Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίδες επειδή ενδιαφέρομαι να πάρω & εγώ & ο αδερφός μου αυτό το κινητό, μπορείτε να μου λύσετε κάποιες απορείες?

1. μπορεί να πραγματοποιήσει βίντεοκλήση? ρωτάω γιατι στις φωτο δεν βλέπω κάποια κάμερα μπροστά

2. ραδιόφωνο έχει?

3. έχει προεγκατεστημένο Office? αν όχι, κυκλοφορεί κάτι αντίστοιχο που να μπορεί να ανοίγει & τα αρχεία από MS office

4. HTC Magic vs HTC touch 2. ποιά η γνώμη σας??

 

1)όχι από όσο ξέρω

2)όχι,μόνο μέσω web radio

3)ναι έχει το quickoffice

4)νομίζω το magic,το άλλο δεν μ'άρεσε όσο το δούλεψα ,και λόγο αφής και μου φάνηκε σαν να ανταποκρήνεται αργά γενικότερα...

PS. έχω συχαθεί τα windows mobile,φτάνει,θέλουμε κάτι το διαφορετικό

 

Υπάρχει περίπτωση να υπάρχει ακόμη κάποιο 192mb?

σε επιδόσεις υπάρχει διαφορά?εκτος του περιορισμού στις roms

 

:!:

Από την ομάδα διαχείρισης

----------------------------------------

Θα σε παρακαλέσω να αποφεύγεις να γράφεις συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση μηνύματος, για να συμπληρώσεις αυτό που θέλεις.

 

Υπάρχει περίπτωση να υπάρχει ακόμη κάποιο 192mb?

σε επιδόσεις υπάρχει διαφορά?εκτος του περιορισμού στις roms

Edited by Petros the Great
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων

Debugging is twice as hard as writing the code in the first place. Therefore, if you write the code as cleverly as possible, you are, by definition, not smart enough to debug it.

 

— Brian W. Kernighan and P. J. Plauger in The Elements of Programming Style.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου...Κάτι άλλο,υπάρχει εφαρμογή facebook όπως αυτή για το iphone?ή μόνο μέσω 3ων im μπορούμε να κάνουμε chat?

Debugging is twice as hard as writing the code in the first place. Therefore, if you write the code as cleverly as possible, you are, by definition, not smart enough to debug it.

 

— Brian W. Kernighan and P. J. Plauger in The Elements of Programming Style.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου...Κάτι άλλο,υπάρχει εφαρμογή facebook όπως αυτή για το iphone?ή μόνο μέσω 3ων im μπορούμε να κάνουμε chat?

 

Υπαρχει εφαρμογη Facebook οπως στο iphone αλλα δεν υποστηριζει chat με τις επαφες. Για chat με τις facebook επαφες χρησιμοποιεις αλλα apps οπως MeeboIM και Nimbuzz που υποστηριζουν και αλλα(MSN,AIM,ICQ κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σκεφτομαι να το παρω (αν και εχω διλημμα λογω του sar) αλλα θελω να ρωτησω το εξης.

Μπορω να συνδεσω bluetooth ακουστικο λογω του υψηλου sar?

Θελω να δοκιμασω το android. Aξιζει να δωσω 200 ευρω παραπανω για το Hero ή να παρω το magic ?

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλώς και μπορείς να συνδέσεις ακουστικό bluetooth.

 

Προσωπικά δεν πιστεύω ότι αξίζει να δώσεις 200 ευρώ επιπλέον για το Hero. Να ξεκαθαρίσω ότι θεωρώ το Hero εξαιρετικό τηλέφωνο, αλλά τα specs του είναι σχεδόν πανομοιότυπα με του Magic. Εκεί που πλεονεκτεί, είναι στη μεγάλη πιθανότητα να αποκτήσει την έκδοση 2.1 του Android, ενώ κάτι τέτοιο δεν είναι βέβαιο για το Magic (τουλάχιστον επίσημα, γιατί ανεπίσημα υπάρχουν ήδη κάποιες ROM με 2.1 οι οποίες σε αυτή τη φάση έχουν προβλήματα, τα οποία όμως θα αντιμετωπιστούν, όταν η HTC δώσει τον κώδικα του kernel).

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω για την απαντηση. Σχετικα με το sar τωρα, ψαχνω σε διαφορες σελιδες και βρισκω διαφορετικες μετρησεις. Εχει να κανει με τα δικτυα Ευρωπης-Αμερικης? Παντως το 1,8 για το σωμα δεν ειναι παρααα πολυ υψηλο ρε παιδια? Ολα τα android τοσο υψηλο sar εχουν?
Link to comment
Share on other sites

Όπου έχω κοιτάξει για body SAR, βρίσκω τιμές περίπου στο 0,97. Βέβαια, έχει σημασία η συχνότητα στην οποία γίνεται η μέτρηση (πχ 1900 MHz). Όπως κι αν έχει, το SAR είναι εντός των ορίων που έχει θέσει η ΕΕ.

 

Η χρήση bluetooth ή και του handsfree σου επιτρέπει να έχεις το κινητό σου μακριά από το σώμα και πολύ περισσότερο το κεφάλι κι έτσι να ελαχιστοποιείς τις πιθανές επιδράσεις. Φυσικά, αυτό το θέμα είναι αμφιλεγόμενο και μόνο μετά την πάροδο πολλών ετών θα υπάρξουν ασφαλή συμπεράσματα για τις μακροπρόθεσμες επιδράσεις της ακτινοβολίας στον άνθρωπο. Μέχρι τότε, καλό είναι να λαμβάνουμε τις προφυλάξεις που συστήνουν οι ειδικοί.

Link to comment
Share on other sites

Όπου έχω κοιτάξει για body SAR, βρίσκω τιμές περίπου στο 0,97. Βέβαια, έχει σημασία η συχνότητα στην οποία γίνεται η μέτρηση (πχ 1900 MHz). Όπως κι αν έχει, το SAR είναι εντός των ορίων που έχει θέσει η ΕΕ.

 

Η χρήση bluetooth ή και του handsfree σου επιτρέπει να έχεις το κινητό σου μακριά από το σώμα και πολύ περισσότερο το κεφάλι κι έτσι να ελαχιστοποιείς τις πιθανές επιδράσεις. Φυσικά, αυτό το θέμα είναι αμφιλεγόμενο και μόνο μετά την πάροδο πολλών ετών θα υπάρξουν ασφαλή συμπεράσματα για τις μακροπρόθεσμες επιδράσεις της ακτινοβολίας στον άνθρωπο. Μέχρι τότε, καλό είναι να λαμβάνουμε τις προφυλάξεις που συστήνουν οι ειδικοί.

 

Πληροφορίες περί SAR

0,954 W/kg @ 10g (Κεφάλι)

1,870 W/kg @ 10g (Σώμα)

 

Στην Ελλαδα 1900 MHz χρησιμοποιουμε? Τα παραπανω αναγραφονται στο ελληνικο Manual που κατεβασα πριν λιγο. Εγω παντως χρησιμοποιω παντα Bluetooth ακουστικο και κραταω τη συσκευη οσο μπορω πιο μακρια απο το σωμα οταν μιλαω, απλα ειδα αυτο το 1,870 (που βεβαια ειναι εντος οριων αλλα υψηλο) και σκεφτηκα την ακτινοβολια οταν κρατας στο κινητο στο χερι για sms κτλ ή οταν το εχεις σε μια τσεπη.

Link to comment
Share on other sites

Πληροφορίες περί SAR

0,954 W/kg @ 10g (Κεφάλι)

1,870 W/kg @ 10g (Σώμα)

 

Στην Ελλαδα 1900 MHz χρησιμοποιουμε? Τα παραπανω αναγραφονται στο ελληνικο Manual που κατεβασα πριν λιγο. Εγω παντως χρησιμοποιω παντα Bluetooth ακουστικο και κραταω τη συσκευη οσο μπορω πιο μακρια απο το σωμα οταν μιλαω, απλα ειδα αυτο το 1,870 (που βεβαια ειναι εντος οριων αλλα υψηλο) και σκεφτηκα την ακτινοβολια οταν κρατας στο κινητο στο χερι για sms κτλ ή οταν το εχεις σε μια τσεπη.

 

όταν μιλάει ο διπλάνος σου που είστε στο ίδιο αυτοκίνητο, στο ίδιο λεοφορείο και και και... πιστεύω υπερβάλεις λίγο!:cool:

Link to comment
Share on other sites

Καπου στο φορουμ διαβασα οτι το sense ui λειπει απο το firmware της vodafone. Μπορει καποιος να μου πει τι ακριβως ειναι αυτο? Εσεις θεωρειτε οτι ειναι καλη αγορα τωρα το Magic? Ρωταω γιατι ειναι απο τα πρωτα android που βγηκαν και τωρα κυκλοφορουν πιο πολλα στην αγορα. Αν αγοραζατε αυτη τη στιγμη παλι magic θα παιρνατε? Εγω αν το παρω βασικα θα το παρω τσαμπα λογω της προσφορας των 300 ευρω στη voda για νεα συνδεση και σκεφτομαι να παρω αυτο για να γνωρισω το android ή να βαλω καποια χρηματα να παρω κατι αλλο? Το κακο ειναι βεβαια οτι δεν ξερω αν η Voda προσφερει αλλο android βεβαια..
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες εχει καταφερει καποιος να κανει usb tethering με official rom sense ui στο htc magic σε macintosh(leopard)??

δεν θελω να ξανακανω root το τηλεφωνο,απλα αφου εχει mobile sharing gt dn to ipostirizei :blink:

Link to comment
Share on other sites

Καπου στο φορουμ διαβασα οτι το sense ui λειπει απο το firmware της vodafone. Μπορει καποιος να μου πει τι ακριβως ειναι αυτο? Εσεις θεωρειτε οτι ειναι καλη αγορα τωρα το Magic? Ρωταω γιατι ειναι απο τα πρωτα android που βγηκαν και τωρα κυκλοφορουν πιο πολλα στην αγορα. Αν αγοραζατε αυτη τη στιγμη παλι magic θα παιρνατε? Εγω αν το παρω βασικα θα το παρω τσαμπα λογω της προσφορας των 300 ευρω στη voda για νεα συνδεση και σκεφτομαι να παρω αυτο για να γνωρισω το android ή να βαλω καποια χρηματα να παρω κατι αλλο? Το κακο ειναι βεβαια οτι δεν ξερω αν η Voda προσφερει αλλο android βεβαια..

 

Το Sense UI είναι ένα user interface (σκέψου το σαν theme) το οποίο έχει σχεδιάσει η HTC και "κάθεται" πάνω στο Android. Μπορείς να κάνεις μια αναζήτηση [ame=http://www.google.gr/search?hl=en&q=sense+ui+youtube]αναζήτηση[/ame] και να δεις videos, για να πάρεις μια γεύση.

 

Όντως η Vodafone δεν έχει το Sense UI, αλλά το κλασσικό Android interface. Βέβαια, μπορείς με λίγη προσπάθεια να εγκαταστήσεις το Sense UI. Αν το πάρεις τελικά κι ενδιαφέρεσαι, κάνε μια ερώτηση εδώ και θα μάθεις και τον τρόπο.

 

Σε γενικές γραμμές το Magic είναι πολύ καλό. Δεν είχα άλλο android κινητό, για να το συγκρίνω, αλλά νομίζω ότι σε αυτά τα χρήματα είναι η καλύτερη επιλογή. Το βασικότερο είναι ότι υπάρχει μια ενεργή κοινότητα, η οποία παρέχει υποστήριξη που δύσκολα θα βρεις σε υλοποιήσεις άλλων εταιρειών.

Edited by vman
Link to comment
Share on other sites

Κάτι κοιτούσα σε recovery mode και κάτι πρέπει να πείραξα, με αποτέλεσμα να μην μου βγάζει μήνυμα όταν συνδέω το usb για να το κάνω mount όπως επίσης δεν αναγνωρίζει τη συσκευή ο υπολογιστής για να flashάρω καινούρια rom... Μήπως έχει κανείς ιδέα πως μπορώ να το φτιάξω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

........

2)όχι,μόνο μέσω web radio

........

Μήπως γνωρίζει κάποιος πως θα βάλουμε web radio;

Βρίσκω στο market κάποια ραδιόφωνα, αλλά είναι ξένα. Μέσω internet πηγαίνω πχ στο e-radio, αλλά ενώ βάζω κάποιον σταθμό δεν έχει τον media player.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα.Ειμαι καινουργιος στο φορουμ...και γενικα στα Android!!!Exω να κανω μια ερωτησουλα.Ο κολλητος μου μολις αγορασε το Magic απο Vodafone και θελουμε να κανουμε update στο firmware της συσκευης.Κατ αρχας απο το side της HTC με το που βαζουμε το SN μας λεει οτι λυπαται (lol) αλλα δεν ειναι για αυτη την συσκευη..!!!Ξερει κανεις πως μπορω να περασω το καινουργιο Firmware στη συσκευη και να μην ειναι της Vodafone??(Αλλα να ειναι η εργοστασιακη της HTC)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα.Ειμαι καινουργιος στο φορουμ...και γενικα στα Android!!!Exω να κανω μια ερωτησουλα.Ο κολλητος μου μολις αγορασε το Magic απο Vodafone και θελουμε να κανουμε update στο firmware της συσκευης.Κατ αρχας απο το side της HTC με το που βαζουμε το SN μας λεει οτι λυπαται (lol) αλλα δεν ειναι για αυτη την συσκευη..!!!Ξερει κανεις πως μπορω να περασω το καινουργιο Firmware στη συσκευη και να μην ειναι της Vodafone??(Αλλα να ειναι η εργοστασιακη της HTC)

 

Καλωσήρθες στο forum. Καλό είναι, πριν κάνεις οτιδήποτε στο κινητό του κολλητού σου, να ρίξεις μια ματιά στις FAQs. Θα σε βοηθήσει να κάνεις αυτά που χρειάζεται, για να βάλεις την επίσημη ROM και από εκεί και πέρα ίσως σε προφυλάξει από κακοτοπιές.

 

Υπάρχουν δύο μέθοδοι που μπορείς να χρησιμοποιήσεις, για να εγκαταστήσεις τη ROM της HTC σε Vodafone Magic:

 

1η μέθοδος

Μπες στο blog μου και ακολούθησε τις οδηγίες στην ενότητα "Εγκατάσταση της ROM χωρίς κλειδωμένο SPL". Με αυτό τον τρόπο μπορείς να επαναφέρεις το κινητό στην κατάσταση που είναι τώρα κι έτσι να αξιοποιήσεις την εγγύηση. Θα πρέπει προηγουμένως να έχεις κάνει nandroid backup (δες FAQs).

 

2η μέθοδος

Φτιάχνεις μια goldcard και στη συνέχεια με τη goldcard στο κινητό τρέχεις το RUU της εγκατάστασης (ένα αρχείο exe με το οποίο γίνεται η εγκατάσταση). Αυτός ο τρόπος έχει δύο μειονεκτήματα. Το πρώτο είναι ότι η δημιουργία goldcard είναι σχετικά περίπλοκη διαδικασία και το δεύτερο ότι τρέχοντας το RUU, το κινητό θα κλειδώσει σε 1.76.0009 perfected SPL (δες FAQs). Κατ' επέκταση, δε θα μπορέσεις να κάνεις καμία αλλαγή σε ROM σε περίπτωση που το θελήσεις και φυσικά δεν μπορείς να επαναφέρεις το κινητό στην κατάσταση που είναι τώρα, για να μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις την εγγύηση, αν τη χρειαστείς.

 

Προφανώς σου προτείνω να χρησιμοποιήσεις την πρώτη μέθοδο. Ωστόσο, οφείλω να σε προειδοποιήσω ότι δυνητικά υπάρχει περίπτωση (ειδικά κατά την αλλαγή SPL) να προκαλέσεις ζημιά στο κινητό που δε θα καλύπτεται από την εγγύηση. Γι' αυτό διάβασε με προσοχή τις οδηγίες και μη βιάζεσαι.

Edited by vman
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω παρα πολυ για την αμεση αλλα και αναλυτικη απαντηση σου.Λογικα θα χρησιμοποιησω την πρωτη μεθοδο.....!!!
Link to comment
Share on other sites

μαλλον εκανα μ@λ@κια εγω που περασα την Επίσημη ελληνική ROM? να το ρουταρω θα μπορεσω?

δεν προσεξα ρε γμτ το κλειδωμενο spl! :S

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν δεν υπάρχει τρόπος να ξεκλειδώσει το perfected SPL 1.76.0009. Θα πρέπει να περιμένεις μέχρι να βγει μια καινούρια ROM ή να βρεθεί κάποιο exploit.
Link to comment
Share on other sites

Εγω αν το παρω βασικα θα το παρω τσαμπα λογω της προσφορας των 300 ευρω στη voda για νεα συνδεση και σκεφτομαι να παρω αυτο για να γνωρισω το android ή να βαλω καποια χρηματα να παρω κατι αλλο? Το κακο ειναι βεβαια οτι δεν ξερω αν η Voda προσφερει αλλο android βεβαια..

 

Φίλε μου καλημέρα!

 

- Η προσφορά της επιδότησης όπως ανέφερα σε προηγούμενη σελίδα ισχύει μόνο στα καταστήματα, ενώ το Magic διατίθεται μόνο μέσω internet. Άρα δεν γίνεται ο συνδυασμός τους.

 

- Η Vodafone προς στιγμήν δεν διαθέτει άλλο Android κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ποιος από εσάς το έχει δοκιμάσει αλλά εγώ μέχρι σήμερα δεν είχα καταφέρει να το κάνω να δουλέψει.. Ο λόγος για το yxflash το 1ο πρόγραμμα για android που μας επιτρέπει να προβάλουμε ταινίες και βίντεο τύπου .avi και .wmv...

Βρήκα ένα τρόπο να το κάνουμε full χωρίς να το αγοράσουμε και παίζει κανονικά.. Προφανώς ακόμα δε διαβάζει ξεχωριστά αρχεία υποτίτλων όπως .srt και .txt αλλά είναι μια πολύ καλή αρχή.

Επίσης παρατήρησα ότι δε μπορείς να προχωρήσεις την ταινία στο σημείο που θέλεις και κάθε φορά ξεκινάει από την αρχή..

Όποιος ενδιαφέρεται (νομίζω όλοι μας) ας μου το πει...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ποιος από εσάς το έχει δοκιμάσει αλλά εγώ μέχρι σήμερα δεν είχα καταφέρει να το κάνω να δουλέψει.. Ο λόγος για το yxflash το 1ο πρόγραμμα για android που μας επιτρέπει να προβάλουμε ταινίες και βίντεο τύπου .avi και .wmv...

Βρήκα ένα τρόπο να το κάνουμε full χωρίς να το αγοράσουμε και παίζει κανονικά.. Προφανώς ακόμα δε διαβάζει ξεχωριστά αρχεία υποτίτλων όπως .srt και .txt αλλά είναι μια πολύ καλή αρχή.

Επίσης παρατήρησα ότι δε μπορείς να προχωρήσεις την ταινία στο σημείο που θέλεις και κάθε φορά ξεκινάει από την αρχή..

Όποιος ενδιαφέρεται (νομίζω όλοι μας) ας μου το πει...

 

βασικα το εχω κατεβασει σπασμενο απο ιντερνετ... δεν ειναι και τοσο δυσκολο να βρεθει :lol: για τους srt δεν καιγομαι τοσο αλλα ότι δε μπορείς να προχωρήσεις την ταινία στο σημείο που θέλεις ειναι λιγο σπαστικο... :wacko::wacko:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, είμαι νέος στο forum και νέος κάτοχος του HTC magic και ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με ένα πρόβλημα που αντιμετοπίζω...το πρόβλημα έχει ως εξής:

Όταν συνδέομαι με το wifi στο router μου (Linksys wag54g2) ενώ η σύνδεση γίνεται κανονικά, μετά από 2-3 λεπτά (κι ενώ το htc είναι ακόμη συνδεδεμένο) δε μπορώ να δω καμια ιστοσελίδα, ή να εγκαταστήσω εφαρμογές από το market. (είτε καθόλου είτε απελπιστικά αργά). Το πρόβλημα λύνεται προσωρινά με αποσύνδεση κ επανασύνδεση του wifi αλλά στη συνέχεια επαναλαμβλανεται.

Οι ρυθμίσεις που έχω δοκιμάσει:

 

στο rooter:

security: disabled/ wep/ wpa2(tkip και aes)

wifi mode: mixed(802.11b&g), only g

 

στο κινητό:

έχω απενεργοποιήσει την επιλογή να μπαίνει το wifi σε κατάσταση sleep όταν σβηνει η οθόνη, και έχω απενεργοποιήσει το 3g internet.

 

κάποια στοιχεία για το htc:

firmware: 1.5

build number: 3.05.401.3 (η επίσημη rom με το sence)

Να σημειώσω ότι σύνδεσα το κινητό μου σε ένα open-network της γειτονιάς με router thomson και όλα ήταν τέλεια. Το πρόβλημα παρουσιάζεται στο δικό μου rooter και σε κάποιες συνδέσεις σε καφετέριες.

Αν γνψρίζει κάποιος για το πρόβλημα και μπορεί να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα πολύ.

Ευχαριστώ και sorry για το μέγεθος του post...

[http://www.cs.uoi.gr/~gkappes/] - My home place

[http://www.debian.org] - Debian GNU/ Linux

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...