Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γνωρίζει κάποιος αν ή fothnet έχει δικό της δίκτυο στην Τήνο; Πληρώνεις πάγιο ΟΤΕ+ πάγιο fothnet ή μόνο στη fothnet ;

 

http://www.forthnet.gr/NewsList.aspx?a_id=424

 

βαλε οτι στοιχεια ξερεις εδω και σου λεει αν υπαρχει ιδιοκτητο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Και μέσα σε όλα η πληρωμή λογαριασμού μέσω winbank έχει πλέον προμήθεια 0,5€. Μπορεί να είναι θέμα τράπεζας αλλά μπορεί να έχει να κάνει και με συμφωνία με την forthnet...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μένω Νέα Κρήνη, Θεσ/νίκη και θέλω να σας αναφέρω μια πρόσφατη εμπειρία μου. Είμαι συνδρομητής στο forthnet 3play full, δεν είναι πρόγραμμα εμπορικά διαθέσιμο αλλά μία προσφορά δεδομένου ότι είμαι συνδρομητής στη forthnet πάνω από 7 χρόνια. Το λοιπόν, η ταχύτητα που έχω στο ίντερνετ μετά βίας πάει πάνω από 5mbps με θόρυβο γραμμής στα 46db, αυτό το θεωρούσα λογικό μιας και από την εταιρία που έλεγαν πως είμαι μακρυά από το κέντρο κτλ, έχουμε ελέγξει εσωτερική και εξωτερική καλωδίωση και ήταν όλα κανονικά. Μια μέρα, λοιπόν, πάω σε γείτονα που μένει στο ίδιο κτίριο με μένα (2 ορόφους πιο πάνω) για να τον βοηθήσω σε κάτι τεχνικά θέματα στον υπολογιστή του. Αυτός έχει οτε, 24αρι ... μπαίνω από περιέργεια στο μενού του ρουτερ του... και βλέπω μια ταχύτητα στα 19mbps και θόρυβο γραμμής 7db...και έμεινα. Είναι δυνατόν στο ίδιο κτίριο να υπάρχουν τέτοιες διαφορές στην ταχύτητα (αφού το ίδιο καλώδιο καταλήγει στο κτίριο) και να οφείλεται στον πάροχο (το καφάο του οτε είναι σε απόσταση ενός οικοδομικού τετραγώνου από την οικοδομή μου); Δηλαδή τι κάνει ο οτε και δίνει τέτοια ταχύτητα που δεν το κάνει η forthnet; και το αστείο της υπόθεσης είναι πως νόμιζα τόσον καιρό πως στην περιοχή μου γενικά έχουμε χαμηλές ταχύτητες..που η πράξη το διαψευδεί βέβαια. Γιατί τέτοιες διαφορές στη ταχύτητα...δεν μπορώ να καταλάβω.

 

Ευτυχώς δεν δεσμεύομαι από κάποιο συμβόλαιο/σύμβαση οπότε έχω τη δυνατότητα να φύγω.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μένω Νέα Κρήνη, Θεσ/νίκη και θέλω να σας αναφέρω μια πρόσφατη εμπειρία μου. Είμαι συνδρομητής στο forthnet 3play full, δεν είναι πρόγραμμα εμπορικά διαθέσιμο αλλά μία προσφορά δεδομένου ότι είμαι συνδρομητής στη forthnet πάνω από 7 χρόνια. Το λοιπόν, η ταχύτητα που έχω στο ίντερνετ μετά βίας πάει πάνω από 5mbps με θόρυβο γραμμής στα 46db, αυτό το θεωρούσα λογικό μιας και από την εταιρία που έλεγαν πως είμαι μακρυά από το κέντρο κτλ, έχουμε ελέγξει εσωτερική και εξωτερική καλωδίωση και ήταν όλα κανονικά. Μια μέρα, λοιπόν, πάω σε γείτονα που μένει στο ίδιο κτίριο με μένα (2 ορόφους πιο πάνω) για να τον βοηθήσω σε κάτι τεχνικά θέματα στον υπολογιστή του. Αυτός έχει οτε, 24αρι ... μπαίνω από περιέργεια στο μενού του ρουτερ του... και βλέπω μια ταχύτητα στα 19mbps και θόρυβο γραμμής 7db...και έμεινα. Είναι δυνατόν στο ίδιο κτίριο να υπάρχουν τέτοιες διαφορές στην ταχύτητα (αφού το ίδιο καλώδιο καταλήγει στο κτίριο) και να οφείλεται στον πάροχο (το καφάο του οτε είναι σε απόσταση ενός οικοδομικού τετραγώνου από την οικοδομή μου); Δηλαδή τι κάνει ο οτε και δίνει τέτοια ταχύτητα που δεν το κάνει η forthnet; και το αστείο της υπόθεσης είναι πως νόμιζα τόσον καιρό πως στην περιοχή μου γενικά έχουμε χαμηλές ταχύτητες..που η πράξη το διαψευδεί βέβαια. Γιατί τέτοιες διαφορές στη ταχύτητα...δεν μπορώ να καταλάβω.

 

Ευτυχώς δεν δεσμεύομαι από κάποιο συμβόλαιο/σύμβαση οπότε έχω τη δυνατότητα να φύγω.

Εγώ θα το έκανα στη θέση σου!!Για δες στο παρακάτω λινκ τι απόσταση σε βγ΄ζει??http://www.cyta.gr/misc/availability

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ο οτε κάνει και τις συνδέσεις adsl στα καφαο του οπότε μειώνεται ο θόρυβος ενώ αντίθετα η forthnet κάνει τις συνδέσεις adsl στα κέντρα οπότε αυξάνεται ο θόρυβος λόγω της απόστασης και μειώνεται η ταχύτητα; Μόνο έτσι μπορώ να εξηγήσω αυτή την διαφορά στην ταχύτητα που έχω εγώ με τον γείτονα. Αυτός συνδέεται στο καφαο (πολύ κοντά) εγώ στο κέντρο (κανά 4km) όπως μου βγάζει αυτό το εργαλείο της cyta.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές κάνει κάτι άλλο ο ΟΤΕ. Δεν κάνει όπως λες adsl στα KV, αλλά vdsl κλειδωμένο σε ταχύτητα adsl. Έτσι το έκαναν σε γνωστό μου, και ενώ ο μέσος όρος της περιοχής είναι 5mbps, εκείνος πιάνει 20. Αλλά πρωτού βγάλεις αυτό το συμπέρασμα, πρέπει αν ελέγξεις αν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την καλωδίωση του σπιτιού και έχει τόσο μεγάλη διαφορά. Αν μετρηθεί στον κατανεμητή της πολυκατοικίας και βγάζει και εκεί στη γραμμή σου παρόμοια ταχύτητα με αυτή που βλέπεις μέσα, τότε ίσως παίζει αυτό που αναφέρω με τον γείτονά σου.
Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές κάνει κάτι άλλο ο ΟΤΕ. Δεν κάνει όπως λες adsl στα KV, αλλά vdsl κλειδωμένο σε ταχύτητα adsl. Έτσι το έκαναν σε γνωστό μου, και ενώ ο μέσος όρος της περιοχής είναι 5mbps, εκείνος πιάνει 20. Αλλά πρωτού βγάλεις αυτό το συμπέρασμα, πρέπει αν ελέγξεις αν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την καλωδίωση του σπιτιού και έχει τόσο μεγάλη διαφορά. Αν μετρηθεί στον κατανεμητή της πολυκατοικίας και βγάζει και εκεί στη γραμμή σου παρόμοια ταχύτητα με αυτή που βλέπεις μέσα, τότε ίσως παίζει αυτό που αναφέρω με τον γείτονά σου.

 

Ναι έχω ελέγξει πολλές φορές και την εσωτερική και την εξωτερική καλωδίωση με τεχνικό της forthnet. Ό,τι ταχύτητα έρχεται στην οικοδομή τόση βγάζει και στο διαμέρισμα μέσα και δεν υπάρχει πρόβλημα στο υπόλοιπο δίκτυο, είπαμε για την forthnet είναι φυσιολογική η ταχύτητα όπως μου είχαν πει. Η πλάκα είναι πως ξαναπήγα επάνω στον φίλο να δω τι του βγάζει σήμερα..τα ίδια..19mbps εκείνος 4,5 εγώ... και πληρώνω πιο πολλά... απογοήτευση με άλλα λόγια. Τέλος πάντων, καλό 3μερο να έχουμε παιδιά. Μέσα στην εβδομάδα θα βρω κανένα τεχνικό που γυρνούν στο δρόμο να τον ρωτήσω γιατί υπάρχουν τόσο σημαντικές διαφορές.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα σας.Αν γνωρίζει κάποιος θα ήθελα να ρωτήσω,τι χρειάζεται για να αλλάξω το σταθερό από το όνομα της μητέρας μου στο δικό μου?Επίσης έχει κάποιο κόστος?
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα ας το κρατήσει το όνομα η μητέρα σου,γιατί κάνεις παλι σύνδεση απο την αρχή

 

Δηλαδή?Εγώ είχα σκοπό να κάνω αλλαγή στοιχείων και κατευθείαν αίτηση φορητοτητας για μια προσφορά που πήρα.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ το έχω κάνει στο παρελθόν 2 φορές. Την μία κατά φορητότητα, την άλλη κατά την αλλαγή προγράμματος, είχε αλλάξει 3 ονόματα το τηλέφωνό μας.
Link to comment
Share on other sites

Πας σε ένα κατάστημα forthnet και συμπληρώνεις αίτηση για αλλαγή στοιχείων..είτε είναι όνομα, αριθμός ταυτότητας κτλ..εμένα μου πήρε πάνω από μήνα βέβαια μέχρι να αλλάξει το όνομα (στην ουσία μεταβίβαση γραμμής είναι) από μένα στον πατέρα μου. Δεν πλήρωσα κάποιο τέλος ούτε και επεκτάθηκε η διάρκεια υποχρεωτικής παραμονής στο πρόγραμμα Αν θυμάμαι καλά, μας είχαν ζητήσει ταυτότητα και εκκαθαριστικό εφορίας (για το αφμ) ... αυτά βέβαια πριν 2 χρόνια. Ίσως τώρα να είναι πιο γρήγορη η διαδικασία.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Απλα θα σου ζητήσουν καποιο λογαριασμό στι όνομα σου,Α.Φ.Μ και θα πρέπει να κανεις συμβολαιο εκ.νέου και επειδη ειναι η πολιτικη τους αυτη θα πληρωσεις διπλο λογαριασμό για αρχη.Αν δεν έχεις πρόβλημα με αυτό προχωρα το. Εγώ το γνωρίζω γιατί είχα ρωτήσει για να βάλω στον λογαριασμό το όνομα του συζύγου μου και μου ειπαν στο καταστημα της forthnet οτι σου προανεφερα!
Despina!
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν κάνω πρώτα φορητοτητα σε άλλη εταιρία για την προσφορά δεν κερδίζω κάτι? Η δεν γίνεται?
Link to comment
Share on other sites

για να σε κρατήσουν στην forthnet κάποια προσφορα θα σου κάνουν σίγουρα, αλλά όπως σου προανεφερα θα φαινεσαι σαν νέος χρήστης και ο πρώτος λογαριασμός θα είναι διπλός. Έτσι κάνουν. Και εγώ όταν τους έλεγα πέρσι οτι θα αλλάξω εταιρία μου άλλαξαν το πακέτο αλλά δεν άλλαξα το όνομα...
Despina!
Link to comment
Share on other sites

Καλά μην δένετε κιόλας τα λεγόμενα των εργαζόμενων στα καταστήματα. Κι εμένα μου έλεγαν ότι έχω δέσμευση χωρίς να έχω υπογράψει τίποτα πέρυσι, και τελικά μόνο έτσι δεν ήταν. Αλλά αν πει κάποιος ότι θέλει να κάνει μεταβίβαση και του ζητήσουν ανανέωση συμβολαίου, το πιο απλό που έχει να κάνει είναι φορητότητα. Λογικά μετά θα τον εξυπηρετήσουν δωρεάν. Γενικά πάντως, όταν θέλουμε να κάνουμε φορητότητα, η αλλαγή ονόματος είναι ότι πιο απλό. Απλά όταν στείλουν τον courier υπογράφουν και οι 2 και δίνουν αντίγραφα των ταυτοτήτων τους.
Link to comment
Share on other sites

Μην μπερδεύεστε τόσο πολύ, μια απλή μεταβίβαση γραμμής είναι...ούτε διπλοί λογαριασμοί, ούτε εκ νέου ανανεώσεις συμβολαίου. Δε ξέρω στον φίλο παραπάνω γιατί το έκαναν έτσι αλλά σε μένα, μετά από έναν μήνα, απλά άλλαξε το όνομα του κατόχου της γραμμής (από μένα στον πατέρα μου). Παρ' αυτά, γιατί δεν κάνεις αίτηση φορητότητας στο όνομα της μητέρας σου (δε νομίζω να μη σου δίνουν την ίδια προσφορά όπως σου κάνουν στο όνομα σου, εκτός βέβαια αν είσαι φοιτητής ή έχεις κάποια άλλη ιδιότητα οπότε θα θέλεις να την εκμεταλλευτείς), οπότε πηγαίνεις στη νέα εταιρία κανονικά ή περιμένεις ενδεχόμενη αντιπρόταση από forthnet.

 

1 p.s. για να μην κουράζεσαι άδικα με τα σχόλια κτλ και για την εγκυρότητα των όσων λέμε, πήγαινε στο site της nova που έχει live chat και ρώτησε τους ακριβώς αυτά που σε απασχολούν. Εναλλακτικά, ρώτησε στο support της forthnet που υπάρχει στο forum. Θα σου απαντήσουν και κράτα ό, τι σου πουν για μελλοντική χρήση ώστε να είσαι ενημερωμένος από την πηγή :).

2 p.s. στην αίτηση μεταβίβασης/τροποποίησης γραμμής δε φαίνεται όρος για ανανέωση συμβολαίου κτλ ( κοιτάζω την δικιά μου, εκτός και αν έχουν προσθέσει κάτι σχετικό τελευταία) οπότε ό, τι και να σου λέει ο υπάλληλος προφορικά από τη στιγμή που εσύ δεν έχεις υπογράψει τίποτα και δεν περιέχεται στην αίτηση, τότε δεν έχεις καμία δέσμευση.

Edited by Tasos30

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ όλους..θα κάνω αλλαγή επειδή θα έχω και έκπτωση σε μελλοντικό συμβόλαιο στο κινητό αλλά κυρίως από όσο ξέρω ο ΟΤΕ χρεώνει την μεταβιβαση αν χρειαστεί να την κάνουμε αργότερα.. Θα δω αν μου πουνε τίποτα στο κατάστημα.
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ όλους..θα κάνω αλλαγή επειδή θα έχω και έκπτωση σε μελλοντικό συμβόλαιο στο κινητό αλλά κυρίως από όσο ξέρω ο ΟΤΕ χρεώνει την μεταβιβαση αν χρειαστεί να την κάνουμε αργότερα.. Θα δω αν μου πουνε τίποτα στο κατάστημα.

Όταν κάνεις αλλαγή στοιχείων με σκοπό να δημιουργήσεις cosmote one (αυτό που ανέφερες για έκπτωση στο κινητό λόγω υφιστάμενου σταθερού) δεν υπάρχει χρέωση

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνεις αλλαγή στοιχείων με σκοπό να δημιουργήσεις cosmote one (αυτό που ανέφερες για έκπτωση στο κινητό λόγω υφιστάμενου σταθερού) δεν υπάρχει χρέωση

 

Αυτό δεν το γνώριζα.. Ευχαριστω πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα.Έχουν σπάσει τα νεύρα μου!Έχει τώρα 10 μέρες περίπου που είμαι με forthnet και από την αρχή έχω προβλήματα!Είχα έντονο θόρυβο στη γραμμή και αποσυνδέσεις μόλις πήγαινα να καλέσω κάποιον από το σταθερό.Έχω pots τηλεφωνία κανονικά.Λοιπόν,δήλωσα βλάβη φυσικά,αφού πρώτα είπα να φωνάξω και έναν ηλεκτρολόγο να δει μήπως τυχόν είχε πρόβλημα η εγκατάσταση στο σπίτι,η η γραμμή από κάτω την είσοδο που είναι το κουτί με τις γραμμές της οικοδομής.Και δε βρήκε πρόβλημα σε μένα!Βρήκε όμως στη γραμμή που έρχεται από το καφάο στην οικοδομή!Υπήρχε βραχυκύκλωμα!Μου είπε ότι η τάση με το που σηκώνω το ακουστικό,πέφτει από το 48 στο 8,γι αυτό και οι αποσυνδέσεις!!Τεσπα,την άλλη μέρα έρχονται από τη forthnet,όπου και διαπιστώνουν τα ίδια κι έτσι μου λένε θα δώσουν τη βλάβη στον Οτε.Κι έτσι,χθές ήρθανε από τον Οτε και τη φτιάξαν τη βλάβη!!ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ!!Και το λέω έτσι γιατί ενώ όντως σταμάτησε ο θόρυβος,οι αποσυνδέσεις με το που σηκώνω το ακουστικό,συνεχίζονται!!Και επίσης,συγχρονίζω αρκετά χαμηλά,στα 7-8000,ενώ συγχρόνιζα στα διπλάσια!!Η απόσταση από το καφάο είναι περίπου 600 μέτρα!Οπότε τους παίρνω τηλ.και τους το λέω και περιμένω τώρα από Δευτέρα να δω τι θα γίνει.Τι στο καλό μπορεί να συμβαίνει?Τα στατιστικά μου τώρα είναι αυτά:

DSL Connection

 

Link Information

 

Uptime: 0 days, 5:13:01

DSL Type: ITU-T G.992.5

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 595 / 7.408

Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB]: 10,13 / 168,66

Output Power (Up/Down) [dBm]: 10,1 / 0,0

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 9,1 / 18,0

SN Margin (Up/Down) [dB]: 4,4 / 6,1

System Vendor ID (Local/Remote): TMMB / ----

Chipset Vendor ID (Local/Remote): BDCM / IFTN

Loss of Framing (Local/Remote): 17 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 2 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): -

Error Seconds (Local/Remote): 85 / 0

FEC Errors (Up/Down): 449 / 9.718

CRC Errors (Up/Down): 2 / 67

HEC Errors (Up/Down): 14 / 276

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου welcome to Forthnet!! επι δυο χρονια αντιμετωπιζα ιδια προβλήματα και αφου δεν βρεθηκε λυση τους αποχαιρετω για άλλες πολιτειες....
Link to comment
Share on other sites

Και εμεις είχαμε το ίδιο προβλημα και αναγκαστηκαμε να αλλαξουμε τις τηλεφωνικές πρίζες και το πρόβλημα με τον ήχο αποκαταστάθηκε!
Despina!
Link to comment
Share on other sites

Και εμεις είχαμε το ίδιο προβλημα και αναγκαστηκαμε να αλλαξουμε τις τηλεφωνικές πρίζες και το πρόβλημα με τον ήχο αποκαταστάθηκε!

 

Εχω αλλαξει κι εγω πριζα μολις προχθες!Ισως γι αυτο εφτιαξε ο ηχος!Αλλα το προβλημε με τις αποσυνδεσεις παραμενει!

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...