Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν μου έλεγαν πριν 5 χρονια ότι θα μειωθεί η διαρκεια της ανανεωσης σε καρτοκινητο σε 2 μήνες, και καπιοι σε ενα φορουμ θα το έβλεπαν και φυσιολογικο και δικαιολογημενο, και χωρις να εχουν αμεσο κερδος θα προσπαθούσαν και με ευφάνταστους συνηρμούς να το κάνουν να φανεί σαν φυσική εξέλιξη των πραγμάτων, δε θα το πίστευα.

απλά παρακολουθούν τις εξελίξεις ...εκ των έσω

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι και 3 εταιρειες αυξησαν ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΕΝΑ, αμεσα η εμεσα τα τιμολογια τους μετα απο ΑΡΚΕΤΑ χρονια.

Φαινεται ακουσαν οτι βγαινομε απο τα μνημονια τον αυγουστο του 2018.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι και 3 εταιρειες αυξησαν ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΕΝΑ, αμεσα η εμεσα τα τιμολογια τους μετα απο ΑΡΚΕΤΑ χρονια.

Φαινεται ακουσαν οτι βγαινομε απο τα μνημονια τον αυγουστο του 2018.

αποκλείεται,αφού λένε να πας αλλού που είναι φθηνότερα,αν δεν σε συμφέρει ή q :p

μάλλον η κυβέρνηση που δεν είναι αντιπολίτευση ακόμα τα λέει αυτά

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι και 3 εταιρειες αυξησαν ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΕΝΑ, αμεσα η εμεσα τα τιμολογια τους μετα απο ΑΡΚΕΤΑ χρονια.

Φαινεται ακουσαν οτι βγαινομε απο τα μνημονια τον αυγουστο του 2018.

 

Οταν το γυρισα σε Q (πριν 3 χρονια περιπου) αγοραζα πακετο μηνα ομιλιας με 3 ευρω, και η καβα μου (10 ευρω) διαρκειας 1 χρονου.

 

Σε συγκριση με σημερα 4 (η 4.6) ευρω και 2 μηνες διαρκεια.

 

Οποιος το βλεπει σαν θετικη εξελιξη, τι να πω. Σε λιγο θα ακυρωθει και η χρεωση ανα δευτερολεπτο, το περιμενω και αυτο.

Link to comment
Share on other sites

@bebes

Ρώτησες:

Θεωρείτε πολλά τα 2,5€ που ζητάει η Q (στη συγκεκριμένη περίπτωση) για ένα μήνα;

Γιατί άραγε τα ζητάει, τι προσφέρει;

Για να δέχεσαι κλήσεις;

Το 2,5€/μήνα, που αύριο γίνεται 5€ και μεθαύριο 10€, γιατί έτσι, δεν θα έπρεπε να πειράζει κανέναν...

Πόσο θα έπρεπε να ζητάει δηλαδή;

Προφανώς το 0€ δεν σου κάνει για απάντηση.

Κάτι κόστιζε 0€/μήνα, πλέον θα κοστίζει 2,5€/μήνα αλλά ως δια μαγείας δεν επιβαρύνεται κανείς.

Μηδέν συν μηδέν ίσον δεκατέσσερα!:p

 

Σοβαρά τώρα, την εποχή που "άρμεγαν την αγελάδα" και κυριολεκτικά θησαύρισαν, εσύ μας λες ότι "έμπαιναν μέσα" και το έκαναν για να "τραβήξουν κόσμο";:blink:

Το υπερκέρδος κυνηγούσαν, και τώρα που είδαν ότι δεν είναι πλέον εφικτό στην ελληνική αγορά, μετακυλίουν το κόστος στον καταναλωτή μέχρι όσο τραβήξει και χρεοκοπήσουν, για να σωθούν αργότερα από το κράτος.

Η Q πάντα είχε στόχο μικρό user base και κυρίως απευθυνόταν σε μετανάστες που ζουν στην χώρα μας.

Αυτό ήταν το business plan τους και ήταν βιώσιμο, εσύ μπορείς να πιστεύεις ότι θες.

Αρκετά ευφάνταστο το παράδειγμά σου με τα τυροπιτάδικα, αλλά είναι εκτός πραγματικότητας.

 

 

Αν μου έλεγαν πριν 5 χρονια ότι θα μειωθεί η διαρκεια της ανανεωσης σε καρτοκινητο σε 2 μήνες, και καπιοι σε ενα φορουμ θα το έβλεπαν και φυσιολογικο και δικαιολογημενο, και χωρις να εχουν αμεσο κερδος θα προσπαθούσαν και με ευφάνταστους συνηρμούς να το κάνουν να φανεί σαν φυσική εξέλιξη των πραγμάτων, δε θα το πίστευα.

 

Και ιδιως σε ενα forum τεχνολογιας και κινητων.

+1000

απλά παρακολουθούν τις εξελίξεις ...εκ των έσω

Μπα, μακάρι να ήταν έτσι. Δυστυχώς πρόκειται για "απλούς πολίτες"...

Το θεμα ειναι οτι και 3 εταιρειες αυξησαν ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΕΝΑ, αμεσα η εμεσα τα τιμολογια τους μετα απο ΑΡΚΕΤΑ χρονια.

Φαινεται ακουσαν οτι βγαινομε απο τα μνημονια τον αυγουστο του 2018.

 

αποκλείεται,αφού λένε να πας αλλού που είναι φθηνότερα,αν δεν σε συμφέρει ή q :p

μάλλον η κυβέρνηση που δεν είναι αντιπολίτευση ακόμα τα λέει αυτά

 

Τί, δεν λειτουργεί η ελεύθερη οικονομία και ο ανταγωνισμός. Μα πως...;:lol:

Link to comment
Share on other sites

@bebes

Ρώτησες:

Θεωρείτε πολλά τα 2,5€ που ζητάει η Q (στη συγκεκριμένη περίπτωση) για ένα μήνα;

Γιατί άραγε τα ζητάει, τι προσφέρει;

Για να δέχεσαι κλήσεις;

Το 2,5€/μήνα, που αύριο γίνεται 5€ και μεθαύριο 10€, γιατί έτσι, δεν θα έπρεπε να πειράζει κανέναν...

Πόσο θα έπρεπε να ζητάει δηλαδή;

Προφανώς το 0€ δεν σου κάνει για απάντηση.

Κάτι κόστιζε 0€/μήνα, πλέον θα κοστίζει 2,5€/μήνα αλλά ως δια μαγείας δεν επιβαρύνεται κανείς.

Μηδέν συν μηδέν ίσον δεκατέσσερα!:p

 

Σοβαρά τώρα, την εποχή που "άρμεγαν την αγελάδα" και κυριολεκτικά θησαύρισαν, εσύ μας λες ότι "έμπαιναν μέσα" και το έκαναν για να "τραβήξουν κόσμο";:blink:

Το υπερκέρδος κυνηγούσαν, και τώρα που είδαν ότι δεν είναι πλέον εφικτό στην ελληνική αγορά, μετακυλίουν το κόστος στον καταναλωτή μέχρι όσο τραβήξει και χρεοκοπήσουν, για να σωθούν αργότερα από το κράτος.

Η Q πάντα είχε στόχο μικρό user base και κυρίως απευθυνόταν σε μετανάστες που ζουν στην χώρα μας.

Αυτό ήταν το business plan τους και ήταν βιώσιμο, εσύ μπορείς να πιστεύεις ότι θες.

Αρκετά ευφάνταστο το παράδειγμά σου με τα τυροπιτάδικα, αλλά είναι εκτός πραγματικότητας.

Εχω την εντύπωση οτι κάποιο εδω περα διαβάζετε επιλεκτικά.

Απο το μήνυμά μου κατάλαβες όλα τα παραπάνω που μου προσάπτεις;

 

 

...

 

Η μείωση του χρόνου δε νομίζω να αφορά αυτούς που χρησιμοποιούν το νούμερο, με στοιχειώδη χρήση τα 2,5€ δε φτανουν, θέλεις τουλάχιστον 4€ το μήνα. Όποιος θελει να έχει 2ο 3ο νουμερο για κάποιους δικους του λόγους, ας αναθεωρήσει.

 

,,,

 

Φυσικά και δεν μ'αρεσε η μειωση του χρονου διάρκειας, φυσικά και θα προτιμούσα να μιλάω και να σερφάρω τζαμπα. Νομιζω ομως οτι είναι η πιο οικονομική λύση που θα μπορούσα να βρω στην παρούσα κατάσταση

*Η κίνηση αυτή μάλλον έγινε για να μειώσει τους μή ενεργούς αριθμούς που δεν της αποφέρουν κάποιο έσοδο, αλλά "απασχολούν" το δίκτυο (απόλυτα λογικό αν το δείς απο την πλευρά του επιχειρηματία, όλοι δουλεύουν για το κέρδος).

Προσωπικά πιο πολύ με ενόχλησαν οι αυξήσεις στην τιμή των πακέτων παρά η μείωση της διάρκειας απο τους 6 στους 3 και μετά στους 2 μήνες, Με το δεύτερο δεν εχω καταλάβει καποια οικονομική διαφορά απο τη στιγμη που αν οχι καθε μηνα, κάθε δεύτερο μήνα θα πρέπει να βάλω κάποια χρήματα εξαιτίας της χρήσης που κάνω

Link to comment
Share on other sites

*Η κίνηση αυτή μάλλον έγινε για να μειώσει τους μή ενεργούς αριθμούς που δεν της αποφέρουν κάποιο έσοδο, αλλά "απασχολούν" το δίκτυο (απόλυτα λογικό αν το δείς απο την πλευρά του επιχειρηματία, όλοι δουλεύουν για το κέρδος).

Προσωπικά πιο πολύ με ενόχλησαν οι αυξήσεις στην τιμή των πακέτων παρά η μείωση της διάρκειας απο τους 6 στους 3 και μετά στους 2 μήνες, Με το δεύτερο δεν εχω καταλάβει καποια οικονομική διαφορά απο τη στιγμη που αν οχι καθε μηνα, κάθε δεύτερο μήνα θα πρέπει να βάλω κάποια χρήματα εξαιτίας της χρήσης που κάνω

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

*Η κίνηση αυτή μάλλον έγινε για να μειώσει τους μή ενεργούς αριθμούς που δεν της αποφέρουν κάποιο έσοδο, αλλά "απασχολούν" το δίκτυο (απόλυτα λογικό αν το δείς απο την πλευρά του επιχειρηματία, όλοι δουλεύουν για το κέρδος).

Προσωπικά πιο πολύ με ενόχλησαν οι αυξήσεις στην τιμή των πακέτων παρά η μείωση της διάρκειας απο τους 6 στους 3 και μετά στους 2 μήνες, Με το δεύτερο δεν εχω καταλάβει καποια οικονομική διαφορά απο τη στιγμη που αν οχι καθε μηνα, κάθε δεύτερο μήνα θα πρέπει να βάλω κάποια χρήματα εξαιτίας της χρήσης που κάνω

Εγώ πάλι διαφωνώ λίγο..

1. Καμία κάρτα δεν "απασχολεί" κανένα δίκτυο και δεν το "κουράζει" :lol:. Ήμαστε στο 2018 ο η/υ δεν έχει κανένα πρόβλημα να διαχειριστεί όσους αριθμούς θέλει. Δεν υπάρχει καμία επίπτωση στο δίκτυο όσον αυτές οι συσκευές δεν μιλάνε. Απασχολούν και φορτώνουν μόνο οι ομιλούσες κάρτες και για την ώρα που μιλάνε (και συνήθως τότε υπάρχει και κάποιο κέρδος για τις εταιρίες λόγω ότι καταναλόνονται μονάδες). Απόδειξη αυτού που λέω είναι τα δεκάδες "νέα" νούμερα που όλες οι εταιρίες μοιράζουν περίπου δωρεάν με σκοπό μια αρπακτή μιας δύο ανανεώσεων και τέλος πάντων και με δεύτερο σκοπό να πιάσουν πελάτη και να μην μειωθούν οι συνδρομητές λόγω αυτών που πετάνε παλιά νούμερα καθώς η χρήση έγινε ασύμφορη.

2. Μεχρι τώρα δεν τους πείραζαν καθώς ένας αριθμός ακόμα και αν δεν ανανέωνε κάρτα άφηνε (σημαντικό) κέρδος από τις εισερχόμενες όταν αυτές προέρχονταν από άλλα δίκτυα (τέλη/χρεώσεις τερματισμού). Αν είχες q και δεν ανανέωνες αλλά σε καλούσαν διαρκώς cosmote μπορεί να ήσουν και καλύτερο πελάτης από έναν που ανανέωνε πιο συχνά αλλά τον καλούσαν "δωρεάν" λεπτά. Τώρα που τα τέλη τερματισμού μειώθηκαν δραματικά αυτό έπαψε να είναι το ίδιο καλό έσοδο.

3. Εννοείται μας πειράζει η αλλαγή σε 2 μήνες γιατί έχουμε γονείς/συγγενείς μεγάλης ηλικίας πους τους συντηρούμε τα κινητά εμείς (βάζοντας κάρτα) για να τους καλούμε και να μας καλούνε που και που. Τώρα έχει επιβληθεί άτυπο πάγιο 5€ το μήνα στην Q κατ' ελάχιστο και άμα θέλεις μίλα. Δε λέω είναι ανήθικο αλλά δε θα πω και μπράβο.

4. Πρέπει το φαινόμενο να το δούμε συνδιαστικά για να θυμώσουμε παραπάνω με όλες τις κινήσεις τους α) αύξηση πακέτων β) μείωση διάρκειας κάρτας γ) μείωση διάρκειας πακέτου (για κάποιες περιπτώσεις) δ) (απαράδεκτο) τέλος 0.3 για κάθε ανανέωση κάρτας από μαγαζί (σε f2g και από internet).

 

Δεν μπορούμε βέβαια να κάνουμε πολλά όσο παραμένει φτηνότερη εκτός να κλείσουμε παλιούς αριθμούς. Αυτό το ξέρει η wind δουλευοντας με τους νόμους της αγοράς (προσφορά και ζήτηση). Οπότε προς το παρόν.. το πίνουμε με το ζουμί του μέχρι..

 

Υ.Γ. Θα το ξαναπώ για όσους θέλουν "ημιαδρανοί" νούμερα για συγγενείς, δεύτερα κτλ πλέον βολεύει η frog με 5€ το τρίμηνο (από web) και φτηνότερο πακέτο (με λιγότερο χρόνο αλλά είπαμε αν αρκεί γιατί όχι) που αρχίζει από 3€. Ας χάσει μερικούς πελάτες από frog μήπως ξαναζεσταθεί ο ανταγωνισμός (ελπίζω μην αλλάξει προς το χειρότερο η frog :O).

Edited by keysmith
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς απότότεπου η φορητότητα έφτασε στα 30 ευρώ δεν είναι εύκολη η αλλαγή δικτύου. Ας μείνουμε στο θέμα μας.
Link to comment
Share on other sites

Στο πακέτο 8g/8 μήνες αν δεν κάνεις ανανέωση ανα 2 μήνες θα μπορείς να το χρησιμοποιήσεις;

Πχ αν κάνεις ανανέωση 1 φορά στο εξάμηνο (έστω και με φραγή κλησεων) θα ισχύει ο αριθμός κι η προσφορά;

Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον γνωρίζει..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το θεμα ειναι η ταλαιπωρια ...καθε 25 μερες νταβατζιλικι.....ας πουν θελω 60-70 για 12 ή 40 για 6 μηνο να τελειωνουμε οχι να τρεχουμε για ανανεωση σα μαθητουδια...και μην ακουσω οτι το καρτοκινητο ειναι για μαθητες φοιτητες κτλπ γιατι νομιζω στερητε λογικης....αυτη τη στιγμη πρακτικα ολοι τους καταργησαν την εννοια καρτοκινητο σε συνδρομη...25 30 ημερων ολα τα αλλα ειναι να ειχαμε να λεγαμε....και διαφοροποιουν την ποιοτητα του σηματος αναλογα με τη σιμ(καρτοκινητο, συμβολαιο, εταιρικο συμβολαιο κτλπ )και συγχρονως κοντευει να πρεπει να κανουμε ανανεωση καθε 15 μερες ημαρτον...καμμια αυξηση κοστους δεν δικαιολογει μια σιμ που απλα εχει σημα και ειναι ετοιμη να δεχτει κληση...ειτε εχει υπολοιπο ειτε οχι...τελος μας αρμεγουν κανονικοτητα. Ειναι απαραδεκτο να τροποποιεις ορους και να ενεργοποιεις πακετα χωρις συγκαταθεση του χρηστη....πελατη σου κανενας σεβασμος

Αγαπάτε ΑΛΛΗΛΟΥΣ- Κακο ΔΕΝ κανει...

Samsung Galaxy S2, HTC ONE(Μ7),Iphone6s, Samsung J7(2016),Samsung S9, iphone7,iphone 13pro max
Ipad 3,Ipad 5

Link to comment
Share on other sites

Η ποιότητα του σήματος δεν έχει καμία σχέση με το αν έχεις συμβόλαιο ή καρτοκινητό ή εταιρικό κλπ.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις λάθος, ΕΧΕΙ, ήμουν στο Σύνταγμα προχθές, φίλος με συμβόλαιο Wind, κατέβαζε ένα αρχείο με 20+ εγώ με Q ΔΕΝ είχα!!!! 4G!!! και φίλος με Wind καρτοκινητο το ίδιο αρχείο με 5-6 Mbps....

το συμβόλαιο είχε Samsung A5 2016, Wind κάρτα Sony XA 1ultra και εγώ Note4...

Το ίδιο είχα πάθει στο συλλαλητήριο, δεν είχα 4G όταν άλλοι με wind κάρτα ή συμβόλαιο είχαν, τότε δεν το έδωσα σημασία, αλλά δυο φορές, παύει να είναι σύμπτωση.

 

ΥΓ Αυτό το κάνουν ΟΛΕΣ οι εταιρείες.

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις λάθος, ΕΧΕΙ, ήμουν στο Σύνταγμα προχθές, φίλος με συμβόλαιο Wind, κατέβαζε ένα αρχείο με 20+ εγώ με Q ΔΕΝ είχα!!!! 4G!!! και φίλος με Wind καρτοκινητο το ίδιο αρχείο με 5-6 Mbps....

το συμβόλαιο είχε Samsung A5 2016, Wind κάρτα Sony XA 1ultra και εγώ Note4...

Το ίδιο είχα πάθει στο συλλαλητήριο, δεν είχα 4G όταν άλλοι με wind κάρτα ή συμβόλαιο είχαν, τότε δεν το έδωσα σημασία, αλλά δυο φορές, παύει να είναι σύμπτωση.

 

ΥΓ Αυτό το κάνουν ΟΛΕΣ οι εταιρείες.

 

Το οτι 2 κινητά βρίσκονται δίπλα δίπλα δεν σημαίνει οτι συνδέονται στην ίδια κεραία.

Κατα πάσα πιθανότητα να είχε γεμίσει η 4G απο χρήστες και να σε δρομολογούσε σε άλλη κεραία/κυψέλη

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις λάθος, ΕΧΕΙ, ήμουν στο Σύνταγμα προχθές, φίλος με συμβόλαιο Wind, κατέβαζε ένα αρχείο με 20+ εγώ με Q ΔΕΝ είχα!!!! 4G!!! και φίλος με Wind καρτοκινητο το ίδιο αρχείο με 5-6 Mbps....

το συμβόλαιο είχε Samsung A5 2016, Wind κάρτα Sony XA 1ultra και εγώ Note4...

Το ίδιο είχα πάθει στο συλλαλητήριο, δεν είχα 4G όταν άλλοι με wind κάρτα ή συμβόλαιο είχαν, τότε δεν το έδωσα σημασία, αλλά δυο φορές, παύει να είναι σύμπτωση.

 

ΥΓ Αυτό το κάνουν ΟΛΕΣ οι εταιρείες.

τόσο πίτα ήταν το δίκτυο που έδιναν προτεραιτητα στα συμβόλαια ή έχουν κόφτη στα καρτοκινητα

δύσκολο να το πιστέψω

 

----- προσθήκη μηνύματος 96 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το οτι 2 κινητά βρίσκονται δίπλα δίπλα δεν σημαίνει οτι συνδέονται στην ίδια κεραία.

Κατα πάσα πιθανότητα να είχε γεμίσει η 4G απο χρήστες και να σε δρομολογούσε σε άλλη κεραία/κυψέλη

το πιο λογικό

Σ/Κ κάνουν φορητότητα?ανυπομονώ να δοκιμάσω το δίκτυο

κάπου που να κάνουμε δωρεάν δοκιμές όπως στη Vodafone?

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

τόσο πίτα ήταν το δίκτυο που έδιναν προτεραιτητα στα συμβόλαια ή έχουν κόφτη στα καρτοκινητα

δύσκολο να το πιστέψω

 

----- προσθήκη μηνύματος 96 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

το πιο λογικό

Σ/Κ κάνουν φορητότητα?ανυπομονώ να δοκιμάσω το δίκτυο

κάπου που να κάνουμε δωρεάν δοκιμές όπως στη Vodafone?

 

Απο δευτερα για φορητοτητα.

δωρεαν δοκιμες οχι.

Βαλε αυτον τον μηνα 20€ αντι για 10€,με 2 ανανεωσεις απο 10€ και φορτωσε Mb.

Βαλε και 10GB νυχτερινα με 5€ αν σε βολευουν οι ωρες.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάποιος λόγος να βάλω 10€+10€ μαζεμένα?λέω σταδιακά,γιατί ήδη μου έχουν στείλει με την σιμ και κάρτα ανανέωσης των 10€

θα δω και τις κρυφές προσφορές κτλ

θέλει λίγο ψάξιμο ακόμα

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάποιος λόγος να βάλω 10€+10€ μαζεμένα?λέω σταδιακά,γιατί ήδη μου έχουν στείλει με την σιμ και κάρτα ανανέωσης των 10€

θα δω και τις κρυφές προσφορές κτλ

θέλει λίγο ψάξιμο ακόμα

Για να πάρεις τα mb bonus από την ανανέωση.

Περίμενε να ενεργοποιηθείς στο δίκτυο και ό,τι απορίες έχεις θα βοηθηθείς πολύ από τις απαντήσεις εδώ. :)

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Χωρις παρεξηγηση προς κανεναν, διαβασα τραγικα πραγματα.

1. Το κινητο ΕΙΝΑΙ αναγκη, εφ οσον δε ζουμε στο 1980 οπου για να παρεις τηλεφωνο απο καποιον στο δρομο πηγαινες σε ενα περιπτερο και επαιρνες τηλεφωνο. Οι περισσοτερες υπηρεσιες (ΟΑΕΔ, εφορια, κλπ) σου ζητουν αριθμο κινητου. Ας μου πει καποιος πως θα μπορεσει να λειτουργησει στη σημερινη κοινωνια καποιος χωρις κινητο.

2. Δε μπορουμε να κρινουμε μια τιμη ως απολυτη τιμη, αλλα ως τη διαφορα του απο την προηγουμενη τιμη. Μιλαμε για υπερβολικες αυξησεις στο κοστος (αναγκαστικη ανανεωση ανα 2μηνο, το 30λεπτο τελος στην ανανεωση, κομμενο μπονους, "αναπροσαρμογες" σε πακετα) σε διαστημα ουτε 5 ετων.

3. Και φυσικα ολα αυτα (χωρις διαθεση πολιτικοποιησης της συζητησης) δεν οφειλονται σε κανενα μνημονιο, αλλα στην ανικανοτητα της ΕΕΤΤ και των λοιπων ελεγκτικων φορεων να κανουνε τη δουλεια τους. Τα καρτελ στην κινητη τηλεφωνια αλωνιζουν, οι καταγγελιες εχουν αυξηθει κατακορυφα και σημερα ειναι αλλη μια Κυριακη.

4. Τελος, το πλεον απαραδεκτο στη WIND γενικοτερα ειναι η εξυπηρετηση. Το εχουμε δει σε πολλες εκδοχες, με αποκορυφωμα το daily internet που εχει χαρισει εκατονταδες χιλιαδες μονοευρα στην εταιρια.

Χτες μολις, εγω πηγα να κανω online ανανεωση με 5ε και ενω το συστημα μου εβγαλε οτι η συναλλαγη δεν πραγματοποιηθηκε, τα χρηματα τραβηχτηκαν κανονικα απο το λογαριασμο μου. Αποτελεσμα: να καταληξω στην εξυπηρετηση να μου λενε "παρε μια καρτα απο περιπτερο ή πες καποιον γνωστο σου να σου παρει" για να μη χασω το υπολοιπο μου (το οποιο εληγε χτες), λες και αν ειχα λεφτα να μου τρεχουν απ τα μπατζακια θα περιμενα την τελευταια μερα να κανω ανανεωση με το ελαχιστο ποσο. Σημερα το υπολοιπο μου ειναι 0ε (δηλ δε μπορω να παρω κανενα τηλεφωνο) και περιμενω απο βδομαδα να επικοινωνησει η Wind με την τραπεζα για να δουμε ποτε θα μου μπει η καρτα των 5ε ή αν θα μου επιστραφουν τα χρηματα στο λογαριασμο μου. Φυσικα δεν αφησα το υπολοιπο μου χαθει ετσι, το κατεγραψα και ζητησα να μου το ξαναβαλουν οταν λυθει το θεμα. Ομως, το οτι ορισμενους ολες αυτες οι αλλαγες τους δε τους αγγιζουν, δε σημαινει οτι σε καποιους αλλους δεν εχουν δημιουργησει αδιεξοδα. Ας μην κρινουμε εξ ιδιων τα αλλοτρια. Αλλωστε για να μαθαινουμε τι συμβαινει γενικα ειμαστε εδω μεσα.

Edited by gpapas640
Link to comment
Share on other sites

Χωρις παρεξηγηση προς κανεναν, διαβασα τραγικα πραγματα.

1. Το κινητο ΕΙΝΑΙ αναγκη, εφ οσον δε ζουμε στο 1980 οπου για να παρεις τηλεφωνο απο καποιον στο δρομο πηγαινες σε ενα περιπτερο και επαιρνες τηλεφωνο. Οι περισσοτερες υπηρεσιες (ΟΑΕΔ, εφορια, κλπ) σου ζητουν αριθμο κινητου. Ας μου πει καποιος πως θα μπορεσει να λειτουργησει στη σημερινη κοινωνια καποιος χωρις κινητο.

2. Δε μπορουμε να κρινουμε μια τιμη ως απολυτη τιμη, αλλα ως τη διαφορα του απο την προηγουμενη τιμη. Μιλαμε για υπερβολικες αυξησεις στο κοστος (αναγκαστικη ανανεωση ανα 2μηνο, το 30λεπτο τελος στην ανανεωση, κομμενο μπονους, "αναπροσαρμογες" σε πακετα) σε διαστημα ουτε 5 ετων.

3. Και φυσικα ολα αυτα (χωρις διαθεση πολιτικοποιησης της συζητησης) δεν οφειλονται σε κανενα μνημονιο, αλλα στην ανικανοτητα της ΕΕΤΤ και των λοιπων ελεγκτικων φορεων να κανουνε τη δουλεια τους. Τα καρτελ στην κινητη τηλεφωνια αλωνιζουν, οι καταγγελιες εχουν αυξηθει κατακορυφα και σημερα ειναι αλλη μια Κυριακη.

4. Τελος, το πλεον απαραδεκτο στη WIND γενικοτερα ειναι η εξυπηρετηση. Το εχουμε δει σε πολλες εκδοχες, με αποκορυφωμα το daily internet που εχει χαρισει εκατονταδες χιλιαδες μονοευρα στην εταιρια.

Χτες μολις, εγω πηγα να κανω online ανανεωση με 5ε και ενω το συστημα μου εβγαλε οτι η συναλλαγη δεν πραγματοποιηθηκε, τα χρηματα τραβηχτηκαν κανονικα απο το λογαριασμο μου. Αποτελεσμα: να καταληξω στην εξυπηρετηση να μου λενε "παρε μια καρτα απο περιπτερο ή πες καποιον γνωστο σου να σου παρει" για να μη χασω το υπολοιπο μου (το οποιο εληγε χτες), λες και αν ειχα λεφτα να μου τρεχουν απ τα μπατζακια θα περιμενα την τελευταια μερα να κανω ανανεωση με το ελαχιστο ποσο. Σημερα το υπολοιπο μου ειναι 0ε (δηλ δε μπορω να παρω κανενα τηλεφωνο) και περιμενω απο βδομαδα να επικοινωνησει η Wind με την τραπεζα για να δουμε ποτε θα μου μπει η καρτα των 5ε ή αν θα μου επιστραφουν τα χρηματα στο λογαριασμο μου. Φυσικα δεν αφησα το υπολοιπο μου χαθει ετσι, το κατεγραψα και ζητησα να μου το ξαναβαλουν οταν λυθει το θεμα. Ομως, το οτι ορισμενους ολες αυτες οι αλλαγες τους δε τους αγγιζουν, δε σημαινει οτι σε καποιους αλλους δεν εχουν δημιουργησει αδιεξοδα. Ας μην κρινουμε εξ ιδιων τα αλλοτρια. Αλλωστε για να μαθαινουμε τι συμβαινει γενικα ειμαστε εδω μεσα.

 

Εχεις δικαιο σε πολλα,το κινητο πλεον ειναι αναγκη.Εν τω μεταξυ εχω την μια γιαγια μου που την εχω με 10€ καρτα στο κινητο για να παιρνει τηλεφωνο,αφου εκοψε εδω και χρονια το σταθερο.

Η αλλη γιαγια μου,εχει σταθερο και αρνειται πεισματικα να βαλει κινητο,ενω θα μπορουσα να την βαλω σε Q ή στο βατραχο και να βαζω 5-6€ το μηνα καρτα.

Οσο για το αν μιλαω,οπως το υπολογιζω συνηθως κανω κλησεις κατω απο 3 λεπτα,μετρημενες φορες εκανα μεγαλες κλησεις για να πω οκ,δεν με κλεβε το τριωρο.Η μεταφορα λεπτων αδιαφορη...γιατι μαζευα και τα εχασα 2-3 φορες.

Αν θα παρατουσα τις καρτες μου,θα γυρνουσα Q με 1GB/4€ και το economy talk,δηλαδη 10€ τον μηνα.

Αντε θα εβαζα και 10Gb νυχτερινα.

Το δικτυο με κραταει που ακομα σε νομους στην μακεδονια εχει Gprs και 3G-UMTS εν ετει 2018,ενω αλλοι ειναι με 4G.

Για παραδειγμα στην Ημαθια εβγαζα 4G οριακο απο πιερια σε Πλατανο,Κλειδι και τρικαλα με 5Mbps.Και εχει H+ το οποιο σερνεται και μπηκε απλα για καλυψη γιατι στα χωρια δεν ειχε ουτε 2G σημα με διακοπες ηχου στις κλησεις.

Οσο για την εξυπερετηση,οι online ανανεωσεις απο το myQ και myf2g γινονται κανονικα καθως και daily internet 2-3 φορες χρεωθηκε ο πατερας μου σε F2G.Προχθες χρεωθηκε και μηδενιστικε το υπολοιπο επειδη δεν αλλαξε την καρτα για δεδομενα και νομιζε οτι ειχε MB στην Wind.Δεν ηταν συστημικο λαθος.Και ειχε ξαναγινει μια φορα ακομα το ιδιο.

Οσο για την Q,κλεινεις την περιαγωγη δεδομενων κατα τις 8-9 το βραδυ την ημερα που ληγει το πακετο ωστε να μην συνδεθει στο ιντερνετ.

Δεν χρειαζεται ψευτικο apn οπως εκανα σε F2G.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Το οτι 2 κινητά βρίσκονται δίπλα δίπλα δεν σημαίνει οτι συνδέονται στην ίδια κεραία.

Κατα πάσα πιθανότητα να είχε γεμίσει η 4G απο χρήστες και να σε δρομολογούσε σε άλλη κεραία/κυψέλη

Ξεχνάς ότι υπάρχουν εφαρμογές που βλέπεις σε ποια κεραία είσαι συνδεδεμένος ;)

Το πιστεύεις ή όχι, ΓΙΝΕΤΑΙ.

τώρα να κάτσω να σου εξηγήσω ότι δεν είμαι ελέφαντας.... δεν θα μπω στην διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

.

Οσο για την Q,κλεινεις την περιαγωγη δεδομενων κατα τις 8-9 το βραδυ την ημερα που ληγει το πακετο ωστε να μην συνδεθει στο ιντερνετ.

Δεν χρειαζεται ψευτικο apn οπως εκανα σε F2G.

μόνο την περιαγωγή ή και data συν περιαγωγή?

χρήσιμη πληροφορία

πάντως αυτό το q economy μου έρχεται λουκούμι

....

Edited by Vasileios
σύγκριση εταιρειών
Link to comment
Share on other sites

μόνο την περιαγωγή ή και data συν περιαγωγή?

 

Αν είναι να γλιτώσεις από την ακούσια χρέωση, κλείσε ό,τι μπορείς... Αν βέβαια χρησιμοποιείς το κινητό με data ανά πάσα στιγμή, τότε περισσότερο νόημα έχει να υπάρχει ενεργό συνέχεια τουλάχιστον ένα πακέτο data. Και για ασφάλεια και για τη χρήση που θα του κάνεις έτσι κι αλλιώς. Εκτός από το Q economy, βγαίνουν κατά καιρούς συνδυαστικά πακέτα με data και από τα countdown offers. Υπολόγιζε ότι κάθε πακέτο που αγοράζεις έχει ξεχωριστή διάρκεια 30 ημερών και ότι καταναλώνεται πρώτα αυτό που ενεργοποίησες πρώτο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...