,boot,επιλεγω ελληνικα,παραλειπω τα υπολοιπα σετ(google account) για να γραψω μηνυμα και μου γραφει παλι 70 χαρακτηρες. Eχει εξαρχης εναλλαγη ελληνικο/αγγλικο πληκτρολογιο σε QWERTY mode χωρις να πειραξω/σεταρω τιποτα αλλο. Απορω

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

 

καλο θα ηταν να στειλεις ενα email-ticket στην HTC και να τους πεις για το προβλημα με τα sms και να αναφερεις πως οι υπολοιποι χρηστες magic στελνουν 160 χαρακτηρες μην τυχον και υπαρχει καποιο θεμα με τη συσκευη...

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αυτό σκεφτόμουν. Δηλαδή, ότι μπορεί να είναι θέμα hardware. Ίσως κάποιο θέμα με το nand chip.

 

@barbasunday

Ωστόσο, από τη στιγμή που δεν έχει κυκλοφορήσει επίσημα για την Ελλάδα η συγκεκριμένη αναβάθμιση, δεν πρόκειται να σου πουν "στείλε μας το τηλέφωνο να το δούμε". Πιθανότατα θα σου πουν να περιμένεις την αναβάθμιση. Κι όταν αυτή βγει (επίσημα) θα πρέπει να την εγκαταστήσεις και να τους στείλεις το τηλέφωνο. Μπορεί να κερδίσεις τους 160 χαρακτήρες, αλλά θα " κολλήσεις" στο perfected SPL.

Link to comment
Share on other sites

RaV Donut απλα τελεια !!!την εχω εδω και πολυ καιρο και ειναι η πιο σταθερη και δουλευουν και τα παντα

Σε παρακαλώ βοήθησέ με σε κάτι αν είναι εύκολο αν το ξέρεις είτε εσύ είτε κάποιος με την RaV.

 

Την εγκατέστησα στο magic φίλου, αλλά ο dialer δε δουλεύει με τον γνωστό τρόπο του 1.5. Στο 1.5 εμφανίζεται πρακτικά ποιος σε πήρε, ποιον πήρες (call log βασικά, αλλά όχι αυτό του contacts), ενώ ξεκινώντας να πληκτρολογείς νούμερα, από κάτω εμφανίζονται οι επαφές των οποίων τα νούμερα/ονόματα ταιριάζουν.

 

Στη RaV δε δουλεύει έτσι: απλά πληκτρολογείς νούμερα και πατάς ok. Ούτε λίστα call log εμφανίζεται , ούτε εμφανίζονται αυτά που ταιριάζουν.

 

Υπάρχει τρόπος να έχεις το 2-σε-1 dialer/call log του 1.5 στο RaV; Μου ξεφεύγει κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Σε παρακαλώ βοήθησέ με σε κάτι αν είναι εύκολο αν το ξέρεις είτε εσύ είτε κάποιος με την RaV.

 

Την εγκατέστησα στο magic φίλου, αλλά ο dialer δε δουλεύει με τον γνωστό τρόπο του 1.5. Στο 1.5 εμφανίζεται πρακτικά ποιος σε πήρε, ποιον πήρες (call log βασικά, αλλά όχι αυτό του contacts), ενώ ξεκινώντας να πληκτρολογείς νούμερα, από κάτω εμφανίζονται οι επαφές των οποίων τα νούμερα/ονόματα ταιριάζουν.

 

Στη RaV δε δουλεύει έτσι: απλά πληκτρολογείς νούμερα και πατάς ok. Ούτε λίστα call log εμφανίζεται , ούτε εμφανίζονται αυτά που ταιριάζουν.

 

Υπάρχει τρόπος να έχεις το 2-σε-1 dialer/call log του 1.5 στο RaV; Μου ξεφεύγει κάτι;

 

δοκίμασε το aContacts έχω την εντύπωση οτι δουλεύει....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...