Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

20/8 συναλλαγη με βενζιναδικο

βαζω 30. προσπαθει ο βενζινας να μου εξαργυρωσει ενα ποσο 13,78 που εχω. δε το δεχεται το μηχανημα.

ξαναπροσπαθει και χρεωνομαι 30 ευρω.

μπαινω στο ebanking και εχει χρεωση 16,22 , πιστωση 16,22 κ χρεωση 30 ευρω.

μπαινω στην εφαρμογη της επιστροφης(eurobank) και μου δειχνει οτι εξαργυρωθηκαν 13,78. και εχω και +0,90 απο την συναλλαγη των 30ευρω.

Απο τοτε μεχρι σημερα εχω ζητησει δυο φορες(μια στις 20/8 κ μια στις 26/8) να μου επιστραφει το ποσο της εξαργυρωσης.

Ακομα δεν εχει επικοινωνησει η eurobank μαζι μου

Σε μια αντιστοιχη περιπτωση περασαν 30 μερες καμια 10αρια τηλεφωνα και καποια γαλλικα για να μου επιστρεψουν 45 ευρω επιστροφης

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου πει, ποια ειναι η πιο συμφερουσα επιλογή (μετατροπή συναλλαγματος, κτλ). για καποιον που εγκαθισταται στην Αγγλία, και σκοπευει να μεταφερει ενα μικρό κεφαλαιο σε ευρώ.

 

1. Υπαρχει ενεργός αγγλικός λογαριασμός (αλλά δεν μπορεί να γίνει εμβασμα λογω cc)

2. Κατα προτιμηση ολο το ποσό να μεταφερθεί στον αγγλικό

3. Υπαρχουν υποκαταστηματα ελληνικων τραπεζων στο Λονδινο, αυτά μπορουν να βοηθησουν στην προκειμενη; Με ποια διαδικασια;

4. Η επιλογή αποστολής μεσω paypal ειναι εφικτή, θεωρείται ομως και βιωσιμη λυση;

5. Στην ελλαδα συμφερει να το γυρισει σε συναλλαγμα κ να τα καταθεσει Αγγλία, ή να τα κανει συναλλαγμα στην Αγγλία; Κ αν ναι, μεσω τραπεζης ή αλλου ανταλλακτηριου;

Ευχαριστώ.

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.

Πριν 1 μηνα περίπου επικοινώνησα με τράπεζα στις Βρυξέλλες για να ανοιξω τραπεζικο λογαριασμό εκεί.

Μου ειπαν τι χρειαζεται και μου όρισαν ραντεβου.

Εχω κλεισει αεροπορικά εισητήρια, ξενοδοχείο, έχω μεταφράσει και επικυρωσει τα εγγραφα που ζήτησαν, έχουμε πάρει άδεια απο τις δουλειές μας και σήμερα μου στέλνουν μειλ πως τελικα δε γίνεται να ανοιξω λογαριασμό.

Τοσο καιρο μου έλεγαν πως ειμαι οκ.

Ζητησα το λόγο και δεν μου απαντούν.

Μπορώ να κάνω κάτι απο εδω και έπειτα?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.

Πριν 1 μηνα περίπου επικοινώνησα με τράπεζα στις Βρυξέλλες για να ανοιξω τραπεζικο λογαριασμό εκεί.

Μου ειπαν τι χρειαζεται και μου όρισαν ραντεβου.

Εχω κλεισει αεροπορικά εισητήρια, ξενοδοχείο, έχω μεταφράσει και επικυρωσει τα εγγραφα που ζήτησαν, έχουμε πάρει άδεια απο τις δουλειές μας και σήμερα μου στέλνουν μειλ πως τελικα δε γίνεται να ανοιξω λογαριασμό.

Τοσο καιρο μου έλεγαν πως ειμαι οκ.

Ζητησα το λόγο και δεν μου απαντούν.

Μπορώ να κάνω κάτι απο εδω και έπειτα?

 

Για το αν μπορείς ή όχι να ανοίξεις τραπεζικό λογαριασμό στο Βέλγιο, σαφώς και δεν γνωρίζω να σου απαντήσω, δηλαδή δεν ξέρω τι ισχύει στο Βέλγιο.

 

Από εκεί και πέρα, θα μπορούσες πιθανόν να διεκδικήσεις τα έξοδα στα οποία έχεις υποβληθεί , λόγω του ραντεβού που ακυρώθηκε. (ιδίως αν υπάρχουν γραπτές επικοινωνίες, μέσω emails κλπ) και αν έχεις δώσει προκαταβολές για ξενοδοχεία, δεν μπορείς να ακυρώσεις αεροπορικά εισιτήρια κλπ. Εξαρτάται βέβαια πάντα από τι σου έλεγαν στα emails, γιατί, ακόμη και αν γινόταν το προγραμματισμένο ραντεβού, μπορεί να μην γινόταν δεκτό το αίτημά σου.

 

Να ξέρεις πάντως ότι, κατά τη γνώμη μου, δεν αξίζει τον κόπο, γιατί τα έξοδα θα είναι πάρα πολλά. Αν δεν ισχύει κάτι ειδικό, η αγωγή θα πρέπει να γίνει στο Βέλγιο.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια μου είπε και στο τηλέφωνο ο μπραδερ.

Μειλ υπάρχουν(τις τηλεφωνικές κλήσεις δε τις ηχογραφούσαμε οπως ειναι λογικό και νόμιμο) που ανεφέρουν με κάθε σαφήνεια τις ερωτήσεις μας και τις απαντήσεις τους.

Το ραντεβού προγραμματίστηκε για να ανοίξει ο λογαριασμός και όχι για να γίνει αίτηση.

 

Μετά λένε τους Έλληνες ανοργανωτους :/

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια μου είπε και στο τηλέφωνο ο μπραδερ.

Μειλ υπάρχουν(τις τηλεφωνικές κλήσεις δε τις ηχογραφούσαμε οπως ειναι λογικό και νόμιμο) που ανεφέρουν με κάθε σαφήνεια τις ερωτήσεις μας και τις απαντήσεις τους.

Το ραντεβού προγραμματίστηκε για να ανοίξει ο λογαριασμός και όχι για να γίνει αίτηση.

 

Μετά λένε τους Έλληνες ανοργανωτους :/

 

Κατάλαβα....

Λογικά, αποζημίωση δικαιούσαι. Αλλά λόγω Βελγίου, δεν αξίζει να ασχοληθείς.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα μου έχει 800 € όριο και 16% επιτόκιο. Ξέρω πως δουλεύει, ξέρω τι χρεωνομαι. Άλλο πράγμα ρώτησα εγώ, αν κάποιος ξέρει και θέλει να βοηθήσει καλώς. Οικονομικές συμβουλές δεν θυμάμαι να ζήτησα. Φιλικά.

 

Καλό θα είναι να μιλήσεις μαζί τους, μόνο υποθέσεις μπορεί να κάνουμε. Αυτοί έχουν όλα τα στοιχεία μπροστά τους.

 

Εγώ έχω από την Postcredit με 300 ευρώ όριο και 14.75% επιτόκιο την έχω στο όριο συνεχώς και πληρώνω την ελάχιστη καταβολή και όταν μαζευτούν καποια χρήματα μέσα παιρνω ένα δώρο στον ευατό μου και παλι στο οριο. :p Δεν είσαι ο μόνος dont worry :p

Αλλά εντάξει είμαι φοιτητής και χωρίς ατομικό εισόδημα.

Edited by valadis.k
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.

Πριν 1 μηνα περίπου επικοινώνησα με τράπεζα στις Βρυξέλλες για να ανοιξω τραπεζικο λογαριασμό εκεί.

Μου ειπαν τι χρειαζεται και μου όρισαν ραντεβου.

Εχω κλεισει αεροπορικά εισητήρια, ξενοδοχείο, έχω μεταφράσει και επικυρωσει τα εγγραφα που ζήτησαν, έχουμε πάρει άδεια απο τις δουλειές μας και σήμερα μου στέλνουν μειλ πως τελικα δε γίνεται να ανοιξω λογαριασμό.

Τοσο καιρο μου έλεγαν πως ειμαι οκ.

Ζητησα το λόγο και δεν μου απαντούν.

Μπορώ να κάνω κάτι απο εδω και έπειτα?

 

Αν δεν μπορείς να ακυρώσεις αεροπορικά και ξενοδοχείο και τα έχεις πληρώσει ήδη, θα πρότεινα να την κάνεις τη βόλτα στο Βέλγιο και να πας να τους δεις από κοντά, μήπως έχει γίνει κάποια παρεξήγηση. Το μόνο που θα επιβαρυνθείς επιπλέον είναι τα προσωπικά σου έξοδα (π.χ. διατροφή) που μπορείς να τα κρατήσεις στο ελάχιστο δυνατόν.

 

Επιπλέον, με αυτόν τον τρόπο μπορείς να εκμεταλλευτείς τη διαμονή σου εκεί για να μιλήσεις αυτοπροσώπως και με άλλες τράπεζες που ίσως να μην έχουν θέμα - από ότι καταλαβαίνω έχεις έτοιμα όλα τα δικαιολογητικά, οπότε δεν φαντάζομαι να σου ζητήσουν κάτι παραπάνω.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Έχω alphabank και δεν μπορώ να ενεργοποιήσω το web banking. Μου ήρθε ταχυδρομικά ο μυστικός κωδικός και βάζω στο site τον 15ψηφιο κωδικό της κάρτας και τον μυστικό κωδικό και δεν με συνδέει. Τι άλλο χρειάζεται;

 

Μήπως μπλοκάρει κάτι ο browser σου;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπλοκάρει κάτι ο browser σου;

Δεν νομίζω. Θα δοκιμάσω και από τη δουλειά.

Μήπως χρειάζεται κάποια εγγραφή; Είχα πάει απο το κατάστημα για να ζητήσω έκδοση του μυστικού κωδικού και κου ήρθε ταχυδρομικά.

Εν τω μεταξύ τους παίρνω από χθες και δεν το σηκώνουν!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπορείς να ακυρώσεις αεροπορικά και ξενοδοχείο και τα έχεις πληρώσει ήδη, θα πρότεινα να την κάνεις τη βόλτα στο Βέλγιο και να πας να τους δεις από κοντά, μήπως έχει γίνει κάποια παρεξήγηση. Το μόνο που θα επιβαρυνθείς επιπλέον είναι τα προσωπικά σου έξοδα (π.χ. διατροφή) που μπορείς να τα κρατήσεις στο ελάχιστο δυνατόν.

 

Επιπλέον, με αυτόν τον τρόπο μπορείς να εκμεταλλευτείς τη διαμονή σου εκεί για να μιλήσεις αυτοπροσώπως και με άλλες τράπεζες που ίσως να μην έχουν θέμα - από ότι καταλαβαίνω έχεις έτοιμα όλα τα δικαιολογητικά, οπότε δεν φαντάζομαι να σου ζητήσουν κάτι παραπάνω.

Αυτη, αντικειμενικα, ειναι μια παρα πολυ ωραια προταση.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτη, αντικειμενικα, ειναι μια παρα πολυ ωραια προταση.

 

Επαυξάνω!! :)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπορείς να ακυρώσεις αεροπορικά και ξενοδοχείο και τα έχεις πληρώσει ήδη, θα πρότεινα να την κάνεις τη βόλτα στο Βέλγιο και να πας να τους δεις από κοντά, μήπως έχει γίνει κάποια παρεξήγηση. Το μόνο που θα επιβαρυνθείς επιπλέον είναι τα προσωπικά σου έξοδα (π.χ. διατροφή) που μπορείς να τα κρατήσεις στο ελάχιστο δυνατόν.

 

Επιπλέον, με αυτόν τον τρόπο μπορείς να εκμεταλλευτείς τη διαμονή σου εκεί για να μιλήσεις αυτοπροσώπως και με άλλες τράπεζες που ίσως να μην έχουν θέμα - από ότι καταλαβαίνω έχεις έτοιμα όλα τα δικαιολογητικά, οπότε δεν φαντάζομαι να σου ζητήσουν κάτι παραπάνω.

 

Αυτη, αντικειμενικα, ειναι μια παρα πολυ ωραια προταση.

 

Επαυξάνω!! :)

εχουμε στείλει ήδη μειλ σε άλλες τράπεζες.

Οι περισσότερες ζητούνε μινιμουμ καταθεση 100.000€ με τη μια.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

εχουμε στείλει ήδη μειλ σε άλλες τράπεζες.

Οι περισσότερες ζητούνε μινιμουμ καταθεση 100.000€ με τη μια.

Ε και που ειναι το προβλημα?

Να σου κανω ψιλα??

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

εχουμε στείλει ήδη μειλ σε άλλες τράπεζες.

Οι περισσότερες ζητούνε μινιμουμ καταθεση 100.000€ με τη μια.

Ψάξε στο http://www.tsig.gr/ μήπως βρεις περισσότερες πληροφορίες.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Ε και που ειναι το προβλημα?

Να σου κανω ψιλα??

 

το θεμα ειναι να τα περασουμε απο το αεροδρομιο dear.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι να τα περασουμε απο το αεροδρομιο dear.

 

Θα το κανουμε οπως ο λυκος της γουωλ στριτ!! :lol:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να το ρισκαρεις και να πας με αμαξι.

Και να με δειτε μετα στις ειδήσεις :p

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Έχω alphabank και δεν μπορώ να ενεργοποιήσω το web banking. Μου ήρθε ταχυδρομικά ο μυστικός κωδικός και βάζω στο site τον 15ψηφιο κωδικό της κάρτας και τον μυστικό κωδικό και δεν με συνδέει. Τι άλλο χρειάζεται;

 

Μακραν το χειροτερο web banking. (Eχω σε ολες τις τραπεζες).

Στην περιοχη μου μαλιστα ειναι και η χειροτερη τραπεζα απο πλευρας εξυπηρετησης.

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Μακραν το χειροτερο web banking. (Eχω σε ολες τις τραπεζες).

Στην περιοχη μου μαλιστα ειναι και η χειροτερη τραπεζα απο πλευρας εξυπηρετησης.

Ναι, κάτι κατάλαβα αυτές τις μέρες. Είμαι πρώην χρήστης Citibank και έχω ταλαιπωρηθεί αρκετά. Εξακολουθούν να μην το σηκώνουν στο αρμόδιο τμήμα για τρίτη συνεχόμενη μέρα.

 

Ποιος είναι ο 15ψηφιος κωδικός που πρέπει να βάλω στο όνομα χρήστη και που σύμφωνα με το site τους εμφανίζεται στην "κάρτα συνδρομητή" που παραλαμβάνουμε αρχικά από το κατάστημα της τράπεζας;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι, κάτι κατάλαβα αυτές τις μέρες. Είμαι πρώην χρήστης Citibank και έχω ταλαιπωρηθεί αρκετά. Εξακολουθούν να μην το σηκώνουν στο αρμόδιο τμήμα για τρίτη συνεχόμενη μέρα.

 

Ποιος είναι ο 15ψηφιος κωδικός που πρέπει να βάλω στο όνομα χρήστη και που σύμφωνα με το site τους εμφανίζεται στην "κάρτα συνδρομητή" που παραλαμβάνουμε αρχικά από το κατάστημα της τράπεζας;

 

Εμενα οταν εκανα λογαριασμο μισθοδοσιας κ μου εδωσαν webbanking πηρα κ ενα μικρο "χαρτακι" σε μεγεθος καρτας που ειχε τυπωμενα αρ.λογ. Iban, username & κωδικό για το web banking.

 

Εσεις που αλλαξατε απο citi σε alpha, δεν εχω καταλαβει τι σας δινουν πραγματικα για να log αρετε.. Μηπως εχει καποιο συνδεσμο για πρωην συνδρομητες citi στο web banking site? υποψιν, εχει δυο web banking σε ισχύ. Το παλιο κ το καινουργιο. Μηπως να τα ψαξεις κ τα δυο;

Με τα τηλεφωνα κ γω ποτε ακρη δεν εχω βγαλει!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κάτι κατάλαβα αυτές τις μέρες. Είμαι πρώην χρήστης Citibank και έχω ταλαιπωρηθεί αρκετά. Εξακολουθούν να μην το σηκώνουν στο αρμόδιο τμήμα για τρίτη συνεχόμενη μέρα.

 

Ποιος είναι ο 15ψηφιος κωδικός που πρέπει να βάλω στο όνομα χρήστη και που σύμφωνα με το site τους εμφανίζεται στην "κάρτα συνδρομητή" που παραλαμβάνουμε αρχικά από το κατάστημα της τράπεζας;

 

Δεν καταλαβαινω που μπερδευεσε. Λογικα εχεις παρει μια καρτα με τα στοιχεια σου, τα τηλεφωνα τους, και τους κωδικους σου USER ID για PHONE, WEB ΚΑΙ M-BANKING. Οι δυο τελευταιοι ειναι 15 ψηφιοι.

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

απο ποια τραπεζα θα εχω λιγοτερα εξοδα για να στειλω 53 ευρω εμβασμα σε λογαριασμο στη Γερμανια;
Link to comment
Share on other sites

Μακραν το χειροτερο web banking. (Eχω σε ολες τις τραπεζες).

Στην περιοχη μου μαλιστα ειναι και η χειροτερη τραπεζα απο πλευρας εξυπηρετησης.

Χειρότερο web banking εννοείς την αναβαθμισμένη έκδοση,την προηγούμενη ή και τα 2? Στην αναβαθμισμένη έκδοση απουσίαζαν διάφορες δυνατότητες απο την προηγούμενη,ωστόσο έχουν πλέον προστεθεί σχεδόν όλες.

Ναι, κάτι κατάλαβα αυτές τις μέρες. Είμαι πρώην χρήστης Citibank και έχω ταλαιπωρηθεί αρκετά. Εξακολουθούν να μην το σηκώνουν στο αρμόδιο τμήμα για τρίτη συνεχόμενη μέρα.

 

Ποιος είναι ο 15ψηφιος κωδικός που πρέπει να βάλω στο όνομα χρήστη και που σύμφωνα με το site τους εμφανίζεται στην "κάρτα συνδρομητή" που παραλαμβάνουμε αρχικά από το κατάστημα της τράπεζας;

Με ποιο κριτήριο αναφέρεσαι? Έχεις παρατηρήσει το web banking της Alpha μέσω τρίτου (απο τη στιγμή που δεν έχεις την πρόσβαση ακόμα) ή γενικά για κάτι άλλο? Περίεργο να μην απαντάνε στο τηλέφωνο,προσωπικά έχω καλέσει πολλές φορές για διάφορα θέματα, με αρκετά μεγάλη συχνότητα,1 φορά είχε μεγάλη αναμονή σε απογευματινή ώρα και το άφησα αλλά σε όλες τις άλλες φορές πάντα μίλησα.Ειδικά τις πρωινές ώρες απαντάνε αμέσως.Μπορείς να στείλεις και email.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...