Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Αν ο λογαριασμός είναι στο όνομα σου, μπορεις να μεταφερεις χρήματα κανονικα στο paypal balance απο εκεί. Εννοείται φυσικα θα πρέπει να βάλεις χρήματα πρώτα. Πας topup στο paypal και σου εμφανιζει ενα λογαριασμο στον οποίο πρέπει να κάνεις εμβασμα. Στελνεις τα λεφτα εκει και περιμένεις

Το δοκίμασες αυτό και το προτείνεις;

Γιατί εγώ δοκίμασα και με ελληνικό και ξένο λογαριασμό και δεν μπόρεσα να κάνω top up μέσω τράπεζας.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασες αυτό και το προτείνεις;

Γιατί εγώ δοκίμασα και με ελληνικό και ξένο λογαριασμό και δεν μπόρεσα να κάνω top up μέσω τράπεζας.

 

Αυτο γραφει το Paypal. Επίσης μου το επιβεβαιωσαν και τηλεφωνικά. Οταν δοκίμασες με ξένο λογαριασμό να κάνεις Topup στο paypal σου τι σου είπαν στην τραπεζα; Δεχτηκαν το εμβασμα; Ή σου επιστράφηκαν τα χρήματα;

Edited by spartak
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερον πληροφορηση. Αν και η προμηθεια ειναι μεγαλη, αν παιξεις λιγο με την ισοτιμια του bitcoin, η οποια εχει μεγαλη μεταβλητοτητα, ισως το ποσοστο της προμηθειας βγει πιο χαμηλο. Θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζεις:

1. Η καρτα εχει καποιες υποχρεωσεις ή ειναι απλα μια prepaid την οποια φορτιζεις οποτε θες και την παρατας?

2. Απο τη στιγμη που βγαλεις την καρτα, δεν γινεται αυτα που εχει μεσα να μετατραπουν σε ευρω, αντι να γινονται οι συναλλαγες σε λιρες γιβραλταρ?

 

 

Δυστυχως δε ξερω ακομα γιατι και εγω χτες την εκανα πιο πολυ απο περιεργια και για να εχω μια καβατζα σε περιπτωση που χρειαστω κατι αμεσα απ εξω και δεν εχω αλλο τροπο

[85]IPHONE(6)3G-3GS-4-5-5s-6plus[NOKIA(42)1100 6110 6150 6210 6310i 3210 3310 3330 8210 8310 8810 8850 7650 3510 3100 5100 5140 3200 6610 6600 7200 2650 7260 6101 6230 6670 3230 6111 N71 5300 6290 6300 N76 1650 5220 6303i c2-03 202 206 301 515 225] [ERICSSON z200 v800 w800i T280i 337 388 768 788 t20 t20s t28][sHARP G400 G30i G25 G703 GX29 GX770] [PANASONIC (3)] [sAMSUNG 5522 7722 8262 9060][XIAOMI RN2-3-4-5A-5 MIMAX1-2-3 MI MIX][POCO F2-X3]
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να πουλήσεις κάτι σε έναν φίλο σου μέσω ebay .

Ο φίλος σου σου στέλνει χρήματα κατευθείαν μέσω Paypal .

Το Ebay κρατάει 11% προμήθεια και 3,4% το paypal είναι πάρα πολλά.

Sorry να καταλαβω καλυτερα

1) το Ebay κρατάει 11% προμήθεια σε περιπτωση που πωλησεις κατι??

2) και 3,4% το paypal σε περιπτωση μεταφορας χρηματων (top up) apo ena logariasmo paypal η' απ ευθεας φορτωση/μεταφορα απο καρτα ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο γραφει το Paypal. Επίσης μου το επιβεβαιωσαν και τηλεφωνικά. Οταν δοκίμασες με ξένο λογαριασμό να κάνεις Topup στο paypal σου τι σου είπαν στην τραπεζα; Δεχτηκαν το εμβασμα; Ή σου επιστράφηκαν τα χρήματα;

 

Το δοκίμασες αυτό και το προτείνεις;

Γιατί εγώ δοκίμασα και με ελληνικό και ξένο λογαριασμό και δεν μπόρεσα να κάνω top up μέσω τράπεζας.

Επιβεβαιώνω και εγώ. Σε προσπάθεια topup με λογαριασμό Πειραιώς, έφαγα πόρτα!

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο γραφει το Paypal. Επίσης μου το επιβεβαιωσαν και τηλεφωνικά. Οταν δοκίμασες με ξένο λογαριασμό να κάνεις Topup στο paypal σου τι σου είπαν στην τραπεζα; Δεχτηκαν το εμβασμα; Ή σου επιστράφηκαν τα χρήματα;

Σε Μαλτεζικο account με άφηνε να βάλω στοιχεία μόνο Αμερικανικής τράπεζας.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω και εγώ. Σε προσπάθεια topup με λογαριασμό Πειραιώς, έφαγα πόρτα!

 

Τι περίμενες; Αφου πρόκειται για έμβασμα στο εξωτερικό και ως γνωστόν δεν επιτρέπεται, παρά σε ελάχιστες εξαιρέσεις

 

----- προσθήκη μηνύματος 48 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε Μαλτεζικο account με άφηνε να βάλω στοιχεία μόνο Αμερικανικής τράπεζας.

 

Και λοιπόν; Τι σχέση εχει; Εστειλες τα χρήματα; Αν δεν τα εστειλες τότε τι συζητάμε;

Link to comment
Share on other sites

Επειδη θα ταξιδεψω Bαρκελωνη και εχω μπερδεψει τα μπουτια μου,τι γινεται με τη χρηση ελληινκης πιστωτικης στο εξωτερικο;

 

πάρε κανα δυο κάρτες μαζί σου

 

και ανάληψη πλέον μπορείς να κάνεις (60€/μέρα) και να πληρώσεις παντού με κάρτες (μέχρι κάποιο όριο)

εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

Επειδη θα ταξιδεψω Bαρκελωνη και εχω μπερδεψει τα μπουτια μου,τι γινεται με τη χρηση ελληινκης πιστωτικης στο εξωτερικο;

 

Μίλα με την τράπεζα μια δυο μέρες πριν να φύγεις και πες τους το. Σε κάποιες τράπεζες είναι αναγκαίο

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δε ξερω ακομα γιατι και εγω χτες την εκανα πιο πολυ απο περιεργια και για να εχω μια καβατζα σε περιπτωση που χρειαστω κατι αμεσα απ εξω και δεν εχω αλλο τροπο

Ευχαριστώ, το κοίταξα και εγώ λίγο και μάλλον δεν υπάρχει καμία υποχρέωση, ούτε στοιχεία χρειάζονται ούτε τίποτα, ουσιαστικά ο κάτοχος δεν φαίνεται πουθενά, απλως υπάρχει ένα iban που αντιστοιχεί στην κάρτα, αέρας δηλαδη. Το ζήτημα είναι να βρεθεί τρόπος μετά την αγορά btc να μπορεί κάποιος να βγάλει κάρτα χωρίς να πρέπει να μεταφερθούν σε άλλο λογαριασμό ώστε να μειωθούν τα transaction costs του δεύτερου βήματος.

Μια ακόμα ερώτηση, πως έκανες την κάρτα verified στο PayPal?

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, το κοίταξα και εγώ λίγο και μάλλον δεν υπάρχει καμία υποχρέωση, ούτε στοιχεία χρειάζονται ούτε τίποτα, ουσιαστικά ο κάτοχος δεν φαίνεται πουθενά, απλως υπάρχει ένα iban που αντιστοιχεί στην κάρτα, αέρας δηλαδη. Το ζήτημα είναι να βρεθεί τρόπος μετά την αγορά btc να μπορεί κάποιος να βγάλει κάρτα χωρίς να πρέπει να μεταφερθούν σε άλλο λογαριασμό ώστε να μειωθούν τα transaction costs του δεύτερου βήματος.

Μια ακόμα ερώτηση, πως έκανες την κάρτα verified στο PayPal?

Τη δηλωσα primary μετα ζητησα verify μου πηρε 1.50 ευρω ειδα αμεσως το 4ψηφιο κωδικο συναλλαγης το εβαλα paypal εγινε verifed και μου επιστρεψε το 1.5 ευρω

Οσο για τα στοιχεια μολις κανεις order card βαζεις στοιχεια διευθυνση κλπ και σε βγαζει σε αλλο σαιτ που λεγεται mychoise και εκει ειναι η καρτα και καθε κινηση που κανεις ερχεται αμεσα και sms και εμαιλ με τη κινηση

[85]IPHONE(6)3G-3GS-4-5-5s-6plus[NOKIA(42)1100 6110 6150 6210 6310i 3210 3310 3330 8210 8310 8810 8850 7650 3510 3100 5100 5140 3200 6610 6600 7200 2650 7260 6101 6230 6670 3230 6111 N71 5300 6290 6300 N76 1650 5220 6303i c2-03 202 206 301 515 225] [ERICSSON z200 v800 w800i T280i 337 388 768 788 t20 t20s t28][sHARP G400 G30i G25 G703 GX29 GX770] [PANASONIC (3)] [sAMSUNG 5522 7722 8262 9060][XIAOMI RN2-3-4-5A-5 MIMAX1-2-3 MI MIX][POCO F2-X3]
Link to comment
Share on other sites

εχω καρτα της πειραιως (ΑΤΜ) την οποια δεν εχω ενεργοποιησει ακομη.

μπορω να την χρησιμοποιησω για online αγορες;

Link to comment
Share on other sites

Σε Μαλτεζικο account με άφηνε να βάλω στοιχεία μόνο Αμερικανικής τράπεζας.

 

Για να επαναφέρω την αρχική ερώτηση γιατί παραέχουμε μπερδευτεί....

Έχω λογαριασμό σε τράπεζα του εξωτερικού (Μάλτα) και προσπαθώ να βρω τρόπο να κάνω top-up τον Ελληνικό λογαριασμό μου στο Paypal. Παρόλα αυτά, και επειδή στην μεταφορά της τράπεζας του ζήταγε περισσότερα στοιχεία από αυτά που του έδινε το Paypal-topup (διεύθυνση κλπ.) και όχι μόνο ΙΒΑΝ, BIC / SWIFT κλπ, επικοινώνησα με το Paypal και μεταξύ άλλων μου απάντησαν:

 

Dear χχχχχχχχ,

Thank you for contacting PayPal.

...........

From your email I understand that you would like to Top up your account through a Maltese bank account. At this time you can only Top up your PayPal account using a Greek bank not a Maltese bank account.

Thank you for your time.

Yours sincerely,

Tommy

PayPal

 

Άρα λοιπόν, πως μπορούμε να κάνουμε top-up στο Paypal balance μας?

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

εχω καρτα της πειραιως (ΑΤΜ) την οποια δεν εχω ενεργοποιησει ακομη.

μπορω να την χρησιμοποιησω για online αγορες;

Εννοειται. Ετσι κανω κ γω αγορες τοσα χρονια. Ειναι η λεγομενη "χρεωστικη"

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Και λοιπόν; Τι σχέση εχει; Εστειλες τα χρήματα; Αν δεν τα εστειλες τότε τι συζητάμε;

 

Δεν κατάλαβα το υφάκι σου.

Λες κάτι που δεν ισχύει, σου εξηγώ γιατί δεν ισχύει και μετά μου την λες κιόλας;;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα το υφάκι σου.

Λες κάτι που δεν ισχύει, σου εξηγώ γιατί δεν ισχύει και μετά μου την λες κιόλας;;

 

Οριστε; Απο που προκύπτει ότι δεν ισχύει; Από τη δική σου εμπειρία; Αφου δεν τα εστειλες τα χρήματα. Πως το ξέρεις;

Link to comment
Share on other sites

Για να επαναφέρω την αρχική ερώτηση γιατί παραέχουμε μπερδευτεί....

Έχω λογαριασμό σε τράπεζα του εξωτερικού (Μάλτα) και προσπαθώ να βρω τρόπο να κάνω top-up τον Ελληνικό λογαριασμό μου στο Paypal. Παρόλα αυτά, και επειδή στην μεταφορά της τράπεζας του ζήταγε περισσότερα στοιχεία από αυτά που του έδινε το Paypal-topup (διεύθυνση κλπ.) και όχι μόνο ΙΒΑΝ, BIC / SWIFT κλπ, επικοινώνησα με το Paypal και μεταξύ άλλων μου απάντησαν:

 

Dear χχχχχχχχ,

Thank you for contacting PayPal.

...........

From your email I understand that you would like to Top up your account through a Maltese bank account. At this time you can only Top up your PayPal account using a Greek bank not a Maltese bank account.

Thank you for your time.

Yours sincerely,

Tommy

PayPal

 

Άρα λοιπόν, πως μπορούμε να κάνουμε top-up στο Paypal balance μας?

 

Κατ' αρχας θα ηθελα να παρατηρησω οτι υπαρχει σντιστοιχο νημα που αναφερεται στις συναλλαγες με Paypal.

 

Από κει κ περα, για να μπορέσεις να πραγματοποιησεις αυτο που λες οτι προσπαθεις πρπει να συντρεχουν μερικες συνθηκες :

 

1. Θες δυο paypal λογαριασμούς, εναν ελληνικό ενα μαλτεζικο.

2. Στο μαλτεζικο θα συνδεσεις καρτα ή τραπεζικό λογαριασμό μάλτας

3. Θα πας στην τραπεζα σου (φυσικα η ηλεκτρονικά) κ θα κανεις ενα εμβασμα προς τον μαλτεζικό paypal λογαριασμό σου (ο,τι σου βγαζει στις πληροφοριες top-up)

4. Μετα από δυο τρεις μερες θα εχει μπει το ποσο στο paypal balance του μαλτεζικου λογαριασμού

5. Θα πας μετά στο send money to friends και θα στειλεις τα λεφτά στον ελληνικό λογαριασμό.

 

 

Αυτά.

 

Υ.γ. Αν οι mods κρινουν οτι πρεπει να μεταφερθουν τα ποστς στο σωστο νημα, παρακαλώ οπως το πράξουν!

 

Υ.γ. 2 αν υπαρχει κατι αλλο σαν διαδικασια, πιο απλή από αυτη που αναφερω εγώ, ή ακομα και καποιο βημα που παρελειψα, παρακαλώ οπως με διορθώσετε! Ο,τι λεω το λεω από προσωπική εμπειρια, εχοντας χρησιμοποιησει τον παραπανω τροπο για απαοστολή χρηματων στο παρελθόν.

Edited by mariel19
Διαγραφή μερους μηνυματος + προσθηκη

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Αφήστε παρακαλώ πολύ τις ειρωνείες στην άκρη. Βρισκόμαστε εδώ για να συζητάμε ήρεμα και πολιτισμένα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λόγω χρόνου δεν έχω πάρει την τράπεζα τηλέφωνο. Θα δοκιμάσω Πέμπτη που θα μπορώ. Αλλά να σας πω μήπως γνωρίζει κανείς ή για να μάθετε. 10/08 βγήκε ο λογαριασμός μου στη βόντα ο οποίος ήταν συνδεδεμένος για αυτόματη πληρωμή με την cc της σίτυμπανκ. Η άλφα, αντί για 2 κάρτες -είχα έναν ταμιευτηρίου και μία πιστωτική- μου έστειλε 1. Αυτή η 1, ήταν αντικατάσταση της κάρτας ταμιευτηρίου που είχα στη σίτυ.

Έχουν συμβεί 2 πράγματα, 1ον: Τράβηξε χρήματα με την έκδοση του λογ/σμού της βόντα, δεν το έχω ξανά δει ποτέ μου αυτό και πουθενά. Πάντα στη λήξη τα έπαιρνε. Και 2ον, από που τα πήρε; Αφού του ταμιευτηρίου μου ζήτημα να είχε 1 ευρώ μέσα.

Πρέπει να τους πάρω τηλέφωνο γιατί έχει γίνει πολύ μπέρδεμα και για να πας σε κατάστημα άστο, δεν το δοκιμάζω καν. Δε μου έχει έρθει καν ενημέρωση για να πληρώσω τον προηγούμενο λογ/σμό που ήταν σε σίτυ ακόμα η κάρτα. Τέσπα, θα ενημερώσω την Πέμπτη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η alpha bank σου βγάζει χρεωστική κάρτα επί τοπου ή την παραλαμβάνεις μετά από μέρες?
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχω έναν φίλο που πάει συχνά Γερμανία. θα ήθελα να μου πείτε αν ξέρετε κάποια τράπεζα που να βγάζει χρεωστική ή πιστωτική κάρτα που να είναι συνδεδεμένη με λογαριασμό (κυρίως για να μην έχω έξτρα χρεώσεις)... έτσι ώστε να του δώσω χρήματα να μου βγάλει μία.

Απλά επειδή δεν μπορεί να ψάχνει ρωτάω για να τον στείλω κατευθείαν να τα κάνει εκεί.

 

 

θέλω όμως να έχεις και online έλεγχο του balance κτλ για να διαχειρίζομαι τα όποια θέματα ηλεκτρονικά.

 

Ο φίλος μου έχει σπίτι δικό του εκεί και δουλεύει κιόλας.

Όλες οι τράπεζες βγάζουν χρεωστικες (αν και Γερμανία παίζουν πολύ οι Maestro) αλλά νομίζω ότι θες γερμανική διεύθυνση για να κάνεις άνοιγμα λογαριασμού

Link to comment
Share on other sites

Η alpha bank σου βγάζει χρεωστική κάρτα επί τοπου ή την παραλαμβάνεις μετά από μέρες?

 

Μετα απο δεκα μερες ερχεται στο σπιτι

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχας θα ηθελα να παρατηρησω οτι υπαρχει σντιστοιχο νημα που αναφερεται στις συναλλαγες με Paypal.

 

Από κει κ περα, για να μπορέσεις να πραγματοποιησεις αυτο που λες οτι προσπαθεις πρπει να συντρεχουν μερικες συνθηκες :

 

1. Θες δυο paypal λογαριασμούς, εναν ελληνικό ενα μαλτεζικο.

2. Στο μαλτεζικο θα συνδεσεις καρτα ή τραπεζικό λογαριασμό μάλτας

3. Θα πας στην τραπεζα σου (φυσικα η ηλεκτρονικά) κ θα κανεις ενα εμβασμα προς τον μαλτεζικό paypal λογαριασμό σου (ο,τι σου βγαζει στις πληροφοριες top-up)

4. Μετα από δυο τρεις μερες θα εχει μπει το ποσο στο paypal balance του μαλτεζικου λογαριασμού

5. Θα πας μετά στο send money to friends και θα στειλεις τα λεφτά στον ελληνικό λογαριασμό.

 

 

Αυτά.

 

Υ.γ. Αν οι mods κρινουν οτι πρεπει να μεταφερθουν τα ποστς στο σωστο νημα, παρακαλώ οπως το πράξουν!

 

Υ.γ. 2 αν υπαρχει κατι αλλο σαν διαδικασια, πιο απλή από αυτη που αναφερω εγώ, ή ακομα και καποιο βημα που παρελειψα, παρακαλώ οπως με διορθώσετε! Ο,τι λεω το λεω από προσωπική εμπειρια, εχοντας χρησιμοποιησει τον παραπανω τροπο για απαοστολή χρηματων στο παρελθόν.

 

Σε ευχαριστώ πολύ......

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...