Jump to content

Ταινίες: Προτάσεις - Κριτική


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Τι προτείνεται ανάμεσα σε "Apocalypto" και "Το Άρωμα";

 

Apocalypto αν και σε μερικούς δεν άρεσε....

 

Εκτός κι αν στην παρέα «παίζουν» πολλα κορίτσια, δεν νομίζω να ενθουσιαστούν με τις σκηνές του Apocalypto...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Eίδα κι εγώ χθες το Blood Diamond και νομίζω πως πρόκειται για μια από τις καλύτερες ταινίες της χρονιάς....Αξίζει.....

συμφωνώ και εγώ!!! έριξα το κλάμα της ζωής μου στο τέλος!!!

ο DiCaprio για μένα ήταν φοβερός...

Maybe I'll hold my breath and jump right in
Link to comment
Share on other sites

To press release tis ODEON gia ta DVD tis Fevrouarios 2007 A'

http://download.yousendit.com/D55777692C3BCB50

Link to comment
Share on other sites

eida ta Omen 1 2 3 kai me aresan poly.idios to Omen to teleutaio me ton sam neil sto rolo tou damian.To 3o htan kai to kalutero.anyway mia aporia mono kai as einai spoiler.Sto telos ths profhteias tou 3 o xristos emfanizetai ston damian san aggelos ston ourano.Liges ores omos prin oi papades pou prospathoun na exontosoun ton damian lene pos o xriston xanagenhthike kai tha ginei h second coming sto melon.ara afou o xristos genhthke kai einai moro,Pos skata emfanisthke ston damian sto telos san to theo.Efyge ap to soma tou san moro pou tan kai efanisthke ston damian?Ligo koulo.anyway ta omen gia mena eina korufh .
Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

Οσοι ειστε ξυπνιοι βαλτε Μega. Θα βαλει το Donnie Darko. :respect:

το ειδα, ωραια ταινια, λιγο ψυχεδελεια...και τι συμπτωση, την επομενη μερα το βρηκα σε ξενο τορρενταδικο :wacko:

 

μια παλια ταινια, αλλα ηθελα να δω τι γνωμη εχετε για το

"Πεταλουδας" (Papillon) :)

http://imdb.com/title/tt0070511/

ταινιαρα κατ'εμε, την εχω δει δυο φορες σε μικρο διαστημα και την ξαναβλεπα ανετα...

Link to comment
Share on other sites

μια παλια ταινια, αλλα ηθελα να δω τι γνωμη εχετε για το

"Πεταλουδας" (Papillon) :)

http://imdb.com/title/tt0070511/

ταινιαρα κατ'εμε, την εχω δει δυο φορες σε μικρο διαστημα και την ξαναβλεπα ανετα...

 

Κλασική ταινία και εγώ το έχω 'δει 2 ή 3 φορές αν θυμάμαι καλά....

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το εφερε ετσι η μερα και ειπα να μεινω μεσα, ειπα να δω μια ταινια κι ευχομουν να ειναι αν μη τι αλλο, "τιμια" για τον χρονο που θα ξοδευα.

Ετσι ειδα το The Illusionist.

Αν θα ηθελα να ημουν συντομος στην περιγραφη των εντυπωσεων μου θα ελεγα απλως "εξαιρετικη".

Εχει ενα πανεξυπνο κατα την γνωμη μου σεναριο,ειναι ατμοσφαιρικοτατη,με πολυ καλη φωτογραφια και μουσικη επενδυση.Οι ερμηνιες των Edward Norton,Paul Giamanti,Rufus Sewell ειναι απο καθε αποψη εξαιρετικες ενω πολυ καλη ειναι και η Jessica Biel.

Το εργο εχει πολλες "λεπτομερειες" και πολλες σκηνες οι οποιες ανετα χρηζουν "συζητησεων" μετα το τελος της ταινιας.(με την καλη εννοια.)Το κερασακι στην τουρτα ειναι το "κλεισιμο" της.

Απο τις καλυτερες για το 2006 κατα την γνωμη μου.

8.5 με 9/10!

Link to comment
Share on other sites

Είδα σήμερις (:p) το «Apocalypto».

 

Σαν ταινία γενικά ήταν αρκετά καλή, όχι τίποτα εξαιρετικό όμως.

 

Ειδικότερα. Οι ηθοποιοί, οι περισσότεροι «πρωτάρηδες» ήταν αρκετά καλοί, δίχως όμως να αποφεύγονται κάποιες υπερβολές στις ερμηνείες ορισμένων.

 

Σεναριακά η ταινία είχε πρόβλημα. Όταν βγήκα από την αίθουσα το μόνο πράγμα που σκεφτόμουν ήταν «για ποιό λόγο έγινε αυτή η ταινία;». Δεν είχε κανένα νόημα, κατά τη δική μου γνώμη και παρ' όλο που όπως προείπα ήταν μία αρκετά καλή ταινία, εντούτοις δεν είχε κανένα σκοπό. Δεν είχε ας πούμε σκοπό να σε κάνει να γελάσεις, να φοβηθείς, να συγκινηθείς. Ίσως να ήθελε να σε κάνει να προβληματιστείς, αλλά με την επιδερμική της αντιμετώπιση, δεν σου έδινε αυτή τη δυνατότητα.

 

Σκηνοθετικά, ο Gibson, ένας κατά τη γνώμη μου καλός σκηνοθέτης, δεν προσφέρει κάτι ιδιαίτερο, ούτε διαφορετικό από τα συνηθισμένα. Η σκηνοθεσία του πάντως είναι αρκετά καλή.

 

Γενικά η ταινία, σαν ταινία, ήταν καλή. Το μόνο πρόβλημα που είχα ήταν στο να εντοπίσω τον λόγο ύπαρξης της ταινίας, αφού αυτός δεν εξάγεται εύκολα από αυτήν...

 

Εν κατακλείδι νομίζω πως δεν υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος για να δει κανείς τη συγκεκριμένη ταινία στον κινηματογράφο. Μπορεί κάλλιστα να περιμένει το DVD...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα το Children of Men (Ξέρω, έχει κυκλοφορήσει αρκετό καιρό στον "θείο" αλλά περίμενα να τη δω σε καλή ποιότητα!)

 

Δεν ξέρω τι έχει ακουστεί και γενικότερα ποιά είναι η γνώμη σας (αν και είχα διαβάσει μέτρια πράγματα).

 

Εμένα και η ιδέα και η υλοποίηση μου άρεσε πάρα πολύ. O Owen ήταν πολύ πειστικός στο ρόλο του, πολύ καλός επίσης ήταν και ο Michael Caine στο ρόλο του ξεχασμένου μετα-χίπι! Θα ήθελα όμως μεγαλύtερη συμμετοχή της Julianne :love: Moore.

 

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ μετά από αρκετό καιρό είδα μια ταινία που πραγματικά με ενδιέφερε τι θα γίνει στο τέλος, αν θα ζήσουν και αν θα φτάσουν στον προορισμό τους. Η σκηνοθεσία (εκεί που έπρεπε) ήταν πολύ γρήγορη και αυτό προσέθετε στην γενικότερη χαώδη αίσθηση της ταινίας, σε έναν μελλοντικό κόσμο χωρίς καμία ελπίδα.

 

Η αλήθεια είναι πως υπήρχαν σημεία που δεν καταλάβαινα πώς και γιατί κατέληξε έτσι ο κόσμος που δείχνει. Ίσως απλά να ήθελαν να τονίσουν την απελπισία ενός κόσμου που δεν έχει ελπίδα να συνεχίσει να υπάρχει, αφού δε γεννιούνται παιδιά.

 

Εν τω μεταξύ, είναι ιδέα μου ή η όλη ταινία θυμίζει μια ΠΟΛΥ γνωστή ιστορία;; Αν εξαιρέσουμε τη θεότητα και τα υπόλοιπα εκκλησιαστικά, το Children of Men (που τώρα που το σκέφτομαι ακόμα και ο τίτλος σε ωθεί σε αυτό το συμπέρασμα) δε θυμίζει ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ σε κάποια σημεία την ιστορία της γέννησης τους Χριστού; ;)

 

Anyway, όπως και να έχει την προτείνω ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ σε οποιονδήποτε θέλει να δει κάτι δυνατό, να νοιώσει πραγματικά την απελπισία των ανθρώπων (π.χ.

εκεί που όλοι σωπαίνουν μπροστά στο βρέφος και κάνουν τον σταυρό τους, απλά και μόνο γιατί τους γεννάει έστω και την πιο μικρή ελπίδα για το μέλλον

)...

 

9,5/10

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Εγω το Children of men το θεωρω πολυ προχειροδουλεια. Δεν εμβαθυνει καθολου σεναριακα, μας αφηνει με πολλα κενα, το τελος ειναι...λιγο...περιμενεις κατι καλυτερο...και γενικα μοιαζει πιο πολυ με trailer ταινιας παρα με ταινια.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως εμβαθύνει όσο πρέπει για να μη γίνει κουραστικό. Ναι, έχει κενά, αλλά δεν νομίζω πως αυτά είναι που το χαρακτηρίζουν. Αλλά θεωρώ λίγο υπερβολικό το να λες οτι μοιάζει πιο πολύ με trailer. Είχε ΚΑΤΙ να πει. Οι περισσότερες ταινίες μοιάζουν να γίνονται απλά για να γίνουν.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι θα κουραζε αν μας εξηγουσε εστω π.χ. γιατι δεν γεννιουνται πια παιδια. Εκτος κι αν ηθελε να αφησει κατι το "θρησκευτικο" να αιωρειται...

Anyway, γουστα ειναι αυτα...Ισως με επηρεασε και το γεγονος οτι ο Clive Owen δεν μ'αρεσει καθολου σαν ηθοποιος.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι θα κουραζε αν μας εξηγουσε εστω π.χ. γιατι δεν γεννιουνται πια παιδια. Εκτος κι αν ηθελε να αφησει κατι το "θρησκευτικο" να αιωρειται...

Anyway, γουστα ειναι αυτα...Ισως με επηρεασε και το γεγονος οτι ο Clive Owen δεν μ'αρεσει καθολου σαν ηθοποιος.

Εδώ συμφωνούμε. Θα μπορούσαν να δώσουν μια πιο πειστική εξήγηση του τι έγινε. Αλλά αν μπαίνανε σε αυτή τη διαδικασία, η ταινία θα γινόταν τεράστια σε διάρκεια (ήδη ήταν 1 ώρα και 45 λεπτά -περίπου) και θα έχανε το βασικό νόημα της που έχει να κάνει με την ελπίδα. Θα γινόταν μια καταγγελία εναντίον των παραγόντων που επηρεάζουν τον ανθρώπινο οργανισμό.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Εδώ συμφωνούμε. Θα μπορούσαν να δώσουν μια πιο πειστική εξήγηση του τι έγινε. Αλλά αν μπαίνανε σε αυτή τη διαδικασία, η ταινία θα γινόταν τεράστια σε διάρκεια (ήδη ήταν 1 ώρα και 45 λεπτά -περίπου) και θα έχανε το βασικό νόημα της που έχει να κάνει με την ελπίδα. Θα γινόταν μια καταγγελία εναντίον των παραγόντων που επηρεάζουν τον ανθρώπινο οργανισμό.

Οντως ηταν σχετικα μικρο σε διαρκεια...Το μυνημα με την ελπιδα θα μπορουσαν να το περασουν καλυτερα αν εστω γινοταν μια εισαγωγη με λογια αφηγητη ή γραπτως(οπως σε πολλες ταινιες) ωστε να στηριχτει ολο αυτο σε κατι πιο στερεο και να εχει μεγαλυτερη απηχηση η ταινια...;)

Πανω κατω συμφωνουμε.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για να περάσουμε σε άλλη ταινία, έχει δει κανείς το «The Dreamers»;

 

Το πήρα από τη fnac στην εξευτελιστική τιμή των 3,99 ευρώ (δεν έμειναν άλλα :p) και το είδα χθες το βράδυ. Γενικά δεν ενθουσιάστηκα, μου φάνηκε μέτρια ταινία, με απλά ικανοποιητική σκηνοθεσία και μέτριες ερμηνείες - σενάριο.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Για να περάσουμε σε άλλη ταινία, έχει δει κανείς το «The Dreamers»;

 

Το πήρα από τη fnac στην εξευτελιστική τιμή των 3,99 ευρώ (δεν έμειναν άλλα :p) και το είδα χθες το βράδυ. Γενικά δεν ενθουσιάστηκα, μου φάνηκε μέτρια ταινία, με απλά ικανοποιητική σκηνοθεσία και μέτριες ερμηνείες - σενάριο.

Το είχα νοικιάσει χρόνια πριν. Δε μου άρεσε. Δεν νομίζω πως είχε κανένα άλλο λόγο για να προκαλέσει εκτός από το...να πουλήσει.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Το είχα νοικιάσει χρόνια πριν. Δε μου άρεσε. Δεν νομίζω πως είχε κανένα άλλο λόγο για να προκαλέσει εκτός από το...να πουλήσει.

 

Συμφωνώ. Κουβέντα να γίνεται βασικά...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Κουβέντα να γίνεται βασικά...

Ε ναι...

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Pans Labyrinth

 

Αφού το είδα δεν πίστευα ότι δεν είναι μία μεγάλη Αμερικάνικη Παραγωγή.

Έπρεπε να διαβάσω ξανά τους τίτλους και να ψάξω λίγο στο internet για να πεισθώ ότι πρόκειται για Μεξικανό-Ισπανική παραγωγή.

Θα έλεγα ότι όλα είναι τέλεια "στημένα" και ο τρόπος που εξελίσεται η υπόθεση μοναδικός.

 

Από τις λίγες νέες ταινίες που με κράτησαν από το 1ο λεπτό.

 

Απλά είναι Φοβερό.....

Link to comment
Share on other sites

Είδα το "Blood Diamond" χθες.

 

Γενικά μία πολύ καλή ταινία. Είχα πάει στο Mall με σκοπό να δω τη «Διάρρηξη», αλλά επειδή δεν με βόλευε η ώρα είδα τελικά αυτό.

 

Από πλευράς σκηνοθεσίας, ο Edward Zwick είναι - όπως και στο "The Last Samurai" πολύ καλός. Τα πλάνα είναι εξαιρετικά (πολύ καλή φωτογραφία επίσης), οι σκηνές καλογυρισμένες και γενικά η σκηνοθεσία είναι ιδιαίτερα προσεγμένη. Σε ορισμένα σημεία δε, η σκηνοθεσία του είναι όχι απλά πολύ καλή, αλλά αριστουργηματική.

 

Το σενάριο του Charles Leavitt είναι επίσης καλό, βασισμένο σε ένα πραγματικό και υπαρκτό πρόβλημα. Η μη ύπαρξη περιττών στοιχείων στο σενάριο βοηθάει και την ίδια την ταινία η οποία κυλάει με γρήγορο ρυθμό και χωρίς να κάνει «κοιλιά».

 

Από πλευράς ερμηνειών, αν και οφείλω να ομολογήσω πως δεν μου αρέσει ο Di Caprio σαν ηθοποιός, στη συγκεκριμένη ταινία είναι πραγματικά πολύ καλός. Παίζει το ρόλο του με φυσικότητα και χωρίς υπερβολές, καταφέρνοντας να αποδώσει εξαιρετικά τον χαρακτήρα που υποδύεται. Πολύ καλή - όπως σχεδόν πάντα - η Jennifer Connelly, αλλά αυτός που πραγματικά κλέβει την παράσταση είναι ο Djimon Hounsou.

 

Εξαιρετικός στον ρόλο του, δεν μου προκαλεί καμία εντύπωση η υποψηφιότητα του για Όσκαρ.

 

Εν κατακλείδι, η ταινία είναι πραγματικά μία από τις 5 καλύτερες της σεζόν (αδικείται από την μη υποψηφιότητα της για Όσκαρ) και φυσικά συστήνεται ανεπιφύλακτα.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

To ειδα κι εγω στο Ster Θεσσαλια πριν λιγες μερες και δεν θα μπορουσα παρα να συμφωνησω με τον Βεκω :happy:
Link to comment
Share on other sites

El Laberinto del Fauno

 

Εκπληκτικο εργο...απλουστατα απο τα καλυτερα που εχω δει και απο τα λιγα που θα μου μεινουν χαραγμενα στο μυαλο.

Οσο "απλη" και αν ειναι η ιστορια του οι σκηνες του ειναι τοσο προσεγμενες και τοσο καλοδουλεμενες που πραγματικα σου αποροφουν.

Ενα σκοτεινο παραμυθι το οποιο ξεδιπλωνεαι στην φασιστικη Ισπανια του '44.

Η δουλεια που εχει γινει και στον τομεα του animation, αλλα και οσον αφορα το makeup και τα "costumes" ειναι λεπτομερεστατος.

Φωτογραφια,σκηνοθεσια,διαλογοι,ατμοασφαιρα εξισου πολυ καλα δουλεμενα.

Μαλιστα οι διαλογοι δεν γινονται κουραστικοι με πολλα "μπλα ,μπλα"

Τελος να σημειωσω οτι εχει και αρκετες σκηνες οπου η βια ειναι οπως ειναι στην πραγματικοτητα...ωμη!

Μερικα ατομα μαλιστα "αντιδρουσαν" σε μερικες σκηνες.-εχουμε δει φυσικα και χειροτερα αλλα στο συγκεκριμενο εργο τοσο χρειαζοταν,τοσο ειχε.

 

Χαλαρα 9/10 για να μην πω οτι ειναι 10/10 ταινια!:D

Την συνηστω ανεπιφυλακτα για κινηματογραφο.;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...