Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στα dual sim μπορείς να λάβεις ταυτόχρονα κλήσεις και από τα δύο νούμερα;

 

Με πρόλαβε ο φίλος Bomber21!Ακριβώς ετσι... :)

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα είναι dual standby. Δηλαδή, δέχεσαι φυσικά κλήσεις και στα δύο αλλά όταν μιλάς στο ένα, το άλλο φαίνεται κλειστό.

Το πρόβλημα "λύνεται" με προώθηση από τον ένα αριθμό στον άλλο όταν αυτός δεν είναι διαθέσιμος (επιλεκτική προώθηση). Έτσι αν μιλάς στον ένα αριθμό και σε καλέσουν στον άλλο τότε η κλήση προωθείται στον αριθμό που μιλάς. Το κακό είναι ότι αν απαντήσεις χρεώνεσαι (η προώθηση γίνεται μέσω δικτύου). Με αυτόν τον τρόπο όμως δεν χάνεις κλήση. Αν έχεις απενεργοποιήσει την δεύτερη εισερχόμενη κλήση (call wating off) τότε ο άλλος ακούει "busy".

 

Δεν γνωρίζω κανένα καινούριο dual active κινητό οπότε αυτή η λύση είναι μονόδρομος. Τα samsung το κάνουν πολύ απλά με επιλογή στο μενού (προώθηση από τον ένα αριθμό στον άλλο).

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα "λύνεται" με προώθηση από τον ένα αριθμό στον άλλο όταν αυτός δεν είναι διαθέσιμος (επιλεκτική προώθηση). Έτσι αν μιλάς στον ένα αριθμό και σε καλέσουν στον άλλο τότε η κλήση προωθείται στον αριθμό που μιλάς. Το κακό είναι ότι αν απαντήσεις χρεώνεσαι (η προώθηση γίνεται μέσω δικτύου). Με αυτόν τον τρόπο όμως δεν χάνεις κλήση. Αν έχεις απενεργοποιήσει την δεύτερη εισερχόμενη κλήση (call wating off) τότε ο άλλος ακούει "busy".

 

Δεν γνωρίζω κανένα καινούριο dual active κινητό οπότε αυτή η λύση είναι μονόδρομος. Τα samsung το κάνουν πολύ απλά με επιλογή στο μενού (προώθηση από τον ένα αριθμό στον άλλο).

 

κατά τη γνωμη μου, η πιο πρακτικη (και φτηνη) λυση ειναι να εχεις ενεργοποιημενη την ειδοποιηση χαμενης κλησης και στα 2 νουμερα. Οταν θα σε παιρνουν στο αλλο νουμερο, θα σου ερχεται sms ποιος σε επαιρνε

Link to comment
Share on other sites

Καταργήθηκε η ανανέωση μέσω των καταστημάτων wind στα καρτοκινητά με χρόνο ομιλίας κάτω των 5 ευρώ.

 

Επίσημα τα όρια ανανέωσης από τα καταστήματα wind σε όλα τα καταστήματα είναι από 5 ευρώ εώς 50 ευρώ.

http://www.wind.com.gr/gr/q/ananeosi-hronou-q/tropoi-ananeosis/

http://www.wind.com.gr/gr/f2g/upiresies/ananeosi/tropoi-ananeosis/

__________

 

Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λιγο τα φώτα σας...στο έντυπο όταν αγοράζεις αριθμό Q έχει τις οδηγίες και τα σχετικά...κάπου λέει οτι η Sim Q μπορεί να αποθηκεύσει μέχρι και 50 sms σύντομων χαρακτήρων έως 160 χαρακτήρες!Τι σημαίνει αυτό;Δεν αποθηκεύει πιο πολλά;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λιγο τα φώτα σας...στο έντυπο όταν αγοράζεις αριθμό Q έχει τις οδηγίες και τα σχετικά...κάπου λέει οτι η Sim Q μπορεί να αποθηκεύσει μέχρι και 50 sms σύντομων χαρακτήρων έως 160 χαρακτήρες!Τι σημαίνει αυτό;Δεν αποθηκεύει πιο πολλά;

 

Αναφέρεται στην χωρητικότητά της κάρτας sim και όχι της συσκευής σου. Η κάρτα sim δέχεται 250 επαφές και 50 sms.

Samsung Galaxy S7 Edge 32GB Titanium Silver

Φιλικά, Σταύρος :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια χρειάζομαι και πάλι την βοήθεια σας!!Μόλις χθες έγινα μέλος και γω στην Q και έκανα μια ανανέωση 5€ από κατάστημα!Μετά μου ήρθε μήνυμα ανανεώστε από 5€ και θα έχετε δώρο, 5€...3€ στην πρώτη ανανέωση και από 1€ για τους επόμενους 2 μήνες...πήγα λοιπον σήμερα στο κατάστημα και έβαλα 5€,αλλα εδώ και 2 ώρες δεν μου έχει έρθει κανένα μήνυμα σχετικά μ αυτο...τι μπορεί να φταίει;
Link to comment
Share on other sites

Παιδια χρειάζομαι και πάλι την βοήθεια σας!!Μόλις χθες έγινα μέλος και γω στην Q και έκανα μια ανανέωση 5€ από κατάστημα!Μετά μου ήρθε μήνυμα ανανεώστε από 5€ και θα έχετε δώρο, 5€...3€ στην πρώτη ανανέωση και από 1€ για τους επόμενους 2 μήνες...πήγα λοιπον σήμερα στο κατάστημα και έβαλα 5€,αλλα εδώ και 2 ώρες δεν μου έχει έρθει κανένα μήνυμα σχετικά μ αυτο...τι μπορεί να φταίει;

 

Βασικά αυτό ισχύει για την πρώτη ανανέωση , άρα πρέπει να πήρες τα 3 ευρώ με την πρώτη.

Με την δεύτερη δεν πήρες τιποτα .....

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτό ισχύει για την πρώτη ανανέωση , άρα πρέπει να πήρες τα 3 ευρώ με την πρώτη.

Με την δεύτερη δεν πήρες τιποτα .....

Δηλαδή αυτό το μήνυμα έρχεται συνήθως πριν κανεις την πρώτη ανανέωση;;Πως την πάτησα ετσι.νόμισα οτι ήρθε μετά την ανανέωση και ξαναπήγα...γι'αυτό η υπάλληλος στο κατάστημα μόλις της το είπα δεν είπε κουβέντα.Ευχαριστώ Βασιλειε!!

Link to comment
Share on other sites

Καταργήθηκε η ανανέωση μέσω των καταστημάτων wind στα καρτοκινητά με χρόνο ομιλίας κάτω των 5 ευρώ.

 

Επίσημα τα όρια ανανέωσης από τα καταστήματα wind σε όλα τα καταστήματα είναι από 5 ευρώ εώς 50 ευρώ.

http://www.wind.com.gr/gr/q/ananeosi-hronou-q/tropoi-ananeosis/

http://www.wind.com.gr/gr/f2g/upiresies/ananeosi/tropoi-ananeosis/

 

Για την Q, τα 5 ευρώ που αναφέρει στο λινκ είναι για τα μπόνους και έτσι το γράφανε ανέκαθεν, δεν άλλαξε τώρα.

Στα f2g και wind card to all έχει καταργηθεί σίγουρα.

Στην Q card είτε ισχύει, είτε το ξεχάσανε. Στο "ΦΟΥΛΑΡΕ ΤΟ QUICKLY" γράφει "μόνο από 1 €" ... http://www.wind.com.gr/gr/q/

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Στην Q card είτε ισχύει, είτε το ξεχάσανε. Στο "ΦΟΥΛΑΡΕ ΤΟ QUICKLY" γράφει "μόνο από 1 €" ... http://www.wind.com.gr/gr/q/

 

ξεχασαν να το αλλαξουν. Επίσημη ανακοίνωση

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εμαθα για αυτην την προσφορα για το 1 ευρω που δινει 3 λεπτα και σκεφτομαι να κανω φορητοτα εναν ριθμο κοσμοτε σε Q. Θα την κρατησουν αυτην την προσφορα ή προβλεπεται να ειναι παροδικη? Μην κανω τσαμπα την μεταφορα αριθμου. Απο σημα χρησιμοποιει το δικτυο της Wind? δηλαδη οτι σημα εχει η wind εχει και η Q?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως τα κρατάνε για πολυ καιρό αυτά

αλλά ακόμα κι αν αποφασίσουν να το αλλάξουν σίγουρα θα βγάλουν κάτι καλύτερο.

Πάντα φροντίζουν να ειναι η πιο οικονομική απο τις υπόλοιπες. Δεν ανησυχώ.

Είμαι χρόνια στην Q απο φορητότητα και δεν το μετάνιωσα ! Τρελή οικονομία

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φόρα δυσαρεστηθηκα από την εξυπηρέτησή πελατών.είχα υπόλοιπο 38λεπτα,καλώ για να ανανεώσω δεν δέχεται την Κάρτα. Ξανά καλώ δεν την δέχεται. Παίρνω από το κινητό μου λέει το υπόλοιπο σας είναι χαμηλό δεν μπορεί να συνεψιστει η κλήση. Καλώ από σταθερό,μιλάω μέναν εκπρόσωπο μου λέει περιμένετε μισό λεπτό ,με είχε δεκα απτά στην αναμονή. Κλείνω χωρίς να έχω εξυπηρετηθει. Ξανά δοκιμάζω από το κινγτο ,πιάνω γραμμή, μου λέει η κοπέλα,μπορείτε να καλειτε το 1227 το λέει πάνω στη Κάρτα ανανέωσής. Δεν το έγραφε. Με τα πολλά περάστηκε η καρτα. Αν ήμουν έξω και χρειαζόμουν άμεσα να καλέσω θα είχα πετάξει το κινητό φρισμπι πουθενά. Και δεν είναι η πρώτη φόρα που συμβαίνει...

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες.νεο μελος του φορουμ.Εχω ενα θεμα που με ταλαιπωρει καιρο με την Q.Εδω και ενα ετος που εχω τον αριθμο μου δεν εχω λαβει ποτε ενημερωτικο sms απο την Q οταν ληγουν τα πακετα μου.παρατηρουσα τους αλλους που εχουν Q (φιλοι) και λαμβανουν κανονικα τα ενημερωτικα sms.εκανα τα παραπονα μου αρχικα απο το facebook και ολο λεγανε θα με καλεσουν.δεν με καλεσανε ποτε και αναγκαστικα πηρα τηλεφωνο πριν ενα μηνα στην εξυπηρετηση πελατων (1222).μου ειπανε ναι θα ενημερωσουμε το τεχνικο τμημα και θα λαβετε απαντηση.ποτε δεν ελαβα απαντηση.λεω θα το φτιαξανε.σημερα ενα μηνα μετα παλι δεν ελαβα ενημερωτικα sms και ξανατηλεφωνω στο 1222.μου λεει ενας ολιγον τι ειρωνας οτι εμεις τα στελνουμε κανονικα και εσυ δεν τα λαμβανεις.συγκεκριμενα το τελευταιο το στειλαμε 6 μαρτιου.και του λεω εχω ολο αυτο το διαστημα (1 ετος) χρησιμοποιησα τρεις συσκευες διαφορετικες.δεν μπορει να φταινε τρεις συσκευες.η να χω προβλημα ληψης γιατι λαμβανω ολα τα sms φιλων κανονικα οπως κ τα ενημερωτικα υπολοιπου οταν στελνω sms στο 1225.δεν μπορω να βγαλω ακρη.δεν θελω ομως να αλλαξω δικτυο.τι να κανε?Btw μου προτειναν να αλλαξω sim μηπως φταιει αυτο αλλα απ οσο ξερω δεν μπορει να χει σχεση αφου γενικα λαμβανω sms...Πολυ απογοητευση για την Q...
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως τα κρατάνε για πολυ καιρό αυτά

αλλά ακόμα κι αν αποφασίσουν να το αλλάξουν σίγουρα θα βγάλουν κάτι καλύτερο.

Πάντα φροντίζουν να ειναι η πιο οικονομική απο τις υπόλοιπες. Δεν ανησυχώ.

Είμαι χρόνια στην Q απο φορητότητα και δεν το μετάνιωσα ! Τρελή οικονομία

 

Ευχαριστω φιλε μου για την απαντηση. Επισης ξερεις αν παιζει κανα καλο πακετο για δωρεαν λεπτα προς ολους, και sms?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε μου για την απαντηση. Επισης ξερεις αν παιζει κανα καλο πακετο για δωρεαν λεπτα προς ολους, και sms?

Για λεπτά προς όλους έχει 60' με 3€!Για μηνύματα προς όλους δεν υπάρχει κατι αλλα ειναι πολύ φθηνό το sms!Βέβαια καλό θα ήταν να υπάρχει και ένα πακετάκι...! :) Από σήμα χρησιμοποιεί της Wind(αν δεν κάνω μεγάλο λάθος)

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστεί για 2 μήνες να καλώ συχνά έναν αριθμό wind, αλλά με σχετικά σύντομες κλήσεις. Έχω και Q και f2g με αρκετό υπόλοιπο μέσα οπότε δεν θέλω να ανανεώσω. Από ποιο είναι φτηνότερο να αγοράσω κάποιο πακέτο; Εννοώ με το μικρότερο δυνατό ποσό. Υπάρχει πχ πακέτο με 1 ευρώ;

Θα γραφτώ και στο σάιτ με το φ2γ για να πάρω τα 300' προς wind. Ισχύει και για Q το ίδιο;

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

αν γραφτείς στο site της κιου παίρνεις 300'.

έχει πακέτο με 1ευρώ που σου δίνει 300',αν το αγοράσεις απο το site σου δίνει bonus 100'.

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστεί για 2 μήνες να καλώ συχνά έναν αριθμό wind, αλλά με σχετικά σύντομες κλήσεις. Έχω και Q και f2g με αρκετό υπόλοιπο μέσα οπότε δεν θέλω να ανανεώσω. Από ποιο είναι φτηνότερο να αγοράσω κάποιο πακέτο; Εννοώ με το μικρότερο δυνατό ποσό. Υπάρχει πχ πακέτο με 1 ευρώ;

Θα γραφτώ και στο σάιτ με το φ2γ για να πάρω τα 300' προς wind. Ισχύει και για Q το ίδιο;

Ευχαριστω!

 

αν γραφτείς στο site της κιου παίρνεις 300'.

έχει πακέτο με 1ευρώ που σου δίνει 300',αν το αγοράσεις απο το site σου δίνει bonus 100'.

 

+χρεωση ανα 1 λεπτο, απο το πρωτο λεπτο

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μου προέκυψε ένα πρόβλημα το οποίο βέβαια ειναι πολύ νωρίς ακόμα,αλλα καλό ειναι να με συμβουλευσετε αν σας έχει τύχει...Έχω ένα δικαρτο(asha 206)κινητό με F2G/Q..σήμερα ήμουν σπίτι μου(γεμάτο σήμα) και δεν μίλησα καθόλου την ωρα που ένας φίλος μου προσπαθούσε να με παρει στο Q.Μου λέει οτι του έλεγε δεν ειναι διαθέσιμο και θα ειδοποιηθεί με μήνυμα(το οποίο δεν μου ήρθε ποτέ)!Έκανα μια κλήση από 2 σταθερά χωρίς κανένα πρόβλημα οπότε δεν ανησυχώ τόσο!Απλά επειδή έχω ακούσει οτι έχει συμβεί και σε αλλα παιδιά,φοβάμαι μην ξανατυχει...!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μου προέκυψε ένα πρόβλημα το οποίο βέβαια ειναι πολύ νωρίς ακόμα,αλλα καλό ειναι να με συμβουλευσετε αν σας έχει τύχει...Έχω ένα δικαρτο(asha 206)κινητό με F2G/Q..σήμερα ήμουν σπίτι μου(γεμάτο σήμα) και δεν μίλησα καθόλου την ωρα που ένας φίλος μου προσπαθούσε να με παρει στο Q.Μου λέει οτι του έλεγε δεν ειναι διαθέσιμο και θα ειδοποιηθεί με μήνυμα(το οποίο δεν μου ήρθε ποτέ)!Έκανα μια κλήση από 2 σταθερά χωρίς κανένα πρόβλημα οπότε δεν ανησυχώ τόσο!Απλά επειδή έχω ακούσει οτι έχει συμβεί και σε αλλα παιδιά,φοβάμαι μην ξανατυχει...!

 

απο οσο ξερω οσο μιλας στην μια γραμμη η αλλη γραμμη δειχνει να ειναι κλειστη.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω,αλλα το πρόβλημα ειναι οτι δεν μίλησα καθόλου...τι να πω,εύχομαι να μην ξανατυχει!Ευχαριστώ φιλε για την απάντηση!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...