Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Συστημένη επιστολή με κάρτες αναλήψεων, πιστωτικές κ.α. είναι από δω και στο εξής υποχρεωμένες οι τράπεζες να αποστέλλουν στους πελάτες τους, σύμφωνα με απόφαση Ειρηνοδικείο, το οποίο δικαίωσε ηλικιωμένης από την οποία εκλάπη η κάρτα.

 

Το δικαστήριο δικαίωσε 76χρονη που είχε πέσει θύμα κλοπής της κάρτας και του κωδικού της, τα οποία της είχαν σταλεί με απλό ταχυδρομείο.

 

Το δικαστήριο με την απόφασή του (αριθμός 3446/2019) υποχρεώνει για πρώτη φορά τα τραπεζικά ιδρύματα στο πλαίσιο της προστασίας και ασφάλειας των συναλλαγών τους με τους καταθέτες, να λαμβάνουν όλα τα απαιτούμενα μέτρα, μεταξύ των οποίων είναι και η υποχρέωσή τους σε αποστολή των επίμαχων στοιχείων μόνο με συστημένη επιστολή, ακόμη κι αν αυτό δεν προβλέπεται ρητά στον κανονισμό και δίκαιο των τραπεζών.

 

Η προσφεύγουσα έπεσε θύμα κλοπής της νέας κάρτας αναλήψεων, που μαζί με τον κωδικό αριθμό (Pin) της είχε αποστείλει, κατόπιν απώλειας της προηγούμενης, η τράπεζα στην διεύθυνσή της, ως απλής αλληλογραφίας. Οι δράστες της κλοπής μάλιστα έκαναν αναλήψεις μετρητών περίπου 2.000 ευρώ.

 

Η γυναίκα ανακάλυψε τι είχε συμβεί με την κάρτα της, όταν αρκετές ημέρες μετά την αίτηση της για έκδοση νέας κάρτας, οπότε και μετέβη για δεύτερη φορά στην τράπεζα, της είπαν πως η νέα κάρτα, όσο και το νέο PIN είχαν αποσταλεί ταχυδρομικά μέσω των ΕΛΤΑ, με απλή αλληλογραφία, αντί συστημένης επιστολής. Μάλιστα της είπαν πως με την καινούργια κάρτα είχαν ήδη γίνει αναλήψεις περίπου 2.000 ευρώ. Η συνταξιούχος διαμαρτυρήθηκε υποβάλλοντας παράλληλα αίτηση αμφισβήτησης των συναλλαγών και ζήτησε να επαναπιστωθούν τα παράνομα αναληφθέντα ποσά, αλλά η Τράπεζα, όχι μόνο ήταν κατηγορηματικά αρνητική, αλλά αποποιήθηκε οιανδήποτε ευθύνη της.

 

Με την προσφυγή της και συνήγορό της τον κ. Αριστείδη Καραμπασιάδη, η 76χρονη ζήτησε να της καταβάλλει η Τράπεζα το ποσό των παράνομων αναλήψεων καθώς και ποσό 3.000 ευρώ ως χρηματική ικανοποίηση λόγω της ηθικής βλάβης που υπέστη.

 

Το δικαστήριο (ειρηνοδίκης Ακριβή Ερμίδου) διέταξε την Τράπεζα να πιστώσει στον λογαριασμό της 76χρονης το ποσό που της αφαίρεσαν άγνωστοι, ενώ επιδίκασε και ποσό 200 ευρώ ως αποζημίωση για την βλάβη που προκλήθηκε στην προσφεύγουσα, από ενέργειες υπαλλήλων της τράπεζας. Οι υπάλληλοι της Τράπεζας, σύμφωνα με την απόφαση του Ειρηνοδικείου, δεν τήρησαν την υποχρέωση της Τράπεζας για προστασία και ασφάλεια των συναλλαγών και δεν ανταποκρίθηκαν στην ευλόγως προσδοκώμενη ασφάλεια που επιβάλουν οι κανόνες που απορρέουν από τη συμβατική της σχέση με την συνταξιούχο και την νομοθεσία (νόμος 2251/1994, κλπ).

πηγη: https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/koinonia/285069/trapezes-telos-i-apostoli-karton-me-ta-elta-i-ypoxreosi-pou-allazei-ta-dedomena

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση,

 

Εκανα αίτηση στην Eurobank για πιστωτική Visa Classic και έγινε δεκτή,δεν ξέρω όμως αν έχει ετήσια συνδρομή ή όχι.

Να σημειώσω πως έχω την μισθοδοσία μου εκεί και το μόνο που βρήκα είναι πως έχουν προνομιακό τιμοκατάλογο στις πιστωτικές όσοι έχουν την μισθοδοσία τους στην τράπεζα.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση,

 

 

 

Εκανα αίτηση στην Eurobank για πιστωτική Visa Classic και έγινε δεκτή,δεν ξέρω όμως αν έχει ετήσια συνδρομή ή όχι.

 

Να σημειώσω πως έχω την μισθοδοσία μου εκεί και το μόνο που βρήκα είναι πως έχουν προνομιακό τιμοκατάλογο στις πιστωτικές όσοι έχουν την μισθοδοσία τους στην τράπεζα.

 

Αν έχεις τη μισθοδοσία στη eurobank δεν θα έχεις συνδρομή. Εκτός και αν έχεις περισσότερες από μία πιστωτικές στη eurobank.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Έχω την πιστωτική μέσα στη θήκη του κινητού μου. Δουλεύει κανονικά στα POS. Σε 3 διαφορετικά μαγαζιά δούλεψε τέλεια. Νομίζουν ότι πληρώνω με το κινητό χάχα. Θέλω να ρωτήσω όμως παίζει να απομαγνητιστει η κάρτα; και να δίνω τσάμπα 6€;

Υπάρχει περίπτωση να απομαγνητιστεί, αλλά δεν σε ενδιαφέρει καθώς δεν χρησιμοποιείται πουθενά η μαγνητική ταινία της κάρτας! Εσένα οι συναλλαγές σου πραγματοποιούνται με χρήση του chip της κάρτας το οποίο δεν επηρεάζεται από ηλεκτρομαγνητικά κύματα.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Κάτι ακόμα.. Θα πάω Κροατία και Σερβία. Αν βγάλω μια revolut κάρτα την φορτίζω από την μισθοδοσία μου στην eurobank ας πούμε και μπορώ να βάλω μέσα πχ 200€ σε νόμισμα Κροατίας και 200€ σε νόμισμα Σερβίας; και όταν ψωνίζω ας πούμε στη Σερβία θα τραβάει από το νόμισμα Σερβίας αυτόματα; το ίδιο και στη Κροατία; η φόρτιση είναι δωρεάν από eurobank ή υπάρχει χρέωση;
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Κάτι ακόμα.. Θα πάω Κροατία και Σερβία. Αν βγάλω μια revolut κάρτα την φορτίζω από την μισθοδοσία μου στην eurobank ας πούμε και μπορώ να βάλω μέσα πχ 200€ σε νόμισμα Κροατίας και 200€ σε νόμισμα Σερβίας; και όταν ψωνίζω ας πούμε στη Σερβία θα τραβάει από το νόμισμα Σερβίας αυτόματα; το ίδιο και στη Κροατία; η φόρτιση είναι δωρεάν από eurobank ή υπάρχει χρέωση;

 

 

 

Απο καρτα η φορτιση δεν εχει εξοδα.

Με τραπεζικο εμβασμα εχει απο 1-4€.

Δεν χρειαζεται να δημιουργησεις ξεχωριστα νομισματα.

Με καθε συναλλαγη σε τοπικο νομισμα θα μετατρεπει η καρτα στην καλυτερη ισοτιμια και θα τραβαει απο τα €.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Κάτι ακόμα.. Θα πάω Κροατία και Σερβία. Αν βγάλω μια revolut κάρτα την φορτίζω από την μισθοδοσία μου στην eurobank ας πούμε και μπορώ να βάλω μέσα πχ 200€ σε νόμισμα Κροατίας και 200€ σε νόμισμα Σερβίας; και όταν ψωνίζω ας πούμε στη Σερβία θα τραβάει από το νόμισμα Σερβίας αυτόματα; το ίδιο και στη Κροατία; η φόρτιση είναι δωρεάν από eurobank ή υπάρχει χρέωση;

 

Μπορείς να αφήσεις ευρω και να κάνει τη μετατροπη στο κάθε νόμισμα, όποτε χρειάζεται. Η φόρτιση είναι δωρεάν από χρεωστική eurobank

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει δηλαδή να βγάλω μια τέτοια και να της βάλω λεφτά να πληρώνω έτσι σε Σερβία και Κροατία ή να έχω μετρητά στο τοπικό τους νόμισμα;
Link to comment
Share on other sites

Αξίζει δηλαδή να βγάλω μια τέτοια και να της βάλω λεφτά να πληρώνω έτσι σε Σερβία και Κροατία ή να έχω μετρητά στο τοπικό τους νόμισμα;

 

Προσωπικά θα το έκανα με την κάρτα (revolut) μιας και θα έχεις και το καλύτερο συνάλλαγμα έτσι.

Φορτίζεις € από την κάρτα σου (eurobank) δωρεάν, αφήνεις τα ευρώ μέσα και πληρώνεις με τη revolut χωρίς να κάνεις κάποια άλλη ενέργεια.

Link to comment
Share on other sites

Σωστό.. Αν πάρω τη standard έκδοση θα κάνω τη δουλειά μου κανονικά έτσι; γιατί βλέπω έχει και premium με 8€ το μήνα

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μέχρι 250€ το χρόνο λέει κάπου ότι μπορώ να κάνω top up... Ισχύει; επειδή δεν έχω κάνει verify την ταυτότητα μου; δε μπορώ να βάλω χίλια ευρώ πχ να χαλάσω που θα κάνω ταξίδι;

 

Μέσα στην εφαρμογή της revolut λέει ίδια ισοτιμία με το Google... Όντως θα πληρώνω με την απόλυτη ισοτιμία; δε θα χάνω τίποτα;

Edited by DjTony
Link to comment
Share on other sites

Συστημένη επιστολή με κάρτες αναλήψεων, πιστωτικές κ.α. είναι από δω και στο εξής υποχρεωμένες οι τράπεζες να αποστέλλουν στους πελάτες τους, σύμφωνα με απόφαση Ειρηνοδικείο, το οποίο δικαίωσε ηλικιωμένης από την οποία εκλάπη η κάρτα.

 

:rolleyes: - θυμαμαι παλια που περιμενες μερα με την ημερα να σου ερθει την μια ο φακελος με την πιστωτικη και ξανα αλλη μερα εκεινο το συστημενο που το εσκιζες με τροπο,τραβαγες το ειδικο τμημα και κατω απο το μαυρο εβγαινε o PIN

αλλων που δεν το εσκιζαν σωστα μαυριζαν τα χερια τους ενω μερικοι ατσαλοι εκαναν ζημια και ξανατρεχαν στην τραπεζα (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Όπως είχα γράψει και παλιότερα, μου ήρθε η νέα χρεωστική της Πειραιώς πριν λίγους μήνες με απλή επιστολή και χρεώθηκα τα €6 αμέσως μόλις έληξε η παλιά, χωρίς να έχω ενεργοποιήσει τη νέα.

 

Θεωρητικά, με την απλή επιστολή θα μπορούσε να είχε χαθεί η νέα κάρτα, να μην την είχα παραλάβει και όχι μόνο θα χρεωνόμουν αυτά τα €6 αλλά και επιπλέον €6 για την έκδοση νέας (αφού δεν θα είχα παραλάβει την άλλη).

 

Μόνο στην Ελλάδα αυτά...:mad:

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Αυτό για μένα είναι το λιγότερο , το ότι εν μέσω capital ανάγκασαν τους πάντες να αποκτήσουν κάρτα για να έχουν πρόσβαση στα ίδια τους τα χρήματα ,τα οποία όμως τους αποφέρουν κέρδη αφού δεν αποδίδουν τόκους στους κατόχους , γλιτώνουν μέσω αυτών των καρτών έξοδα λόγω το ότι κλείνουν ταμεία και αντί για ευχαριστώ να τις χρεώνουν πλέον , αυτό με ξεπερνάει . Με τις ευλογίες των εκάστοτε δισίλογων.
Link to comment
Share on other sites

Πήρε το μάτι μου στο Μαρούσι μια νέα τράπεζα, την Optima Bank.

Γνωρίζει κανείς πληροφορίες;

Για τη χρεωστική κάρτα λέει ''Αντικατάσταση, χωρίς καμία χρέωση, σε περίπτωση ανανέωσης, απώλειας, κλοπής ή φθοράς.''

https://www.optimabank.gr/Debit_card.aspx

Όταν όμως μπαίνω στο τιμολόγιο https://www.optimabank.gr/UploadDoc/other/12_CARDS_30082019.pdf γράφει για επανέκδοση 5Ε. Τι ισχύει τελικά;

Link to comment
Share on other sites

Η επανέκδοση λόγω αντικατάστασης θα συμβεί μετά από 3 με 4 χρόνια.

Κανείς δεν μπορει να σου εγγυηθεί για το τι θα ισχύει μετά από ένα τόσο μεγάλο διάστημα.

Link to comment
Share on other sites

στην Attica bank χρεωνεται η αντικατασταση καρτας;
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε η revolut και θα τη χρησιμοποιήσω σε λίγες μέρες Σερβία και Κροατία. Τη φορτώνω ας πούμε 500€ από την χρεωστική/πιστωτική μου και αυτά τα 500€ τα χαλάω σε POS των 2 αυτών χωρών στην καλύτερη δυνατή ισοτιμία που δίνει εκείνη τη στιγμή η revolut που όπως βλέπω είναι ίδια με του Google.. 1 προς 1 δηλαδή. Δε χάνεις cent..

 

Πληρώνω Κροατία καύσιμο, τραβάει από τα διαθέσιμα ευρώ μου και τα δίνει στον βενζινά σε νόμισμα Κροατίας; τόσο απλά; την περνάω και γειά σας; δεν κάνω απολύτως τίποτα;

 

Διορθώστε/Βοηθήστε με αν χάνω κάτι μιας και είναι 1η φορά που θα την χρησιμοποιήσω.

 

Η revolut τι κερδίζει από όλο αυτό; εμένα δε με χρεώνει για τα topup... Τι κέρδος έχουν αυτοί; ενώ εγώ κάνω τη δουλειά μου τέλεια θα έλεγα με το να πληρώνω στο νόμισμα τους από τα διαθέσιμα ευρώ μου

Link to comment
Share on other sites

απλά , όποιος έμπορος προθημοποιηθεί να σε χρεώσει σε Ευρώ θα του πεις ότι προτιμάς χρέωση σε τοπικό νόμισμα. Αλλιώς η αλλαγή ισοτιμίας θα γίνει από τον έμπορο και όχι από την Revolut.

Το κέρδος τους είναι η προμήθεια απο την συναλαγή που πέρνει κάθε τράπεζα από τον έμπορο.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ πολύ Βασίλη. Μπορώ να βάλω και λεφτά Κροατίας και Σερβίας νομίζω από ότι είδα.. 50€ πχ και να γίνουν δηνάρια Σερβίας.. Αν κάνω αυτό θα χρεώνουν αυτόματα στο νόμισμα τους και όλα καλά; η να φορτώσω με ευρώ και να τους λέω χρέωστε με δηνάρια και τέλος; τι να κάνω; τι με συμφέρει πιο πολύ να κάνω βασικά..

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Screenshot-20200127-223607-Revolut.jpg

 

Αυτές είναι οι ισοτιμίες που δείχνει στην εφαρμογή της revolut ας πούμε... Οπότε ψωνίζω 1 ευρώ και μου τραβάει το 1 ευρώ στην ισοτιμία των 7.43 Kuna στην Κροατία πχ; (θα με χρεώσει ας πούμε 1.10€ στο λογαριασμό μου) ενώ αν πήγαινα σε ανταλλακτήρια μπορεί να έπαιρνα 1 προς 6.8

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να κάνεις πολούς λογριασμούς. Ένας σε Ευρώ αρκεί.

Απλά να σε χρεώνουν στο τοπικό νόμισμα. Όλα τα άλλα δεν χρειάζεται να τα συζητάμε, τα αναλαμβάνει η Revolut.

Link to comment
Share on other sites

Εϊναι προτιμότερο να έχεις λογαριασμό Revolut στο τοπικό νόμισμα αν πρόκειται να χρησιμοποιήσεις την κάρτα κατά τη διάρκεια ΣΚ, καθώς θα σε χρεώσει προμήθεια η Revolut αν μετατρέψει από ευρώ.
Link to comment
Share on other sites

Εϊναι προτιμότερο να έχεις λογαριασμό Revolut στο τοπικό νόμισμα αν πρόκειται να χρησιμοποιήσεις την κάρτα κατά τη διάρκεια ΣΚ, καθώς θα σε χρεώσει προμήθεια η Revolut αν μετατρέψει από ευρώ.

 

Δε με συμφέρει πάλι από το να πάω σε ανταλλακτήρια; θα χρησιμοποιηθεί ένα Σάββατο μόνο νομίζω.. Τις υπόλοιπες μέρες θα είναι καθημερινές

Link to comment
Share on other sites

Δε με συμφέρει πάλι από το να πάω σε ανταλλακτήρια; θα χρησιμοποιηθεί ένα Σάββατο μόνο νομίζω.. Τις υπόλοιπες μέρες θα είναι καθημερινές

 

Λογικά ναι, 1% είναι η προμήθεια. Αλλά αν κάνεις τη μετατροπή στο app από ευρώ στο τοπικό νόμισμα πριν το τέλος της Παρασκευής (ώρα Αγγλίας), και διατηρείς επαρκές υπόλοιπο στον Revolut λογαριασμό σε τοπικό νόμισμα, θα χρεώνεται αυτός κατα τη διάρκεια του ΣΚ οπότε δε θα επιβαρυνθείς ούτε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν ξέρω πόσα θα χαλάσω και μη μείνουν και πάνε τσάμπα τα λεφτά, θα έχω ευρώ μέσα και θα τους ζητάω να τα παίρνουν από το τοπικό τους νόμισμα.

 

Με χρεώνει προμήθεια η Revolut ΣΕ ΚΆΘΕ ΣΥΝΑΛΛΑΓΉ? Ή κρατάει προμήθεια από τον έμπορο όπως εδώ Ελλάδα?

Link to comment
Share on other sites

Ότι μείνει μπορείς να το γυρίσεις πίσω σε ευρώ χωρίς χρέωση (σε καθημερινή) όταν επιστρέψεις. Σε χρεώνει αυτή την προμήθεια για κάθε συναλλαγή που κάνεις το ΣΚ και απαιτεί μετατροπή νομίσματος.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...