Jump to content

Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια γρήγορη ερώτηση.

Ξέρετε πώς μπορώ να πάρω βεβαiωση κατόχου καρτοκινητού;

Μου ζητάει ένας voip provider να του αποδείξω ότι είμαι πράγματι ο κάτοχος του αριθμού f2g που ισχυρίζομαι ότι είμαι

(που είμαι :-p ) για να μπορώ να χρησιμοποιήσω τον αριθμό αυτού του κινητού ως caller id σε εξερχόμενες VOIP κλήσεις.

 

Υπάρχει κανένας εύκολος/άμεσος τρόπος να πάρω αυτή τη βεβαίωση αυτοματοποιημένα ή θέλει διαδικασία;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

Πρέπει να πας σε κατάστημα της εταιρίας που ανήκει ο αριθμός με την ταυτότητα σου για να πάρεις βεβαίωση

Link to comment
Share on other sites

1. OK. Σου την δίνουν επί τόπου;

2. Δωρεάν;

thanks

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Ναι και στα 2. Είναι το ίδιο χαρτί ακριβώς με αυτό που ζητάνε οι τράπεζες για να σου ανοίξουν e-banking.
Link to comment
Share on other sites

Offtopic Στις ξένες (betamax π.χ.) ναι. Σε κάποιες ελληνικές επίσης. Αλλά όχι σε όλες. Π.χ. intertelecom ναι,

omnivoice,modulus όχι ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Θα έπρεπε να υπάρχει ένας εύκολος τρόπος αλλαγής του caller id και όχι να μπαίνουμε σε αυτήν την διαδικασία με βεβαιώσεις. Το κάνουν για να προστατεύονται από το να βάλεις έναν αριθμό caller id που δεν σου ανήκει υποθέτω.
Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Θα αξιωθούμε να δούμε κι εμείς να μεταφέρονται τυχόν υπόλοιπα που δεν έχουν καταναλωθεί στον επόμενο μήνα, από τη στιγμή που θα κάνουμε ανανέωση στο ίδιο πακέτο πριν λήξει, όπως γίνεται στις άλλες καρτοκινητές ή πάμε για φορητότητες πάλι;
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι πιο πολύ τους φοβίζει το τεχνικό κομμάτι,γι'αυτό αργούν. Όταν πειράζουν κάτι που ως τώρα λειτουργεί σωστά,γίνεται χαμός συνήθως.
Link to comment
Share on other sites

Θα το κάνουν όμως ή θα τ' αφήσουν έτσι; Για μένα πάντως είναι λόγος να αλλάξω εταιρεία - συνήθως (όχι πάντα) όλο και κάτι μου περισσεύει από λεπτά και MB, τα οποία δεν αποκλείεται να τα χρειάζομαι τον επόμενο μήνα. Βολεύει.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα εκανα μια αγορα απο τα public και μου εδωσαν ενα f2g με 100 ευρω ομιλιας.

οταν μπαινω στην εφαρμογη (my accounts) εχει ενα πεδιο το public back 2 u στο οποιο λεει οτι εαν βαλω καρτα 10 ευρω θα μπορω να παιρνω το αντιστοιχο ποσο της αγορας του public σε μοναδες.

το εχει κανει καποιος ....τι χρειαζεται να πεις στο ταμειο του public?

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεις οτι έχεις αριθμό public back2u δίνεις τον αριθμό και σε 24 ώρες σου αποδίδει την αξία αγορών σε υπόλοιπο στον αριθμό με διάρκεια ένα μήνα.

Όμως η προσφορά ήταν έως 30/09...

(Δεν ξέρω αν έχει πάρει παράταση)

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεις οτι έχεις αριθμό public back2u δίνεις τον αριθμό και σε 24 ώρες σου αποδίδει την αξία αγορών σε υπόλοιπο στον αριθμό με διάρκεια ένα μήνα.

Όμως η προσφορά ήταν έως 30/09...

(Δεν ξέρω αν έχει πάρει παράταση)

 

μου ειπε το chat οτι εχει παραταση και για τον οκτωβριο!

Link to comment
Share on other sites

Μόνο για όσους έχουν samsung κινητό. Το γιατί ο Θεός και η ψυχή τους. f56d69a2334a3c5503412aaad4077be6.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε έναν αριθμό F2G που έβαλα χρήματα πριν 3 μήνες και δεν τον χρειάζομαι και τον άφησα χωρίς ανανέωση, το υπόλοιπο λήγει αύριο 4/10.

Ισχύει ότι για έναν ακόμη μήνα θα μπορεί να δέχεται εισερχόμενες κλήσεις και στο 12 μηνο από την τελευταία ανανέωση χάνεται ο αριθμός;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε έναν αριθμό F2G που έβαλα χρήματα πριν 3 μήνες και δεν τον χρειάζομαι και τον άφησα χωρίς ανανέωση, το υπόλοιπο λήγει αύριο 4/10.

Ισχύει ότι για έναν ακόμη μήνα θα μπορεί να δέχεται εισερχόμενες κλήσεις και στο 12 μηνο από την τελευταία ανανέωση χάνεται ο αριθμός;

 

Με την παρέλευση 3μήνου στη Wind (και Q) διαγράφονται/"εξαφανίζονται" όλα όσα ενεργά πακέτα εκείνη τη στιγμή.

Ούτε πιθανές περιοδικές προσφορές μπορούν να αποδοθούν.

Ούτε καν log&win (αυτό δεν αποδίδεται σε "φίλο"/άλλο αριθμό όταν μηδενιστεί € ακόμα και να μην έχει παρέλθει το 3μηνο στο "φίλο").

 

Οπότε η μόνη χρήση τέτοιου αριθμού με παρέλευση 3μήνου στη Wind είναι για εισερχόμενες.

Οι οποίες, παρά την ανακοίνωση και αυτής της εταιρίας δεν "κόπηκαν" πρακτικά με την παρέλευση 4μηνου (όπως στην πράσινη που εφαρμόστηκε το 4μηνο και πρακτικά).

 

Οπότε (προς το παρόν) δέχεται εισερχομένες για 12 μήνες από την τελευταία "κάρτα"/ανανέωση.

Νομίζω ότι το 4μηνο στη Wind θα είναι η τελευταία από τις 3 "κύριες" εταιρίες που θα εφαρμοστεί και πρακτικά (με το νέο έτος 2018).

Link to comment
Share on other sites

Με την παρέλευση 3μήνου στη Wind (και Q) διαγράφονται/"εξαφανίζονται" όλα όσα ενεργά πακέτα εκείνη τη στιγμή.

Ούτε πιθανές περιοδικές προσφορές μπορούν να αποδοθούν.

Ούτε καν log&win (αυτό δεν αποδίδεται σε "φίλο"/άλλο αριθμό όταν μηδενιστεί € ακόμα και να μην έχει παρέλθει το 3μηνο στο "φίλο").

 

Οπότε η μόνη χρήση τέτοιου αριθμού με παρέλευση 3μήνου στη Wind είναι για εισερχόμενες.

Οι οποίες, παρά την ανακοίνωση και αυτής της εταιρίας δεν "κόπηκαν" πρακτικά με την παρέλευση 4μηνου (όπως στην πράσινη που εφαρμόστηκε το 4μηνο και πρακτικά).

 

Οπότε (προς το παρόν) δέχεται εισερχομένες για 12 μήνες από την τελευταία "κάρτα"/ανανέωση.

Νομίζω ότι το 4μηνο στη Wind θα είναι η τελευταία από τις 3 "κύριες" εταιρίες που θα εφαρμοστεί και πρακτικά (με το νέο έτος 2018).

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Και πότε ακυρώνεται/χάνεται εντελώς ο αριθμός;

Στο 12μηνο;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

οντως στη wind δεν μπηκε φραγη στο τετραμηνο. Σε ποιους αριθμους ομως? Σε οσους ηταν ηδη με μηδενισμενο υπολοιπο ή με περασμένο το 4μηνο? Ειχα εναν που ειχε ηδη μπει στον 5ο ή 6ο μηνα,και δεν μπηκε φραγη.

Σε αυτους τους αριθμους που μηδενιζουν π.χ. αυριο τι θα κανει σε ενα μηνα,μηπως σε αυτους εφαρμοστει?

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Και πότε ακυρώνεται/χάνεται εντελώς ο αριθμός;

Στο 12μηνο;

 

Συγκεκριμένα (όχι σε αυτό όπως το διατυπώνεις):

 

Η ιδιοκτησία σου "πάνω" στο συγκεκριμένο αριθμό "χάνεται" στους 13 μήνες από τελευταία "κάρτα"/ανανέωση.

Υπάρχει πιθανότητα να επαναφέρεις (την ιδιοκτησία σου πάνω στο συγκεκριμένο αριθμό) και αργότερα, με διάφορες διαδικασίες (Σίγουρα όχι διαδικτυακά/αυτοματοποιημένα, όπως πχ αν έβαζες "κάρτα" πριν την παρέλευση του 13μηνου), αλλά κανείς δε μπορεί να στο εγγυηθεί αυτό.

 

Πολύ αργότερα ο αριθμός "επιστρέφει" στην αρχική εταιρία που τον εξέδωσε αρχικά (πριν διάφορες πιθανές φορητότητες) για πιθανή επαναδιάθεση σε πελάτες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια...

εχω χασει λιγο την μπαλα με το roaming και θα παει η κοπελα μου Ιταλια για 4 μερες

βοηθηστε λιγο να κατανοησω...

 

1) Αν βαλει πακετο προς ολους... οταν ειναι Ιταλια θα μπορει να μιλαει αυτα τα λεπτα ανετα προς Ελλαδα?

2) Αν την παρω εγω θα χρεωθει?

3) Τα mb απο Ελλαδα ισχυουν εκει?

 

Σας ευχαριστω προκαταβολικα

+bobb -=azor=-
Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα (όχι σε αυτό όπως το διατυπώνεις):

 

Η ιδιοκτησία σου "πάνω" στο συγκεκριμένο αριθμό "χάνεται" στους 13 μήνες από τελευταία "κάρτα"/ανανέωση.

Υπάρχει πιθανότητα να επαναφέρεις (την ιδιοκτησία σου πάνω στο συγκεκριμένο αριθμό) και αργότερα, με διάφορες διαδικασίες (Σίγουρα όχι διαδικτυακά/αυτοματοποιημένα, όπως πχ αν έβαζες "κάρτα" πριν την παρέλευση του 13μηνου), αλλά κανείς δε μπορεί να στο εγγυηθεί αυτό.

 

Πολύ αργότερα ο αριθμός "επιστρέφει" στην αρχική εταιρία που τον εξέδωσε αρχικά (πριν διάφορες πιθανές φορητότητες) για πιθανή επαναδιάθεση σε πελάτες.

συγκεκριμενα,μετα την οριστικη λήξη/απωλεια,εχεις δικαιωμα να εκδοσεις νεα σιμ (με το αναλογο κοστος) με τον ιδιο αριθμο σαν νεα συνδεση,μεσα σε 6 μηνες.Αν περασει και αυτο το διαστημα,χανεις καθε δικαιωμα,και ο αριθμος βγαινει στην αγορα εκ νεου.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα παιδια...

εχω χασει λιγο την μπαλα με το roaming και θα παει η κοπελα μου Ιταλια για 4 μερες

βοηθηστε λιγο να κατανοησω...

 

1) Αν βαλει πακετο προς ολους... οταν ειναι Ιταλια θα μπορει να μιλαει αυτα τα λεπτα ανετα προς Ελλαδα?

2) Αν την παρω εγω θα χρεωθει?

3) Τα mb απο Ελλαδα ισχυουν εκει?

 

Σας ευχαριστω προκαταβολικα

1. ναι

2.οχι

3. ναι *εφοσον δεν υπαρχει καποιος περιορισμος οσον αφορα τη χρηση σε roaming,του πακετο mb που ενεργοποιησε

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

οντως στη wind δεν μπηκε φραγη στο τετραμηνο. Σε ποιους αριθμους ομως? Σε οσους ηταν ηδη με μηδενισμενο υπολοιπο ή με περασμένο το 4μηνο? Ειχα εναν που ειχε ηδη μπει στον 5ο ή 6ο μηνα,και δεν μπηκε φραγη.

Σε αυτους τους αριθμους που μηδενιζουν π.χ. αυριο τι θα κανει σε ενα μηνα,μηπως σε αυτους εφαρμοστει?

 

Θα το "δούμε" στην πράξη.

 

Προς το παρόν καμιά πρακτική εφαρμογή φραγής εισερχομένων με την παρέλευση 4μηνου από τελευταία "κάρτα"/ανανέωση δεν έχει εφαρμοστεί ούτε στη Wind ούτε στην κόκκινη.

Παρότι έχει παρέλθει η προθεσμία εφαρμογής τους σύμφωνα με τις ανακοινώσεις τους.

 

ΜΟΝΟ η πράσινη το έχει εφαρμόσει πρακτικά.

Link to comment
Share on other sites

Επομένως εγώ που δεν επιθυμώ αυτόν τον αριθμό, απλώς τον αφήνω χωρίς ανανέωση και σε 13 μήνες πάει, σωστά;

Δεν χρειάζεται να μεταβώ σε κατάστημα και να ζητήσω ακύρωση.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται,πιστεύω οτι εχεις το δικαίωμα να ζητήσεις διακοπή αλλά για διάφορους λόγους στο κατάστημα δεν θα μπουν στη διαδικασία να το κάνουν και θα σου πουν να το αφήσεις να λήξει.
Link to comment
Share on other sites

Επομένως εγώ που δεν επιθυμώ αυτόν τον αριθμό, απλώς τον αφήνω χωρίς ανανέωση και σε 13 μήνες πάει, σωστά;

Δεν χρειάζεται να μεταβώ σε κατάστημα και να ζητήσω ακύρωση.

 

ΝΑΙ: Στους 13 μήνες χάνεται η ιδιοκτησία σου "πάνω" στο συγκεκριμένο αριθμό. Δε κάνεις τπτ άλλο.

 

Έχει αναφερθεί "ακύρωση" ιδιοκτησίας με αίτημα , πριν το 13 μηνο, αλλά δεν επιβεβαιώνεται ότι είναι και πρακτικά εφικτό (με αποτέλεσμα δλδ) από κανέναν.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...