Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Δεν το καταλαβα αυτο.Μπορεις να το εξηγησεις ? Απο ebay μονο για paypal βλεπω επιλογη .Ευχαριστω.

το paypal εκτος απο τις καρτες μας, μπορει να χρησιμοποιησει και το balance (αν εχει), φυσικα για να εχει πρεπει να το "φορτωσεις" και για να γινει αυτο πας στην ενοτητα top up my paypal balance, οπου σου δινουν εναν αριθμο λογαριασμου (του paypal) και σου λενε να καταχωρησεις και εναν λογαριασμο τραπεζης(πχ τρεχουμενο ή ταμιευτηριο) και μετα πας μεσω e-banking ή στον γκισε αν θελεις και κανεις καταθεση στον λογαριασμο του paypal με τα στοιχεια σου, σε 2-3- μερες τα χρηματα ειναι στο paypal balance σου και μπορεις να τα κανεις ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ αρκει το site που ψωνιζεις να δεχεται paypal, δηλαδη οχι aliexpress. To θεμα ειναι αν γινεται ολο αυτο....αν σου επιτρεπουν δηλαδη να κανεις καταθεση σε λογαριασμο εξωτερικου.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

το paypal εκτος απο τις καρτες μας, μπορει να χρησιμοποιησει και το balance (αν εχει), φυσικα για να εχει πρεπει να το "φορτωσεις" και για να γινει αυτο πας στην ενοτητα top up my paypal balance, οπου σου δινουν εναν αριθμο λογαριασμου (του paypal) και σου λενε να καταχωρησεις και εναν λογαριασμο τραπεζης(πχ τρεχουμενο ή ταμιευτηριο) και μετα πας μεσω e-banking ή στον γκισε αν θελεις και κανεις καταθεση στον λογαριασμο του paypal με τα στοιχεια σου, σε 2-3- μερες τα χρηματα ειναι στο paypal balance σου και μπορεις να τα κανεις ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ αρκει το site που ψωνιζεις να δεχεται paypal, δηλαδη οχι aliexpress. To θεμα ειναι αν γινεται ολο αυτο....αν σου επιτρεπουν δηλαδη να κανεις καταθεση σε λογαριασμο εξωτερικου.

Γιατί με το money request που κάνουμε κατάθεση? Σε λογαριασμό εξωτερικού δεν είναι? Τα fees ποια είναι για top up? Για να δούμε αν συμφέρει το top up η το money request.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Οχι. Τα πραγματα ειναι απλα.

500€ το στομο το μηνα μεταφορα κεφαλαιου στο εξωτερικο.

Αν ηταν θα ελεγε κ ηλεκτρονικες αγορες! Οπως εχει γραψει αλλωστε σε αλλη ΠΝΠ.

μεταφορα κεφαλαιου μπορεις να κανεις στο paypal balance σου, και μετα το ποσο το κανεις οτι θελεις, μπορει καποιος με e banking να δοκιμασει και να επιβεβαιωσει?

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

το εκανα με alpha bank (χρεωστικη) και δεν δουλευει

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Παιδες πριν απο λιγο αγορα απο bangod ποσο 3,5 δολαρια δεχτηκε την καρτα απευθειας

Πριν 2 μέρες είχα πάρει και εγω το είχα πει και δω, με eurobank visa πιστωτική. Από aliexpress έφαγα πόρτα και εννοειτε και από paypal απευθείας, όπου υπάρχει.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Εδω και μια βδομαδα δεν παιρνιουνται οι bonus ποντοι στις συναλλαγες μου με καρτες bonus. Αντιμετωπιζει καποιος αλλος αυτο το προβλημα?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εδω και μια βδομαδα δεν παιρνιουνται οι bonus ποντοι στις συναλλαγες μου με καρτες bonus. Αντιμετωπιζει καποιος αλλος αυτο το προβλημα?

Αναφέρεσαι σε συναλλαγές με χρήση της φυσικής παρουσίας της κάρτας,χωρίς ή και στις 2 περιπτώσεις?

Link to comment
Share on other sites

Εδω και μια βδομαδα δεν παιρνιουνται οι bonus ποντοι στις συναλλαγες μου με καρτες bonus. Αντιμετωπιζει καποιος αλλος αυτο το προβλημα?

 

Αναφέρεσαι σε συναλλαγές με χρήση της φυσικής παρουσίας της κάρτας,χωρίς ή και στις 2 περιπτώσεις?

 

Το έχω διαπιστώσει και εγώ. Και σε φυσική παρουσία και με πάγια εντολή στην κάρτα. Επίσης σε κάρτα της Eurobank με επιστροφή, σε συνεργαζόμενα καταστήματα, δεν μου έχουν δώσει επιστροφή. Σήμερα είχα 2 στα 2 που δεν μου έδωσαν επιστροφή. Δεν ξέρω αν το έχει δει και κάποιος άλλος

Link to comment
Share on other sites

Το έχω διαπιστώσει και εγώ. Και σε φυσική παρουσία και με πάγια εντολή στην κάρτα. Επίσης σε κάρτα της Eurobank με επιστροφή, σε συνεργαζόμενα καταστήματα, δεν μου έχουν δώσει επιστροφή. Σήμερα είχα 2 στα 2 που δεν μου έδωσαν επιστροφή. Δεν ξέρω αν το έχει δει και κάποιος άλλος

Με eurobank μου έτυχε στο αποδεικτικό χαρτί να γράφει ότι το πόσο της επιστροφης θα υπολογιστεί σύντομα, ενώ πριν πάντα το έγραφε. Τώρα δεν ξέρω αν την πήρα τελικά την επιστροφή.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Με eurobank μου έτυχε στο αποδεικτικό χαρτί να γράφει ότι το πόσο της επιστροφης θα υπολογιστεί σύντομα, ενώ πριν πάντα το έγραφε. Τώρα δεν ξέρω αν την πήρα τελικά την επιστροφή.

 

Το "πρόβλημα" είναι πλέον αν ειναι θέμα της τράπεζας ή αν τα καταστήματα βρίσκουν διάφορους τρόπους να μην μας δίνουν την επιστροφή(πχ περνώντας την κάρτα από διαφορετικό POS εκτός eurobank κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Διαγράφηκαν off topic ποστ. Υπάρχει topic στο οποίο απευθυνόμαστε για ότι έχει σχέση με το paypal. Όσο για κάποιες προσπάθειες για ύποπτες συναλλαγές θα παρακαλέσω να μην επαναληφθούν.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεσαι σε συναλλαγές με χρήση της φυσικής παρουσίας της κάρτας,χωρίς ή και στις 2 περιπτώσεις?

 

Για ηλεκτρινοκες συναλλαγες. Πληρωμη δεη συγκεκριμενα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το "πρόβλημα" είναι πλέον αν ειναι θέμα της τράπεζας ή αν τα καταστήματα βρίσκουν διάφορους τρόπους να μην μας δίνουν την επιστροφή(πχ περνώντας την κάρτα από διαφορετικό POS εκτός eurobank κλπ)

 

να περασει ειναι συνηθισμενο, πχ σε ταμειο supermarket δεν εχουν ολα απο δυο pos, ή εχουν ενα κ περνανε ολες απο εκεινο ή σε στελνουν στην υποδοχη (και η αναλογη αναμονη απο τους υπολοιπους).

Link to comment
Share on other sites

Νεες Επικαιροποιημένες απαντήσεις για τα capital controls

http://www.hba.gr/Index.asp?Menu=6&smap=604

 

Όπως διευκρινίζεται, πρόκειται για προσθήκες στις απαντήσεις των ερωτήσεων υπ' αριθμ. 13, 15, 24 και 28, οι οποίες αφορούν αντίστοιχα το άνοιγμα νέου λογαριασμού, την εξόφληση πρόωρου δανείου, την πληρωμή διδάκτρων σε εκπαιδευτικό ίδρυμα του εξωτερικού και τις συναλλαγές πληρωμών για εμπορικούς σκοπούς στο εξωτερικό (πληρωμή εισαγωγών).

Link to comment
Share on other sites

Νεες Επικαιροποιημένες απαντήσεις για τα capital controls

http://www.hba.gr/Index.asp?Menu=6&smap=604

 

Όπως διευκρινίζεται, πρόκειται για προσθήκες στις απαντήσεις των ερωτήσεων υπ' αριθμ. 13, 15, 24 και 28, οι οποίες αφορούν αντίστοιχα το άνοιγμα νέου λογαριασμού, την εξόφληση πρόωρου δανείου, την πληρωμή διδάκτρων σε εκπαιδευτικό ίδρυμα του εξωτερικού και τις συναλλαγές πληρωμών για εμπορικούς σκοπούς στο εξωτερικό (πληρωμή εισαγωγών).

επικαιροποιημενες απο τις 20-ιουλιου?

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

19 Αυγούστου 2015

δε μπορεις να δεις την ημερομηνια;

Edited by Bayern4
Link to comment
Share on other sites

http://espaergasia.gr/?p=31428 εδω οι αλλαγες που ανακοινωσε ο τσακαλωτος την δευτερα, 17-08-2015

 

----- προσθήκη μηνύματος 83 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αναλυτικότερα, σύμφωνα με το ΦΕΚ (Δείτε ολόκληρο το ΦΕΚ ΕΔΩ):

 

- Επιτρέπεται η εντολή μεταφοράς κεφαλαίων προς το εξωτερικό από τα εποπτευόμενα από την Τράπεζα της Ελλάδος ιδρύματα πληρωμών, συμπεριλαμβανομένων των αντιπροσώπων αυτών, έως του ποσού των ευρώ πεντακοσίων (500) ανά συναλλασσόμενο φυσικό πρόσωπο ανά μήνα, και μέχρι μηνιαίου ορίου σε ευρώ για το σύνολο των ανωτέρω ιδρυμάτων πληρωμών, το οποίο θα ορίζει και θα

κατανέμει, ανά ίδρυμα πληρωμών, με απόφασή της η Επιτροπή Έγκρισης Τραπεζικών Συναλλαγών.

 

 

Απ οτι καταλαβαινω ειναι 500/ατομο/μηνα και κατι για οριο/τραπεζα?

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Για ηλεκτρινοκες συναλλαγες. Πληρωμη δεη συγκεκριμενα

Παρατήρησες μέσω AWB αν η συναλλαγή παραμένει δεσμευμένη ή έχει χρεωθεί? Την εμφανίζει στις χρεώσεις? Μερικές φορές κρατά μεγαλύτερο χρονικό διάστημα τις συναλλαγές στις δεσμεύσεις και καθυστερεί λίγο παραπάνω.Επίσης καθυστερεί λίγο παραπάνω αν έχει γίνει επανέκδοση κάρτας και χρησιμοποιείς την παλιά,σε κάθε περίπτωση οι πόντοι αποδίδονται.

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησες μέσω AWB αν η συναλλαγή παραμένει δεσμευμένη ή έχει χρεωθεί? Την εμφανίζει στις χρεώσεις? Μερικές φορές κρατά μεγαλύτερο χρονικό διάστημα τις συναλλαγές στις δεσμεύσεις και καθυστερεί λίγο παραπάνω.Επίσης καθυστερεί λίγο παραπάνω αν έχει γίνει επανέκδοση κάρτας και χρησιμοποιείς την παλιά,σε κάθε περίπτωση οι πόντοι αποδίδονται.

 

Οι συναλλαγες εγιναν πριν 10-15 μερες και ειχαν λογιστικοποιηθει. Πρωτη φορα μου συνεβη αυτο. Πηρα το πρωι στην εξυπηρετηση αφησα αιτημα και για τις τρεις καρτες που αντιμετωπιζα προβλημα.

Μεχρι το μεσημερι μπηκαν οι σωστοι ποντοι στις 2 καρτες και στην τριτη, την amex, μπηκαν οι σωστοι ποντοι και 2.000 παραπανω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

:) - Ουφφφ ευτυχως συναλλαγη με προπληρωμενη σε καταστημα αμερικης περασε,το ποσο μικρο γυρω στα 24 δολαρια αλλα κακα τα ψεμματα σαν την ευκολια-ηρεμια που σου προσφερει το paypal δεν ειναι τιποτα (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Απο http://www.expansys.com.gr εχει αγορασει κανεις? Αυριο θα εχω κουπονι και μενει να πληρωσω 16,06 για τη συσκευη που θελω. Θα μπορεσω με καρτα της Πειραιώς να κανω την δουλεια μου?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Εδω και μια βδομαδα δεν παιρνιουνται οι bonus ποντοι στις συναλλαγες μου με καρτες bonus. Αντιμετωπιζει καποιος αλλος αυτο το προβλημα?

 

Και εγώ το παρατήρησα αυτό... Έχω την εντύπωση όμως ότι κάνουν κάποια αναβάθμιση για να περνάνε όλοι οι πόντοι αμέσως σε real time και όχι να λογιστικοποιηθούν ακόμα ίσως και για τους μη συνεργάτες που ήταν παλιά. Ή γενικότερα κάποια αναβάθμιση στο πρόγραμμα

 

Και το λέω αυτό γιατί τις τελευταίες μέρες παρατήρησα κάποια περίεργα.. Πχ μου έτυχε πολλές φορές σε τερματικό που δεν ήταν μπόνους (και δεν ήταν καν στους συνεργάτες του προγράμματος.. δηλαδή έπαιρνα 1 πόντο για κάθε ευρώ) και στο χαρτί που εκτυπώνει μου έλεγε πόντου +1 για κάθε ευρώ και μου τους μέτρησε επιτόπου.

 

Επίσης ενώ υποτίθεται ο αριθμός μια κάρτας citibank που έχω έχει αλλάξει και έχει γίνει bonus world mastercard τη χρησιμοποιώ και αυτή συχνά... και μόλις σήμερα με καλοσώρισαν στο πρόγραμμα πόντους από τερματικό σε ΑΒ και πήρα και τους 2000 ενώ με τη συγκεκριμένη κάρτα είχα ήδη 3500 πόντους περίπου και είχα κάνει πολλές συναλλαγές τελευτάια (ακόμα και σε BP και δεν είχα πάρει ακόμα τους πόντους καλοσωρίσματος)

Link to comment
Share on other sites

http://espaergasia.gr/?p=31428 εδω οι αλλαγες που ανακοινωσε ο τσακαλωτος την δευτερα, 17-08-2015

 

----- προσθήκη μηνύματος 83 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αναλυτικότερα, σύμφωνα με το ΦΕΚ (Δείτε ολόκληρο το ΦΕΚ ΕΔΩ):

 

- Επιτρέπεται η εντολή μεταφοράς κεφαλαίων προς το εξωτερικό από τα εποπτευόμενα από την Τράπεζα της Ελλάδος ιδρύματα πληρωμών, συμπεριλαμβανομένων των αντιπροσώπων αυτών, έως του ποσού των ευρώ πεντακοσίων (500) ανά συναλλασσόμενο φυσικό πρόσωπο ανά μήνα, και μέχρι μηνιαίου ορίου σε ευρώ για το σύνολο των ανωτέρω ιδρυμάτων πληρωμών, το οποίο θα ορίζει και θα

κατανέμει, ανά ίδρυμα πληρωμών, με απόφασή της η Επιτροπή Έγκρισης Τραπεζικών Συναλλαγών.

 

 

Απ οτι καταλαβαινω ειναι 500/ατομο/μηνα και κατι για οριο/τραπεζα?

αυτο ισχυει και για ονλαιν αγορες ε?

Δηλ μπορουμε να αγοραζουμε μεχρι και 500 ευρω το μηνα συνολικα ονλαιν?

Link to comment
Share on other sites

Εδω και μια βδομαδα δεν παιρνιουνται οι bonus ποντοι στις συναλλαγες μου με καρτες bonus. Αντιμετωπιζει καποιος αλλος αυτο το προβλημα?

Mε πιστωτικη καρτα της εθνικης τραπεζας μου εχει συμβει και εμενα να αργησουν να περασουν τους ποντους 10-15 ημερες, δεν θυμαμαι ακριβος.

 

 

Με πιστωτικη καρτα της εθνικης τραπεζας εκανα Request Money στον paypal λογαριασμο μου με τα ''γνωστα'' εξοδα/κρατησεις

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Οι συναλλαγες εγιναν πριν 10-15 μερες και ειχαν λογιστικοποιηθει. Πρωτη φορα μου συνεβη αυτο. Πηρα το πρωι στην εξυπηρετηση αφησα αιτημα και για τις τρεις καρτες που αντιμετωπιζα προβλημα.

Μεχρι το μεσημερι μπηκαν οι σωστοι ποντοι στις 2 καρτες και στην τριτη, την amex, μπηκαν οι σωστοι ποντοι και 2.000 παραπανω.

Πράγματι 10-15 μέρες ήταν πολλές!Δεν θα έπρεπε να ξεπερνούν τις 7 όπως αναφέρει και στις πληροφορίες.Σού έδωσαν κάποια εξήγηση σχετικά με το τι είχε συμβεί συγκεκριμένα?

Και εγώ το παρατήρησα αυτό... Έχω την εντύπωση όμως ότι κάνουν κάποια αναβάθμιση για να περνάνε όλοι οι πόντοι αμέσως σε real time και όχι να λογιστικοποιηθούν ακόμα ίσως και για τους μη συνεργάτες που ήταν παλιά. Ή γενικότερα κάποια αναβάθμιση στο πρόγραμμα

 

Και το λέω αυτό γιατί τις τελευταίες μέρες παρατήρησα κάποια περίεργα.. Πχ μου έτυχε πολλές φορές σε τερματικό που δεν ήταν μπόνους (και δεν ήταν καν στους συνεργάτες του προγράμματος.. δηλαδή έπαιρνα 1 πόντο για κάθε ευρώ) και στο χαρτί που εκτυπώνει μου έλεγε πόντου +1 για κάθε ευρώ και μου τους μέτρησε επιτόπου.

 

Επίσης ενώ υποτίθεται ο αριθμός μια κάρτας citibank που έχω έχει αλλάξει και έχει γίνει bonus world mastercard τη χρησιμοποιώ και αυτή συχνά... και μόλις σήμερα με καλοσώρισαν στο πρόγραμμα πόντους από τερματικό σε ΑΒ και πήρα και τους 2000 ενώ με τη συγκεκριμένη κάρτα είχα ήδη 3500 πόντους περίπου και είχα κάνει πολλές συναλλαγές τελευτάια (ακόμα και σε BP και δεν είχα πάρει ακόμα τους πόντους καλοσωρίσματος)

Ίσχυε ήδη (Τουλάχιστον τα τελευταία χρόνια) η άμεση ενημέρωση των πόντων με χρήση της φυσικής παρουσίας της κάρτας σε όλες τις επιχειρήσεις,εκτός αν χρησιμοποιούσες την κάρτα το χρονικό διάστημα που είχε ταυτόχρονα εκδοθεί νέα και δεν την είχες παραλάβει/ενεργοποιήσει.Εκεί σου εμφάνιζε η απόδειξη μήνυμα : Bonus Προσωρινά μη διαθέσιμο..Το υπόλοιπο των ποντων σας θα ενημερωθεί σύντομα (62) .Η άλλη περίπτωση που αναφέρεις με την κάρτα Citibank σίγουρα έχει να κάνει με τα θέματα των αλλαγών.Επιπλέον αν θα μπορούσε να προκύψει σε όλες τις περιπτώσεις η δυνατότητα άμεσης ενημέρωσης των πόντων αυτό το διάστημα που είναι σχετικά πρόσφατη και η μετάπτωση των συστημάτων απο Citibank,θα αποτελούσε ευχάριστη έκπληξη:) Θυμάμαι κάποια θέματα με την μετάπτωση των συστημάτων της Εμπορικής και τώρα με την Citi που είχε εντελώς διαφορετικό σύστημα,θεωρώ πολύ πιθανό να συμβαίνουν διάφορα.Επίσης στο νέο Alpha Web Banking σου δίνει μια πολύ καλή εικόνα και έντονα το στοιχείο της αναβάθμισης,ωστόσο έχουν αφαιρεθεί ή δεν έχουν προστεθεί ακόμα αρκετές πληροφορίες,δυνατότητες και επιλογές που έχει διαθέσιμη η προηγούμενη έκδοση!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...