Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


Phaeton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με καλεσανε από το εξωτερικό από αριθμό εξωτερικού αλλά στην οθόνη του κινητού μου έβγαινε ότι με καλούσε νούμερο κινητού κόσμοτε...Πώς έγινε Αυτό?
Link to comment
Share on other sites

Με καλεσανε από το εξωτερικό από αριθμό εξωτερικού αλλά στην οθόνη του κινητού μου έβγαινε ότι με καλούσε νούμερο κινητού κόσμοτε...Πώς έγινε Αυτό?

 

Μήπως ήταν σε roaming?

Link to comment
Share on other sites

Κάποια προγράμματα για φτηνές κλήσεις προς Ελλάδα χρησιμοποιούν Ελληνικές μικρές εταιρείες τηλεπικοινωνιών οι οποίοι τερματίζουν τις κλήσεις φτηνά με χρήση Ελληνικών αριθμών.

Δηλαδή έρχεται η κλήση στην Ελλάδα μέσω Internet και συνδέεται με τα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας με τοπικές κάρτες SIM

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα.

Δεν μπορώ με τίποτα να δωρίσω mb σε κάποιο τηλέφωνο(από τα 4 που κάθονται κάτω από το τηλέφωνο του πατέρα μου - στρατιωτικό vpn).

Είμαι στο πρόγραμμα του υπουργείου άμυνας.

Εχω στείλει πολλά emails στην cosmote και δεν γίνεται ποτέ τίποτα.

Μάλιστα σε μια πρόσφατη συνομιλία που είχα με το support της cosmote μου είχε πει η υπάλληλος ότι μέχρι πρόσφατα τηλέφωνα που άνηκαν στο vpn του υπουργείου άμυνας όντως δεν μπορούσαν να δωρίσουν mb αλλά τους είχε έρθει χαρτί ότι καταργήθηκε αυτός ο περιορισμός!

Βέβαια μετά το τηλεφώνημα δεν είχα πάλι καμία ενημέρωση.

Όποιος γνωρίζει αν μπορώ να βγάλω άκρη με το συγκεκριμένο θέμα ας μου πει γιατί είναι κρίμα να χάνω 500 mb κάθε φορά που πληρώνω έναν λογαριασμό μέσω του cosmote app.

Ευχαριστώ!

http://s9.postimg.org/hxs222dsf/ezgif_com_crop.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Τελικά μετά από κλήση στο τηλέφωνο της υποστήριξης των vpn πελατών μου είπαν ότι επειδή δεν γίνεται αυτόματα αυτό, πρέπει κάθε φορά να τους παίρνω τηλέφωνο να το κάνουν αυτοί!
http://s9.postimg.org/hxs222dsf/ezgif_com_crop.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα σας,

 

2 ημέρες πριν την διακοπη του συμβολαιου ΚΟΣΜΟΤΕ που αιτηθηκα, με καλεσαν απο το 2106295102 (αφησε και ονοματεπωνυμο).

Το σηκωσε συγγενικο μου προσωπο και ειπε οτι ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ μπορει να με καλεσει στο κινητο, να του τηλεφωνησω εγω για ανανεωση του συμβολαιου με καποια προσφορα γι αυτην.

 

Γνωριζεται ειναι επισημος της ΚΟΣΜΟΤΕ ή καποιος αλλος dealer?

 

Ευχαριστω

LG G4
Link to comment
Share on other sites

 

...τηλεφώνησα....ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ανταμοιβουν τους πελάτες τους καθολου.....

LG G4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Το έχει βάλει κανείς; δουλεύει κανονικά; προσπαθώ να κάνω login είτε με τα στοιχεία μου είτε με αριθμό κινητού και SMS επιβεβαίωσης αλλά αφού γίνει κάτι από θα δύο σωστά εννοείται, μετά βγάζει ένα σφάλμα και δε μπορεί να συνεχίσει.... Εννοείται έχω κάνει απεγκατάσταση και ξανά εγκατάσταση την εφαρμογή...
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω κι εγώ.

Τι έχουν κάνει οι άτιμοι;

Αν έχεις και Double Play (Otenet) αλλά και συμβόλαιο κινητής, τότε όλα καλά! Υποτίθεται πως θα συνδέεσαι.

 

Αν έχεις μονάχα Double Play, τότε ΔΕΝ πρέπει να κατεβάσεις το Best Connect αλλά να συνεχίσεις να συνδέεσαι με την Παλιά Εφαρμογή (όπου από χτες, με ενημέρωσαν πως κατέβηκε από το PlayStore).

 

Η παλιά εφαρμογή... δυστυχώς δεν σου γράφει "συνδέθηκες σωστά" όταν βάλεις τα στοιχεία σου. Πατάς μεν αποθήκευση, αλλά δεν σου λέει αν το έκανες με επιτυχία.

Αναφέρομαι στην εφαρμογή που το interface ήταν πράσινο στα περισσότερα σημεία. (δες την φωτογραφία).

 

Πλέον, αν ψάξεις στο Playstore, σου εμφανίζει μια κίτρινη εφαρμογή που δεν είναι της Cosmote... και φυσικά δεν συνδέεσαι.

 

 

Όπως και να έχει, κι εγώ δεν έχω καταφέρει να συνδεθώ... όπως κι εσύ.

Edited by radiodj105
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα στην παρέα.

 

Έχω σταθερό Cosmote (triple play) στο σπίτι με γραμμή τηλεφώνου Voip. Επειδή μιλάω σπάνια και έχω βαρεθεί να πληρώνω συσκευές/μπαταρίες κλπ χωρίς λόγο, σκέφτομαι αν γίνεται να παίρνω τις κλήσεις στα κινητά της οικογένειας. Μέσα και έξω απ το σπίτι. Υπάρχουν πολλά σχετικά προγράμματα sip phones στο Google play.

Θεωρώ πως μπορώ να πάρω το password από την Cosmote. Οι υπόλοιπες πληροφορίες είναι ορατές στο router μου (speedport).

Τι έχει κάνει κανείς; Πώς;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Κωνσταντίνος.

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Fritzbox 7350 ή 7590 που πουλάει η Cosmote, μετά με την εφαρμογή Fritz fon από το store. Για εκτός σπιτιού νομίζω θέλει vpn
Link to comment
Share on other sites

Fritzbox 7350 ή 7590 που πουλάει η Cosmote, μετά με την εφαρμογή Fritz fon από το store. Για εκτός σπιτιού νομίζω θέλει vpn

 

ε καλα προφανώς με vpn εγω το ειχα με forthnet πολυ καιρό μετα οταν αλλαξα σπιτι γύρισα σε pots και απλα ξεχάστηκε το θεμα

Link to comment
Share on other sites

Σε κατάσταση Roaming λαμβάνουμε το γνωστό μήνυμα ότι μπορούμε να καλούμε την εξυπηρέτηση πελατών στο +306971013818, για όσο βρισκόμαστε στο εξωτερικό. Αυτό που δεν ήξερα και ούτε μπορούσα να φανταστώ είναι ότι για ότι σου συμβεί θα πρέπει να χρεωθείς με κόστος "κανονικής" κλήσης. Με λίγα λόγια, για μια μεταβολή που χρειάστηκε να πραγματοποιήσω στη σύνδεσή μου, σε κλήση περίπου 10΄αναμονής και εξυπηρέτησης (και πάλι καλά, γιατί πολλές φορές η αναμονή είναι μεγαλύτερη), πλήρωσα περίπου 35€!

Ο λόγος που αναφέρω τα παραπάνω είναι η πληροφόρηση όσων δεν το ήξερα...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σε χώρα εκτός ΕΕ. Γνωρίζω για το κόστος κλήσεων. Εδώ αναφέρομαι σε υπηρεσίες εξυπηρέτησης πελατών, όχι σε κάποια προσωπική κλήση μου.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Έκανα αλλαγή από συμβόλαιο σε κάρτα.

Με ενημερώσανε από την Cosmote ότι για περίπου έξι ώρες δεν θα είναι διαθέσιμο.

 

Σήμερα το πρωί το τηλέφωνο απενεργοποιήθηκε οπότε περίμενα να περάσουν οι ώρες. Όταν το καλώ από άλλο νούμερο λέει "... έχει φραγή εισερχομένων κλήσεων".

 

Έχει φτάσει βράδυ και ακόμα τίποτα. Υπέθεσα ότι μπορεί να θέλει κάρτα οπότε πήγα να κάνω online ανανέωση στο https://www.cosmote.gr/selfcare/jsp/topUp.jsp .Προσπάθησα να βάλω 15€ με Paypal και μου εμφανίζει μήνυμα "Ο τηλεφωνικός αριθμός δεν είναι έγκυρος".

 

Είναι φυσιολογικό αυτό; Πόσο καιρό χρειάζεται συνήθως για να ολοκληρωθεί η διαδικασία και να λειτουργήσει το νούμερο ως καρτοκινητό;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Έκανα αλλαγή από συμβόλαιο σε κάρτα.

Με ενημερώσανε από την Cosmote ότι για περίπου έξι ώρες δεν θα είναι διαθέσιμο.

 

Σήμερα το πρωί το τηλέφωνο απενεργοποιήθηκε οπότε περίμενα να περάσουν οι ώρες. Όταν το καλώ από άλλο νούμερο λέει "... έχει φραγή εισερχομένων κλήσεων".

 

Έχει φτάσει βράδυ και ακόμα τίποτα. Υπέθεσα ότι μπορεί να θέλει κάρτα οπότε πήγα να κάνω online ανανέωση στο https://www.cosmote.gr/selfcare/jsp/topUp.jsp .Προσπάθησα να βάλω 15€ με Paypal και μου εμφανίζει μήνυμα "Ο τηλεφωνικός αριθμός δεν είναι έγκυρος".

 

Είναι φυσιολογικό αυτό; Πόσο καιρό χρειάζεται συνήθως για να ολοκληρωθεί η διαδικασία και να λειτουργήσει το νούμερο ως καρτοκινητό;

 

Καλημέρα,

 

Είναι απολύτως φυσιολογικό. Αν δεν κάνω λάθος, μπορεί να διαρκέσει έως και τρεις ημέρες.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Από το καρτοκινητό σου κάνε μια αναπάντητη κλήση σε ένα ενεργό τηλέφωνο για να ενεργοποιηθεί και έπειτα βάζεις κάρτα.
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

τις τελευταιες μερες δεχομαι ενοχλητικες αναπαντητες στο κινητο από +216χχχχχχχ. Το αιφον βγαζει οτι ειναι Τυνησια. Περιττο να πω οτι ποτε δεν εχω δωσει το τηλεφωνο μου ουτε γνωριζω κανεναν απο Τυνησια ουτε εχω επισκεφθει ποτε αυτη τη χωρα. Με ενα απλο γκουγκλαρισμα βλεπω οτι προκειται για κλασικα σπαμ τηλεφωνηματα, ενω στον περιγυρο μου διαπιστωσα οτι τις τελευταιες μερες εχουν μια εξαρση οι συγκεκριμενες ενοχλητικες αναπαντητες.

 

Ειμαι εγγεγραμμενος κανονικα στο μητρωο 11 περι προσωπικων δεδομενων. Καλω την κοσμοτε να δω τι θα μου πουν.

Link to comment
Share on other sites

τις τελευταιες μερες δεχομαι ενοχλητικες αναπαντητες στο κινητο από +216χχχχχχχ. Το αιφον βγαζει οτι ειναι Τυνησια. Περιττο να πω οτι ποτε δεν εχω δωσει το τηλεφωνο μου ουτε γνωριζω κανεναν απο Τυνησια ουτε εχω επισκεφθει ποτε αυτη τη χωρα. Με ενα απλο γκουγκλαρισμα βλεπω οτι προκειται για κλασικα σπαμ τηλεφωνηματα, ενω στον περιγυρο μου διαπιστωσα οτι τις τελευταιες μερες εχουν μια εξαρση οι συγκεκριμενες ενοχλητικες αναπαντητες.

 

Ειμαι εγγεγραμμενος κανονικα στο μητρωο 11 περι προσωπικων δεδομενων. Καλω την κοσμοτε να δω τι θα μου πουν.

 

Ti περιμένεις να κάνει το μητρώο 11 στην Τυνησία;Βαλε φραγή στις εισερχόμενες διεθνείς κλήσεις (αλήθεια γίνεται; )

Link to comment
Share on other sites

ε γενικη φραγη απο εξωτερικο δε θελω να βαλω. Απο Γερμανια Αγγλια θελω να δεχομαι κλησεις απο φιλους.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...