Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


Phaeton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Πρίν μία βδομάδα αλλαξα μία κάρτα sim γιατί χρειαζόμουν nano sim. Τη βάζω στο moto x 2014 και παρατηρώ ότι σε 4g σήμα δεν ανοίγει τα data. Για να γίνει αυτό πρέπει να γυρίσω σε 3g και στη συνέχεια με ανοιχτά τα δεδομένα να αλλάξω σε 4g. Εάν κλείσω τα δεδομένα και προσπαθήσω να τα ξανανοίξω πάλι κολλάει και δεν ανοίγουν. Δοκίμασα και σε αλλο κινητό P8 lite και γίνονταν το ίδιο. Πήγα σήμερα στο Γερμανό όπου είχα πάρει τη sim διαπίστωσαν το πρόβλημα και μου την άλλαξαν...... Και πάλι τα ίδια . Τι μπορεί να παίζει; Εχω κουφαθεί. Εννοείται το 4g και τα data είναι ενεργοποιημένα όπως καί τό σημείο πρόσβασης.
Link to comment
Share on other sites

Πρίν μία βδομάδα αλλαξα μία κάρτα sim γιατί χρειαζόμουν nano sim. Τη βάζω στο moto x 2014 και παρατηρώ ότι σε 4g σήμα δεν ανοίγει τα data. Για να γίνει αυτό πρέπει να γυρίσω σε 3g και στη συνέχεια με ανοιχτά τα δεδομένα να αλλάξω σε 4g. Εάν κλείσω τα δεδομένα και προσπαθήσω να τα ξανανοίξω πάλι κολλάει και δεν ανοίγουν. Δοκίμασα και σε αλλο κινητό P8 lite και γίνονταν το ίδιο. Πήγα σήμερα στο Γερμανό όπου είχα πάρει τη sim διαπίστωσαν το πρόβλημα και μου την άλλαξαν...... Και πάλι τα ίδια . Τι μπορεί να παίζει; Εχω κουφαθεί. Εννοείται το 4g και τα data είναι ενεργοποιημένα όπως καί τό σημείο πρόσβασης.

 

Φαντάζομαι έχεις ενεργοποίηση το 4G σαν υπηρεσία;

Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

Nαι το 4g ενεργό. Αnyway το πρόβλημα λύθηκε μετα απο επικοινωνία με την εξυπηρέτηση πελατών όπου μετά απο απενεργοποίηση και ξανά ενεργοποίηση του 4g όλα βαίνουν καλώς.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, θελω να κανω μια ερωτηση. Καλω ενα νουμερο Whatsup και μου βγαζει το εξης ηχητικο μηνυμα..''Το νουμερο δεν χρησιμοποιεται'', ενω μια μερα πριν συμβει αυτο καλεσε κανονικα. Τις επομενες ομως φορες που ξανακαλεσα το ιδιο νουμερο μου βγαζει στην οθονη το μηνυμα ''Γραμμη Απασχολημενη΄'. Θα ηθελα να μου απαντησει καποιος αν του εχει τυχει παρομοιο περιστατικο. Ευχαριστω..:)
Link to comment
Share on other sites

Πιθανώς σε έχει βάλει στο Blacklist ίσως κατά λάθος.

Δοκίμασε να καλέσεις με απόκρυψη.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, θελω να κανω μια ερωτηση. Καλω ενα νουμερο Whatsup και μου βγαζει το εξης ηχητικο μηνυμα..''Το νουμερο δεν χρησιμοποιεται'', ενω μια μερα πριν συμβει αυτο καλεσε κανονικα. Τις επομενες ομως φορες που ξανακαλεσα το ιδιο νουμερο μου βγαζει στην οθονη το μηνυμα ''Γραμμη Απασχολημενη΄'. Θα ηθελα να μου απαντησει καποιος αν του εχει τυχει παρομοιο περιστατικο. Ευχαριστω..:)

 

συχνά καλώντας σε αριθμούς wu από vodafone λαμβάνω απάντηση συστήματος "o αριθμος που καλέσατε δεν αντιστοιχεί σε συνδρομητή..."

αν στο καπάκι κάνω κλήση στον ίδιο αριθμό από frog λαμβάνω απάντηση "ο αριθμός που καλέσατε είναι εκτός δικτύου και θα ειδοποιηθεί με γραπτο μύνημα..."

φυσικά αν ξανακαλέσω αργότερα από vodafone ο καλούμενος αριθμός κουδουνίζει κανονικά.

εκτιμώ πως οι παροχοι έχουν χαθεί στη μεταφραση σηματοδοσίας

 

Πιθανώς σε έχει βάλει στο Blacklist ίσως κατά λάθος.

Δοκίμασε να καλέσεις με απόκρυψη.

 

μάλλον απίθανο, η ενσωματωμένη διαδικασία απόρριψης κλήσεων σε συσκευές αλλά και η πλειονότητα των εφαρμογών που διατίθενται στο play store αφήνουν την κλήση να χτυπήσει μια φορά τουλάχιστον. το πλεονέκτημα των εφαρμογών συνήθως είναι ότι θέτουν το κινητό σε αθόρυβη λειτουργία για τη διάρκεια του κουδουνίσματος.

Link to comment
Share on other sites

συχνά καλώντας σε αριθμούς wu από vodafone λαμβάνω απάντηση συστήματος "o αριθμος που καλέσατε δεν αντιστοιχεί σε συνδρομητή..."

αν στο καπάκι κάνω κλήση στον ίδιο αριθμό από frog λαμβάνω απάντηση "ο αριθμός που καλέσατε είναι εκτός δικτύου και θα ειδοποιηθεί με γραπτο μύνημα..."

φυσικά αν ξανακαλέσω αργότερα από vodafone ο καλούμενος αριθμός κουδουνίζει κανονικά.

εκτιμώ πως οι παροχοι έχουν χαθεί στη μεταφραση σηματοδοσίας

 

Δεν πιστεύω πως ισχύει αυτό. Ούτε αυτό που λέει ο Vasileios. Ας καλέσει από το σταθερό του, να δει τι θα ακούσει.

Το πιο πιθανό είναι πως είτε έχει βλάβη το δίκτυο της κινητής εταιρίας γενικά στη περιοχή, είτε το άτομο αυτό έχει κάνει προώθηση κλήσεων σε αριθμό που δεν υπάρχει.

Το τελευταίο που αναφέρω, γίνεται συστηματικά από τις διάφορες κ@λοεταιρίες προώθησης που σε παίρνουν συνέχεια για να σου σπάνε τα @@.

Edited by soufras
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα έχω κι εγώ από τις αρχές Απρίλη σε φοιτητικό Whats Up. Από το πουθενά στο iPhone χάθηκε το 4G (όποτε το γυρνάω μέσα από τις ρυθμίσεις μου βγάζει "Καμία υπηρεσία" και γυρνάει σε 3G). Αν το βάλω σε Android (Xperia) γίνεται αυτό που περιγράφει ο φίλος πιο πάνω, ναι μεν πιάνει 4G, αλλά τα δεδομένα δεν ανοίγουν και προκειμένου να ανοίξουν, όχι μόνο πρέπει να το γυρίσω σε 3G αλλά και να περιμένω να πιάσει δεδομένα σε 3G και μετά να το γυρίσω σε 4G. Φυσικά αυτό δεν διορθώνει τίποτα και πρέπει να γίνεται κάθε φορά που ανοιγοκλείνει η συσκευή ή τίθεται σε λειτουργία πτήσης.

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αυτή τη στιγμή έχω 2 κάρτες SIM (μία για κλήσεις και sms, και μία για Internet μόνο).

Έχω συμβόλαιο Cosmote και πληρώνω συνολικά και για τις 2 SIM περίπου 36 ευρώ περίπου το μήνα.

Μου παρέχει "απεριόριστες" κλήσεις και sms σε Cosmote, και περιορισμένες σε άλλα δίκτυα (δεν θυμάμαι πόσο).

Επίσης μου παρέχει 3 GB internet κάθε μήνα.

Το internet το χρειάζομαι. Τις κλήσεις όχι τόσο, θα βολευόμουν και με καρτοκινητό.

Με συμφέρει να το γυρίσω σε καρτοκινητό για να περιορίσω το μηνιαίο έξοδο ή δεν υπάρχει κάποια καλύτερη λύση για την περίπτωσή μου;

Edited by Dr_Michael
Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή έχω 2 κάρτες SIM (μία για κλήσεις και sms, και μία για Internet μόνο).

Έχω συμβόλαιο Cosmote και πληρώνω συνολικά και για τις 2 SIM περίπου 36 ευρώ περίπου το μήνα.

Μου παρέχει "απεριόριστες" κλήσεις και sms σε Cosmote, και περιορισμένες σε άλλα δίκτυα (δεν θυμάμαι πόσο).

Επίσης μου παρέχει 3 GB internet κάθε μήνα.

Το internet το χρειάζομαι. Τις κλήσεις όχι τόσο, θα βολευόμουν και με καρτοκινητό.

Με συμφέρει να το γυρίσω σε καρτοκινητό για να περιορίσω το μηνιαίο έξοδο ή δεν υπάρχει κάποια καλύτερη λύση για την περίπτωσή μου;

 

 

Καλημέρα,

 

Απεριόριστες; Πρώτη φορά το ακούω. Δεν πιστεύω πως υπάρχει καρτοκινητή που να καλύπτει αυτές τις απαιτήσεις.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Απεριόριστες; Πρώτη φορά το ακούω. Δεν πιστεύω πως υπάρχει καρτοκινητή που να καλύπτει αυτές τις απαιτήσεις.

 

Εντός εισαγωγικών το "απεριόριστες". Εννοούσα 1500 λεπτά που δεν μου χρειάζονται. Μου αρκούν τα 400 λεπτά που δίνει κάθε μήνα με 10 ευρώ το καρτοκινητό. Για το ιντερνετ όμως;

Link to comment
Share on other sites

Εντός εισαγωγικών το "απεριόριστες". Εννοούσα 1500 λεπτά που δεν μου χρειάζονται. Μου αρκούν τα 400 λεπτά που δίνει κάθε μήνα με 10 ευρώ το καρτοκινητό. Για το ιντερνετ όμως;

 

 

Μάλιστα. Εφόσον σου φτάνουν τα λεπτά που δίνει το What's Up, για δεδομένα μπορείς να κοιτάξεις στο Frog (είναι της Cosmote).

 

Έχει δύο πακέτα δεδομένων: 5G για 25 ημέρες και χρέωση 8.5€

 

2GB για 25 ημέρες και χρέωση 4.44€

 

Δεν ξέρω αν ισχύει ο διπλασιασμός πλέον (στα δεδομένα). Νομίζω πως όχι, αλλά δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Εφόσον σου φτάνουν τα λεπτά που δίνει το What's Up, για δεδομένα μπορείς να κοιτάξεις στο Frog (είναι της Cosmote).

 

Έχει δύο πακέτα δεδομένων: 5G για 25 ημέρες και χρέωση 8.5€

 

2GB για 25 ημέρες και χρέωση 4.44€

 

Δεν ξέρω αν ισχύει ο διπλασιασμός πλέον (στα δεδομένα). Νομίζω πως όχι, αλλά δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά.

 

Άρα πρέπει πάλι να έχω 2 SIM σωστά; Δεν γίνεται με μία SIM ε;

Link to comment
Share on other sites

Άρα πρέπει πάλι να έχω 2 SIM σωστά; Δεν γίνεται με μία SIM ε;

 

Το frog έχει πακέτο ομιλίας 60 λεπτά προς όλους με 3 ευρώ, κάθε δεύτερη εβδομάδα ο χρόνος διπλασιάζεται και γίνεται 120 λεπτά πάλι με 3 ευρώ, και η χρέωση είναι ανά δευτερόλεπτο, μπορείς να ενεργοποιήσεις το πακέτο νομίζω τέσσερις φορές το μήνα. Σε what's up με κάθε on-line ανανέωση άνω των 10 ευρώ παίρνεις κωδικό reload it για 1200mb για ένα μήνα και τα χρήματα μένουν για αγορά χρόνου ομιλίας

Link to comment
Share on other sites

Άρα πρέπει πάλι να έχω 2 SIM σωστά; Δεν γίνεται με μία SIM ε;

 

Ναι, φυσικά και χρειάζεσαι δύο SIM. Άλλο το What's Up, άλλο το Frog.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να παρεις Frog 5GB/8,5€ για 25 μερες και τις κλησεις να τις κανεις με viber out με 6€ το μηνα απεριοριστα προς ελλαδα κινητα και σταθερα.Εφοσον θα μεινεις κοσμοτε,κανενα θεμα για να βγαζεις κλησεις.Υποψην στο Frog τα 60' προς ολους με 3€ διπλασιαζονται και γινονται 120' και η χρεωση ειναι ανα δευτερολεπτο.Οσο μιλας,τοσο χρεωνεσαι.

Ο διπλασιασμος γινεται ανα 2 βδομαδες απο την τελευταια εβδομαδα διπλασιασμου.Καποιες φορες και ανα 3.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

Έχω απορίες και χρειάζομαι τα φώτα σας μπας και το προλάβω το κακό. 27 Μαϊου λήγει το συμβόλαιο μου με την cosmote. Επειδή οι καιροί έχουν αλλάξει κ δεν μπορώ άλλο αυτό το ψυχοφθόρο πράγμα οπότε λήγει το συμβόλαιο μου, θέλω να το κάνω από σύνδεση κάρτα. Ψάχνοντας έμαθα ότι σε βάζουν να περιμένεις για αιώνες. Χτες έκανα αίτηση διακοπής κ μ παν ότι θα επικοινωνήσουν μαζί μου τις επόμενες 7ημερες. Εγώ επιθυμώ να μην χρεωθω πάγια εκτός συμβολαίου. Όλα αυτά τους τα είπα και γραπτώς. Γνωρίζετε τι Γολγοθά θα τραβήξω? Πως θα απεμπλακω πριν με καπελωσουν πάγια εκτός συμβολαίου? Μήπως είναι καλύτερο να πάω σε άλλη εταιρεία? Πως να χειριστώ το θέμα? Η βοήθεια σας πολύτιμη.

Link to comment
Share on other sites

Το νοέμβριο που έκοψα το συμβόλαιο, έγινε σχεδον άμεσα. Πήρα & ζήτησα κωδικό διακοπής συμβολαίου, τον οποίο μου δώσανε αφού πρώτα εξαντλήσαμε όλες τις προσπάθειες να με πείσουν να μείνω στο ίδιο πρόγραμμα με 2 ευρώ το μήνα έκπτωση), πήγα σε ένα κατάστημα (σάββατο πήγα κιόλας), και μέσα σε 24 ώρες έγινε cosmokarta.

 

Απλά θα πρέπει να πάρεις στις 27 Μαΐου που λήγει το συμβόλαιο σου, για να μη σε καπελώσουν με το σπάσιμο συμβολαίου πριν τη λήξη του. Αν έχεις αμφιβολίες και είσαι κοντά σε κατάστημα Γερμανός, που φυσικά οι υπάλληλοι είναι εξυπηρετικοί, θα σε κατατοπίσουν 100% τι και πως και πότε θα το κάνεις

Ericsson PH388, Ericsson T29, Panasonic GD35, Panasonic GD87, Nokia 8210, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 3410, Nokia 7250i, Nokia 6100, Nokia 6510, Nokia N-Gage, Mitsubishi M341i, Sharp GX-17, Nokia 6020, Nokia E50, Nokia 6120 Classic, Nokia 5800XM, Nokia N900, Huawei Ideos X5 Pro, Acer Liquid E2, Lenovo K3 Note, Xiaomi Mi A1, Nokia 7.2, Poco F3 and counting...

Link to comment
Share on other sites

Απ ότι έχω δει , κάνουν αίτηση κ αυτός ο κωδικός έρχεται από τα κεντρικά, απλά κολυσιεργουν εσκεμμένα προφανώς για την είσπραξη παγίων χωρίς εκπτώσεις κλπ κλπ . Θα πάω αν κ προτιμώ να μιλάω μαζί τους εγγράφως γιατί δεν τους εμπιστεύομαι. Ξέρω τουλάχιστον τρεις περιπτώσεις που είχαν τέτοια θέματα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 93 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλύτερα μερικές μέρες καπελωμα παρά πάγια εκτός συμβολαίου

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το νοέμβριο που έκοψα το συμβόλαιο, έγινε σχεδον άμεσα. Πήρα & ζήτησα κωδικό διακοπής συμβολαίου, τον οποίο μου δώσανε αφού πρώτα εξαντλήσαμε όλες τις προσπάθειες να με πείσουν να μείνω στο ίδιο πρόγραμμα με 2 ευρώ το μήνα έκπτωση), πήγα σε ένα κατάστημα (σάββατο πήγα κιόλας), και μέσα σε 24 ώρες έγινε cosmokarta.

 

Απλά θα πρέπει να πάρεις στις 27 Μαΐου που λήγει το συμβόλαιο σου, για να μη σε καπελώσουν με το σπάσιμο συμβολαίου πριν τη λήξη του. Αν έχεις αμφιβολίες και είσαι κοντά σε κατάστημα Γερμανός, που φυσικά οι υπάλληλοι είναι εξυπηρετικοί, θα σε κατατοπίσουν 100% τι και πως και πότε θα το κάνεις

 

Ο κανόνας επιβεβαιώθηκε πήρα στο Γερμανό της γειτονιάς κ μ πε ότι πλέον δεν γίνεται άμεσα από κατάστημα αλλά μέσω της εξυπηρέτησης πελατών. Πανέμορφα , κλαίμε όλα οδεύουν στην υπερχρέωση μου τσάμπα. Άλλη ιδέα??

Link to comment
Share on other sites

Στείλε γραπτή επιστολή την εξυπηρέτηση πελατών όπου να αναφέρεις την ακριβή ημερομηνία που θες να γίνει η μετατροπή και δήλωσε ότι δεν θα αναγνωρίζεις καμία χρέωση μετά από αυτή. Ενημέρωσέ τους ότι αν υπάρξει οποιαδήποτε χρέωση μετά την ημερομηνία λήξης του συμβολαίου, θα καταγγείλεις στην ΕΕΤΤ.
Link to comment
Share on other sites

Στείλε γραπτή επιστολή την εξυπηρέτηση πελατών όπου να αναφέρεις την ακριβή ημερομηνία που θες να γίνει η μετατροπή και δήλωσε ότι δεν θα αναγνωρίζεις καμία χρέωση μετά από αυτή. Ενημέρωσέ τους ότι αν υπάρξει οποιαδήποτε χρέωση μετά την ημερομηνία λήξης του συμβολαίου, θα καταγγείλεις στην ΕΕΤΤ.
Σύμφωνω αυτό να κάνεις (Grifos008)

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Ναι το έκανα και φαίνεται να δραστηριοποιούνται, έχω λάβει δύο email από τότε με ονοματεπώνυμο του χειριστή του θέματος. Ελπίζω να πάει καλά. Το συμπέρασμα είναι ένα... Πλέον τα πάντα πρέπει να γίνονται γραπτός. Γιατί τα γραπτά μένουν.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! θα θελα να ρωτησω εχει καποιος εμπειρια για τις πωλησεις στην κοσμοτε? εχει παει κανεις να δουλεψει?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...