Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,κάτοχος κ εγώ του πακέτου nova 3 play,αλλά με πολλά προβλήματα στο internet. Ξεκίνησε με συνεχόμενες αποσυνδέσεις απ το πουθενά.Σε επίσκεψη τεχνικού της εταιρείας το συμπέρασμα ήταν ότι υπάρχει πρόβλημα στην κάθετη καλωδίωση κ πρεπει να περαστει εξωτερικο καλωδιο απο το κουτί του ότε. Απλά κ μόνο για να τσιμπήσουν τα 30€.το πρόβλημα βέβαια συνεχίζεται κ έχω παρατηρήσει ότι κάθε φορα που απαντάμε στο σταθερό χάνεται το internet κ φυσικά μπλοκάρει για αρκετή ώρα.τωρα τελευταία δε χωρίς να πειραχτεί σταθερό τηλ.βλεπω το router να παλεύει να βρει σήμα.Να σημειώσω ότι router κ σταθερό είναι σε διαφορετικές μπριζες ΟΤΕ.Παιδες τα φώτα σας,τι μπορώ να κοιτάξω κ που;έχει τύχει σε κανέναν άλλο το ίδιο πρόβλημα;να δοκιμάσω άλλο router ή δεν αξίζει τον κόπο;συγνώμη αν σας ζαλισα αλλά να πειράξω όλη τη καλωδίωση του σπιτιού θεωρώντας ότι υπάρχει πρόβλημα όπως είπε ο τεχνικός,δεν παίζει κ ειδικά τέτοια εποχη(χειμώνας...)

 

έχει ειδικό Thread να στείλεις το πρόβλημα σου για forthnet - nova support http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=214

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλησπέρα παιδιά,κάτοχος κ εγώ του πακέτου nova 3 play,αλλά με πολλά προβλήματα στο internet. Ξεκίνησε με συνεχόμενες αποσυνδέσεις απ το πουθενά.Σε επίσκεψη τεχνικού της εταιρείας το συμπέρασμα ήταν ότι υπάρχει πρόβλημα στην κάθετη καλωδίωση κ πρεπει να περαστει εξωτερικο καλωδιο απο το κουτί του ότε. Απλά κ μόνο για να τσιμπήσουν τα 30€.το πρόβλημα βέβαια συνεχίζεται κ έχω παρατηρήσει ότι κάθε φορα που απαντάμε στο σταθερό χάνεται το internet κ φυσικά μπλοκάρει για αρκετή ώρα.τωρα τελευταία δε χωρίς να πειραχτεί σταθερό τηλ.βλεπω το router να παλεύει να βρει σήμα.Να σημειώσω ότι router κ σταθερό είναι σε διαφορετικές μπριζες ΟΤΕ.Παιδες τα φώτα σας,τι μπορώ να κοιτάξω κ που;έχει τύχει σε κανέναν άλλο το ίδιο πρόβλημα;να δοκιμάσω άλλο router ή δεν αξίζει τον κόπο;συγνώμη αν σας ζαλισα αλλά να πειράξω όλη τη καλωδίωση του σπιτιού θεωρώντας ότι υπάρχει πρόβλημα όπως είπε ο τεχνικός,δεν παίζει κ ειδικά τέτοια εποχη(χειμώνας...)
οτι τους κατεβει λενε για να μη πω τιποτα χειροτερο.εμενα μου χουν πει που εχουν αποσυνδεσεις στο wifi οτι φταιει που μετα το wifi υπαρχει ο πινακας ρευματος χαχαχαχα
Link to comment
Share on other sites

οτι τους κατεβει λενε για να μη πω τιποτα χειροτερο.εμενα μου χουν πει που εχουν αποσυνδεσεις στο wifi οτι φταιει που μετα το wifi υπαρχει ο πινακας ρευματος χαχαχαχα

Διάβασε για τις ηλεκτρομαγνητικες παρεμβολες

1+7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε για τις ηλεκτρομαγνητικες παρεμβολες
τοτε θα ειχαμε ολοι προβλημα προφανως αφου ολα τα σπιτια εχουν πινακες ρευματος
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παλικάρια τα φώτα σας.

Έκανα αίτηση φορητότητας από την forthnet προς τον ΟΤΕ και η forthnet την απορρίπτει επειδή λέει έχει το δικαίωμα να κρατάει τους τηλεφωνικούς αριθμούς για 6 μήνες!

Ισχύει κάτι τέτοιο??

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σας

Είμαι στο προπληρωμένο πρόγραμμα της forthnet με 180€ το χρόνο για ιντερνετ χωρίς χρόνο ομιλίας. Το τηλέφωνο το χρησιμοποιώ λίγο και έρχεται ένας μικρός λογαριασμός κάθε δίμηνο.

Την πρώτη χρονιά ερχόταν η ανάλυση του λογαριασμού στο σπίτι και τον πλήρωνα.

Με το που τελείωσε η 1η χρονιά ανανέωσα το πρόγραμμα και επέλεξα να μην μου στέλνουν λογαριασμό γιατί είχαν μια χρέωση για τον έντυπο λογαριασμό.

Και έφτασε η 1η ειδοποίηση για το λογαριασμό με sms. Μπαίνω στην ανάλυση του λογαριασμού μου και βλέπω οτι χρεώνουν την κλήση στο ίδιο νούμερο μια αστική και μια υπεραστική. Πάντα μιλάμε για τηλεφώνημα μέσα στην πόλη μου. Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος γιατι γίνεται αυτό. Μέχρι τώρα που λάμβανα έντυπους λογαριασμούς πότε δεν χρέωσαν αστική κλήση ως υπεραστική.

Πήγα σε μαγαζι της forthnet και η υπάλληλος δεν μπόρεσε να απαντήσει και μου πρότεινε να μιλήσω με τα κεντρικά τους. Έστειλα μήνυμα την τετάρτη και μέχρι σημερα κυριακή δεν έχουν απαντήσει.

Το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος στο λογαριασμό του;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

Είμαι στο προπληρωμένο πρόγραμμα της forthnet με 180€ το χρόνο για ιντερνετ χωρίς χρόνο ομιλίας. Το τηλέφωνο το χρησιμοποιώ λίγο και έρχεται ένας μικρός λογαριασμός κάθε δίμηνο.

Την πρώτη χρονιά ερχόταν η ανάλυση του λογαριασμού στο σπίτι και τον πλήρωνα.

Με το που τελείωσε η 1η χρονιά ανανέωσα το πρόγραμμα και επέλεξα να μην μου στέλνουν λογαριασμό γιατί είχαν μια χρέωση για τον έντυπο λογαριασμό.

Και έφτασε η 1η ειδοποίηση για το λογαριασμό με sms. Μπαίνω στην ανάλυση του λογαριασμού μου και βλέπω οτι χρεώνουν την κλήση στο ίδιο νούμερο μια αστική και μια υπεραστική. Πάντα μιλάμε για τηλεφώνημα μέσα στην πόλη μου. Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος γιατι γίνεται αυτό. Μέχρι τώρα που λάμβανα έντυπους λογαριασμούς πότε δεν χρέωσαν αστική κλήση ως υπεραστική.

Πήγα σε μαγαζι της forthnet και η υπάλληλος δεν μπόρεσε να απαντήσει και μου πρότεινε να μιλήσω με τα κεντρικά τους. Έστειλα μήνυμα την τετάρτη και μέχρι σημερα κυριακή δεν έχουν απαντήσει.

Το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος στο λογαριασμό του;

 

μπορείς να τους ρωτήσεις εδώ στο forum http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=214 που απαντάνε και γρήγορα

Link to comment
Share on other sites

πληροφοριακα, ειχα απο 17/7/14 triple play με foul NOVA ιντερνετ , τηλεφωνο και 12 ωρες κινητα στα 49.90 (προσφορα τους)

και απο 1/8 τα HD , αοριστου χρονου μετα τους 12 μηνες, αλλα σημερα 3 μηνες νωριετερα τους πηρα τηλ στο τμημα προσφορων

και ζητησα τη διακοπη της NOVA και να μπω στο web offer 24.90,

αφου ειμαι απο το 2007 συνδρομητης τους, μετα απο λιγο στην αναμονη, το δεχτηκε απο σημερα και καναμε την ηχογραφηση στα 24.90 για 12 μηνες , χωρις κανενα πεναλτυ διακοπης της nova , αλλα μετα θα πρεπει να τους καλεσω 1 μηνα πριν να ανανεωσουμε γιατι αν ξεχαστω θα παει στα 28 !! :rolleyes:

[85]IPHONE(6)3G-3GS-4-5-5s-6plus[NOKIA(42)1100 6110 6150 6210 6310i 3210 3310 3330 8210 8310 8810 8850 7650 3510 3100 5100 5140 3200 6610 6600 7200 2650 7260 6101 6230 6670 3230 6111 N71 5300 6290 6300 N76 1650 5220 6303i c2-03 202 206 301 515 225] [ERICSSON z200 v800 w800i T280i 337 388 768 788 t20 t20s t28][sHARP G400 G30i G25 G703 GX29 GX770] [PANASONIC (3)] [sAMSUNG 5522 7722 8262 9060][XIAOMI RN2-3-4-5A-5 MIMAX1-2-3 MI MIX][POCO F2-X3]
Link to comment
Share on other sites

πληροφοριακα, ειχα απο 17/7/14 triple play με foul NOVA ιντερνετ , τηλεφωνο και 12 ωρες κινητα στα 49.90 (προσφορα τους)

και απο 1/8 τα HD , αοριστου χρονου μετα τους 12 μηνες, αλλα σημερα 3 μηνες νωριετερα τους πηρα τηλ στο τμημα προσφορων

και ζητησα τη διακοπη της NOVA και να μπω στο web offer 24.90,

αφου ειμαι απο το 2007 συνδρομητης τους, μετα απο λιγο στην αναμονη, το δεχτηκε απο σημερα και καναμε την ηχογραφηση στα 24.90 για 12 μηνες , χωρις κανενα πεναλτυ διακοπης της nova , αλλα μετα θα πρεπει να τους καλεσω 1 μηνα πριν να ανανεωσουμε γιατι αν ξεχαστω θα παει στα 28 !! :rolleyes:

είναι πολύ καλή προσφορά το double play της forthnet αφού έχει και 12 ώρες δωρεάν προς κινητά και μετά σου δίνει και την επιλογή αν θες με 5 ευρώ επιπλέον να το κάνεις και 3play

Link to comment
Share on other sites

πληροφοριακα, ειχα απο 17/7/14 triple play με foul NOVA ιντερνετ , τηλεφωνο και 12 ωρες κινητα στα 49.90 (προσφορα τους)

και απο 1/8 τα HD , αοριστου χρονου μετα τους 12 μηνες, αλλα σημερα 3 μηνες νωριετερα τους πηρα τηλ στο τμημα προσφορων

και ζητησα τη διακοπη της NOVA και να μπω στο web offer 24.90,

αφου ειμαι απο το 2007 συνδρομητης τους, μετα απο λιγο στην αναμονη, το δεχτηκε απο σημερα και καναμε την ηχογραφηση στα 24.90 για 12 μηνες , χωρις κανενα πεναλτυ διακοπης της nova , αλλα μετα θα πρεπει να τους καλεσω 1 μηνα πριν να ανανεωσουμε γιατι αν ξεχαστω θα παει στα 28 !! :rolleyes:

 

Φυσικά, δεν συγκρίνεται το πακέτο Full 3play με το απλό 3play και, επιπλέον, έχασες και τα HD.

Έχω το πακέτο Full 3play + HD + 12 ώρες προς κινητά + 400' προς διεθνή με 49,90 για πάντα και πιστεύω ότι είναι η καλλίτερη προσφορά που έχει κάνει.

Link to comment
Share on other sites

είναι πολύ καλή προσφορά το double play της forthnet αφού έχει και 12 ώρες δωρεάν προς κινητά και μετά σου δίνει και την επιλογή αν θες με 5 ευρώ επιπλέον να το κάνεις και 3play
Υπαρχει καποια παγιδα; Ειναι οντως για παντα οι 12 ωρες προς κινητα; Το ιντερνετ 24MBits; Απεριοριστα προς σταθερα + τα βασικα καναλια απο τηλεοραση; Και μονο 30 ευρω το μηνα για παντα;

 

Στις προϋποθεσεις λεει για 18 μηνες. Επειδη υπαρχει ενα ενδεχομενο να φυγω απο Αθηνα στους 15 μηνες, τι γινεται σε αυτη τη περιπτωση;

 

Επισης ποσο θα μου βγει να πληρωσω τελη και εγκατασταση; Η κεραια μπαινει ταρατσα ή στη βεραντα μου; Θελει ειδικη διαδικασια; Ανοιγμα τρυπων σε τοιχο;

 

 

Ειχα μια προσφορα απο cyta στα 28 ευρω ιντερνετ,τηλεοραση και απεριοριστα σταθερα + 200" προς κινητα και τωρα που εληξε μου ηρθε ο λογαριασμος 48 ευρω! Και αλλα 48 ευρω θα ερθει για αυτο το μηνα. Εγκεφαλικο!!

Link to comment
Share on other sites

@Lux

 

Τα όρια που βάζουν οι πάροχοι στις προσφορές τους είναι τα ανώτατα και σε καμία περίπτωση δεν είναι δεσμευτικά, πολύ περισσότερο όταν ισχύει και ο πρόσθετος όρος της σωστής χρήσης. Επομένως, ταχύτητα θα πιάσεις έως 24, δηλαδή αυτή που αντιστοιχεί στην απόστασή σου από το ΑΚ και μάλλον την καλλίτερη από άλλους παρόχους αφού η Forthnet ορίζει προφίλ 6 snr και όχι μεγαλύτερο όπως οι άλλοι. Στη Nova θα έχεις τα βασικά κανάλια της τηλεόρασης και τα υπόλοιπα ελεύθερα εκτός από τα novacinema, novasports.

 

Η δέσμευση των 18 μηνών είναι καλλίτερη από εκείνη των 24 που ισχύουν σε άλλους. Φυσικά, δεν μπορείς να απαιτείς 12 σε ένα τέτοιο πακέτο. Αν φύγεις στους 15 μήνες, απλά, θα πληρώσεις και τους υπόλοιπους 3 γιατί το penalty θα είναι περισσότερο. Η κεραία μπαίνει εκεί που το πιάτο θα βλέπει τον δορυφόρο και όχι όπου θέλεις. Το πιάτο συνδέεται με το δέκτη με το γνωστό ομοαξονικό καλώδιο που πρέπει να περάσει από κουφώματα ή τοίχους ανάλογα με τη διαρρύθμιση του χώρου σου.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποια παγιδα; Ειναι οντως για παντα οι 12 ωρες προς κινητα; Το ιντερνετ 24MBits; Απεριοριστα προς σταθερα + τα βασικα καναλια απο τηλεοραση; Και μονο 30 ευρω το μηνα για παντα;

 

Στις προϋποθεσεις λεει για 18 μηνες. Επειδη υπαρχει ενα ενδεχομενο να φυγω απο Αθηνα στους 15 μηνες, τι γινεται σε αυτη τη περιπτωση;

 

Επισης ποσο θα μου βγει να πληρωσω τελη και εγκατασταση; Η κεραια μπαινει ταρατσα ή στη βεραντα μου; Θελει ειδικη διαδικασια; Ανοιγμα τρυπων σε τοιχο;

 

 

Ειχα μια προσφορα απο cyta στα 28 ευρω ιντερνετ,τηλεοραση και απεριοριστα σταθερα + 200" προς κινητα και τωρα που εληξε μου ηρθε ο λογαριασμος 48 ευρω! Και αλλα 48 ευρω θα ερθει για αυτο το μηνα. Εγκεφαλικο!!

Δες και μόνος σου http://www.forthnet.gr/ServicesBasketForm.aspx?a_id=7797 . Δεν βλέπω κάποια παγίδα . Ίσα Ίσα η τιμή παραμένει σταθερή για πάντα . όσο για τα κανάλια και τα υπόλοιπα με 30 ευρώ το μήνα είναι και δες και μόνος σου http://www.nova.gr/gr/upiresies-gia-to-spiti/nova-3play-/3play/?utm_source=forthnet.gr&utm_medium=referral&utm_content=carousel-forthnet&utm_campaign=3play-forthnet που τα λέει αναλυτικά

Edited by kaifas
Link to comment
Share on other sites

Ξερετε ποια ακριβως ειναι η διαδικασια; Παω απευθειας στη forthnet; Οι ιδιοι θα ακυρωσουν τη συνδεση με τη cyta; Θελω να κρατησω τον ιδιο αριθμο και να μη μεινω χωρις ιντερνετ καποια ημερα.

 

Επισης, οσο αφορα για το ανοιγμα τρυπας. Θα το κανει δωρεαν ο τεχνικος που θα ερθει; Δεν ειναι δικο μου σπιτι, νοικιαζω. Μη κανει προχειροδουλεια.. Ποσα ακριβως θα πληρωσω;

 

Επειδη θελω η διαδικασια με τη cyta να εχει τελειωσει μεχρι αρχες του μηνα, για να μη πληρωσω και τον Μαϊο. Να ζητησω ακυρωση απο σημερα ή αυριο;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλησπερα.θα ηθελα σας παρακαλω την βοηθεια σας στο τι πρεπει να κανω.Απο τον 8/2014 εχω triple-play forthnet.Εδω ομως και 6 μηνες εχω συνεχεια προβληματα,ή δεν θα εχω τηλεφωνο ή ιντερνετ ή και τα δυο.Στο ιντερνετ ειδικα εχω τρελλαθει στισ αποσυνδεσεις.Ολο ερχονται τεχνικοι,ολο το ψαχνουν και ολο δεν δορθωνεται τιποτα.εχω απηυδήσει πια και θελω να φυγω ομως μου ζητανε 130,00 ευρω πεναλτι. τι πρεπει να κανω και που να απευθυνθω για να μην τα πληρωσω και να σηκωθω να φυγω?
Link to comment
Share on other sites

Καταγγελία σην ΕΕΤΤ.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Σε τι ταχύτητα κλειδωνεις? Μηπως εχεις περιθώριο να την ρίξεις λίγο προς όφελος της σταθερότητας?

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.θα ηθελα σας παρακαλω την βοηθεια σας στο τι πρεπει να κανω.Απο τον 8/2014 εχω triple-play forthnet.Εδω ομως και 6 μηνες εχω συνεχεια προβληματα,ή δεν θα εχω τηλεφωνο ή ιντερνετ ή και τα δυο.Στο ιντερνετ ειδικα εχω τρελλαθει στισ αποσυνδεσεις.Ολο ερχονται τεχνικοι,ολο το ψαχνουν και ολο δεν δορθωνεται τιποτα.εχω απηυδήσει πια και θελω να φυγω ομως μου ζητανε 130,00 ευρω πεναλτι. τι πρεπει να κανω και που να απευθυνθω για να μην τα πληρωσω και να σηκωθω να φυγω?

1ον. Εποικινωνείς μαζί τους και ζητάς καταγραφή της κλήσης [εαν δεν γίνει από το σύστημα]. Τους λές την "ιστορία σου" και καταγγέλεις την σύμβαση..!!

2ον. Κάνεις συμβόλαιο με άλλη εταιρία, και όταν ερθει η ώρα που θα σε ρωτήσουν {από forthnet}"γιατί φεύγεις?", τους απαντάς να βρουν την συγκεκριμένη συνομιλία που είχατε κάνει.. Τώρα υπάρχουν 2 τινα: Ή θα πρέπει να σου αποκαταστήσουν το πρόβλημα άμεσα ή να σε χαιρετήσουν...

Link to comment
Share on other sites

1ον. Εποικινωνείς μαζί τους και ζητάς καταγραφή της κλήσης [εαν δεν γίνει από το σύστημα]. Τους λές την "ιστορία σου" και καταγγέλεις την σύμβαση..!!

2ον. Κάνεις συμβόλαιο με άλλη εταιρία, και όταν ερθει η ώρα που θα σε ρωτήσουν {από forthnet}"γιατί φεύγεις?", τους απαντάς να βρουν την συγκεκριμένη συνομιλία που είχατε κάνει.. Τώρα υπάρχουν 2 τινα: Ή θα πρέπει να σου αποκαταστήσουν το πρόβλημα άμεσα ή να σε χαιρετήσουν...

 

και είναι τοσο ευκολο να "γλυτωσει" το "πεναλντυ" μονο και μονο με την αναφορα του προβλήματος σε ΕΕΕΤ? δεν ξερω αλλα μακαρι. εχω και εγω πρόβλημα με συνεχεις αποσυνδεσεις του ιντερνετ και μου ειπαν ότι μπορουν να στειλουν τεχνικο αλλα αν δεν διαγνωσει βλαβη στην γραμμη θα πρεπει να τον πληρωσω 30€!!!! Τρελλαθηκα!!! και που ξερω εγω ότι η ενδεχομενη "αδυναμια" επιλυσης ενός τεχνικου προβλήματος δεν θα βαπτιστεί ως "μη βλαβη δικτυου" και θα χρεωθώ 30€?? Απαράδεκτοι... Μολις λήξει το συμβολαιο μου εχω φυγει... Ετσι κι' αλλιως το μονο που τους εμεινε είναι το αθλιο ελληνικο πρωταθλημα ποδοσφαιρου.... ΟΤΕ TV και να απολαμβανω ευρωπακιο ποδοσφαιρο....

Link to comment
Share on other sites

απο ταχυτητα ημουν γυρω στα 5 αλλα τωρα αν δεν εχω αποσυνδεσεις ειμαι γυρω στο 1 mbit.....οταν τους πηρα τηλ και ζητησα να καταγραφει η κληση μου ειπαν οτι δεν καταγραφεται κατα το δοκουν αλλα το κανει το συστημα επιλεκτικα.......θα ξαναδοκιμασω ομως να το κανω οπως λετε.να στειλω και επιστολη στην ΕΕΤΤ?
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Παιδιά υπάρχει τρόπος καλύτερης προσφοράς για 3ple play?

Αυτές τι μέρες έχουν το εξής:με κάθε νέα αίτηση δώρο η εγκατάσταση ,το πιάτο,ο εξελιγμένος δέκτης αλλά και το HD για 18 μήνες.Επίσης με την αγορά των novasports δώρο τα novacinema!Τέλος δώρο για πάντα το on demand.Τώρα αν έχεις ήδη triple play κάνε αίτηση αλλού και θα σε καλέσουν από νοβα για νέα προσφορά!

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Αν κόψω την νοβα και πάω σε ΟΤΕ μπορώ να χρησιμοποιήσω το ίδιο πιάτο και το ίδιο μάτι? Θα χρειαστεί να γυρίσω το πιάτο σε άλλη κατεύθυνση ?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...