Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απλά απαράδεκτοι. Και με χρέωση ανά λεπτό, όπου μπορεί να τύχει να περιμένεις και κανένα τέταρτο
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Εγώ το πήρα απόφαση. Θα πληρώσω πέναλτι 50€ γιατί είχα συμβόλαιο μέχρι Ιούλιο...και άντε γεια. Ήδη έκανα αίτηση για ΟΤΕ

Αν στο συμβολαιο σου λέει οτι η κλήση προς τον αριθμο αυτό είναι δωρεάν... Και τώρα ανακοίνωσαν οτι θα χρεώνεται, θα μπορείς να φύγεις αζημιως.

Μιλα με ΕΕΤΤ και Συνήγορο Καταναλωτη.

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Μιλα με Συνήγορο Καταναλωτη.

Αν τους παρουν τηλεφωνο, δεν θα πληρωσεις ουτε πέναλντι.

Μην βιαζεσαι να πληρωσεις για να φυγεις.

"Πολλες φορές στο Ιντερνετ, βλεπουμε πραγματα που δεν ειναι αληθινα"

(Γεώργιος Καραϊσκάκης, 1824 μΧ.)

便宜不好,好的不便宜! (Γιώργος, 2014 μΧ.)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!!Εχω ένα router Thomson και ξαφνικά άναψε κοκκινο το λαμπάκι του ίντερνετ.το πρωί έμπαινα κανονικά ομως ξαφνικά άναψε κοκκινο...το έκλεισα,έκανα reset,έβγαλα ξαναέβαλα καλώδια δεν ξερω κατι παραπάνω να κανω....τι πιστευτε οτι φταίει;;

 

Υγ:Μόλις δοκίμασα να κανω κλήση στο σταθερό και λέει το τηλέφωνο του συνδρομητή που καλέσατε είναι απενεργοποιημένο. :O ο λογαριασμός είναι πληρωμενος.

 

 

ΥΓ2:Κατάφερα να επικοινωνήσω μέσω Facebook όπου μου είπαν ότι υπάρχει πρόβλημα στην ευρύτερη περιοχή και έχουν ξεκινήσει εργασίες για την αποκατάσταση (γύρω στις 3 ώρες).Εξαιρετικη η εξυπηρέτηση μέσω Facebook και πολυ γρήγορη.

Edited by George6633
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!!Εχω ένα router Thomson και ξαφνικά άναψε κοκκινο το λαμπάκι του ίντερνετ.το πρωί έμπαινα κανονικά ομως ξαφνικά άναψε κοκκινο...το έκλεισα,έκανα reset,έβγαλα ξαναέβαλα καλώδια δεν ξερω κατι παραπάνω να κανω....τι πιστευτε οτι φταίει;;

 

Υγ:Μόλις δοκίμασα να κανω κλήση στο σταθερό και λέει το τηλέφωνο του συνδρομητή που καλέσατε είναι απενεργοποιημένο. :O ο λογαριασμός είναι πληρωμενος.

 

 

ΥΓ2:Κατάφερα να επικοινωνήσω μέσω Facebook όπου μου είπαν ότι υπάρχει πρόβλημα στην ευρύτερη περιοχή και έχουν ξεκινήσει εργασίες για την αποκατάσταση (γύρω στις 3 ώρες).Εξαιρετικη η εξυπηρέτηση μέσω Facebook και πολυ γρήγορη.

Να ζητησεις ποσοστιαία μείωση παγίου για όσο διαστημα δεν εχεις τις παροχές για τις οποιες πληρωνεις, το δικαιουσαι.

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Να ζητησεις ποσοστιαία μείωση παγίου για όσο διαστημα δεν εχεις τις παροχές για τις οποιες πληρωνεις, το δικαιουσαι.

 

Με ποιον τρόπο μπορω να το ζητησω;;

Link to comment
Share on other sites

Με ποιον τρόπο μπορω να το ζητησω;;

 

Ακόμα χαλασμένο είναι, σε μένα είχε βλάβη κάτι μέρες πίσω τώρα αλλά το επισκεύασαν αυθημερόν ήταν της περιοχής μάλιστα μου ήρθε και sms που ζητούσε κατανόηση.

Τους πήρες τηλέφωνο (εγώ όχι έλειπα) στο πενταψήφιο νούμερο καλό είναι να ξέρουν, λογικά αν είναι μέρες θα έχεις έκπτωση ίσως χρειάζεται να το ζητήσεις αλλά αν δεν δεις την ανάλογη έκπτωση και είναι μέρες ζήτα τη σε επόμενο λογαριασμό σου.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα χαλασμένο είναι, σε μένα είχε βλάβη κάτι μέρες πίσω τώρα αλλά το επισκεύασαν αυθημερόν ήταν της περιοχής μάλιστα μου ήρθε και sms που ζητούσε κατανόηση.

Τους πήρες τηλέφωνο (εγώ όχι έλειπα) στο πενταψήφιο νούμερο καλό είναι να ξέρουν, λογικά αν είναι μέρες θα έχεις έκπτωση ίσως χρειάζεται να το ζητήσεις αλλά αν δεν δεις την ανάλογη έκπτωση και είναι μέρες ζήτα τη σε επόμενο λογαριασμό σου.

Το εφτιαξαν είχε γενικό πρόβλημα στην γύρω περιοχή... 3-4 ώρες εμεινα χωρίς ίντερνετ και τηλεφωνο

Link to comment
Share on other sites

Πήγα εχτές να πληρώσω τα 2 σταθερά που έχω κ της το είπα αυτό με την χρέωση κλήσης στην εξυπερετηση!

Μου έδωσε αυτό τον αριθμό ο οποίος είναι δωρεάν :

800 100 1112 !!

IPhone pro max /note 10 plus ,ipad pro 11 & MacBook pro :love:
Link to comment
Share on other sites

Άκουσα ότι σταδιακά όλοι οι πάροχοι θα γίνουν voip. Έχετε ακούσει κάτι για την Forthnet;
Link to comment
Share on other sites

Πήγα εχτές να πληρώσω τα 2 σταθερά που έχω κ της το είπα αυτό με την χρέωση κλήσης στην εξυπερετηση!

Μου έδωσε αυτό τον αριθμό ο οποίος είναι δωρεάν :

800 100 1112 !!

 

Εμενα όποτε παίρνω για κάτι μου λενε το κοιταμε και σας καλουμε σε 5 λεπτα. Οπότε δεν χρεωνομαι.

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα πως και οι άλλοι πάροχοι, Wind, Vodafone και Cyta εχουν χρέωση στην εξυπηρέτηση πελατών. Μονό ο ΟΤΕ δεν έχει που ουτως η αλλως τον πληρωνεις χρυσό χωρίς λόγο.

 

Παντως οσον αφορα την εμπειρία μου με Forthnet, 2 φορες που χρειάστηκα βοήθεια, έγινε αυτό που περιγράφει ο Kikk

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Άκουσα ότι σταδιακά όλοι οι πάροχοι θα γίνουν voip. Έχετε ακούσει κάτι για την Forthnet;

Εχθές μίλησα γιατί περίμενα ενεργοποίηση μιας και πέρασα στο δίκτυο τους και είχαν μαύρα μεσάνυχτα. Δεν γνωρίζουν κάτι. (Προσωπικά δεν επιθυμώ voip)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά καλησπέρα, είμαι κάτοχος Forthnet Super Play και έχω vdsl 50. Είμαι πολύ ευχαριστημένος απο τη γραμμή, ταχυτητα σταθερότητα κτλ. Εχω όμως όμως μια απορία, επειδή παίζω διάφορα online games, μπορώ να ζητήσω από την Forthnet fastpath? Ξερετε αν παρέχει αυτή την υπηρεσία? Επίσης, θα κάνει αυτό την γραμμή μου πιο ασταθή από άποψη αποσυνδέσεων?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εκανα και εγω fastpath, δεν μου εκανε αποσυνδεσεις αλλα εχασα σε ταχυτητα, απο τα 8,3 που ειχα της περισσοτερες φορες οταν ενεργοποιησα το fastpath επεσα στα 6,5-7 οποτε μετα απο 10 ημερες απενεργοποιησα το fastpath. Η περιοχη μου δεν εχει vdsl

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα -καλό σαβατοκύριακο.Η Φορθνετ Forthnet πακέτο με τη Nova .Δεν είναι άδικο να μην εξυπηρετούνται όλες οι περιοχές τησ χωρας? εδω που βρίσκομαι δεν υπάρχει τηλεφωνία FORTHNET.κΑΙ ΔΕΝ υπάρχει προοπτική μάλλον...κρίμα κρίμα..
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
παιδια ερωτηση sos αν έχει καποιος forthnet συμβολαιο αοριστου χρόνου και σε παρουν τηλεφωνο και σου κανουν καλυτερη προσφορά για ανανεωση και την δεχτεις τηλεφωνικά και στην ενεργοποιήσουν δεν ισχύουν οι 14 μέρες δικαιώματος υπαναχωρησης επειδή ήταν τηλεφωνική η η ανανέωση;;;;
Link to comment
Share on other sites

στο ίδιο σπίτι,με ίδιες καλωδιώσεις, με ΟΤΕ συγχρόνιζα πάντα 16-18 χωρίς απώλιες ποτέ (δηλαδή στο speedtest έβγαζε την ίδια ταχύτητα) ενώ με forthnet κάθε μέρα θα πέσει για 5 λεπτά το internet με το router να λέει ότι συγχρονίζω στα 16,8 και το speedtest να έχει 14,3 και pings στο θεό.. απλά περιμένω να τελιώσει το συμβόλαιο..:ninja:

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

στο ίδιο σπίτι,με ίδιες καλωδιώσεις, με ΟΤΕ συγχρόνιζα πάντα 16-18 χωρίς απώλιες ποτέ (δηλαδή στο speedtest έβγαζε την ίδια ταχύτητα) ενώ με forthnet κάθε μέρα θα πέσει για 5 λεπτά το internet με το router να λέει ότι συγχρονίζω στα 16,8 και το speedtest να έχει 14,3 και pings στο θεό.. απλά περιμένω να τελιώσει το συμβόλαιο..:ninja:

 

ιδια προβλήματα και εγω. Χωρις να αλλαξω κατι στην καλωδιωση η στον εξοπλισμο μου, μονιμες διακοπες, και αργες ταχύτητες.. και η εξυπηρετηση ολο ειρωνιες και εξυπνάδες....2 μηνες ακομη και μετα χαιρετισματα

Link to comment
Share on other sites

στο ίδιο σπίτι,με ίδιες καλωδιώσεις, με ΟΤΕ συγχρόνιζα πάντα 16-18 χωρίς απώλιες ποτέ (δηλαδή στο speedtest έβγαζε την ίδια ταχύτητα) ενώ με forthnet κάθε μέρα θα πέσει για 5 λεπτά το internet με το router να λέει ότι συγχρονίζω στα 16,8 και το speedtest να έχει 14,3 και pings στο θεό.. απλά περιμένω να τελιώσει το συμβόλαιο..:ninja:

 

Eχεις αλλο modem ομως να φανταστω! Επισης μπορει να εχεις και εξωτερικο προβλημα στο κυκλωμα της forthnet. Το να αποσυγχρονιζει καθε μερα κατι συμβαινει. Αν δεν τους πιεσεις να το κοιταξουν δε θα λυθει το προβλημα.

 

Αλλα παντως να ξερεις το modem παιζει ρολο εγω στη γραμμη μου οταν αλλαζω modem ή router αλλαζει και η ευσταθεια της οπως και ο συγχρονισμος της. Μηπως εχεις χαμηλο SNR και πρεπει να στο ανεβασουν λιγο;

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Eχεις αλλο modem ομως να φανταστω! Επισης μπορει να εχεις και εξωτερικο προβλημα στο κυκλωμα της forthnet. Το να αποσυγχρονιζει καθε μερα κατι συμβαινει. Αν δεν τους πιεσεις να το κοιταξουν δε θα λυθει το προβλημα.

 

Αλλα παντως να ξερεις το modem παιζει ρολο εγω στη γραμμη μου οταν αλλαζω modem ή router αλλαζει και η ευσταθεια της οπως και ο συγχρονισμος της. Μηπως εχεις χαμηλο SNR και πρεπει να στο ανεβασουν λιγο;

 

router ναι είναι αυτό που σου δίνουν με καινούρια σύνδεση, έιναι ένα technicolor της κακιάς ώρας που το wifi του είναι τόσο αδύναμο που σε διπλανό δωμάτιο πρέπει να κάνεις φανουρόπιτα για να φορτώσει σελίδα.. όσο για αυτό το snr εξήγησε το λίγο :O

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

router ναι είναι αυτό που σου δίνουν με καινούρια σύνδεση, έιναι ένα technicolor της κακιάς ώρας που το wifi του είναι τόσο αδύναμο που σε διπλανό δωμάτιο πρέπει να κάνεις φανουρόπιτα για να φορτώσει σελίδα.. όσο για αυτό το snr εξήγησε το λίγο :O

 

Σε πολυ γενικο επιπεδο και να μην κανουμε αναλυση σηματων. To SNR επηρεαζει την ταχυτητα, οσο πιο χαμηλο ειναι (~6) τοσο πιο γρηγορη ειναι μεν η συνδεση αλλα με περισσοτερα προβληματα συγχρονισμου. Σε αυτες τις περιπτωσεις το ανεβαζουν καπως (~7). Μπορεις να δεις ποσο ειναι μεσα απο το interface του router σου. Signal to Noise Ratio.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...