Jump to content

Ταινίες: Προτάσεις - Κριτική


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

eida to PERFECT STRANGER me bruce willis kai halle berry.

To ergo tha lega pos htan kalo.Eixe musthrio ,agonia kai sunexomenes psiloanatropes.H halle berry htan kai gamo tis gkomenes:lol: se auth thn tainia.Sustinetai anepifulakta

 

Ωραια γιατι θελω κι εγω να το δω. ΕΦΥΓΑ! :)

 

 

την ειδες;

τι ελεγε;δεν εχω πειστει αν αξιζει...

αλλος κανεις την ειδε;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

Για το Perfect Stranger στο imdb δεν είναι ενθουσιασμένοι...

Αλλά είναι από τις ταινίες που το trailer με ψήνει να τις δω με pop corn...:happy:

 

Το Reaping με τη Swank το είδε κανείς;

Link to comment
Share on other sites

to eida to wild hogs eixe gelia alla..8/10

https://twitter.com/ogiwrgos<>

Nokia 3330 , Nokia N73ME , NOKIA N8 , JOLLA PHONE, HTC 10, ONE PLUS 7 PRO NEBULA BLUE

The Microsoft & Nokia Motto: "We're the leaders, wait for us!"

Link to comment
Share on other sites

to perfect stranger axizei na to deis .Exei agonia kai h xale berry opos anefera pio prin einai KARAKOUKLARA.tO MONo pou mou ekane kapos htan to telos.

oxi oti den to brika kalo alla den xero mou fanike mia ap ta idia.isos giati exo dei polla thriller:D

Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

Horror movies συνέχεια:

 

Forbidden Siren: Όποιος έχει παίξει το ομώνυμο παιχνίδι σε PS2 θα χαρεί να μάθει πως η μεταφορά του στη μεγάλη οθόνη είναι μια πολύ ατμοσφαιρική ταινία, γιαπωνέζικου τρόμου (ξέρετε, περισσσότερο τρόμος από τη μουσική επένδυση παρά από αυτά που όντως γίνοται στην οθόνη, οι ήρωες κινούνται με ρυθμούς Αγγελόπουλου κτλ :p ). Το τέλος είναι λίγο περίεργο αλλά, γενικότερα σε κερδίζει αμέσως και σου κρατάει το ενδιαφέρον. Προτείνεται σε fans των Ring, Dark Water, Grudge κτλ. 6/10

 

Plane Dead: Ζόμπι σε αεροπλάνο!! Φανταστείτε τη συνέχεια!!! Καθαρά cult ταινία που θα αρέσει ιδιαίτερα στους fans των ανούσιων splatter (όπως εμένα)... Αν θέλετε να δείτε απλά zombie killing, η ταινία είναι απίστευτα καλή. Όσοι θέλουν ουσία, υπόθεση και διαλόγους, ούτε που να το σκεφτείτε. Προσωπικά, μου άρεσε πολύ... 7/10

 

Grim Reaper: Μοιάζει αρκετά με το Final Destination, ως προς την κεντρική ιδέα (ο Χάρος προσπαθεί να εξοντώσει αυτούς που του ξέφυγαν όταν ήρθε η ώρα τους), αλλά δεν το πλησιάζει ούτε κατά διάνοια ως προς τους ευρηματικούς θανάτους και την ατμόσφαιρα μυστηρίου που είχε. Αφήστε που εδώ ο Χάρος εμφανίζεται και σαν "φυσικό" πρόσωπο, σε αντίθεση με το Βλέπω το Θάνατό Σου που απλά υπήρχε ως δύναμη στο χώρο. Γενικά πολύ μέτριο. 4/10

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

 

Plane Dead: Ζόμπι σε αεροπλάνο!! Φανταστείτε τη συνέχεια!!! Καθαρά cult ταινία που θα αρέσει ιδιαίτερα στους fans των ανούσιων splatter (όπως εμένα)... Αν θέλετε να δείτε απλά zombie killing, η ταινία είναι απίστευτα καλή. Όσοι θέλουν ουσία, υπόθεση και διαλόγους, ούτε που να το σκεφτείτε. Προσωπικά, μου άρεσε πολύ... 7/10

Για να εβαλες 7 θα ειναι καλη για το ειδος της....Θα το δω στανταρ.:happy:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Aν σου αρέσουν τα splatter,ναι.

Κατά τα άλλα, γενικά σαν ταινία, χωρίς να μετράμε το πόσο αίμα έχει δε θα του έβαζα με τίποτα 7. :)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

mia erothsh.Autos pou petaei to aeroplano einai kai autos zompi??:lol: :lol:

 

 

εεεεεεεεπ!!!!!!!!!!!!

Σεβασμος στις splatter ταινιες ε!!!!!:p :D

Φιλε dessert πραγματικα μου ειχε ξεφυγει το Forbidden Siren ...

Το plane dead ειναι στα υποψην μου και οσον αφορα το grim...θεε μου ποσο συμφωνω μαζι σου.Προσωπικα του εβαλα 3 στο imdb αν θυμαμαι καλα...:yawn:

Προσφατα και μιας και ειμαστε στο κλιμα των ταινιων τρομου ειδα δυο...απο τα οποια και απογοητευτηκα.

Το ενα ηταν το Penny Dreadful

Λυπαμαι γιατι ειχα ακουσει καλα λογια αλλα απογοητευτηκα.

Κλισε σε παρα πολλα σημεια της ταινιας, χαζες αντιδρασεις οι οποιες γινονται φυσικα για να "βοηθησουν" την εξελιξη της ταινιας,δεν ειχε σκηνες να σε κανουν να πεταχτεις...κτλ κτλ.

Η ερμηνεια ωστοσο της Rachel Miner ηταν αρκετα καλη μπορω να πω.

Βαθμος...3 αντε 3.5/10

 

Το δευτερο ηταν το .....ξεχασα τον τιτλο...φτου!

Διαδραματιζεται μεσα σε ενα νοσοκομειο οπου γινονται κατι "περιεργες"καταστασεις και μπορω να πω πως ηταν καλουτσικο.

Σε μερικες στιγμες οι "πρωταγωνιστες" κινουνταν πιο αργα και απο την γιαγια μου που ειναι...ταβλα στο κρεβατι, αλλα το προσπερναμε.

Καλες ληψεις,καλα πλανα,(σχετικα) καλες σκηνες οι οποιες ομως θα μπορουσαν να ηταν τοσο...πολυ καλυτερες...

Αnyway,ενα 6 με 6.5/10 το δικαιουται.Ισως και παραπανω.;)

Link to comment
Share on other sites

Aν σου αρέσουν τα splatter,ναι.

Κατά τα άλλα, γενικά σαν ταινία, χωρίς να μετράμε το πόσο αίμα έχει δε θα του έβαζα με τίποτα 7. :)

Ε εννοιεται καθαρα σαν σπλατερ το αξιολογουμε. Αυτες οι ταινιες δεν αξιολογουνται σαν απλες ταινιες.:p

Περιεργο τα ζομπι στο αεροπλανο....Ιδωμεν...:happy:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εεεεεεεεπ!!!!!!!!!!!!

Σεβασμος στις splatter ταινιες ε!!!!!:p :D

Φιλε dessert πραγματικα μου ειχε ξεφυγει το Forbidden Siren ...

Το plane dead ειναι στα υποψην μου και οσον αφορα το grim...θεε μου ποσο συμφωνω μαζι σου.Προσωπικα του εβαλα 3 στο imdb αν θυμαμαι καλα...:yawn:

Προσφατα και μιας και ειμαστε στο κλιμα των ταινιων τρομου ειδα δυο...απο τα οποια και απογοητευτηκα.

Το ενα ηταν το Penny Dreadful

Λυπαμαι γιατι ειχα ακουσει καλα λογια αλλα απογοητευτηκα.

Κλισε σε παρα πολλα σημεια της ταινιας, χαζες αντιδρασεις οι οποιες γινονται φυσικα για να "βοηθησουν" την εξελιξη της ταινιας,δεν ειχε σκηνες να σε κανουν να πεταχτεις...κτλ κτλ.

Η ερμηνεια ωστοσο της Rachel Miner ηταν αρκετα καλη μπορω να πω.

Βαθμος...3 αντε 3.5/10

 

Το δευτερο ηταν το .....ξεχασα τον τιτλο...φτου!

Διαδραματιζεται μεσα σε ενα νοσοκομειο οπου γινονται κατι "περιεργες"καταστασεις και μπορω να πω πως ηταν καλουτσικο.

Σε μερικες στιγμες οι "πρωταγωνιστες" κινουνταν πιο αργα και απο την γιαγια μου που ειναι...ταβλα στο κρεβατι, αλλα το προσπερναμε.

Καλες ληψεις,καλα πλανα,σχετικα καλες σκηνες οι οποιες ομως θα μπορουσαν να ηταν τοσο...μα τοσο πολυ καλυτερες...

Αnyway,ενα 6 με 6.5/10 το δικαιουται.Ισως και παραπανω.;)

 

 

To Penny Dreadfull κάτι μου θυμίζει. Ήταν ανάμεσα στις 8 ταινίες που διακρίθηκαν στο Horrorfest 2006?

 

Γιατί αν έπιασες αυτή τη "σοδειά" τότε μάλλον η δεύτερη ταινία στον οποία αναφέρεσαι είναι το Unrest (από το ίδιο festival). Αν λέμε το ίδιο, εγώ του έβαλα 8 (δες εδώ και πες μου αν είναι αυτό που λες)... Όχι τίποτα άλλο, μην είναι τελικά κανένα που δεν έχω δει να ξέρω να κατεβάσω...

 

Ε εννοειται καθαρα σαν σπλατερ το αξιολογουμε. Αυτες οι ταινιες δεν αξιολογουνται σαν απλες ταινιες.:p

Περιεργο τα ζομπι στο αεροπλανο....Ιδωμεν...:happy:

 

Ακριβώς... Τρελό γέλιο σου μιλάω. Βέβαια πού και που τα εφέ είναι λίγο μούφα αλλά είναι η συνολική εικόνα παρακμής που μετράει :p

 

mia erothsh.Autos pou petaei to aeroplano einai kai autos zompi??:lol: :lol:

 

Όχι

εξ αρχής

:p

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Το δευτερο ηταν το .....ξεχασα τον τιτλο...φτου!

Διαδραματιζεται μεσα σε ενα νοσοκομειο οπου γινονται κατι "περιεργες"καταστασεις και μπορω να πω πως ηταν καλουτσικο.

Σε μερικες στιγμες οι "πρωταγωνιστες" κινουνταν πιο αργα και απο την γιαγια μου που ειναι...ταβλα στο κρεβατι, αλλα το προσπερναμε.

Καλες ληψεις,καλα πλανα,σχετικα καλες σκηνες οι οποιες ομως θα μπορουσαν να ηταν τοσο...μα τοσο πολυ καλυτερες...

Αnyway,ενα 6 με 6.5/10 το δικαιουται.Ισως και παραπανω.;)

 

 

Λες αυτό με τον νεαρό γιατρό και το υπόγειο...? Στύβω το μυαλό μου και ο τίτλος δεν μου έρχεται!

Αν λέμε το ίδιο, σχετικά καλό ήταν, αλλά πάνω από 6,5 δεν θα του έβαζα...

 

edit: τώρα είδα το post του DesertSMisSRain, και δεν αναφερόμουν στο unrest!

Link to comment
Share on other sites

Καμιά άλλη πληροφορία, για αυτό που λες εσύ captum;;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Oxi φιλε captum δεν ηταν αυτο....θα μου ερθει που θα παει...;;;;:mad:

 

Dessert ναι αυτο ειναι το peny dreadfull.Η ταινια απο το horrorfest 2006 και με απογοητευσε πραγματικα.

Να προσθεσω πως απο το horrorfest ειδα και το whicked little things και την βρηκα ικανοποιητικη.

Σκοτεινη,με σχετικα μερικα splatter στοιχεια και με μαμτη κεντρικη ιδεα.

Παιδια ζομπυ-κανιβαλοι που τρωνε τους αλλους μετραει ετσι;

 

Ομορφο spooly περιβαλλον,καλουτσικη σκηνοθεσια και σκηνες ωμοτητας οι οποιες μεσα απο την "απλοτητα τους" εκαναν μια χαρα την δουλεια τους.

7/10 απο εμενα και την θεωρω "εκπληξη" του horrorfest μεχρι στιγμης.

 

Απο το horrorfest μου εχουν μεινει να δω τις:

Reincarnation

Abandoned

SNOOP DOGG's HOOD OF HORROR

The Hamiltons

Link to comment
Share on other sites

eida to FRACTURE ena akoma thriller kalo me tous anthony hopkins kai ryan gosling.

Enas ekatomuriouxos purobolei thn gunaika tou en psuxro.ton logo tha to deite sthn tainia:lol: Ola miazoun eukolh upothesh gia enan nearo kathgoro o opios analambanei thn upothesh, kai elpizei se kales prooptikes gia to melon tou sthn dikhgoria.Ta pragmata omos pernoun mia allh troph efoson o Plousios antras tha kataferei na exei hdh exafanisei kathe enoxopoitiko stoixeio pou ton sundeei me to egklhma.Kai to basikotero to pistoli os dia mageias tha exei exafanistei ap thn epaulh tou.Apotelesma na eiparxei pitanothta na athoothei.

H tainia einai kalh.exei kales ermhneies kurios ap ton anthony hopkins kai genika poly saspens.

Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

Καμιά άλλη πληροφορία, για αυτό που λες εσύ captum;;

Θα το ψάξω αύριο και θα βρω τον τίτλο!

Βασικά το στόρυ είναι ότι ένας νεαρός γιατρός πάει σε μια κλινική όπου οι ασθενείς δεν περνούν και τόσο καλά...! ;)

Θα επανέλθω αύριο με περισσότερες λεπτομέρειες ελπίζω.

 

 

edit: το έψαξα στο καπάκι... :) Είναι το Madhouse του 2004. Όπως είπα και πριν σχετικά καλό ήταν, αλλά δεν το είχα δει σε dvd και έτσι έκανα zapping :O :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Είδα χθες το "Sunshine".

 

Είχα ακούσει πως ήταν μία αρκετά καλή ταινία, αλλά δυστυχώς δεν είναι έτσι. Καίτοι όταν βγήκα από την αίθουσα μου φάνηκε καλή, μετά από περισυλλογή (:P) μιας μέρας, η άποψη μου είναι διαφορετική.

 

Για όποιον δεν γνωρίζει την υπόθεση:

50 χρόνια από τώρα, ο ήλιος σβήνει και μαζί του σβήνει και η ζωή στη Γη. Μία ομάδα από 7 αστροναύτες προσπαθεί να ολοκληρώσει την αποστολή της «επαναπυροδότησης» του ήλιου με τη χρήση μίας «αστρικής βόμβας», αφού η προηγούμενη ομάδα απέτυχε.

 

Η ταινία δεν αποφεύγει ορισμένα κλισέ που συναντάει κανείς σε όλες σχεδόν τις ταινίες που διαδραματίζονται στο διάστημα, ορισμένα δε είναι πραγματικά εξόφθαλμα και «χαλάνε» την γενικότερα ατμοσφαίρα της ταινίας. Σε μερικά σημεία μου θύμισε πολύ έντονα το "Event Horizon", οι ομοιότητες ήταν κάτι περισσότερο από εμφανείς.

 

Το σενάριο της ταινίας υπογράφει ο Alex Garland, ο οποίος είχε γράψει και το πολύ καλό 28 Days Later. Στην παρούσα ταινία όμως, το σενάριο πάσχει από πρωτοτυπία, καθώς όπως προείπα χρησιμοποιεί πολλά κλισέ. Παράλληλα, υπάρχουν κάποια κενά και δημιουργούνται κάποια αναπάντητα ερωτήματα. Σε κάποια σημεία επίσης, παρατηρείται μία επιβράδυνση στην εξέλιξη, ενώ κάποια άλλη σημεία περνούν πιο γρήγορα απ' ότι πρέπει. Γενικά είναι ένα μετριότατο σενάριο.

 

Η σκηνοθεσία του Danny Boyle, ο οποίος έχει σκηνοθετήσει μεταξύ άλλων τα "Trainspotting", "The Beach", "28 Days Later", είναι επίσης μετριότατη. Μερικές σκηνές της ταινίας είναι αρκετά καλές για να είμαι ειλικρινής, αλλά γενικά δεν σου δημιουργείται το αίσθημα της κλειστοφοβίας, όπως θα έπρεπε σε μία τέτοια ταινία. Ο Boyle απλά «εκτελεί» την ταινία, χωρίς να προσφέρει τίποτα σε αυτήν σκηνοθετικά. Σίγουρα οι δυνατότητες του είναι μακράν μεγαλύτερες.

 

Αναφορικά με τις ερμηνείες, στην ταινία υπάρχουν δύο αρκετά γνωστοί ηθοποιοί. O - μάλλον - πρωταγωνιστής Cillian Murphy ("The Wind That Shakes the Barley", "Breakfast on Pluto", "Red Eye", "Batman Begins", "Cold Mountain", "Girl with a Pearl Earring", "28 Days Later"), μας δίνει ερμηνεία η οποία δεν ξεπερνάει τη μετριότητα. Δεν παρουσιάζει ούτε το αναγκαίο βάθος, ούτε κάποιο ιδιαίτερο συναίσθημα. Δεν είδα καμία ταύτιση με τον ρόλο του, ενώ σε κανένα σημείο δεν κατάφερε να με πείσει. Το ίδιο περίπου συμβαίνει και με τον Chris Evans ("Fantastic Four", "London"), ο οποίος όμως σε κάποια σημεία είναι αρκετά καλός. Ο προβληματισμός που νιώθει ο χαρακτήρας του σε κάποιες σκηνές είναι εμφανής και τον αποδίδει εξαιρετικά. Γενικά όμως και αυτός κινείται στην μετριότητα, κατά τη γνώμη μου όμως είναι καλύτερος από τον Murphy.

 

Οι υπόλοιποι ηθοποιοί, στην πλειοψηφία τους - αν όχι όλοι - σχετικά άγνωστοι, είναι και αυτοί μέτριοι.

 

Όπως είναι προφανές, πρόκειται για μία μέτρια ταινία. Νομίζω πως έχουν γυριστεί τόσες ταινίες που διαδραματίζονται στο διάστημα, που πλέον είναι πολύ δύσκολο για κάποιαν να ξεχωρίσει. Η συγκεκριμένη πάντως, σίγουρα δεν το κάνει. Ο μόνος ίσως λόγος για να δει κάποιος την συγκεκριμένη ταινία στον κινηματογράφο, είναι για να απολαύσει τα - πραγματικά εξαιρετικά - ηχητικά εφέ. Κατά τα άλλα, νομίζω πως αν περιμένετε το DVD δεν θα χάσετε τίποτα σημαντικό...

 

Σενάριο: 6/10

Σκηνοθεσία: 6,5/10

Ερμηνείες: 5,5/10

Σύνολο: 6/10

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

 

Το δευτερο ηταν το .....ξεχασα τον τιτλο...φτου!

Διαδραματιζεται μεσα σε ενα νοσοκομειο οπου γινονται κατι "περιεργες"καταστασεις και μπορω να πω πως ηταν καλουτσικο.

Σε μερικες στιγμες οι "πρωταγωνιστες" κινουνταν πιο αργα και απο την γιαγια μου που ειναι...ταβλα στο κρεβατι, αλλα το προσπερναμε.

Καλες ληψεις,καλα πλανα,(σχετικα) καλες σκηνες οι οποιες ομως θα μπορουσαν να ηταν τοσο...πολυ καλυτερες...

Αnyway,ενα 6 με 6.5/10 το δικαιουται.Ισως και παραπανω.;)

 

Tο θυμηθηκα!!!!

Sublime λεγεται!;)

Link to comment
Share on other sites

[...]μάλλον η δεύτερη ταινία στον οποία αναφέρεσαι είναι το Unrest[...]

 

[...]Είναι το Madhouse του 2004[...]

 

Tο θυμηθηκα!!!!

Sublime λεγεται!;)

 

 

 

100% επιτυχία! :happy:

Link to comment
Share on other sites

100% επιτυχία! :happy:

 

xaxa!!!:lol:

Πηραμε σβαρνα ολα τα εργα που ειχαν σχεση με νοσοκομεια και κλινικες.:p

Για το madhouse που ειπες πριν, οοοοταν το ειχα δει σε "dvd" με κρατησε μπορω να πω.Nαι μεν δεν με αφησε με το στομα ανοιχτο, αλλα περασε καλα η ωρα μου.

Καλο στορυ και ομορφο περιβαλλον.Ατμοσφαιρικο και creepy.

Γενικα ηταν καλη.

Link to comment
Share on other sites

Αποφασιζοντας να ξεφυγω απο το horrorfest και να αλλαξω τυπο ταινιας, ειδα σημερα το Bridge to Terabithia.

Ενα εργο καθαρα για ολες τις ηλικιες (ακομα και τις μικροτερες) το οποιο ομως καταφερε και με κρατησε καθ' ολη την διαρκεια του.

Προκειται για την ιστορια δυο παιδιων τα οποια με "μεστρικο" τροπο μας δειχνουν ποσο ευκολο ειναι να φτιαξεις τον δικο σου μαγικο ή παραμυθενιο καλυτερα κοσμο.

Στην ταινια δεν λειπει σχεδον τιποτα.Κυλαει ομορφα (αρκει να σου αρεσει το ειδος), σε κανει να χαμογελας ενω ερχονται και στιγμες που σου αφαιρει το χαμογελο...αποτομα.

Φωτογραφια,εφε,σκηνοθεσια κι ερμηνειες ηταν μια χαρα.

Του βαζω ενα 7++/10 γιατι απλουστατα απο την εποχη του εκπληκτικου Labyrinth κιολας που θυμαμαι τον εαυτο μου,μου αρεσε να "χανομαι" σε τετοιες "παραμυθενιες" ιστοριες.

(Γι' αυτο και λατρευω τον μεγα παραμυθα (και ευφυια στον τομεα του) Τim Burton)

Link to comment
Share on other sites

Δευτέρα βράδυ, "The Reaping".

 

Υπόθεση: Μία ιερέας (Swank) απαρνείται την πίστη της μετά τον θάνατο του συζύγου και της κόρης της και αφιερώνεται στο να «ξεσκεπάζει» τα «θαύματα» που αποδίδονται στον Θεό. Όταν σε μία πόλη θα αρχίσουν να εμφανίζονται φαινόμενα που θυμίζουν τις 10 πληγές, θα την προσπαθήσει να βρει τη λογική - επιστημονική εξήγηση και να γλυτώσει ένα μικρό κοριτσάκι το οποίο θεωρείται υπαίτιο, από βέβαιο θάνατο.

 

Η ταινία οφείλω να ομολογήσω πως ήταν καλύτερη απ' ότι την περίμενα. Διαθέτει μία συνέχεια και κυλάει ομαλά, χωρίς σχεδόν καμία «κοιλιά» μέχρι το τέλος. Δεν πρόκειται για αριστούργημα, αλλά αν αναλογιστεί κανείς την υπόθεση της και το εμφανές του τέλους, πρόκειται για μία το λιγότερο αξιοπρεπή προσπάθεια.

 

Την ταινία σκηνοθετεί ο Stephen Hopkins ("Lost in Space", "The Life And Death Of Peter Sellers"). Η σκηνοθεσία του Hopkins είναι μέτρια προς καλή. Υπάρχουν κάποια όμορφα πλάνα, ενώ κάποιες σκηνές είναι γυρισμένες αρκετά καλά. Γενικά η σκηνοθεσία βοηθάει την ταινία να κινείται γρήγορα και χωρίς «κοιλιά».

 

Το σενάριο υπογράφουν οι Chad και Carey Hayes ("House Of Wax"). Εν αντιθέσει με την προηγούμενη δουλειά τους, εδώ το σενάριο είναι σίγουρα πολύ καλύτερο. Αν και όπως προανέφερα, το τέλος ήταν γνωστό όσον αφορά την κατάληξη της ηρωΐδας, εντούτοις καταφέρνουν να σε φέρουν προ - έστω και μικρής - εκπλήξεως. Πρέπει όμως να αναφέρω πως το σενάριο αν και καλό, δεν είναι χωρίς κενά και δημιουργεί κάποια ερωτήματα τα οποία δεν μένουν ακριβώς αναπάντητα, αλλά χρειάζεται κάποια σκέψη για να τα καταλάβεις πλήρως. Εν γένει είναι μία καλή προσπάθεια.

 

Αναφορικά με τους ηθοποιούς, τρία είναι τα ονόματα που ξεχωρίζουν: της Swank και του Morrissey, οι οποίοι και κρατούν τους πρωταγωνιστικούς ρόλους. Η πρώτη, στην τρίτη μόλις κινηματογραφική δουλειά της μετά το δεύτερο Όσκαρ, δίνει μία ικανοποιητική και αξιοπρεπή ερμηνεία. Μερικά σημεία της ερμηνείας είναι ιδιαίτερα καλά, ενώ μερικά άλλα όχι και τόσο. Δεν υπερβάλλει στην ερμηνεία της και «αγγίζει» τον χαρακτήρα που υποδύεται. Ο Morrissey από την άλλη, δίνει μία αδιάφορη ερμηνεία, καθώς ερμηνεύει απλά τον ρόλο του, χωρίς να εμβαθύνει σε κανένα σημείο. Δεν είναι κακός, κάθε άλλο, απλά η ερμηνεία του δεν αποτελεί κάτι ιδιαίτερο. Οι δευτερεύοντες ρόλοι, με επικεφαλή τον Stephen Rea που υποδύεται έναν ιερέα, δίνουν ικανοποιητικές ερμηνείες.

 

Αξίζει να αναφερθώ στην μικρή AnnaSophia Robb, η οποία έχει παίξει στο "Charlie and the Chocolate Factory" και στο "Bridge to Terabithia". Βλέποντας την ερμηνεία της στην συγκεκριμένη ταινία και αναλογιζόμενος την ερμηνεία της στο "Charlie...", αντιλαμβάνομαι πως πρόκειται για μία νεαρή ηθοποιό με ιδιαίτερο ερμηνευτικό ταλέντο, καθώς έφερε εις πέρας δύο εντελώς διαφορετικούς ρόλους. Ειδικά στο "Reaping", είναι πολύ καλή, με εξαιρετικό ύφος και άνεση στο παίξιμο της.

 

Συμπερασματικά, η ταινία είναι το λιγότερο αξιοπρεπής. Θα είμαι ειλικρινής και θα πω πως δεν είναι απαραίτητο για κάποιον να την δει στον κινηματογράφο. Αυτό που μπορώ να πω είναι πως όποιος την επιλέξει, δεν θα απογοητευθεί.

 

Σκηνοθεσία: 6,5/10

Σενάριο: 7/10

Ερμηνείες: 6,5/10

Σύνολο: 6,67/10

 

Υ.Γ.

mario_fit, πως ήταν η AnnaSophia Robb στο "Bridge To Terabithia";

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

ειδα προχθες το Perfect Stranger.

δεν με ενθουσιασε,καθε αλλο μαλιστα...

ειχε βεβαια μια αισθηση μυστηριου σε ολη την διαρκεια,οχι αρκετη για να σε καρατησει βεβαια.

μονο στο τελος ανεβασε στροφες,κανοντας ενα καλο finish..

γνωμη μου:dvd!

 

Συνολο:6(βαρια)/10

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

Veco, η μικρη AnnaSophia Robb ηταν εξαιρετικη.

Και θα σουπω γιατι.

Καταφερνει και υποδυεται το νεαρο κοριτσι με την απιστευτα ζωηρη φαντασια της, το ελευθερο πνευμα της, το ανοιχτο μυαλο της και την αθωοτητα που την διακρινει (σαν χαρακτηρα της ταινιας ολα αυτα) χωρις ομως να σε "εκνευριζει" και να λες "Πφφφφφ...παραειναι καλη αυτη σαν ανθρωπος!"

Παιζει ευχαριστα,αβιαστα και περναει την θετικη ενεργεια που την διακρινει (σαν χαρακτηρα του εργου) και στον θεατη.Με το υφος της,το χαμογελο της,το παιξιμο της γενικα.Ειναι ανετο.Δεν το ζορισει και γι' αυτο δεν κουραζει.

Εχει ποιοτητα κατα την γνωμη μου και φαινεται.

 

Εδω ομως πρεπει να αναφερω οτι παρα πολυ καλες εντυπωσεις μου αφησε και ο κεντρικος ηρωας του εργου, ο πιτσιρικας Josh Hutcherson.

Εχοντας να διαδραματισει μια πιο "βασανισμενη" και "κλειστη" προσωπικοτητα απο αυτη της Robb,τα καταφερνει πολυ καλα.

Οπως προειπα ο ρολος του και το "υφος" του στην ταινια ειναι διαφορετικος απο της Robb.Ειναι ενα αγορι που βασανιζεται στις σκεψεις του,ΔΕΝ ειναι τοσο "αισιοδοξο" και με θετικη ενεργεια οσο η Robb, νιωθει αποκομμενος κτλ κτλ.

Αλλα πραγματικα με αυτη του την ερμηνρια ο Hutcherson μου εδειξε πως ειναι απο τους καλυτερους νεους ανδρες ηθοποιους που εχει να δειξει το hollywood.Οι "αντιδρασεις" του στο εργο (στις διαφορες καταστασεις) ειναι πολυ καλες ενω το προσωπο του και η εκφραστικοτητα του ειναι ακριβως αυτο που χρειαζοταν.Ουτε με ελειψεις, αλλα το σημαντικοτερο ΧΩΡΙΣ ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...