Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Η πιστωτική που είχα citibank vodafone mastercard έληξε 31/5. Δεν έχει έρθει άλλη ακόμη από alpha. Αρχές Ιουλίου τη χρησιμοποίησα κανονικά για μία αγορά. Εχθές, έγινε κανονικά η πάγια εντολή που έχω για λογαριασμό. Τί γίνεται τελικά;
Και συγγενη μου εληξε και συνεχισε να την χρησιμοποιει μεχρι και 1 μηνα μετα. Εμενα μου εχει ληξει η χρεωστικη στην Εθνικη απο τον Μαιο αλλα και αυτη συνεχιζει να λειτουργει. Πιθανολογω οτι με το παγωμα των τραπεζων 1 μηνα , αφησαν ενα περιθωριο μεχρι να οργανωθουν και παλι.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Είχα υπόλοιπο στο paypal και έκανα συναλλαγή.Όποιος έχει συγγενή στο εξωτερικό φαντάζομαι (δεν το έκανα ακόμα) ότι μπορεί

να του στείλει σαν gift ένα ποσό στο paypal για να κάνει αγορές.

 

Θέλω να ρωτήσω το εξής.Μέσω ατμ της τράπεζας Πειραιώς μπορώ να μεταφέρω χρήματα από ένα λογαριασμό σε ένα άλλο

λογαριασμό στην ίδια τράπεζα?Στην ΕΤΕ γίνεται πανεύκολα,αλλά στις επιλογές του μενού της Πειραιώς δεν βρήκα κάτι ανάλογο.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις και σε άλλο θέμα, αλλά και εδώ ποιο πριν αρκετοί λένε αγόρασαν με κάρτα απευθείας από σελίδες όπως bandgood.com, amazon.co.uk και dealextreme οπότε είτε όλοι αυτοι λένε ψέματα που δε νομιζω , είτε προφανώς δεν ισχύει παντού!!!!

Ισχυει αυτο για το amazon.co.uk ή ειναι παπατζα?

Link to comment
Share on other sites

Είχα υπόλοιπο στο paypal και έκανα συναλλαγή.Όποιος έχει συγγενή στο εξωτερικό φαντάζομαι (δεν το έκανα ακόμα) ότι μπορεί

να του στείλει σαν gift ένα ποσό στο paypal για να κάνει αγορές.

Εμένα έχει συγγενής μου λογαριαμσό σε τράπεζα του εξωτερικού (Μάλτα) και προσπαθ'ησαμε να βρούμε τρόπο να μου κάνει top-up τον λογαριασμό μου στο Paypal. Παρόλα αυτά, και επειδή στην μεταφορά της τράπεζας του ζήταγε περισσότερα στοιχεία από αυτά που του έδινε το Paypal (διεύθυνση κλπ.) και όχι μόνο ΙΒΑΝ, BIC / SWIFT κλπ, επικοινώνησε με το Paypal και μεταξύ άλλων του απάντησαν:

 

Dear χχχχχχχχ,

 

Thank you for contacting PayPal.

...........

From your email I understand that you would like to Top up your account through a Maltese bank account. At this time you can only Top up your PayPal account using a Greek bank not a Maltese bank account.

Thank you for your time.

Yours sincerely,

Tommy

PayPal

 

Άρα λοιπόν, πως μπορούμε να κάνουμε top-up στο Paypal balance μας?

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

Θα ανοίξεις ένα PayPal μάλτας

Θα το φορτώσεις

Θα στείλεις τα χρήματα στο ελληνικό σου PayPal

Link to comment
Share on other sites

Είχα υπόλοιπο στο paypal και έκανα συναλλαγή.Όποιος έχει συγγενή στο εξωτερικό φαντάζομαι (δεν το έκανα ακόμα) ότι μπορεί

να του στείλει σαν gift ένα ποσό στο paypal για να κάνει αγορές.

 

Θέλω να ρωτήσω το εξής.Μέσω ατμ της τράπεζας Πειραιώς μπορώ να μεταφέρω χρήματα από ένα λογαριασμό σε ένα άλλο

λογαριασμό στην ίδια τράπεζα?Στην ΕΤΕ γίνεται πανεύκολα,αλλά στις επιλογές του μενού της Πειραιώς δεν βρήκα κάτι ανάλογο.

 

Η Πειραιώς δεν έχει τη δυνατότητα αυτη, όπως η Εθνική. Ξεφτίλα, αλλά δυστυχώς έτσι είναι

Link to comment
Share on other sites

Εμένα έχει συγγενής μου λογαριαμσό σε τράπεζα του εξωτερικού (Μάλτα) και προσπαθ'ησαμε να βρούμε τρόπο να μου κάνει top-up τον λογαριασμό μου στο Paypal. Παρόλα αυτά, και επειδή στην μεταφορά της τράπεζας του ζήταγε περισσότερα στοιχεία από αυτά που του έδινε το Paypal (διεύθυνση κλπ.) και όχι μόνο ΙΒΑΝ, BIC / SWIFT κλπ, επικοινώνησε με το Paypal και μεταξύ άλλων του απάντησαν:

 

Dear χχχχχχχχ,

 

Thank you for contacting PayPal.

...........

From your email I understand that you would like to Top up your account through a Maltese bank account. At this time you can only Top up your PayPal account using a Greek bank not a Maltese bank account.

Thank you for your time.

Yours sincerely,

Tommy

PayPal

 

Άρα λοιπόν, πως μπορούμε να κάνουμε top-up στο Paypal balance μας?

Μένω Μάλτα και μια χαρά έστειλα μέσω μαλτεζικου Paypal σε άλλο ελληνικό account.

Θα ανοίξεις ένα PayPal μάλτας

Θα το φορτώσεις

Θα στείλεις τα χρήματα στο ελληνικό σου PayPal

Δεν γίνεται αυτό που λες.

Στις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες δεν ανοίγεις έτσι απλά λογαριασμό.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μένω Μάλτα και μια χαρά έστειλα μέσω μαλτεζικου Paypal σε άλλο ελληνικό account.

 

Δεν γίνεται αυτό που λες.

Στις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες δεν ανοίγεις έτσι απλά λογαριασμό.

Μαλλον εννοει να ανοιξει λογαριασμο στο paypal βαζοντας Μαλτεζικη διευθυνση και οχι να ανοιξει τραπεζικο λογαριασμο. Τραπεζικο λογαριασμο στη Μαλτα εχει ηδη. Προσπαθουσε να περασει το μαλτεζικο λογαριασμο στον υπαρχον λογαριασμο paypal με διευθυνση ελλαδα απο οσο καταλαβα.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Μένω Μάλτα και μια χαρά έστειλα μέσω μαλτεζικου Paypal σε άλλο ελληνικό account.

 

Δεν γίνεται αυτό που λες.

Στις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες δεν ανοίγεις έτσι απλά λογαριασμό.

 

Αυτο που ζητα είναι να κάνει Topup το Ελληνικό account στο Paypal, μέσω Μαλτεζικου τραπεζικού λογαριασμού που ανήκει σε άλλον!

 

Αυτο του απαντάνε ότι δε γίνεται

Αυτο που έκανες εσυ είναι άλλο από αυτο που ζητείται

Link to comment
Share on other sites

Ισχυει αυτο για το amazon.co.uk ή ειναι παπατζα?

Δεν ισχύει, Κυριακή έκανα μια παραγγελία πριν λίγο παρέλαβα, σε 5 μέρες στα χέρια μου, είμαι και επαρχία

edit με prepaid eurobank

Edited by dimtz
Link to comment
Share on other sites

Ισχυει αυτο για το amazon.co.uk ή ειναι παπατζα?

 

Κάποιοι κατάφεραν να κάνουν αγορά και κάποιοι όχι. Νομίζω από αυτα που βλέπω και σε άλλα φόρουμ, οι αποτυχίες είναι πιο πολλές από τις επιτυχίες. Δοκίμασε πρωινή ώρα και με κάρτες διαφορετικών τραπεζών αν έχεις. Ισως κάποια περάσει

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ζητα είναι να κάνει Topup το Ελληνικό account στο Paypal, μέσω Μαλτεζικου τραπεζικού λογαριασμού που ανήκει σε άλλον!

 

Αυτο του απαντάνε ότι δε γίνεται

Αυτο που έκανες εσυ είναι άλλο από αυτο που ζητείται

 

Μαλλον εννοει να ανοιξει λογαριασμο στο paypal βαζοντας Μαλτεζικη διευθυνση και οχι να ανοιξει τραπεζικο λογαριασμο. Τραπεζικο λογαριασμο στη Μαλτα εχει ηδη. Προσπαθουσε να περασει το μαλτεζικο λογαριασμο στον υπαρχον λογαριασμο paypal με διευθυνση ελλαδα απο οσο καταλαβα.

Οπότε για να μην μπερδευόμαστε,

Αποστολή χρημάτων σε ελληνικό PayPal account γίνεται μόνο από PayPal λογαριασμό εξωτερικού και ΟΧΙ από τραπ. Λογαριασμό (τουλάχιστον όχι το ίδιο εύκολα).

 

Αλλά μην ξεχνάμε ότι υπάρχει προμήθεια για την μεταφορά χρημάτων, έστω και σε προσωπικό επίπεδο.

-

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ xspy και fireblade1 για τις συμβουλές κ για την προτροπή να δηλωσω τις καρτες μου στο Alpha SecureWeb. Το εκανα και εφαγα ακυρο.

Θα ξαναπροσπαθησω (τωρα που τις εχω δηλωσει) , αλλη ωρα της ημερας, μπας κ γινει η συναλλαγή

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Για το alpha secure web Ο κωδικός που πρέπει να δημιουργήσεις πρέπει να πλήρη κάτι απίστευτες προϋποθέσεις...

 

Μια που τον κάνεις και Μια που τον ξεχνάς.

 

Είπαμε οκ η ασφάλεια μας αλλά σε αναγκάζουν να χρησιμοποιήσεις password manager.

Link to comment
Share on other sites

αγορες μεσω καρτας και απo το focalprice.com.

Order ID: FPTZAV4L4UZJ Payment Method: CyberSource Shipping Method: Standard Shipping with tracking number(Airmail)

 

Ποιας τράπεζας κάρτα;

Link to comment
Share on other sites

Ισχυει αυτο για το amazon.co.uk ή ειναι παπατζα?
Φιλε εγω προσπαθησα χτες απο το amazon.co.uk να αγορασω ενα παιχνιδι για ps4 με χρεωστικη καρτα τις eurobank και ενω στην αρχη προχωρησε κανονικα η παραγγελια και μου εστειλε μαιλ οτι εγινε,στο καπακι μετα απο 5 λεπτα μου στελνει νεο μαιλ οτι ακυρωνεται η παραγγελια λογω προβληματος με την τραπεζα που θα τραβαγε τα λεφτα οποτε ακυρο και με amazon.
Link to comment
Share on other sites

Φιλε εγω προσπαθησα χτες απο το amazon.co.uk να αγορασω ενα παιχνιδι για ps4 με χρεωστικη καρτα τις eurobank και ενω στην αρχη προχωρησε κανονικα η παραγγελια και μου εστειλε μαιλ οτι εγινε,στο καπακι μετα απο 5 λεπτα μου στελνει νεο μαιλ οτι ακυρωνεται η παραγγελια λογω προβληματος με την τραπεζα που θα τραβαγε τα λεφτα οποτε ακυρο και με amazon.

 

ειναι αναλόγως το τι θελεις να αγορασεις, εγω θηκες και screenprotector για κινητα μια χαρα αγορασα απο εκει με prepaid eurobank

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι διαφορετικο. Σε συναλλαγη μου με πιστωτικη mastercard Πειραιως (πρωην τραπεζα κυπρου), αγορα προ ημερων καποιο προιον αξιας 540 ευρω σε 12 ατοκες δοσεις.

Το αποτελεσμα ηταν το καταστημα να μου χρεωσει τη πρωτη δοση 45 ευρω αλλα να μου εχει δεσμευσει και τα 540 ευρω επισης με αποτελεσμα η καρτα μου να εχει σχεδον μηδενικο διαθεσιμο για εφαπαξ αγοραες.

 

Σε πρωτη κληση που εκανα προς τη τραπεζα Πειραιως μου ανεφεραν πως το ποσο αυτο θα αποδεσμευτει μετα απο 15 ημερες.

Σε δευτερη κληση (ειμαι ηδη κοντα στις 15 ημερες) μου ανεφεραν πως το ποσο αυτο θα παραμεινει δεσμευμενο μονιμα για οσο διαρκει η αποπληρωμη μεσω δωσεων.

Δηλαδη, παραδειγμα, εχω υπολοιπο στη πιστωτικη μου, 100 ευρω, αγοραζω κατι με 10 δοσεις, η πρωτη δοση ειναι 10 ευρω αλλα ΔΕΝ εχω υπολοιπο στη καρτα μου 90 ευρω για εφαπαξ αγορες αλλα παραμενει το ποσο των 100 ευρω δεσμευμενο στη πιστωτικη μου με αποτελεσμα να εχω 0 διαθεσιμο υπολοιπο.

 

Αυτο δεν μου ακουγεται καθολου λογικο.

 

Και για να απαντησω στον εαυτο μου, το ποσο αποδεσμευτηκε μεσα σε 15 ημερες. Απλα ο υπαλληλος που μιλησα ηταν τοσο ασχετος που εδωσε λαθος πληροφορια. Αλλωστε μεσα τοσα χρονια χρησης πιστωτικων καρτων, δεν μου εχει ξανασυμβει κατι τετοιο.

 

Σημερα εκανα αγορες λευκων συσκευων αξιας 1800€ σε 36 δοσεις μεσω πιστωτικης alpha με πιστωτικο οριο τον μηνα 2000€. Η καρτα θα εχει για τα επομενα τρια χρονια δεσμευμενα τα 1800€ ως υπολοιπο με αποτελεσμα να μπορω να κανω αγορες μονο ως το ποσο των 200€, ασχετα αν η δοση τον μηνα ειναι 50€; Σε περιπτωση που παω να αγορασω, παλι με δοσεις, κατι αξιας 300€ , θα φαω ακυρο;

 

Θα εχεις υπολοιπο στη καρτα σου για εφαπαξ αγορες 1800 ευρω - 50 ευρω - 1750 ευρω. Το υπολοιπο για αγορες μεσο δωσεων ομως θα ειναι σχεδον ανυπαρκτο.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι διαφορετικο. Σε συναλλαγη μου με πιστωτικη mastercard Πειραιως (πρωην τραπεζα κυπρου), αγορα προ ημερων καποιο προιον αξιας 540 ευρω σε 12 ατοκες δοσεις.

Το αποτελεσμα ηταν το καταστημα να μου χρεωσει τη πρωτη δοση 45 ευρω αλλα να μου εχει δεσμευσει και τα 540 ευρω επισης με αποτελεσμα η καρτα μου να εχει σχεδον μηδενικο διαθεσιμο για εφαπαξ αγοραες.

 

Σε πρωτη κληση που εκανα προς τη τραπεζα Πειραιως μου ανεφεραν πως το ποσο αυτο θα αποδεσμευτει μετα απο 15 ημερες.

Σε δευτερη κληση (ειμαι ηδη κοντα στις 15 ημερες) μου ανεφεραν πως το ποσο αυτο θα παραμεινει δεσμευμενο μονιμα για οσο διαρκει η αποπληρωμη μεσω δωσεων.

Δηλαδη, παραδειγμα, εχω υπολοιπο στη πιστωτικη μου, 100 ευρω, αγοραζω κατι με 10 δοσεις, η πρωτη δοση ειναι 10 ευρω αλλα ΔΕΝ εχω υπολοιπο στη καρτα μου 90 ευρω για εφαπαξ αγορες αλλα παραμενει το ποσο των 100 ευρω δεσμευμενο στη πιστωτικη μου με αποτελεσμα να εχω 0 διαθεσιμο υπολοιπο.

 

Αυτο δεν μου ακουγεται καθολου λογικο.

Και για να απαντησω στον εαυτο μου, το ποσο αποδεσμευτηκε μεσα σε 15 ημερες. Απλα ο υπαλληλος που μιλησα ηταν τοσο ασχετος που εδωσε λαθος πληροφορια. Αλλωστε μεσα τοσα χρονια χρησης πιστωτικων καρτων, δεν μου εχει ξανασυμβει κατι τετοιο.

 

 

 

Θα εχεις υπολοιπο στη καρτα σου για εφαπαξ αγορες 1800 ευρω - 50 ευρω - 1750 ευρω. Το υπολοιπο για αγορες μεσο δωσεων ομως θα ειναι σχεδον ανυπαρκτο.

Στην πρώτη τηλεφωνική επικοινωνία σου με την Τράπεζα, προφανώς ο υπάλληλος είδε ότι η επιχείρηση είχε προβεί σε διπλή δέσμευση στην κάρτα σου και βεβαίως εντόπισε το ποσό που θα αποδεσμευτεί σε 15 ημερολογιακές ημέρες,όπως και επιβεβαιώνεις ότι έγινε,στην δεύτερη τηλεφωνική επικοινωνία σου με την Τράπεζα,ο υπάλληλος σου έδωσε μια απάντηση (ίσως χωρίς να κοιτάξει την εικόνα της κάρτας σου)που αντιστοιχεί γενικά στον κλασικό τρόπο (όχι σε λειτουργία κατ'εξαίρεση) που λειτουργεί το σύστημα των άτοκων δόσεων..Αυτό που σε προβλημάτισε/μπέρδεψε έχει να κάνει με το θέμα της διπλής δέσμευσης.Απο την στιγμή που έγινε η αποδέσμευση και έχεις επιβεβαιώσει ότι το ποσό της συναλλαγής έχει περαστεί στις άτοκες όπως είχες ζητήσει,όλα εντάξει πλέον.

Edited by xspy
Link to comment
Share on other sites

ειναι αναλόγως το τι θελεις να αγορασεις, εγω θηκες και screenprotector για κινητα μια χαρα αγορασα απο εκει με prepaid eurobank

Παντως απο aliexpress να μην το σκεφτω καν οτι μπορει να γινει? Γιατι εκει βρισκω πιο πολλες θηκες απ οτι στο amazon.

Link to comment
Share on other sites

H κάρτα θα έχει δεσμευμένα 1800 ευρώ για 1 μήνα .

Μετά την πρώτη σου πληρωμή το ποσό αυτο θα μειωθεί.

δηλαδή μετά τον πρώτο μήνα θα είναι δεσμευμένα 1750.

Παρόλα αυτά η ALPHA έχει δύο όρια ένα για δόσεις και ένα για τρέχουσες συναλλαγές.

Για τα ακριβή ποσά μπορείς να ρωτήσεις στην εξυπηρέτηση πελατών στο τηλέφωνο που γράφει η κάρτα από την πίσω μεριά.

 

επιβεβαιωνω για αλφα .οχι ομως και για πειραιως,σου δεσμευει το ποσο και δεν μπορεις να κανεις με ατοκες

 

----- προσθήκη μηνύματος 35 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

αγορες μεσω καρτας και απo το focalprice.com.

Order ID: FPTZAV4L4UZJ Payment Method: CyberSource Shipping Method: Standard Shipping with tracking number(Airmail)

 

αλλος με αγορα απο focal?

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

Ισχυει αυτο για το amazon.co.uk ή ειναι παπατζα?

Αυτό δεν το γνωρίζω να σου πω, 2 άτομα ήδη το έχουν πει. Αν θες να πάρεις κάτι δοκίμασε απευθείας με κάρτα, γιατί εγώ δεν θέλω κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...