Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μόνο την περιαγωγή ή και data συν περιαγωγή?

χρήσιμη πληροφορία

πάντως αυτό το q economy μου έρχεται λουκούμι

....

 

Μονο την περιαγωγη δεδομενων να κλεισεις τα data δεν δουλευουν αν ανοιξεις απλα τα δεδομενα.Γιατι εμφανιζεται το σημα του Roaming ως R πανω απο τις γραμμες σηματος στο κινητο.Και γραφει Q-Telcom το δικτυο και οχι Wind GR εκτος απο την αναζητηση δικτυου γραφει ομως Wind GR.Αυτα σε Android.

Σε iPhone καταλαβαινει οτι η Q συνδεεται με national roaming στο δικτυο της Wind.Και γραφει πανω Wind ως ονομα παροχου και το 4G ως LTE γιατι δεν εχει Carrier settings,στην εκδοση φορεα γραφει carrier 28.2.5 σε μενα που εχω ios 10.3.3.Αν βαλω F2G καρτα και γενικα καρτα Wind γραφει αντι για carrier Wind 28.2.5.Επισης στο iPhone για να εχεις 4G ιντερνετ πρεπει να ρυθμισεις του apn του κινητου εκτος απο το να ειναι ενεργο στην γραμμη σου.Στο iPhone 5s που εχω ειχα βαλει πανω την Q sim που ειχα καθως και Wind.

 

Επειδη εγραψα ομως μακρυναρι και επειδη μπορει να μπερδεψω κοσμο θα τα συνοψισω ως εξης:

Android κινητο με καρτα Q

Περιαγωγη δεδομενων για χρηση δεδομενων ανοιχτη,αν την εχεις κλειστη δεν χρεωνεσαι και ουτε καταναλωνονται τα MB.

Το σημα R=Roaming εμφανιζεται στην σταθμη σηματος.Αντι για Wind GR ομως εμφανιζει Q-Telcom σε lock screen,στην γραμμη ειδοποιησεων.

Στην αναζητηση δικτυου μονο θα δειτε το Wind GR.

4G ανοιχτο απο το κινητο αν το υποστηρηζει,για android συσκευες του 2013-2014 τελευταιες ενημερωσεις λογισμικου ωστε να βλεπετε 4G.

Για iPhone: iPhone 5-5s-5c πρεπει να εχεις ios 8 και μετα γιατι τοτε εμφανιστηκε το 4G ως επιλογη στις καρτες Wind.Απο iPhone 6 ή 6 Plus και μετα εχετε κανονικα 4G.

Το 4G εμφανιζεται ως LTE και σας βγαζει προειδοποιηση καθε φορα που το ανοιγετε.

Στην λιστα των Apn settings γρφετε στο apn για 4G myQ εκτος απο το να ειναι ενεργοποιημενο στην γραμμη σας ή να αλλαξετε sim παιρνοντας multi sim πορτοκαλι καρτα για οσους την ασπρη με το μπλε σημα της Q.

Περιαγωγη δεδομενων ανοιχτη για 4G δεδομενα.

Πανω αριστερα διπλα στις κουκκιδες ή μπαρες σηματος σε ios 6 και πισω ή ios 11 το ονομα παροχου γραφει Wind,το ιδιο και στην αναζητηση δικτυου ως Wind GR.

Για iOS 7 και πισω μπορει να γραφει Wind GR και οχι σκετο Wind οπως γραφει απο iOS 8 και μετα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

παιδια το οτι μπορεις να κλεισεις τα data 2 μερες πριν,να βαλεις ψευτικο apn και να βαλεις φωτια στο τηλεφωνο για να μην συνδεθει,αν τα θεωρειτε λυσεις υπαρχει προβλημα.

 

Το να βρισκουμε πατεντες για να μην πεφτουμε στην κομπινα της wind και να θεωρουμε μετα οτι αυτο ειναι το normal με ξεπερναει

Link to comment
Share on other sites

παιδια το οτι μπορεις να κλεισεις τα data 2 μερες πριν,να βαλεις ψευτικο apn και να βαλεις φωτια στο τηλεφωνο για να μην συνδεθει,αν τα θεωρειτε λυσεις υπαρχει προβλημα.

 

Το να βρισκουμε πατεντες για να μην πεφτουμε στην κομπινα της wind και να θεωρουμε μετα οτι αυτο ειναι το normal με ξεπερναει

 

Όχι βέβαια, δεν έπρεπε καν να υπάρχει αυτό το θέμα και είναι υποτιμητικό (τουλάχιστον). Σε κάθε περίπτωση υπάρχει ξεχωριστό νήμα ακριβώς γι' αυτό.

Link to comment
Share on other sites

παιδια το οτι μπορεις να κλεισεις τα data 2 μερες πριν,να βαλεις ψευτικο apn και να βαλεις φωτια στο τηλεφωνο για να μην συνδεθει

:lol::lol:

να μην έχει "αντιδράσεις" αυτό το forum.. άκου "να βάλεις φωτιά στο τηλέφωνο"... :lol::lol: ακόμα γελάω..

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Μονο την περιαγωγη δεδομενων να κλεισεις τα data δεν δουλευουν αν ανοιξεις απλα τα δεδομενα.Γιατι εμφανιζεται το σημα του Roaming ως R πανω απο τις γραμμες σηματος στο κινητο.Και γραφει Q-Telcom το δικτυο και οχι Wind GR εκτος απο την αναζητηση δικτυου γραφει ομως Wind GR.Αυτα σε Android.

Σε iPhone καταλαβαινει οτι η Q συνδεεται με national roaming στο δικτυο της Wind.Και γραφει πανω Wind ως ονομα παροχου και το 4G ως LTE γιατι δεν εχει Carrier settings,στην εκδοση φορεα γραφει carrier 28.2.5 σε μενα που εχω ios 10.3.3.Αν βαλω F2G καρτα και γενικα καρτα Wind γραφει αντι για carrier Wind 28.2.5.Επισης στο iPhone για να εχεις 4G ιντερνετ πρεπει να ρυθμισεις του apn του κινητου εκτος απο το να ειναι ενεργο στην γραμμη σου.Στο iPhone 5s που εχω ειχα βαλει πανω την Q sim που ειχα καθως και Wind.

 

Επειδη εγραψα ομως μακρυναρι και επειδη μπορει να μπερδεψω κοσμο θα τα συνοψισω ως εξης:

Android κινητο με καρτα Q

Περιαγωγη δεδομενων για χρηση δεδομενων ανοιχτη,αν την εχεις κλειστη δεν χρεωνεσαι και ουτε καταναλωνονται τα MB.

Το σημα R=Roaming εμφανιζεται στην σταθμη σηματος.Αντι για Wind GR ομως εμφανιζει Q-Telcom σε lock screen,στην γραμμη ειδοποιησεων.

Στην αναζητηση δικτυου μονο θα δειτε το Wind GR.

4G ανοιχτο απο το κινητο αν το υποστηρηζει,για android συσκευες του 2013-2014 τελευταιες ενημερωσεις λογισμικου ωστε να βλεπετε 4G.

Για iPhone: iPhone 5-5s-5c πρεπει να εχεις ios 8 και μετα γιατι τοτε εμφανιστηκε το 4G ως επιλογη στις καρτες Wind.Απο iPhone 6 ή 6 Plus και μετα εχετε κανονικα 4G.

Το 4G εμφανιζεται ως LTE και σας βγαζει προειδοποιηση καθε φορα που το ανοιγετε.

Στην λιστα των Apn settings γρφετε στο apn για 4G myQ εκτος απο το να ειναι ενεργοποιημενο στην γραμμη σας ή να αλλαξετε sim παιρνοντας multi sim πορτοκαλι καρτα για οσους την ασπρη με το μπλε σημα της Q.

Περιαγωγη δεδομενων ανοιχτη για 4G δεδομενα.

Πανω αριστερα διπλα στις κουκκιδες ή μπαρες σηματος σε ios 6 και πισω ή ios 11 το ονομα παροχου γραφει Wind,το ιδιο και στην αναζητηση δικτυου ως Wind GR.

Για iOS 7 και πισω μπορει να γραφει Wind GR και οχι σκετο Wind οπως γραφει απο iOS 8 και μετα.

 

Το να έχεις κλείσει την περιαγωγή δεδομένων δεν σου διασφαλίζει ότι δεν θα έχεις χρεώσεις σε Android κινητά με την Q. Στο ΖΤΕ που είχα παλιότερα αλλά και στο Xiaomi που έχω τώρα η Q μου συνδέεται κανονικά όταν έχω ανοικτά τα δεδομένα ακόμα και με την περιαγωγή δεδομένων κλειστή.

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Το να έχεις κλείσει την περιαγωγή δεδομένων δεν σου διασφαλίζει ότι δεν θα έχεις χρεώσεις σε Android κινητά με την Q. Στο ΖΤΕ που είχα παλιότερα αλλά και στο Xiaomi που έχω τώρα η Q μου συνδέεται κανονικά όταν έχω ανοικτά τα δεδομένα ακόμα και με την περιαγωγή δεδομένων κλειστή.

 

+1 κι απο εμένα σε αυτή την παρατήρηση, σε AOSP Android βλέπει την Q σαν roaming συνήθως αλλά οι περισσότερες ROMs των κατασκευαστών πλέον είναι ρυθμισμένες κατάλληλα και δεν θεωρούν οτι βρίσκονται σε περιαγωγή όταν συνδέονται στο δίκτυο της Wind με SIM της Q. Οπότε προσοχή, αν η συσκευή δεν εμφανίζει το "R" θεωρεί οτι δεν βρίσκεται σε περιαγωγή (roaming).

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να δημιουργήσω νέο κύκλο αντιπαραθεσης αλλά και σε κινητό της μητέρας μου που έκανα ανανέωση 5 ευρώ σήμερα πάλι δεν κράτησε 0.30

Μία πιθανή εξήγηση είναι ότι στη πρώτη ανανέωση που παρατείνει το χρόνο για δύο μήνες δεν κρατάει το 0.30.

Κάτι άλλο δεν μπορώ να σκεφτώ προς το παρόν

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να δημιουργήσω νέο κύκλο αντιπαραθεσης αλλά και σε κινητό της μητέρας μου που έκανα ανανέωση 5 ευρώ σήμερα πάλι δεν κράτησε 0.30

Μία πιθανή εξήγηση είναι ότι στη πρώτη ανανέωση που παρατείνει το χρόνο για δύο μήνες δεν κρατάει το 0.30.

Κάτι άλλο δεν μπορώ να σκεφτώ προς το παρόν

 

0,30€ κρατανε για ανανέωση σε κατάστημα.

Online δεν έχει κάποια επιβάρυνση

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να δημιουργήσω νέο κύκλο αντιπαραθεσης αλλά και σε κινητό της μητέρας μου που έκανα ανανέωση 5 ευρώ σήμερα πάλι δεν κράτησε 0.30

Μία πιθανή εξήγηση είναι ότι στη πρώτη ανανέωση που παρατείνει το χρόνο για δύο μήνες δεν κρατάει το 0.30.

Κάτι άλλο δεν μπορώ να σκεφτώ προς το παρόν

 

Χρεωστική κάρτα χρησιμοποίησες;

Link to comment
Share on other sites

Με χρεωστική ανανεωσα. Κυριως στο θεμα των καρτοκινητών συζητιεται τις τελευταίες μερες οτι πλεον κρατειται το 0.30 και online και σε q και σε f2g στους περισσότερους.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου έχουν στείλει 3 sms προσφορών από την Q.

Δεν έχουν ορίσει ανώτατο όριο μηνυμάτων ανα μέρα ή βδομάδα; Αυτό είναι σχεδόν spam

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Είχε έρθει πρόσφατα ένα μήνυμα για μία προσφορά με 5 Gigabyte με 5 ευρώ. Το έσβησα καταλάθος. Ξέρει κανείς μήπως πώς ενεργοποιείται;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου έχουν στείλει 3 sms προσφορών από την Q.

Δεν έχουν ορίσει ανώτατο όριο μηνυμάτων ανα μέρα ή βδομάδα; Αυτό είναι σχεδόν spam

 

Εμενα με εχουν τρελανει στα μυνηματα για προσφορες αχρηστες για εμενα.Τους στελνω στο facebook οτι για να μην κουραζονται η μονη προσφορα που θα δεχτω ειναι τα 8 γιγα για 8 μηνες με 8 ευρω.Μου απαντανε(για να αποφυγουν) οτι αν με ενοχλουν τα μηνυματα μπορω να ζητησω απο την εξυπηρετηση να μην μου ερχονται.Τους απανταω "Οκ τοτε μεχρι να παρω αυτο που ΘΕΛΩ ΕΓΩ εσεις θα γραφετε ενα κατεβατο με ασχετες προσφορες και εγω απλως θα πατω το κουμπι της διαγραφης" ΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!Στο τελος αυτοι χανουν θα τσεπωσουν με τη μια 8 ευρω συν το 5ευρο καθε δυο μηνες απο την ανανεωση!!!!!

ΠΑΙΔΙΑ ΠΑΡΤΕ ΤΟ ΧΑΜΠΑΡΙ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΩΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΦΕΡΟΜΑΣΤΕ ΕΞΥΠΝΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

όλες το κάνουν αυτό,άχρηστες πραγματικά για σένα,ενώ ξέρουν τι χρειάζεσαι και δεν στέλνουν την κατάλληλη να τους τα €€€€€
Link to comment
Share on other sites

Είχε έρθει πρόσφατα ένα μήνυμα για μία προσφορά με 5 Gigabyte με 5 ευρώ. Το έσβησα καταλάθος. Ξέρει κανείς μήπως πώς ενεργοποιείται;

 

5GB με 5€ για 30 ημέρες. Στείλε 55 στο 12410

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά μου στείλανε μήνυμα προσφορών στο αριθμό μου Q και λέει οτι θα μπορέσω να ενεργοπισο την προσφορά 1500 λεπτά προς όλους και 1.5GB με 8.57 ευρώ του μήνα ΚΑΘΕ ΜΉΝΑ.

Εεπιτέλους μου στείλανε μια φορά μια προσφορά, λέτε ότι είναι καλύτερη προσφορά??? ή υπάρχει και πιο καλύτερη προσφορά????

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά μου στείλανε μήνυμα προσφορών στο αριθμό μου Q και λέει οτι θα μπορέσω να ενεργοπισο την προσφορά 1500 λεπτά προς όλους και 1.5GB με 8.57 ευρώ του μήνα ΚΑΘΕ ΜΉΝΑ.

Εεπιτέλους μου στείλανε μια φορά μια προσφορά, λέτε ότι είναι καλύτερη προσφορά??? ή υπάρχει και πιο καλύτερη προσφορά????

Είναι η καλύτερη προσφορά ever τι άλλο θέλεις ;

 

Send by ASUS Zenfone 3 Ultra 6.8" by Tapatalk

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει καλύτερη. Με την προϋπόθεση βεβαίως οτι η χρήση που κάνεις δεν είναι πολύ μικρότερη. Αν συμβαίνει αυτό προφανώς πας σε φτηνότερο πακέτο απο τα διαθέσιμα.
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά μου στείλανε μήνυμα προσφορών στο αριθμό μου Q και λέει οτι θα μπορέσω να ενεργοπισο την προσφορά 1500 λεπτά προς όλους και 1.5GB με 8.57 ευρώ του μήνα ΚΑΘΕ ΜΉΝΑ.

Εεπιτέλους μου στείλανε μια φορά μια προσφορά, λέτε ότι είναι καλύτερη προσφορά??? ή υπάρχει και πιο καλύτερη προσφορά????

το αν υπάρχει καλή η κακή προσφορά είναι ανάλογα την χρήση που κάνεις

προσωπικά μου είναι αδιάφορη για δεν πρόκειται ποτέ να μιλήσω τοοοσο

Link to comment
Share on other sites

Εχω το f2g φοιτητικό που εχει το πακέτο με τα 1500’ και 1,5GB αλλα για 25 μέρες ενώ εδω βλέπω εχει διάρκεια το ίδιο πακέτο 30 μέρες. Υπάρχει κάποιος τρόπος να το κάνω κι εγω q με αυτο το πακέτο;;;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...