Jump to content

Mitac Mio P360 και Mio P560


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεία σε όλους! Εχώ αγοράσει εδώ και λίγο καιρό το Mio P560 και προς το παρόν χρησιμοποιώ μια mmc 1gb που είχα ήδη! τώρα που θέλω να αγοράσω κάρτα μνήμης SDΗC 4GB έχω την εξής απορία, αν πάρω αυτές τις πιο γρήγορες πάνω απο class 6 όπως η ultra II θα είναι συμβατή με τη συσκευή μου; κι αν είναι συμβατή μήπως θα υπάρχει μεγαλύτερη κατανάλωση μπαταρίας; ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

έχω μια Sandisk 4 GB SDHC Extreme III, η οποία είναι class 6. Θέμα διαφοράς κατανάλωσης μπαταρίας δεν τίθεται
Link to comment
Share on other sites

Γεία σε όλους! Εχώ αγοράσει εδώ και λίγο καιρό το Mio P560 και προς το παρόν χρησιμοποιώ μια mmc 1gb που είχα ήδη! τώρα που θέλω να αγοράσω κάρτα μνήμης SDΗC 4GB έχω την εξής απορία, αν πάρω αυτές τις πιο γρήγορες πάνω απο class 6 όπως η ultra II θα είναι συμβατή με τη συσκευή μου; κι αν είναι συμβατή μήπως θα υπάρχει μεγαλύτερη κατανάλωση μπαταρίας; ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια!

 

H συσκευη συμφωνα με αυτα που γραφει στις οδηγιες υποστιριζει μεχρι class 6.

η ultra II που αναφερεις δεν ειναι η γρηγοροτερη, υπαρχει η extreme III με ταχυτητα μεταφορας - εγγραφης 20 mb/sec. η καρτα μνημης οταν δουλευει σιγουρα καταναλωνει ρευμα γι αυτο πειτε μου κι εμενα που ειναι καλυτερα να περναω τα προγραμματα στην καρτα μνημης, η στην μνημη της συσκευης?

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
πειτε μου κι εμενα που ειναι καλυτερα να περναω τα προγραμματα στην καρτα μνημης, η στην μνημη της συσκευης?

 

Oti trexei sto start up tis syskevis kai exei kai today plugin, to egkathistas stin kentriki mnimi. Ta ypoloipa stin karta mnimis.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Oti trexei sto start up tis syskevis kai exei kai today plugin, to egkathistas stin kentriki mnimi. Ta ypoloipa stin karta mnimis.

 

ερωτηση τι ειναι?

1) το start up?

2)το today plugin?

3) γιατι στη θεση ρυθμισεις - αναγνωριστικο συσκευης, οτι ονομα και να δωσω δεν μπορω να φυγω οταν παταω στο οκ?

μου βγαζει ενα παραθυρο που γραφει εισαγετε ενα ονομα το οποιο ξεκινα απο ενα γραμμα που περιλαμβανει τους χαρακτηρες Α-Ζ η 0-9

4) γιατι καθε φορα που κανω τα γραμματα αγγλικα, με το που παταω ενα γραμμα ξαναγινονται ελληνικα?

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

ερωτηση τι ειναι?

1) το start up?

2)το today plugin?

3) γιατι στη θεση ρυθμισεις - αναγνωριστικο συσκευης, οτι ονομα και να δωσω δεν μπορω να φυγω οταν παταω στο οκ?

μου βγαζει ενα παραθυρο που γραφει εισαγετε ενα ονομα το οποιο ξεκινα απο ενα γραμμα που περιλαμβανει τους χαρακτηρες Α-Ζ η 0-9

4) γιατι καθε φορα που κανω τα γραμματα αγγλικα, με το που παταω ενα γραμμα ξαναγινονται ελληνικα?

 

1. Τα προγράμματα που τρέχουν αυτόματα με την ένερξη του λειτουργικού συστήματος

 

2. Οι εφαρμογές που εμφανίζονται στην αρχική οθόνη του pda

 

4. σε ποιό πληκτρολόγιο αναφέρεσαι??

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

1. Τα προγράμματα που τρέχουν αυτόματα με την ένερξη του λειτουργικού συστήματος

 

2. Οι εφαρμογές που εμφανίζονται στην αρχική οθόνη του pda

 

4. σε ποιό πληκτρολόγιο αναφέρεσαι??

:)

σ ευχαριστω για τις απαντησεις, αναφερωμαι στο πληκτρολογιο που εμφανιζει οταν γραφω στη θεση ρυθμισεις- συστημα-πληροφοριες-αναγνωριστικο συσκευης.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

για καλές μεμβράνες http://www.boxwave.com

 

για φθηνές και καλές κάρτες http://www.katerelos.gr

 

ΚΑΛΗ Η ΠΡΟΤΑΣΗ Η ΜΕΜΒΡΑΝΗ ΓΙΑ ΜΙΟ Π360 ΕΧΕΙ 17 $ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΜΩΣ ΜΕ ΤΑ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ; ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΠΟΙΟΤΙΚΗΣ ΜΕΜΒΡΑΝΗΣ ΚΑΙ ΔΕΡΜΑΤΙΝΗΣ ΘΗΚΗΣ ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το κόλλημα με την Ελλάδα ? Για αυτούς που ζουν στην επαρχία και δεν έχουν δυνατότητα να βρουν σε online ελληνικά e-shops φτηνές και αξιόπιστες λύσεις, σε χαλάει αυτό για παράδειγμα ? http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2267610#post2267610

 

αν καταφέρεις και βρεις ποιοτική λύση με 18,5 euro (όλα μέσα) σε 6 μέρες από ελληνικό κατάστημα τα παίρνω όλα πίσω

 

παιδιά ας μην μας κοροιδεύουν, δεν μπορεί ο κινέζος να σε χρεώνει μεταφορικά 4-5 $ από του διάολ.. την μάνα και ο έλληνας για 200 χιλιόμετρα 20 euro :shock::w00t:, έλεος δηλαδή

 

και άλλα παιδιά έχουν προτείνει παρόμοιες λύσεις, διάβασε προηγούμενα ποστ

mi 9 lite
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗ Η ΠΡΟΤΑΣΗ Η ΜΕΜΒΡΑΝΗ ΓΙΑ ΜΙΟ Π360 ΕΧΕΙ 17 $ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΜΩΣ ΜΕ ΤΑ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ; ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΠΟΙΟΤΙΚΗΣ ΜΕΜΒΡΑΝΗΣ ΚΑΙ ΔΕΡΜΑΤΙΝΗΣ ΘΗΚΗΣ ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ;

 

εγω εχω παραγγειλει αυτην, http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=1_99&manufacturers_id=85&products_id=3855 την γνωριζω απο το προηγουμενο ppc που ειχα και ειναι μακραν η καλυτερη τουλαχιστον απ οσες εχω δοκιμασει. το συγκεκριμενο μαγαζι δεν χρεωνει μεταφορικα.

οσο για τη θηκη την παραγγειλα απο αμερικη.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους τους συμφουρίτες

 

Αγόρασα και εγώ το mio p560 απο το pda4u.gr standalone με ελληνικά wm6 ( βλακεία έπρεπει να πάω για αγγλικά) σε καλή τιμή ( 347 euros) και απο τότε άρχισαν τα προβλήματα μου. Καινούργιος στον χώρο των PDA θα ήθελα ειλικρινά την βοήθεια σας

 

Αρχικά συνάντησα πρόβλημα στην wifi σύνδεση του p560 με το modem-router μου ( USRobotics 9108 ) στο οποίο έχω κάνει portforward για μtorrent και έχει static ip. Αρχικά PDA συνδεόταν στο router αλλά δεν είχα πρόσβαση στο internet όπως επίσης ούτε μεσω του activesync με το USB καλώδιο. Πως θα πρέπει να κάνω τις ρυθμίσεις στο PDA ωστε να συνδέομαι στο δίκτυο; στο tab προσαρμογείς ( adaptors? ) ποιος απο όλους είναι αυτός που χρειάζεται να δώσω IP για να συνδέομαι?

 

Στην συνέχεια συνάντησα μεγάλα προβλήματα με την χρήση προγραμμάτων πλοήγησης ( σπασμένων). το IGO εγκαταστάθηκε άμεσα αλλα το GPS συνδεόταν αρκετό χρόνο μετά απο την ενεργοποίηση του προγράμματος. Αλλα εκεί που τα ειδα όλα ήταν με το destinator 7. Αρχικά στην εγκατάστασή του στην main memory ( προφανώς) μου έβγαζε ότι δεν υπάρχει αρκετός χώρος διαθέσιμος. βρίσκοντας έναν όδηγο σε αλλο υποφορουμ αφού έτρεξα το main.cab μετακίνησα το φάκελο DestinatorApps στην SD και τοποθέτησα τα υπόλοιπα folders εκεί αλλά στα προγράμματα δεν το τρέχει παρα μόνο αν με τον file explorer τρέξω χειροκίνητα το αρχείο...

Θα ήθελα να παρακαλέσω να με βοηθήσετε με τις σωστές ρυθμίσεις και για το wifι και για το igo και το destinator και εαν δυνατόν κάποιος να μου στείλει links για τα σωστά προγράμματα

Επίσης ο αποθηκευτικός χώρος είναι δυνατόν να είναι μόνο 32 ΜΒ όπως φαίνεται στις ρυθμίσεις - κύρια? στα χαρακτηριστικά αναφέρεται 64 ΜB RAM και δεν θα όφειλε να τρέχει όλα τα προγράμματα

 

Σόρυ για το σεντόνι αλλά δεν βγάζω ακρη - οποιαδήποτε άποψη καλοδεχουμενη!!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Ο αποθηκευτικός χώρος της συσκευής σου είναι η ROM η οποία επεκτείνεται εύκολα με κάρτα μνήμης. Η RAM είναι η μνήμη της συσκευής σου όπως λειτουργεί και στα PC.

 

Μπορείς να βρεις τα πάντα για τα προγράμματα πλοήγησης και όχι μόνο στο ipmart-forum.com. Κατέβασε τις εκδόσεις που σε ενδιαφέρουν να δεις ποια σε ικανοποιεί περισσότερο και μετά είναι στην κρίση σου εάν πιστεύεις πως αξίζει να το αγοράσεις. Το Destinator 7 πάντως δουλεύει μια χαρά στη συσκευή σου. Βρες την έκδοση final.

 

Θα σου συνιστούσα να αντικαταστήσεις τον default file explorer της συσκευής σου με το Resco Explorer και με αυτό να φτιάξεις ένα shortcut του Destinator για να το τρέχεις από το Start/Programs. Μπορείς να βάλεις το SPB Pocket Plus για να φτιάξεις shortcut στην επιφάνεια εργασίας. Όλα τα προγράμματα θα τα βρεις στο site που σου έδωσα παραπάνω.

 

Καλή αρχή και ότι θες εδώ είμαστε.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καλά τα ελληνικά Windows; Σκέφτομαι να αγοράσω από το ίδιο κατάστημα την ελληνική έκδοση. Δε θα ήθελα αγγλικά.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλά είναι... αλλά τα αγγλικά σε αυτές τις συσκευές είναι πάντα καλύτερα. Εάν όμως θέλεις οπωσδήποτε ελληνικό μενού, να το πάρεις ελληνικό.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

To destinator λειτουργει πολυ καλα και χωρις προβληματα, και συντομευση μπορεις να κανεις και με το διαχειριστη αρχειων που εχει η συσκευη.

για το destinator βαλε στο GPS ταχ. δεδομενα στα 115200 πρωτοκολο NMEA

 

για πειτε ομως κι εμενα ρε παιδια, γιατι στην ωρα οταν βαζω αθηνα, και πατησω οκ δεν το κραταει, αλλα μου δειχνει αμεσως μετα μισινκ.

επισης γιατι καθε φορα που αλλαζω απο ελληνικα σε αγγλικα στο πληκτρολογιο

μετα απο καθε πατημα ενος γραμματος στα αγγλικα μου γυριζει απο μονο του στα ελληνικα με

αποτελεσμα για να γραψω μια αγγλικη λεξη να πρεπει να το γυρισω στα αγγλικα τοσες φορες οσες

ειναι τα γραμματα της λεξης, μηπως γνωριζει καποιος γιατι το κανει?

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω παραγγειλει αυτην, http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=1_99&manufacturers_id=85&products_id=3855 την γνωριζω απο το προηγουμενο ppc που ειχα και ειναι μακραν η καλυτερη τουλαχιστον απ οσες εχω δοκιμασει. το συγκεκριμενο μαγαζι δεν χρεωνει μεταφορικα.

οσο για τη θηκη την παραγγειλα απο αμερικη.

Την ίδια μεμβράνη αγόρασα από Shop.Brando.com με 10$ συν 3$ μεταφορικά = 13$, δηλαδή 8,70€ και παραλαβή σε 8 ημέρες.

http://shop.brando.com.hk/prod_detail.php?prod_id=02303

OnePlus 6T - Nexus 6P
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καλά τα ελληνικά Windows; Σκέφτομαι να αγοράσω από το ίδιο κατάστημα την ελληνική έκδοση. Δε θα ήθελα αγγλικά.

 

ομοιοπαθης φιλε μου, πηρα το ελληνικο και ως τωρα ολα ειναι ενταξει.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

ομοιοπαθης φιλε μου, πηρα το ελληνικο και ως τωρα ολα ειναι ενταξει.

 

Μήπως αγόρασες και τη δερμάτινη θήκη από το ίδιο κατάστημε που κάνει 23 ευρώ; Σκέφτομαι να πάρω το "πακέτο" με τη θήκη στα 358 ευρώ.

Υπάρχει περίπτωση μετά το Πάσχα να πέσουν λίγο οι τιμές;

Link to comment
Share on other sites

Την ίδια μεμβράνη αγόρασα από Shop.Brando.com με 10$ συν 3$ μεταφορικά = 13$, δηλαδή 8,70€ και παραλαβή σε 8 ημέρες.

http://shop.brando.com.hk/prod_detail.php?prod_id=02303

 

καλα κανεις και το λες φιλε, ωστε να ωφεληθουν οποιοι το διαβασουν,εγω

δυστυχως :O δεν γνωριζω αγγλικα και την πηρα απο ελλαδα http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=1_99&manufacturers_id=85&products_id=3855στη διπλη τιμη.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Μήπως αγόρασες και τη δερμάτινη θήκη από το ίδιο κατάστημε που κάνει 23 ευρώ; Σκέφτομαι να πάρω το "πακέτο" με τη θήκη στα 358 ευρώ.

Υπάρχει περίπτωση μετά το Πάσχα να πέσουν λίγο οι τιμές;

οι τιμες καθε μερα πεφτουν λιγο λιγο, την θηκη την παρειγγειλα στην αμερικη, εσυ σε που την ειδες με 23 € ?

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις σας!!

Θα ψάξω τό forum που προτείνεις athanaso77 και θα προσπαθήσω να βρώ λύσεις!!!

Θα τα ξαναπουμε με λεπτομέρειες

Το ποιο εκνευριστικό είναι να ξέρεις ότι έχεις πολύ καλό εργαλείο και να μην μπορείς να το κάνεις να δουλέψει!!!

 

Θα επανέλθω με νεότερες εμπειρίες!|!!

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία version του Destinator7 (588) για οσους ενδιαφέρονται.

 

http://rapidshare.com/files/69139073/Destinator_v7.0.0.588.11.zip.html

 

Και το Forum της NGI

 

http://www.navimania.gr/

Link to comment
Share on other sites

οι τιμες καθε μερα πεφτουν λιγο λιγο, την θηκη την παρειγγειλα στην αμερικη, εσυ σε που την ειδες με 23 ?

Στο ΡDA4U. 23 ευρώ η θήκη, 345 το Μio και αν τα πάρεις και τα δύο μαζί 358 ευρώ. Μάλλον το πακέτο θα πάρω.

Link to comment
Share on other sites

οι τιμες καθε μερα πεφτουν λιγο λιγο, την θηκη την παρειγγειλα στην αμερικη, εσυ σε που την ειδες με 23 ?

Στο ΡDA4U. 23 ευρώ η θήκη, 345 το Μio και αν τα πάρεις και τα δύο μαζί 358 ευρώ. Μάλλον το πακέτο θα πάρω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...