Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Όχι δεν μπορεις να κάνεις ασφάλιση αυτοκινήτου με χρεωστική.
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν μπορεις να κάνεις ασφάλιση αυτοκινήτου με χρεωστική.

 

Και πώς σου παρέχει την ασφαλιστική κάλυψη μετά; Δεν πρέπει να έχεις νοικιάσει το αυτοκίνητο με την κάρτα;

Link to comment
Share on other sites

Η χρωστική Aegean της Alpha, λειτουργεί και σαν πιστωτική; Ρωτάω για τις ασφαλιστικές καλύψεις που προσφέρει ακόμα και για ενοικίαση αυτοκινήτου.

 

Στο πρόγραμμα ταξιδιωτικής ασφάλισης στους ειδικούς όρους αναφέρει ότι "ή εφόσον ο ασφαλισμένος οδηγεί ή επιβαίνει σε αυτοκίνητο μισθωμένο μέσω της Alpha Bank κάρτας και υπόκεινται στις εξαιρέσεις που αναλυτικά αναγράφονται στο σχετικό συμβόλαιο. "

Για περισσότερα τι ακριβώς καλύπτει δλδ νομίζω καλύτερα θα ήταν να κάνεις ένα τηλ στην εξυπηρέτηση της AXA.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Ενοώ ότι δεν την δέχονται οι εταιρείες ενοικίασης.

Αν την δεχτούν αλλάζει .

Συνήθως την αποφευγουν , διότι δεν μπορούν να σε χρεώσουν μετά για τυχόν κλήσεις πρόστιμα ή ότι άλλες απαιτήσεις προκύψουν.

Αν την δεχτούν βέβαια , και σου δεσμεύσουν ένα πολύ μεγάλο ποσό , θα λειτουργήσουν κανονικά οι καλύψεις της AXA.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Εφαρμογή εθνικής.

Θέλω να κάνω μεταφορά μεσω τηλεφώνου (iris)

Επιλέγω το ποσό και δεν έρχεται πότε ο κωδικός otp.

Τι μπορώ να κάνω????

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εφαρμογή εθνικής.

Θέλω να κάνω μεταφορά μεσω τηλεφώνου (iris)

Επιλέγω το ποσό και δεν έρχεται πότε ο κωδικός otp.

Τι μπορώ να κάνω????

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εχεις δηλωσει/αλλαξει αριθμο αλλον μηπως;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Όχι και το θέμα είναι ότι μέχρι πριν λίγες ημέρες ήταν οκ. (Γενικά χρησιμοποιώ το iris καιρό τώρα)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εμαθα οτι στην win bank της πειραιως για αποστολη εμβασματος με:

κανονικη προτεραιοτητα χρεωση 1 ευρω και χρεωνεται ο παραληπτης τα δικα του εξοδα εισερχομενου εμβασματος .

με υψηλη προτεραιοτητα εχει χρεωση 2,50 ευρω αλλα ενω τα χρηματα μπαινουνε αμεσα στο λογαριασμο ο παραληπτης χρεωνεται παλιμε τα δικα του εξοδα εισερχομενου εμβασματος αλλα ισως και λιγοτερα .

Και μου ειπανε οτι προστεθηκε και η επιλογη για αμεση προτεραιοτητα με χρεωση 3,50 ευρω που τα χρηματα μπαινουνε αμεσα στον λογαριαμο του παραληπτη χωρις καμια εξτρα χρεωση σε εκεινον .

Καλα ποσο καιρο ειναι που προστεθηκε η αμεση προτεραιοτητα και τωρα το ειδα; .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

αχ μωρε οι τραπεζες. Κανονικη, υψηλη και αμεση προτεραιτοτητα. 96.gif Ποια η διαφορα για την τραπεζα;

Τι ειναι τα εμβασματα; γραμματα με λεφτά που τα στελνουν με το ταχυδρομειο;; :lol:

2021 και τα κόλπα των απατεωνων να μαζευουν λεφτα απο προμηθειες.

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα ξέρεις εσύ.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Εδώ που τα λέμε η κατάσταση με την ταχύτητα των συναλλαγών των τραπεζών είναι τραγική και θυμίζει τη λειτουργία των courier μέσα στο lock down:

 

- εξοφλεις ηλεκτρονικά το υπόλοιπο της πιστωτικής και η συναλλαγή εκκαθαρίζεται μετά από δύο μέρες

- κάνεις έμβασμα μεταξύ ελληνικών τραπεζών και θέλεις πάλι δυο-τρεις μέρες, και μάλιστα με χρεώσεις που αντιστοιχούν σε εξυπηρέτηση με υπάλληλο στο γκισέ.

 

Αυτό που κάνουν είναι να χρεώνουν τις βασικές υπηρεσίες που θα έπρεπε να παρέχουν δωρεάν, όπως η γρήγορη διεκπεραίωση εμβασμάτων. Τελικά μας βάζουν να πληρώνουμε για χαμηλής ποιότητας υπηρεσίες.

 

Μου φέρνει στο μυαλό τους παρόχους internet που πληρώνεις για 24αρι, παίρνεις 8-10 Mbps και για να πιάσεις την ταχύτητα που θα έπρεπε να παρέχουν σου ζητάνε να κάνεις αναβάθμιση της υπηρεσίας επί πληρωμή.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Στελνεις χρήματα σε άλλη τράπεζα και σε άλλο παραλήπτη σε ένα δευτερόλεπτο ακόμα και τα σαββατοκύριακα.

Στην συνέχεις το χαρακτηρίζεις ως χαμηλής ποιότητας υπηρεσία.

Υψηλής ποιότητας υπηρεσία κατά συμπέρασμα θα ήταν να τα στείλεις σήμερα , και να φτάσουν χτές. :-)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέω για την πληρωμή της κάρτας ισχύει ακόμα και σήμερα για κάρτα της Πειραιώς που πληρώνεται από λογαριασμό της Πειραιώς. Θέλει τουλάχιστον δύο ημέρες για να οριστικοποιηθεί η πληρωμή.

 

Όσο για το έμβασμα, περιμένω εδώ και δύο μέρες κάποια χρήματα τα οποία δεν έχουν φανεί στο λογαριασμό μου ακόμη. Ναι, μπορεί να γίνεται και με iris αλλά αναφέρομαι σε κανονικό έμβασμα, για το οποίο θα χρεωθεί ο αποστολέας αλλά και εγώ σαν παραλήπτης.

 

Με συγχωρείς αλλά αυτά δεν τα θεωρώ κανονική υπηρεσία, όταν γίνονται ηλεκτρονικά και αυτόματα, χωρίς να εμπλέκεται ο ανθρώπινος παράγοντας.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Στελνεις χρήματα σε άλλη τράπεζα και σε άλλο παραλήπτη σε ένα δευτερόλεπτο ακόμα και τα σαββατοκύριακα.

Στην συνέχεις το χαρακτηρίζεις ως χαμηλής ποιότητας υπηρεσία.

Υψηλής ποιότητας υπηρεσία κατά συμπέρασμα θα ήταν να τα στείλεις σήμερα , και να φτάσουν χτές. :-)

 

χθες εστειλα σε λογαριασμο στο UK και εφτασε σημερα. 24 ωρες. Ουτε με ΚΤΕΛ να πηγαινε :lol:

Τραγικες υπηρεσιες με νοοτροπια ταχυδρομειου που ονομαζουν τα εμβασματα με σειρα προτεραιοτητας.

Την ιδια ωρα σε αντιστοιχο app η μεταφορα γινεται αμεσα και δωρεαν.

Edited by Bayern4
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα . Δηλαδή τα μηχανήματα που κάνουν την ηλεκτρονική υπηρεσία δεν έχουν κόστος. Βρίσκονται εκει 24 ώρες το 24ωρο συνδεδεμένα στην παροχή του ρεύματος , και τα έξοδα τους είναι μηδέν , και δεν πρέπει να πληρωθούν οι υπηρεσίες τους. Απλά σκέψου το αν είναι έτσι.
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα . Δηλαδή τα μηχανήματα που κάνουν την ηλεκτρονική υπηρεσία δεν έχουν κόστος. Βρίσκονται εκει 24 ώρες το 24ωρο συνδεδεμένα στην παροχή του ρεύματος , και τα έξοδα τους είναι μηδέν , και δεν πρέπει να πληρωθούν οι υπηρεσίες τους. Απλά σκέψου το αν είναι έτσι.

 

Βασίλη σε εκτιμώ πολύ με αυτά που γράφεις και προσφέρεις στο φόρουμ, αλλά νομίζω πως τώρα πας να δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα. Φυσικά και πρέπει να πληρωθεί το ρεύμα και υποδομή και τα μηχανήματα και όλα, αλλά δεν είναι το ίδιο με το κόστος του υπαλλήλου που θα αναλάμβανε αυτή τη διαδικασία ούτε αντιστοιχεί στο υψηλό κόστος του εμβάσματος.

 

Στην τελική και η έκδοση και ανανέωση των καρτών έχει κόστος για την τράπεζα αλλά τόσο καιρό δεν το εμφάνιζαν. Μόλις όμως έγινε σχεδόν υποχρεωτική η πληρωμή με πλαστικό, τότε ξαφνικά άρχισαν να χρεώνουν για το πλαστικό της κάρτας. Και μάλιστα όχι σε τιμή κόστους.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέω για την πληρωμή της κάρτας ισχύει ακόμα και σήμερα για κάρτα της Πειραιώς που πληρώνεται από λογαριασμό της Πειραιώς. Θέλει τουλάχιστον δύο ημέρες για να οριστικοποιηθεί η πληρωμή

Όχι. Αν η πληρωμή γίνεται μέχρι τις 18:00, οριστικοποιείται τις πρώτες πρωινές ώρες της επόμενης ήμερας.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

2021 και τα κόλπα των απατεωνων να μαζευουν λεφτα απο προμηθειες.

 

Σώπα καλέ, η Eurobank χρεώνει απλή μεταφορά από λογαριασμό σε χρεωστική.

Μάλλον φθείρονται οι σέρβερς από την μεταφορά μερικών bytes.

Ε ρε βρεγμένη σανίδα που θέλουν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 88 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μάλιστα . Δηλαδή τα μηχανήματα που κάνουν την ηλεκτρονική υπηρεσία δεν έχουν κόστος. Βρίσκονται εκει 24 ώρες το 24ωρο συνδεδεμένα στην παροχή του ρεύματος , και τα έξοδα τους είναι μηδέν , και δεν πρέπει να πληρωθούν οι υπηρεσίες τους. Απλά σκέψου το αν είναι έτσι.

Μήπως τότε θα πρέπει να υπάρχει στάνταρ χρονική χρέωση, αφού «τα μηχανήματα είναι συνδεδεμένα στην παροχή ρεύματος»;

Είσαι τραπεζικός υπάλληλος;

Link to comment
Share on other sites

Από περιέργεια, το έμβασμα πως νομίζετε πως εκτελείται;

Στην τελική και η έκδοση και ανανέωση των καρτών έχει κόστος για την τράπεζα αλλά τόσο καιρό δεν το εμφάνιζαν.

Προφανώς. Επίσης όμως αυτό έχει να κάνει με τον πάρα πολύ μεγαλύτερο όγκο πλέον καρτών που κυκλοφορεί στην αγορά, τον πάρα πολύ μεγαλύτερο όγκο συναλλαγών (αρα κάτι σημαίνει αυτό σε ότι αφορά υποδομές γενικότερα, άρα και κόστος).

Ναι, αυτό έχει και κέρδος, αλλά έχει και κόστος.

 

Είσαι τραπεζικός υπάλληλος;

Να σε προλάβω,όχι δεν είμαι τραπεζικός υπάλληλος.

Από την άλλη, κανένας μας δεν θα σας δώσει λογαριασμό το τι κάνουμε.

Edited by aroutis
Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

 

Στην τελική και η έκδοση και ανανέωση των καρτών έχει κόστος για την τράπεζα αλλά τόσο καιρό δεν το εμφάνιζαν. Μόλις όμως έγινε σχεδόν υποχρεωτική η πληρωμή με πλαστικό, τότε ξαφνικά άρχισαν να χρεώνουν για το πλαστικό της κάρτας. Και μάλιστα όχι σε τιμή κόστους.

Καμμία σχέση απολύτως.

Η υποχρεωτική χρήση με πλαστικό έγινε στην Ελλάδα και μόνο, ενώ η χρέωση στην επανέκδοση των πιστωτικών χρεωστικών είναι παγκόσμιο γεγονός.

Δεν μπορούμε να συγκρίνουμε μια παγκόσμια τάση με το τι συμβαίνει στο περιβάλον μας, ακόμα και αν φένεται έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ που τα λέμε η κατάσταση με την ταχύτητα των συναλλαγών των τραπεζών είναι τραγική και θυμίζει τη λειτουργία των courier μέσα στο lock down:

 

- εξοφλεις ηλεκτρονικά το υπόλοιπο της πιστωτικής και η συναλλαγή εκκαθαρίζεται μετά από δύο μέρες

- κάνεις έμβασμα μεταξύ ελληνικών τραπεζών και θέλεις πάλι δυο-τρεις μέρες, και μάλιστα με χρεώσεις που αντιστοιχούν σε εξυπηρέτηση με υπάλληλο στο γκισέ.

 

Αυτό που κάνουν είναι να χρεώνουν τις βασικές υπηρεσίες που θα έπρεπε να παρέχουν δωρεάν, όπως η γρήγορη διεκπεραίωση εμβασμάτων. Τελικά μας βάζουν να πληρώνουμε για χαμηλής ποιότητας υπηρεσίες.

 

Μου φέρνει στο μυαλό τους παρόχους internet που πληρώνεις για 24αρι, παίρνεις 8-10 Mbps και για να πιάσεις την ταχύτητα που θα έπρεπε να παρέχουν σου ζητάνε να κάνεις αναβάθμιση της υπηρεσίας επί πληρωμή.

 

μπορεις αμα εχεις ενεργοποιημενη την υπηρεσια που συνδεεις το iban του λογαριασμου σου με το αριθμο του κινητου σου να στειλεις μεχρι 500 ευρω ανεξοδα , πχ απο alpha bank σε πειραιως ανεξοδα και μπαινουνε την ιδια στιγμη ! φοβερη υπηρεσια αλλα ελαχιστος κοσμος την χρησιμοποιεις. Η πειραιως εχει βαλει ενα ελαχιστο κοστος 0.50 ευρω ενω η alpha bank πρεπει ακομα να το εχει ανεξοδα.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Η πειραιως εχει βαλει ενα ελαχιστο κοστος 0.50 ευρω ενω η alpha bank πρεπει ακομα να το εχει ανεξοδα.

 

Hint : στα 50€ είναι 0,02€. Στα 51 πάει 0,50€. Οπότε καλύτερα να σπας τις συναλλαγές σε κομμάτια των 50€ εάν είναι εφικτό.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέω για την πληρωμή της κάρτας ισχύει ακόμα και σήμερα για κάρτα της Πειραιώς που πληρώνεται από λογαριασμό της Πειραιώς. Θέλει τουλάχιστον δύο ημέρες για να οριστικοποιηθεί η πληρωμή.

 

Όσο για το έμβασμα, περιμένω εδώ και δύο μέρες κάποια χρήματα τα οποία δεν έχουν φανεί στο λογαριασμό μου ακόμη. Ναι, μπορεί να γίνεται και με iris αλλά αναφέρομαι σε κανονικό έμβασμα, για το οποίο θα χρεωθεί ο αποστολέας αλλά και εγώ σαν παραλήπτης.

 

Με συγχωρείς αλλά αυτά δεν τα θεωρώ κανονική υπηρεσία, όταν γίνονται ηλεκτρονικά και αυτόματα, χωρίς να εμπλέκεται ο ανθρώπινος παράγοντας.

 

Αν κάνεις πληρωμή μέχρι τις 18:00 (ίσως να έγινε 22:00 σαν τις πληρωμές λογαριασμών αλλά δεν είμαι σίγουρος), φαίνεται στην κάρτα το πρωί της επόμενης εργάσιμης. Στην άλφα πχ φαίνεται άμεσα.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ ότι στην εφαρμογή της Eurobank στο wallet μπορείς να βαλεις μόνο τις κάρτες που είναι MasterCard και όχι Visa. Με ποια λογική;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...