Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


Phaeton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Για σας παιδιά. Αντιμετωπίζω ένα θέμα μήνες τώρα.

Έχω δύο κάρτες, μία Γουατσαπ και μία φρόγκ σε συσκευή Huawei P20 Προ.

Ας τα πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.

Η Κοσμοτέ έχει σαν υπηρεσία να ενημερώνεσαι με γραπτό μήνυμα όταν το κινητό είναι εκτός δικτύου η απενεργοποπιημένο και είχες κλήση.

Εδώ και πολλά χρόνια κατά καιρούς, ακόμα και στο συμβόλαιο που είχα παλαιότερα, αυτή η υπηρεσία χανόταν και έπρεπε να πάρω τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών να την ξαναενεργοποιήσουν.

Σιγά σιγά πήρα και δεύτερη κάρτα και αγόρασα και dual active συσκευή. Όμως κατά καιρούς συνεχιζόταν το ίδιο, δεν ερχόντουσαν τα μηνύματα όταν ήταν κλειστό το κινητό.

Φτάνουμε πριν από κάτι μήνες όπου άλλαξα συσκευή σε dual sim Huawei P20 Pro και αναγκάστηκα να προωθήσω την μία γραμμή στην άλλη ώστε το τηλέφωνο να μην δείχνει κλειστό και χάνω κλήσεις, αλλά να χτυπάει η κλήση όταν με καλούν στην μία η στην άλλη γραμμή.

Ξαφνικά ανακάλυψα ότι δεν μπορούσα να κάνω σωστά τις προωθήσεις με τίποτα και επίσης τα μηνύματα δεν ερχόντουσαν όταν με έπαιρναν στην μία γραμμή ενώ μιλούσα στην άλλη, οπότε πήρα στην εξυπηρέτηση και μου έφτιαξαν τα μηνύματα.

Με τα πολλά τηλέφωνα που ξεκίνησαν εδώ και μήνες στην εξυπηρέτηση με βοήθησαν και μετά από καιρό και άπειρες δοκιμές κλήσεων και ρυθμίσεων βγήκε το εξής πόρισμα-συμπερασμα το οποίο δεν ξέρω αν είναι θέμα Κοσμοτέ η κάτι άλλο.

Πάμε λοιπόν να δούμε τι ακριβώς γίνεται:

Για να κάνω προώθηση κλήσεων από τη μία γραμμή στην άλλη δούλεψε μόνο όταν πάτησα την εντολή **62*αριθμός κινητού,δίεση και κλήση. Επίσης τώρα με android 9 δουλεύει και από το μενού ρυθμίσεων όταν το ενεργοποιήσω, ενώ στην ίδια συσκευή στο Android 8.1 δεν γινόταν.

Όμως για να ενεργοποιηθεί η υπηρεσία ειδοποίησης με γραπτό μήνυμα όταν το κινητό είναι εκτός η κλειστό, καταχωρείται στο δίκτυο μία άλλη εντολή προώθησης κλήσεων η οποία είναι **62*69753"τελευταία οκτώ ψηφία αριθμού κινητού"δίεση και κλήση.

Όμως με την παραπάνω υπηρεσία ειδοποίησης και δίνοντας την αντίστοιχη εντολή χάνω την προώθηση κλήσεων και έρχονται μηνύματα αν με πάρει κάππιος ενώ μιλάω στην άλλη γραμμή.

Αν ενεργοποποιήσω την προώθηση από την μία γραμμή στην άλλη χάνονται οι ειδοποιήσεις μηνυμάτων όταν είναι κλειστό η εκτός, αλλά δεν χάνω τις κλήσεις όταν μιλάω στην άλλη γραμμή.

Από την εξυπηρέτηση μου είπαν ότι κανονικά δεν πρέπει να χάνω τις προωθήσεις όταν ενεργοποιείται η υπηρεσία μηνήματος για κλειστό η εκτός δικτύου κινητό.

Βλέπετε καμμιά λύση παιδιά να έχω ταυτόχρονα και μηνήματα ειδοποίσησης όταν το κινητό είναι εκτός η κλειστό και προώθηση από τη μία γραμμή στην άλλη?

Wifi calling, Volte κ.λ.π. είναι απενεργοποιημένα, έχω δοκιμάσει και ενεργοποιημένα, έχω δοκιμάσει όους τους πιθανούς και απίθανους συνδυασμούς, με άλλους κωδικούς για τηλεφωνητές, χωρίς τηλεφωνητές, με ενημέρωση καλούντα η χωρίς κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

Ακομα και σε απλο τηλέφωνο δεν μπορείς να κάνεις και τα δύο μαζί. Όπως είδες στο μενού του τηλεφώνου, μία προώθηση μπορείς να κάνεις όταν το τηλέφωνο είναι κλειστό ή εκτός δικτύου. Επί της ουσίας είτε κάνεις τη ρύθμιση μέσα από το μενού του τηλεφώνου είτε με τους κωδικούς δικτύου,το ίδιο γίνεται, μία προώθηση είναι αυτή που γίνεται. Δεν μπορείς ταυτόχρονα να προωθήσεις την κλήση σε έναν άλλον αριθμό και να έχεις και το μήνυμα που σε ειδοποιεί για την κλήση. Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα. Πάντως στο κινητό υπάρχουν και άλλες προωθήσεις για ενεργοποίηση, δηλαδή επιλογή πάντα προώθηση, όταν είμαι απασχολημένος και όταν δεν απαντάω.

Επίσης υπάρχουν χειροκίνητα και άλλες εντολές για προωθήσεις, γι' αυτό ρώτησα μήπως δουλεύει με κάποιο άλλο.

Για παράδειγμα αντί για **62*69753κλπ υπάρχει το **62*69754κλπ το οποίο δεν ενημερώνει τον καλούντα όταν είναι κλειστό το τηλέφωνο ότι θα σταλεί μήνυμα.

Επίσης υπάρχει και αντίστοιχη εντολή για τηλεφωνητή κλπ., καθώς και εκτροπή με άλλο κωδικό που ίσως να είναι κάποια ταυτόσημη με αυτές τις τέσσερις που έχει η συσκευή.

Με βλέπω να γυρνάω στην πιο σίγουρη λύση. Δύο συσκευές και τέλος.

Και κάτι τελευταίο. Αν η μία κάρτα είναι Γουίντ η Πάναφον τι γίνεται?

Edited by kostas2712
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έκλεισε τελικά; Προσπαθεί να μπεί ένας φίλος που έμπαινε λίγο καιρό πρίν και τώρα δε μπαίνει :(
Link to comment
Share on other sites

Έχετε βγάλει άκρη με το συγκεκριμένο θέμα; έχει πάνω από μήνα που παιδεύομαι, σε φυσικά καταστήματα, τηλεφωνικά ακόμα και online. Επικοινωνώ μαζι τους με το καλό, με το κακό, απειλώ και για καταγγελία, αλλά τίποτα! Επιμένουν στην έλλειψη καρτών!
http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Τι ακριβως ειναι αυτο? ειναι κατι σαν το Imessage αλλα αποκλειστικα για android Και cosmote και λειτουργει με ιντερνετ? Δεν εχω καταλαβει ακριβως, και με σκαει ενα προμπτ στο κινητο να δεχτω καποιους ορους και ενω δε θελω επιμενει

 

https://www.cosmotemessageplus.gr/

 

RCS (Rich Communication Services) η εξελιξη τοιυ SMS λεει εδω

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα έχω σύντομα ενα ταξίδι στην Νεα Υορκη και καρτοκινητο cosmote και σκεφτόμουν να ενεργοποιήσω το συγκεκριμένο πακέτο για την ζωνη Β. Ξερει κάποιος αν τα 30 SMS που αναφέρει είναι συνολικά για εξερχόμενα και εισερχόμενα η τα εισερχόμενα δεν χρεώνονται ; Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιείς τα δωρεάν SMS του πακέτου σου για την αποστολή γραπτών μηνυμάτων προς όλους τους προορισμούς.

Tα δωρεάν SMS αφορούν αποστολή μηνυμάτων σε εθνικά δίκτυα.

https://www.cosmote.gr/mobile/cosmoportal/pricelist/index.jsp?catName=TRAVELTALK703eeb56-3974-4e89-a086-b2ffa2e0c8d3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θελω να αναφέρω και όποιος ξέρει ας απαντήσει σχετικά με ένα πρόβλημα φορητότητας που προέκυψε απο μεταφορά απο vodafone σε cosmote.

Συγκεκριμένα ήμουν πελάτης συμβολαίου vodafone το οποίο έληξε, έτσι αποφάσισα να το κάνω καρτοκινητό.

αρχικά πήγα στην wind όπου με έδιωξαν απευθείας λέγοντας οτι πλέων δεν κάνουν μεταφορές τα νούμερα και οτι αυτό ίσχυε παλιά.

μετά πήγα στην κοσμότε και τους ζήτησα να το κάνουμε wats up. Εκεί μου είπαν οτι για να το κάνω αυτο θα πρέπει πρώτα να γίνω συνδρομητής συμβολαίου για 2 μήνες, και μετά τους 2 μήνες θα κάνουν τον αριθμό wats up.. με λίγα λόγια οι 2 μήνες οπού πλήρωνα κανονικά πέρασαν και πήγα ξανα στο κατάστημα για την αλλαγη. Την επόμενη μέρα με πήραν τηλέφωνο απο την κοσμοτε και μου είπαν οτι δεσμεύομαι απο το συμβόλαιο για 2 χρόνια και δεν γίνεται να το καταργήσω γιατι θα υπάρξει πρόστιμο, και να απευθυνθώ ξανά στο κατάστημα γιατι κάτι τέτοιο περι 2 μηνών δεν ισχύει...

 

τι ισχύει τελικά με την φορητότητα? εγω ήξερα τόσα χρόνια οτι ο αριθμός σου ανήκει και μπορείς ελεύθερα να πάς σε όποια εταιρία θέλεις εφόσον δεν έχεις χρωστούμενα και το συμβόλαιο έχει λήξει.

αν δεν λυθεί το θέμα το επόμενο βήμα θα είναι συνήγορος καταναλωτή

Link to comment
Share on other sites

Να δώ πότε θα μάθουμε σε αυτή τη χώρα να διαβάζουμε τι υπογράφουμε!

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να δώ πότε θα μάθουμε σε αυτή τη χώρα να διαβάζουμε τι υπογράφουμε!

όταν μια εταιρία σου δίνει ψεύτικες πληροφορίες με σκοπό να σε εξαπατήσει, δεν φέρει καμία ευθύνη?

Link to comment
Share on other sites

όταν μια εταιρία σου δίνει ψεύτικες πληροφορίες με σκοπό να σε εξαπατήσει, δεν φέρει καμία ευθύνη?

 

Αγαπητέ,

 

Αν το συμβόλαιο γράφει ότι αποδέχτηκες την δέσμευση παραμονής για δύο χρόνια, δεν μπορεί να σε βοηθήσει κανείς.

 

Τέλος, δεν έχεις κανένα χειροπιαστό στοιχείο που να αποδεικνύει εξαπάτηση.

 

Ναι μεν κατά τα λεγόμενά σου, σου ανέφεραν δίμηνη δέσμευση, ωστόσο η ευθύνη βαραίνει εσένα που δεν διάβασες τους όρους του συμβολαίου, πριν το εγκρίνεις με την υπογραφή σου.

 

Εκτός φυσικά και αν γράφει ότι η απαραίτητη παραμονή είναι δύο μήνες.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

και πόσο είναι αυτό το πρόστιμό δηλαδή ; Από όσο ξέρω είναι το ποσό που γλύτωσες για 2 μήνες.

Ελεύθερος είσαι να το πληρώσεις και να σπάσεις το συμβόλαιο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θελω να αναφέρω και όποιος ξέρει ας απαντήσει σχετικά με ένα πρόβλημα φορητότητας που προέκυψε απο μεταφορά απο vodafone σε cosmote.

Συγκεκριμένα ήμουν πελάτης συμβολαίου vodafone το οποίο έληξε, έτσι αποφάσισα να το κάνω καρτοκινητό.

αρχικά πήγα στην wind όπου με έδιωξαν απευθείας λέγοντας οτι πλέων δεν κάνουν μεταφορές τα νούμερα και οτι αυτό ίσχυε παλιά.

μετά πήγα στην κοσμότε και τους ζήτησα να το κάνουμε wats up. Εκεί μου είπαν οτι για να το κάνω αυτο θα πρέπει πρώτα να γίνω συνδρομητής συμβολαίου για 2 μήνες, και μετά τους 2 μήνες θα κάνουν τον αριθμό wats up.. με λίγα λόγια οι 2 μήνες οπού πλήρωνα κανονικά πέρασαν και πήγα ξανα στο κατάστημα για την αλλαγη. Την επόμενη μέρα με πήραν τηλέφωνο απο την κοσμοτε και μου είπαν οτι δεσμεύομαι απο το συμβόλαιο για 2 χρόνια και δεν γίνεται να το καταργήσω γιατι θα υπάρξει πρόστιμο, και να απευθυνθώ ξανά στο κατάστημα γιατι κάτι τέτοιο περι 2 μηνών δεν ισχύει...

 

τι ισχύει τελικά με την φορητότητα? εγω ήξερα τόσα χρόνια οτι ο αριθμός σου ανήκει και μπορείς ελεύθερα να πάς σε όποια εταιρία θέλεις εφόσον δεν έχεις χρωστούμενα και το συμβόλαιο έχει λήξει.

αν δεν λυθεί το θέμα το επόμενο βήμα θα είναι συνήγορος καταναλωτή

Τους 2 αυτούς μήνες, πλήρωνες τιμή καταλόγου, η ήταν με ΠΡΟΣΦΟΡΑ ?

Link to comment
Share on other sites

http://Www.ezkonnect.com με τα ίδια λεφτά τα έχεις όλα με μια κάρτα sim στο ξενοδοχείο σου ή στο σπίτι που θα μείνεις... Μην σκας για πακέτα roaming που είναι όλα πανάκριβα.

 

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Εχει πάρει κανεις το εν λόγο προϊόν.

Ενδιαφέρομαι μια να το πάρω για την καλοκαιρινή σεζόν.

Μιας και λογο δουλειάς και εκει που μένω δεν εχω πρόσβαση σε σταθερό για ίντερνετ.

Ειναι καλό ή έχετε να προτείνετε κατι ανάλογο.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Τι πακέτα περιλαμβάνει και σε ποια τιμή;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Εχει πάρει κανεις το εν λόγο προϊόν.

Ενδιαφέρομαι μια να το πάρω για την καλοκαιρινή σεζόν.

Μιας και λογο δουλειάς και εκει που μένω δεν εχω πρόσβαση σε σταθερό για ίντερνετ.

Ειναι καλό ή έχετε να προτείνετε κατι ανάλογο.

Ευχαριστώ.

Για να ξέρεις έχουν βάλει προσφορά και το δίνουν 20 ευρώ λιγότερα.Πριν λίγες μέρες δεν είχε.

 

----- προσθήκη μηνύματος 39 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τι πακέτα περιλαμβάνει και σε ποια τιμή;

https://www.cosmote.gr/eshop/global/gadgets/productDetailsTangible.jsp?productId=ger_20371664

Τα έχει αναλυτικά

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις χρόνο 1-2 λεπτά κάθε μέρα για να μαζέψεις πόντους στο παιχνιδάκι της vodafone , μπορείς να έχεις πολύ καλά πακέτα για το καλοκαίρι με μια cu ... πχ 4 ευρω για 10 gb κάθε εβδομάδα, ή μπορείς να συνδιάσεις δωρεάν 6ωρα 1 gb που κερδίζεις κάθε 2 μέρες περίπου με κάποιο άλλο πρόγραμμα όπως νυχτερινό για να σου βγεί φτηνότερα, και γενικά αν έχεις δυνατότητα για δεύτερη κάρτα και λίγο χρόνο είναι ότι πρέπει.

 

ναι έχει ένα με 10ευρω 100gb για 30 ημερες

Link to comment
Share on other sites

Και 40000 ποντους ομως που δεν τους λες και λιγους..

 

Στάλθηκε από το Doogee Y6 Max μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και 40000 ποντους ομως που δεν τους λες και λιγους..

 

Στάλθηκε από το Doogee Y6 Max μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

αν παίζεις καθημερινά τους πιάνεις. Για καλοκαιρι είναι το ιδανικότερο πακέτο.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...