Jump to content

Ταινίες: Προτάσεις - Κριτική


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα κάνω τον δικηγόρο του Διαβόλου και θα πω πως αν υπήρχε ένας σούπερ ήρωας που θα μπορούσε να τον αποδώσει καλά ο Cage, αυτός είναι ο Ghost Rider. Και δεν είναι «υπερβολικά» σούπερ ήρωας (όπως π.χ. Μπάτμαν, Σούπερμαν, Σπάιντερμαν με στολές κλπ.), αλλά και - κυρίως - αφορά έναν άνθρωπο ο οποίος είναι προβληματισμένος με τις επιλογές του, χαρακτήρα τον οποίο έχει αποδώσει καλά ο Cage, αν και θα μπορούσε καλύτερα.

 

 

 

Συμφωνώ, ως προς τα γραφικά (και τον ήχο επίσης). Αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι τόσο σημαντικό αυτό για κάποιον, ώστε να δει την ταινία στον κινηματογράφο.

 

Υ.Γ.

Προσωπικά, θεωρώ ότι το Ghost Rider ήταν μία πολύ καλύτερη ταινία με θέμα σούπερ ήρωα από το Daredevil και ο Cage αρκετά καλύτερος στον ρόλο του από τον Affleck.

 

 

symfwnw apolyta mazi sou...!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Είδα χθες βράδυ το "Epic Movie".

 

Η ταινία αποτελεί διακωμώδηση μερικών από τις πλέον επιτυχημένες ταινίες των τελευταίων χρόνων ("Pirates of the Caribbean", "The Chronicles of Narnia", "Nacho Libre", "Charile and the Chocolate Factory" κ.α.), στο πνεύμα των "Scary Movie" και "Date Movie".

 

Γενικά οι αυτού του τύπου ταινίες, πολύ σπάνια είναι πετυχημένες, καθώς είναι απαραίτητο να έχεις δει τις ταινίες στις οποίες αναφέρονται για να καταλάβεις το αστείο, ενώ δεν είναι λίγες οι φορές που οι σεναριογράφοι καταφεύγουν σε κλισέ και «σαχλά» αστεία για να εκβιάσουν το γέλιο.

 

Η συγκεκριμένη δεν αποφεύγει αυτά τα λάθη. Αν και υπάρχουν κάποια έξυπνα αστεία (όπως π.χ.

"So lame the hair of Tom", "I'm so hot", "Stifler's Mom"

), τα περισσότερα είναι κάπως άνοστα ή και χειρότερα.

 

Οι Jason Friedberg και Aaron Seltzer, οι οποίοι σκηνοθέτουν και γράφουν το σενάριο για την ταινία, είναι οι ίδιοι που βρίσκονται πίσω από τα "Scary Movie" και "Date Movie". Η σκηνοθεσία τους είναι ικανοποιητική, δεν προσφέρουν κάτι ιδιαίτερο και ούτως ή άλλως η ταινία δεν βασίζεται στην σκηνοθεσία της για να έχει επιτυχία. Προσωπικά την βρίσκω αδιάφορη, καθώς δεν προσφέρει τίποτα στην ταινία, είναι μία απλή εκτέλεση των σκηνών που πρέπει να παρουσιαστούν.

 

Όσον αφορά το σενάριο το οποίο επίσης γράφει το προαναφερθέν δίδυμο, οφείλω να ομολογήσω πως είναι καλύτερο από το "Date Movie", εντούτοις όμως, δεν είναι καθόλου έξυπνο και προσπαθεί να εκμαιεύσει το εύκολο γέλιο με σαχλά, άνοστα και κλισέ αστεία.

 

Αναφορικά με τις ερμηνείες, οι 4 πρωταγωνιστές (Kal Penn, Adam Campbell, Jayma Mays, Faune A. Chambers) είναι ικανοποιητικοί, ενώ καλή ήταν η Jennifer Coolidge, που δείχνει να διασκεδάζει με την παρουσία της στην ταινία.

 

Εννοείται φυσικά πως η ταινία είναι καθαρά DVD-Movie. Ο λόγος που την είδα στον κινηματογράφο ήταν η έλλειψη εναλλακτικών επιλογών, αλλιώς σε καμία περίπτωση δεν θα πήγαινα να την δω (και δεν νομίζω ότι το αξίζει εξ άλλου). Περιμένετε το DVD, ή πάρτε την από τον θείο.

 

Σκηνοθεσία: 5/10

Σενάριο: 3/10

Ερμηνείες: 4/10

Σύνολο: 4/10

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα! Δεν ξερώ αν ποσταρω στο σωστό thread.. αλλά ok! Λοιπόν.. ψάχνω ταινίες με θέμα αυτισμό-νοητική υστέρηση-αφασία κλπ.. Any suggestion please? Thank you in advance! :)
Ζωή χωρίς κινητό..; "Ελλειπτική" ζωή...:p
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα! Δεν ξερώ αν ποσταρω στο σωστό thread.. αλλά ok! Λοιπόν.. ψάχνω ταινίες με θέμα αυτισμό-νοητική υστέρηση-αφασία κλπ.. Any suggestion please? Thank you in advance! :)

 

 

http://www.imdb.com/title/tt0277027/ εχω ακουσει οτι ειναι καλο:) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Είναι σχετικές με τη σχολή μου και με το μελλοντικο μου επαγγελμα.. γι'αυτο θελω να ενημερωνομαι με σχετικες ταινιες.. τη συγκεκριμενη την ειδα την Πεμπτη.. την είχε το ΣΤΑΡ.. πραγματικά εργάρα!! Ευχαριστω πολυ παντως..
Ζωή χωρίς κινητό..; "Ελλειπτική" ζωή...:p
Link to comment
Share on other sites

Πριν από λίγες μέρες είδα την ταινία : The Number 23, με τον Τζιμ Κάρεϊ!

 

Σνιφ!

:cry: :cry:

Πάνε τα λεφτάκιααα μουυυυυυ!

:cry:

:p

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα! Δεν ξερώ αν ποσταρω στο σωστό thread.. αλλά ok! Λοιπόν.. ψάχνω ταινίες με θέμα αυτισμό-νοητική υστέρηση-αφασία κλπ.. Any suggestion please? Thank you in advance! :)

 

http://www.imdb.com/title/tt0111187/

 

Αρκετα καλη ταινια. Τη δειχνει συχνα-πυκνα στην τηλεοραση. ;)

http://img230.imageshack.us/img230/962/shirtlw.jpg

In this light and on this evening

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα! Δεν ξερώ αν ποσταρω στο σωστό thread.. αλλά ok! Λοιπόν.. ψάχνω ταινίες με θέμα αυτισμό-νοητική υστέρηση-αφασία κλπ.. Any suggestion please? Thank you in advance! :)

 

Θα μπορούσες να το γράψεις εδώ (Θέμα: Αναζήτηση ταινιών)...

( Δες και αυτή την ταινία : Lorenzo's Oil (1992) )

Link to comment
Share on other sites

eida thn tainia the messengers.Alo ena thriler tromou ap tous dimiourgous ths cataras kai booygyman me ... fantasmata:)

upothesh pos mia oikogenoia sunhthes fenomeno se thriller:lol: metakomoizei se mia farma sth exoxh thelontas na xexasoun ena tragiko sumban pou tous eixe sumbei kati xronia prin.Ola pane kala sth nea farma kai o mpampas asxoleitai me ta xorafia:lol: me mia mikrrh omos leptomeria.. To spiti an mh ti alo einai HAUNTED....

H nearh korh ths oikogeneias tha arxizei na blepei ta pneumata pou exoun asxhmes fatses:lol: na periferontai sto spiti kai fusika tha ta pexei pragmatika.Episis kai o miros ths aderfos hlikias 5 tha ta blepei ta fantasmata alla den mporei na mhlisei.Kathos h kopela tha prospathei apegnosmena na pisei tous goneis ths pos to spitaki einai EVIL, autoi den tha thn pisteuoun .... suntoma tha erthei antimetoph me to skotino mustiko pou krubei to spiti...

H tainia einai ena kalo thriller tromou,me kales skhnes pou mporoun na se toinaxoun ap thn karekla sou:) Exei episis ena kalo kast.. h pinelop an miler pou tan gia ligo exafanismenh o dylan mc dermot to idio, kai autos eixe ligo xathei kai o john corbet ap to sex and the city me ena poly diaforetiko rolo...

mia allh akoma tainia tromou pou prepei na blepetai me ta fota kleista.

Epithumhth h kataigida ap exo:D

Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

Πριν από λίγες μέρες είδα την ταινία : The Number 23, με τον Τζιμ Κάρεϊ!

 

Σνιφ!

:cry: :cry:

Πάνε τα λεφτάκιααα μουυυυυυ!

:cry:

:p

Entaksei, den htan kai toso xalia ....Eixe kapoio endiaferon,se kratoyse se agwnia ...Eixe pantws polla senariaka kena ...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις γύρισα απ το The Fountain .

Από τις ωραιότερες ταινίες που έχω δει, όχι μόνο φέτος αλλά και γενικότερα.

Δεν είναι απ' αυτές που βλέπεις για να περάσει η ώρα, δηλαδή όχι ιδιαιτέρως εύκολη, αλλά είναι σκέτη ποίηση.

Μολις το ειδα κι εγω. Καθολου ευκολη θα ελεγα. Πολυ "ομορφη" και ποιητικη ταινια, αν και σε καποιος ισως φανει βαρετη. Η σκηνοθεσια σε μερικα σημεια δεν μου αρεσε στην αρχη αλλα σε γενικες γραμμες ηταν πολυ πολυ καλη.

Εγω την προτεινω παντως.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να το γράψεις εδώ (Θέμα: Αναζήτηση ταινιών)...

( Δες και αυτή την ταινία : Lorenzo's Oil (1992) )

 

Symfwnw alla yparxei k i pio klasiki tainia e3isou wraia k synesthimatiki, (I am)Sam,exei dothei k me tin efimerida!Twra alli...yparxoun polles,alla dn thymamai.Ti tainies-psyxoplakwma vlepeis ki esy :lol:

Link to comment
Share on other sites

Symfwnw alla yparxei k i pio klasiki tainia e3isou wraia k synesthimatiki, (I am)Sam,exei dothei k me tin efimerida!Twra alli...yparxoun polles,alla dn thymamai.Ti tainies-psyxoplakwma vlepeis ki esy :lol:

 

:p :happy: ...ontos me autes tis 2 (I'm Sam kai Lorenzo's Oil) , omologo oti vourkosa mexri dakruon :cry: (nai , exoume kai meis aisthimata).

 

P.s. damn , με παρέσυρες και έγραψα και γω με greekenglish!

Link to comment
Share on other sites

συμφώνω με το I am Sam.. πραγματι φοβερη ταινία! Τη είδα πριν καιρο στη τηλεοραση.. Οσο για τις ταινιες που ψαχνω.. εξηγησα παραπανω το λογο! Για τη δουλεια μου είναι.. :)
Ζωή χωρίς κινητό..; "Ελλειπτική" ζωή...:p
Link to comment
Share on other sites

Μολις το ειδα κι εγω. Καθολου ευκολη θα ελεγα. Πολυ "ομορφη" και ποιητικη ταινια, αν και σε καποιος ισως φανει βαρετη. Η σκηνοθεσια σε μερικα σημεια δεν μου αρεσε στην αρχη αλλα σε γενικες γραμμες ηταν πολυ πολυ καλη.

Εγω την προτεινω παντως.:)

ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ!!! Εγω την ειδα και μου εφυγε η μαγκια. Μου αρεσε παρα πολυ!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλη ταινια αλλα πιστευω οτι δεν φτανει στα επιπεδα του Lawn dogs την συνιστω ανεπιφυλακτα απιστευτη ταινια!
Link to comment
Share on other sites

καλη ταινια αλλα πιστευω οτι δεν φτανει στα επιπεδα του Lawn dogs την συνιστω ανεπιφυλακτα απιστευτη ταινια!

Ποια;:confused:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι είδα το la vie en rose και αυτή πραγματικά μου φάνηκε ποιητική ταινία σε αντίθεση με το fountain που πραγματικά το βαρέθηκα αφόρητα - προσωπική μου γνώμη βέβαια. Η ζωή της Εντίθ Πιάφ, η ψυχοσύνθεσή της, τα γεγόνοτα και φυσικά το ταλέντο της είναι καθηλωτικά. Το πίσω-μπρος στη χρονολογική σειρά είναι λίγο κουραστικό μέχρι να καταλαβαίνεις κάθε φορά πού βρίσκεσαι αλλά κατά τα άλλα ήταν μια υπέροχη ταινία που ο μόνος λόγος που δε θα την ξαναδώ σύντομα είναι γιατί δεν σηκώνεται εύκολα...αλλά σίγουρα θα την ξαναδώ...αρκεί να σας πω ότι τελειώνοντας, για 2-3 λεπτά κανείς μέσα στην αίθουσα δεν κουνήθηκε από τη θέση του...

 

και παρεπιπτόντως θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς καμιά ιδέα, αν έχετε ακούσει πουθενά τίποτα για το σάουντρακ στην Ελλάδα...

'cause somewhere in the crowd there' s you!..
Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω σημερα ειδα το eragon και το the departer και τα 2 μου αρεσαν παρα πολυ αν και ξενερωσα με το τελος του the departer .το eragon δεν περιμενα να μου αρεσει τοσο πολυ και να με κανει να ανυπομωνω τοσο για το 2ο μερος
Link to comment
Share on other sites

eida to PERFECT STRANGER me bruce willis kai halle berry.

To ergo tha lega pos htan kalo.Eixe musthrio ,agonia kai sunexomenes psiloanatropes.H halle berry htan kai gamo tis gkomenes:lol: se auth thn tainia.Sustinetai anepifulakta

Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

eida to PERFECT STRANGER me bruce willis kai halle berry.

To ergo tha lega pos htan kalo.Eixe musthrio ,agonia kai sunexomenes psiloanatropes.H halle berry htan kai gamo tis gkomenes:lol: se auth thn tainia.Sustinetai anepifulakta

Ωραια γιατι θελω κι εγω να το δω. ΕΦΥΓΑ! :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

http://www.imdb.com/title/tt0119506/

στην ελλαδα ηρθε ως σκυλια στη χλοη

Απιστευτη ταινια,την ειχα δει στην τηλεοραση πριν χρονια αλλα ειχα χασει το τελος ...Αν ξερεις που μπορω να την βρω στο net στειλε pm.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...