Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Ναι, μπορείς να πάρεις 420€. Η επόμενη ανάληψή σου θα είναι δυνατή μετά από 7 ημέρες (τη Δευτέρα 31/8).

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν ειναι προβλημα. Μεταφερεις τους ποντους σε αλλη καρτα bonus και επειδη λογιζονται σαν νεοαποκτηθεντες ληγουν σε 2 χρονια απο την μερα της μεταφορας

 

ε το ίδιο είναι σχεδόν...και αφού ταξιδεύω αρκετά , η δεύτερη βγήκε aegean visa :)

ναι , μπορείς να μεταφέρεις και bonus points σε κάρτα άλλου κατόχου με μια επιστολή που στέλνεις στο τμήμα bonus με το αίτημά σου.

Link to comment
Share on other sites

Όταν το booking ή το ξενοδοχείο δεσμεύει χρήματα από καρτα για κράτηση στο εξωτερικό μετά από πόσο διάστημα αποδεσμευονται συνήθως?
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Όταν το booking ή το ξενοδοχείο δεσμεύει χρήματα από καρτα για κράτηση στο εξωτερικό μετά από πόσο διάστημα αποδεσμευονται συνήθως?

 

το booking δε κρατά ποτέ χρήματα, όλα έχουν να κάνουν με το ξενοδοχείο

 

και αυτό βέβαια οριακό είναι γιατί δε ξέρω κατά πόσο με τα CC μπορεί το ξενοδοχείο να σου πάρει χρήματα.

εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

το booking δε κρατά ποτέ χρήματα, όλα έχουν να κάνουν με το ξενοδοχείο

 

και αυτό βέβαια οριακό είναι γιατί δε ξέρω κατά πόσο με τα CC μπορεί το ξενοδοχείο να σου πάρει χρήματα.

Ναι, το ξενοδοχείο μου τα είχε δεσμεύσει, είχε γίνει δεκτή η καρτα παρά τα cc. Το ζήτημα είναι σύμφωνα με τα λεγόμενα τους έπρεπε να έχουν αποδεσμευτεί εδώ και μια βδομάδα μια κάτι τέτοιο δεν έγινε ακόμα. Και δεν ξέρω αν αυτό έχει σχέση με τα cc.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Μπορουν να μεταφερθουν οι ποντοι σε καρτα αλλου κατοχου;

Βεβαίως (Για το Alpha Bank Bonus)

Όταν το booking ή το ξενοδοχείο δεσμεύει χρήματα από καρτα για κράτηση στο εξωτερικό μετά από πόσο διάστημα αποδεσμευονται συνήθως?

15 Ημερολογιακές,ωστόσο αν παρατηρήσεις (π.χ.μέσω Web Banking) να έχει γίνει η χρέωση και να παραμένει ποσό σε δέσμευση απο την ίδια (1) συναλλαγή,μπορείς να έρθεις σε επικοινωνία με την Τράπεζα και θα γίνει άμεσα η αποδέσμευση.Στις κρατήσεις με την ένδειξη: ΠΛΗΡΩΝΕΤΕ ΑΡΓΟΤΕΡΑ συνήθως σου δεσμεύουν το ποσό πριν την άφιξη,για λόγους εγγύησης και στη συνέχεια προχωρούν σε χρέωση,όταν όμως έχουν προχωρήσει σε 2 δεσμεύσεις και ολοκληρωθεί η χρέωση ,επειδή εμφανίζεται ως 2 συναλλαγές η Τράπεζα αναμένει να προχωρήσει η επιχείρηση σε χρέωση,δεν το αποδεσμεύει νωρίτερα απο τις 15 ημερολογιακές ημέρες.

Edited by xspy
Link to comment
Share on other sites

Ναι, μπορείς να πάρεις 420€. Η επόμενη ανάληψή σου θα είναι δυνατή μετά από 7 ημέρες (τη Δευτέρα 31/8).

 

Είχα την εντύπωση ότι η εβδομάδα για αυτό το σκοπό ξεκινούσε από το Σάββατο ή την Κυριακή... δηλαδή αν σηκώσω τα εβδομαδιαία 420 την Κυριακή (στο τέλος της εβδομάδας), μπορώ την επόμενη ημέρα (Δευτέρα) να σηκώσω και τα 420 της επόμενης εβδομάδας?

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μπορεί κάποιος να μου να μου πει πως ενεργοποείται το quick login στο κινητο για το winbank της Πειραιώς;
Link to comment
Share on other sites

Είχα την εντύπωση ότι η εβδομάδα για αυτό το σκοπό ξεκινούσε από το Σάββατο ή την Κυριακή... δηλαδή αν σηκώσω τα εβδομαδιαία 420 την Κυριακή (στο τέλος της εβδομάδας), μπορώ την επόμενη ημέρα (Δευτέρα) να σηκώσω και τα 420 της επόμενης εβδομάδας?

 

Η τραπεζική εβδομάδα τελειώνει Παρασκευή και Αρχίζει Σάββατο

Μπορεις να σηκώσεις 420 την Παρασκευή και άλλα τόσα την επόμενη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Η τραπεζική εβδομάδα τελειώνει Παρασκευή και Αρχίζει Σάββατο

Μπορεις να σηκώσεις 420 την Παρασκευή και άλλα τόσα την επόμενη μέρα.

 

Σε ευχαριστώ για τη διευκρίνιση - θα με γλυτώσει από άσκοπες βόλτες στο ΑΤΜ της περιοχής! :up:

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

με καλυψατε πληρως

 

λοιπον, προκειται να κανω μια αγορα (περι τα 2000€). θα με βολευε να τα στειλω απ τον λογαριασμο μου στον λογαριασμο του πωλητη, απευθειας. μονο στην ιδια τραπεζα μπορει να γινει μεταφορα χρηματων?

εχω λογαριασμο στην εθνικη. ο πωλητης ισως σε αλλη τραπεζα.

επισης υπαρχουν προμηθειες? και για τους 2

Link to comment
Share on other sites

με καλυψατε πληρως

 

λοιπον, προκειται να κανω μια αγορα (περι τα 2000€). θα με βολευε να τα στειλω απ τον λογαριασμο μου στον λογαριασμο του πωλητη, απευθειας. μονο στην ιδια τραπεζα μπορει να γινει μεταφορα χρηματων?

εχω λογαριασμο στην εθνικη. ο πωλητης ισως σε αλλη τραπεζα.

επισης υπαρχουν προμηθειες? και για τους 2

Η μεταφορά στην ίδια Τράπεζα δεν έχει προμήθεια.Η προμήθεια της Εθνικής για μεταφορά σε άλλη Τράπεζα εσωτερικού (Μέσω Web Banking) με την επιλογή εξόδων OUR(Όλα τα έξοδα να χρεωθείς εσύ) είναι 2€ .Μπορείς να το επιβεβαιώσεις αν ξεκινήσεις να συμπληρώνεις τα βήματα πληρωμής,χωρίς να ολοκληρώσεις την διαδικασία.Σε κάθε περίπτωση να συμπληρώσεις το πεδίο Αιτιολογία για να μπορείς να έχεις τα στοιχεία της συναλλαγής ολοκληρωμένα,που πήγαν τα χρήματα σου.

Edited by xspy
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μπορεί κάποιος να μου να μου πει πως ενεργοποείται το quick login στο κινητο για το winbank της Πειραιώς;

Ανοίγεις την εφαρμογή, εκεί που λέει Συνδεθείτε - Δείτε - Βρείτε - Επικοινωνήστε, κάτω δεξιά έχει ένα στρογγυλό με ένα κλειδί μέσα πατάς εκεί και ακολουθείς τα βήματα

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Ανοίγεις την εφαρμογή, εκεί που λέει Συνδεθείτε - Δείτε - Βρείτε - Επικοινωνήστε, κάτω δεξιά έχει ένα στρογγυλό με ένα κλειδί μέσα πατάς εκεί και ακολουθείς τα βήματα

 

 

Δε βλέπω κάτι τέτοιο... Μονο ενα i βλέπω. Κλειδί δεν υπαρχει

Link to comment
Share on other sites

Δε βλέπω κάτι τέτοιο... Μονο ενα i βλέπω. Κλειδί δεν υπαρχει

Κάνε αναβάθμιση την εφαρμογή

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, μπορείς να πάρεις 420€. Η επόμενη ανάληψή σου θα είναι δυνατή μετά από 7 ημέρες (τη Δευτέρα 31/8).

 

Κάθε Σάββατο μηδενίζει. Μπορείς να σηκώσεις δηλαδή σε λιγότερο από 7 ημέρες, 420€ επί 2.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Με χρεωστικη της eurobank μπορω να κανω καταθεση στο http://www.stoiximan.gr και να αγορασω και υπολοιπο voip στο http://www.hanstel.biz/index.php

Ρωταω γιατι το ενα ειναι ελληνικη εταιρεια ενω το αλλο ειναι ξενη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Με χρεωστικη της eurobank μπορω να κανω καταθεση στο http://www.stoiximan.gr και να αγορασω και υπολοιπο voip στο http://www.hanstel.biz/index.php

Ρωταω γιατι το ενα ειναι ελληνικη εταιρεια ενω το αλλο ειναι ξενη.

 

Καλημέρα, δες αμα περναει στο ξενο η καρτα σου απο καποιες σελιδες πχ κινεζικα μαγαζια περνανε, αν δεν περναει πας στο θεμα του Paypal κανε το κολπο εχεις paypal balance, αγοραζεις....:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, δες αμα περναει στο ξενο η καρτα σου απο καποιες σελιδες πχ κινεζικα μαγαζια περνανε, αν δεν περναει πας στο θεμα του Paypal κανε το κολπο εχεις paypal balance, αγοραζεις....:)

 

Θα το δοκιαμσω αλλιως paypal.

Link to comment
Share on other sites

εαν γινει καταθεση απο εξωτερικο , υπαρχει παλι το οριο των 420 ευρω?

η βγαζω κανονικα?

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

εαν γινει καταθεση απο εξωτερικο , υπαρχει παλι το οριο των 420 ευρω?

η βγαζω κανονικα?

 

Το οριο αυτο αφορά μονο την ανάλυση μετρητων απο ατμ

Link to comment
Share on other sites

Πήγα πριν λίγο να καταθέσω σε ατμ Εθνικής χωρίς φάκελο 3 πενηνταρικα. Δέχθηκε κανονικά την κάρτα και άνοιξε την υποδοχή. Μόλις έβαλα τα μετρητά και τα μέτρησε Και πριν βγάλει την επιβεβαίωση για να πατήσω μου γράφει μήνυμα οτι "το συγκεκριμένο ατμ δεν μπορεί να ολοκληρώσει την συναλλαγή" και εκεί που περιμένω να μου δώσει τα χρήματα πίσω μου πετάει την κάρτα έξω και περίμενα κανένα 5 λεπτό να βγάλει τα λεφτά. Αλλά τίποτα. Ξαναεβαλα την κάρτα να κάνω μια Ενημέρωση υπολοίπου Μου έβγαλε κανονικά απόδειξη αλλά δεν είχαν περαστεί τα λεφτά. Αύριο θα πάω στην Τράπεζα αλλά πως θα αποδείξω την κατάθεση;;
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν τους πήρες εκείνη τη στιγμή τηλέφωνο;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

11 την νύχτα; είναι 24ωρο;

Πήρα Τελικά στην εξυπηρέτηση και μου είπε όλες οι συναλλαγές καταγράφονται από τα ατμ οπότε αν δεν πιστωθουν το πρωί στο λογαριασμό θα πάω να μιλήσω με το κατάστημα.Έχω και την απόδειξη κίνησης λογαριασμού ένα λεπτό μετά την κατάθεση που δε την δείχνει.απλά το έγραψα εδώ σε περίπτωση που έχει τύχει κάτι παρόμοιο σε κάποιον.

Edited by pReHiStoRik
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...