Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

να ρωτησω.... μηπως ξερει καποιος να με ενημερωσει τι δικαιολογητικα χρειαζονται για να ανοιξω λογαριασμο στη Alpha bank και αν χρειαζεται να κανω καταθεση?

 

Δεν μπορεις να ανοιξεις λογαριασμο αυτη την περιοδο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις να ανοιξεις λογαριασμο αυτη την περιοδο

ευχαριστ για την απαντηση.....

βασικα η ιστορια μου ειναι λιγο περιπλοκη...... εχω μια πιστωτικη citibank την οποια μου την ειχαν κοψει καθως δεν την ειχα πληρωσει.... καθε μηνα μου ερχεται λογαριασμος απο αυτα που χρωσταω και απλα τα δινω λιγα λιγα καθε μηνα..... τωρα θεωρουμαι οτι εχω λογαριασμο στην alpha bank? θελω να ανοιξω web banking αλλα οταν κανω online εγγραφη μου λεει οτι ο αριθμος λογαριασμου μου δεν υπαρχει.... μπορεις να μου εξηγησεις τι μπορω να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι πολύ χαρούμενος, γιατι ΜΟΛΙΣ ΑΝΑΝΕΩΣΑ την συνδρομη του server μου στο εξωτερικό (Ιταλία).

Κάθε πρωι μεσημερι βραδυ, προσπαθούσα, εβαζα τα στοιχεια της καρτας και "ετρωγα ακυρο".

Πριν μισή ωρα ειπα να ξαναδοκιμάσω, και τελικά, εγινε η ανανεωση του server, μου εστειλε mail επιβεβαιωσης, και το κυριοτερο ειναι πως οταν μπηκα στο webbanking της Alpha για να τσεκαρω αν τα τραβηξε τα λεφτα, με εκπληξη ειδα πως τα ειχε τραβηξει.

Να σημειωσω πως για συναλλαγές μεσω Ιντερνετ χρησιμοποιω παντα μια χρεωστικη καρτα της Alpha

:D :D :D :D

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι πολύ χαρούμενος, γιατι ΜΟΛΙΣ ΑΝΑΝΕΩΣΑ την συνδρομη του server μου στο εξωτερικό (Ιταλία).

Κάθε πρωι μεσημερι βραδυ, προσπαθούσα, εβαζα τα στοιχεια της καρτας και "ετρωγα ακυρο".

Πριν μισή ωρα ειπα να ξαναδοκιμάσω, και τελικά, εγινε η ανανεωση του server, μου εστειλε mail επιβεβαιωσης, και το κυριοτερο ειναι πως οταν μπηκα στο webbanking της Alpha για να τσεκαρω αν τα τραβηξε τα λεφτα, με εκπληξη ειδα πως τα ειχε τραβηξει.

Να σημειωσω πως για συναλλαγές μεσω Ιντερνετ χρησιμοποιω παντα μια χρεωστικη καρτα της Alpha

:D :D :D :D

ΜπραΒΟ :D

 

Με ποιο σερβερ εισαι φιλε Ιταλια.

εχω κανει χρονια εκει.

Φαντασου , χρονια εκει και νοικιαζα αμερικανικους σερβερς :rolleyes:

Edited by Mick22
Link to comment
Share on other sites

απο τοτε που ημουν φοιτητής και ανακαλυψα και το pc-ιντερνετ εκεινα τα χρονια (1995), εφτιαξα την πρωτη μου σελιδα κ απο τοτε ειμαι στον server "ARUBA.IT"

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Καθε μερα προσπαθουσα και τελικα "εκατσε" σημερα. Δεν ξερω αν παιζει ρολο κ το αρθρο του φιλου πιο πανω

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Καθε μερα προσπαθουσα και τελικα "εκατσε" σημερα. Δεν ξερω αν παιζει ρολο κ το αρθρο του φιλου πιο πανω

 

κανενα ρολο δε παιζει. και τα αρθρα ειναι εικασιες.

Απο την προηγουμενη εβδομαδα ειναι η αποφαση για πληρωμες τετοιου ειδους

http://www.hba.gr/Index.asp?Menu=6&smap=604

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστ για την απαντηση.....

βασικα η ιστορια μου ειναι λιγο περιπλοκη...... εχω μια πιστωτικη citibank την οποια μου την ειχαν κοψει καθως δεν την ειχα πληρωσει.... καθε μηνα μου ερχεται λογαριασμος απο αυτα που χρωσταω και απλα τα δινω λιγα λιγα καθε μηνα..... τωρα θεωρουμαι οτι εχω λογαριασμο στην alpha bank? θελω να ανοιξω web banking αλλα οταν κανω online εγγραφη μου λεει οτι ο αριθμος λογαριασμου μου δεν υπαρχει.... μπορεις να μου εξηγησεις τι μπορω να κανω?

Αν η πιστωτική σου είναι Diners,δεν έχει γίνει η μετάπτωση στα συστήματα της Alpha μέχρι αυτη τη στιγμή και ισχύει η πολιτική που είχε η Citibank σχετικά με τον τρόπο λειτουργίας.

Αν η πιστωτική σου είναι MC και είχες ενεργή εγγραφή στο Citibank Online,μπορείς να ανατρέξεις στα Συνήθη ερωτήματα,Πελάτες Citibank Online

Για την Εγγραφή στην υπηρεσία Alpha Web Banking απαιτείται να δηλώσεις ένα λογαριασμό καταθέσεων στον οποίο να είσαι ο κάτοχος.Στη συνέχεια αυτός ο λογαριασμός θα τεθεί στη συνδρομή σου ως Βασικό προιόν.

Υπάρχει επιπλέον η δυνατότητα να προστεθεί προιόν τρίτου σε συνδρομή Alpha Web Banking γνωστού/φίλου/συγγενή,μετά απο σχετική εξουσιοδότηση σε κατάστημα.Επίσης υπάρχει και η υπηρεσία Alpha e-statements,ωστόσο αναφέρει στους όρους Στην Υπηρεσία δεν εντάσσονται κάρτες, οι συμβάσεις χορηγήσεως των οποίων έχουν καταγγελθεί.Είναι πιθανό να ισχύει αυτό και στους όρους της υπηρεσίας Alpha Web Banking.Μπορείς να μιλήσεις με την εξυπηρέτηση πελατών αλλά και με το τμήμα παραπόνων της Τράπεζας.

Edited by xspy
Link to comment
Share on other sites

τελικα επιτρεπονται αγορες απο το εξωτερικο η οχι????Η' οτι κατσει ειναι η κατασταση?

 

Oτι κατσει ειναι η κατασταση, γιατι ενω χθες το απογευμα εκανα την ανανεωση του server μου, σημερα που ηθελα να προσθεσω καποιες υπηρεσιες "εφαγα ακυρο"

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έγινε Auth μετά από πολύ καιρό CNP συναλλαγη με την alphanank bonus κάρτα μου στο Google play... καιρός ήταν.
Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Έννοεις απευθείας καρτα ή μέσω google wallet; Γιατί μέσω wallet γίνονται μερικές μέρες πριν για εφαρμογές ενώ για μουσική και βιβλία πολύ ποιο πριν. Απευθείας με την κάρτα μου δεν με αφηνε αλλά τώρα έχω ήδη βάλει gift card των 15 ευρώ. Το θέμα για μενα είναι οι αγορές από ebay που συνήθιζα να αγοράζω από Αγγλία και royal mail για πολύ γρήγορη αποστολή και φυσικά και αγορές από aliexpress.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα αγορά e-bay εχθές απόγευμα αλλά τίποτα. Δοκίμασα πάλι μόλις τώρα, πάλι τίποτα. Σφάλμα: Please go to http://www.paypal.com to confirm your credit card before you complete this purchase.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ήμουν σε Γερμανό σήμερα για ένα DOA. Ρώτησε για την OTE COSMOTE WORLD MASTERCARD και δυστυχώς θέλει οπωσδήποτε εκκαθαριστικό. Το καλό για όσους έχουν είναι ότι με αυτό και με μια ταυτότητα ξεμπερδεύουν. Πολύ καλή λύση για όσους έχουν ΟΤΕ ή/και COSMOTE. Πριν κάποιους μήνες είχε γράψει ένας συνονόματος ότι σε φίλο του του έβγαλαν την diners στο public χωρίς εκκαθαριστικό. Ξέρετε αν ισχύει ακόμα κάτι τέτοιο;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν σε Γερμανό σήμερα για ένα DOA. Ρώτησε για την OTE COSMOTE WORLD MASTERCARD και δυστυχώς θέλει οπωσδήποτε εκκαθαριστικό. Το καλό για όσους έχουν είναι ότι με αυτό και με μια ταυτότητα ξεμπερδεύουν. Πολύ καλή λύση για όσους έχουν ΟΤΕ ή/και COSMOTE. Πριν κάποιους μήνες είχε γράψει ένας συνονόματος ότι σε φίλο του του έβγαλαν την diners στο public χωρίς εκκαθαριστικό. Ξέρετε αν ισχύει ακόμα κάτι τέτοιο;

 

Πολύ δύσκολο να στην εγκρινουν πιστεύω την cosmote κι ας έχεις εκκαθαριστικό , κάνε όμως μια προσπάθεια

Link to comment
Share on other sites

Πολύ δύσκολο να στην εγκρινουν πιστεύω την cosmote κι ας έχεις εκκαθαριστικό , κάνε όμως μια προσπάθεια

 

Δυστυχώς δεν έχω εκκαθαριστικό γιατί είμαι απόφοιτος λυκείου και από Σεπτέμβρη φοιτητής. Γι αυτό ρωτάω για την diners. Αλλιώς σε κάνα δυο μήνες θα κάνω αίτηση για φοιτητική.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Η φορολογικη δηλωση δεν εχει σχεση με τη ηλικια.

 

 

Φορολόγηση στο όνομα των ανήλικων

 

Το ανήλικο τέκνο έχει αυτοτελή φορολογική υποχρέωση:

 

α) Για τα εισοδήματα που αποκτά από την παροχή εργασίας με σχέση εξαρτημένης ή ανεξάρτητης εργασίας ή μίσθωσης έργου.

 

β) Για τα εισοδήματα που αποκτά από περιουσιακά στοιχεία που περιήλθαν στο ανήλικο από κληρονομιά.

 

γ) Για τα εισοδήματα που αποκτά από περιουσιακά στοιχεία που περιήλθαν στο ανήλικο από χαριστικές, παροχές (τρίτων), εκτός από τα εισοδήματα που προέρχονται από περιουσιακά στοιχεία που έχουν περιέλθει σε αυτό από χαριστικές παροχές (δωρεές-γονικές παροχές) του γονέα.

 

δ) Για τα εισοδήματα που αποκτά από περιουσιακά στοιχεία που περιήλθαν στο ανήλικο τέκνο από χαριστικές παροχές, που έγιναν σε αυτό από γονέα του, ο οποίος έχει αποβιώσει κατά το χρόνο που προκύπτει το εισόδημα από αυτά τα περιουσιακά στοιχεία,

 

ε) Για τα εισοδήματα από συντάξεις που απονεμήθηκαν στο ανήλικο τέκνο, λόγω θανάτου του πατέρα του ή της μητέρας του.

 

στ) Από περιουσιακά στοιχεία που έχουν περιέλθει σε αυτό, με βάση δικαστική απόφαση, ως υποκατάστατα των παραπάνω περιουσιακών στοιχείων, που ανήκαν στο ανήλικο και εκποιήθηκαν, με εξαίρεση το εισόδημα από υποκατάστατα περιουσιακών στοιχείων που έχουν περιέλθει στο ανήλικο από χαριστικές παροχές από τους γονείς, οπότε φορολογείται στο όνομα του γονέα που το παραχώρησε (υποκατάστατο είναι το περιουσιακό στοιχείο που περιέρχεται στο ανήλικο μετά από την εκποίηση, με βάση δικαστική απόφαση, άλλου περιουσιακού στοιχείου που του ανήκει).

 

Στις περιπτώσεις αυτές υποβάλλεται από το νόμιμο εκπρόσωπο του ανηλίκου χωριστή φορολογική δήλωση, στο όνομα του ανηλίκου στο πρόσωπο του οποίου υπάρχει η φορολογική υποχρέωση.

 

Σε περίπτωση που για το ανήλικο τέκνο, συντρέχει μία ή περισσότερες από τις πιο πάνω περιπτώσεις, τότε στην υποβαλλόμενη δήλωση του περιλαμβάνεται και το εισόδημα που προέρχεται από περιουσιακά στοιχεία που περιήλθαν σε αυτό από χαριστικές παροχές από τους γονείς του, καθώς και το αντίστοιχο υποκατάστατο τους.

 

Η δήλωση υποβάλλεται από το γονέα που ασκεί τη γονική μέριμνα και ελλείψει γονέων από τον κηδεμόνα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση, μπορω πληρωσω δοση πιστωτικης πειραιως με ebanking απο τραπεζα eurobank η εθνικης ? αν ναι ποσο χρεωνει ? εχει κάνει κανείς την διαδικασια?
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση, μπορω πληρωσω δοση πιστωτικης πειραιως με ebanking απο τραπεζα eurobank η εθνικης ? αν ναι ποσο χρεωνει ? εχει κάνει κανείς την διαδικασια?

 

στη eurobank θα σου βγάλει τη χρέωση λίγο πριν δώσεις το τελικό οκ. περίπου ,50 έως 1 € το κάνω συνέχεια για οικονομία χρόνου

 

Ερώτηση αν βγάλω μια prepaid eurobank θα μπορέσω να κάνω αγορά κινητού από Κίνα ή τζάμπα κόπος;

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

διόρθωση μόλις πλήρωσα πάλι και μάλλον λόγω των CC:

Τύπος Συναλλαγής:Άμεσα

Προμήθεια:0,00 EUR

Αυτόματη Δέσμευση Ποσού:Ναι

εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

στη eurobank θα σου βγάλει τη χρέωση λίγο πριν δώσεις το τελικό οκ. περίπου ,50 έως 1 € το κάνω συνέχεια για οικονομία χρόνου

 

Ερώτηση αν βγάλω μια prepaid eurobank θα μπορέσω να κάνω αγορά κινητού από Κίνα ή τζάμπα κόπος;

 

δινεις μονο τον αριθμο καρτας για πληρωμη σωστα? IBAN κλπ δεν εχω ,χρειαζετε ? για αγορα απο κινα μονο απο banggood καταφερα να αγορασω με prepaid eurobank , ευχαριστω για τον χρονο σου :)

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν σε Γερμανό σήμερα για ένα DOA. Ρώτησε για την OTE COSMOTE WORLD MASTERCARD και δυστυχώς θέλει οπωσδήποτε εκκαθαριστικό. Το καλό για όσους έχουν είναι ότι με αυτό και με μια ταυτότητα ξεμπερδεύουν. Πολύ καλή λύση για όσους έχουν ΟΤΕ ή/και COSMOTE. Πριν κάποιους μήνες είχε γράψει ένας συνονόματος ότι σε φίλο του του έβγαλαν την diners στο public χωρίς εκκαθαριστικό. Ξέρετε αν ισχύει ακόμα κάτι τέτοιο;

μου φαίνεται πολύ δύσκολο να πάρεις πιστωτική κάρτα χωρίς εκκαθαριστικο.....

 

ειδικά αν μιλάμε για diners το θεωρώ αδύνατο....

 

τώρα αν έχει κανείς άλλος άλλη εμπειρία θα ήθελα και εγώ να την ακούσω.....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

δινεις μονο τον αριθμο καρτας για πληρωμη σωστα? IBAN κλπ δεν εχω ,χρειαζετε ? για αγορα απο κινα μονο απο banggood καταφερα να αγορασω με prepaid eurobank , ευχαριστω για τον χρονο σου :)

 

Τα απαιτούμενα στοιχεία είναι:

 

Αριθμός Κάρτας:

 

Ονοματεπώνυμο Κατόχου:

 

Ονομασία Κάρτας:

 

Εκδότρια Τράπεζα:

 

Λογαριασμός Χρέωσης:

 

Ποσό Πληρωμής:

 

Η συναλλαγή να εκτελεστεί:

εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

Τα απαιτούμενα στοιχεία είναι:

 

Αριθμός Κάρτας:

 

Ονοματεπώνυμο Κατόχου:

 

Ονομασία Κάρτας:

 

Εκδότρια Τράπεζα:

 

Λογαριασμός Χρέωσης:

 

Ποσό Πληρωμής:

 

Η συναλλαγή να εκτελεστεί:

 

ωραιος, ευχαριστω και παλι φιλε :)

Link to comment
Share on other sites

Amazon δοκίμασε κανείς με Alpha bonus world?

Να ενημερώσω ότι η παραγγελία στάλθηκε κανονικά! :-)

Μόλις έλαβα την ενημέρωση από το Αγγλικό Αμαζον.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν σε Γερμανό σήμερα για ένα DOA. Ρώτησε για την OTE COSMOTE WORLD MASTERCARD και δυστυχώς θέλει οπωσδήποτε εκκαθαριστικό. Το καλό για όσους έχουν είναι ότι με αυτό και με μια ταυτότητα ξεμπερδεύουν. Πολύ καλή λύση για όσους έχουν ΟΤΕ ή/και COSMOTE. Πριν κάποιους μήνες είχε γράψει ένας συνονόματος ότι σε φίλο του του έβγαλαν την diners στο public χωρίς εκκαθαριστικό. Ξέρετε αν ισχύει ακόμα κάτι τέτοιο;

 

Εκκαθαριστικό κάτω απο 10.000 € η τράπεζα δεν μπαίνει κάν στην διαδικασία να το συζητήσει. Απο εκεί και πέρα βλέπει και τα "ανοίγματα" δάνεια, ενοίκια και τα συγκρίνει σε σχέση με τα έσοδα σου. Εγώ με 2 ακίνητα στο όνομα μου με ενοίκια 7000 και χωρίς να δουλεύω εφαγα πόρτα. Και όλα αυτά από τον Γενάρη τώρα με τα κάπιταλ κοντρόλ πιστεύω σφήξανε κι άλλο οι κ...λοι!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...