Jump to content

Mitac Mio P360 και Mio P560


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω ένα mio p560 και επειδή θα ήθελα να το χρησιμοποήσω ως GPS στην μηχανή, θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει τρόπος να το συνδεσω μέσψ bluetooth με το κινητό μου (ΝΟΚΙΑ 6151) και το handsfree του (ασύρματο) ωστε να ακούω τις οδηγίες μέσα στο κράνος ; :wacko:

θα μπορέσεις να το συνδέσεις ΜΟΝΟ με το handsfree και θα ακούγονται οι ήχοι μόνο αν το handsfree υποστηρίζει Α2DP, αλλιώς τσάμπα κόπος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια δεν μπορω να συνδεθω στο internet απο το usb.

Συνχρονιζει κανονικα με το active sync αλλα δεν μπαινει στο internet.

Μπορει καποιος να με βοηθησει?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν μπορω να συνδεθω στο internet απο το usb.

Συνχρονιζει κανονικα με το active sync αλλα δεν μπαινει στο internet.

Μπορει καποιος να με βοηθησει?

από το Settings / Connections / USB to PC έχεις ενεργοποιήσει το Advanced network functionality?

 

http://www.imageshack.gr/files/3eq1r5tifbj3bicbiv6u.png

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου απάντησε η mio... :wacko:

(μερικοί απο μας στείλαμε πριν κανα μήνα email στην mio.be)

 

η απάντηση:

 

Dear John,

Probably your device is faulty and needs to be repaired. Please contact the retailer

 

 

Ευχαριστούμε που λάβατε το χρόνο να επικοινωνήσετε μαζί μας.

 

Με φιλικούς χαιρετισμούς,

Demetris

TSIPOURO... connecting people...
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα τελικά το P360 αλλά θέλω να ρωτήσω δυο πράγματα.

Απο μνήμη ξεκινά με 29.4 στο storage και 39.5 στο program, είναι φυσιολογικό τα νούμερα γιατί μου φαίνονται λίγα (λέει 15mb in use χωρίς να τρέχει κανένα πρόγραμμα).

Και δεύτερον πως κάνω soft reset γιατί καμιά οπή να μπαίνει η γραφίδα δεν βλέπω.:D

 

πρώτον.. όταν παίρνεις μια συσκευή, διάβαζε το manual. θα σου πάρει πιο λίγο χρόνο απο το να ρωτάς το οτιδήποτε θέλεις σε forum.

δεύτερον, τα νούμερα στη μνήμη είναι φυσιολογικά..

τρίτον, soft reset κάνεις απο τον διακόπτη οn/off που βρίσκετε στο κάτω μέρος.

TSIPOURO... connecting people...
Link to comment
Share on other sites

Ναι το έχω τσεκαρισμένο αυτό.

Στις συνδέσεις δικτύου στο pc το εμφανίζει σαν τοπική σύνδεση πάντως.

Οταν πάω να ανοίξω κάποια σελίδα με IE μου βγάζει αυτό

 

http://i176.photobucket.com/albums/w182/lefteris112/4.jpg

Link to comment
Share on other sites

πρώτον.. όταν παίρνεις μια συσκευή, διάβαζε το manual. θα σου πάρει πιο λίγο χρόνο απο το να ρωτάς το οτιδήποτε θέλεις σε forum.

δεύτερον, τα νούμερα στη μνήμη είναι φυσιολογικά..

τρίτον, soft reset κάνεις απο τον διακόπτη οn/off που βρίσκετε στο κάτω μέρος.

 

Χωρίς παρεξήγηση το manual το διαβάζω πάντα και λέει μόνο για το soft reset.

Πιστεύω πως το manual που είχε μέσα το cd είναι για τα μπάζα και καθόλου αναλυτικό.

Link to comment
Share on other sites

Τη βρήκα τη λύση με τη βοήθεια από ένα άλλο φόρουμ.

Στο PC κανείς το παρακάτω.

 

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows CE Services

"AllowLSP"=dword:0 (χωρίς "")

 

Αν το AllowLSP υπάρχει το κάνεις μηδέν. Αν δεν υπάρχει, το δημιουργείς.

 

Δεν νομίζω να το έχει σε κανένα manual αυτό.:lol:

Link to comment
Share on other sites

θα μπορέσεις να το συνδέσεις ΜΟΝΟ με το handsfree και θα ακούγονται οι ήχοι μόνο αν το handsfree υποστηρίζει Α2DP, αλλιώς τσάμπα κόπος.

 

Ευχαριστώ !

 

Παρήγγειλα από e-shop το nokia HS-47 αλλά δεν ξέρω αν υποστηρίζει Α2DP ....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ !

 

Παρήγγειλα από e-shop το nokia HS-47 αλλά δεν ξέρω αν υποστηρίζει Α2DP ....

:worry:

τι να το κανει το Α2DP αφου το nokia HS-47 ειναι με καλωδιο?

το Α2DP χρειαζεται σε ασυρματες συνδεσεις.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

...πως κάνω soft reset...
soft reset κάνεις απο τον διακόπτη οn/off που βρίσκετε στο κάτω μέρος.
Χωρίς παρεξήγηση το manual το διαβάζω πάντα και λέει μόνο για το soft reset.

 

Sorry αλλα ακόμα δεν κατάλαβα τι ακριβώς ψάχνεις και σε τι ακριβώς απέτυχα να σου απαντήσω.

Ούτε τι κάνει το κολπάκι με την registry που έγραψες.. :wacko:

TSIPOURO... connecting people...
Link to comment
Share on other sites

Ετσι γίνεται το Soft Reset. Ανοίγεις κλείνεις το ON-OFF

 

[ATTACH]11735[/ATTACH]

 

 

 

Και ετσι το Hard Reset. Ανοίγεις κλείνεις το ON-OFF έχοντας κρατημένο προς τα επάνω τον διακοπτη πλοήγησης (Τα χανεις ολα)

 

[ATTACH]11736[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Και εδω θέλω να σας ευχαριστήσω για τις συμβουλές σας. Μπήκα αδιάβαστος και φεύγω επιστήμονας στα PDA :D

 

Νομίζω οτι εξαντλήσαμε το θέμα ΜΙΟ560, 530 όσο αφορά εμένα. :X

Link to comment
Share on other sites

:worry:

τι να το κανει το Α2DP αφου το nokia HS-47 ειναι με καλωδιο?

το Α2DP χρειαζεται σε ασυρματες συνδεσεις.

 

 

Υπέθεσα οτ με τα ασύρματα δίκτυα θα ταλαιπωρηθώ και αποφάσισα να πάρω ενα συμβατικο καλώδιο. Μετά διάβασα τι είναι το A2DP ...:O

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.

Έχω αγοράσει το MIO P360 από PDAPlaza.com.

Έχω να σχολιάσω:

Το PDAPlaza έχει απίστευτη τιμή και απίστευτη εξυπηρέτηση.

Το Πακέτο του MIO P360 απογοητεύει, αφού:

Η βάση βεντούζα είναι απαράδεκτη, με περιορισμένες δυνατότητες ρύθμισης, άβολο κούμπωμα slide και είναι αρκετά ογκώδης.

Τα κουμπιά της συσκευής δεν έχουν πλέον φωτισμό και οι υπέρυθρες αφαιρέθηκαν.

Ο φορτιστής αυτοκινήτου έχει πολύ μακρύ καλώδιο και τεράστιο βύσμα για τον αναπτήρα.

Σημειώστε ότι υπήρξα κάτοχος MIO P550 και η σύγκριση γίνεται με εκείνο, το οποίο είχα βρει πολύ βολικό.

 

Μου κάνει φοβερή εντύπωση πως δεν έχω δει αυτά τα σχόλια από άλλου, αφού προσωπικά με απογοήτευσε συγκριτικά η συσκευή.

 

Στην βασική ερώτηση μου, η μπαταρία αποφορτίζεται πολύ γρήγορα. Στις 2 μέρες max! Δεν αφήνω ανοιχτά προγράμματα και το Active Sync δεν φαίνεται να ανοίγει χωρίς λόγο. Τι μπορεί να φταίει? Αντιμετωπίζουν και άλλοι το ίδιο πρόβλημα?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

YO!
Link to comment
Share on other sites

εγώ αγόρασα το Ρ560, και πριν είχα το Ρ350. Αφού είχες το 550 γιατί δεν πήρες το 560 ή κάποιο άλλο καλύτερο και πήρες το 360?

 

Η βάση που έχει για το αυτοκίνητο εμένα μου αρέσει πολύ περισσότερο από αυτή που είχε στο 350. Είναι πολύ πιο σταθερή και πιο καλή σαν κατασκευή.

 

Για τον φορτιστή μπορεί να έχεις δίκιο, δεν είναι καν σπιράλ το καλώδιο, αλλά δεν τον χρησιμοποιώ..έχω φτιάξει δικό μου φορτιστή και τον έχω χώσει μέσα στο ταμπλώ του αυτοκινήτου....φαίνεται μόνο το καλώδιο και αυτό το χώνω σε μια θήκη για cd που υπάρχει, οπότε ουσιαστικά είναι αόρατο...

 

για τη μπαταρία, δεν έχω παρατηρήσει κάτι παρόμοιο. Δεν το δουλεύω κάθε μέρα, αλλά κρατάει καμιά βδομάδα η μπαταρία του..

Link to comment
Share on other sites

Δεν πήρα το P560 γιατί με ενδιέφερε να το ΒΤ μόνο αν είχε τη δυνατότητα να λειτουργήσει ως handsfree για το κινητό μου, και το WiFi μου είναι περιττό.

 

Έχω θερμομονωτικό παρμπρίζ, κάτι αντίστοιχο με τα Γαλλικά αυτοκίνητα, με αποτέλεσμα να χρειάζομαι πολλές ρυθμίσεις στη βάση ώστε να μπορεί να ευθυγραμμιστεί η συσκευή με το ειδικό παράθυρο εκπομπής-λήψης του παρμπρίζ, πράγμα σχεδόν αδύνατο με την παρούσα βάση.

 

Για την μπαταρία, φοβάμαι μήπως είναι ελαττωματική. Λογικά δεν φταίει κάποιο πρόγραμμα…

YO!
Link to comment
Share on other sites

είσαι σίγουρος ότι κλείνουν τα προγράμματα όταν τα κλείνεις και δεν τρέχουν στο background έτσι? αν ναι και σου τελειώνει γρήγορα η μπαταρία τότε ίσως όντως να έχει πρόβλημα.

 

η καλύτερη λύση για το GPS θα ήταν να πάρεις κάποιο PDA χωρίς GPS και να πάρεις κεραία GPS εξωτερική με BT.

Εναλλακτικά μπορείς να συνδέσεις και στο 360 εξωτερική κεραία με καλώδιο, για να έχεις καλή λήψη :)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Στην βασική ερώτηση μου, η μπαταρία αποφορτίζεται πολύ γρήγορα. Στις 2 μέρες max! Δεν αφήνω ανοιχτά προγράμματα και το Active Sync δεν φαίνεται να ανοίγει χωρίς λόγο. Τι μπορεί να φταίει? Αντιμετωπίζουν και άλλοι το ίδιο πρόβλημα?

 

Στις καινούργιες συσκευές παρατηρείται αυτό το φαινόμενο. Μετά από μερικούς κύκλους φόρτισης παρατηρείται σημαντική βελτίωση στην απόδοση της μπαταρίας.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

1)μερικες φορες η ωρα αλλαζει απο μονη της και παει μια ωρα πισω,

το εχει προσεξει κανεις αλλος?

2)οταν εχω τη συσκευη συνδεμενη με τον υπολογιστη για να φορτισει η ενδειξη

της μπαταριας μενει κολημενη π.χ. στο 42% οση ωρα και να ειναι συνεδεμενη,

και μολις την αποσυνδεσω, δειχνει την κανονικη φορτιση συνηθως μετα απο αρκετη ωρα 100%.

γιατι το κανει?

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

2)οταν εχω τη συσκευη συνδεμενη με τον υπολογιστη για να φορτισει η ενδειξη

της μπαταριας μενει κολημενη π.χ. στο 42% οση ωρα και να ειναι συνεδεμενη,

και μολις την αποσυνδεσω, δειχνει την κανονικη φορτιση συνηθως μετα απο αρκετη ωρα 100%.

γιατι το κανει?

 

Αναφέρεσαι στην ένδειξη που σου δείχνει κάποιο πρόγραμμα (πχ SPB Pocket Plus) για τη στάθμη της φόρτισης? Αν ναι, είναι κάτι που παρατηρείται δυστυχώς και δεν λύνεται ούτε με refresh των εικονιδίων παρά μόνο με ένα soft reset... :(

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεσαι στην ένδειξη που σου δείχνει κάποιο πρόγραμμα (πχ SPB Pocket Plus) για τη στάθμη της φόρτισης? Αν ναι, είναι κάτι που παρατηρείται δυστυχώς και δεν λύνεται ούτε με refresh των εικονιδίων παρά μόνο με ένα soft reset... :(

 

Πραγματι εχω το SPB Pocket Plus, ομως και η δικη του ενδειξη, επισης δεν λειτουργει, δεν αναβει καν το λαμπακι στο διακοπτη πρασινο ενω εχει φορτισει πληρως, μολις ομως το αποσυνδεσω απο τον υπολογιστη δειχνει την κανονικη ενδειξη.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

1)μερικες φορες η ωρα αλλαζει απο μονη της και παει μια ωρα πισω,

το εχει προσεξει κανεις αλλος?

 

Πηγαινε Επιλογες/Ρυθμισεις/Ρυθμισεις ωρας και τσεκαρε την ρυθμιση για θερινη ωρα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...