Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Εννοειται. Ετσι κανω κ γω αγορες τοσα χρονια. Ειναι η λεγομενη "χρεωστικη"

μπορω να την χρησιμοποιησω χωρις να την ενεργοποιησω σε ατμ?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια να ρωτησω μιας και βλεπω οτι γνωριζουν-παρακολουθουν το θεμα αρκετοι.....εχω κανει μια παραγγελια απο γαλλια εδω και 1,5 μηνα και προσπαθω να πληρωσω(το μεγαλο μου χομπυ...)τα επιτραπεζια.με τις καρτες απο εθνικη και την prepaid της πειραιως(θα πρεπει να την ξαναδοκιμασω ) δεν καταφερα τιποτα!!!!!!Υπαρχει καποιος τροπος η γνωριζουμε ποτε θα αλλαξει η ολη κατασταση?

Στην σελιδα μ στο φεις μου εβγαλε ενα λινκ για κατι καρτες που επιτρεπουν ελεγε τις αγορες απο το εξωτερικο. debit cards βεβαια δεν ηταν καποιας τραπεζας.........Τι φρουτο ειναι αυτο???

https://debit-card.gr/

 

edit : η εκδοση πιστωτικης καρτας επιτρεπεται?

Edited by matsas
Link to comment
Share on other sites

Για να επαναφέρω την αρχική ερώτηση γιατί παραέχουμε μπερδευτεί....

Έχω λογαριασμό σε τράπεζα του εξωτερικού (Μάλτα) και προσπαθώ να βρω τρόπο να κάνω top-up τον Ελληνικό λογαριασμό μου στο Paypal. Παρόλα αυτά, και επειδή στην μεταφορά της τράπεζας του ζήταγε περισσότερα στοιχεία από αυτά που του έδινε το Paypal-topup (διεύθυνση κλπ.) και όχι μόνο ΙΒΑΝ, BIC / SWIFT κλπ, επικοινώνησα με το Paypal και μεταξύ άλλων μου απάντησαν:

 

Dear χχχχχχχχ,

Thank you for contacting PayPal.

...........

From your email I understand that you would like to Top up your account through a Maltese bank account. At this time you can only Top up your PayPal account using a Greek bank not a Maltese bank account.

Thank you for your time.

Yours sincerely,

Tommy

PayPal

 

Άρα λοιπόν, πως μπορούμε να κάνουμε top-up στο Paypal balance μας?

 

TI ειναι ολα αυτα?

 

Εγω εκανα δοκιμη και φορτωσα το λογαριασμο μου paypal (ξενη διευθυνση) με ξενη πριπεηντ καρτα (mastercard) χωρις να ζητησει τιποτα.

 

 

*btw τι pososto κραταει το paypal σε καθε φορτωση/μεταφορα χρηματων απο καρτα στον προσωπικο μας λογαριασμο paypal?

Edited by Mick22
Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν την ενεργοποιήσεις, ειναι σαν να μην την έχεις. Μολις την ενεργοποιησεις, συνδέεται επι τοπου με τον λογαριασμο σου

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια να ρωτησω μιας και βλεπω οτι γνωριζουν-παρακολουθουν το θεμα αρκετοι.....εχω κανει μια παραγγελια απο γαλλια εδω και 1,5 μηνα και προσπαθω να πληρωσω(το μεγαλο μου χομπυ...)τα επιτραπεζια.με τις καρτες απο εθνικη και την prepaid της πειραιως(θα πρεπει να την ξαναδοκιμασω ) δεν καταφερα τιποτα!!!!!!Υπαρχει καποιος τροπος η γνωριζουμε ποτε θα αλλαξει η ολη κατασταση?

Στην σελιδα μ στο φεις μου εβγαλε ενα λινκ για κατι καρτες που επιτρεπουν ελεγε τις αγορες απο το εξωτερικο. debit cards βεβαια δεν ηταν καποιας τραπεζας.........Τι φρουτο ειναι αυτο???

https://debit-card.gr/

Είναι κάρτα με bitcoins. Θα την φορτίσεις bitcoins και θα κάνεις κανονικά αγορές και μέσω PayPal και αναληψεις μετρητων. Αλλά 80 € για να σου βγάλουν μόνο την κάρτα είναι πολλά...Στο θέμα του PayPal έχει γράψει ένα παιδί πληροφορίες πως μπορείς να κάνεις όλη τη διαδικασία μόνος σου σχετικά ευκολα με 2 βηματα...Αλλά θέλει να πληροφορηθείς σωστα πρώτα..γιατί είναι αγνωστα νερά...

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Η alpha bank σου βγάζει χρεωστική κάρτα επί τοπου ή την παραλαμβάνεις μετά από μέρες?

Παραλαμβάνεις το PIN ταυτόχρονα με την αίτηση και την χρεωστική με απλό ΕΛΤΑ σε 2 εως 3 εργάσιμες.Τουλάχιστον αυτό ισχύει από τέλος Ιουλίου.Αν προβείς στη συγκεκριμένη αίτηση μην ξεχάσεις να ζητήσεις εσύ το PIN (Σε περίπτωση που πας σε κατάστημα Πρωην Εμπορικής,μπορεί να ξεχαστεί διότι είχαν συνηθίσει σε διαφορετική διαδικασία)

Edited by xspy
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, διαβαστε αυτο : παω banggood εχω ηδη λογαριασμο εκει, παω να κανω μια αγορα ενα tablet chuwi vi7 55ευρω περιπου, βαζω διευθυνση κτλ και παταω paypal, με πεταει στην γνωστη σελιδα συνδεσης του paypal, και μου ριχνει ακυρο πριν καν συνδεθω, λεει να παω στο paypal να κανω την καρτα verify, εν τω μεταξυ η καρτα εχει γινει verify και στο paypal αλλα και στην visa (verified by visa) και μαλιστα εδω και πολυ καιρο αφου την χρησιμοποιουσα στο gearbest πριν μηνες, μετα απο αυτο, την επιλογη να πληρωσω απαυθειας με visa δεν την εχει !!!! Moνο paypal και webmoney!!!! Tι γινεται ρε παιδια? γνωριζει κανεις?
With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι λογω της καταστασης που επικρατει γινονται αυτα. To paypal ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ με ελληνικες καρτες αυτη την περιοδο
PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

το ξερω φιλε μου, απλα δεν μου εχει την επιλογη να πληρωσω απευθειας με visa!!!!!
With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθεια για πληρωμη μεσω paypal σε Εληνικο καταστημα για ανα αποφυγω την χρεωση της αντικαταβαλης τζιφος.

Το paypal μην το κουραζεται δεν δουλευει με τιποτα ειναι τελειως μπλοκαρισμενο.

Αναρωτιεμαι με τα σημερινα δεδομενα αν θα μπορεσω να κλεισω αεροπορικα εισιτηρια για εξωτερικο.

Δοκίμασες σε site εξωτερικού;

Με ενδιαφέρει να κλείσω αεροπορικά με Alpha bonus world card.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά γνωρίζει κανείς τί θα γίνει με το aliexpress ?

Πότε θα ανοίξει για τις prepaid ή εαν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να ψωνίσουμε ?

Προς το παρόν απο τα κινεζομάγαζα μόνο το banggood μου παίρνει την prepaid μου. Και εννοείται χωρίς paypal. Τουλάχιστον στο liexpress είχαμε και το alipay.

Καμμιά πληροφορία κανείς ?

Link to comment
Share on other sites

Amazon δοκίμασε κανείς με Alpha bonus world?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Amazon δοκίμασε κανείς με Alpha bonus world?

Λοιπόν μόλις δοκίμασα και πέρασε η παραγγελία.

Αλλά ακόμα δεν χαίρομαι γιατί μπορεί να έρθει άκυρο μετά.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εφαρμογες επιτρεπονται ή οχι;; Δοκιμασα χθες στο Google Play και εφαγα ακυρο για συναλλαγη 0.99€ και με χρεωστικη και με πιστωτικη Πειραιως. Η ΠΝΠ δεν ανεφερε οτι επιτρεπονται οι εφαρμογες;
Link to comment
Share on other sites

Τελικα εφαρμογες επιτρεπονται ή οχι;; Δοκιμασα χθες στο Google Play και εφαγα ακυρο για συναλλαγη 0.99€ και με χρεωστικη και με πιστωτικη Πειραιως. Η ΠΝΠ δεν ανεφερε οτι επιτρεπονται οι εφαρμογες;

 

Κάποιοι έχουν πάρει - πρέπει να είσαι και λίγο τυχερός για να περάσει η συναλλαγή, ακόμα και στις επιτρεπόμενες.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εφαρμογες επιτρεπονται ή οχι;; Δοκιμασα χθες στο Google Play και εφαγα ακυρο για συναλλαγη 0.99€ και με χρεωστικη και με πιστωτικη Πειραιως. Η ΠΝΠ δεν ανεφερε οτι επιτρεπονται οι εφαρμογες;

Πριν λίγο ανανέωση Google play music συνδρομής που κόπηκε 2 μήνες πριν, με Alphabank visa. Τοσο καιρό έτρωγα πόρτα!

Link to comment
Share on other sites

Ξαναδοκιμασα και με τις δυο και περασε με την πιστωτικη :cool:

Και εμένα μέχρι χτες δεν επαιρνε εφαρμογές, ενώ μουσική και βιβλία είχα πάρει. Πήρα μια gift card 15 ευρώ από liddl, και τώρα δουλεύει η πιστωτική και σε εφαρμογές! Να τονίσω ότι μιλάω μέσω google wallet, paypal δεν παιζει με τίποτα και δεν μου δεχόταν και απευθείας την κάρτα! Έχω eurobank visa πιστωτική.

Link to comment
Share on other sites

Στην άρση των περιορισμών στην κίνηση κεφαλαίων για το «φρέσκο» χρήμα που θα εισρέει στις τράπεζες, προσανατολίζονται οι αρχές, μετά τη συμφωνία για το νέο μνημόνιο. http://www.moneyonline.gr/site/article/7840/arsi-ton-periorismon-gia-freska-kefalea-meta-tin-enesi-ton-10-dis-evro-stis-trapezes

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Στην άρση των περιορισμών στην κίνηση κεφαλαίων για το «φρέσκο» χρήμα που θα εισρέει στις τράπεζες, προσανατολίζονται οι αρχές, μετά τη συμφωνία για το νέο μνημόνιο. http://www.moneyonline.gr/site/article/7840/arsi-ton-periorismon-gia-freska-kefalea-meta-tin-enesi-ton-10-dis-evro-stis-trapezes

 

Κάτι το οποίο θα έπρεπε να είχαν κάνει εξ αρχής...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω.... μηπως ξερει καποιος να με ενημερωσει τι δικαιολογητικα χρειαζονται για να ανοιξω λογαριασμο στη Alpha bank και αν χρειαζεται να κανω καταθεση?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...