Jump to content

Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με την ευκαιρία της συζήτησης, φίλος που τον πίεσα να φύγει από την Cosmote (συμβόλαιο) και να πάει σε f2g, θα πάει ταξίδι τον άλλο μήνα και με ρωτάει τι θα κάνει με το τηλέφωνο έξω.

 

Υπάρχει σχετικό πακέτο ή κάτι άλλο με roaming;

Link to comment
Share on other sites

Με την ευκαιρία της συζήτησης, φίλος που τον πίεσα να φύγει από την Cosmote (συμβόλαιο) και να πάει σε f2g, θα πάει ταξίδι τον άλλο μήνα και με ρωτάει τι θα κάνει με το τηλέφωνο έξω.

 

Υπάρχει σχετικό πακέτο ή κάτι άλλο με roaming;

 

Θελω τα φώτα σας.

Σε επικείμενο ταξίδι στη Κων/πολη μπορώ να χρησιμοποιήσω το ιντερνετ απο πακέτο ?

Πχ . 5 ευρω 1000 mb ??

Και αν οχι πως μπορώ να το χρησιμοποιήσω με μια αλφα χρέωση ???

 

Καλύτερη λύση γιατί η Τουρκία είναι εκτός ΕΕ και οι χρεώσεις ροαμινγκ είναι φωτιά, είναι η αγορά τοπικής κάρτας με ίντερνετ και κλήσεις voip. Η η αγορά μιας φρογκ και προσωρινή εκτροπή, μέχρι την αγορά τοπικής.

Ρωτήστε τους γνωστούς σας για λεπτομέρειες στα πακέτα.

Link to comment
Share on other sites

Αγορά μιας Φρόγκ για Τουρκία δεν παίζει :Για όλα τα δίκτυα των χωρών εκτός Ευρωζώνης

Προσφορά για όλες τις υπηρεσίες έως 31/1/2014 0,039 €/10KB κοντολογής 3,9 ευρώ για 1 ΜΒ.....

Η λύση λέγεται Daily travel pack by Vodafone.

 

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=6611

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος θα πάει Ευρώπη και συγκεκριμένα Γαλλία.

Η Wind δεν έχει κάποιο πακέτο για τα καρτοκινητά;

Link to comment
Share on other sites

Αγορά μιας Φρόγκ για Τουρκία δεν παίζει :Για όλα τα δίκτυα των χωρών εκτός Ευρωζώνης

Προσφορά για όλες τις υπηρεσίες έως 31/1/2014 0,039 €/10KB κοντολογής 3,9 ευρώ για 1 ΜΒ.....

Η λύση λέγεται Daily travel pack by Vodafone.

 

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=6611

Ναι δίκιο έχεις..... Δεν το πρόσεξα.

 

Ρίξε μια ματιά εδώ για Τουρκία

http://www.turkeytravelplanner.com/details/Communications/InternetAccess.html

http://www.mobal.com/products/world-phone-basic-purchase/

 

Μάλλον μια σύνδεση voip κάνε και δεν έχεις πρόβλημα.

Για τα υπόλοιπα Skype κλπ

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι πιστεύετε ότι όλοι οι κάτοχοι κινητών έχουν τις ίδιες γνώσεις με μερικούς που φαίνεται ότι γνωρίζουν περισσότερα.

Δεν είναι, όμως, αυτή η πραγματικότητα.

 

Όσο καιρό είχα συμβόλαιο, δεν είχα πρόβλημα στις εξόδους μου είτε στην Ευρώπη είτε στον υπόλοιπο πλανήτη. Τώρα, με το καρτοκινητό δεν γνωρίζω πως θα λειτουργήσω τόσο εγώ όσο και ο φίλος μου που δεν σκαμπάζει πολλά και με ρωτάει πως θα τηλεφωνεί και θα του τηλεφωνούν όσο διάστημα θα βρίσκεται στη Γαλλία.

 

Ζητάω απλή λύση αφού έχω ψάξει στο site της Wind και δεν βρήκα απάντηση στο θέμα roaming στα καρτοκινητά.

Και, φυσικά, δεν είναι λύση το Skype ή το Whatsup σε κάποιον που δεν τα έχει χρησιμοποιήσει ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν φεύγεις αύριο ρίξε μια ματιά να δεις τι παίζει. Το ίντερνετ είναι πανάκριβο στο ροαμινγκ. Για κλήσεις δεν έχεις πρόβλημα.

Αγόρασε μια τοπική "f2g" για ιντερνέτ. Για πολύ μπλα μπλα μάθε τις εφαρμογές που χρησιμοποιούν όλοι. 10 λεπτά υπόθεση είναι. Αν νοσταλγεις τις εποχές που εσκαγες 200άρια για λογαριασμούς, βάλε 200€ στο f2g και έφυγες.

Πόσες μέρες θα μείνεις?

Η λειτουργία είναι ίδια με του συμβολαίου. Απλώς εδώ τα πληρώνεις προκαταβολικά.

Κι αν τελειώσουν γεμίζεις ονλαιν.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις δεν ενδιαφέρεται για internet στην E.Ε δεν χρειάζεται πακέτο

0,29 η εξερχόμενη και 0,09 η εισερχόμενη δεν είναι πολλά για μικρή χρήση

Αλλά καλύτερα να μας πέρνουν τηλέφωνο παρά να πέρνουμε

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και τους δύο για τις πληροφορίες και ξαναλέω ότι δεν πρόκειται για μένα αλλά για κολλητό φίλο που τον παρέσυρα στο καρτοκινητό από το συμβόλαιο που είχε και δεν γνωρίζει τίποτε από αυτά και θα μείνει 8-10 μέρες.

Αν εξαιρέσουμε το ίντερνετ (σε πρώτη φάση), α) (pavlitakis1) απλά φορτίζεις την κάρτα από εδώ, αν κατάλαβα καλά, και με το (ικανό) υπόλοιπο που έχεις αντιμετωπίζεις τις εισερχόμενες/εξερχόμενες; και β) (Vasileios) που βρίσκω αυτές τις τιμές γιατί στις "βασικές χρεώσεις" βρήκα άλλες.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, φορτώνεις λεφτά η αν τελειώσουν, ζητάς κάποιο φίλο να σου βάλει σ ένα κατάστημα η ονλαιν με πιστωτική ο ίδιος. Δώστε βάση σε wifi που υπάρχουν παντού και δωρεάν έξω. Αλλά Βέβαια απαιτείται σμαρτφον και εφαρμογές.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι.

Με αναζήτηση βρήκα τις χρεώσεις περιαγωγής για f2g και δεν είναι τρομερές (0,295/λεπτό).

Ελπίζω να ισχύουν και σήμερα (γράφει 10/4/2013)

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι.

Με αναζήτηση βρήκα τις χρεώσεις περιαγωγής για f2g και δεν είναι τρομερές (0,295/λεπτό).

Ελπίζω να ισχύουν και σήμερα (γράφει 10/4/2013)

 

Στην καρτοκινητή ισχύει το Wind Roamer!

 

"Συγκεκριμένα οι εξερχόμενες κλήσεις από κι εντός ΕΕ χρεώνονται τώρα με μόνο 0,45€ αντί για 0,82€ για τα πρώτα τρία λεπτά ομιλίας και μετά με 0,0057€ ανά δευτερόλεπτο. Οι εισερχόμενες κλήσεις εντός ΕΕ (διάρκειας μέχρι 30 λεπτών), τώρα χρεώνονται μόνο με 0,45€ αντί για 0,82€ ανά κλήση. Η υπηρεσία ενεργοποιείται δωρεάν, χωρίς μηνιαίο πάγιο!

 

Ισχύει για τους συνδρομητές συμβολαίου W, WIND to ALL, Καρτοσύνδεσης και συνδρομητές Καρτοκινητής WIND & Q CARD, με αποστολή γραπτού μηνύματος ‘ROAMER ΝΑΙ’ στο 1284 ή καλώντας στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών (με χρέωση στο 1260 για συνδρομητές συμβολαίου και καρτοκινητής WIND και στο 1222 για Q Card)."

 

Για Data... 0,512€/MB (0,0005x1024KB)

 

Πάντως με λίγα λεφτά παίρνεις μια κάρτα τύπου "f2g" της χώρας που επισκέπτεσαι και δεν πληρώνεις Roaming!

 

Αν θέλεις η κάρτα έρχεται στο σπίτι σου... http://www.ritesim.com/

Ή αν θέλεις να μάθεις τις prepaid κάρτες της χώρας που θα επισκεφτείς http://www.prepaidgsm.net/en/operators.php

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για το πλήρες και εμπεριστατωμένο post.

 

Παραμένει, όμως, το μπάχαλο με τις πληροφορίες που δίνει το site στο θέμα αυτό.

Με αναζήτηση "roaming" έβγαλε ένα κατεβατό από άρθρα, με διαφορετικές ημερομηνίες (τι εξυπηρετούν άραγε), και κράτησα την τελευταία, όπως είναι λογικό. Αλλά έρχεται το Wind Roamer (που μάλλον υπερκαλύπτει όλα τα προηγούμενα, αν και δεν έχει ημερομηνία όπως τα προηγούμενα) και ο ταλαίπωρος συνδρομητής δεν μπορεί να καταλάβει ποιο τελικά ισχύει.

 

Τελικά, συμπεραίνω ότι για το φίλο που δεν "νογάει" πολλά με το iphone που έχει, η καλλίτερη λύση για το ταξίδι που θα κάνει είναι α) να φορτώσει με χρήματα το λογαριασμό του πριν φύγει και β) να αποφύγει τη χρήση ίντερνετ. Όταν ταξιδέψω πάλι στο εξωτερικό, τώρα ξέρω πως θα αντιμετωπίσω το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω φοιτητικο πακέτο με 1 gb δεδομένα που λήγει στις 17 Μαρτίου. Επειδή μου έληγε ο διπλασιασμός χρημάτων λογω ανανέωσης σε κατάστημα, ενεργοποίησα το πακέτο με τα 1000 mb δεδομένων με λήξη στις 23 Μαρτίου.

παρατηρώ ότι αντι να καταναλώνει τα δεδομένα απο το φοιτητικό, καταναλώνει του πακέτου αν και ληγει μεταγενέστερα. Είναι λογικό αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Εχω φοιτητικο πακέτο με 1 gb δεδομένα που λήγει στις 17 Μαρτίου. Επειδή μου έληγε ο διπλασιασμός χρημάτων λογω ανανέωσης σε κατάστημα, ενεργοποίησα το πακέτο με τα 1000 mb δεδομένων με λήξη στις 23 Μαρτίου.

παρατηρώ ότι αντι να καταναλώνει τα δεδομένα απο το φοιτητικό, καταναλώνει του πακέτου αν και ληγει μεταγενέστερα. Είναι λογικό αυτό;

 

γενικά κάνει πολλά τέτοια κουλά η wind.. και εγώ ενεργοποίησα τις προάλλες ένα πακέτο με λεπτά γιατί μου είχαν μείνει 60 και είπα μην τα ξοδέψω και δεν το προσέξω.. και επειδή ήταν λεπτά μπόνους παρόλο που λήγουν 13/3 μου καταναλώνει πλέον από αυτά που λήγουν 29/3

ενώ στο σαιτ της λέει ότι καταναλώνονται αυτά που λήγουν νωρίτερα.. κάπου το χάνει αν αφορούν ίδιο πρόγραμμα αλλά διαφορετικές ονομασίες πακέτων να το πω;

Cats are like Music:

It's foolish to try to explain their worth

to those who don't appreciate them :kitty:

Link to comment
Share on other sites

Εχω φοιτητικο πακέτο με 1 gb δεδομένα που λήγει στις 17 Μαρτίου. Επειδή μου έληγε ο διπλασιασμός χρημάτων λογω ανανέωσης σε κατάστημα, ενεργοποίησα το πακέτο με τα 1000 mb δεδομένων με λήξη στις 23 Μαρτίου.

παρατηρώ ότι αντι να καταναλώνει τα δεδομένα απο το φοιτητικό, καταναλώνει του πακέτου αν και ληγει μεταγενέστερα. Είναι λογικό αυτό;

 

Θα ξέρετε ότι τα δώρα τρώγονται πρώτα. Αυτός είναι και ο λόγος που δίνονται. Αν δεν είναι από δώρα καταναλωνονται αυτά που λήγουν πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Θα ξέρετε ότι τα δώρα τρώγονται πρώτα. Αυτός είναι και ο λόγος που δίνονται. Αν δεν είναι από δώρα καταναλωνονται αυτά που λήγουν πρώτα.

 

δεν είναι έτσι.. γιατί εμένα το δώρο μπόνους από την ενεργοποίηση ονλαιν πακέτου λήγει 13/3 κι όμως τρώει από το κανονικό πακέτο που λήγει στις 29/3

Cats are like Music:

It's foolish to try to explain their worth

to those who don't appreciate them :kitty:

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι έτσι.. γιατί εμένα το δώρο μπόνους από την ενεργοποίηση ονλαιν πακέτου λήγει 13/3 κι όμως τρώει από το κανονικό πακέτο που λήγει στις 29/3

 

Αρα όπως τους κάθεται.

Link to comment
Share on other sites

Αρα όπως τους κάθεται.

 

έτσι φαίνεται.. τα έχουν μπλέξει εκεί στην wind.. αν και γενικά είχα παρατηρήσει ότι και με ίδια ημερομηνία λήξεως πάντα από το πακέτο μου έτρωγε και μετά περνούσε στο μπόνους

Cats are like Music:

It's foolish to try to explain their worth

to those who don't appreciate them :kitty:

Link to comment
Share on other sites

Βάζω 10 ευρω σε κατάστημα της WIND ,παίρνω τα 300' προς ολους +120 wind και βλέπω άλλα 200' προς όλους για 5 μέρες. Aυτα τα δωράκια της wind δεν παίζονται !!!!:)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Είδα στο λογαριασμό της wind που ήρθε να γράφει ''Η wind ανακοινώνει την εφαρμογή ΤΕΛΟΥΣ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ με ισχύ από 4 Απριλίου 2014, στις περιπτώσεις μετατροπής σύνδεσης από συμβόλαιο σε καρτοκινητό και το ποσό ορίζεται σε 15 ευρώ ανά σύνδεση''

Γιατί ρε παιδιά μόνο 15 ευρώ, βάλτε εκεί 30 ευρώ, τόση δουλειά πρέπει να κάνετε για τη μετατροπή...

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να τους κραξουμε ομαδικα μπας και βαλουνε μυαλο γιατι μαλλον μας περνανε για κοροιδα.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...