Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Καλησπέρα! Καταλάθος κλειδωσα τους κωδικούς μου στο web banking και μου λέει να πάρω τηλέφωνο. Έχω πάρει επανειλημμένως σε διαφορετικές μέρες αλλά πάντα απόγευμα γιατί δουλεύω το πρωί και με έχουν τρελάνει σε αναμονες της ώρας! Τελικά δεν το σηκώνει κανείς και έχω αγανακτησει. Πως γίνεται αλλιώς να βγάλω νέους κωδικούς χώρις να πάω τράπεζα γιατί όπως είπα πρωί δουλεύω και είναι δύσκολο; Ελπιζω να μην χρεώνεται πολύ στο τηλέφωνο!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Καταλάθος κλειδωσα τους κωδικούς μου στο web banking και μου λέει να πάρω τηλέφωνο. Έχω πάρει επανειλημμένως σε διαφορετικές μέρες αλλά πάντα απόγευμα γιατί δουλεύω το πρωί και με έχουν τρελάνει σε αναμονες της ώρας! Τελικά δεν το σηκώνει κανείς και έχω αγανακτησει. Πως γίνεται αλλιώς να βγάλω νέους κωδικούς χώρις να πάω τράπεζα γιατί όπως είπα πρωί δουλεύω και είναι δύσκολο; Ελπιζω να μην χρεώνεται πολύ στο τηλέφωνο!

Νέους κωδικούς χωρίς φυσική παρουσίαση είναι αδύνατο να στους δώσουν

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Στη Πειραιως αν εχεις ενεργοποιημένο το phonebanking η αλλαγή γίνεται μέσω τηλεφώνου μέσα σε πέντε λεπτά.
Link to comment
Share on other sites

Στη Πειραιως αν εχεις ενεργοποιημένο το phonebanking η αλλαγή γίνεται μέσω τηλεφώνου μέσα σε πέντε λεπτά.

Υπάρχει χρέωση σε αυτήν την περίπτωση;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

μόνο την κλήση προς το τηλεφωνικό κέντρο.

 

Btw Δεν ξέρω αν όντως ισχύει αλλά μου έχουν πει να καλώ το 2103288000 και όχι το 182838 γιατί το δεύτερο ο πάροχος από τον οποίο καλώ τον βλέπει σαν κλήση προς σύντομο κωδικό/κωδικό αυξημένης χρέωσης ενώ αν καλώ στο 2103288000, το βλέπει σαν κλήση προς σταθερό και ξοδεύει από το χρόνο του προγράμματος double play που έχετε. Στη περιτπωση τη δική μου, δωρεάν λόγω ote double play με απεριόριστα σταθερά.

Link to comment
Share on other sites

μόνο την κλήση προς το τηλεφωνικό κέντρο.

 

Btw Δεν ξέρω αν όντως ισχύει αλλά μου έχουν πει να καλώ το 2103288000 και όχι το 182838 γιατί το δεύτερο ο πάροχος από τον οποίο καλώ τον βλέπει σαν κλήση προς σύντομο κωδικό/κωδικό αυξημένης χρέωσης ενώ αν καλώ στο 2103288000, το βλέπει σαν κλήση προς σταθερό και ξοδεύει από το χρόνο του προγράμματος double play που έχετε. Στη περιτπωση τη δική μου, δωρεάν λόγω ote double play με απεριόριστα σταθερά.

 

Σωστη παρατηρηση. Εγω παιρνω παντα στους 10ψηφιους αριθμους γιατι καλω απο κινητο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Με prepaid μπορούμε αγορά από αμαζον; άλλαξε κάτι;

 

Κοιταξε να δεις η κατασταση ειναι λαχειο μπορει να στο περασει αλλα μπορει να φας και ακυρο ετσι χωρις λογο.

Link to comment
Share on other sites

Νέους κωδικούς χωρίς φυσική παρουσίαση είναι αδύνατο να στους δώσουν

 

καλημερα, δεν ειναι ετσι οπως τα λες, στην αρχη πως μου εδωσαν? τους εστειλαν στην δουλεια, και η eurobank ταχυδρομικα συστημενους, αρα δεν ειναι αναγκη να πας εκει!

το θεμα και ερωτημα ειναι πως θα τους πω να βγαλουν οταν δεν σηκωνουν το ρημαδοτηλεφωνο?????

να παρω αδεια απο δουλεια μου για να παω κομματακι δυσκολο....

ασε που εμενα κλειδωθηκαν ξερω ποιοι ειναι μπορει απλα να τους ξεκλειδωσουν, η eurobank μου το ειχε κανει μια φορα απο το τηλ χωρις να βγαλει αλλους φυσικα!

εννοειτε πως υπαρχει το λεγομενο phone banking για επιβεβαιωση στοιχειων φυσικα!

 

Κοιταξε να δεις η κατασταση ειναι λαχειο μπορει να στο περασει αλλα μπορει να φας και ακυρο ετσι χωρις λογο.

 

εχω διαβασει εδω μεσα πως με eurobank καρτες αγορασαν αρκετοι παντως....τουλαχιστον απο το amazon.co.uk και το .de

μπορει να χρειαστω κατι που εχει, οταν ειναι θα δοκιμασω και εγω καρτα eurobank visa εχω.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

καλημερα, δεν ειναι ετσι οπως τα λες, στην αρχη πως μου εδωσαν? τους εστειλαν στην δουλεια, και η eurobank ταχυδρομικα συστημενους, αρα δεν ειναι αναγκη να πας εκει!

το θεμα και ερωτημα ειναι πως θα τους πω να βγαλουν οταν δεν σηκωνουν το ρημαδοτηλεφωνο?????

να παρω αδεια απο δουλεια μου για να παω κομματακι δυσκολο....

ασε που εμενα κλειδωθηκαν ξερω ποιοι ειναι μπορει απλα να τους ξεκλειδωσουν, η eurobank μου το ειχε κανει μια φορα απο το τηλ χωρις να βγαλει αλλους φυσικα!

εννοειτε πως υπαρχει το λεγομενο phone banking για επιβεβαιωση στοιχειων φυσικα!

 

 

 

εχω διαβασει εδω μεσα πως με eurobank καρτες αγορασαν αρκετοι παντως....τουλαχιστον απο το amazon.co.uk και το .de

μπορει να χρειαστω κατι που εχει, οταν ειναι θα δοκιμασω και εγω καρτα eurobank visa εχω.

Ξαναδοκιμασε να παρεις τηλεφωνο, ειχα το ιδιο θεμα και τηλεφωνικα το ξεκλειδωσαν. Ισως επειδη ηταν Σ/Κ και δουλευαν με λιγοτερο προσωπικο αργουσαν να το σηκωσουν.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε πως μπορώ να φορτώσω μια χρεωστικη πειραιώς? βαζω λεφτά απο το ατμ?

Mobile User: iphone 5 16gb

Tablet User: ipad mini retina 4g

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε πως μπορώ να φορτώσω μια χρεωστικη πειραιώς? βαζω λεφτά απο το ατμ?

 

Από atm, γκισέ και μηχάνημα easypay εντός του καταστήματος. Προφανώς και με έμβασμα αν έχεις λεφτά σε άλλη τράπεζα.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να βάλω λεφτά στην προπληρωμένη της Πειραιώς από το κινητό; προμήθεια ίδια έχει;
Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

μπορεσε καποιος να κανει πιστωση σε λογαριασμο στο εξωτερικο με την WU?
Link to comment
Share on other sites

Ξαναδοκιμασε να παρεις τηλεφωνο, ειχα το ιδιο θεμα και τηλεφωνικα το ξεκλειδωσαν. Ισως επειδη ηταν Σ/Κ και δουλευαν με λιγοτερο προσωπικο αργουσαν να το σηκωσουν.

 

καλησπερα, επερνα καθημερινες αλλα ηταν πολυ κοντα τοτε τα C.C και φανταζομα γινοταν πανικος!

σημερα το σηκωσε μια κοπελα με την μια στο λεπτο! τελικα απλα καταργησε τον κωδικο μου, μπηκα στην σελιδα πατησα οτι εχω ξεχασει τον κωδικο και εχει να βγαλεις νεο, απλα δινεις το νουμερο i-code απο την συσκευη σου (εγω εχω) ή απο μυνημα που ερχεται στο κινητο (οπως κανει και η eurobank) και εγινε με την μια και ειμαι ηδη μεσα! :);)

 

ασχετο λιγο αλλα γνωριζει κανεις αν το gearbest site παιζει με καρτα eurobank visa?

Link to comment
Share on other sites

οχι iban.

ibank/ebank η οπως αλλιως λεγεται

 

https://ibankretail.nbg.gr/

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε πως μπορώ να φορτώσω μια χρεωστικη πειραιώς? βαζω λεφτά απο το ατμ?

Αν θες άμεσα διαθέσιμα πας στον γκισε ή σε μηχάνημα που δέχεται απευθείας χαρτονομισματα και όχι φάκελο. Αλλιώς μπορείς πας σε ένα μηχάνημα EasyPay που έχει σε όλα τα υποκαταστηματα και τελειώνεις σε δύο λεπτά.

Link to comment
Share on other sites

εχει κανεις εμπειρια απο μετατροπη νομισματος καταθεσης? δηλαδη να εχω καταθετικο σε ευρω και να τα γυρισω σε $.
With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε πως μπορώ να φορτώσω μια χρεωστικη πειραιώς? βαζω λεφτά απο το ατμ?

 

Γνωρίζω πως σε καταστήματα βόνταφον που έχουν μηχάνημα easy pay μπορείς να την φορτίσεις.

Επίσης, εχθές δοκίμασα αγορά από ebay και πέρασε για πρώτη φορά.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θα κόψω λίγο τη ροή του νήματος. Ρώτησα σήμερα για τη university visa της Πειραιώς και θα πάω αύριο με τα δικαιολογητικά να κάνω αίτηση. Κατά 99% θα μου την βγάλουν καθώς δεν υπάρχουν ληξιπρόθεσμες οφειλές, δύο καλοί για την εποχή μισθοί και το στεγαστικό με μικρή δόση καθώς και η ελάχιστη χρήση που κάνουν στις πιστωτικές (κυρίως δόσεις για ΕΝΦΙΑ, ασφάλιστρα αυτοκινήτων κλπ) πληρώνονται αυτόματα με τραπεζική εντολή από τους λογαριασμούς της μισθοδοσίας τους. Ποια είναι η γνώμη των ποιων έμπειρων; Για όριο δεν μου είπε κάτι αλλά σε φίλο πριν 2-3 χρόνια την έβγαλαν με 1000€ όριο. Γι αυτό δεν προτίμησα την eurobank που άκουσα από παιδιά εδώ ότι βγαίνει στα 450€. Δεν έχω σκοπό να την φεσώσω και να πληρώνω την ελάχιστη. Την θέλω κυρίως για να φορτώνω λεφτά στο paypal με την γνωστή διαδικασία και να την πληρώνω συνήθως την επόμενη μέρα.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Φοιτητικη με οριο 1000 ευρω ξεχνα το.

Οι δυο μισθοι που κολλανε? Θελω να πω τι σχεση εχουνε με την αιτηση της φοιτητικης? Φοιτητης δεν εισαι?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω ηδη μια στη eurobank τοσα χρονια που τη πληρωνω κανονικα και ειχα κανει αιτηση πριν τα cc και μου εριξαν ακυρο...

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Φοιτητικη με οριο 1000 ευρω ξεχνα το.

Οι δυο μισθοι που κολλανε? Θελω να πω τι σχεση εχουνε με την αιτηση της φοιτητικης? Φοιτητης δεν εισαι?

 

Δεν λέω ότι θα μου την βγάλουν με τόσα, αναφέρω με τι όριο βγήκε σε γνωστό μου. Για τους δύο μισθούς αναφέρομαι στους γονείς μου. Προφανώς στην φοιτητική πιστωτική κοιτάνε τα εισοδήματα και το πιστωτικό ιστορικό των γονιών αυτού που έκανε το αίτημα.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Γενάρη του 13 που μου την έβγαλαν εμένα, μου έδωσαν όριο €800. Την άνοιξη έκανα αίτηση αύξησης ορίου στα €1,000 αλλά μου εριξαν άκυρο.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...