Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


Phaeton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας! θα θελα να ρωτησω εχει καποιος εμπειρια για τις πωλησεις στην κοσμοτε? εχει παει κανεις να δουλεψει?

 

Αγιο στεφανο?η γκαζι?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να παρεις Frog 5GB/8,5€ για 25 μερες και τις κλησεις να τις κανεις με viber out με 6€ το μηνα απεριοριστα προς ελλαδα κινητα και σταθερα.Εφοσον θα μεινεις κοσμοτε,κανενα θεμα για να βγαζεις κλησεις.Υποψην στο Frog τα 60' προς ολους με 3€ διπλασιαζονται και γινονται 120' και η χρεωση ειναι ανα δευτερολεπτο.Οσο μιλας,τοσο χρεωνεσαι.

Ο διπλασιασμος γινεται ανα 2 βδομαδες απο την τελευταια εβδομαδα διπλασιασμου.Καποιες φορες και ανα 3.

 

Ξέρουμε πόσα ΜΒ είναι ανά λεπτό το Viber Out;

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε πόσα ΜΒ είναι ανά λεπτό το Viber Out;

 

Ειναι 1MB το λεπτο,και πιο κατω.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Κανε μια αναζητηση στο γοουγλι και θα καταλαβεις...:lol:

ημουν στην evalue 375 το 6ωρο στρες?αγχος?:lol: χαλια πραγματα,μπανεις στην σειρα για διαλειμμα..

οτι χειροτερο σε εργασια που εχω παει..οταν λεει πωλητης 99% στο τμημα ακυρωσεων τον πιο πυρηνικο τομεα εκει μεσα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα ρε παιδιά.

 

Θέλω να βάλω ένα ρουτερ, απ΄αυτά που παίρνει μόνο sim πάνω και το μετατρέπει σε wifi.

Εκει που θέλω να το βάλω, το καλύτερο σήμα το έχει η Cosmote.

 

Τι πρόγραμμα θα πρέπει να αγοράσω και με πόσα για να έχω το μέγιστο που μπορώ σε mb ή gb internet??

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλεις μία κάρτα FROG .

Στην FROG αγοράζεις 5GB με 8,50 ευρώ για 25 ημέρες . Μπορείς να αγοράσεις αυτό το πακέτο 2 φορές τον μήνα .

Αν χρειαστείς παραπάνω , με 4,43 ευρώ πέρνεις άλλα 2GB δύο φορές τον μήνα.

Με την πρώτη ανανέωση 10 ευρώ θα πάρεις και 1GB BONUS ,τουλάχιστον για τους πρώτους 6 μήνες θα το παίρνεις.

Αν δεν βρεις FROG πάρε ένα WHATS UP ή Cosmokarta και με την εντολή ΑΛΠΑΚ στο 1314 το μετατρέπεις σε FROG. H αλλαγή αυτή όμως κοστίζει 3 ευρώ.

Αν χρειαστείς παραπάνω το εβδομαδιαίο πακέτο δίνει 3GB με 4 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Στο τελευταίο που λες, ότι αν χρειαστώ παραπάνω, αυτό μπορώ να το κάνω χρήση μια φορά την εβδομάδα μόνο;; Δηλαδή εγώ αν θέλω πχ να αγοράσω GB κάθε μέρα, δε μπορώ;;
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις μπορείς να αγοράζεις 1 GB κάθε μέρα με 1 ευρώ που είναι και η φτηνώτερη τιμή. Επίσης μπορεις να αγοράσεις όσες φορές θέλεις μέσα στην ημέρα αυτό το πακέτο με την προϋπόθεση ότι θα έχει λήξει το προηγούμενο . Καθε νέα αγορά ισχύει για 24 ώρες.

Επίσης το εβδομαδιαίο μπορεις να το αγοράσεις όσες φορές θές μόλις λήξει το προηγούμενο .

Αλλά τα 5GB και τα 2GB έχοχυν τον περιορισμό των 2 ενεργοποιήσεων ανα ημερολογιακό μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Στο τελευταίο που λες, ότι αν χρειαστώ παραπάνω, αυτό μπορώ να το κάνω χρήση μια φορά την εβδομάδα μόνο;; Δηλαδή εγώ αν θέλω πχ να αγοράσω GB κάθε μέρα, δε μπορώ;;
Μπορείς να πάρεις μια ιδέα από τα πακέτα που έχει

 

εδώ

 

 

http://www.frogmobile.gr/el/default.aspx

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Hello, έκανα φορητότητα από Voda σε cosmote και έχω παρατηρήσει μεγάλη διαφορά στην πτώση της μπαταρίας. Το κινητό είναι iphone se. Μήπως χρεοάζεται να κάνω κάποιες ρυθμίσεις για cosmote? Όταν είχα vodafone μου είχε αποσταλεί ένα profile εγκατάστασης για ρυθμίσεις internet κλπ. Γνωρίζει κανείς κατι σχετικό;
wipe that tear..
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παρατήρησα ακριβώς το αντίθετο στο S9+ που έχω. Ίσως φταίει η κάλυψη της περιοχής σου από την Cosmote και αναγκάζει το κινητό σου να αλλάζει από 3G σε 4G συνεχώς
Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται περίεργο να μην έχει την ίδια κάλυψη η cosmote σε κεντρικές περιοχές της Αθήνας. Και η πτώση φάινεται και με κλειστά τα mobile data.
wipe that tear..
Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται περίεργο να μην έχει την ίδια κάλυψη η cosmote σε κεντρικές περιοχές της Αθήνας. Και η πτώση φάινεται και με κλειστά τα mobile data.

 

Καλησπέρα,

 

Ο μόνος λόγος είναι η χρήση του 4G, μιας και είναι ευρέως γνωστό ότι καταναλώνει περισσότερη μπαταρία, σε σχέση με το 3G και το H/H+.

 

Με κλειστά συνεχίζει; Μήπως υπάρχει κάποια εφαρμογή που σου δημιουργεί το θέμα; Ειδάλλως τεχνικά δεν εξηγηται.

 

Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να φταίει το δίκτυο για κάτι τέτοιο. Μόνο στην περίπτωση εκτενούς χρήσης 4G.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/google-play-purchases.html

 

Μήπως χρησιμοποιεί κανείς την υπηρεσία; Επίσης έχω what's up αν αγοράσω κάτι θα χρεώθω στην καρτά ; Αναφέρει στην ιστοσελίδα της Cosmote πως δεν είναι διαθέσιμη η υπηρεσία για συνδρομητές καρτοκινητής ενώ εγώ είμαι ,κάτι το οποίο με έχει μπερδέψει.

Link to comment
Share on other sites

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/google-play-purchases.html

 

Μήπως χρησιμοποιεί κανείς την υπηρεσία; Επίσης έχω what's up αν αγοράσω κάτι θα χρεώθω στην καρτά ; Αναφέρει στην ιστοσελίδα της Cosmote πως δεν είναι διαθέσιμη η υπηρεσία για συνδρομητές καρτοκινητής ενώ εγώ είμαι ,κάτι το οποίο με έχει μπερδέψει.

 

Καλημέρα,

 

Γιατί μπερδεύτηκες; Αφορά αποκλειστικά και μόνο συνδρομητές συμβολαίου. Είναι ξεκάθαρο.

 

Οι συνδρομητές καρτοκινητής δεν μπορούν να χρησιμοποιήσουν τη συγκεκριμένη διευκόλυνση - υπηρεσία.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Γιατί μπερδεύτηκες; Αφορά αποκλειστικά και μόνο συνδρομητές συμβολαίου. Είναι ξεκάθαρο.

 

Οι συνδρομητές καρτοκινητής δεν μπορούν να χρησιμοποιήσουν τη συγκεκριμένη διευκόλυνση - υπηρεσία.

 

Μπερδευτηκα επειδη εφοσον δεν ειμαι συνδρομητης καρτοσυμβολαιου μου εμφανιζει την επιλογη να χρησιμοποιησω την υπηρεσια.Επισης ισως να μην ειναι ενημερωμενο το αρθρο της cosmote.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους έχω ένα εξοχικό στο οποίο δεν έχω δυνατότητα να βάλω internet μέσω σταθερής γραμμής γιατί το adsl δεν υποστηρίζεται. Πήρα λοιπόν το tp link ac750 mr 200 κάνοντας συμβόλαιο cosmote internet on the go.

 

Έφτιαξα ένα profile βάζοντας σαν apn το vpn-internet και static έτσι ώστε το wan ip του router να είναι το ίδιο με την το wan ip που δίνει το ipchicken άνοιξα τις πόρτες στο καταγραφικό αλλά τίποτα. άνοιξα την πόρτα 80 για να δω αν κάνει ping τίποτα. Μπορεί κάποιος που να έχει αυτή την υπηρεσία να μου πει τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω;;;

 

Για να προλάβω κάποιους το port forwarding υποστηρίζεται από το συγκεκριμένο συμβόλαιο και τον ΟΤΕ γιατί στην αρχή είχα κάνει συμβόλαιο cosmote@home doubleplay με κάρτα sim και αναγκάστηκα να το αλλάξω επειδή εκεί το port forwarding δεν υποστηρίζεται.

 

Έχω στείλει μήνυμα και στο τμήμα της cosmote στο facebook αλλά μου λένε ότι θα με πάρει κάποιος από το τεχνικό τμήμα από την παρασκευή αλλά ακόμη με παίρνουνε και τους έχω ζαλίσει στα μηνύματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους έχω ένα εξοχικό στο οποίο δεν έχω δυνατότητα να βάλω internet μέσω σταθερής γραμμής γιατί το adsl δεν υποστηρίζεται. Πήρα λοιπόν το tp link ac750 mr 200 κάνοντας συμβόλαιο cosmote internet on the go.

 

Έφτιαξα ένα profile βάζοντας σαν apn το vpn-internet και static έτσι ώστε το wan ip του router να είναι το ίδιο με την το wan ip που δίνει το ipchicken άνοιξα τις πόρτες στο καταγραφικό αλλά τίποτα. άνοιξα την πόρτα 80 για να δω αν κάνει ping τίποτα. Μπορεί κάποιος που να έχει αυτή την υπηρεσία να μου πει τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω;;;

 

Για να προλάβω κάποιους το port forwarding υποστηρίζεται από το συγκεκριμένο συμβόλαιο και τον ΟΤΕ γιατί στην αρχή είχα κάνει συμβόλαιο cosmote@home doubleplay με κάρτα sim και αναγκάστηκα να το αλλάξω επειδή εκεί το port forwarding δεν υποστηρίζεται.

 

Έχω στείλει μήνυμα και στο τμήμα της cosmote στο facebook αλλά μου λένε ότι θα με πάρει κάποιος από το τεχνικό τμήμα από την παρασκευή αλλά ακόμη με παίρνουνε και τους έχω ζαλίσει στα μηνύματα.

Πως έχεις static με το vpn-internet? Κάτι δεν μου πάει καλά.

Γενικά, το συγκεκριμένο APN είναι 100% ελεύθερο, θα πρέπει να παίζει. Φαίνεται λάθος στις δικές σου ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Στο apn type έβαλα στατικ αλλιώς το wan ip που δίνει το ρούτερ δεν συμφωνεί με το whatismyip.

 

Ανεβάζεις ένα σχετικό screenshot?

Link to comment
Share on other sites

Το apn vpn-internet δεν δίνει σταιτική διεύθυνση ΙΡ αλλά public dynamic IP δηλαδή μια πραγματική IP που έχει αμφίδρομη πρόσβαση από το ίντερνετ (για να δουλεύουν port forward κλπ αν τα ρυθμίσεις κατάλληλα) ωστόσο είναι δυναμική δηλαδή αλλάζει με τον χρόνο... Εσύ έχοντας βάλει καρφωτή την συγκεκριμένη IP ως σταθερή όταν στην αλλάξει ο πάροχος δεν θα γίνεται δρομολόγηση στο ίντερνετ και επομένως θα είσαι εκτός δικτύου. Επίσης το vpn-internet είναι επιπλέον υπηρεσία που για να την έχεις πρέπει να στην ενεργοποιήσουν έξτρα (και να την υποστηρίζει ο τύπος γραμμής σου).

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα! Έχω το Galaxy S8 και έχω ενεργοποιήσει την υπηρεσία, αλλά κάθε φορά που κάνω επανεκκίνηση το κινητό μου, πρέπει να μπαίνω στις ρυθμίσεις και να το ξαναενεργοποιώ... Έχει κανείς καμιά ιδέα επί του θέματος; Επίσης θα ήθελα, αν ξέρει κάποιος, να μου εξηγήσει λίγο την υπηρεσία, γιατί στο 13888, δεν έχουν ιδέα... :zzz::zzz: Ευχαριστώ πολύ!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...