Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όταν πέρασα τη ρομ επέλεξα ελληνικα και δεν εβλεπα τα σχόλια, αλλά οταν γύρισα στα αγγλικά γύρισε και το market και τα βλέπω όλα κανονικά. Επισης χρησιμοποιώ το advanced task killer και δεν μου έχει παρουσίασει προβλημα.

 

Εσείς sms με πόσους χαρακτήρες γράφετε? Εγώ 70...

 

Στο σημειο που μαρκαρω, παρακαλω ελεγξε αν τωρα που εισαι στα αγγλικα ,το μενου με τις κατηγοριες των εφαρμογων του μαρκετ εχει γυρισει και αυτο στα αγγλικα.

 

Κανε ενα ποστ με το αποτελεσμα.

 

..... SMS δεν χρησιμοποιω ,αν και εχω στο πακετο 150 δωρεαν και πανε στραφη. Με τα sms ποτε δεν τα πηγαινα καλα ,οποτε ..... παντως με την πρωτη ευκαιρια θα το ελεγξω.

 

ειναι οντως σφαιρα το κινητο με το sense ui αλλα απο μπαταρια εχει λιγο μεγαλυτερη καταναλωση απο την παλια rom αλλα θεωρω οτι ειανι φυσιολογικο, βεβαια αφηνω το bluetooth μερικες φορες ολο το 24ωρο ανοιχτο και τη φωτεινοτητα στα ιδια απιπεδα..ενω παλια ειχα το locale μια εφαρμογη που τα βραδια μειωνε τα επιπεδα φωτισμου οποτε παιζει να ειναι και εκει η διαφορα....θα την βαλω να ελεγξω αν εχω καλυτερη αποδοση

Σε αυτη την περιπτωση κατα την αποψη μου ( ειναι υποκειμενικο ),μειωσε ενα κλικ το φωτισμο ,ρυθμισε την αναμονη της οθονης το πολυ 30 δευτ. ,στο my location ξετσεκαρισε το GPS , στους ηχους του συστηματος απενεργοποιησε την δονηση των πληκτρων ,κλεινε και τις βαριες εφαρμογες ..... και μετα μετρα χρονους

Edited by hitech
- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

sms κανονικοτατα 160 με τη μαμα εφαρμογη με τις αλλες πχ handcent παει 70

 

αν δε γραφεις 160 τοτε να το αναφερεις στην htc....

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

παιδιά κοιτούσα κάποια θέματα για το κινητό... με χρήση MetaMorph

έχετε δεί ή δοκιμάσει κάποιο? κατέβασα κάποια αλλά δεν μου δούλεψαν!

Link to comment
Share on other sites

vman προσπάθώ αλλά το άτιμο αντιστέκεται.

Ούτε goldcard μπορώ να φτιάξω ούτε τίποτα έχει μείνει σε μία αρχική οθόνη που γράφει

SAPPHIRE PVT 32A SHIP S-ON H

HBOOT-1.76.0009 (SAPP10000)

CPLD-10

RADIO-6.35.08.29

DEC 8 2009, 17:38:48

RUU USB

και από κάτω έχει ένα τσιπάκι με ένα απαγορευτικό

Αν μπορείτε να βγάλετε άκρη.

Πάντως ούτε fastboot ούτε πρόσβαση μέσω sdk μου δίνει

να σημειώσω ότι το κινητό είναι από γερμανία 32b

Link to comment
Share on other sites

Στο σημειο που μαρκαρω, παρακαλω ελεγξε αν τωρα που εισαι στα αγγλικα ,το μενου με τις κατηγοριες των εφαρμογων του μαρκετ εχει γυρισει και αυτο στα αγγλικα.

 

Κανε ενα ποστ με το αποτελεσμα.

 

Ναι αυτό εννοούσα όταν είπα πως όλα είναι καλά. Γύρισα τη γλώσσα στα αγγλικά και γύρισε και το market πλήρως στα αγγλικά σα να μην είχα βάλει ποτέ ελληνικά. Και φυσικά βλέπω και τα comments...

Δοκίμασες να το γυρίσεις πάλι ελληνικά, να κάνεις ένα kill στο market και μετά πάλι αγγλικά? (Φαντάζομαι restart έχεις δοκιμάσει...)

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό εννοούσα όταν είπα πως όλα είναι καλά. Γύρισα τη γλώσσα στα αγγλικά και γύρισε και το market πλήρως στα αγγλικά σα να μην είχα βάλει ποτέ ελληνικά. Και φυσικά βλέπω και τα comments...

Δοκίμασες να το γυρίσεις πάλι ελληνικά, να κάνεις ένα kill στο market και μετά πάλι αγγλικά? (Φαντάζομαι restart έχεις δοκιμάσει...)

Ωπα,... τωρα μπηκα στο νετ και σε διαβαζω. Κατι τρεχει .... :X

Θα γυρισω παλι στα ελληνικα και παλι πισω να δω ..... εχε γουστο ..... :(

 

..... Και επειδη το εκανα επιτοπου ,εχω και αποτελεσμα .... :) .... οπως ημουν αγγλικα, ξαναεπελεξα στο καπακι παλι αγγλικα και μπηκα μαρκετ .... :) :) ολα ΟΚ .

Δοξα τον Θεο την λουφαξα την επαναφορα ... :cool:

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

χμ... στη νέα έκδοση, έχω ένα θεματάκι στις επαφές. Στις επαφές που είναι σωσμένες στο τηλέφωνο και κάνει τη διάκριση μεταξύ "ονόματος" και "επωνύμου" μου εμφανίζει πρώτα το όνομα και δε βλέπω πώς αλλάζει αυτό. Έχει κανείς κάποια ιδέα;
Πώς γίνεται να κάνεις τέτοια διάκριση? Μήπως ήρθαν οι επαφές έτοιμες από άλλο κινητό ή outlook?

Προφανώς αντιμετωπίζεις πρόβλημα γιατί οι επαφές (σε τηλέφωνο, gmail κλπ) Έχουν μόνο την επιλογή όνομα. Οπότε αυτό αναγνωρίζουν και ως πρώτη επιλογή. Δε νομίζω να μπορείς να κάνεις κάτι για αυτο...

 

Αν διαλέξεις να σώσεις ένα όνομα στο τηλέφωνο και όχι στο google και πατήσεις πάνω στο "όνομα" σου βγάζει και όνομα και επώνυμο. Όμως δεν έχει πουθενά την επιλογή ταξινόμησης και επιπλέον δεν είχα αυτό το πρόβλημα πριν την αναβάθμιση! :blink:

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αν διαλέξεις να σώσεις ένα όνομα στο τηλέφωνο και όχι στο google και πατήσεις πάνω στο "όνομα" σου βγάζει και όνομα και επώνυμο. Όμως δεν έχει πουθενά την επιλογή ταξινόμησης και επιπλέον δεν είχα αυτό το πρόβλημα πριν την αναβάθμιση! :blink:

 

Δεν το ηξερα αυτο. Μόλις τωρα το δοκίμασα. Όταν γράφεις μια επαφη στο τηλέφωνο λοιπόν εχει και ονομα και επιθετο, και ακριβως από κατω έχει μια επιλογή για το ποιο όνομα θες να προβαλεται πρωτο. Κανε edit σε μια επαφη και διάλεξε τι θες να προβαλεται πρώτο. Λογικα η επιλογή αυτη ια εφαρμοστεί σε όλο σου τον κατάλογο. Υποθέτω τουλάχιστον. Δοκίμασε και πες μας.

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Κάθε βράδυ το κινητακι μου θέλει φορτησμα..:... έχεις στα.ταε κάτω από 15%. Σήμερα δοκίμασα μια εφαρμόγη "setCPU" ΑΥ

αυτό που κανει είναι να ρυθμίσεις την απόδοση του επεξεργαστή. Αυτό που έκανα ήταν να μειώσω το ελάχιστο (όταν το κινητό είναι σε αδράνεια) όριο του επεξεργαστή. Το χαμηλωσα πολύ λίγο από 245mhz σε 160. Δεν εχω δει δυσκολία στις εφαρμογες. Τώρα η μπαταρια μου είναι 47%...

Link to comment
Share on other sites

Τα παρακάτω είναι το πρώτο κομμάτι συχνών ερωτήσεων (FAQ) σχετικά με το modding του HTC Magic. Στην πορεία θα ενημερωθεί και ίσως διαμορφωθεί διαφορετικά. Αυτά είναι κάποια βασικά θέματα που πρέπει να γνωρίζετε και γι' αυτό θεώρησα ότι πρέπει να τα δημοσιεύσω πριν καταπιαστώ με άλλα θέματα. Οποιεσδήποτε παρατηρήσεις για προσθήκες, αλλαγές ή διορθώσεις είναι ευπρόσδεκτες.

 

ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ

 

Για να μπορέσετε να εγκαταστήσετε custom ROMs ή να προσαρμόσετε το κινητό σας πέρα από τους περιορισμούς που έθεσε ο κατασκευαστής, θα χρειαστεί να εγκαταστήσετε στο PC σας το AndroidSDK και τους drivers για το κινητό σας.

Τι θα χρειαστώ;

Κατεβάστε τα παρακάτω αρχεία:

 

  1. Το AndroidSDK
  2. Το HTC Sync

Αποσυμπιέστε το "android-sdk_r04-windows.zip" στο σκληρό σας δίσκο, για παράδειγμα στο C:\ και μετονομάστε το φάκελο που προκύπτει σε "androidsdk" (η μετονομασία είναι προαιρετική, αλλά θα σας βοηθήσει αργότερα, όταν θα χρειαστεί να πληκτρολογείτε σε τερματικό).

Εγκαταστήστε το HTC Sync. Με αυτόν τον τρόπο θα εγκατασταθούν οι drivers που χρειάζονται για την αναγνώριση του κινητού από τα Windows.

Πριν κάνετε οτιδήποτε στο κινητό σας είναι σημαντικό να γνωρίζετε εάν είναι 32A ή 32B καθώς και το SPL και Radio. Για να τα μάθετε αυτά πρέπει να μπείτε σε fastboot mode.

Τι χρειάζεται να κάνω, για να μπει το κινητό μου σε fastboot mode;

Ακολουθήστε τα παρακάτω βήματα:

 

  1. Σβήστε το κινητό σας.
  2. Στη συνέχεια κρατώντας πατημένο το πλήκτρο "Πίσω" πατήστε στιγμιαία το πλήκτρο "Ενεργοποίηση/Απενεργοποίηση".
  3. Αφού ανοίξει το κινητό, θα δείτε 3 Android robots πάνω σε skateboards.

Πώς αναγνωρίζω την έκδοση του κινητού μου, του SPL και του radio;

Mπείτε σε fastboot mode:

 

  1. Σβήστε το κινητό σας.
  2. Στη συνέχεια κρατώντας πατημένο το πλήκτρο "Πίσω" πατήστε στιγμιαία το πλήκτρο "Ενεργοποίηση/Απενεργοποίηση".

Αφού ανοίξει το κινητό, θα δείτε 3 Anroid robots πάνω σε skateboards κι εκεί θα υπάρχει κάτι παρόμοιο με τα παρακάτω:

 

SAPPHIRE PVT 32A SHIP S-ON H

HBOOT-1.33.0009 (SAPP10000)

CPLD-12

RADIO-3.22.20.17

May 8 2009,21:02:32

Στο συγκεκριμένο παράδειγμα το κινητό είναι 32A (PVT 32A). Υπάρχουν 2 ειδών Magic, τα 32A και τα 32B .

Ποιες είναι οι διαφορές των 32Α και των 32B Magic;

Διαφέρουν ως προς το μέγεθος της μνήμης RAM (288 MB τα 32A και 192 MB τα 32B) και τον επεξεργαστή που χρησιμοποιούν (Qualcomm®MSM7200A τα 32Α και Qualcomm® MSM7201A τα 32B). Επίσης, συνήθως τα 32Β παρέχονται από εταιρείες κινητής τηλεφωνίας (branded). Στην Ελλάδα κατ’ εξαίρεση τα κινητά της Vodafone είναι 32A.

Γιατί πρέπει να γνωρίζω εάν το κινητό μου είναι 32Α ή 32Β;

Οι custom ROMs που έχουν φτιαχτεί για κινητά 32A δεν μπορούν να μπουν απευθείας σε 32B και το αντίστροφο (υπάρχει μια διαδικασία που λέγεται porting με την οποία μια ROM για 32B κινητό μετατρέπεται για 32A κινητό, αλλά δεν υποστηρίζεται σε όλες τις custom ROMs). Εάν προσπαθήσετε να περάσετε ROM που έχει φτιαχτεί για 32Α κινητό σε 32B ή και το αντίστροφο, υπάρχει αυξημένη πιθανότητα το κινητό σας να μην μπορεί να ξεκινήσει (brick) και να χρειαστεί service.

Ποιο είναι το radio του κινητού μου;

Το RADIO-3.22.20.17 είναι η έκδοση του radio που χρησιμοποιεί το κινητό στο παραπάνω παράδειγμα.

Ποιο είναι το SPL του κινητού μου;

Στο συγκεκριμένο παράδειγμα το SPL είναι 1.33.0009. Το SPL είναι πολύ σημαντικό, γιατί περιέχει πληροφορίες για την εκκίνηση του κινητού μας (υπεραπλουστευμένη εξήγηση). Όταν δίπλα από το SHIP, που υπάρχει στην πρώτη γραμμή, βλέπετε το S-ON, το κινητό είναι κλειδωμένο (για απευθείας εγγραφή στη μνήμη NAND) και δε μας επιτρέπεται η αλλαγή radio ή η εγκατάσταση επίσημης ROM που προορίζεται για άλλη περιοχή απ' αυτήν που ανήκει το κινητό μας. Για παράδειγμα, δεν μπορείτε να εγκαταστήσετε τη ROM που προορίζεται για το HTC Magic που πωλείται στη Γερμανία σε ελληνικό κινητό. Εάν το SHIP ακολουθείται από S-OFF, το κινητό σας είναι ξεκλείδωτο. Δε θα το βρείτε σε συσκευή που αγοράσατε από το εμπόριο.

Μπορώ ν' αλλάξω το SPL του κινητού μου;

Σε γενικές γραμμές το SPL δε χρειάζεται να το αλλάξουμε, όταν βάζουμε custom ROMs, εκτός κι αν η custom ROM χρησιμοποιεί άλλο radio από αυτό που έχει το κινητό μας πχ η CursorSense ή η επίσημη ελληνική αναβάθμιση. Σε αυτή την περίπτωση, έχει σημασία αν το κινητό μας έχει perfected SPL ή non perfected SPL.

Τι είναι το perfected SPL;

Τα non perfected SPL μπορούμε να τ' αλλάξουμε εύκολα και να βάλουμε engineering SPL το οποίο ξεκλειδώνει το κινητό μας. Από τα perfected SPL κάποια μπορούν να αλλάξουν με τη χρήση goldcard (μια SD card που έχει τροποποιηθεί με ειδικό τρόπο), ενώ κάποια άλλα δεν μπορούν.

Πώς μπορώ να μάθω αν έχω perfected SPL;

Εάν προσπαθήσετε, ενώ είστε σε fastboot mode, να φορτώσετε μια recovery ROM (δείτε παρακάτω) και σας επιστραφεί το μήνυμα "fastboot remote: not allow" το SPL είναι perfected.

 

Έχω το perfected SPL 1.76.0009. Μπορεί να ξεκλειδώσει;

Πλέον μπορεί. Δείτε τις οδηγίες εδώ.

 

Recovery mode

 

Τι είναι το recovery mode;

Μπαίνοντας σε recovery mode μπορείτε να κάνετε nandroid backup (δείτε παρακάτω) της ROM που έχετε στο κινητό σας, έτσι ώστε να την επαναφέρετε αργότερα με restore πάλι από recovery mode. Επίσης, χρησιμοποιείται για την εγκατάσταση custom ROMs από αρχεία zip που έχετε αποθηκεύσει στην κάρτα SD.

Τι χρειάζεται να κάνω, για να μπει το κινητό μου σε recovery mode;

Εάν δεν έχετε εγκαταστήσει στο κινητό σας κάποια custom recovery, για να μπείτε σε recovery mode κάντε τα εξής:

 

  1. Κατεβάστε τη recovery ROM του Amon_RA (mirror) και αντιγράψτε την στο φάκελο tools του androidSDK.
  2. Σβήστε το κινητό σας.
  3. Μπείτε σε fastboot mode κρατώντας πατημένο το πλήκτρο "Πίσω" και πατώντας στιγμιαία το πλήκτρο "Ενεργοποίηση/Απενεργοποίηση".
  4. Συνδέστε το κινητό σας στο PC χρησιμοποιώντας το καλώδιο USB.
  5. Στο PC ανοίξτε ένα τερματικό (command prompt) και πηγαίνετε στο φάκελο tools του androidSDK.
  6. Δώστε την εντολή:

fastboot boot recovery-RA-sapphire-v1.5.2H.img

Το κινητό σας θα κάνει επανεκκίνηση και θ' ανοίξει στην οθόνη με τις επιλογές της custom recovery. Όταν χρησιμοποιείται την παραπάνω διαδικασία, για να φορτώσετε μια custom recovery, αυτή δε γράφεται στο κινητό σας, αλλά φορτώνει προσωρινά στη μνήμη του. Εάν κάνετε επανεκκίνηση στο κινητό σας, θα χρειαστεί να ξανακάνετε την παραπάνω διαδικασία, για να μπείτε σε recovery mode.

 

Εάν έχετε εγκαταστήσει κάποια custom recovery, όπως του Amon_RA, για να μπείτε σε recovery mode κάντε τα εξής:

  1. Σβήστε το κινητό σας.
  2. Στη συνέχεια κρατώντας πατημένο το πλήκτρο "Home" και πατήστε στιγμιαία το πλήκτρο "Ενεργοποίηση/Απενεργοποίηση". Μην αφήσετε το πλήκτρο "Home" μέχρι να ανοίξει το κινητό σας.

Αφού ανοίξει το κινητό θα δείτε το μενού της recovery ROM που περάσατε.

Πώς εγκαθιστώ custom recovery στο κινητό μου;

 

  1. Κατεβάστε τη recovery ROM του Amon_RA και αντιγράψτε την στο φάκελο tools του androidSDK.
  2. Σβήστε το κινητό σας.
  3. Μπείτε σε fastboot mode κρατώντας πατημένο το πλήκτρο "Πίσω" και πατώντας στιγμιαία το πλήκτρο "Ενεργοποίηση/Απενεργοποίηση".
  4. Συνδέστε το κινητό σας στο PC χρησιμοποιώντας το καλώδιο USB.
  5. Στο PC ανοίξτε ένα τερματικό (command prompt) και πηγαίνετε στο φάκελο tools του androidSDK.
  6. Δώστε την εντολή:

fastboot erase recovery
fastboot flash recovery recovery-RA-sapphire-v1.5.2H.img

Σημείωση: Εάν έχετε στο κινητό σας ROMs με radio 6.35.xx.xx και SPL 1.76.2007, θα πρέπει να χρησιμοποιήσετε τη νέα, τροποποιημένη για radio 6.35.xx.xx, recovery ROM του Amon_Ra (mirror). Σε αυτή την περίπτωση στον παραπάνω οδηγό θα χρησιμοποιήσετε το "recovery-RA-Magic32A-6.35-v1.5.2.img" αντί του "recovery-RA-sapphire-v1.5.2H.img".

Τι ακριβώς είναι και πώς γίνεται το nanroid backup;

Το nandroid backup σας επιτρέπει να αποθηκεύσετε στην εσωτερική μνήμη του κινητού σας, όπως είναι τη στιγμή που κάνετε το backup, στην κάρτα SD. Αποθηκεύονται όλες σας οι εφαρμογές και ρυθμίσεις και ό,τι άλλο υπάρχει στην εσωτερική μνήμη. Δε γίνεται backup του radio και του SPL. Για να κάνετε nandroid backup μπείτε σε recovery mode. Θα δείτε την παρακάτω οθόνη

 

http://docs.google.com/File?id=dfsv7d77_41gkjw7jj6_b

 

επιλέξτε το “Backup/Restore” και στην επόμενη οθόνη το “Nand Backup”. Επιβεβαιώστε ότι θέλετε να συνεχίσετε πατώντας το πλήκτρο “Home” στο κινητό σας.

Σημείωση: Αφού ολοκληρωθεί το backup, στην κάρτα σας θα δημιουργηθεί ένας φάκελος nandroid. Mέσα σ’ αυτόν υπάρχει ακόμη ένας που το όνομά του είναι ο σειριακός αριθμός (serial number) του κινητού σας. Εκεί αποθηκεύονται τα backups σε φακέλους με όνομα της μορφής BCDMRS-20100121-1015. Όπως είναι φανερό, το όνομα αυτό προέρχεται από την ημερομηνία και την ώρα που κάνατε το backup. Στο συγκεκριμένο παράδειγμα το backup έγινε στις 21/1/2010 και ώρα 10.15. Δεν υπάρχει περιορισμός, πλην του μεγέθους της κάρτας σας, στον αριθμό των backup που μπορείται να κάνετε.

Πώς μπορώ να κάνω επαναφορά ενός nandroid backup (nandroid restore);

Για να επαναφέρε ένα backup που έχετε κάνει προηγουμένως πρέπει να μπείτε σε recovery mode. Πριν κάνετε το nandroid restore, καλό είναι να κάνετε “Wipe”, έτσι ώστε να σβηστούν τα περιεχόμενα της εσωτερικής μνήμης. Στην παρακάτω οθόνη:

 

http://docs.google.com/File?id=dfsv7d77_41gkjw7jj6_b

 

επιλέξτε το “Wipe” και έπειτα το “Wipe data/Factory Reset”. Πατήστε το πλήκτρο “Home”, για να συνεχίσετε το Wipe. Αφού ολοκληρωθεί αυτό το βήμα, στην αρχική οθόνη επιλέξτε “Backup/Restore” και στην επόμενη οθόνη το “Nand Restore”. Επιβεβαιώστε ότι θέλετε να συνεχίσετε πατώντας το πλήκτρο “Home” στο κινητό σας. Κάντε επανεκκίνηση και το κινητό σας θα είναι, ακριβώς όπως τη στιγμή που κάνατε το backup.

Edited by vman
Link to comment
Share on other sites

Συχνές ερωτήσεις για το Magic - FAQ

Must have post.

Θα προτεινα να μεταφερθει σε ευδιακριτο σημειο ,οπου θα καταχωρουνται αναλογοι οδηγοι και μονο, ετσι ωστε να μην επαναλαμβανονται οι ιδιες ερωτησεις ,αλλα και να καταφευγει ,ο νεοεισερχομενος στο android modding , πέρνοντας τις βασικες πληροφοριες

 

Μπραβω Βασιλη.

Φιλικα

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Φυσικά προστέθηκε μόνιμη παραπομπή του συγκεκριμένου FAQ στο πρώτο post.

 

Για οποιαδήποτε αναβάθμιση ή οποιαδήποτε παρόμοια προσπάθεια, επικοινωνήστε μαζί μου ούτως ώστε να ανανεώνουμε αναλόγως το πρώτο post όπου σκοπός είναι να συγκεντρώσουμε τις περισσότερες πληροφορίες για τη συγκεκριμένη συσκευή.

 

Ένα μεγάλο ευχαριστώ εκ μέρους όλων των κατόχων της εν λόγω συσκευής στον vman για την πολύτιμη δουλειά του.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Όσοι παρακολουθείτε το forum, ίσως θυμάστε ότι ανέφερα κάτι για δική μου ROM. Λοιπόν, η ROM αυτή είναι έτοιμη και ονομάζεται VmaSense. Είναι για HTC Magic 32Α και στηρίζεται στην έκδοση 3.05.401.3 της HTC και φυσικά είναι rooted. Έχει Sense UI, υποστήριξη ελληνικών και τρέχει το Android 1.5. Χρειάζεται radio 6.35.08.29 ή νεότερο (κατά πάσα πιθανότητα δουλεύει κανονικά και στο 6.35.07.29) και SPL 1.76.2007.

 

Όσοι έχετε την επίσημη ελληνική ROM ή την CursorSense, μπορείτε να την εγκαταστήσετε, όπως κάθε άλλη ROM. Περισσότερες πληροφορίες για την εγκατάσταση θα βρείτε στο blog μου.

 

Οι αλλαγές σε αυτή τη φάση δεν είναι σημαντικές και σε σχέση με την original είναι οι παρακάτω:

 

Αφαιρέθηκαν οι εφαρμογές:

- HTC Footprints

- Learn More

- Peep

- Teeter

- HTC Sync

- Μετοχές

 

Προστέθηκαν οι εφαρμογές:

- HTC Battery Widget

- Market Enabler

 

Άλλες αλλαγές:

- Εγκατέστησα τις ρυθμίσεις internet και MMS για Cosmote, Wind, Vodafone. Μετά την εγκατάσταση δε χρειάζεται να τις περάσετε.

- Αφαίρεσα τον ήχο που ακούγεται κατά την εκκίνηση.

 

Αν τη δοκιμάσετε αφήστε σχόλιο στο blog ή εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Σημείωση: Εάν έχετε στο κινητό σας την CursorSense ή την ελληνική αναβάθμιση, θα πρέπει να χρησιμοποιήσετε τη recovery του Amon_RA για Hero. Τη συγκεκριμένη recovery δεν μπορείτε να εκκινήσετε χρησιμοποιώντας το fastboot boot recovery. Πρέπει να την εγκαταστήσετε στο κινητό. Σε αυτή την περίπτωση στον παραπάνω οδηγό θα χρησιμοποιήσετε το "recovery-RA-hero-v1.5.2.img" αντί του "recovery-RA-sapphire-v1.5.2H.img". H recovery ROM για Hero δεν υποστηρίζει την επιλογή με το trackball. Για την επιλογή θα πρέπει να χρησιμοποιείτε το πλήκτρο “Send” (το πράσινο πλήκτρο). Επίσης, καθυστερεί στην αναγνώριση της κάρτας. Αν λάβετε μήνυμα ότι δεν μπορεί να αναγνώσει την κάρτα, περιμένετε μερικά δευτερόλεπτα και ξαναπροσπαθήστε.

 

Βασιλη, μπορουμε να εκκινησουμε την Hero recovery του Amon_RA μέσω adb χωρις να χρειαζεται εγκατασταση

 

Όσοι παρακολουθείτε το forum, ίσως θυμάστε ότι ανέφερα κάτι για δική μου ROM. Λοιπόν, η ROM αυτή είναι έτοιμη και ονομάζεται VmaSense. Είναι για HTC Magic 32Α και στηρίζεται στην έκδοση 3.05.401.3 της HTC και φυσικά είναι rooted. Έχει Sense UI, υποστήριξη ελληνικών και τρέχει το Android 1.5. Χρειάζεται radio 6.35.08.29 ή νεότερο (κατά πάσα πιθανότητα δουλεύει κανονικά και στο 6.35.07.29) και SPL 1.76.2007.

 

Όσοι έχετε την επίσημη ελληνική ROM ή την CursorSense, μπορείτε να την εγκαταστήσετε, όπως κάθε άλλη ROM. Περισσότερες πληροφορίες για την εγκατάσταση θα βρείτε στο blog μου.

 

Οι αλλαγές σε αυτή τη φάση δεν είναι σημαντικές και σε σχέση με την original είναι οι παρακάτω:

 

Αφαιρέθηκαν οι εφαρμογές:

- HTC Footprints

- Learn More

- Peep

- Teeter

- HTC Sync

- Μετοχές

 

Προστέθηκαν οι εφαρμογές:

- HTC Battery Widget

- Market Enabler

 

Άλλες αλλαγές:

- Εγκατέστησα τις ρυθμίσεις internet και MMS για Cosmote, Wind, Vodafone. Μετά την εγκατάσταση δε χρειάζεται να τις περάσετε.

- Αφαίρεσα τον ήχο που ακούγεται κατά την εκκίνηση.

 

Αν τη δοκιμάσετε αφήστε σχόλιο στο blog ή εδώ.

 

Συγχαρητηρια για την ρομ !

Και οσοι δεν θελετε SenseUI στην παραπανω ρομ, αρκει να σβησετε το rosie.apk και rosie.odex απο τον φακελο /system/app

φυσικα θελει root

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by athanaso77
Δεν γράφουμε συνεχόμενα μηνύματα. Κάνε χρήση της "Τροποποίησης" ή της "Πολλαπλής Παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

Βασιλη καλησπερα. Διαβαζοντας στο blog σου σχολια καποιου χρηστη σε οσα αφορουν το φλασαρισμα της ελληνικης ρομ ,θελω να αναφερω πως το ιδιο συνεβει και σε μενα.

Στις εντολες παρακατω:

fastboot flash radio radio.img

fastboot flash hboot hboot-1.76.2007.img

fastboot flash recovery recovery.img

fastboot erase system –w αυτην την εντολη δεν την εκτελεσε ,εβγαλε ERROR και εκανε αναφορα αν θυμαμαι καλα ,για αδυναμια partition του εσωτερικου δισκου; ή κατι τετοιο ... γιατι αραγε να συνεβει αυτο; ολες τις εντολες τις πληκτρολογησα κανονικα. Το συστημα μου ειναι winXP.

Υπαρχει περιπτωση να εχω καποια δυσλειτουργια;

Υπαρχει περιπτωση να εχει δεσμευτει περισσοτερος χωρος στην μνημη και γι'αυτο μετα την εγκατασταση (χωρις αλλη εξτρα εφαρμογη ή δεδομενα) η ελευθερη μνημη ηταν 145mb, εναντι 255mb που ηταν με την αρχικη ρομ; ή ειναι στα σωστα επιπεδα;

Μηπως καποιος φιλος μπορει να δει ποση εσωτερικη μνημη εχει μετα την εγκατασταση της ελληνικης ρομ, ή αν παρατηρησε το ιδιο προβλημα στην συγκεκριμενη εντολη και το παραβλεψε οπως εγω;

Μηπως πρεπει να εγκαταστησω εξ αρχης την ρομ ,αλλα να προσπαθησω να διαγραψω πρωτα την μνημη;

 

Ενα αλλο παλι σημαντικο για μενα αν γνωριζεις:

Εχω μια εφαρμογη οικονομικη η οποια δεν εχει μενου backup οπως καποιες αλλες , υπαρχει τροπος να βρω με καποιον file manager το αρχειο που γραφει τα δεδομενα

και να το αντιγραφω; με την προσφατη αναβαθμιση εχω χασει τις εγγραφες του μηνα και ηταν αρκετες :( ....

 

Οποτε βρεις ευκαιρια και γνωριζεις κατι ,διαφωτισε με.

Φιλικα

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

Βασιλη, μπορουμε να εκκινησουμε την Hero recovery του Amon_RA μέσω adb χωρις να χρειαζεται εγκατασταση

 

Μάλλον θέλεις να πεις μέσω fastboot. Έχω την εντύπωση πως το είχα κάνει μια φορά και δε μου δούλεψε. Μπορείς να το δοκιμάσεις και να μας πεις; Δεν πρόκειται να συμβεί κάτι στο κινητό σου. Η recovery φορτώνει παροδικά στη μνήμη του τηλεφώνου. Όταν το κλείσεις δε μένει κάτι σ' αυτό. Από την άλλη, δε βλέπω κάποιο λόγο να μην την εγκαταστήσεις στο κινητό σου.

 

Συγχαρητηρια για την ρομ !

Και οσοι δεν θελετε SenseUI στην παραπανω ρομ, αρκει να σβησετε το rosie.apk και rosie.odex απο τον φακελο /system/app

φυσικα θελει root

 

Ευχαριστώ πολύ. Η ROM φυσικά είναι rooted. Όποιος θέλει ν 'αφαιρέσει το Sense UI πρέπει να αφαιρέσει κι άλλες εφαρμογές. Ίσως κάποια στιγμή φτιάξω ένα update.zip που θα κάνει τη συγκεκριμένη δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη καλησπερα. Διαβαζοντας στο blog σου σχολια καποιου χρηστη σε οσα αφορουν το φλασαρισμα της ελληνικης ρομ ,θελω να αναφερω πως το ιδιο συνεβει και σε μενα.

Στις εντολες παρακατω:

fastboot flash radio radio.img

fastboot flash hboot hboot-1.76.2007.img

fastboot flash recovery recovery.img

fastboot erase system –w αυτην την εντολη δεν την εκτελεσε ,εβγαλε ERROR και εκανε αναφορα αν θυμαμαι καλα ,για αδυναμια partition του εσωτερικου δισκου; ή κατι τετοιο ... γιατι αραγε να συνεβει αυτο; ολες τις εντολες τις πληκτρολογησα κανονικα. Το συστημα μου ειναι winXP.

Υπαρχει περιπτωση να εχω καποια δυσλειτουργια;

Υπαρχει περιπτωση να εχει δεσμευτει περισσοτερος χωρος στην μνημη και γι'αυτο μετα την εγκατασταση (χωρις αλλη εξτρα εφαρμογη ή δεδομενα) η ελευθερη μνημη ηταν 145mb, εναντι 255mb που ηταν με την αρχικη ρομ; ή ειναι στα σωστα επιπεδα;

Μηπως καποιος φιλος μπορει να δει ποση εσωτερικη μνημη εχει μετα την εγκατασταση της ελληνικης ρομ, ή αν παρατηρησε το ιδιο προβλημα στην συγκεκριμενη εντολη και το παραβλεψε οπως εγω;

Μηπως πρεπει να εγκαταστησω εξ αρχης την ρομ ,αλλα να προσπαθησω να διαγραψω πρωτα την μνημη;

 

Ενα αλλο παλι σημαντικο για μενα αν γνωριζεις:

Εχω μια εφαρμογη οικονομικη η οποια δεν εχει μενου backup οπως καποιες αλλες , υπαρχει τροπος να βρω με καποιον file manager το αρχειο που γραφει τα δεδομενα

και να το αντιγραφω; με την προσφατη αναβαθμιση εχω χασει τις εγγραφες του μηνα και ηταν αρκετες :( ....

 

Οποτε βρεις ευκαιρια και γνωριζεις κατι ,διαφωτισε με.

Φιλικα

 

ξαναδωσε την εντολη fastboot erase system –w (πληκρολογησε την, οχι copy-paste) και θα σου δουλεψει

 

Μάλλον θέλεις να πεις μέσω fastboot. Έχω την εντύπωση πως το είχα κάνει μια φορά και δε μου δούλεψε. Μπορείς να το δοκιμάσεις και να μας πεις; Δεν πρόκειται να συμβεί κάτι στο κινητό σου. Η recovery φορτώνει παροδικά στη μνήμη του τηλεφώνου. Όταν το κλείσεις δε μένει κάτι σ' αυτό. Από την άλλη, δε βλέπω κάποιο λόγο να μην την εγκαταστήσεις στο κινητό σου.

 

το εχω κανει ετσι πολλακις και δουλευει

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by athanaso77
Δεν γράφουμε συνεχόμενα μηνύματα. Κάνε χρήση της "Τροποποίησης" ή της "Πολλαπλής Παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

ξαναδωσε την εντολη fastboot erase system –w (πληκρολογησε την, οχι copy-paste) και θα σου δουλεψει

Την πληκτρολογησα κανονικα αλλα δεν....

Μπορεις αν ειναι ευκολο να δεις το μεγεθος της μνημης που εχεις;

Αφου δεν εκτελεστηκε η εντολη ,εχουν απομεινει στοιχεια απο την παλια ρομ μεσα;

 

Τωρα για να το κανω αυτο παλι ,θα πρεπει ...,φτου κι απ'την αρχη; .... :X

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

fastboot erase system –w αυτην την εντολη δεν την εκτελεσε ,εβγαλε ERROR και εκανε αναφορα αν θυμαμαι καλα ,για αδυναμια partition του εσωτερικου δισκου; ή κατι τετοιο ... γιατι αραγε να συνεβει αυτο; ολες τις εντολες τις πληκτρολογησα κανονικα.

 

Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό. Σε 'μένα δεν έχει συμβεί κάτι τέτοιο. Εάν δε δουλέψει η παραπάνω εντολή γράψτε το εξής:

fastboot -w erase system

Υπαρχει περιπτωση να εχω καποια δυσλειτουργια;

Υπαρχει περιπτωση να εχει δεσμευτει περισσοτερος χωρος στην μνημη και γι'αυτο μετα την εγκατασταση (χωρις αλλη εξτρα εφαρμογη ή δεδομενα) η ελευθερη μνημη ηταν 145mb, εναντι 255mb που ηταν με την αρχικη ρομ; ή ειναι στα σωστα επιπεδα;

Δε νομίζω να έχεις κάποιο πρόβλημα. Η συγκεκριμένη εντολή σβήνει το partition του system. Όταν προσθέτουμε το -w σβήνεται και το partition data, όπου αποθηκεύονται οι εφαρμογές, καθώς και το cache. Εάν πιστεύεις ότι το τηλέφωνό σου δε λειτουργεί σωστά, μπορείς να περάσεις ξανά την επίσημη ROM ή τη δική μου.

 

Σχετικά με την οικονομική εφαρμογή, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Titanium backup και να κάνεις το backup που θέλεις.

 

Την πληκτρολογησα κανονικα αλλα δεν....

Μπορεις αν ειναι ευκολο να δεις το μεγεθος της μνημης που εχεις;

Αφου δεν εκτελεστηκε η εντολη ,εχουν απομεινει στοιχεια απο την παλια ρομ μεσα;

 

Τωρα για να το κανω αυτο παλι ,θα πρεπει ...,φτου κι απ'την αρχη; .... :X

 

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις τη δική μου ROM που είναι θέμα εγκατάστασης ενός αρχείου μέσω recovery mode. Βάλε την εφαρμογή που σου είπα και κάνε backup.

 

Αυτή τη στιγμή στο κινητό μου η διαθέσιμη μνήμη είναι 150 MB (εννοείται ότι έχω τη δική μου ROM:D). Φυσικά αυτό το μέγεθος είναι συνάρτηση του αριθμού και μεγέθους των εφαρμογών που έχεις εγκαταστήσει.

Edited by athanaso77
Συνένωση Μηνυμάτων.
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση να εχει δεσμευτει περισσοτερος χωρος στην μνημη και γι'αυτο μετα την εγκατασταση (χωρις αλλη εξτρα εφαρμογη ή δεδομενα) η ελευθερη μνημη ηταν 145mb, εναντι 255mb που ηταν με την αρχικη ρομ; ή ειναι στα σωστα επιπεδα;

Μηπως καποιος φιλος μπορει να δει ποση εσωτερικη μνημη εχει μετα την εγκατασταση της ελληνικης ρομ, ή αν παρατηρησε το ιδιο προβλημα στην συγκεκριμενη εντολη και το παραβλεψε οπως εγω;

Μηπως πρεπει να εγκαταστησω εξ αρχης την ρομ ,αλλα να προσπαθησω να διαγραψω πρωτα την μνημη;

 

η μνημη σου ειναι σωστη

μετα την εγκατασταση της ελληνικης ρομ ειναι (δυστυχως) 145 ΜΒ και θα πεσει κι αλλο

Link to comment
Share on other sites

Το ιστορικό συνοπτικά.

Αγόρασα από ebay γερμανίας ένα Magic 32B με μνημη 192ΜΒ σε μια στιγμή απερισκεψίας (έτσι το λένε κόσμια) προσπάθησα να βάλω την rom με το SENSE UI το οποίο φυσικά απευθύνεται σε Magic 32A

Το αποτέλεσμα : Ένα κατεστραμένο τηλέφωνο για μένα ή τουλάχιστον ένα τηλέφωνο που με τις γνώσεις και την εμπειρία του vman θα μπορούσε να σωθεί.

Το μόνο πράγμα που δούλευε ήταν ότι άνοιγε.

Έδινε στοιχεία ότι ήταν 32Α και κόλλαγε σε μια οθόνη που ευχομαι να μην την δείτε στο κινητό σας ή τουλάχιστον αν την δείτε να είστε γνώστες για το τι να κάνετε.

Λευκή οθόνη τα γνωστά που βγάζει το τηλέφωνο και ένα τσιπακι κάτω κάτω (σαν αράχνη έδειχνε) μεσα σε ένα απαγορευτικό. Ούτε fastboot ούτε τίποτα. Ωραία τα καταφέραμε ένα προηγμένο τηλέφωνο είχε γίνει κούτσουρο.

Απευθύνθηκα στο forum του myphone (δείτε προγενέστερα post) και ο vman είπε ότι ίσως μπορεί να σωθεί το τηλέφωνο.

Το μεσημέρι που επέστρεψα σπίτι με τις οδηγίες του vman ξεκινήσαμε να δούμε αν μπορούσε να σωθεί το τηλέφωνο το οποίο σημειωτέον το έβλεπε ο υπολογιστής μέσω usb.

Πρόβλημα 1ο

Δεν υπάρχει ή δεν είναι εύκολο να βρεθεί εκτελέσιμο αρχείο με rom 32Β το οποίο να μπορούσε να περαστεί στο τηλέφωνο. Σημειωτέον δεν έμπεινε σε fastboot δεν μπορούσε να μπεί μέσω sd card , δεν υπήρχε στα γνωστά HTC site αρχείο exe για 32B. Μετά από ψάξιμο αρκετών ωρών και άπειρες δοκιμές ο vman ανακάλυψε ένα αραβικό exe το οποίο θεωρητικά είχε σωστό μέγεθος (κοντά στα 60 mb ). Το κατεβάζουμε και ω του θαύματος ξεκινά η εγκατάσταση φορτώνει και μόλις φτάνει στο 88% κολλάει. Αναμονή, τίποτα. Πέντε λεπτά, 10 λεπτά κολλημένο.

Βγάζουμε μπαταρία, πάμε πάλι από την αρχή ξεκινάει και γίνεται το θαύμα

Το τηλέφωνο ανοίγει και για boot screen παρουσιάζεται................. το σήμα του αραβικού provider ETISALAT. Το πρώτο δειγμα ότι δεν τα είχαμε κάνει σαλάτα.

Ωραία, τουλάχιστον τώρα ξέραμε ότι το τηλέφωνο δουλέυει, η ρομ ήταν για 32Β και πλέον όλα θα ήταν εύκολα. Είχαμε λοιπόν ένα πολύ ωραίο Αραβικό magic (ταίριαζε και το όνομα Arabic magic) με εφαρμογές όπως iquiran imekka χωρίς market, το οποίο το έβλεπε το sdk. Ο δρόμος λοιπόν είχε ανοίξει να κάνουμε στο magic ότι θέλουμε. Πάμε για rooting όμως η rom είχe perfect cpl . Με τις οδηγίες του vman βάζαμε βγάζαμε και τέλος καταφέραμε να περάσουμε στο κινητό rom του RA που έχει και στο blog και το κινητό να επανέλθει στην προτέρα κατάσταση.

Θα ήθελα και μέσα από το forum να ευχαριστησω τον vman για το χρόνο,τις γνώσεις

και την υπομονή που μου διέθεσε ώστε να επανέλθει το τηλέφωνο. Θα ήθελα επίσης να πω σε όλους τους κατόχους magic να μην περάσουν ποτέ rom για 32Α σε 32Β, Η μόνη λυση που θα είχα ίσως, αν δεν ήταν ο vman, θα ήταν να επικοινωνήσω με τον πωλητή στην Γερμανία να μου πει αν μπορεί να το φτιάξει (σημειωτέον ότι η HTC Ελλάδας, ACE Hellas, δεν έχει 32Β κινητά,οπότε δεν νομίζω να αναγνώριζε εγγυήσεις κτλ HTC Γερμανίας ή μαλλον καλύτερα Vodafone Γερμανίας, το κόστος δε που ζητάει απότι έχω διαβάσει είναι 250 ευρώ, αλλά εγώ τόσο περίπου πήρα το τηλέφωνο όποτε έπαιρνα άλλο άπο EBAY)

Αυτά θα ήθελα να μοιραστώ με όλους τους κατόχους και να ευχαστήσω το vman για όλα όσα έκανε.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις τη δική μου ROM που είναι θέμα εγκατάστασης ενός αρχείου μέσω recovery mode. Βάλε την εφαρμογή που σου είπα και κάνε backup.

 

Αυτή τη στιγμή στο κινητό μου η διαθέσιμη μνήμη είναι 150 MB (εννοείται ότι έχω τη δική μου ROM:D). Φυσικά αυτό το μέγεθος είναι συνάρτηση του αριθμού και μεγέθους των εφαρμογών που έχεις εγκαταστήσει.

Η εφαρμογη ειναι για rooted συσκευη ,ενω εμενα δεν ειναι.

Μου αρεσει η ελληνικη ρομ ,την οποια μπορω να την ξαναπερασω και rooted?

Παω να διαβασω τους οδηγους σου και θα αποφασισω .... :confused:

Ευχαριστω για το χρονο σου και μπραβω στην προσπαθεια που κανεις

Ευχαριστω επισης και τον φιλο zzzz για την απαντηση .

 

Απλα θελω να ξερω αν εχει γινει η δουλεια τελεια. Και μονο που ξερω τωρα οτι επρεπε να γινει γενικη διαγραφη , ειμαι σε αναμενα καρβουνα.... :( .... παω για διαβασμα και βουρ απ' την αρχη ....

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

Όσοι παρακολουθείτε το forum, ίσως θυμάστε ότι ανέφερα κάτι για δική μου ROM. Λοιπόν, η ROM αυτή είναι έτοιμη και ονομάζεται VmaSense.

 

ετοιμάζομαι για δοκιμή.... μέχρι τώρα δεν έχω βρεί καλύτερη απο την CursorSense....

ελπίζω να με κάνεις να αλλάξω την CursorSense..........

Link to comment
Share on other sites

.... Λοιπον εδω ειμαστε. Ολα απ'την αρχη ελληνικη ρομ με ραδιο 6.35.10.18.

Μαλλον δεν εκτελεστηκε η εντολη την πρωτη φορα λογω του οτι θα ξεχασα να πατησω διαστημα μεταξυ του "system" και του "-w" :)

Το λαθος: (fastboot erase system-w)

Και το σωστο: (fastboot erase system -w)

Σεταρα μειλς ,εφαρμογες με τα δεδομενα τους (οσες ειχαν backup) και απο 155mb που ηταν παρθενο ,πηγε στα 148mb.

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...