Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ήρθε και σε μένα το μήνυμα για τα 1500 και το ενεργοποίησα. Η ενεργοποίηση κάθε μήνα γίνεται μόνο με sms στο 12410 η μπορεί να γίνει και από το myq; Έψαξα λίγο αλλά δεν είδα να υπάρχει αυτή η δυνατότητα.

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε λιγο καιρο θα βαζουμε καρτα και θα εχει ισχυ 3 μέρες...Ποτε μειωσαν παλι την ισχυ της ανανεωσης απο 3 μηνες σε 2 μηνες? Δλδ ελεος.

Παντως θεωρω οτι ειναι αδικο να χανεται ο αγορασμενος σε πακετο υπολοιπομενος χρονος ομιλιας προς ολους επειδη το υπολοιπο σε ευρω σου εληξε. Ναι βρε φιλε να μηδενιστει το υπολοιπο μου σε ευρω αλλα μη μου διαγραφεις τον χρονο ομιλιας που ειχε ακομα ισχυ 25 μερες.

Να ρωτησω μπορω να κανω μια μικρη online ανανεωση πχ 1 ευρω για να γλιτωνω τουλαχιστον τα λεπτα ομιλιας μου απο προωρη διαγραφη?

Link to comment
Share on other sites

οι εποχές των 10 σιμ που καθόταν στο συρτάρι,για να βάζεις τις ανάλογες προσφορές πέρασε..... διαφορετικά το κόστος είναι μεγάλο, για όποιον μπορεί να τις συντηρεί έχει καλώς

η έννοια του καρτοκινητου έχει χάσει κάθε νόημα πλέον απλά τους έμεινε το όνομα

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι και εγώ ανανέωσα και είναι πλέον κάθε 2 μήνες.

Μόνο και μόνο για να έχω την προσφορά σε tablet 1G το μήνα με 8 ευρώ και για 8 μήνες.

Θα το σκεφτώ όμως. Γιατί έχω φοιτητικό vodafone με διπλή sim. Είχα ενεργοποιήσει έναν αριθμό Q γιατί στο σημείο που πήγαινα

η Vodafone δεν είχε σήμα εντός του κτηρίου. Τώρα πλέον δεν πάω εκεί.

Χρησιμοποιώντας γενικά για τις αγορές, μου βενζίνες κτλ μια κάρτα Vodafone mastercard δεν ανανεώνω τον αριθμό σχεδόν ποτέ.

 

Το ελάχιστο ποσό ανανέωσης στη Q είναι τα 5 ευρώ online από τη σελίδα τους.

Θυμάμαι που ανανέωνα τον αριθμό με 1 ευρώ τον χρόνο όταν είχε πρώτο βγει η Q.

Link to comment
Share on other sites

Ας μεινουν τουλάχιστον στους 2 μηνες γιατι θα είναι πραγματικά αστειο και εμπαιγμος του πελατη-καταναλωτη να γινει 1 μηνα η διαρκεια ανανέωσης και ταυτοχρονα να ξεκινησουν προσφορες με πακετα ομιλίας 3000λεπτα προς ολους με 1 ευρω (και τα ρεστα παγωτο...)
Link to comment
Share on other sites

H αλήθεια είναι οτι έχουν γινει σημαντικές αυξήσεις τα τελευταία 2-3 χρόνια, αλλά πείτε μου:

 

Θεωρείτε πολλά τα 2,5€ που ζητάει η Q (στη συγκεκριμένη περίπτωση) για ένα μήνα;

 

Πόσο θα έπρεπε να ζητάει δηλαδή;

Νομίζω χάνουμε το μέτρο.

Link to comment
Share on other sites

Όταν ζήταγε 1 ευρώ τον χρόνο και τώρα ζητάει 2,5 ευρώ το μήνα και οι περισσότεροι είναι άνεργοι αν όχι εργαζόμενοι και συνταξιούχοι των 400 ευρώ ζητάει πάρα πάρα πολλά.

Δεν ξέρουμε ακόμα που θέλουν να το πάνε.

Link to comment
Share on other sites

Η Q τον τελευταιο χρονο αυξησε πολύ τους πελάτες της με ανθρώπους οι οποιο κατα βασην δεν μιλουν πολυ, και δεν μπορουσα να δινουν σε αλλες εταιριες καρτοκινητης 10 ευρω το μήνα για πακετα με εκατονταδες λεπτά το μηνα που εληγαν και πηγαιναν αχρηστα ενω τον επομενο μηνα επρεπε ξανα να βαλουν 10 ευρω απο την τσεπη. Η Q λοιπον με βασικό marketing τα φθηνα πακετα που πριν ενα χρονο ξεκινουσαν απο 3 ευρω και με διαρκεια ανανεωσης 3 μηνες μαζεψε αρκετο κοσμο, ανεργους, ανθρωπους των 400 ευρω, ανθρωπους ημιαπασχολησης, φοιτητες που δεν ξημεροβραδιαζονται με ενα κινητο στο χερι γιατι διαβαζουν για τα μαθηματα τους...

Εδω και 2 μηνες αθετησε τα παραπανω και θελω και εγω να δω πραγματικα που το παει. Παντως θεωρώ οτι καποιος εκει μεσα εχει την ενσυναίσθηση να καταλαβει οτι αν φυγουν οι πελάτες που ηρθαν σε αυτην τον τελευταιο χρονο, μαλλον δε θα επιστρεψουν ποτε σε αυτην και να μην φτασει η στιγμη που θα πουν τα ''κεφαλια της Q'' το ρηττο στερνη μου γνωση, να σε ειχα πρωτη.

Link to comment
Share on other sites

H αλήθεια είναι οτι έχουν γινει σημαντικές αυξήσεις τα τελευταία 2-3 χρόνια, αλλά πείτε μου:

 

Θεωρείτε πολλά τα 2,5€ που ζητάει η Q (στη συγκεκριμένη περίπτωση) για ένα μήνα;

 

Πόσο θα έπρεπε να ζητάει δηλαδή;

Νομίζω χάνουμε το μέτρο.

 

2.5€ το μήνα ή 30€ το χρόνο για να διατηρήσεις απλά το νούμερό σου;

Εσύ δεν τα θεωρείς πολλά;

Τι ακριβώς σου προσφέρει, αέρα κοπανιστό;

0€ έπρεπε να ζητάει.

Όπως ζητούσε, να σου θυμίσω.

 

Άλλοι έχουν χάσει το μέτρο και δεν αντιλαμβάνονται σε τι εποχές ζούνε.:confused:

Εκτός αυτού, ξεχνάμε και το άρμεγμα όλες αυτές τις δεκαετίες από όλες τις εταιρίες.

Και τώρα τους δικαιολογούμε κιόλας, εμείς ως καταναλωτές.

Περαστικά σε όσους σκέφτονται έτσι.

 

Αυτά βλέπουν τα golden boys και έχουν επιστρέψει οι χρεώσεις ανά λεπτό ομιλίας, sms σε εποχές δραχμής.

Α και το 2018 μας "προσφέρουν" 100MB με μόλις 1€.

Όμορφα πράγματα και έρχονται ακόμα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες σταματήστε την μουρμούρα.

2,5€ τον μήνα ειναι ένας φρέντο καπουτσίνο με σιρόπι καραμέλα.

Ξέρω, είναι μεγάλο το δίλημμα αφού ο καφές είναι αναγκαίο αγαθό για τον Έλληνα αλλά η ζωή είναι π0τ@ν@. Είχατε συνηθίσει στα 4 νούμερα κ τώρα ήρθε κάπως, έτσι;

Για βασικό νουμερο τα 2,5€ τον μήνα δεν επαρκούν. Για δευτερεύον και τριτεύον είναι απλά μαμησιάτικα.

Χαρ χαρ χαρ... wake up and smell the coffee

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Ίσως και εσκεμμένα να γίνεται αυτό.

Να θέλουν να την κλείσουν ή να την περιορίσουν στο ελάχιστο και όσοι μείνουν να τους ρίξει σιγά σιγά στην Wind.

Με αυτούς τους τρόπους αποτρέπεις τους πελάτες να συνεχίσουν αλλά και πρέπει να υπάρχει συγκεκριμένος λόγος κάποιος να θέλει να γίνει νέος πελάτης.

 

Όπως με τη Viva σταθερή Voip τηλεφωνία. Τετραπλασίασε τα τέλη και πάγια απότομα σε μια νύχτα για να αποτρέψει κόσμο από την υπηρεσία.

Δεν την ενδιαφέρει πλέον η υπηρεσία της τηλεφωνίας αφού ασχολείται με ταξίδια, θέατρα, κτλ.

Όσοι μάλιστα δεν πήραν χαμπάρι τις ανατιμήσεις τους χρέωσε με αρνητικά υπόλοιπα και πάγια προσαυξημένα στους λογαριασμούς και μάλιστα απ΄ότι ακούω τους στέλνει εξώδικα.

Μακριά λοιπόν και αλάργα.

Edited by Vox
Link to comment
Share on other sites

Eυτυχώς ακούγονται και κάποιες φωνές κοινής λογικής εδώ μέσα...

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παίδες σταματήστε την μουρμούρα.

2,5€ τον μήνα ειναι ένας φρέντο καπουτσίνο με σιρόπι καραμέλα.

Ξέρω, είναι μεγάλο το δίλημμα αφού ο καφές είναι αναγκαίο αγαθό για τον Έλληνα αλλά η ζωή είναι π0τ@ν@. Είχατε συνηθίσει στα 4 νούμερα κ τώρα ήρθε κάπως, έτσι;

Για βασικό νουμερο τα 2,5€ τον μήνα δεν επαρκούν. Για δευτερεύον και τριτεύον είναι απλά μαμησιάτικα.

Χαρ χαρ χαρ... wake up and smell the coffee

 

Ότι να ναι...

Να σου στείλω paypal να τα πληρώνεις εσύ αφού φαίνεσαι "άπλας";

Επίσης σύμφωνα με την "λογική" σου, εμ σου πιάνουν τον κ**ο κάθε μήνα, εμ τους κερνάς freddo.

Πάντα θα υπάρχουν οι πρόθυμοι...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

o καθένας έχει την άποψή του.

 

Το κινητό δεν είναι "αναγκαίο κακό", όποιος θέλει έχει, όποιος δε θέλει δεν έχει.

 

Η μείωση του χρόνου δε νομίζω να αφορά αυτούς που χρησιμοποιούν το νούμερο, με στοιχειώδη χρήση τα 2,5€ δε φτανουν, θέλεις τουλάχιστον 4€ το μήνα. Όποιος θελει να έχει 2ο 3ο νουμερο για κάποιους δικους του λόγους, ας αναθεωρήσει.

 

Εγω αυτο που ξέρω ειναι οτι πληρώνω 5 νούμερα Q (μια οικογένεια με 3 παιδια) και χρειάζομαι περίπου 30€ το μήνα (μαζί με τα 4Χ8€ που εδωσα για το ιντερνετ για 8 μηνες) , λιγότερα απ'οσα πλήρωνα πριν 2 χρονια μονο για το δικό μου νούμερο.

 

Φυσικά και δεν μ'αρεσε η μειωση του χρονου διάρκειας, φυσικά και θα προτιμούσα να μιλάω και να σερφάρω τζαμπα. Νομιζω ομως οτι είναι η πιο οικονομική λύση που θα μπορούσα να βρω στην παρούσα κατάσταση

Edited by bebes
Link to comment
Share on other sites

o καθένας έχει την άποψή του.

 

Το κινητό δεν είναι "αναγκαίο κακό", όποιος θέλει έχει, όποιος δε θέλει δεν έχει.

 

Η μείωση του χρόνου δε νομίζω να αφορά αυτούς που χρησιμοποιούν το νούμερο, με στοιχειώδη χρήση τα 2,5€ δε φτανουν, θέλεις τουλάχιστον 4€ το μήνα. Όποιος θελει να έχει 2ο 3ο νουμερο για κάποιους δικους του λόγους, ας αναθεωρήσει.

 

Εγω αυτο που ξέρω ειναι οτι πληρώνω 5 νούμερα Q (μια οικογένεια με 3 παιδια) και χρειάζομαι περίπου 30€ το μήνα (+4Χ8€ που εδωσα για το ιντερνετ για 8 μηνες) , λιγότερα απ'οσα πλήρωνα πριν 2 χρονια μονο για το δικό μου νούμερο.

 

Φυσικά και δεν μ'αρεσε η μειωση του χρονου διάρκειας, φυσικά και θα προτιμούσα να μιλάω και να σερφάρω τζαμπα. Νομιζω ομως οτι είναι η πιο οικονομική λύση που θα μπορούσα να βρω στην παρούσα κατάσταση

Έτσι ακριβώς.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ίσως μερικοί σταματήσουν να σχολιάζουν όταν η ανανέωση θα πρέπει να γίνεται κάθε εβδομάδα ή ακόμα και καθημερινώς.

Τι άλλο να πούμε.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι όσο θα δεχόμαστε, τόσο θα μας κόβουν. Εάν δε δουν μείωση στα έσοδα μετά το 2μηνο και 0,30€ που επέβαλαν, θα το σοβαρεψουν και άλλο το πράγμα. Δε ξέρω εάν θα το κάνουν ανανέωση κάθε μήνα, αλλά πολύ εύκολο το θεωρώ να ανεβάσουν το 0,30 σε 0,50. Εάν δεν ενοχλείται ο πελάτης, λογικό να χρεώνουν περισσότερο.
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι ειναι... 4€ το μήνα τα χρειάζεσαι έτσι κι αλλιώς με χαλαρή χρήση, οπότε τα 2,5€ δεν σε απασχολούν καν.

Τώρα εαν συντηρείς πολλαπλά νούμερα, εκεί υπάρχει θέμα.

Οι ανάγκες και συνθηκες που ζει ο καθε ενας ειναι διαφορετικές γι αυτό υπάρχουν διαφορετικές απόψεις.

Τις υπερβολές σχολιάζω εγώ!

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

o καθένας έχει την άποψή του.

 

Το κινητό δεν είναι "αναγκαίο κακό", όποιος θέλει έχει, όποιος δε θέλει δεν έχει.

 

Η μείωση του χρόνου δε νομίζω να αφορά αυτούς που χρησιμοποιούν το νούμερο, με στοιχειώδη χρήση τα 2,5€ δε φτανουν, θέλεις τουλάχιστον 4€ το μήνα. Όποιος θελει να έχει 2ο 3ο νουμερο για κάποιους δικους του λόγους, ας αναθεωρήσει.

 

Εγω αυτο που ξέρω ειναι οτι πληρώνω 5 νούμερα Q (μια οικογένεια με 3 παιδια) και χρειάζομαι περίπου 30€ το μήνα (μαζί με τα 4Χ8€ που εδωσα για το ιντερνετ για 8 μηνες) , λιγότερα απ'οσα πλήρωνα πριν 2 χρονια μονο για το δικό μου νούμερο.

 

Φυσικά και δεν μ'αρεσε η μειωση του χρονου διάρκειας, φυσικά και θα προτιμούσα να μιλάω και να σερφάρω τζαμπα. Νομιζω ομως οτι είναι η πιο οικονομική λύση που θα μπορούσα να βρω στην παρούσα κατάσταση

 

Έχεις λάθος στον συλλογισμό σου, γιατί κάνεις άλματα σε υποθετικά σενάρια χρήσης που είναι άσχετα με αυτό που εξετάζουμε.

"Θέλεις τουλάχιστον 4€ το μήνα", είπες, άρα να πάει 5€ το μήνα η υποχρεωτική ανανέωση;

Επίσης εμένα δεν μου φτάνουν τα 5€, η δικιά μου στοιχειώδη χρήση είναι 20€ το μήνα. Γιατί να μην πάει εκεί και για όλους τους άλλους;

Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι είναι άκυρος όλος ο παραπάνω συλλογισμός.

 

Το γεγονός είναι ότι η αναγκαστική ανανέωση από 3 μήνες μειώθηκε σε 2 μήνες, που είχε μειωθεί από τους 6 μήνες, που είχε μειωθεί από τους 12 μήνες...

Και ξαναρωτάω, προσφέροντάς σου τι ακριβώς;

Τίποτα.

Έτσι πρέπει να το δεις.

 

Δεν τίθεται θέμα ότι προτιμά κάποιος να μιλάει τζάμπα.

Αλλά ότι είχε κάποιες υπηρεσίες σε x κόστος (τις είχε δεν φαντάζεται ότι θα μπορούσε να τις έχει) και πλέον θα πρέπει να δαπανήσει x+1.

 

Η τάση είναι ολοένα και περισσότερες αυξήσεις στις τιμολογιακές πολιτικές των εταιριών.

Άσε την οικονομική κατάσταση της Ελλάδας πλέον και το σε ποια αγορά απευθύνονται.

Μόνο την τεχνολογική πρόοδο να λάβει κανείς υπόψιν, οι χρεώσεις για τα προσφερόμενα λεπτά ομιλίας/sms/ΜΒ δεν δικαιολογούνται.

Ξαναλέω έχουμε φτάσει σε επίπεδα εποχών δραχμής ως προς το κόστος της τηλεφωνίας, συν τους γελοίους περιορισμούς που δεν υπήρχαν.

Δεν είναι καρτοκινητή αυτή.

Και μπορείς να κάνεις όποια σύγκριση θέλεις.

Είτε με βαλκανικές χώρες, είτε με δυτικοευρωπαϊκές.

Edited by grinder
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου.

Η αλήθεια είναι ότι όσο θα δεχόμαστε, τόσο θα μας κόβουν. Εάν δε δουν μείωση στα έσοδα μετά το 2μηνο και 0,30€ που επέβαλαν, θα το σοβαρεψουν και άλλο το πράγμα. Δε ξέρω εάν θα το κάνουν ανανέωση κάθε μήνα, αλλά πολύ εύκολο το θεωρώ να ανεβάσουν το 0,30 σε 0,50. Εάν δεν ενοχλείται ο πελάτης, λογικό να χρεώνουν περισσότερο.

Επίσης σε αυτό έχεις δίκιο. Το ότι μας έχουν ανάγκη και αυτοί και όχι μόνο εμείς, φαίνεται απο τις και καλά "αποκλειστικές" για εμένα-εσένα-όποιον κάνει κάποιο χρόνο πέρα απο το συνήθη να βάλει κάρτα. Τότε έρχονται τα μηνύματα με τις "αποκλειστικές" προσφορές παρακαλώντας μας ουσιαστικά να τους δώσουμε έστω και κάνα 5αρι ευρώ ή και λιγότερο..

Αλλά βλέπεις ελάχιστοι μπαίνουμε στον κόπο για κάνα διμηνο πχ να μην ανανεώσουμε ώστε να μας "παρακαλάνε" να βάλουμε κάρτα. Αν το έκαναν όλοι, θα άλλαζαν πολλά πιστεύω

Link to comment
Share on other sites

Έχεις λάθος στον συλλογισμό σου, γιατί κάνεις άλματα σε υποθετικά σενάρια χρήσης που είναι άσχετα με αυτό που εξετάζουμε.

"Θέλεις τουλάχιστον 4€ το μήνα", είπες, άρα να πάει 5€ το μήνα η υποχρεωτική ανανέωση;

Επίσης εμένα δεν μου φτάνουν τα 5€, η δικιά μου στοιχειώδη χρήση είναι 20€ το μήνα. Γιατί να μην πάει εκεί και για όλους τους άλλους;

Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι είναι άκυρος όλος ο παραπάνω συλλογισμός.

 

...

Απ'αυτα που έγραψα, εσύ αυτό κατάλαβες;

Εγώ έγραψα οτι αν κάποιος κάνει χρήση του κινητού του τα 2,5€ το μηνα θα τα καταναλώσει, οπότε δεν επιβαρύνεται επιπλέον απο τη μείωση του χρόνου ανανέωσης.

Αν το θέλει απλά για να υπάρχει, τότε θα αναγκαστεί πληρώσει αυτη την υπηρεσία με επιπλέον 2,5€ το μήνα.

 

Ερχόμαστε τώρα σε αντιπαράθεση "εξαιτίας" της Q, κατι που δεν το θέλω, αλλά διαβάζω εδω κάποιες απόψεις που απλά δεν στέκονται σε επιχειρηματικό περιβάλλον.

 

Δηλαδή αν ανοίξει ενα τυροπιτάδικο και βάλει την τυρόπιτα με καφέ και νεράκι 1.5€ για να τραβήξει κόσμο, θα περιμένουμε να πουλάει τόσο στο διηνεκές;

Αν ο επιχειρηματίας δει οτι δεν τον συμφέρει και ανεβάσει την τιμή στα 2€ σημαίνει οτι μας κορόιδεψε;

Μπορούμε να του πούμε εμείς πόσο να πουλάει;

 

Αν θεωρούμε οτι η τιμή ειναι υψηλή, ή η τυρόπιτα δεν ειναι καλή, θα πάμε στο απέναντι τυροπιτάδικο.

Link to comment
Share on other sites

Αν μου έλεγαν πριν 5 χρονια ότι θα μειωθεί η διαρκεια της ανανεωσης σε καρτοκινητο σε 2 μήνες, και καπιοι σε ενα φορουμ θα το έβλεπαν και φυσιολογικο και δικαιολογημενο, και χωρις να εχουν αμεσο κερδος θα προσπαθούσαν και με ευφάνταστους συνηρμούς να το κάνουν να φανεί σαν φυσική εξέλιξη των πραγμάτων, δε θα το πίστευα.
Link to comment
Share on other sites

Αν μου έλεγαν πριν 5 χρονια ότι θα μειωθεί η διαρκεια της ανανεωσης σε καρτοκινητο σε 2 μήνες, και καπιοι σε ενα φορουμ θα το έβλεπαν και φυσιολογικο και δικαιολογημενο, και χωρις να εχουν αμεσο κερδος θα προσπαθούσαν και με ευφάνταστους συνηρμούς να το κάνουν να φανεί σαν φυσική εξέλιξη των πραγμάτων, δε θα το πίστευα.

 

Και ιδιως σε ενα forum τεχνολογιας και κινητων.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...