Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.713 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      926
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Αποκλείετε να είναι ενεργή.

Θα την εενργοποιήσεις εσύ όταν την λάβεις.

Τώρα το τι λέει το ebanking είναι άλλη ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα αίτηση (μέσω ibank) για πιστωτική VISA της ΕΤΕ το βράδυ της παραμονής πρωτοχρονιάς για να πάρω τους 5000 πόντους go4more. Την επομένη το πρωί ανήμερα 1/1 μου ήρθε email ότι εγκρίθηκε. Πριν λίγες μέρες εμφανίστηκε η κάρτα (με όλα τα στοιχεία και τους αριθμούς της) στο ibank και "κατάσταση: ενεργή". Το πλαστικό όμως δεν το έχω λάβει ακόμα. Σε τηλέφωνο που έκανα σήμερα το απόγευμα στο support της Εθνικής, μου είπαν ότι έχει εκδοθεί 5/1 και απεστάλη με ΕΛΤΑ στις 7/1 και "να μην ανησυχώ γιατί υπάρχουν δικλείδες ασφαλείας". Ποιές δικλείδες εννοούν; Κάποιος κακόβουλος που θα πέσει στα χέρια του δεν μπορεί δηλαδή να προλάβει να κάνει ανέπαφες συναλλαγές ως 50€ ή και να τη χρεώσει κάπου που δεν χρησιμοποιείται το 3ds; Πρώτη φορά παραλαμβάνω κάρτα (και μάλιστα πιστωτική) η οποία είναι ήδη ενεργοποιημένη...

 

σε λιγες μερες το ενεργη θα γινει προς ενεργοποιηση. οταν παραλαβεις το πλαστικο θα μπεις θα την ενεργοππιησεις εσυ. θα σου ερθει ο κωδικος otp στο κινητο και μονο τοτε θα εχει ενεργοποιηθει

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αποκλείετε να είναι ενεργή.

Θα την εενργοποιήσεις εσύ όταν την λάβεις.

Τώρα το τι λέει το ebanking είναι άλλη ιστορία.

 

Μου το επιβεβαίωσαν και στο support ότι είναι ενεργή. Απλά υπάρχουν "δικλείδες ασφαλείας" όπως μου είπαν. Τέλος πάντων από περιέργεια ρωτάω...

Link to comment
Share on other sites

Μεγα λάθος να στέλνουν την κάρτα ενεργή!!

 

Νέο σκηνικό, πρώτη φορά το ακούω

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας ξέρει κανείς να μου πει, μια χρεωστική κάρτα όταν περάσει η ημερομηνία λήξης σταματάει να λειτουργεί αμέσως απο μόνη της ή πρέπει να ενεργοποιηθεί η νέα για να σταματήσει; ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Μου το επιβεβαίωσαν και στο support ότι είναι ενεργή. Απλά υπάρχουν "δικλείδες ασφαλείας" όπως μου είπαν. Τέλος πάντων από περιέργεια ρωτάω...

 

και δεν ρωτησες ποιες ειναι αυτες οι δικλειδες ασφαλειας;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

και δεν ρωτησες ποιες ειναι αυτες οι δικλειδες ασφαλειας;

 

Δεν θα άλλαζε κάτι. Δεν βγαίνει άκρη γενικά με αυτούς που έχουν να απαντάνε στην υποστήριξη. Υποθέτω ότι μια από αυτές τις δικλείδες θα ήταν να ζητήσει PIN στην 1η συναλλαγή ανεξαρτήτως ποσού... Το εξοργιστικό είναι ότι το 2020 ακόμα επιμένουν να στέλνουν κάρτες με απλό ταχυδρομείο και όχι συστημένο τουλάχιστον... 8 ημέρες από την έκδοση και 6 ημέρες από την αποστολή (και άγνωστο για πόσο ακόμα λόγω των συνθηκών) να περιμένω μια κάρτα να έρθει εντός Αττικής...

Link to comment
Share on other sites

Το εξοργιστικό είναι ότι το 2020 ακόμα επιμένουν να στέλνουν κάρτες με απλό ταχυδρομείο και όχι συστημένο τουλάχιστον... 8 ημέρες από την έκδοση και 6 ημέρες από την αποστολή (και άγνωστο για πόσο ακόμα λόγω των συνθηκών) να περιμένω μια κάρτα να έρθει εντός Αττικής...

 

Εδώ μας χρεώνουν υπηρεσίες που έχουν μηδενικό κόστος για αυτές (βλ. εισερχόμενα εμβάσματα), θα επέλεγαν ποτέ να χρεωθούν (βλ. συστημένη αποστολή) για να εξυπηρετήσουν τους πελάτες τους; :mad:

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Εδώ μας χρεώνουν υπηρεσίες που έχουν μηδενικό κόστος για αυτές (βλ. εισερχόμενα εμβάσματα), θα επέλεγαν ποτέ να χρεωθούν (βλ. συστημένη αποστολή) για να εξυπηρετήσουν τους πελάτες τους; :mad:

 

ΟΛΑ τα έξοδα, άμεσα η έμμεσα, τα πληρώνει ο πελάτης.

Link to comment
Share on other sites

ΟΛΑ τα έξοδα, άμεσα η έμμεσα, τα πληρώνει ο πελάτης.

 

Τίποτα δεν είναι δωρεάν, αυτό είναι προφανές. Τότε όμως θα έπρεπε να έρχονται οι κάρτες με συστημένη επιστολή και όχι με απλό ταχυδρομείο, ειδικά αφού πλέον χρεώνουν το πλαστικό 6+ ευρώ.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ενεργή. Και για αυτό έρχεται με απλό.

Ούτε μια στο εκατομμύριο δεν έρχεται ενεργή.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα αίτηση (μέσω ibank) για πιστωτική VISA της ΕΤΕ το βράδυ της παραμονής πρωτοχρονιάς για να πάρω τους 5000 πόντους go4more. Την επομένη το πρωί ανήμερα 1/1 μου ήρθε email ότι εγκρίθηκε. Πριν λίγες μέρες εμφανίστηκε η κάρτα (με όλα τα στοιχεία και τους αριθμούς της) στο ibank και "κατάσταση: ενεργή". Το πλαστικό όμως δεν το έχω λάβει ακόμα. Σε τηλέφωνο που έκανα σήμερα το απόγευμα στο support της Εθνικής, μου είπαν ότι έχει εκδοθεί 5/1 και απεστάλη με ΕΛΤΑ στις 7/1 και "να μην ανησυχώ γιατί υπάρχουν δικλείδες ασφαλείας". Ποιές δικλείδες εννοούν; Κάποιος κακόβουλος που θα πέσει στα χέρια του δεν μπορεί δηλαδή να προλάβει να κάνει ανέπαφες συναλλαγές ως 50€ ή και να τη χρεώσει κάπου που δεν χρησιμοποιείται το 3ds; Πρώτη φορά παραλαμβάνω κάρτα (και μάλιστα πιστωτική) η οποία είναι ήδη ενεργοποιημένη...

την ενεργοποιήσεις εσύ όταν την λάβεις έρχεται ανενεργή

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

εχει αρκετους μηνες που εκλεισα δυο λογαριασμους στην εθνικη αλλά ακομα δεν εχουν κλεισει το ibank.
Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι κάπου πήρε το μάτι μου ότι τράπεζες είναι αναγκασμένες να στείλουν τσ προϊόντα τους με courier και άμεσα... θα το βρω

 

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ενεργή. Και για αυτό έρχεται με απλό.

Ούτε μια στο εκατομμύριο δεν έρχεται ενεργή.

 

visa.jpg

 

Θα δείξει...

Link to comment
Share on other sites

Μα εάν φαινόταν ανενεργή δε θα είχες πρόσβαση στην ρύθμιση για ενεργοποίηση , ούτε και το ΑΤΜ θα την δεχόταν .
Link to comment
Share on other sites

Μα εάν φαινόταν ανενεργή δε θα είχες πρόσβαση στην ρύθμιση για ενεργοποίηση , ούτε και το ΑΤΜ θα την δεχόταν .
Πάντως εγώ θυμάμαι σε επιστολές που στέλνουν μαζί με την νέα κάρτα να γράφει ότι η κάρτα είναι μη ενεργη μέχρι να την ενεργοποιήσει ο πελάτης

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

visa.jpg

 

Θα δείξει...

 

δεν ειναι ενεργη. κανει περιπου 15 ημερες να ερθει η νεα καρτα με το ταχυδρομειο. Επισης ερχεται με λευκο φακελο δεν γραφει καν επανω οτι ειναι απο την ταδε τραπεζα γραφει μονο μια θυριδα αποστολης τιποτα αλλο και το βλεπεις μετα , καλυτερα !! :) για περισσοτερη ασφαλεια και ευτυχως καλυτερα χωρις συστημενη επιστολη και να μην τρεχεις στα ελτα και να περιμενεις .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ξαναπάρει κάρτες. Δεν είναι η πρώτη μου φορά. Πάμπολλες από όλες τις τράπεζες στην Ελλάδα και ειδικά από την ΕΤΕ (χρεωστικές) οπότε γενικά τα ξέρω αυτά. Η τελευταία μάλιστα από ΕΤΕ (χρεωστική) ήταν πριν κανένα 2μηνο μόλις και δεν θυμάμαι να έγραφε "ενεργή" στο ibank παρά κάτι άλλο που παρέπεμπε σε ενεργοποίηση όταν παραληφθεί για αυτό και ρωτάω.
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι ενεργη. κανει περιπου 15 ημερες να ερθει η νεα καρτα με το ταχυδρομειο. Επισης ερχεται με λευκο φακελο δεν γραφει καν επανω οτι ειναι απο την ταδε τραπεζα γραφει μονο μια θυριδα αποστολης τιποτα αλλο και το βλεπεις μετα , καλυτερα !! :) για περισσοτερη ασφαλεια και ευτυχως καλυτερα χωρις συστημενη επιστολη και να μην τρεχεις στα ελτα και να περιμενεις .
ακριβώς και γω άλλαξα την παλια πρόσφατα

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα και μου είπαν.

Ο λογαριασμός της κάρτα είναι ενεργός. Αυτό φαίνεται στο ebanking

To "Πλαστικό " της κάρτας δεν είναι ενεργό. Θα το ενεργοποιήση ο συνδρομητής όταν το παραλάβει

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα και μου είπαν.

Ο λογαριασμός της κάρτα είναι ενεργός. Αυτό φαίνεται στο ebanking

To "Πλαστικό " της κάρτας δεν είναι ενεργό. Θα το ενεργοποιήση ο συνδρομητής όταν το παραλάβει

φυσικά και είναι ενεργός στο ibank της εθνικής ο λογαριασμός αλλά αν δεν πας για ενεργοποίηση στο atm,συναλλαγές με το πλαστικό δεν κάνεις

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχει ακουσει καποιος την περιπτωση να γινει χρεωαη καρτας που δεν εχει ποτε χρηαιμοποιηθει για συναλλαγη;

Ηρθε ενα μνμ ασφαλειας για χρεωση ενος ποσου 49.25 ευρω σε καρτα της γυναικας μου. Τον λογαριασμο αυτο τον παρακολουθω απο winbanking και δεν εχει γινει ποτε συναλλαγη...

Απο την τραπεζα της ειπαν οτι μια εταρεια με ονομα Allianz δεσμευσε το ποσο σε δολλαρια!

Το μονο που μου ειπε οτι μπηκε χθες απο το κινητο σε ενα site που εγραφε πως να βγαλεις λεφτα online και χρησιμοποιουσε και το ονομα του Πετρετζικη αλλα απλα διαβασε το αρθρο...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τι της είπαν από την τράπεζα; Μήπως χρειάζεται να γίνει αμφισβήτιση συναλλαγής;
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...