Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Για τα μαγαζακια ΕΔΩ ειναι το ζουμι της υποθεσης

 

 

 

Αν δηλαδη δεν ειχα κερδη ικανα ν ατο καλυπτουν πριν (το τεκμαρτο) την εκατσα γιατι μετα οτι και πραγματικο να εχω με το τεκμαρτο θα φορολογηθω!

 

Και επι του πρακτεου

 

Ξερεις πολλους μικρομεσαιους να δηλωνουν κατω του τεκμαρτου, να φορολογουνται παραυτα με αυτο και οι ζημιες εκεινης της χρονιας να υπερκερνουν το τεκμαρτο? ΚΑΙ ΓΙΑ ΣΕΙΡΑ ΕΤΩΝ μαλιστα!

 

Το τεκμαρτό εχει να κάνει ότι καλώς η κακώς, το κράτος ΔΕΝ πιστεύει ότι εσύ ζεις με ζημιές και ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ να έχεις αυτά τα τεκμήρια.

Link to comment
Share on other sites

Το τεκμαρτό εχει να κάνει ότι καλώς η κακώς, το κράτος ΔΕΝ πιστεύει ότι εσύ ζεις με ζημιές και ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ να έχεις αυτά τα τεκμήρια.

 

Μα αυτο λεω. Το τεκμαρτο μπηκε πισω επι Τσοβολα (ελληνικη πατεντα!)

 

Πλεον ειναι οπως και οι αντικειμενικες, πλην ελαχιστων εξαιρεσεων, πολυ πιο πανω των πραγματικων!

 

Αρα ειναι δυνατον να εχει καποιος ΜμΕ ζημιες πανω του τεκμαρτου, συστηματικα κιολας? Μονο ΑΕ. Οπως και α εχει ομως οι Τραπεζες πλεον ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΙΔΙΑ. Αναβαλλομενος φορος ειναι η πολυ μεγαλη πλειοψηφια του κεφαλαιου τους!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα σε ολους και χρονια πολλα! Ελπιζω να μας βρει καλυτερα ο νεος χρονος.

Εχω1 απορια οποιος ξερει

 

Μπορώ να παω να εξοφλήσω τα 210Ε που εχω σε δόσεις (6) στην φοιτητικη πιστωτική της πειραιώς να τη κλείσω? Δεν αξιζει πλεον.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικα

 

Οχι δεν μπορεις,και εγω σκεφτομαι να τη κλεισω.

Η Eurobank συμφερει περισσότερο

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω πολλους ΜμΕ και μαγαζακια κ.λπ. να εχουν αυτη τη δυνατοτητα. Τωρα αν ειναι ΑΕ ισως! (δεν ξερω απο ελληνικες ΑΕ)

 

Για μια ακόμα φορά έκανες λάθος

Link to comment
Share on other sites

Για μια ακόμα φορά έκανες λάθος

Θα ηθελες

 

Αν δεν καταλαβαινεις την αλληγορικη απαντηση που σου εδωσα περι "λαθους" διαβασε το ξανα και ξανα

 

Αναβαλλομενος φορος ειναι τα ιδια κεφαλαια που εχουν οι τραπεζες. Το 97% υπηρχε που ειπα ΚΑΙ επισης σου ειπα οτι πλην αυτου εχουν κανει και αλλες λαδιες στο θεμα που αυξανουν ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥ το ποσοστο της καθεμιας!

 

Λαδιες τυπου δημιουργουμε μια bad bank για να εχουμε αυξηση (υποχρεωτικη) του μετοχικου τους κεφαλαιου με τιτλοποιησεις χαρτοφυλακιων κοκκινων δανειων

 

Αυτό που κάποτε ήταν μια βαθιά κεφαλαιακή ανάσα για τις τράπεζες, ο αναβαλλόμενος φόρος, έγινε, εξαιτίας της πανδημίας, ένας πρόσθετος πονοκέφαλος για τις διοικήσεις τους. Ο νόμος για την αναβαλλόμενη φορολογία προβλέπει ότι, σε περίπτωση που μια τράπεζα εμφανίσει ζημία από τη δραστηριότητά της στην Ελλάδα –και όχι σε επίπεδο ομίλου–, θα πρέπει υποχρεωτικά να προχωρήσει σε αύξηση του μετοχικού της κεφαλαίου και, στον βαθμό που η αύξηση δεν καλυφθεί από τους υφιστάμενους μετόχους, θα καλυφθεί από το Δημόσιο

 

Και φυσικα ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ τις νεες επισφαλειες (ελεω COVID)!

 

Μετα με πηγες να μου πεις οτι ολες οι επιχειρησεις το κανουν αυτο ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ οι ΜμΕ, και τα απλα μαγαζακια οπως οι τραπεζες!

 

Απλα προσπαθεις (με νυχια και με δοντια) να προστατευσεις τις τραπεζες στο θεμα αυτο! Δικαιωμα σου και δικο μου να το επισημανω!

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σήμερα και να μην έχει κανείς Internet banking πολύ σπάνιο πλέον.

 

Αλλη μια σοφια σου εδω

 

Αρκετοι συνταξιουχοι δεν εχουν. Δες τι χαμος γινεται σε εθνικη με τις ουρες!

 

Επισης υπαρχουν πολλοι disadvantaged ανθρωποι που δεν εχουν ειτε τις γραμματικες γνωσεις-τεχνολογια ή την ικανοτητα να εχουν internet banking

Ρομα, μεταναστες, συνταξιουχοι κ.ο.κ.

 

Αλλα φυσικα πρεπει να υποστηριξουμε τις τραπεζες!

 

 

EΔΩ και η παραπομπη σου για το "ΣΠΑΝΙΟ"

https://www.moneyonline.gr/news/afksisi-rekor-sti-chrisi-ebanking-ke-mobile-banking-stin-epochi-tou-koronoiou/

 

Και εδω

 

https://www.insider.gr/epiheiriseis/trapezes/134586/e-banking-pano-apo-100000-neoys-kodikoys-efere-o-koronoios

 

Στην Ελλάδα, η διείσδυση των ηλεκτρονικών υπηρεσιών ανέρχεται στο 31% επί των ενεργών χρηστών, έναντι 50-51% που είναι ο αντίστοιχος μέσος όρος στην Ευρώπη. «Ανάλογη κορύφωση στα αιτήματα είδαμε μετά την επιβολή των capital controls και εκτιμώ ότι τώρα θα δούμε αντίστοιχο peak», αναφέρει το ίδιο στέλεχος.

 

Εδω ακομη και σημερα οι Ελληνιδες π.χ. δεν εχουν ψηφιακες δεξιοτητες για το διαδικτυο!

 

https://www.sofokleousin.gr/mia-stis-tesseris-gynaikes-stin-ellada-den-xrisimopoiise-katholou

 

26η Θεση στην ΕΕ των 28 (Δεκ.20) ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ σπανιο πλεον να μην εχει κανεις internet banking!

Edited by JIMJFK
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα και να μην έχει κανείς Internet banking πολύ σπάνιο πλέον.

 

:blink: - φανταζομαι μιλας για μεγαλες πολεις της Ελλαδος και για ηλικιες κατω των 50χρ

δεν ξερω αν εχεις ζησει επαρχια τελευταια μα αυτο μου ακουστηκε σαν τον Μπομπουκο μου μιλουσε για αγορες στο Amazon.com σε χωριουδακια,αμα εσυ πας σε κανενα χωριο και δεις 60 χρ ανθρωπο να αγοραζει απο tablet ή smartphone απο Amazon-Ebay πεστου να τραβηξετε μαζι μια selfie γιατι θα εχει συλλεκτικη αξια.

Δεν στο λεω με κακια αλλα σε νησακια-μικρα χωρια τα πραγματα ειναι το ακριβως αντιθετο απο οτι νομιζεις αγαπητε.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Η συζήτηση ήταν στο ότι αν κανείς δεν έχει smartphone και app θα χρειάζετε internet banking για να κάνει αγορές από το Internet.

H παρέμβαση μου ήταν σε αυτό το πλαίσιο.

Συμφωνω λοιπόν και εγώ ότι σε αυτά τα χωριά που αναφέρεσαι δεν υπάρχουν πολλοί που να κάνουν αγορές από το Internet.

Αλλά κάπως πληρώνουν τους φόρους τους.

Άρα αν δεν έχουν ακόμα θα πρέπει να αποκτήσουν για να μην τρέχουν στην Χαλκιδα.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελες

 

Αν δεν καταλαβαινεις την αλληγορικη απαντηση που σου εδωσα περι "λαθους" διαβασε το ξανα και ξανα

 

Αναβαλλομενος φορος ειναι τα ιδια κεφαλαια που εχουν οι τραπεζες. Το 97% υπηρχε που ειπα ΚΑΙ επισης σου ειπα οτι πλην αυτου εχουν κανει και αλλες λαδιες στο θεμα που αυξανουν ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥ το ποσοστο της καθεμιας!

 

Λαδιες τυπου δημιουργουμε μια bad bank για να εχουμε αυξηση (υποχρεωτικη) του μετοχικου τους κεφαλαιου με τιτλοποιησεις χαρτοφυλακιων κοκκινων δανειων

 

 

 

Και φυσικα ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ τις νεες επισφαλειες (ελεω COVID)!

 

Μετα με πηγες να μου πεις οτι ολες οι επιχειρησεις το κανουν αυτο ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ οι ΜμΕ, και τα απλα μαγαζακια οπως οι τραπεζες!

 

Απλα προσπαθεις (με νυχια και με δοντια) να προστατευσεις τις τραπεζες στο θεμα αυτο! Δικαιωμα σου και δικο μου να το επισημανω!

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Αλλη μια σοφια σου εδω

 

Αρκετοι συνταξιουχοι δεν εχουν. Δες τι χαμος γινεται σε εθνικη με τις ουρες!

 

Επισης υπαρχουν πολλοι disadvantaged ανθρωποι που δεν εχουν ειτε τις γραμματικες γνωσεις-τεχνολογια ή την ικανοτητα να εχουν internet banking

Ρομα, μεταναστες, συνταξιουχοι κ.ο.κ.

 

Αλλα φυσικα πρεπει να υποστηριξουμε τις τραπεζες!

 

 

EΔΩ και η παραπομπη σου για το "ΣΠΑΝΙΟ"

https://www.moneyonline.gr/news/afksisi-rekor-sti-chrisi-ebanking-ke-mobile-banking-stin-epochi-tou-koronoiou/

 

Και εδω

 

https://www.insider.gr/epiheiriseis/trapezes/134586/e-banking-pano-apo-100000-neoys-kodikoys-efere-o-koronoios

 

 

 

Εδω ακομη και σημερα οι Ελληνιδες π.χ. δεν εχουν ψηφιακες δεξιοτητες για το διαδικτυο!

 

https://www.sofokleousin.gr/mia-stis-tesseris-gynaikes-stin-ellada-den-xrisimopoiise-katholou

 

26η Θεση στην ΕΕ των 28 (Δεκ.20) ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ σπανιο πλεον να μην εχει κανεις internet banking!

Μήπως είναι ώρα οι Έλληνες να αποκτήσουν και λίγο γνώση χρήσης internet αντί να λέμε τι δεν μπορούν να κάνουν;

30 χρόνια κοντεύω στη πληροφορική και το ίδιο παραμύθι, ότι δε ξέρουν από υπολογιστές, απο internet, ότι οι δημόσιοι υπάλληλοι είναι ουγκ και δε ξέρω και γω τι άλλο , αλλά παράλληλα οι ίδιοι που τα λένε αυτά, κλαίγονται γιατί η ίδια χώρα (χώρα = πολίτες btw) είναι στο ναδίρ

Αντί να κάθονται λοιπόν αυτοί που είναι ΑΓΡΑΜΜΑΤΟΙ σε ότι έχει να κάνει με παναπλα πράγματα όπως ένα web banking αλλά ξέρουν τα απαντά της Θωδης , να ψάξουν και λίγο. Όποιος θέλει βρίσκει.

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Άρα αν δεν έχουν ακόμα θα πρέπει να αποκτήσουν για να μην τρέχουν στην Χαλκιδα.

 

:rolleyes: - Καλησπερα, θα εκπλαγεις απο το πως δουλευουν μερικα πραγματα στην επαρχια:

 

Συστημενο-σε παιρνει τηλ ο Ιδιωτης που εχει αναλαβει (δεν παει πια ταχυδρομος) ή σε ειδοποιει μεσω γνωστου ή σου αφηνει χειρογραφο σημειωμα στο τραπεζι της βεραντας, πας οτι ωρα θες ως και αργα το βραδυ και το παιρνεις χωρις ταυτοτητα-υπογραφη, αν τον παρεις τηλεφωνο το δινει και στον γυιο-εγγονο σου

Συνταξη-ο ιδιος Ιδιωτης στα φερνει μετρητα στο χερι εναντι μικροτατης προμηθειας,αν δεν σε βρει ξαναπερναει

Νερο-πας στην δημαρχεια σε ενα γραφειο και σε 30" εχεις φυγει,ουτε γκισε-ουρα-πορτες ασφαλειας κλπ ενω αν θες τα δινεις και στο πληρωνει πχ κι ο γειτονας

Εφορια-για δηλωση τα κανονιζει ο λογιστης,εαν ειναι να πληρωσεις πχ Ενφια πας στο ταχυδρομειο οπου πολυ γεροι-Αμεα εξυπηρετουνται με την μια χωρις ουρα

Ικα (οπως το ελεγαν πρωτα)- αντε το πολυ 1 ατομο ουρα,καταθετεις χαρτια,σφραγιδα-υπογραφη και τελος

Καρτοτηλεφωνο-πας στο περιπτερο πληρωνεις και στην βαζει η κυρα-μαρια επιτοπου μονη της

Ρευμα-ο Ιδιωτης που προανεφερα,προποτζιδικο,καταστημα ψιλικων,στο παιρνουν και με 1-2 μερες ληγμενο

Email-μεγαλος σε ηλικια δεν εχει κανεις,εαν χρειαστει κατι συνημμενο το σκαναρει και το στελνει γυιος ακομη και νυφη για λογαριασμο σου

Τραπεζα-ειναι οπως πχ Αθηνα με πορτες,ενας-ενας, για ΑΤΜ αγγαρευουν γυιο-ανηψιο-εγγονο εαν και εφ'οσον χρειαστει,βρισκεις και κανενα γερο αλλα ζηταει βοηθεια απο καποια υπαλληλο μεσα και ξεμπερδευει

Καρτα-πιστωτικη σε μεγαλο δεν εχω δει σε κανεναν,εχουν χρεωστικη αλλα ειναι για εξαιρετικες περιπτωσεις και το pin το εχουν γραμμενο σε χαρτακι στο πορτοφολι,το μετρητο ειναι ''βασιλιας".

 

Φυσικα και σε πολλους αλλους τομεις υστερουν και μαλιστα κατα πολυ αλλα μην νομιζεις πως οσοι κανουν βαριες δουλειες πχ χωραφια-καμπος-δασος-αλιεια εχουν smartphone απλα και μονο γιατι λογω συνθηκων (λασπες-ηλιος-σκονη και τα συναφη) δεν μπορουν να τα δουλεψουν ή τα χαλανε ευκολα, ακομη τα κινητα με πληκτρα ζουν και βασιλευουν.

Ειλικρινα πιατευω πως εκει οσοι ειναι 55+ χρ θα αλλαξουν συμπεριφορα (δεν μιλαω για παραπανω) απο την στιγμη που δεν υπαρχει αναγκη,ως και με τα Capital Controls στις μεγαλες πολεις υπεφεραν απειρως περισσοτερο απο οτι εκει.

Η νεολαια κατι κανει ομως και παλι υστερει σε σχεση με της Αθηνας για παραδειγμα,απο την στιγμη που δεν υπαρχει κατι να τους ''πιεζει" δεν θα αλλαξουν ευκολα πχ η Cosmote "αλωνιζει" στα ρουτερ στο σπιτι, αντε πες του μπαρμπα-θαναση αλλαξε παροχο βαλε Wind για παραδειγμα ή βαλε αλλο ρουτερ καλυτερο θα γινει χαλασμος (ασε που να τρεχω-κι αμα γινει κατι-τι λες τωρα-αστο οπως ειναι κ.ο.κ)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά για την Ευβοια που μιλάς, μου έμεινε το αυτοκίνητο στο Προκόπι. Μέχρι να το φτιάξουν έμεινα 24 ώρες εκεί.

Χρειαστηκα χρήματα και η μόνη λύση που μου ειπαν, ήταν να δώσω στην περιπτερού την κάρτα μου. Αυτή θα την έδινε στον Ταξιτζή και όταν πήγαινε στο κοντινό χωριό που είχε ΑΤΜ θα μου έφερνε τα χρήματα με μια μικρή αμοιβή. Ή αλλιώς να παώ με το ταξί.

Τελικά το πρωί πήγα με το λεωφορείο στα Ψαχνά στην σχολή , και σήκωσα εκει χρήματα από την Πειραιώς .

Κατάλαβα λίγο από το τι σημαίνει επαρχία μακρυά από Τράπεζα. Ειδικά η Ευβοια δεν μου είναι άγνωστη.

Αλλά για να επανέλθω, είναι απίθανο κάπιος να ψωνίζει από το Internet και να μην έχει online Banking. Αυτή ήταν η ένοια του μυνήματος και να και η παραπομπή.

κοιταω στο site της alpha bank οτι γραφει :

<< *Η αποστολή του στατικού κωδικού μιας χρήσης, με μήνυμα στο κινητό σας τηλέφωνο, σύντομα θα διακοπεί. Για τον λόγο αυτό, είναι απαραίτητη η εγγραφή σας στο myAlpha Mobile και η ενεργοποίηση των Push Notifications. >>

πηγη : https://www.alpha.gr/el/idiotes/kartes/upiresies/alpha-secure-web

δηλαδη για να κανουμε αγορες στο ιντερνετ αμα δεν εχουμε mobile banking δεν θα μπορουμε; πολυ κακο αυτο!! , αραγε καταχρεωθηκαν οι εταιρειες με τα sms και τα viber sms και θελουνε να καταργησουνε αυτο το κοστος .

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ποια είναι η γνώμη σας για αυτό το θέμα;;;

 

https://www.newmoney.gr/roh/palmos-oikonomias/trapezes/edose-to-iban-ke-ton-chreosan-to-pathima-enos-katanaloti-ke-o-pontio-pilatismos-ton-trapezon/

 

 

Έχει δόση αλήθειας;;;;

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Στα τιμολόγια που εκδίδουν πολλές εταιρείες υπάρχει το ΙΒΑΝ προς διευκόλυνση του πελάτη , ακόμη και σε αυτά που εκδίδω εγώ , εάν ήταν έτσι κάθε μέρα θα διαβάζαμε για παρόμοια περιστατικά.
Link to comment
Share on other sites

Έτσι απλά μόνο με το Iban δεν νομίζω. Λογικά έγιναν και άλλες διαδικασίες και έδωσε συγκατάθεση (τα μικρά γράμματα όταν αποδεχόμαστε τους όρους συναλλαγής) για να μπορέσει να τραβήξει χρήματα το κατάστημα, όπως συμβαίνει όταν συνδέεις τον τραπεζικό λογαριασμό στο PayPal.
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ποια είναι η γνώμη σας για αυτό το θέμα;;;

 

https://www.newmoney.gr/roh/palmos-oikonomias/trapezes/edose-to-iban-ke-ton-chreosan-to-pathima-enos-katanaloti-ke-o-pontio-pilatismos-ton-trapezon/

 

 

Έχει δόση αλήθειας;;;;

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

 

Δεν ξέρω τι δικλείδες ασφαλείας υπάρχουν, αλλά φαίνεται ότι στη συγκεκριμένη συναλλαγή, κάποιος έχει κάνει λάθος. Είτε το κατάστημα, είτε ο πελάτης, είτε η τράπεζα.

Δεδομένου ότι πρόκειται για προμήθεια προϊόντος, μπορεί να συνδράμει και ο Συνήγορος του Καταναλωτή, αλλά όπως περιγράφει και στο άρθρο μπορεί να αναστρφεί η χρέωση με αίτηση στην τράπεζα.

Link to comment
Share on other sites

Όλο το ζουμί είναι στην διευκρίνηση που δίνει η εετ, αλλά και πάλι αν πρόκειται για "ιδιαίτερη" συναλλαγή θα έπρεπε η κάθε τράπεζα να παρέχει περισσότερες πληροφορίες για την sepa direct debit και να λέει πως προφανώς δεν παίζουμε με τον iban στις μέρες μας που υπάρχει τεράστια έξαρση στις απάτες μέσω phishing.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

To direct debit guarantee scheme ειναι απο τα πλεον αυστηρα σχηματα ιδιως στο ΗΒ.

 

https://www.directdebit.co.uk/DirectDebitExplained/pages/directdebitguarantee.aspx

 

Πραγματι αν καποιος γνωριζει το λογαριασμο μου (sort code, account number and name) μπορει να κανει setup αυτο.

 

Ειναι κυριως για επαναλαμβανομενες αγορες και οχι one off

 

ΑΛΛΑ

 

Αν εγω αμφισβητησω την εντολη αυτη, τοτε Η ΤΡΑΠΕΖΑ ΜΟΥ τρεχει να με αποζημιωσει. Φυσικα μετα μπορει να κυνηγησει αυτον που το εκανε (beneficiary) εταιρεια ή ιδιωτη (legit or malicious act).

 

Τωρα για να γινει αυτη η κινηση μαλλον εμπλεκεται λογαριασμος εξωτερικου καθως το direct debit δεν ειναι τοσο συνηθιμσνεο στην Ελλαδα

Link to comment
Share on other sites

Το ζήτημα είναι τι γίνεται αν κάποιος έχει το iban του λογαριασμού των γονιών μου π.χ. που είναι μιας ηλικίας και δεν έχουν ενημερώσεις μέσω email sms κλπ.... Και βέβαια δεν πολυπαρακολουθουν υπόλοιπα ΑΜΕΣΑ

 

Δύναται απατεωνες να αποσπάσουν χρήματα;;;

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ποια είναι η γνώμη σας για αυτό το θέμα;;;

 

https://www.newmoney.gr/roh/palmos-oikonomias/trapezes/edose-to-iban-ke-ton-chreosan-to-pathima-enos-katanaloti-ke-o-pontio-pilatismos-ton-trapezon/

 

 

Έχει δόση αλήθειας;;;;

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

 

Διαβασα όλο το άρθρο. Από αυτό προκύπτει ότι:

 

Ο πελάτης εδωσε ρητη εξουσιοδοτηση στην εταιρια να χρεωσει το λογαριασμό του με SEPA DIRECT DEBIT. Αυτό και συνεβη. Ετσι δουλεύει το σύστημα.

Ο πελάτης στη συνέχεια (επειδη όπως λέει δεν πίστευε ότι θα δούλευε το συστημα αυτό) πήγε και αγόρασε το κινητο από αλλού χωρίς να ενημερώσει την αρχική εταιρία ότι δεν επιθυμεί την παραγγελία και να την ακυρωσει!

 

Είναι σαφές από τα παραπάνω ότι η ευθύνη είναι του πελάτη

Link to comment
Share on other sites

Δύναται απατεωνες να αποσπάσουν χρήματα;;;

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

 

Το direct debit ειναι σαν τη λεγομενη ΠΑΓΙΑ ΕΝΤΟΛΗ στην Ελλαδ (standing order) αλλα οταν το ποσο δεν ειναι fixed.

 

Ειναι δηλαδη αναλογο του τι ζητα η εταιρεια, οπως π.χ. για την αποπληρωμη του ρευματος ή του κινητου που δεν ειναι θεωρητικα fixed το ποσο.

 

Δεν μπορεις εσυ σαν ιδιωτης να κανεις τετοια εντολη σε καποιον. Μονο μεγαλες εταιρειες που εχουν κανει συμβασεις με τις τραπεζες μπορουν συνηθως.

 

Ο απατεωνας, δινοντας τα δικα σου στοιχεια (παριστανοντας οτι εισαι εσυ), μπορει να ευννοηθει, πληρωνοντας το λογαριασμο του, π.χ. subscription in Amazon, netflix, ρευμα, νερο, κινητο κ.λπ.

 

Μπορει ευκολα να γινει trace back και να τον πιασουν. Το προβλημα ειναι ΑΝ οι ελληνικες τραπεζες εχουν αντιστοιχο προγραμμα direct debit guarantee που κανονικα ΠΡΕΠΕΙ ή θα τρεχεις με δικηγορους (να μη συντηρησουμε και αυτους) να βρεις το δικιο σου?

Edited by JIMJFK
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα. Να φτάσει τα 10 μηνύματα θέλει.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια τετοια σαπακια που ειναι

 

Εξω ομως σου παρεχουν

 

Eιτε key generator ή κωδικο στο κινητο. ΚΑΝΕΙΣ δε σου επιβαλλει να βαλεις το app

 

Επισης πολλες σου δινουν δωρεαν antivirus k.lp.

 

Εχει ο καιρος γυρισματα. Τελειωνει το quantitative easing και θα τα πουμε με τα σαπακια. Μην κοιτατε τωρα που που το ΔΝΤ, ΕΚΤ κ.λπ. κανουν μουγκα.

 

Να υπενθυμισω οτι το 97% της κεφαλαιοποιησης των τραπεζων στην Ελλαδα ειναι αναβαλλομενος φορος, ΔΗΛΑΔΗ φορος που ενω εγω και εσυ πληρωνουμε στο κρατος κανονικα (τζιρος στους επαγγελματιες, μισθοι εισοδηματα κ.λπ.) ΕΚΕΙΝΕΣ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ!!!

 

Aφου καλομαθαν και βρισκουν καλα κανουν!

Για να μπεις στην εφαρμογή της τράπεζας βάζεις κωδικό ή δακτυλικό αποτύπωμα όποτε είναι μια επιπλέον ασφάλεια.

 

Sent from my Mi Note 10 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και δεν ειναι μονο αυτο.

 

Ακομα και το android θελει να ειναι με προσφατο σχετικά λειτουργικο. Αρα σε λιγο το backup android phone μπορει να ειναι μπακατελα. Aπλα προσωπικα νομιζω ο κοσμος ειναι αφελης αν νομιζει οτι οι απατεωνες δε θα βρουν τροπους να hackαρουν τα κινητα.

 

Ανατρεξτε ποσα και ποσα εγιναν παλαιοτερα για την και καλα ασφαλεστερη προσβαση στους λογαριασμους και ολα αυτα στο τελος αποδειχθηκαν φρουδες ελπιδες. Αυτο που με ενοχλει ειναι οτι πλεον για να αεχεις λογαριασμο σε τραπεζα ΠΡΕΠΕΙ να σκας και ενα σκασμο στις εταιρειες κινητης!!!

 

Και φυσικα μαζι με το βασιλικο ποτιζεται και η εταιρεια κινητης και σου λεει, ΒΟΥΡ και εγω στις αυξησεις.

 

Για να δουμε τωρα με το mobile app θα σταματησει η ανηφορα στις ελληνικες εταιρειες κινητης?

 

Εγω παντως προσφατα εκανα register εναν αριθμο απο UK για την Alphabank και μου στελνει εκει κανονικα τους κωδικους. Τον αριθμο αυτο ζητημα ειναι να εχω βαλει 5 λιρες τα τελευταια 10 χρονια και ακομα εχω μοναδες (three). Σε λιγο θα μεταφερω στο 1p mobile ολα τα ελληνικα μου τραπεζικα, αλλα διαπιστωσα οτι και των δικων μου γινεται οποτε σε λιγο και αυτοι θα κοψουν το ελληνικο κινητο και πλεον μονο το σταθερο θα εχουν που τους αρεσει (λογω και ιντερνετ, απεριοριστα σταθερα και καποια κινητα)!

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

https://www.bankingnews.gr/index.php?id=511682

 

Σου κανει αυτο μηπως?

 

Εχω και αλλα πολλα ΠΑΡΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ των τραπεζικων να τα κρυβουν αυτα!

Το πσοοστο αυτο αλλαζει πολλες φορες ελεω και NPLs , ΗΡΑΚΛΗΣ κ.ο.κ.

 

Αλλα σαν φαινομενο υπαρχει και μαλιστα το ποσοσοτο αυτο ΟΛΟ και στο ελαχιστο του αυξανει επικινδυνα (για τα κοροιδα)!

 

Μετα το τελος της πανδημιας τα ξαναλεμε!

 

ΚΑΙ ΕΔΩ

https://www.businessdaily.gr/epiheiriseis/2446_i-atheati-apeili-stis-trapezes-o-anaballomenos-foros

 

Αλλου πιο λιγο αλλου πιο πολυ γιατι αυτα τα ατιμα τα κοκκινα δανεια ειναι κρυφα παναθεμα τα και κανεις δεν ξερει τι κρυβεται απο πισω!

 

Και αν πεις μαλιστα για την ΠΕΙΡΑΙΩΣ εκει ανηκει και το 1500% (στους φορολογουμενους) ετσι οπως εχουν τα πραγματα

Μην τα πας όλα στο αγγλικό αν δεν είσαι Αγγλία. Δεν υπάρχει πλέον ροαμινγκ και δεν ξέρεις πότε μπορεί να κλειδώσει.

 

Sent from my Mi Note 10 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έκανα αίτηση (μέσω ibank) για πιστωτική VISA της ΕΤΕ το βράδυ της παραμονής πρωτοχρονιάς για να πάρω τους 5000 πόντους go4more. Την επομένη το πρωί ανήμερα 1/1 μου ήρθε email ότι εγκρίθηκε. Πριν λίγες μέρες εμφανίστηκε η κάρτα (με όλα τα στοιχεία και τους αριθμούς της) στο ibank και "κατάσταση: ενεργή". Το πλαστικό όμως δεν το έχω λάβει ακόμα. Σε τηλέφωνο που έκανα σήμερα το απόγευμα στο support της Εθνικής, μου είπαν ότι έχει εκδοθεί 5/1 και απεστάλη με ΕΛΤΑ στις 7/1 και "να μην ανησυχώ γιατί υπάρχουν δικλείδες ασφαλείας". Ποιές δικλείδες εννοούν; Κάποιος κακόβουλος που θα πέσει στα χέρια του δεν μπορεί δηλαδή να προλάβει να κάνει ανέπαφες συναλλαγές ως 50€ ή και να τη χρεώσει κάπου που δεν χρησιμοποιείται το 3ds; Πρώτη φορά παραλαμβάνω κάρτα (και μάλιστα πιστωτική) η οποία είναι ήδη ενεργοποιημένη...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...