Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Εκκαθαριστικό κάτω απο 10.000 € η τράπεζα δεν μπαίνει κάν στην διαδικασία να το συζητήσει. Απο εκεί και πέρα βλέπει και τα "ανοίγματα" δάνεια, ενοίκια και τα συγκρίνει σε σχέση με τα έσοδα σου. Εγώ με 2 ακίνητα στο όνομα μου με ενοίκια 7000 και χωρίς να δουλεύω εφαγα πόρτα.

 

Λογικό, αφόυ το εισόδημα από τα ενοίκια είναι χαμηλό (και όχι σίγουρο) και δεν εργάζεσαι...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Η φορολογικη δηλωση δεν εχει σχεση με τη ηλικια.

 

 

Φορολόγηση στο όνομα των ανήλικων

 

Το ανήλικο τέκνο έχει αυτοτελή φορολογική υποχρέωση:

 

α) Για τα εισοδήματα που αποκτά από την παροχή εργασίας με σχέση εξαρτημένης ή ανεξάρτητης εργασίας ή μίσθωσης έργου.

 

β) Για τα εισοδήματα που αποκτά από περιουσιακά στοιχεία που περιήλθαν στο ανήλικο από κληρονομιά.

 

γ) Για τα εισοδήματα που αποκτά από περιουσιακά στοιχεία που περιήλθαν στο ανήλικο από χαριστικές, παροχές (τρίτων), εκτός από τα εισοδήματα που προέρχονται από περιουσιακά στοιχεία που έχουν περιέλθει σε αυτό από χαριστικές παροχές (δωρεές-γονικές παροχές) του γονέα.

 

δ) Για τα εισοδήματα που αποκτά από περιουσιακά στοιχεία που περιήλθαν στο ανήλικο τέκνο από χαριστικές παροχές, που έγιναν σε αυτό από γονέα του, ο οποίος έχει αποβιώσει κατά το χρόνο που προκύπτει το εισόδημα από αυτά τα περιουσιακά στοιχεία,

 

ε) Για τα εισοδήματα από συντάξεις που απονεμήθηκαν στο ανήλικο τέκνο, λόγω θανάτου του πατέρα του ή της μητέρας του.

 

στ) Από περιουσιακά στοιχεία που έχουν περιέλθει σε αυτό, με βάση δικαστική απόφαση, ως υποκατάστατα των παραπάνω περιουσιακών στοιχείων, που ανήκαν στο ανήλικο και εκποιήθηκαν, με εξαίρεση το εισόδημα από υποκατάστατα περιουσιακών στοιχείων που έχουν περιέλθει στο ανήλικο από χαριστικές παροχές από τους γονείς, οπότε φορολογείται στο όνομα του γονέα που το παραχώρησε (υποκατάστατο είναι το περιουσιακό στοιχείο που περιέρχεται στο ανήλικο μετά από την εκποίηση, με βάση δικαστική απόφαση, άλλου περιουσιακού στοιχείου που του ανήκει).

 

Στις περιπτώσεις αυτές υποβάλλεται από το νόμιμο εκπρόσωπο του ανηλίκου χωριστή φορολογική δήλωση, στο όνομα του ανηλίκου στο πρόσωπο του οποίου υπάρχει η φορολογική υποχρέωση.

 

Σε περίπτωση που για το ανήλικο τέκνο, συντρέχει μία ή περισσότερες από τις πιο πάνω περιπτώσεις, τότε στην υποβαλλόμενη δήλωση του περιλαμβάνεται και το εισόδημα που προέρχεται από περιουσιακά στοιχεία που περιήλθαν σε αυτό από χαριστικές παροχές από τους γονείς του, καθώς και το αντίστοιχο υποκατάστατο τους.

 

Η δήλωση υποβάλλεται από το γονέα που ασκεί τη γονική μέριμνα και ελλείψει γονέων από τον κηδεμόνα.

 

Το ξέρω αλλά το έγραψα έτσι αφού η πλειοψηφία των ανθρώπων που βρίσκονται στην θέση μου δεν κάνουν φορολογική δήλωση.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Μόλις αγόρασα κάτι ψιψιψονια σε μια εφαρμογή μέσω Google Play όπου έχω δηλωμένη Alpha Card Visa χρεωστική. Προσπαθούσα κάθε μέρα από τότε που μπήκαν τα capital controls
Link to comment
Share on other sites

Πριν από περίπου δύο εβδομάδες πέρασα μερικές ημέρες σε περιοχή κοντά στο Τολό, το οποίο θεωρείται μια από τις τουριστικές περιοχές της χώρας (και όντως είχε αρκετό κόσμο, ακόμη και ξένους τουρίστες). Περιττό να σας πω ότι δεν βρήκαμε ούτε ένα χώρο εστίασης (εστιατόριο/ταβέρνα/ψησταριά κλπ.) που να δέχεται πληρωμή με κάρτα - οι περισσότεροι ισχυρίζονταν ότι δεν είχαν ποτέ (οπότε ήταν καλυμμένοι). Ακόμη και το ξενοδοχείο στο οποίο μέναμε είχε λέει επιστρέψει το μηχάνημα στην τράπεζα...δεν ξέραμε πού να απευθυνθούμε (δεν μέναμε στο Τολό, απλά περνούσαμε για να σηκώσουμε χρήματα από ΑΤΜ και να τσιμπήσουμε κάτι) και αν μπορούμε να κάνουμε καταγγελία και πού. Το αποτέλεσμα ήταν να είμαστε πολύ μετρημένοι στα έξοδά μας (αφού τα χρήματά μας ήταν σε λογαριασμούς και όχι σε μετρητά).

 

Αναρωτιέμαι αν ειδικά σε αυτήν την δύσκολη περίοδο που περνάμε γίνονται κάποιοι στοιχειώδεις έλεγχοι τουλάχιστον σε τουριστικές περιοχές, για να μπορεί ο κόσμος να χρησιμοποιεί κάρτα για τις αγορές και πληρωμές του. Προφανώς και θέλουν όλοι μετρητό στα χέρια τους, αλλά αυτό δεν είναι πάντα δυνατόν και εφόσον έχει περάσει ο συγκεκριμένος νόμος θα πρέπει να εφαρμοστεί - κατά προτίμηση χωρίς να χρειάζεται να κάνει καταγγελία ο καταναλωτής (υπάρχει κράτος και θα έπρεπε να υπάρχουν και ελεγκτικοί μηχανισμοί).

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Στην ελλαδα ζεις, σου φανηκε παραξενο αυτο? Εννοειται οτι το κανουν για να παιρνουν ρευστο. Ολα τα αλλα που λενε ειναι δικαιολογιες. Οταν θα αρχισουν να βλεπουν τουριστες με τα κυαλια, τοτε θα βαλουν.
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις να κάνεις καταγγελία , διότι η αποδοχή πιστωτικών καρτών δεν είναι υποχρεωτική στην Ελλάδα.

Όποιος θέλει την δέχεται όποιος θέλει όχι.

Οι Ελεγκτικοί μηχανισμοί ελέγχουν την εφαρμογή των νόμων , και όχι την εφαρμογή των επιθυμιών μας.

Επίσης για το ξενοδοχείο θα μπορούσες να πληρώσεις και με online Banking. Αυτές τις δύσκολες ημέρες όλες οι τράπεζες σου το ανοίγουν σχεδόν αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

Πριν από περίπου δύο εβδομάδες πέρασα μερικές ημέρες σε περιοχή κοντά στο Τολό, το οποίο θεωρείται μια από τις τουριστικές περιοχές της χώρας (και όντως είχε αρκετό κόσμο, ακόμη και ξένους τουρίστες). Περιττό να σας πω ότι δεν βρήκαμε ούτε ένα χώρο εστίασης (εστιατόριο/ταβέρνα/ψησταριά κλπ.) που να δέχεται πληρωμή με κάρτα - οι περισσότεροι ισχυρίζονταν ότι δεν είχαν ποτέ (οπότε ήταν καλυμμένοι). Ακόμη και το ξενοδοχείο στο οποίο μέναμε είχε λέει επιστρέψει το μηχάνημα στην τράπεζα...δεν ξέραμε πού να απευθυνθούμε (δεν μέναμε στο Τολό, απλά περνούσαμε για να σηκώσουμε χρήματα από ΑΤΜ και να τσιμπήσουμε κάτι) και αν μπορούμε να κάνουμε καταγγελία και πού. Το αποτέλεσμα ήταν να είμαστε πολύ μετρημένοι στα έξοδά μας (αφού τα χρήματά μας ήταν σε λογαριασμούς και όχι σε μετρητά).

 

Αναρωτιέμαι αν ειδικά σε αυτήν την δύσκολη περίοδο που περνάμε γίνονται κάποιοι στοιχειώδεις έλεγχοι τουλάχιστον σε τουριστικές περιοχές, για να μπορεί ο κόσμος να χρησιμοποιεί κάρτα για τις αγορές και πληρωμές του. Προφανώς και θέλουν όλοι μετρητό στα χέρια τους, αλλά αυτό δεν είναι πάντα δυνατόν και εφόσον έχει περάσει ο συγκεκριμένος νόμος θα πρέπει να εφαρμοστεί - κατά προτίμηση χωρίς να χρειάζεται να κάνει καταγγελία ο καταναλωτής (υπάρχει κράτος και θα έπρεπε να υπάρχουν και ελεγκτικοί μηχανισμοί).

και το πρόβλημα ποιο είναι;Οτι σε ενα χωριο δεν είχαν όλοι pos για να εξυπηρετήσουν τους τουρίστες;

Δίπλα είναι το Ναυπλιο που μπορουσες να κάνεις την δουλειά σου.Το ξέρεις φαντάζομαι ότι τα τουριστικά μέρη δουλεύουν 3 μήνες τον χρόνο οπότε οι τράπεζες δεν καλύπτονται απο τον τζίρο για να δίνουν μηχανάκια.

Ο νόμος ξερεις τι λέει ;Οτι επιχείρηση που έχει pos δεν μπορεί να αρνηθεί συναλλαγή όχι ότι υπάρχει υποχρέωση κατοχής pos από όλες τι επιχειρήσεις. Οταν το κάνουν και αυτό τότε θα έχεις δίκιο και θα μπορείς να τους καταγγείλεις.Καλά καλά δεν έχουν σταθερά τηλέφωνα στα μέρη αυτά ...

Link to comment
Share on other sites

Για οσους εχουν κανει αγορα απο banggood με prepaid eurobank, μερες τωρα δεν μου περναει την συναλλαγη 53,50ευρω, τι ωρα σας το δεχτηκε ρε παιδια? μηπως πεφτω σε ωρα που οι 300,000 ευρω εχουν εξαντληθει?
With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Για οσους εχουν κανει αγορα απο banggood με prepaid eurobank, μερες τωρα δεν μου περναει την συναλλαγη 53,50ευρω, τι ωρα σας το δεχτηκε ρε παιδια? μηπως πεφτω σε ωρα που οι 300,000 ευρω εχουν εξαντληθει?

 

εγω εκανα 2 αγορες, την μια απογευμα και την αλλη βραδακι κατα της 22:00, αλλα το ποσό αγορας δεν ηταν 50αρικο

Link to comment
Share on other sites

εγω εκανα 2 αγορες, την μια απογευμα και την αλλη βραδακι κατα της 22:00, αλλα το ποσό αγορας δεν ηταν 50αρικο

τι ειδος ηταν αν επιτρεπεις? τι ποσο?

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις να κάνεις καταγγελία , διότι η αποδοχή πιστωτικών καρτών δεν είναι υποχρεωτική στην Ελλάδα.

Όποιος θέλει την δέχεται όποιος θέλει όχι.

Οι Ελεγκτικοί μηχανισμοί ελέγχουν την εφαρμογή των νόμων , και όχι την εφαρμογή των επιθυμιών μας.

Επίσης για το ξενοδοχείο θα μπορούσες να πληρώσεις και με online Banking. Αυτές τις δύσκολες ημέρες όλες οι τράπεζες σου το ανοίγουν σχεδόν αμέσως.

Μπορώ ως επιχείρηση να αρνηθώ συναλλαγές με κάρτες;

ΟΧΙ, διότι στην Πράξη Νομοθετικού Περιεχομένου προβλέπεται ότι όποιος αρνείται την πληρωμή με πιστωτικές, χρεωστικές και προπληρωμένες κάρτες τιμωρείται, με βαρύτατα πρόστιμα ή/και φυλάκιση, κατά τις διατάξεις:

- των άρθρων 288 παρ. 1 και 452 του Ποινικού Κώδικα,

- του άρθρου 13α του ν. 2251/1994 (Α΄ 191),

- του άρθρου 18 α ν. 146/1914 (Α΄ 21), και

- του άρθρου 19 ν. 4177/2013 (Α΄ 173), όπως ισχύουν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 44 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πριν από περίπου δύο εβδομάδες πέρασα μερικές ημέρες σε περιοχή κοντά στο Τολό, το οποίο θεωρείται μια από τις τουριστικές περιοχές της χώρας (και όντως είχε αρκετό κόσμο, ακόμη και ξένους τουρίστες). Περιττό να σας πω ότι δεν βρήκαμε ούτε ένα χώρο εστίασης (εστιατόριο/ταβέρνα/ψησταριά κλπ.) που να δέχεται πληρωμή με κάρτα - οι περισσότεροι ισχυρίζονταν ότι δεν είχαν ποτέ (οπότε ήταν καλυμμένοι). Ακόμη και το ξενοδοχείο στο οποίο μέναμε είχε λέει επιστρέψει το μηχάνημα στην τράπεζα...δεν ξέραμε πού να απευθυνθούμε (δεν μέναμε στο Τολό, απλά περνούσαμε για να σηκώσουμε χρήματα από ΑΤΜ και να τσιμπήσουμε κάτι) και αν μπορούμε να κάνουμε καταγγελία και πού. Το αποτέλεσμα ήταν να είμαστε πολύ μετρημένοι στα έξοδά μας (αφού τα χρήματά μας ήταν σε λογαριασμούς και όχι σε μετρητά).

 

Αναρωτιέμαι αν ειδικά σε αυτήν την δύσκολη περίοδο που περνάμε γίνονται κάποιοι στοιχειώδεις έλεγχοι τουλάχιστον σε τουριστικές περιοχές, για να μπορεί ο κόσμος να χρησιμοποιεί κάρτα για τις αγορές και πληρωμές του. Προφανώς και θέλουν όλοι μετρητό στα χέρια τους, αλλά αυτό δεν είναι πάντα δυνατόν και εφόσον έχει περάσει ο συγκεκριμένος νόμος θα πρέπει να εφαρμοστεί - κατά προτίμηση χωρίς να χρειάζεται να κάνει καταγγελία ο καταναλωτής (υπάρχει κράτος και θα έπρεπε να υπάρχουν και ελεγκτικοί μηχανισμοί).

Μπορώ ως επιχείρηση να αρνηθώ συναλλαγές με κάρτες;

ΟΧΙ, διότι στην Πράξη Νομοθετικού Περιεχομένου προβλέπεται ότι όποιος αρνείται την πληρωμή με πιστωτικές, χρεωστικές και προπληρωμένες κάρτες τιμωρείται, με βαρύτατα πρόστιμα ή/και φυλάκιση, κατά τις διατάξεις:

- των άρθρων 288 παρ. 1 και 452 του Ποινικού Κώδικα,

- του άρθρου 13α του ν. 2251/1994 (Α΄ 191),

- του άρθρου 18 α ν. 146/1914 (Α΄ 21), και

- του άρθρου 19 ν. 4177/2013 (Α΄ 173), όπως ισχύουν.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ ως επιχείρηση να αρνηθώ συναλλαγές με κάρτες;

ΟΧΙ, διότι στην Πράξη Νομοθετικού Περιεχομένου προβλέπεται ότι όποιος αρνείται την πληρωμή με πιστωτικές, χρεωστικές και προπληρωμένες κάρτες τιμωρείται, με βαρύτατα πρόστιμα ή/και φυλάκιση, κατά τις διατάξεις:

- των άρθρων 288 παρ. 1 και 452 του Ποινικού Κώδικα,

- του άρθρου 13α του ν. 2251/1994 (Α΄ 191),

- του άρθρου 18 α ν. 146/1914 (Α΄ 21), και

- του άρθρου 19 ν. 4177/2013 (Α΄ 173), όπως ισχύουν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 44 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μπορώ ως επιχείρηση να αρνηθώ συναλλαγές με κάρτες;

ΟΧΙ, διότι στην Πράξη Νομοθετικού Περιεχομένου προβλέπεται ότι όποιος αρνείται την πληρωμή με πιστωτικές, χρεωστικές και προπληρωμένες κάρτες τιμωρείται, με βαρύτατα πρόστιμα ή/και φυλάκιση, κατά τις διατάξεις:

- των άρθρων 288 παρ. 1 και 452 του Ποινικού Κώδικα,

- του άρθρου 13α του ν. 2251/1994 (Α΄ 191),

- του άρθρου 18 α ν. 146/1914 (Α΄ 21), και

- του άρθρου 19 ν. 4177/2013 (Α΄ 173), όπως ισχύουν.

 

Εφ' οσον υπαρχει μηχανημα στο μαγαζι!

Οπως προαναφερθηκε, δεν ειναι υποχρεωμενες οι επιχειρησεις στην Ελλαδα, ασε που το κοστος ειναι απαγορευτικό, ειδικα αν περιμενεις να δουλεψεις 1-2 μηνες το χρονο!!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

παιδια πριν αγορασα κωδικο για συνδρομη ea access απο το http://www.microsoftstore.com/ περασε κανονικα η καρτα μου δεν το περιμενα αγορασα 2 χρονια συνδρομη να πω οτι παιρνεις τον κωδικο αμεσως
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις να κάνεις καταγγελία , διότι η αποδοχή πιστωτικών καρτών δεν είναι υποχρεωτική στην Ελλάδα.

Όποιος θέλει την δέχεται όποιος θέλει όχι.

Οι Ελεγκτικοί μηχανισμοί ελέγχουν την εφαρμογή των νόμων , και όχι την εφαρμογή των επιθυμιών μας.

Επίσης για το ξενοδοχείο θα μπορούσες να πληρώσεις και με online Banking. Αυτές τις δύσκολες ημέρες όλες οι τράπεζες σου το ανοίγουν σχεδόν αμέσως.

 

Νόμιζα πως είχε αλλάξει αυτό με την έναρξη της τραπεζικής αργίας, αλλά δεν ήμουν σίγουρος. Ίσως τότε ήταν ευκαιρία να υποχρεωθούν τουλάχιστον ορισμένες κατηγορίες καταστημάτων να δέχονται κάρτες (π.χ. βενζινάδικα, εστιατόρια και γενικά μέρη που ο κόσμος αφήνει πολύ χρήμα), αλλιώς δεν πρόκειται κανείς να δέχεται κάρτα από εδώ και πέρα (απάντηση τουριστικού πρακτορείου στη Μήλο σε ξάδερφό μου: Από Έλληνες δεχόμαστε μόνο μετρητά!) αλλά προφανώς δεν θα το αποφασίσουμε εμείς αυτό...

 

Εγώ προσωπικά πλήρωσα τόσο την προκαταβολή όσο και την εξόφληση του ξενοδοχείου με έμβασμα - δεν υπήρχε περίπτωση να δώσω μετρητά (το είχα επιβεβαιώσει πριν από την κράτηση). Άλλος πελάτης είχε εξαγριωθεί που δεν υπήρχε δυνατότητα χρήσης κάρτας και αναγκάστηκε να δώσει μετρητά για να φύγει.

 

και το πρόβλημα ποιο είναι;Οτι σε ενα χωριο δεν είχαν όλοι pos για να εξυπηρετήσουν τους τουρίστες;

Δίπλα είναι το Ναυπλιο που μπορουσες να κάνεις την δουλειά σου.Το ξέρεις φαντάζομαι ότι τα τουριστικά μέρη δουλεύουν 3 μήνες τον χρόνο οπότε οι τράπεζες δεν καλύπτονται απο τον τζίρο για να δίνουν μηχανάκια.

Ο νόμος ξερεις τι λέει ;Οτι επιχείρηση που έχει pos δεν μπορεί να αρνηθεί συναλλαγή όχι ότι υπάρχει υποχρέωση κατοχής pos από όλες τι επιχειρήσεις. Οταν το κάνουν και αυτό τότε θα έχεις δίκιο και θα μπορείς να τους καταγγείλεις.Καλά καλά δεν έχουν σταθερά τηλέφωνα στα μέρη αυτά ...

 

Δε μιλάμε για οποιοδήποτε χωριό (όπως τα Ίρια που μέναμε, την Κάντια που περνούσαμε κάθε μέρα κλπ.), αλλά για τουριστική περιοχή όμως - δεν περιμένω στο ορεινό χωριό της μάνας μου να δέχονται κάρτα, αλλά σε ένα μέρος πλήρως ανεπτυγμένο τουριστικά ναι, το περιμένω. Όσο για το Ναύπλιο, όντως βρήκαμε αμέσως ταβέρνα που δεχόταν κάρτα - ακόμα και το παγωτό στη Δωδώνη πληρώθηκε με χρεωστική (προς τιμήν του). Για το σταθερό δεν το σχολιάζω καν - δε μου φάνηκε να πεινάει ο κόσμος εκεί.

 

Εφ' οσον υπαρχει μηχανημα στο μαγαζι!

Οπως προαναφερθηκε, δεν ειναι υποχρεωμενες οι επιχειρησεις στην Ελλαδα, ασε που το κοστος ειναι απαγορευτικό, ειδικα αν περιμενεις να δουλεψεις 1-2 μηνες το χρονο!!

/

 

Και πώς μπορεί να ξέρει κανείς αν το μαγαζί έχει μηχανάκι και το έχει σε συρτάρι για να αποφεύγει πληρωμές με κάρτες?

Edited by geoponer
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

 

 

Δε μιλάμε για οποιοδήποτε χωριό (όπως τα Ίρια που μέναμε, την Κάντια που περνούσαμε κάθε μέρα κλπ.), αλλά για τουριστική περιοχή όμως - δεν περιμένω στο ορεινό χωριό της μάνας μου να δέχονται κάρτα, αλλά σε ένα μέρος πλήρως ανεπτυγμένο τουριστικά ναι, το περιμένω. Όσο για το Ναύπλιο, όντως βρήκαμε αμέσως ταβέρνα που δεχόταν κάρτα - ακόμα και το παγωτό στη Δωδώνη πληρώθηκε με χρεωστική (προς τιμήν του). Για το σταθερό δεν το σχολιάζω καν - δε μου φάνηκε να πεινάει ο κόσμος εκεί.

 

/

 

Και πώς μπορεί να ξέρει κανείς αν το μαγαζί έχει μηχανάκι και το έχει σε συρτάρι για να αποφεύγει πληρωμές με κάρτες?

Φίλε μου έχεις περάσει απο αυτά τα μέρη χειμώνα;Θα σε φάνε οι λύκοι :lol:,ακόμα και το Ναυπλιο τον χειμώνα είναι έρημος τόπος,μόνο τα ΣΚ κάτι γινεται.Το λες και μόνος σου ,τουριστικές περιοχες,3 μήνες τον χρόνο δουλευουν,τον υπόλοιπο χρόνο φυτευουν αγκινάρες και ηλιοτρόπια στα Ιρια .:lol: Δεν είπα ότι είναι πεινασμένοι αλλά ότι δεν είναι μόνιμοι κάτοικοι των περιοχων αυτών.Τα μινιμαρκετ και οι ταβερνες δεν δουλευουν όλο τον χρόνο.

 

Στα λέω γιατί τα ζω απο κοντά.Μενω στο Ναυπλιο και πηγαίνω συχνά στα Ιρια για μπάνιο,ελπιζω να μην πάτησες αχινό όπως εγώ :lol:

Δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος να καταλάβεις αν έχει pos και το κρύβει.

 

Παντως είναι πρωτογνωρες οι εποχές που ζούμε και νομίζω ότι πρέπει να είμαστε πιο ελαστικοί στις κρίσεις μας και στα αναθέματα .

 

Οσο για τα βενζινάδικα δεν έχω συναντήσει κάποιο που να μην δέχεται κάρτα.Ισως να μου έτυχε.

Link to comment
Share on other sites

Πριν από λίγο ΚΑΤΟΡΘΩΣΑ να αγοράσω από Microsoft store Γαλλίας το lumia 640XL dual LTE σε φοιτητική τιμή 225, με Visa eurobank

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Bonjour LIS,

 

Nous vous remercions d’avoir commandé sur Microsoft le 13 août 2015. L’e-mail suivant est un résumé de votre commande. Veuillez vous en servir comme preuve d’achat. Si vous payez par carte de crédit, veuillez rechercher l’inscription MSFT*MICROSOFTSTORE sur votre relevé.

 

 

 

Remarque : Si votre commande contient des produits téléchargeables, vous pouvez effectuer le téléchargement en consultant votre commande en utilisant les renseignements et le lien ci-dessous. Une fois que le résumé de la commande apparaît, cliquez sur le lien du téléchargement situé à côté du nom du produit. Si votre commande contient des produits physiques, vous recevrez une notification distincte par e-mail une fois que les produits auront été expédiés.

 

Pour consulter votre commande, veuillez accéder à votre page de compte et utilisez vos renseignements de compte Microsoft pour l’accès.

 

Renseignements relatifs à votre commande et à la facturation :

Numéro de commande : 16677770548

Date de commande : 13 août 2015

 

 

Adresse de livraison:

Ls D

S 50

Ea 5 00

Grèce

69

l@outlook.com

 

Paiement :

VISA

************

0

 

Référence produit: JK5-00002

Nom du produit: Microsoft Lumia 640 XL LTE Double SIM (Orange vif)

Prix unitaire: 224,10 €

Qté commandée: 1

Montant: 224,10 €

 

 

 

 

 

Sous-total : 182,20 €

Taxe : 41,90 €

 

 

Total : 224,10 €

 

 

 

 

 

 

D’AUTRES QUESTIONS ?

 

Visionnez nos pages d’aide, lisez notre politique de retour et consultez votre compte en ligne.

 

Veuillez visiter la page Nous contacter pour obtenir la liste des heures d’ouverture par fuseau horaire.

 

Remarque : cet e-mail a été envoyé à partir d’une adresse de notification qui ne peut recevoir d’e-mails entrants. Veuillez ne pas répondre à ce message.

 

Cordialement,

Service Client de Microsoft Store

 

Microsoft Ireland Operations Limited

Building 3, Carmanhall Road, Sandyford Business Estate,

Dublin 18, Ireland.

Link to comment
Share on other sites

@FIREBLADE1

Έχεις δίκιο , η λέξη αποδοχή μπορει να ερμηνευθεί και έτσι.

Εν πάσει περιπτώσει εννοούσα ότι δεν είναι υποχρεωτικό να συνεργάζεται μία εταιρεία με πιστωτικές.

Αν πρόσεξες το ξενοδοχείο του είπε ότι το μηχανάκι το επέστρεψαν στην τράπεζα.

Link to comment
Share on other sites

 

Και πώς μπορεί να ξέρει κανείς αν το μαγαζί έχει μηχανάκι και το έχει σε συρτάρι για να αποφεύγει πληρωμές με κάρτες?

 

Απλά κοιτάς αν υπάρχει σήμα της visa ή της mastercard έξω από το μαγαζί , συνήθως στην τζαμαρία.

Link to comment
Share on other sites

Πριν από λίγο ΚΑΤΟΡΘΩΣΑ να αγοράσω από Microsoft store Γαλλίας το lumia 640XL dual LTE σε φοιτητική τιμή 225, με Visa eurobank

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Bonjour LIS,

 

Nous vous remercions d’avoir commandé sur Microsoft le 13 août 2015. L’e-mail suivant est un résumé de votre commande. Veuillez vous en servir comme preuve d’achat. Si vous payez par carte de crédit, veuillez rechercher l’inscription MSFT*MICROSOFTSTORE sur votre relevé.

 

 

 

Remarque : Si votre commande contient des produits téléchargeables, vous pouvez effectuer le téléchargement en consultant votre commande en utilisant les renseignements et le lien ci-dessous. Une fois que le résumé de la commande apparaît, cliquez sur le lien du téléchargement situé à côté du nom du produit. Si votre commande contient des produits physiques, vous recevrez une notification distincte par e-mail une fois que les produits auront été expédiés.

 

Pour consulter votre commande, veuillez accéder à votre page de compte et utilisez vos renseignements de compte Microsoft pour l’accès.

 

Renseignements relatifs à votre commande et à la facturation :

Numéro de commande : 16677770548

Date de commande : 13 août 2015

 

 

Adresse de livraison:

Ls D

S 50

Ea 5 00

Grèce

69

l@outlook.com

 

Paiement :

VISA

************

0

 

Référence produit: JK5-00002

Nom du produit: Microsoft Lumia 640 XL LTE Double SIM (Orange vif)

Prix unitaire: 224,10 €

Qté commandée: 1

Montant: 224,10 €

 

 

 

 

 

Sous-total : 182,20 €

Taxe : 41,90 €

 

 

Total : 224,10 €

 

 

 

 

 

 

D’AUTRES QUESTIONS ?

 

Visionnez nos pages d’aide, lisez notre politique de retour et consultez votre compte en ligne.

 

Veuillez visiter la page Nous contacter pour obtenir la liste des heures d’ouverture par fuseau horaire.

 

Remarque : cet e-mail a été envoyé à partir d’une adresse de notification qui ne peut recevoir d’e-mails entrants. Veuillez ne pas répondre à ce message.

 

Cordialement,

Service Client de Microsoft Store

 

Microsoft Ireland Operations Limited

Building 3, Carmanhall Road, Sandyford Business Estate,

Dublin 18, Ireland.

Και προφανώς μας έβαλες όλοι το γαλλικό κείμενο, γιατί θεωρείς ότι είμαστε απόφοιτοι της γαλλικής Ακαδημίας της Σορβωνης.

 

Εγώ πάντως μόνο το Τιρμπουσον ξέρω και το Ζετεμ!! :-P :-P

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μόλις αγόρασα κάτι ψιψιψονια σε μια εφαρμογή μέσω Google Play όπου έχω δηλωμένη Alpha Card Visa χρεωστική. Προσπαθούσα κάθε μέρα από τότε που μπήκαν τα capital controls

Καλημερα, εννοεις με απευθείας καρτα; Γιατί με gift card γινόταν από την αρχή, μέσω google wallet είχα πάρει μουσική και βιβλίο ενώ εφαρμογές πριν λίγες μέρες άρχισε να γίνεται , ενώ απευθείας καρτα δεν την δεχόταν, εγώ έχω eurobank visa πιστωτική.

 

Μετά τα C.C σύμφωνα με το νέο νόμο είναι όλες οι επιχειρήσεις υποχρεωμένες να δέχονται κάρτες πιστωτικές και χρωστικές, πριν δεν ήταν, τωρα είναι. Καταγγελίες μπορούν να γίνουν κανονικά....

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου έχεις περάσει απο αυτά τα μέρη χειμώνα;Θα σε φάνε οι λύκοι :lol:,ακόμα και το Ναυπλιο τον χειμώνα είναι έρημος τόπος,μόνο τα ΣΚ κάτι γινεται.Το λες και μόνος σου ,τουριστικές περιοχες,3 μήνες τον χρόνο δουλευουν,τον υπόλοιπο χρόνο φυτευουν αγκινάρες και ηλιοτρόπια στα Ιρια .:lol: Δεν είπα ότι είναι πεινασμένοι αλλά ότι δεν είναι μόνιμοι κάτοικοι των περιοχων αυτών.Τα μινιμαρκετ και οι ταβερνες δεν δουλευουν όλο τον χρόνο.

 

Ναι, έχω περάσει και προφανώς έτσι είναι η κατάσταση - κι εγώ από νησί είμαι και το χειμώνα η κατάσταση είναι εντελώς διαφορετική, αφού τα περισσότερα μαγαζιά είναι όντως κλειστά. Αυτό όμως δεν δικαιολογεί το να προσπαθεί σε 2 μήνες κάποιος να βγάλει τα προς το ζην για όλη τη χρονιά (όπως λες κι εσύ, κάνουν και άλλες δουλειές αναγκαστικά). Στην τελική είναι θέμα του κράτους να αποφασίσει το αν θα πρέπει να δέχονται κάρτες ή όχι.

 

Στα λέω γιατί τα ζω απο κοντά.Μενω στο Ναυπλιο και πηγαίνω συχνά στα Ιρια για μπάνιο,ελπιζω να μην πάτησες αχινό όπως εγώ :lol:

Δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος να καταλάβεις αν έχει pos και το κρύβει.

 

Με τσίμπησε τσούχτρα την πρώτη μέρα, στην πρώτη βουτιά... μετά μάζεψα τα πιτσιρίκια και τη βγάζαμε στην πισίνα. :(

 

Παντως είναι πρωτογνωρες οι εποχές που ζούμε και νομίζω ότι πρέπει να είμαστε πιο ελαστικοί στις κρίσεις μας και στα αναθέματα .

 

Δεν διαφωνώ (και δεν αναθεματίζω, απλά επισημαίνω μια κατάσταση που με ενόχλησε - δεν έκανα καταγγελία αλλά δεν μπορούσα να μην το αναφέρω), αλλά ακριβώς επειδή είναι περίεργη η κατάσταση (με τα μετρητά) θα περίμενα άλλη αντιμετώπιση σε τουριστικές περιοχές. Ελπίζω να μην ακούστηκα σαν τον πρωτευουσιάνο που του βρωμάει η επαρχία, γιατί κι εγώ στην επαρχία μεγάλωσα. Εϊναι άδικο όμως κάποιοι να δέχονται πληρωμές με κάρτες και άλλοι (κυρίως στην επαρχία πάλι) μόνο μετρητά - για τους ίδους τους καταστηματάρχες πρώτα από όλα. Για αυτό λέω πως θα πρέπει να ισχύουν τα ίδια για όλους.

 

Οσο για τα βενζινάδικα δεν έχω συναντήσει κάποιο που να μην δέχεται κάρτα.Ισως να μου έτυχε.

 

Φεύγοντας από το Ναύπλιο και μέχρι το Σπαθοβούνι πετύχαμε μόνο 2 (αν θυμάμαι καλά) και κανένα δε δεχόταν κάρτα. Κι εμένα με παραξένεψε αλλά ευτυχώς τη βγάλαμε μέχρι το ΣΕΟ. :-)

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

για αγορά κινητού από έξω με prepaid δεν το βλέπω να γίνεται έτσι;
εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην γίνεται;

Με prepaid τις τελευταίες μέρες, έχω αγοράσει κάποια πράματα, αφού το paypal δεν μας καταδέχεται.

Οπότε, γιατί να μην μπορείς και κινητό να αγοράσεις;

Link to comment
Share on other sites

Και προφανώς μας έβαλες όλοι το γαλλικό κείμενο, γιατί θεωρείς ότι είμαστε απόφοιτοι της γαλλικής Ακαδημίας της Σορβωνης.

 

Εγώ πάντως μόνο το Τιρμπουσον ξέρω και το Ζετεμ!! :-P :-P

 

Φτάνουν αυτά. Τη...:rolleyes: "δουλειά " την κάνεις

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...