Jump to content

Ταινίες: Προτάσεις - Κριτική


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer

 

Υπόθεση: Οι Fantastic Four, η πρώτη ομάδα υπερηρώων στα κόμικς, επιστρέφουν, έχοντας να αντιμετωπίσουν τον Silver Surfer, μία αινιγματική οντότητα, ενώ θα βρεθούν και προ ενός εχθρού - έκπληξη.

 

Με μία λέξη, μέτρια.

 

Είχα πολύ περισσότερες απαιτήσεις από το FFRSS. Η πρώτη ταινία ήταν μία από τις καλύτερες μεταφορές κόμικ στον κινηματογράφο και, με δεδομένο πως ο σκηνοθέτης και ένας εκ των σεναριογράφων είχαν δουλέψει και στην προηγούμενη ταινία (όπως και οι ηθοποιοί), περίμενα αναμφίβολα κάτι καλύτερο.

 

Θα ήθελα λίγο περισσότερο χρόνο

συμμετοχής του Silver Surfer, υποτίθεται πως η ταινία είναι για αυτόν και περνάει μία ώρα μέχρι να εμφανιστεί στην οθόνη

...

 

Το σενάριο είναι κάπως αφελές. Έχει κάποια σημαντικά κενά (λ.χ. δεν μας λέει πως

ξύπνησε ξαφνικά ο Βίκτορ)

, ενώ κάποιες σκηνές/ατάκες που μπήκαν για να κάνουν τον κόσμο να γελάσει, είναι το λιγότερο κρύες (ότι πρέπει δηλαδή για τον καλοκαίρι, δροσιστήκαμε κιόλας). Το σενάριο υπογράφουν οι Don Payne (My Super Ex-Girlfriend) και Mark Frost (Fantastic Four), πάνω σε ιστορία επίσης του Mark Frost, αλλά και του John Turman (Hulk). Η επιλογή του πρώτου των Payne, Turman, ήταν το λιγότερο ατυχής. Τα σενάρια τους στις προαναφερθείσες ταινίες ήταν το λιγότερο μέτρια, οπότε αποδεικνύεται και η μετριότητα τους στην συγκεκριμένη ταινία.

 

Η σκηνοθεσία του Tim Story, που έχει κάνει και την προηγούμενη ταινία, είναι αρκετά καλή. Υπάρχουν μερικές σκηνές ιδιαίτερα καλά γυρισμένες και μελετημένες. Γενικά δεν υπάρχουν προβλήματα στη σκηνοθεσία, από τον συγκεκριμένο τομέα είμαι σχετικά ικανοποιημένος Χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει πως δεν θα μπορούσε να είναι καλύτερη, είναι στα ίδια επίπεδα με την πρώτη ταινία.

 

Οι ερμηνείες των πρωταγωνιστών είναι στα ίδια περίπου επίπεδα με την πρώτη ταινία. Οι βασικοί πρωταγωνιστές, Ioan Gruffudd, Jessica Alba, Chris Evans και Michael Chiklis, χωρίς να υπερβάλουν εαυτόν, παρουσιάζουν τους ήρωες τους συνεχίζοντας από εκεί που τους είχαν αφήσει στην πρώτη ταινία. Οι ερμηνείες τους μπορεί να μην βελτιώθηκαν, αλλά σίγουρα δεν χειροτέρεψαν.

 

Δευτερεύοντες: Ο Julian McMahon και η Kerry Washington είναι απλά ικανοποιητικοί, χωρίς να είναι κακοί, ενώ κάπως υπερβολικό βρήκα τον Andre Braugher.

 

Γενικά η ταινία μου έδωσε την εντύπωση πως έγινε λίγο πρόχειρα. Η ιστορία, σαν ιστορία δεν ήταν και τόσο καλά δουλεμένη, ενώ υπήρχε περιθώρειο βελτίωσης σε όλους σχεδόν τους τομείς. Παρ' όλα αυτά, η ταινία είναι προφανώς ταινία κινηματογράφου, οπότε αν σας ενδιαφέρει, πηγαίνετε να την δείτε...

 

Σενάριο: 6/10

Σκηνοθεσία: 6,5/10

Ερμηνείες: 6,5/10

Σύνολο: 6,33/10

 

Υ.Γ.

Ο Spider-Man μέτριος, οι Fantastic Four μέτριοι. Αναμένουμε ακόμη Bourne Ultimatum, Transformers και Harry Potter...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Χεχε ο αδερφος μου ειδε το trailer και λεει του φανηκε να εχει περισσοτερη δραση απο το 1. Βεβαια ποτε δεν εμπιστευομαστε τα trailer αλλα τεσπα.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Χθες την παρακολούθησα και εγώ. Μου άρεσε αρκετά, με μερικά κενά όπως αναφέρει ο VeCo. Ήταν όμως μια ταινία δράσης με αρκετά εφέ, λίγο περισσότερα απο την πρώτη νομίζω.
Link to comment
Share on other sites

Pirates of the caribbean: At world's end

 

Απο μενα μονο μια φραση: Καταπληκτικη. με αφησε καταπληκτο. Ηκαλυτερη απο την τριλογια πιστευω. ειδε κανεις το OCEAN'S THIRTEEN(Η συμμορια των δεκατριων)?? ειναι καλη? αξιζει να παω να την δω?

Band Of Brothers Fan!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Χεχε ο αδερφος μου ειδε το trailer και λεει του φανηκε να εχει περισσοτερη δραση απο το 1. Βεβαια ποτε δεν εμπιστευομαστε τα trailer αλλα τεσπα.

 

Χθες την παρακολούθησα και εγώ. Μου άρεσε αρκετά, με μερικά κενά όπως αναφέρει ο VeCo. Ήταν όμως μια ταινία δράσης με αρκετά εφέ, λίγο περισσότερα απο την πρώτη νομίζω.

 

Δεν είναι ότι δεν έχει δράση και εφέ, ειδικά μερικές σκηνές είναι εξαιρετικές

στο Λονδίνο λ.χ., οι σκηνές με τον Γκαλάκτους, με το ελικόπτερο στο γάμο

, αλλά θα μπορούσε να ήταν κάπως πίο προσεγμένη σαν παραγωγή...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

ειδε κανεις το OCEAN'S THIRTEEN(Η συμμορια των δεκατριων)?? ειναι καλη? αξιζει να παω να την δω?

 

Εμένα δεν μου άρεσε, προτιμώ το 1ο με μεγάλη διαφορά. Άντε και το 2ο.;) Το 3ο όχι.

Link to comment
Share on other sites

Είδα δύο θρίλερ πρόσφατα. Το ένα είναι μια ψιλο-άγνωστη ταινία τρόμου, "The Butcher" και η άλλη ένα ιδιόμορφο θρίλερ, το "Vacancy".

 

Το The Butcher, έχει υπόθεση που θυμίζει πολύ το The Texas Chainsaw Massacre του 2003. Παρέα εφήβων, παθαίνουν λάστιχο και λόγω ατυχήματος αναγκάζονται να σταματήσουν στη μέση του πουθενά. Δεν είναι όμως μόνοι τους (πότε είναι άλλωστε στα horror movies? :p), αφού σύντομα συνειδητοποιούν πως ένας παραμορφωμένος και παρανοϊκός τύπος τους έχει βάλει άθελά τους στόχο. Η ταινία δεν έχει μεν κάτι καινούργιο να επιδείξει στο είδος, αλλά συνδυάζει (μέτρια προς) καλά κάποια στοιχεία από ταινίες όπως Texas Chainsaw Massacre, Wrong Turn Hills Have Eyes κτλ. Οι ηθοποιοί (ομολογουμένως) δεν ήταν και ιδιαίτερα πειστικοί στους ρόλους τους με εξαίρεση κάποιες σκηνές και η υπόθεση θύμιζε πού και πού σε υπερβολικό βαθμό τη ζωή του Leatherface από το Σχιζοφρενή Δολοφόνο με το Πριόνι.

Γενικά, θα της έδινα ένα 5/10, γιατί μου θύμισε ταινίες που μου άρεσαν όταν της πρωτοείδα, ακόμα και αν δεν είχε κάτι καινούργιο να μου δείξει πέρα από (ουσιαστικά) μια αντιγραφή αυτών.

 

Το Vacancy, είναι ένα ψυχολογικό θρίλερ το οποίο ομολογουμένως περίμενα πως και πως να δω, μιας και παίζει η Kate :love: Beckinsale αλλά και ο Luke Wilson. H υπόθεση (ζευγάρι που επιστρέφει σπίτι, χαλάει το αμάξι, καταφεύγουν στο κοντινότερο μοτέλ και ανακαλύπτουν πως κάτι πολύ στραβό κρύβεται στο εν λόγω μέρος) αν και δεν είναι ιδιαίτερα πρωτότυπη (δε σταμάτησα στιγμή να σκέφτομαι το Identity όση ώρα έβλεπα την ταινία - το οποίο και εκείνο με τη σειρά του μου είχε θυμίσει την υπέροχη ιστορία της Agatha Christie "And Then There Were None...") ξεφεύγει από το κλασσικό μοτίβο "τρελός σκοτώνει για να σκοτώσει" και θίγει ένα αρκετά σημαντικό θέμα - το πού μπορεί να φτάσουν οι άνθρωποι για να διασκεδάσουν σήμερα. Οι πρωταγωνιστές - προσωπικά - με έπεισαν απόλυτα στους ρόλους τους, η ταινία δε με κούρασε και - αν και σε μερικές στιγμές παίζει με τη λογική μας, δεν ξεφεύγει σε τρελές υπερβολές ούτε για λεπτό. Θα της έδινα ένα 6,5-7/10 και θα την πρότεινα ά-ν-ε-τ-α σε όποιον του άρεσε το Identity.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

to vacansy mporo na po pos htan psiloantigrafh tou THEM.an den eixa dei autous:lol: tha me arese pio polu
Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

Είδα επιτέλους το Mr Beans Holiday.

 

Αρκετά καλό.Το θεωρώ ανώτερο από τα προηγούμενα της σειράς.

Αρκετές καλές σκηνές γέλιου,με τον Atkinson να κάνει απίστευτα πράγματα

 

6.5/10 από εμένα.Ιδανικό για dvd με παρέα.

Link to comment
Share on other sites

Notebook

Οι ρομαντικές ταινίες είναι μια αμφιλεγόμενη κατηγορία αφού έχει φανατικούς υποστηρικτές αλλά και πολλούς που τις αντιπαθούν. Οι ταινίες είναι ένα βασικό μου χόμπυ και χωρίς καμιά δίάθεση να το παίξω κουλτουρο-κρητικός σας λέω ότι το notebook είναι από τις ελάχιστες συναισθηματικές ταινίες που βρίσκουν ανταπόκριση σε μεγάλο ποσοστό θεατών.

Αναφέρεται στην ιστορία 2 ανθρώπων που γνωρίζονται στις καλοκαιρινές διακοπές και...

 

Δεν θέλω να πω άλλα. Το μόνο που έχω να τονίσω είναι ότι ο Ryan Gosling κάνει μια συγκλονιστική ερμηνεία.

 

Δεν θα σας πείσω εγώ για την ταινία αφού δεν μπορώ να αποδώσω με λόγια αυτό που θα νοιώσετε οι περισσότεροι βλέποντας την. Το μόνο που θα σας πω είναι ότι αξίζει πραγματικά να αφιερώσετε 2 ώρες για να τη δείτε.

 

Καλή διασκέδαση.

Link to comment
Share on other sites

Θεικη ταινια το Notebook. Δεν ειμαι πολυ των συναισθηματικων αλλα πραγματικα η συγκεκριμενη...:cry:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Είδα το Hot Fuzz!

 

Πολύ καλό, σχεδόν τόσο αστείο όσο το Shaun of the Dead. Φοβερό follow up σε κάθε περίπτωση.

Παρωδεί τις ταινίες δράσης τύπου Bad Boys, αλλά το κάνει με προφανή λατρεία για το είδος, ενώ στέκεται σαν καλή κωμωδία και μόνη της αν κάποιος δεν έχει δει τα έργα αυτά.

Pegg & Frost είναι φοβερό ζευγάρι και πάλι, ενώ από την οθόνη παρελαύνει το μισό σύγχρονο αγγλικό σινεμά (Jim Broadbent, Timothy Dalton, Martin Freeman, Steve Coogan, Bill Nighy κλπ.)

Η έκδοση DVD πολύ προσεγμένη, με bonus disc γεμάτο extras.

 

7,5/10

 

Σελίδα IMDb

 

Trailer

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Ocean's Thirteen

 

Ο Όσιαν και η ομάδα του επιστρέφουν για ένα τελευταίο κόλπο, για να εκδικηθούν τον Γουίλι Μπανκ, ο οποίος πρόδωσε τον Ρούμπεν Τίσκοφ.

 

Καλή ταινία. Δεν φθάνει στα επίπεδα της πρώτης, αλλά είναι αρκετά καλή για να περάσει ευχάριστα η ώρα και δεν κουράζει σε κανένα σημείο.

 

Η σκηνοθεσία του Steven Soderbergh που έχει κάνει και τις προηγούμενες ταινίες είναι όπως πάντα πολύ καλή. Μου άρεσαν ιδιαίτερα οι πανοραμικές σκηνές, που δείχνουν το μεγαλείο και το μέγεθος του καζίνο του Μπανκ. Γενικά πολύ καλή σκηνοθεσία, δεν περίμενα εξ άλλου κάτι διαφορετικό...

 

Το σενάριο των Brian Koppelman και David Levien (οι οποίοι δεν βρίσκονται πίσω από τα σενάρια των προηγούμενων ταινιών), είναι αρκετά καλό. Κάποια κενά υπάρχουν (προσωπικά θα ήθελα κάπως καλύτερη εξήγηση σχετικά με το πως

έστησαν όλα τα παιχνίδια στο καζίνο

, αλλά εντάξει). Δεν είναι άψογο, είναι όμως καλό και συνδυάζεται πολύ καλά με την σκηνοθεσία της ταινίας, με το αποτέλεσμα να είναι αρκετά καλο.

 

Οι ερμηνείες είναι εξαιρετικές. Όλοι ανεξαιρέτως οι χαρακτήρες είναι άνετοι στους ρόλους (είναι εξ άλλου και η τρίτη τους φορά), φυσικοί και καθόλου υπερβολικοί.

 

Γενικά η ταινία νομίζω πως πετυχαίνει το σκοπό της, να κλείσει δηλαδή καλά την τριλογία. Η δεύτερη ταινία μου είχε αρέσει, για διαφορετικούς λόγους από την πρώτη και η τρίτη μου αρέσει για διαφορετικούς λόγους από τις άλλες δύο. Νομίζω πως η κάθε μία ταινία έχει κάποιο διαφορετικό στοιχεία από τις άλλες και αυτό είναι καλό για την τριλογία, γιατί υπάρχει ενδιαφέρον.

 

Η τρίτη ταινία για να επανέλθω, μου άρεσε αρκετά. Η ώρα πέρασε ευχάριστα, είχε κάποιες κωμικές σκηνές, οι ερμηνείες και η σκηνοθεσία ήταν πολύ καλές και γενικά ευχαριστήθηκα την ώρα που πέρασα στην αίθουσα. Οπότε, την προτείνω για τον κινηματογράφο, χωρίς δεύτερη σκέψη.

 

Σκηνοθεσία: 7,5/10

Σενάριο: 6,5/10

Ερμηνείες: 7,5/10

Σύνολο: 7,16/10

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

eida kai go to Mr Beans Holiday kai mporo na po oti gelasa se arketa simeia an kai den gelao eukola. 7.5/10

 

Και εγώ το είδα χθες!!!

Απίστευτη ταινία!

8 από μένα!

:)

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

loipon ego etuxe na do 1 tainia pou thn epsaxna apelpismena poly kairo,alla xarh sto EBAY:) tnn brhka.

h tainia legotan THE CRASH OF FLIGHT 401 kai anaferotan sthn pragmatikh ptosh tou aeroplanou tis pthshs 401 pou sunetribh se se baltodh perioxh to Dekembrio tou 1972 otan 15 lepta prin thn apogeiosh oi elikes den anoigan kai oi polotoi sth prospatheia na doun ti sunebh ekanan latth me apotelesma to aeroplano na suntribei.Enas upeuthnos prospathhse na anakalupsei giati to aeroplano sunetribei kai pios pragmatika htan upeuthhnos.Eno h tainia edixe kai tis zoes ton epibaton liges meres prin to moiraio.

H tainia guristhke to 1978 kai epeze o wiliam shatner kai eddie salibart kathos kai o jerry douglas ap th gnosth seira atithasa niata.H tainia an kai thumize polu to UNITED 93 xoris omos na eiparxei tromokratikh epithesh:) Htan KAKH.

prota giristhke gia thn tv kati poy den katalava giati den thn ekanan sto cinema kai epeita fenotan oti eitan LOW budget movie.Oi ermhneies den htan katholou pistikes kathos kai ta efe ths telikhs suntribhs htan karagelia.Ok htan tou 78 tainia alla kai ales tainies katastrofhs eixan guristei ekeinh thn epoxh alla me kalutera efe.H tainia tha mporouse aneta na eixe thn tuxh pou eixe to united 93 to opio katafere na se sokarei kai na se sugkinhsei.alla dusthxos den ekmetaleuthkan to senario opos eprepe kai fusika thafthke telios an fantasteis oti den th eixa petuxei se kanena kanali na th dixnei tosa xronia oute ellada alla oute kai agglia.As einai kala to ebay

Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

xtes phga kai eida to FANTASTIC 4 THE RISE OF THE SILVER SURFERER.kai ena mou meine ap thn tainia.APOGOHTEUSH.

Ti na po. Gia to senario pou emiaze kalo kai eixe prooptikes kai sto telos katelhxe na ginei h oraia kai to teras?:lol: gia tis KAKISTES ermhnies ton protagoniston?Gia ta KRUA asteia tou michael chiclis ison teras.H gia to HLITHIO finale?

sorry an sas exei aresi h tainia alla guess what?emena de me arese katholou.:blink:

A nai axizei na th deis sto cinema, bazo kai 2 sun giati telika mono auta ths pane.GIA ta plousia efe.... kathos kai gia thn jessica alba.DEN TH PAO KATHOLOU.mh me rotate to giati, alla einai panemorfh, kai se mia stigmh th blepoume kai XORIS ROUXA:D :D alla gia polllllllllyyyyyyyyyyyy ligo:( ara mono ena sun exei h tainia.

ANAMOMH GIA TO XARY:D

Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα τους Ατέλειωτους Αρραβώνες (Un long dimanche de fiançailles)

απολογισμός:

 

Μία εκπληκτική ταινία, με πολύ αγωνία, ωραίες σκηνές, καλούς ηθοποιούς και πολύ

συγκίνηση... :cry:

 

Έχουμε άλλη μία αριστουργηματική ερμηνεία της Audrey Tautou...

 

Ότι και να βάλω θα είναι λίγο...βάζω 9.5/10 γιατί δεν μπορούσα

να την παρακολουθήσω πολύ σωστά με τα τόσα γαλλικά ονόματα.

 

ΥΣ: :love: Audrey Tautou :love:

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα, είδα την ταινία "Η σύγκρουση"(ερωτικό θρίλερ με τους Cary Elwes, Alisia Silverstone). Βασικά, δεν είχα ιδιαίτερο λόγο να τη δω. Μια φίλη με παρέσυρε.....

 

Διαπίστωσα ότι πρόκειται για καρα-αντιγραφάρα της "Ερωτικής ψύχωσης": μια κοπέλα ερωτεύεται ένα τύπο και του καταστρέφει τη ζωή γιατί την απέρριψε. Εντύπωση μου προκάλεσε το γεγονός ότι είχαν αντιγράψει ακόμη και τα περιστατικά. Δεν τους έφταναν οι χαρακτήρες και η υπόθεση, το προχώρησαν κιόλας.

 

Τίποτα το ιδιαίτερο σεναριακά, σκηνοθετικά και μουσικά(δεν θυμάμαι καμία μουσική επιλογή). Αυτό που με... κράτησε ήταν η ερμηνεία της νεαρής Alisia. Μάλιστα, ήταν η πρώτη της συμμετοχή, αν θυμάμαι καλά. Παρ' όλα αυτά, πέρασα καλά τη στιγμή που έβλεπα την ταινία και για μένα, αυτό μετράει ουσιαστικά. Να απολαμβάνω τη στιγμή!

 

Βαθμολογία(υποκειμενική αφού οι απόψεις δυίστανται πάντα):7/10

Link to comment
Share on other sites

Ειδα επιτελους το Hors de Prix!

Επειδη ειμαι πολυ αυστηρος κριτης (ναι το 'χω κι αυτο :rolleyes:) βαζω 10! :)

 

Χασι θυμασαι τι ωραια που περασαμε οταν την εβαλα στο Βρες την ταινια; :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Είδα χθες με παρέα το wicked little things (aka Zombies).

 

Καλούτσικη ταινία(θριλεράκι),μόνο όμως όταν είσαι με παρέα και την βλέπεις αραχτός στο dvd.

 

Γενικά σε αρκετά σημεία υπάρχει καλή δράση και αρκετό αίμα,αλλά σε κάποιες στιγμές βαριέσαι.

 

Υπόθεση (από το imdb) Karen, Sarah, and Emma Tunney are all moving to a small town in Pennsylvania where, unknown to them, in 1913, a horrid mine accdent trapped dozens of children alive, underground. But there's a problem. They're still alive

 

Αν δεν έχετε να δείτε κάποια άλλη και θέλετε να δείτε θρίλερ,δείτε αυτήν.

 

6/10 από εμένα (στο imdb 5.2)

Link to comment
Share on other sites

Είδα το Mr. Brooks. Του Bruce Evans (βλ. Stand by me), με τους Kevin Costner, Demi Moore, William Hurt.

 

Ο Μr. Brooks (K. Costner) είναι ένας ευυπόληπτος επιχειρηματίας, και Άντρας της χρονιάς, που όμως κρύβει έναν "δεύτερο εαυτό" (W. Hurt) εθισμένο στο έγκλημα. Το "alter ego" του απολαμβάνει να διαπράττει φόνους, και μάλιστα η επιθυμία του ξυπνά μετά από δύο χρόνια αποχής.

Η αστυνομικός Atwood (D. Moore) αναλαμβάνει την υπόθεση, αλλά τα πράγματα περιπλέκονται όταν εμφανίζεται ένας μάρτυρας του εγκλήματος (Dane Cook), και όταν στο προσκήνιο έρχονται υποθέσεις από το παρελθόν της αστυνομικού.

 

Η ταινία ήταν γενικά καλή, είχε αγωνία, αλλά και κάποιο χιούμορ που δεν ξένιζε, αλλά κολλούσε με την όλη υπόθεση. Έχει κάποιες ανατροπές, αλλά όχι κάτι φοβερό. Σε κρατά όμως μέχρι να δεις την κατάληξη.

 

Στα μείον κατά τη γνώμη μου, είναι η ύπαρξη πολλών ιστοριών, που κάποια στιγμή πάνε να μπλεχτούν περισσότερο απ'όσο πρέπει, αλλά τελικά νομίζω υπάρχει μια ισορροπία.

Άλλο πρόβλημα είναι ότι με αφορμή το σενάριο (διπλή προσωπικότητα κλπ) θα μπορούσε να υπάρχει περισσότερη εμβάθυνση στο θέμα, αλλά τελικά ίσως είναι καλύτερα έτσι, γιατί η ταινία θα υπερ-φορτώνόταν.

 

H σκηνοθεσία πιστεύω ότι ήταν καλή, ενώ στη δημιουργία ατμόσφαιρας βοηθούσε και η μουσική, που κάτι μου θύμιζε, κάτι μου θύμιζε... τελικά στο imdb βρήκα ότι τη συνέθεσε ο Ramin Djawabi, που είναι υπεύθυνος για τη μουσική στο Prison Break. :happy:

 

Την ερμηνεία της Moore δεν τη σχολιάζω, αλλά τουλάχιστον παραμένει όμορφη!:p

 

Γενικά αρκετά καλή ταινία (βαθμολογία δυσκολεύομαι να βάλω, άντε ένα 7/10 το πολύ), και αν τη δείτε και σε multiplex μάλλον θα πεταχτείτε δυο-τρεις φορές από την καρέκλα... (σε θερινό φαντάζομαι θα χάσει αρκετά)

 

 

PS: Επίσης συμμετέχουν στην ταινία η Marg Helgenberger (CSI) και η Reiko Aylesworth (24) -το αναφέρω γιατί ιδίως το 2ο ήταν μια ευχάριστη έκπληξη! :happy:

Link to comment
Share on other sites

Θεικη ταινια το Notebook. Δεν ειμαι πολυ των συναισθηματικων αλλα πραγματικα η συγκεκριμενη...:cry:
+1000

 

Δεν θέλω να πω άλλα. Το μόνο που έχω να τονίσω είναι ότι ο Ryan Gosling κάνει μια συγκλονιστική ερμηνεία.
Σου προτείνω να δεις και το πρόσφατο Half Nelson....για μένα ο Gosling είναι ο νέος Edward Norton.
Link to comment
Share on other sites

Ocean's Thirteen

 

Ο Όσιαν και η ομάδα του επιστρέφουν για ένα τελευταίο κόλπο, για να εκδικηθούν τον Γουίλι Μπανκ, ο οποίος πρόδωσε τον Ρούμπεν Τίσκοφ.

 

Καλή ταινία. Δεν φθάνει στα επίπεδα της πρώτης, αλλά είναι αρκετά καλή για να περάσει ευχάριστα η ώρα και δεν κουράζει σε κανένα σημείο.

 

Η σκηνοθεσία του Steven Soderbergh που έχει κάνει και τις προηγούμενες ταινίες είναι όπως πάντα πολύ καλή. Μου άρεσαν ιδιαίτερα οι πανοραμικές σκηνές, που δείχνουν το μεγαλείο και το μέγεθος του καζίνο του Μπανκ. Γενικά πολύ καλή σκηνοθεσία, δεν περίμενα εξ άλλου κάτι διαφορετικό...

 

Το σενάριο των Brian Koppelman και David Levien (οι οποίοι δεν βρίσκονται πίσω από τα σενάρια των προηγούμενων ταινιών), είναι αρκετά καλό. Κάποια κενά υπάρχουν (προσωπικά θα ήθελα κάπως καλύτερη εξήγηση σχετικά με το πως

έστησαν όλα τα παιχνίδια στο καζίνο

, αλλά εντάξει). Δεν είναι άψογο, είναι όμως καλό και συνδυάζεται πολύ καλά με την σκηνοθεσία της ταινίας, με το αποτέλεσμα να είναι αρκετά καλο.

 

Οι ερμηνείες είναι εξαιρετικές. Όλοι ανεξαιρέτως οι χαρακτήρες είναι άνετοι στους ρόλους (είναι εξ άλλου και η τρίτη τους φορά), φυσικοί και καθόλου υπερβολικοί.

 

Γενικά η ταινία νομίζω πως πετυχαίνει το σκοπό της, να κλείσει δηλαδή καλά την τριλογία. Η δεύτερη ταινία μου είχε αρέσει, για διαφορετικούς λόγους από την πρώτη και η τρίτη μου αρέσει για διαφορετικούς λόγους από τις άλλες δύο. Νομίζω πως η κάθε μία ταινία έχει κάποιο διαφορετικό στοιχεία από τις άλλες και αυτό είναι καλό για την τριλογία, γιατί υπάρχει ενδιαφέρον.

 

Η τρίτη ταινία για να επανέλθω, μου άρεσε αρκετά. Η ώρα πέρασε ευχάριστα, είχε κάποιες κωμικές σκηνές, οι ερμηνείες και η σκηνοθεσία ήταν πολύ καλές και γενικά ευχαριστήθηκα την ώρα που πέρασα στην αίθουσα. Οπότε, την προτείνω για τον κινηματογράφο, χωρίς δεύτερη σκέψη.

 

Σκηνοθεσία: 7,5/10

Σενάριο: 6,5/10

Ερμηνείες: 7,5/10

Σύνολο: 7,16/10

Καλή αλλά οχι σαν το πρώτη της σειράς

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...