Jump to content

Ταινίες: Προτάσεις - Κριτική


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είδα χθες το "The Quiet".

 

Γενικά μία αρκετά καλή ταινία, με ένα ιδιαίτερα ενδιαφέρον θέμα. Αναμφίβολα το αποτέλεσμα θα μπορούσε να ήταν καλύτερο, καθώς οι ερμηνείες μερικών εκ των πρωταγωνιστών δεν ήταν και ιδιαίτερα καλές.

 

Ξεκινώντας από την νεαρά πρωταγωνίστρια, Camilla Belle, οφείλω να αναφέρω πως πρόκειται για μία πολύ καλή ηθοποίο, η οποία παρ' όλο το νεαρό της ηλικίας της, δίνει μία μεστή ερμηνεία, δίχως υπερβολές, καταφέρνοντας να «αγγίξει» σε κάποιο βάθος, τον ρόλο που υποδύεται. Ελπίζω στο μέλλον να κάνει καλές επιλογές, γιατί έχει όλα τα φόντα να εξελιχθεί σε μία πολύ καλή ηθοποιό.

 

Πραγματι ειναι μια καλη ταινια με ενδιαφερον θεμα που απαιτει αγμενες ερμηνιες οι οποιες επιτυγχανονται τελικα μονο απο την πρωταγωνιστρια.Οι υπολοιποι αποτυγχανουν πληρως να αποδωσουν τους ρολους τους που ειναι αρκετα τραγικοι στην πραγματικοτητα κι καταδικαζουν την κατα τα αλλα ωραια ταινια.

 

Το σεναριο ειναι αρκετα ωραιο με ενδιαφερον κι ενα ερωτημα το ποια ειναι πραγματικα η πρωταγωνιστρια κι γιατι συμπεριφερεται ετσι .Η απαντηση δινεται στο τελος .Επομενως δεν θεωρω οτι υπαρχουν κενα.Αλλα θα μπορουσε να χε αποδωθει πολυ καλυτερα.

 

συστηνεται πραγματι με αρκετη επιφυλαξη γιατι η ταινια θα μπορουσε να ταν πολυ καλυτερη αλλα τελικα δεν διαφευγει τον κινδυνο να θεωρηθει μετρια .

 

6/10 για την καλη ιδεα του σεναριου η οποια δεν αποδωθηκε ικανοποιητικα

7/10 στις ερμηνειες αν κι η συμπρωταγωνιστρια της Belle ειναι μαλλον κακη προς το απαραδεκτη.

σκηνοθεσια 5/10

συνολικα 6/10

 

συνολικα 6/10

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Που να δεις τοτε φιλε rallistas το Tenacious D: The Pick of Destiny ....:p

Βρισιες διχως προηγουμενο...Δεν θυμαμαι να εχω ακουσει σε αλλο εργο τοσες πολλες.(Συμπαθητικη σαν ταινια παντως.)

 

Το είδα χθες~το pick of destiny. Φανταστικό, παιδιά, καλά πολύ γέλιο!!! Το ξαναβλέπω άνετα. Ο Jack Black δίνει ρέστα!

...And yet I know the worst is still to come...
Link to comment
Share on other sites

Χθες είδα το Walk the line!Mου άρεσε πάρα πολύ!Ειδικά η Reese Witherspoon είχε πολύ καλή ερμηνεία κ της άξιζε το Oscar A' γυναικίου πέρυσι!
Link to comment
Share on other sites

Εκ παραδρομής χάθηκε η κριτική μου για το "Smokin' Aces"...

 

Επειδή βαριέμαι να την ξαναγράφω, να αναφέρω απλά ότι ήταν καλή ταινία, με καλό σενάριο. Η σκηνοθεσία θα μπορούσε να ήταν και καλύτερη, ενώ οι ερμηνείες ήταν καλές πλην μερικών εξαιρέσεων.

 

Την συστήνω με βαθμολογία 7,3/10.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

eida to number 23 me ton jim carey.H tainia tha lega pos htan ena poly kalo thrileraki me pollh agonia gia to ti tha sunebene.Oi ermhneia tou jim carey kalh se rolo mh komiko pou malon autos telika o rolos tou paei kalutera :rolleyes: h virginia madsen to idio kalh kai genika h olh h tainia eixe arketo musthrio kai ena telos anatroph.Htan san na eblepes ena episodio ap thn zonh tou lukofotos.th susthno anepifilaxta
Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

Eida xtes to are you scare.Mia apli antigrafi tou saw itan kai tpt parapanw 6/10:mad:

https://twitter.com/ogiwrgos<>

Nokia 3330 , Nokia N73ME , NOKIA N8 , JOLLA PHONE, HTC 10, ONE PLUS 7 PRO NEBULA BLUE

The Microsoft & Nokia Motto: "We're the leaders, wait for us!"

Link to comment
Share on other sites

Είδα χθες τους "300".

 

Πρώτα απ' όλα να αναφέρω - για αυτούς που αναφέρονται στην ιστορική αλήθεια - ότι η ταινία βασίζεται σε κόμικ, οπότε είναι μία πιο «χαλαρή» απεικόνιση/εξιστόρηση της μάχης των Θερμοπυλών.

 

Κάποια «προβλήματα» που παρουσιάστηκαν με την απεικόνιση των Περσών ως δύσμορφα όντα, εν αντιθέσει με τους καλογυμνασμένους Σπαρτιάτες, δεν χρειάζεται ιδιαίτερη ευφυία για να εξηγηθούν. Εφόσον οι Σπαρτιάτες είναι οι καλοί, είναι και όμορφοι, εφόσον οι Πέρσες είναι οι κακοί είναι και άσχημοι.

 

Η σκηνοθεσία του Zack Snyder είναι ιδιαίτερα καλή. Οι σκηνές της ταινίας απεικονίζονται εξαιρετικά, με σωστή χρήση των πλάνων αργής κίνησης. Από τις καλύτερες σκηνοθεσίες της φετινής χρονιάς (τηρουμένων των αναλογιών).

 

Το σενάριο βασίζεται σχεδόν εξ ολοκλήρου στο σενάριο του κόμικ. Αυτό δεν είναι κακό, καθώς δεν παρουσιάζει καμία «κοιλιά», δεν καθυστερεί και εξελίσσεται ομαλά μέχρι το τέλος της ταινίας. Δεν είναι άψογο, καθώς σε κάποια σημεία υπερβάλλει λίγο - κατά τη γνώμη μου - με την παρουσίαση της δίψας των Σπαρτιατών για μάχη, αλλά για την ένδοξο θάνατο τους στην μάχη, αλλά σίγουρα είναι πολύ καλό.

 

Οι ερμηνείες των πρωταγωνιστών, για μία τέτοια ταινία, κυμαίνονται σε ιδιαίτερα υψηλά επίπεδα. Ο πρωταγωνιστής Gerard Butler είναι φανερό πως μπορεί να αποδώσει ιδιαίτερα καλά επικούς ρόλους (όπως λ.χ. του Beowulf ή του Attila). Είναι φυσικός στο ρόλο του και παρ' όλο που οι μισές ατάκες του είναι κάπως «πομπώδεις» ("Tonight we dine in Hell", "Madness? This is Sparta", "This is were we fight, this is were the die" κλπ), καταφέρνει να τις κάνει να φαίνονται φυσικές. Πολύ καλός. Αρκετά καλή η Lena Headey, αν και στη σκηνή μπροστά από το Συμβούλιο δεν είναι καθόλου φυσική και ο λόγος της μοιάζει κάπως αταίριαστος. Πολύ καλός ο Dominic West, ως ο δολοπλόκος Theron, πολύ καλός και ο David Wenham ως Dilios (μαθημένος σε επικές μάχες από τη συμμετοχή του στα Lord of the Rings). Πολύ καλός και ο Rodrio Santoro, φυσικός στο ρόλο του.

 

Δεν χωράει φυσικά ζήτημα για το αν αξίζει να δει κάποιος αυτή την ταινία. Πρόκειται για μία από τις καλύτερες ταινίες δράσης του 21ου αιώνα, ίσως και όλων των εποχών. Προτείνεται ανεπιφύλακτα.

 

Βαθμολογία:

Σκηνοθεσία: 8/10

Σενάριο: 8/10

Ερμηνείες: 8/10

 

Σύνολο: 8/10

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Εκ παραδρομής χάθηκε η κριτική μου για το "Smokin' Aces"...

 

 

 

Δε χάθηκε τίποτα, απλά δεν έψαξες :p

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1808633#post1808633

 

Απλά θεώρησα ότι μια τόσο «φροντισμένη» κριτική, θα ήταν καλύτερο να πάει στο ανάλογο θέμα για να τη διαβάσουν όσοι ενδιαφέρονται να δουν την ταινία. Το ίδιο και με την ταινία «300». Θα προτιμούσα το παραπάνω μήνυμά σου π.χ. να ήταν στο θέμα της ταινίας για να είναι άμεσα προσβάσιμο από τους ενδιαφερόμενους. Αφού δεν θέλεις όμως, δεν στο ξαναμεταφέρω :)

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Δε χάθηκε τίποτα, απλά δεν έψαξες :p

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1808633#post1808633

 

Απλά θεώρησα ότι μια τόσο «φροντισμένη» κριτική, θα ήταν καλύτερο να πάει στο ανάλογο θέμα για να τη διαβάσουν όσοι ενδιαφέρονται να δουν την ταινία. Το ίδιο και με την ταινία «300». Θα προτιμούσα το παραπάνω μήνυμά σου π.χ. να ήταν στο θέμα της ταινίας για να είναι άμεσα προσβάσιμο από τους ενδιαφερόμενους. Αφού δεν θέλεις όμως, δεν στο ξαναμεταφέρω :)

 

Ουδέν πρόβλημα! Απλά δεν το πήρα χαμπάρι ότι πήγε στο σχετικό θέμα... :p

 

Βασικά σκεφτόμουν ότι ίσως κάποιος που δεν «καίγεται» να δει κάποια ταινία, διαβάζοντας την κριτική της στο γενικό θέμα, να πάει και στο ειδικό και τελικά να την δει.

 

Αναφορικά με την κριτική μου για του 300, έβαλα link στο σχετικό. θέμα. Εσύ που νομίζεις είναι καλύτερα να μείνει η κριτική;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Αναφορικά με την κριτική μου για του 300, έβαλα link στο σχετικό. θέμα. Εσύ που νομίζεις είναι καλύτερα να μείνει η κριτική;

 

Οπου θέλεις εσύ :) Μια χαρά είναι όπως το έκανες πάντως.

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Οπου θέλεις εσύ :) Μια χαρά είναι όπως το έκανες πάντως.

 

Μένω ως έχω τότε! :p :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

πέρα απο τα γνωστά site http://www.stercinemas.gr και villagecinemas.gr μπορείς να πας και στο yahoo movies όπου εκεί βλέπεις τι παίζει.
Link to comment
Share on other sites

Mου ρθε επειδή το έχει τώρα το mega.. Δείτε το Donnie Darko! Έξυπνη και περίεργη ταινία... :D

 

http://www.imdb.com/title/tt0246578/

http://img439.imageshack.us/img439/2936/pao0zb.png

EΛΛΑΣ-ΕΥΡΩΠΗ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ!!

Link to comment
Share on other sites

paides exete kanena site pou na mporoume na doume tis kainourgies tainies pou vgainoun?:)

 

Cinema News. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Mου ρθε επειδή το έχει τώρα το mega.. Δείτε το Donnie Darko! Έξυπνη και περίεργη ταινία... :D

 

http://www.imdb.com/title/tt0246578/

Apisteuti tainia-aristourgima...sigoura sto Top ten mou...giristike se 28 meres oses edwse kai o Frank ston prwtagonisti ws to telos tou kosmou.Sta parakatw link eksigounte polloi apo tous grifous tis tainias.

http://dir.salon.com/story/ent/movies/feature/2004/07/23/darko/index.html?pn=7

http://www.stainlesssteelrat.net/ddfaq.htm

Link to comment
Share on other sites

Μόλις γύρισα απ το The Fountain .

Από τις ωραιότερες ταινίες που έχω δει, όχι μόνο φέτος αλλά και γενικότερα.

Δεν είναι απ' αυτές που βλέπεις για να περάσει η ώρα, δηλαδή όχι ιδιαιτέρως εύκολη, αλλά είναι σκέτη ποίηση.

 

Να προσθέσω ότι ο Χιου Τζάκμαν, (όπως και στο Prestige) με έχει αφήσει άφωνη.

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

eida xtes thn tainia premonition me thn santra bullock.h tainia einai ena psuxologiko thriller pou thumizei kapos to number 23 alla kamia sxesh:rolleyes: H upothesh einai pos h santra pezei thn NON desperate housiwife:) pou egkathistate se ena neo spiti me ton antra ths kai ta duo pedia ths.

OXI TO SPITI DEN EINAI STOIXEIOMENO:lol: apla auth tha zei enan efialth, otan tha arxisei na blepei perierga oneira pou promunioun kati asxhmo pou tha sumbei.mh po tipota parapano.

H tainia tha lega pos eno exei ena endiaferon senario kai nomizeis pos tha se trelanei me thn agonia pou armozei se thriler movies h tha se taraxei me ena h duo skhnes pragma pou episis sunhthizetai se tainies thriller,Einai kapos argh.to story eno einai promising arxizei na xanei kapou edafos kai na ginetai psiloproblepsimo idios sto telos.To mono pou kapos xexorizei einai h ermhneia ths santra bullock.Genika h tainia axizei na th deis se dvd para se cinema.KAI MALON ekei blepo na phgainei.

Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα το Running With Scissors

 

Είναι πραγματικά μια από τις πιο τρελές ταινίες που έχω δει στη ζωή μου και είναι μια από εκείνες που σου μένουν όχι τα σκηνικά ή τα εφέ, αλλά οι ατάκες και χαρακτήρες. Είναι επίσης από αυτές τις ταινίες του είδους Requiem for a Dream που σε πονάνε, αλλά αξίζει. ;)

 

Τα πρώτα 30 λεπτά είναι λίγο "κάπως" και μπορεί να κουράσουν και να σε κάνουν να παρατήσεις την ταινία στη μέση αλλά αν το ξεπεράσετε θα βρεθείτε προ μιας πολύ ευχάριστης εκπλήξεως.

 

Η ταινία έχει "κάτι" να πει. Δεν είναι από αυτές που θα σε διασκεδάσουν, είναι από αυτές που θα σε προβληματίσουν, οπότε δεν μπαίνει σε καμια περίπτωση στην κατηγορία των pop-corn movies.

 

Πρωταγωνιστής είναι ένα 14χρονο παιδί, o Augusten, που μετά τον άσχημο χωρισμό των γονιών του, βρίσκεται να μένει -παρά τη θέλησή του- στο σπίτι του ψυχιάτρου της μητέρας του. Η οικογένεια του ψυχιάτρο, όμως δεν είναι αυτό που θα περιγράφαμε ως "τυπική μέση οικογένεια"... Θα μπορέσει ο Augusten να επιβιώσει μέσα σε όλα όσα πηγαίνουν στραβά στη ζωή του;

 

Το καστ ήταν υπέροχο. Ιδιαίτερη εντύπωση μου έκανε η Evan Rachel Wood που δεν την είχα ξαναδεί ποτέ σε καμία από τις προηγούμενες δουλειές της. Όλοι ωστόσο (συμπεριλαμβανομένων των "μεγάλων" ονομάτων Brian Cox, Gwyneth Paltrow, Alec Baldwin και Annette Benning) ήταν εξαιρετικοί στους ρόλους τους, η εικόνες είναι σε όλη την ταινία αλληγορικές (π.χ. το σπίτι του ψυχιάτρου, συμβολίζει προφανώς την ψυχική κατάσταση της οικογένειας) και οι διάλογοι πολύ προσεγμένοι.

 

Γενικά, η ταινία μου άφησε μια γλυκόπικρη αίσθηση. Τα θέματα που έθιγε ήταν σοβαρά, όμως το χιούμορ δεν έλειπε όπως επίσης και οι δυνατές στιγμές. Μου θύμισε μάλιστα μια άλλη πολύ αγαπημένη μου δυσλειτουργική οικογένεια, τους Fisher του Six Feet Under.

 

Και, όσο και αν θέλω να το αποφύγω, οφείλω να συμφωνήσω με τον Xourxoulitso.

 

Η ταινία είναι πολύ υποτιμημένη.

 

8,5/10

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Ιδιαίτερη εντύπωση μου έκανε η Evan Rachel Woods που δεν την είχα ξαναδεί ποτέ σε καμία από τις προηγούμενες δουλειές της.

 

Καλά δεν είδες ούτε το "Practical Magic", ούτε το "S1m0ne", ούτε το "Thirteen"; :confused:

 

Υ.Γ.

Wood χωρίς το s. :wink:

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν είδες ούτε το "Practical Magic", ούτε το "S1m0ne", ούτε το "Thirteen"; :confused:

 

Υ.Γ.

Wood χωρίς το s. :wink:

 

Tι στο καλό;;

Και τις τρεις τις έχω δει!

Και να μην την προσέξω;

Something's clearly wrong with me! :p :p

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Tι στο καλό;;

Και τις τρεις τις έχω δει!

Και να μην την προσέξω;

Something's clearly wrong with me! :p :p

 

Clearly και obviously... :p

 

Στο "Practical Magic" ήταν μία από τις κόρες της Sandra Bullock αν θυμάμαι καλά, στο "S1m0ne" η κόρη του Al Pacino και στο "Thirteen" η πρωταγωνίστρια! :p

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

E καλά...άμα μου είχε κολλήσει από το Practical Magic που (αν θυμάμαι καλά) οι κόρες τις Bullock ήταν 10-12 θα είχα άλλου είδους πρόβλημα :p

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

E καλά...άμα μου είχε κολλήσει από το Practical Magic που (αν θυμάμαι καλά) οι κόρες τις Bullock ήταν 10-12 θα είχα άλλου είδους πρόβλημα :p

 

Σωστό κι αυτό... :p

 

Όμως και στα υπόλοιπα underage είναι... :X :ninja:

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Ειδα το Beerfest.

Ειναι αρκετα καλη για 2 ωρες γελιου χωρις βεβαια να ειναι κατι το εντυπωσιακο απο σεναριο και πλοκη.

Παντως με παρεα ειναι μια χαρα για χαβαλε!

Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...