Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

σε περαιτερω επικοινωνια για τον λόγο που δεν δεχονται το ανοιγμα λογαριασμου ενω μεχρι προχτες μας λεγανε οκ, προφασίστηκαν οτι δεν εχουμε σχέση με το Βέλγιο(ουτε έχουμε παντρευτει με κάποιον απο εκει, ουτε δραστηριοποιούμαστε στην χωρα).

Ο υπαλληλος που(για μενα ) εκανε τη γκαφα(δε μπορεις να λες σε καποιον ελα ταδε του μηνα,πληρούνται οι προυποθεσεις και μετα να του λες "ωπα ακυρο εκανα λαθος, δεν εισαι παντρεμενη με Βελγο) εστειλε ακομα ενα μειλ που αναφερει οτι θα ρωτησει τον ανωτερο του μηπως μπορει να γινει κατι.

καταλαβαίνω....

 

πάντως μην νομίζεις ότι στο εξωτερικό οι υπάλληλοι στις τράπεζες είναι ολιι σαινια....

 

κατα καιρούς εχω ακούσει διαφορά τρελά.....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

πάντως μην νομίζεις ότι στο εξωτερικό οι υπάλληλοι στις τράπεζες είναι ολιι σαινια....

 

κατα καιρούς εχω ακούσει διαφορά τρελά.....

 

σαινια δεν υπαρχουν πουθενα.

αλλα απο εξυπηρετηση φιλικοτητα αποτελεσμα η διαφορα με υπαληλλους του εξωτερικου ειναι τεραστια.

οπως επισης ,στο γραφειο που θα καθισεις,θα τελειωσεις και την δουλεια σου την ιδια ωρα.

οχι την ιδια μερα....

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Έως το τέλος του έτους είναι απολύτως εφικτό να αρθούν εντελώς τα capital controls εκτίμησε ο υπουργός Οικονομίας Ν, Χριστοδουλάκης προαναγγέλλοντας επτά κινήσεις ελαφρύνσεις των περιορισμών οι οποίες σύμφωνα με αρμόδιες πηγές, μπορεί να ισχύσουν από Δευτέρα:

1. Μεταφορά για τις επόμενες ημέρες του ημερήσιου ορίου ανά τράπεζα εφόσον αυτό δεν εξαντλείται (εβδομαδιαίως)

2. Εξυπηρέτηση αιτημάτων εισαγωγών έως 5.000 ευρώ από τις ίδιες τις τράπεζες

3. Δυνατότητα ανοίγματος τραπεζικού λογαριασμού από νέους φοιτητές εσωτερικού- εξωτερικού

4. Εντατικό ξεκαθάρισμα υποθέσεων που λιμνάζουν

5. Χαλάρωση στη δυνατότητα διαδικτυακών συναλλαγών με το εξωτερικό

6. Κωδικοποίηση πλαισίου κεφαλαιακών ελέγχων

7. Δυνατότητα υποψηφίων κομμάτων να ανοίξουν ειδικό λογαριασμό που θα πρέπει να κλείσουν μετά τις εκλογές. Θα διέπεται από τους ίδιους όρους κεφαλαιακών ελέγχων και θα αποτελεί "ευκαιρία απόλυτης τεκμηρίωσης των προεκλογικών δαπανών”.

Κίνητρα επαναφοράς κεφαλαίων

Ο υπουργός Οικονομίας προανήγγειλε και κίνητρα τα οποία θα φέρουν ξανά στις τράπεζες το "στρώμα capital”, όπως ανέφερε το χρήμα που αποσύρθηκε το τελευταίο χρόνο από τις τράπεζες. Προανήγγειλε επίσης σχέδιο διευκολύνσεων για δανειολήπτες.

Τέλος ζήτησε από τις τράπεζες να προβούν άμεσα σε μείωση των αλλεπάλληλων προμηθειών με τις οποίες επιβαρύνουν πολίτες και επιχειρήσεις λόγω των capital controls.

http://www.capital.gr/story/3059136/n-xristodoulakis-erxontai-7-3-allages-sta-capital-controls

 

Τα ευχάριστα από πότε θα ισχύσουν;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

η κυβέρνηση αυτή είναι υπηρεσιακη, οτι και αν κάνει ειναι προσωρινό....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΜΗ (ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΚΙΝΗΤΟ) ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΩ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΚΕΛΕΙΑ ΜΟΥ ΣΤΟ GEARBEST. ΜΗΠΟΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΜΕ ΑΥΤΟ? ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΠΩΣ?

 

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις, αλλά απαγορεύονται και από τους Ο.Π.Χ..

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

καταλαβαίνω....

 

πάντως μην νομίζεις ότι στο εξωτερικό οι υπάλληλοι στις τράπεζες είναι ολιι σαινια....

 

κατα καιρούς εχω ακούσει διαφορά τρελά.....

 

κλεισαμε ραντεβου με αλλη τραπεζα τελικα, καθως συμφωνα με αυτους πληρουνται οι προυποθεσεις(εγγραφα που ζητουν, μινιμουμ ποσο καταθεσης κτλ)

ΑΝΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ!

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Να υποθεσω πως με ετησιο εισοδημα απο φετινο εκκαθαριστικο περιπου 6.400 μισθωτος να μην το επιχειρησω καν για αιτηση πιστωτικης? Εμενα θα βολευε απιστευτα και ενα πιστωτικο οριο στα 100 - 150 ευρω - λολ , επιπλεον γιατι να μην κερδιζω ποντους? Πλεον χρησιμοποιω συνεχεια τη χρεωστικη (αν μπορουσα θα την εδινα κυριολεκτικα παντου, καφες, τσιγαρα, απλα εχουμε μια αλλεργια με τις καρτες στην Ελλαδα φαινεται ) , αλλα ποντους δεν παιρνω. Η μονη που δινει ειναι της Eurobank κι αυτο 1% , της πλακας δηλαδη. Βεβαια απο την αλλη ειναι και η μονη που δινει. Μισθοδοσιας εχω στη πειραιως. Ειναι φοιτητης στο ΕΑΠ, δεν ξερω εαν θα μπορουσα να βγαλω καποια φοιτητικη, αλλωστε ειναι και ενας κυριος λογος , 8 δοσεις δινει το ΕΑΠ πλεον εαν το πληρωσεις με καρτα.
Link to comment
Share on other sites

Να το επιχειρήσεις . Τόσο είναι τα εισοδήματα πλέον.
Link to comment
Share on other sites

κλεισαμε ραντεβου με αλλη τραπεζα τελικα, καθως συμφωνα με αυτους πληρουνται οι προυποθεσεις(εγγραφα που ζητουν, μινιμουμ ποσο καταθεσης κτλ)

ΑΝΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ!

εύχομαι να τα καταφέρεις :)

 

ενημέρωσε μας για την πορεία του θέματος....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Να υποθεσω πως με ετησιο εισοδημα απο φετινο εκκαθαριστικο περιπου 6.400 μισθωτος να μην το επιχειρησω καν για αιτηση πιστωτικης? Εμενα θα βολευε απιστευτα και ενα πιστωτικο οριο στα 100 - 150 ευρω - λολ , επιπλεον γιατι να μην κερδιζω ποντους? Πλεον χρησιμοποιω συνεχεια τη χρεωστικη (αν μπορουσα θα την εδινα κυριολεκτικα παντου, καφες, τσιγαρα, απλα εχουμε μια αλλεργια με τις καρτες στην Ελλαδα φαινεται ) , αλλα ποντους δεν παιρνω. Η μονη που δινει ειναι της Eurobank κι αυτο 1% , της πλακας δηλαδη. Βεβαια απο την αλλη ειναι και η μονη που δινει. Μισθοδοσιας εχω στη πειραιως. Ειναι φοιτητης στο ΕΑΠ, δεν ξερω εαν θα μπορουσα να βγαλω καποια φοιτητικη, αλλωστε ειναι και ενας κυριος λογος , 8 δοσεις δινει το ΕΑΠ πλεον εαν το πληρωσεις με καρτα.

 

Μπορείς λογικά να αιτηθείς φοιτητική από Πειραιώς και eurobank. Εσύ λογικά πας στην δεύτερη λόγω προγράμματος επιβράβευσης. Βέβαια από γραφόμενα άλλων μελών και εμπειρίες φίλων η Πειραιώς δίνει όριο 1000€ και η Eurobank γύρω στα 450.

 

Να το επιχειρήσεις . Τόσο είναι τα εισοδήματα πλέον.

 

Συμφωνώ απόλυτα.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

τα παρακατω αφορουν αγοραπωλησια

εχω λογαριασμο στην εθνικη.

πρεπει να μεταφερω χρηματα σε αλλον λογαριασμο (οχι δικο μου)

δε μπορω ομως να παω στην τραπεζα λογω δουλειας.

αν εξουσιοδοτησω ατομο θα μπορεσει να κανει την διαδικασια;

 

 

 

 

καταστημα εθνικης τραπεζας που να ειναι απογευμα ανοιχτο υπαρχει; θεσσαλονικη βρισκομαι

Link to comment
Share on other sites

τα παρακατω αφορουν αγοραπωλησια

εχω λογαριασμο στην εθνικη.

πρεπει να μεταφερω χρηματα σε αλλον λογαριασμο (οχι δικο μου)

δε μπορω ομως να παω στην τραπεζα λογω δουλειας.

αν εξουσιοδοτησω ατομο θα μπορεσει να κανει την διαδικασια;

 

 

 

 

καταστημα εθνικης τραπεζας που να ειναι απογευμα ανοιχτο υπαρχει; θεσσαλονικη βρισκομαι

 

 

Παρε τηλ στο 181818 θα σου πουν εκει οτι χρειαζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

τα παρακατω αφορουν αγοραπωλησια

εχω λογαριασμο στην εθνικη.

πρεπει να μεταφερω χρηματα σε αλλον λογαριασμο (οχι δικο μου)

δε μπορω ομως να παω στην τραπεζα λογω δουλειας.

αν εξουσιοδοτησω ατομο θα μπορεσει να κανει την διαδικασια;

 

 

 

 

καταστημα εθνικης τραπεζας που να ειναι απογευμα ανοιχτο υπαρχει; θεσσαλονικη βρισκομαι

 

μπορεις ανετα να μεταφερεις το ποσο μεσω atm της εθνικης οποτε θελεις απο οποιο atm θελεις.απλα βαζεις την καρτα σου και ακολουθεις της οδηγιες.το μονο που θελει ειναι να εχεις και το iban του λογαρισαμου που θελεις να στειλεις τα χρηματα ή τον αριθμο λογαριαμου αν ειναι για μεταφορα σε λογαριασμο εθνικης.η διαδικασια γινεται αμεσως και χωρις εξοδα για λογαριασμο εθνικης και με προμηθεια για εκτος εθνικης.

Link to comment
Share on other sites

τελειο αυτο!

με βολευει παρα πολυ αν γινεται αμεσα μεσω ατμ!!!! στην αποδειξη αναγραφεται η μεταφορα; (για να ειμαι καλλυμενος)

απο εθνικη σε εθνικη θα γινει.

 

capital control ισχυει στη μεταφορα; θελω να μεταφερω 1200€

Link to comment
Share on other sites

τελειο αυτο!

με βολευει παρα πολυ αν γινεται αμεσα μεσω ατμ!!!! στην αποδειξη αναγραφεται η μεταφορα; (για να ειμαι καλλυμενος)

απο εθνικη σε εθνικη θα γινει.

 

capital control ισχυει στη μεταφορα; θελω να μεταφερω 1200€

για μεταφορες ποσων δεν υπαρχει οριο.πχ εχω μεταφερει ηλεκτρονικα 7.000ε μεταξυ λογαριασμων alpha.

στην αποδειξη αν θυμαμαι καλα φαινεται οτι κανεις μεταφορα αλλα δεν εμφανιζονται ολα τα ψηφια του λογαριασμου που λαμβανει τα χρηματα.φαινονται μονο τα πρωτα τα τελευταια και τα ενδιαμεσα με αστερακια.

 

πληροφοριακα (αν θυμαμαι mol πρεπει να εισαι θεσσαλονικη) χαμηλα στην πλατεια αριστοτελους στα καφε αλλα και στο cosmos εχει η εθνικη i bank stores οπου μπορεις να κανεις πολλες τραπεζικες συναλλαγες με την βοηθεια εκπροσωπου + atm + κεντρα αυτοματων συναλλαγων για πληρωμες λογαριασμων κτλ.το καλο ειναι οτι ειναι ανοιχτα και το απογευμα και τα σαββατα https://www.nbg.gr/el/i-bank/i-bank-store

Edited by dalton114
Link to comment
Share on other sites

τα παρακατω αφορουν αγοραπωλησια

εχω λογαριασμο στην εθνικη.

πρεπει να μεταφερω χρηματα σε αλλον λογαριασμο (οχι δικο μου)

δε μπορω ομως να παω στην τραπεζα λογω δουλειας.

αν εξουσιοδοτησω ατομο θα μπορεσει να κανει την διαδικασια;

 

 

 

 

καταστημα εθνικης τραπεζας που να ειναι απογευμα ανοιχτο υπαρχει; θεσσαλονικη βρισκομαι

Σε οποιοδήποτε ΑΤΜ της Εθνικής με την Εθνοcash Plus ή Debit MasterCard μπορείς να μεταφέρεις χρήματα σε λογαριασμό (δικό σου ή τρίτου) Εθνικής.Δεν είναι απαραίτητο να έχεις το λογαριασμό με την μορφή IBAN (Θα γίνει από το σύστημα η μετατροπή).Τα χρήματα θα είναι άμεσα (την ίδια στιγμή) διαθέσιμα.Η απόδειξη που θα παραλάβεις θα γράφει: Καταβολή από *αριθμό λογαριασμού και σε μορφή IBAN με απόκρυψη στοιχείων και Σε λογαριασμό *αριθμό λογαριασμού και σε μορφή IBAN χωρίς απόκρυψη στοιχείων.

Link to comment
Share on other sites

Απο εθνικη σε εθνικη ειναι δωρεαν!

Δεν εχεις ibank? να μην ταλαιπωρεισαι κιολας;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Τογραφει στο βιβλιαριο σου απο την στιγμηπου ανοιγεις λογαριασμο

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

οχι iban.

ibank/ebank η οπως αλλιως λεγεται

 

Το τι χρειάζεται για την Ενεργοποίηση Ε-banking εξαρτάται από την τράπεζα σου .

Link to comment
Share on other sites

οχι iban.

ibank/ebank η οπως αλλιως λεγεται

 

Εχεις δικιο.

Πειρααιως που εχω χρεωστική, οταν ειχα παει για να ανοιξω το εbank, ειχα δωσει εκκαθαριστικο, μισθοδοσια, λογαριασμο ΟΤΕ και κινητου για την επιβεβαιωση της διευθηνσης και μου εδωσαν κωδικους αμεσως!!!

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...