Jump to content

Mitac Mio P360 και Mio P560


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχει αναφερθεί αρκετές φορές τελευταία χωρίς να απαντηθεί. Μιλώ για το Ρ360 με τα ελληνικά WM6. Όταν γυρνώ το πληκτρολόγιο στα Αγγλικά και μόλις πατήσω ένα γράμμα το γράφει και αμέσως γυρνά σε ελληνικούς χαρακτήρες. Το έχετε προσέξει και υπάρχει λύση ή όχι;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

έχει βγάλει κανείς άκρη με BT handsfree? Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε όποιο θέλουμε, η πρέπει να υποστηρίζει A2DP? Έχει κανείς κάποια πρόταση που να λειτουργεί σίγουρα?

Link to comment
Share on other sites

Ti na to kaneis to bluetooth hands free? :worry: Afou den einai tilefwno! :confused:

 

Αυτη την απορια εχω και εγω!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μα, δεν είπε κανείς ότι είναι τηλέφωνο.

 

Όπου όμως έχει ασύρματο δίκτυο, μπορώ να κάνω τις (δωρεάν) κλήσεις μου σε σταθερά (μαμά άναψε το θερμοσίφωνα :lol:) και επειδή με το speaker έχει echo στον συνομιλητή, και δεν έχει ιδιωτικότητα πουθενά:O, θέλω να είμαι σίγουρος πιο BT Να πάρω :)

Link to comment
Share on other sites

(δωρεάν) κλήσεις μου σε σταθερά

 

Απο ποιο δικτυο μπορεις να κανεις δωρεαν κλησεις σε σταθερα, εγω που εχω skype τισ πληρωνω

Link to comment
Share on other sites

Για δωρεάν κλήσεις πρέπει να φτιάξεις account στο voipdiscount και να εγκαταστησεις το sjphone στο PDA σου. Είχα κάπου ένα .pdf με οδηγίες. Όποιος Θέλει ας μου στείλει pm να το στείλω όταν πάω σπίτι.

 

http://www.voipdiscount.com/en/download.html

 

http://www.sjphone.org/softphone/SJphone-PPC2003SE-303c.exe

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να δοκιμάσεις και handsfree με καλώδιο για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Δοκίμασε από Nokia 6510 σειρά....έχουν jack 2.5mm

 

 

επίσης...έχω το Sony Ericsson HB-DS220 το οποίο υποστηρίζει Α2DP, συνδέεται κανονικά με το Ρ560 και μεταφέρονται όλοι οι ήχοι από το pda στο handsfree. KAI AΠΟ ΤΟ DESTINATOR ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους τους συμφουρίτες

 

Αγόρασα και εγώ το mio p560 απο το pda4u.gr standalone με ελληνικά wm6 ( βλακεία έπρεπει να πάω για αγγλικά) σε καλή τιμή ( 347 euros) και απο τότε άρχισαν τα προβλήματα μου. Καινούργιος στον χώρο των PDA θα ήθελα ειλικρινά την βοήθεια σας

 

Αρχικά συνάντησα πρόβλημα στην wifi σύνδεση του p560 με το modem-router μου ( USRobotics 9108 ) στο οποίο έχω κάνει portforward για μtorrent και έχει static ip. Αρχικά PDA συνδεόταν στο router αλλά δεν είχα πρόσβαση στο internet όπως επίσης ούτε μεσω του activesync με το USB καλώδιο. Πως θα πρέπει να κάνω τις ρυθμίσεις στο PDA ωστε να συνδέομαι στο δίκτυο; στο tab προσαρμογείς ( adaptors? ) ποιος απο όλους είναι αυτός που χρειάζεται να δώσω IP για να συνδέομαι?

 

Στην συνέχεια συνάντησα μεγάλα προβλήματα με την χρήση προγραμμάτων πλοήγησης ( σπασμένων). το IGO εγκαταστάθηκε άμεσα αλλα το GPS συνδεόταν αρκετό χρόνο μετά απο την ενεργοποίηση του προγράμματος. Αλλα εκεί που τα ειδα όλα ήταν με το destinator 7. Αρχικά στην εγκατάστασή του στην main memory ( προφανώς) μου έβγαζε ότι δεν υπάρχει αρκετός χώρος διαθέσιμος. βρίσκοντας έναν όδηγο σε αλλο υποφορουμ αφού έτρεξα το main.cab μετακίνησα το φάκελο DestinatorApps στην SD και τοποθέτησα τα υπόλοιπα folders εκεί αλλά στα προγράμματα δεν το τρέχει παρα μόνο αν με τον file explorer τρέξω χειροκίνητα το αρχείο...

Θα ήθελα να παρακαλέσω να με βοηθήσετε με τις σωστές ρυθμίσεις και για το wifι και για το igo και το destinator και εαν δυνατόν κάποιος να μου στείλει links για τα σωστά προγράμματα

Επίσης ο αποθηκευτικός χώρος είναι δυνατόν να είναι μόνο 32 ΜΒ όπως φαίνεται στις ρυθμίσεις - κύρια? στα χαρακτηριστικά αναφέρεται 64 ΜB RAM και δεν θα όφειλε να τρέχει όλα τα προγράμματα

 

Σόρυ για το σεντόνι αλλά δεν βγάζω ακρη - οποιαδήποτε άποψη καλοδεχουμενη!!

 

Εγώ έχω το γνήσιο iGo και όλα λειτουργούν άψογα. Βρήσκει τους δορυφόρους σε δευτερόλεπτα (20 με 30 δευτερόλεπτα!). Εχω δοκιμάσει διάφορα pda & pna αλλά αυτό μαζί με το γνήσιο iGo δεν έχει ανταγωνισμό! Μέχρι να επιλέξω προορισμό αυτό έχει βρει το στήγμα μου ακόμα και αν έχω να το ανοίξω ένα μήνα και δεν το χάνει εύκολα -μάλλον δεν το χάνει καθόλου!

Link to comment
Share on other sites

Έχει αναφερθεί αρκετές φορές τελευταία χωρίς να απαντηθεί. Μιλώ για το Ρ360 με τα ελληνικά WM6. Όταν γυρνώ το πληκτρολόγιο στα Αγγλικά και μόλις πατήσω ένα γράμμα το γράφει και αμέσως γυρνά σε ελληνικούς χαρακτήρες. Το έχετε προσέξει και υπάρχει λύση ή όχι;

 

 

κι εμενα το ιδιο καθε φορα που αλλαζω απο ελληνικα σε αγγλικα στο πληκτρολογιο

μετα απο καθε πατημα ενος γραμματος στα αγγλικα μου γυριζει απο μονο του στα ελληνικα με

αποτελεσμα για να γραψω μια αγγλικη λεξη να πρεπει να το γυρισω στα αγγλικα τοσες φορες οσες

ειναι τα γραμματα της λεξης, μηπως γνωριζει καποιος γιατι το κανει?

εβαλα και αλλο πληκτρολογιο και μου το κανει παλι. :mad:

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

κι εμενα το ιδιο καθε φορα που αλλαζω απο ελληνικα σε αγγλικα στο πληκτρολογιο

μετα απο καθε πατημα ενος γραμματος στα αγγλικα μου γυριζει απο μονο του στα ελληνικα με

αποτελεσμα για να γραψω μια αγγλικη λεξη να πρεπει να το γυρισω στα αγγλικα τοσες φορες οσες

ειναι τα γραμματα της λεξης, μηπως γνωριζει καποιος γιατι το κανει?

εβαλα και αλλο πληκτρολογιο και μου το κανει παλι. :mad:

για να μην ξανααλλάζει το πληκτρολόγιο στα ελληνικά πατάς δύο φορές το κουμπί εναλλαγής πληκτρολογίου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά

Θα ήθελα τη γνώμη σας στα εξής.

Θέλω να πάρω ένα PDA GPS και έχω καταλήξει στα MIO P360 και P560.

(μέχρι πρόσφατα είχα το P550)

 

1) Με δεδομένο ότι το Bluetooth του P560 δεν δουλεύει σαν handsfree για κινητό,

και το WiFi μου είναι μάλλον περιττό, σκέφτομαι να αποκλείσω το P560. Τα λέω σωστά? Έχω άλλο λόγο να σκεφτώ το P560? (εκτός ίσως από τη χρωματική αρμονία με το ταμπλό του αυτοκινήτου?)

 

2) Μπορώ π.χ. να πάρω το P360 με 239,00 ευρώ από Megamarket.gr ή με 220,00 ευρώ από pdaplaza.hu . Αξίζει τον κόπο να το πάρω από Ουγγαρία? Υποθέτω ότι με το 1 Giga Rom γλιτώνω σε πρώτη φάση την άμεση ανάγκη για SD card και έχω και επιπλέον φορτιστή σπιτιού.

Α) Υπάρχει κάποια παγίδα? Μήπως θα έχω πρόβλημα με τη γλώσσα της συσκευής? Β) Τι ΑΦΜ πρέπει να δώσω για να γλιτώσω το ΦΠΑ? Το δικό μου ή κάποιας εταιρείας?

Γ) Υπάρχει περίπτωση να έχω μπελάδες με εφορία ή τελωνείο?

 

3) Υπάρχει η δυνατότητα να παίζει το P360 μουσική MP3 ταυτόχρονα με την πλοήγηση στο Destinator? Γνωρίζω ότι το P550 δεν είχε τη δυνατότητα. Τι γίνεται με το P360?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και ζητώ συγνώμη για το μεγάλο και δαιδαλώδες post.

YO!
Link to comment
Share on other sites

1. Αν δεν κάνω λάθος, οι μόνες διαφορές των 360 και 560 είναι το Wifi και το ΒΤ. Από τη στιγμή που είσαι σίγουρος ότι δεν σου χρειάζονται αυτά τα δύο, δεν υπάρχει λόγος να πάρεις το 560.

 

2. Αν είσαι σίγουρος ότι το Megamarket έχει την έκδοση με την αγγλική ROM σε αυτήν την τιμή (με το 1GB δλδ), θα σου έλεγα να το πάρεις από εκεί. Είναι μικρή η διαφορά στα χρήματα και γλυτώνεις και τους (έστω και ελάχιστους) κινδύνους να πάει κάτι στραβά με την αποστολή της παραγγελίας σου.

Αν θέλεις σώνει και καλά ελληνικό μενού στα Windows, τότε πάρε την έκδοση με την ελληνική ROM, η οποία όμως έχει και μικρότερη χωρητικότητα (διάβασε τα προηγούμενα μηνύματα)

 

Το ΦΠΑ μπορείς να το γλυτώσεις μόνο με εταιρικό ΑΦΜ αν δεν κάνω λάθος. Αν δεν είσαι επαγγελματίας δεν μπορείς να αποφύγεις τη φορολόγηση. Με το τελωνείο δεν θα έχεις προβλήματα γιατί η Ουγγαρία ανήκει πλέον στην Ε.Ε. και τα πακέτα περνάνε ελεύθερα.

 

Με το Bluetooth δεν ξέρω τι παίζει...

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

1)Έκανα register στο Pdaplaza.hu και έδωσα το ατομικό μου ΑΦΜ και φαίνεται να κάνουν την έκπτωση του ΦΠΑ έτσι και αλλιώς. Απλά ρωτάω αν γνωρίζει κανείς λεπτομέρειες. Επίσης, έχει χωριστά ερώτηση αν θέλω τιμολόγιο… Γνωρίζει κάποιος ακριβώς τη διαδικασία?

 

2)Επίσης, έχει δοκιμάσει κανείς να παίξει MP3 παράλληλα με navigation (destinator ?)

 

3)Επίσης, αν το πάρω τελικά από pdaplaza.hu θα πρέπει να προσθέσω κάτι για να δουλεύει σωστά το Destinator στα Ελληνικά?

YO!
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
2)Επίσης, έχει δοκιμάσει κανείς να παίξει MP3 παράλληλα με navigation (destinator ?)

 

Αυτό γιατί να το κάνεις; Θες να σου μιλάει το Destinator και ταυτόχρονα να ακούς μουσική; :confused:

 

3)Επίσης, αν το πάρω τελικά από pdaplaza.hu θα πρέπει να προσθέσω κάτι για να δουλεύει σωστά το Destinator στα Ελληνικά?

 

Ναι... τα ελληνικά του Destinator. Τίποτα άλλο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εργοστασιακά το ραδιοCD δεν παίζει MP3, μία ενδιάμεση λύση aftermarket δεν με ικανοποιεί και θα ήθελα όντως να ακούω το Navi και MP3 από το Line in που έχω.
YO!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρονια πολλα. Μολις πηρα στα χερια μου το P360 και ειμαι πολυ ικανοποιημενος. Δυο προβληματακια που σιγουρα θα μου τα λυσετε:

Η ωρα που βαζω απο τις ρυθμισεις αποσυγχρονιζεται συνεχεια και παει 2 ωρες πισω. Γιατι?

2)εχω συνδεση tellas και θα ηθελα να μαθω αν υπαρχει καποιος ακριβης οδηγος για τις ακριβεις ρυθμισεις ωστε να συνδεθω μεσω PC στο δικτυο.

Ευχαριστω εκ των πρωτερων.

Link to comment
Share on other sites

...για να συνδεθείς στο δίκτυο, πρέπει να συνδέσεις το 360 με usb στον υπολογιστή σου. Από τη στιγμή που θα ολοκληρωθεί ο συγχρονισμός με το ActiveSync, λογικά μετά θα μπορείς να μπεις στο internet με το P360 χωρίς ιδιαίτερες ρυθμίσεις (πιστεύω)
Link to comment
Share on other sites

Εργοστασιακά το ραδιοCD δεν παίζει MP3, μία ενδιάμεση λύση aftermarket δεν με ικανοποιεί και θα ήθελα όντως να ακούω το Navi και MP3 από το Line in που έχω.

μπορείς να ξεκινήσεις το media player και να το ρυθμίσεις να παίζει μουσική και στο background, δλδ να κάνεις minimize την εφαρμογή αλλά να μη σταματάει να παίζει. Αν ανοίξεις το destinator μετά, λογικά δε θα σταματήσει η μουσική, αλλά να σου πω την αλήθεια δεν το έχω δοκιμάσει. Δεν ξέρω κατά πόσο θα σε βολέψει όμως ΑΝ τελικά γίνεται αυτό, να ακούς ταυτόχρονα μουσική και τις οδηγίες από το destinator. Πολύ πιθανό να κρεμάσει το σύστημα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...