Jump to content

Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η φορητότητα καλά κρατεί τελικά! Πόσο μάλλον από voda σε wind... αυτή η μονόδρομη κατεύθυνση αποκτά μεγάλη συχνότητα!

Πρόσφατα διάβασα ένα άρθρο για την φορητότητα και η μεγάλη χαμένη είναι η voda.. Εξάλλου διαφορές πλεόν στην κάλυψη δεν υπάρχουν, η wind έχει τις πιο φθηνές χρεώσεις σε καρτοκινητά... οπότε γιατί να μην το εκμεταλλευτούμε αυτό?

Θέλω κ εγώ να βάλω wind.. έχω 5-6 πακέτα σύνδεσης στο συρτάρι f2g αλλά είναι θα είναι περίεργο νομίζω το εγχείρημα.. όχι γιατί δεν θέλω να χάσω αυτόν τον αριθμό που έχω, απλά δεν έχω πειστεί ακόμα ότι η wind μπορεί να προσφέρει αυτό το κάτι παραπάνω... κ όταν συνηθίζεις κάτι, δύσκολα το αποχωρίζεσαι!

Μπορεί?

Εγω προσωπικα πιστευω μπορει.εχει ενα μικρο μειον στην αξιοπιστια αλλα κατα τα αλλα ειναι καλυτερη απο τη vodafone(τουλαχιστον σε χρεωσεις καρτοκινητης).οι υπηρεσιες της αρκετα καλες και καινοτομες και το ιδιο και η εξυπηρετηση η οποια εχει γινει παρα πολυ κακη τωρα τελευταια.αυτα.φανταζομαι βοηθησα λιγακι?

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι και εγω να κανω μια 50αρα online ανανεωση μεχρι τις 31 που ληγει.

Δεχεται ομως elektron καρτες? Γιατι μια τετοια της alpha εχω για τo internet.

Γνωριζει κανεις?

Aν περιμένεις την τελευταία ημέρα, μπορεί να μην καταφέρεις να κάνεις ανανέωση. Υπάρχουν προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Με φοβίσατε κι εμένα και μπήκα σήμερα να κάνω την ανανέωση μην τυχόν και πέσω σε πρόβλημα:

Ε, λοιπόν, πήγαν όλα τέλεια!

Από PC, με dial-up σύνδεση panafonet, με firefox, με Eurobank WWF Visa και όλα καλά!

 

Να σας ρωτήσω για τη φορητότητα:

Πρέπει να έχεις μηδεν υπόλοιπο στην προηγούμενη εταιρία αλλιώς ότι έχει περισσέψει το χάνεις έτσι;

Αλλά, αν αυτό είναι το μοναδικό κινητό σου, πώς το υπολογίζεις ακριβώς πότε θα γίνει η φορητότητα ώστε, ούτε να χάσεις τα ευρώ σου, αλλά ούτε και να μείνεις χωρίς τη δυνατότητα να κάνεις κάποια κλήση ως την τελευταία στιγμή πριν την αλλάγη αν παρουσιαστεί ανάγκη;

Αν έχεις κάνει "επέκταση υπολοίπου" (ή όπως αλλιώς λέγεται) γίνεται η φορητότητα ή μπολοκάρει γιατί χρωστάς;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ακούστε πώς έχουν τα πράματα με όσους αντιμετωπίζουν πρόβλημα με την ηλεκτρονική ανανέωση...

 

Όσοι βάζετε σωστά στοιχεία κάρτας και σας εμφανίζει το μήνυμα ότι δεν υπάρχει επικοινωνία με την τράπεζα ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων σημαίνει πολύ απλά ότι για κάποιον Α,Β λόγο σας έχει μπλοκάρει την κάρτα η Wind. Η ακυρωμένη συναλλαγή μπορεί να μην εμφανίζεται καν ακόμα και αν ζητήσετε λόγο ακύρωσης από την τράπεζά σας (μόνο στη Wind συμβαίνουν αυτά...). Δε πρόκειται να διορθωθεί αυτό ποτέ, όσες φορές και να προσπαθείτε.

 

Υπάρχει όμως λύση... Ποια είναι αυτή;

 

Πολύ απλά να ζητήσετε επανέκδοση κάρτας από την τράπεζά σας. Είναι πανεύκολη υπόθεση, γίνεται μέσα σε 2 λεπτά σε οποιοδήπτε υποκατάστημα. Αρκεί η ταυτότητά σας. Ακυρώνουν την παλιά και σας εκδίδουν καινούρια, η οποία τίθεται σε ισχύ τις αμέσως επόμενες ώρες. Η διαδικασία είναι χωρίς κόστος, ατελώς, δωρεάν, τζαμπέ βρε αδερφέ.

 

Αυτό έκανα και εγώ και επιτέλους μπορώ και κάνω ανανέωση. Μέχρι βέβαια να μου «κόψουν» και αυτή την κάρτα από Wind. :p

 

Σημειώνω ότι η κάρτα μου είναι χρεωστική της Πειραιώς.

 

Απλά τα πράματα, για τα οποία δεν υπάρχει ουδεμία απαντηση από την επίσημη Wind παρόλο που έχω θέσει υποβολή ερωτήματος και τηλεφωνικά και μέσω email 3φορές... Η μόνη απάντηση που μου στείλανε στο πρώτο email ήταν (και αφού είχα δώσει εννοείται πλήρη στοιχεία μαζι με τον αριθμό μου): «Αγαπητέ συνδρομητή στείλτε μας τον αριθμό του καρτοκινητού σας.» :blink:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να το κάνουν για να μην κάνουμε ηλεκτρονικές ανανεώσεις...Τι να πω...

Απαραίτητη διευκρίνηση είναι ότι δεν είχα ξεπεράσει τα όρια που θέτουν για την ηλεκτρονική ανανέωση, δηλ. με την ίδια κάρτα μέχρι 3 ανανεώσεις την ημέρα, μέχρι 7 ανανεώσεις το μήνα, μέχρι 50€ την ημέρα ανά καρτοκινητή σύνδεση, μέχρι 100€ το μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω για τη φορητότητα:

Πρέπει να έχεις μηδεν υπόλοιπο στην προηγούμενη εταιρία αλλιώς ότι έχει περισσέψει το χάνεις έτσι;

Αλλά, αν αυτό είναι το μοναδικό κινητό σου, πώς το υπολογίζεις ακριβώς πότε θα γίνει η φορητότητα ώστε, ούτε να χάσεις τα ευρώ σου, αλλά ούτε και να μείνεις χωρίς τη δυνατότητα να κάνεις κάποια κλήση ως την τελευταία στιγμή πριν την αλλάγη αν παρουσιαστεί ανάγκη;

Αν έχεις κάνει "επέκταση υπολοίπου" (ή όπως αλλιώς λέγεται) γίνεται η φορητότητα ή μπολοκάρει γιατί χρωστάς;

 

Μολις πριν λιγο καιρο εκανα φορητοτητα στη wind και νομιζω μπορω να απαντησω σ αυτα που ρωτας. Εκανα την αιτηση τηλεφωνικα και μου εφεραν την καρτα sim στο σπιτι με κουριερ χωρις να πληρωσω τιποτα. Καποιες μερες αφου εκανα την αιτηση τους ξανατηλεφωνησα και με ενημερωσαν για τη μερα ενεργοποιησης της καρτας. Καποια στιγμη γυρω στις 11πμ εκεινη τη μερα σταματησε να λειτουργει η προηγ sim. Φανταζομαι οτι αν ειχα μαζι τη sim της wind και την εβαζα στο κινητο αμεσως θα λειτουργουσε...αλλα την ειχα ξεχασει σπιτι... :rolleyes:

Τα 0,60 ευρω που ειχα μεσα εκεινη τη μερα πανε...εξαφανιζολ! Αλλα η επεκταση υπολοιπου που ειχα κανει στο καρτοκινητο μου οσο ακομα ηταν cosmote δεν επηρεασε καθολου τη φορητοτητα. Δεν το ξερω σιγουρα, αλλα δε νομιζω να με ψαξουν απ την cosmote για 2,20 ευρω (λες;:blink:)

Link to comment
Share on other sites

...

Εκει που επισημα παρεχει διπλασιασμο ειναι στην μεταφορα απο συμβολαιο σε καρτοκινητο, επειδη ειναι "επιφοβη" κινηση αυτη, δηλαδη υπαρχει πιθανοτητα να μην συνεχισεις να κανεις χρηση του αριθμου, και απλα το κρατας σαν καρτοκινητο γιατι το ξερουν ολοι, σου κοτσαρει εναν διπλασιασμο σαν κινητρο να συνεχισεις να το χρησιμοποιεις κανονικα.

 

Προσωπικά δε μου είπαν τίποτα για διπλασιασμό της πρώτης συναλλαγής στο κατάστημα που έκανα την αίτηση για αλλαγή από συμβόλαιο σε καρτοκινητό. Το ήξερα από τα γραφόμενα στο φόρουμ. Πιθανόν να το ξέχασαν αλλά ίσως δε το λένε για να αποφύγουν τις ανανεώσεις με μεγάλα ποσά.

Link to comment
Share on other sites

εμενα σ'ενα καταστημα μου το ειπαν.. μαλλον επεσα σε καλο πωλητη.

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ακούστε πώς έχουν τα πράματα με όσους αντιμετωπίζουν πρόβλημα με την ηλεκτρονική ανανέωση...

 

Όσοι βάζετε σωστά στοιχεία κάρτας και σας εμφανίζει το μήνυμα ότι δεν υπάρχει επικοινωνία με την τράπεζα ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων σημαίνει πολύ απλά ότι για κάποιον Α,Β λόγο σας έχει μπλοκάρει την κάρτα η Wind. Η ακυρωμένη συναλλαγή μπορεί να μην εμφανίζεται καν ακόμα και αν ζητήσετε λόγο ακύρωσης από την τράπεζά σας (μόνο στη Wind συμβαίνουν αυτά...). Δε πρόκειται να διορθωθεί αυτό ποτέ, όσες φορές και να προσπαθείτε.

 

Υπάρχει όμως λύση... Ποια είναι αυτή;

 

Πολύ απλά να ζητήσετε επανέκδοση κάρτας από την τράπεζά σας. Είναι πανεύκολη υπόθεση, γίνεται μέσα σε 2 λεπτά σε οποιοδήπτε υποκατάστημα. Αρκεί η ταυτότητά σας. Ακυρώνουν την παλιά και σας εκδίδουν καινούρια, η οποία τίθεται σε ισχύ τις αμέσως επόμενες ώρες. Η διαδικασία είναι χωρίς κόστος, ατελώς, δωρεάν, τζαμπέ βρε αδερφέ.

 

Αυτό έκανα και εγώ και επιτέλους μπορώ και κάνω ανανέωση. Μέχρι βέβαια να μου «κόψουν» και αυτή την κάρτα από Wind. :p

 

Σημειώνω ότι η κάρτα μου είναι χρεωστική της Πειραιώς.

 

Απλά τα πράματα, για τα οποία δεν υπάρχει ουδεμία απαντηση από την επίσημη Wind παρόλο που έχω θέσει υποβολή ερωτήματος και τηλεφωνικά και μέσω email 3φορές... Η μόνη απάντηση που μου στείλανε στο πρώτο email ήταν (και αφού είχα δώσει εννοείται πλήρη στοιχεία μαζι με τον αριθμό μου): «Αγαπητέ συνδρομητή στείλτε μας τον αριθμό του καρτοκινητού σας.» :blink:

Δεν θα αλλάζουμε κάθε τρεις και λίγο κάρτα επειδή της κάπνισε της Wind. Άσε που δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι είναι έτσι όπως τα λες. Διότι την προηγούμενη βδομάδα έκανα συναλλαγή το μεσημέρι, και μετά προσπαθούσα όλο το απόγευμα να κάνω και δεύτερη συναλλαγή και μου έβγαζε πρόβλημα με την τράπεζα. Τελικά τα κατάφερα το βράδυ, πάντα με την ίδια κάρτα.

Και πάντα εντός των ορίων που θέτει η Wind.

Τα κλασικά, βγάζω μια υπηρεσία/προσφορά αρκετά καλή για να προσελκύσω κόσμο και να γίνει σούσουρο, αλλά όχι τόσο καλή για να συμφέρει και να βολεύει τον πελάτη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα αλλάζουμε κάθε τρεις και λίγο κάρτα επειδή της κάπνισε της Wind. Άσε που δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι είναι έτσι όπως τα λες. Διότι την προηγούμενη βδομάδα έκανα συναλλαγή το μεσημέρι, και μετά προσπαθούσα όλο το απόγευμα να κάνω και δεύτερη συναλλαγή και μου έβγαζε πρόβλημα με την τράπεζα. Τελικά τα κατάφερα το βράδυ, πάντα με την ίδια κάρτα.

Και πάντα εντός των ορίων που θέτει η Wind.

Τα κλασικά, βγάζω μια υπηρεσία/προσφορά αρκετά καλή για να προσελκύσω κόσμο και να γίνει σούσουρο, αλλά όχι τόσο καλή για να συμφέρει και να βολεύει τον πελάτη.

Mαζί σου συμφωνώ, αλλά αν την έχεις ανάγκη την υπηρεσία, τότε πας με τα νερά τους και συμβιβάζεσαι με τον παραλογισμό της. Άκρη δεν έβγαλα ούτε με την τράπεζά μου (αφού δε φαινόταν καμία συναλλαγή ακόμα και ακυρωμένη) ούτε φυσικά από την Γουίντ που δεν έδωσε ποτέ μα ποτέ πειστική απάντηση πέρα από τα κλασικά (μήπως δεν έχετε υπόλοιπο στην κάρτα, αν είστε σίγουρος ότι βάζετε τα σωστά στοιχεία κλπ π@π@ριές).

 

Με την αλλαγή της κάρτας πάντως όλα είναι οκ. Δεν με δέσμευε τίποτα με αυτήν, οπότε ήταν πανεύκολη η επανέκδοση.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά σε μια ξεχασμένη κάρτα που μου έστειλαν μηνυμα για 50% επιπλέον σε κάθε ανανέωση μέσω ιντερνετ πάει 50 + 50 οπότε ουσιαστικά διπλασιάζεται ότι βάλω;;

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να το υπολογίσεις, αλλά αν έχεις κάποιο υπόλοιπο, το μεταφέρεις σε κάποιο άλλο καρτοκινητό. ;)

 

Μιλάω για φορητότητα από Vodafone προς Wind οπότε δεν μπορεί να γίνει μεταφορά :p

 

ΜΕκανα την αιτηση τηλεφωνικα και μου εφεραν την καρτα sim στο σπιτι με κουριερ χωρις να πληρωσω τιποτα.

Τα 0,60 ευρω που ειχα μεσα εκεινη τη μερα πανε...εξαφανιζολ! Αλλα η επεκταση υπολοιπου που ειχα κανει στο καρτοκινητο μου οσο ακομα ηταν cosmote δεν επηρεασε καθολου τη φορητοτητα. Δεν το ξερω σιγουρα, αλλα δε νομιζω να με ψαξουν απ την cosmote για 2,20 ευρω (λες;:blink:)

 

Σε ευχαριστώ, selena! Ήσουν κατατοπιστική! Πιστεύω ότι όπως έπραξε η cosmote θα πράξει και η Vodafone.

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση που μπορει να εχει ξαναγινει και αν ναι............δεν την προσεξα1!

 

η προσφορα των 1000 λεπτων ισχυει μονο για f2go απλο η και για τα f2go 1, 2, 3, κτλ......?????€

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση που μπορει να εχει ξαναγινει και αν ναι............δεν την προσεξα1!

 

η προσφορα των 1000 λεπτων ισχυει μονο για f2go απλο η και για τα f2go 1, 2, 3, κτλ......?????€

για όλα τα f2g! :-)

Link to comment
Share on other sites

για όλα τα f2g! :-)

 

Ευχαριστω!!!!

-----------------------------------------------------------------------------

 

Σημερα (Κυριακη) προσπαθησα γραφτηκα στο site Wind και εκανα την ανανεωση με το 50% μπονους.

Η ανανεωση εγινε με Visa Electron Πειραιως χωρις ιδιατερες δυσκολιες!

 

Μια σκεψη που εκανα (και μπορει και να ισχυει) για οσους εχουν προβλημα ειναι...................

να προσπαθουν να κανουν την ανανεωση ΟΧΙ σε ωρες αιχμης που γενικα τα συστηματα ειναι υπερφορτωμενα!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά σε μια ξεχασμένη κάρτα που μου έστειλαν μηνυμα για 50% επιπλέον σε κάθε ανανέωση μέσω ιντερνετ πάει 50 + 50 οπότε ουσιαστικά διπλασιάζεται ότι βάλω;;

 

Ετσι ακριβώς.:)

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Aντίστοιχη υπηρεσία με το MyAccount της Βόνταφον και της Κοσμοτέ για καρτοκινητά έχει η Γουίντ; :confused: Να μπορούμε δηλαδή να χειριζόμαστε υπηρεσίες, λογαριασμό, υπόλοιπο, κλήσεις μέσω ίντερνετ.
Link to comment
Share on other sites

To 50% επιπλεον στην ηλεκτρονικη ανανεωση μεχρι ποτε ισχύει? Ειναι για παντα? Συμφερει να κανω φορητοτητα απο a la carte? (μιλαω περισσοτερο με αριθμο vodafone συμβολαιο) Τι λέτε???
Link to comment
Share on other sites

To 50% επιπλεον στην ηλεκτρονικη ανανεωση μεχρι ποτε ισχύει? Ειναι για παντα? Συμφερει να κανω φορητοτητα απο a la carte? (μιλαω περισσοτερο με αριθμο vodafone συμβολαιο) Τι λέτε???

Δεν έχει ημερομηνία λήξης το μπόνους στην ηλεκτρονική ανανέωση. Επ' αόριστον είναι. Κάποιοι είπαν ότι είναι 31/03, αλλά δεν έχει επιβεβαιωθεί αυτό από πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Aντίστοιχη υπηρεσία με το MyAccount της Βόνταφον και της Κοσμοτέ για καρτοκινητά έχει η Γουίντ; :confused: Να μπορούμε δηλαδή να χειριζόμαστε υπηρεσίες, λογαριασμό, υπόλοιπο, κλήσεις μέσω ίντερνετ.

Όχι, δεν έχει!

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Η WIND ΕΛΛΑΣ Τηλεπικοινωνίες Α.Ε.Β.Ε. ανακοινώνει την παράταση της εμπορικής διάθεσης της υπηρεσίας συνδρομητών καρτοκινητής τηλεφωνίας WIND F2G, η οποία προσφέρει 50 δωρεάν λεπτά ομιλίας και 50 δωρεάν SMS προς όλους τους εθνικούς προορισμούς με κάθε ανανέωση χρόνου ομιλίας, έως 31/5/2009.

 

Ο δωρεάν χρόνος ομιλίας και SMS έχει συγκεκριμένη διάρκεια ισχύος ανάλογα με την αξία ανανέωσης:

 

* Με κάθε ανανέωση αξίας 10€ έως 14,99€ ο δωρεάν χρόνος ομιλίας και SMS έχει διάρκεια ισχύος 24 ώρες

* Με κάθε ανανέωση αξίας 15€ έως 29,99€ ο δωρεάν χρόνος ομιλίας και SMS έχει διάρκεια ισχύος 7 ημέρες

* Με κάθε ανανέωση αξίας 30€ και άνω ο δωρεάν χρόνος ομιλίας και SMS έχει διάρκεια ισχύος 30 ημέρες.

 

Η υπηρεσία διατίθεται σε παλαιούς και νέους συνδρομητές καρτοκινητής τηλεφωνίας WIND F2G. Η εγγραφή στην υπηρεσία γίνεται με δωρεάν αποστολή SMS με την εντολή BONUS στο 1209 έως 31/5/2009.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...