Jump to content

Ταινίες: Προτάσεις - Κριτική


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

El Laberinto del Fauno

 

Εκπληκτικο εργο...απλουστατα απο τα καλυτερα που εχω δει και απο τα λιγα που θα μου μεινουν χαραγμενα στο μυαλο.

Οσο "απλη" και αν ειναι η ιστορια του οι σκηνες του ειναι τοσο προσεγμενες και τοσο καλοδουλεμενες που πραγματικα σου αποροφουν.

Ενα σκοτεινο παραμυθι το οποιο ξεδιπλωνεαι στην φασιστικη Ισπανια του '44.

Η δουλεια που εχει γινει και στον τομεα του animation, αλλα και οσον αφορα το makeup και τα "costumes" ειναι λεπτομερεστατος.

Φωτογραφια,σκηνοθεσια,διαλογοι,ατμοασφαιρα εξισου πολυ καλα δουλεμενα.

Μαλιστα οι διαλογοι δεν γινονται κουραστικοι με πολλα "μπλα ,μπλα"

Τελος να σημειωσω οτι εχει και αρκετες σκηνες οπου η βια ειναι οπως ειναι στην πραγματικοτητα...ωμη!

Μερικα ατομα μαλιστα "αντιδρουσαν" σε μερικες σκηνες.-εχουμε δει φυσικα και χειροτερα αλλα στο συγκεκριμενο εργο τοσο χρειαζοταν,τοσο ειχε.

 

Χαλαρα 9/10 για να μην πω οτι ειναι 10/10 ταινια!:D

Την συνηστω ανεπιφυλακτα για κινηματογραφο.;)

 

SIMFONO POLI OREO!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Παίδες. Δείτε το ''Οι ζωες των άλλων''. :respect: :respect:

 

Καιρό είχα να δω τέτοια ΤΑΙΝΙΑΡΑ στο σινεμά. Είναι γερμανικής παραγωγής ,με πολιτική χροια (σα βάση).

Διαδραματίζεται λίγο πριν απο την πτώση του τείχους του Βερολίνου,με βασικό θέμα την παρακολούθηση ενός ζευγαριού καλλιτεχνών (άντρας συγγραφέας- γυναίκα ηθοποιός στο θέατρο) από την αστυνομία της Κομμουνιστικής Ανατολικής Γερμανίας,τη λεγόμενη Στάζι.

 

Προσοχή ! Δεν είναι καθαρά πολιτικό έργο. Όσο προχωράει μπαίνει σε πολύ βαθύτερες έννοιες, αγγίζει ανθρώπινα συναισθήματα, ηθικά διλήμματα, με αποκορύφωμα το ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ ΤΕΛΟΣ.

 

Οι ηθοποιοί είναι εξαιρετικοί με πρωτοπόρο τον τυπο που υποδύεται τον αστυνομικό που σιγά σιγά συνειδητοποιεί την άλλη πλευρα της εξουσίας.Ειδικα στο τελος δινει ρέστα.

Άμα κάποιος έχει δει την ταινία , ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΠΛΙΖΖΖΖ ποιον σας θυμίζει ο συγγραφέας..γιατί έχω κολλήσει!

 

Μοναδικό μελανό σημείο , κατά τη γνώμη μου,είναι η υπερτόνιση των ''κακών'' στοιχείων του κομμουνισμού. Δεν ήταν τόσο τραγικα..τελος πάντων (και επειδή απαγορεύονται τα πολιτικά -- οχι δεν είμαι ΚΚΕ) ,άλλωστε το πολιτικό κομμάτι έρχεται σε δεύτερη μοίρα.

 

Ενδεικτικό είναι ότι αρχισε να προβάλλεται μέσα Δεκέμβρη και ακόμα σχηματίζονται ουρες. Εχει κόψει παρα πολλά εισιτήρια.Δεν εχει διαφημιστεί καθόλου, ούτε πρόκειται για αμερικανιά,σου ρχεται να δακρύσεις στο τέλος, χωρίς να υπάρχει ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΕΛΟ!

 

Aυτά. Σας έπρηξα. ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ! Και άμα δε σας αρέσει, εγώ θα αλλάξω ομάδα. ΤΕΛΟΣ! :D

http://img439.imageshack.us/img439/2936/pao0zb.png

EΛΛΑΣ-ΕΥΡΩΠΗ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ!!

Link to comment
Share on other sites

Crazygirl δε νομίζω ότι το κάνει για να δείξει τα κακά του κομμουνισμού αλλά της DDR, της κυβέρνησης δλδ της ανατολικής γερμανίας

 

Φοβερή ταινία πραγματικά.

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Crazygirl δε νομίζω ότι το κάνει για να δείξει τα κακά του κομμουνισμού αλλά της DDR, της κυβέρνησης δλδ της ανατολικής γερμανίας

 

Φοβερή ταινία πραγματικά.

Ναι δεν εννοώ τον κομμουνισμό με τη γενική του έννοια... αναφέρομαι στη συγκεκριμένη χώρα εκείνη την εποχη. Βασικά , δικτατορία ήταν έτσι οπως είχε η κατάσταση, αλλά δεν είναι ώρα για τέτοιου είδους αναλυση! :D

http://img439.imageshack.us/img439/2936/pao0zb.png

EΛΛΑΣ-ΕΥΡΩΠΗ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ!!

Link to comment
Share on other sites

El Laberinto del Fauno

 

Εκπληκτικο εργο...απλουστατα απο τα καλυτερα που εχω δει και απο τα λιγα που θα μου μεινουν χαραγμενα στο μυαλο.

Οσο "απλη" και αν ειναι η ιστορια του οι σκηνες του ειναι τοσο προσεγμενες και τοσο καλοδουλεμενες που πραγματικα σου αποροφουν.

Ενα σκοτεινο παραμυθι το οποιο ξεδιπλωνεαι στην φασιστικη Ισπανια του '44.

Η δουλεια που εχει γινει και στον τομεα του animation, αλλα και οσον αφορα το makeup και τα "costumes" ειναι λεπτομερεστατος.

Φωτογραφια,σκηνοθεσια,διαλογοι,ατμοασφαιρα εξισου πολυ καλα δουλεμενα.

Μαλιστα οι διαλογοι δεν γινονται κουραστικοι με πολλα "μπλα ,μπλα"

Τελος να σημειωσω οτι εχει και αρκετες σκηνες οπου η βια ειναι οπως ειναι στην πραγματικοτητα...ωμη!

Μερικα ατομα μαλιστα "αντιδρουσαν" σε μερικες σκηνες.-εχουμε δει φυσικα και χειροτερα αλλα στο συγκεκριμενο εργο τοσο χρειαζοταν,τοσο ειχε.

 

Χαλαρα 9/10 για να μην πω οτι ειναι 10/10 ταινια!:D

Την συνηστω ανεπιφυλακτα για κινηματογραφο.;)

το ειδα κι εγω, επισης τη συστηνω, πολυ καλη ταινια. αλλα να πω την αληθεια, κατι αλλο περιμενα

με τους λαβυρινθους και ολα αυτα και με τον πολεμο

.. :)

Link to comment
Share on other sites

paidia me valate stin priza na pao na do kai ego tin tainia, an kai den psinomouna kai polu apo ta trailer pou eiha dei.

[sigpic][/sigpic]

I Am, by any practical defintion of the words, foolproof and incapable of error. - HAL9000

Link to comment
Share on other sites

paidia me valate stin priza na pao na do kai ego tin tainia, an kai den psinomouna kai polu apo ta trailer pou eiha dei.

ισα ισα, εγω απο το τρειλερ ειναι που ψηνομουνα.

να πας παιδι μου, να πας :D

Link to comment
Share on other sites

Έχει δει κανείς την "Marie Antoinette"; Έχει βγει σε DVD στην Κύπρο και την έχω νοικιάσει, αλλά μάλλον αύριο θα την δω...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

ισα ισα, εγω απο το τρειλερ ειναι που ψηνομουνα.

να πας παιδι μου, να πας :D

 

telika tha pao simera sto faliro stin teleutaia provoli.

[sigpic][/sigpic]

I Am, by any practical defintion of the words, foolproof and incapable of error. - HAL9000

Link to comment
Share on other sites

1. Marie Antoinette

 

Μέτρια ταινία, χαμηλότερη από αυτές που μας έχει συνηθίσει η Σοφία Κόπολα (η οποία γράφει και το σενάριο).

 

Από πλευράς ερμηνείας η Kirsten Dunst είναι αρκετά καλή, χωρίς όμως να προσφέρει κάτι ιδιαίτερο και χωρίς να εμβαθύνει στο ρόλο της. Δεν «αγγίζει» πραγματικά το αληθινό πρόσωπο το οποίο υποδύεται και σε αφήνει με την εντύπωση πως θα μπορούσε να ήταν πολύ καλύτερη στο ρόλο της.

 

Αρκετά καλός και ο Jason Schwartzman στο ρόλο του Λουδοβίκου, αν και αντιμετωπίζει το ρόλο του με την ίδια «ελαφρότητα» όπως και η πρωταγωνίστρια.

 

Από πλευράς σκηνοθεσίας, σίγουρα η συγκεκριμένη ταινία δεν είναι χαρακτηριστικό δείγμα της σκηνοθετικής ικανότητας της Σοφίας Κόπολα. Σε μερικά σημεία η σκηνοθεσία είναι κάπως κουραστική, ενώ σε άλλα που πρέπει να έχει το «νεύρο» που χρειάζεται για να δένει με την - ανορθόδοξα επιλεγμένη - μουσική, δεν το έχει. Γενικά η σκηνοθεσία είναι μέτρια.

 

Το σενάριο κατά τη δική μου άποψη είναι κακό. Πέραν του ότι παρουσιάζει και την βασίλισσα και τον βασιλιά με κάπως υποκειμενικό τρόπο, διαθέτει κάποια χτυπητά προβλήματα, όπως είναι η αποτύπωση κάποιων σκηνών που διαρκούν λίγα λεπτά με ιδιαίτερη διάρκεια σε αντίθεση με γεγονότα που κρατάνε μήνες ή και χρόνια και στην οθόνη περνάνε με την ταχύτητα του φωτός.

 

Άξια αναφοράς είναι και η μουσική επένδυση της ταινίας. Όπως φαίνεται και από το trailer, η Coppola επέλεξε μουσικά ακούσματα τα οποία δεν θυμίζουν την εποχή στην οποία διαδραματίζεται η ταινία. Αυτό είναι δίκοπο μαχαίρι, γιατί ναι μεν από τη μία προσφέρει μια ιδιαίτερη «φρεσκάδα», από την άλλη όμως όταν δεν συνδυάζεται με την απαραίτητη «νευρώδη» σκηνοθεσία είναι ψιλοαποτυχία.

 

Συμπέρασμα. Μία μέτρια ταινία, σίγουρα όχι ότι καλύτερο έχουμε δει από Coppola, Dunst. Εκ των υστέρων δεν νομίζω πως αν την δει κάποιος κατευθείαν σε DVD, θα χάσει κάτι ιδιαίτερο.

 

2. Employee of the Month

 

Μία ιδιαίτερα συμπαθητική ταινία, η οποία κυλάει άνετα και χαλαρά και σε διασκεδάζει εξαιρετικά. Σχεδόν όλοι οι ηθοποιοί, από τους πρωταγωνιστές, εώς τους δεύτερους ρόλους είναι εξαιρετικά φυσικοί στο παίξιμο τους, ενώ το σενάριο και η σκηνοθεσία κυμαίνονται σε ιδιαίτερα υψηλά επιπέδα για τέτοια ταινία.

 

Ομολογώ πως όταν η ταινία παιζόταν στους κινηματογράφους, την είχ αγνοήσει. Τώρα το μετανιώνω, όχι επειδή η ταινία είναι must για κινηματογραφική αίθουσα, αλλά αντίθετα επειδή προσπερνώντας την είχα δει διάφορες «πατάτες», τις οποίες θα μπορούσα να είχα αποφύγει και να έβλεπα μία εξαιρετικά feel good ταινία. Όσοι δεν την έχετε δει, σπέυσατε! Είναι ότι πρέπει για χαλάρωμα και γέλιο.

 

3. The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning

 

Δεν νομίζω να περιμένετε ιδιαίτερη αναφορά στις ερμηνείες έτσι; Να αναφέρω μονάχα ότι ο R. Lee Ermey (Charlie Hewitt, Jr./Sheriff Hoyt) είναι πολύ καλός και φυσικός και ο μόνος που δείχνει να προσπαθεί στο ρόλο του.

 

Η ταινία δεν ξεφεύγει σε κανένα απολύτως σημείο από τα κλισέ της σειράς. Αν και είχα διαβάσει κάπου πως ήταν πιο σκληρή από το remake του 2003, εντούτοις πιστεύω πως όποιος την δει καταλαβαίνει το αντίθετο. Πολύ λίγες gore σκηνές, το αίμα που ρέει τι να το κάνω αν δεν έχει και τα κατάλληλα αξεσουάρ (κομμένα χέρια, πόδια, κλπ). Σε όλη την ταινία υπάρχει η αίσθηση της «αρπαχτής», του να κάνουμε prequel για να γίνεται κουβέντα, ίσως για να βγάλουμε και κανένα special/limited edition DVD.

 

Γενικά μία μέτρια προς κακή ταινία, επιλογή για βραδιά τρόμου ίσως, αλλά και πάλι δεν υπάρχει λόγος καθώς υπάρχουν πολύ καλύτερες.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Veco θα διαφωνίσω για το TCM:TB

πώς δεν είχε κομμένα χέρια και πόδια? άλλη ταινία είδαμε?

 

Η ταινία αυτή δεν είχε υπόθεση! Από την αρχή ώς και 30 λεπτά πρίν το τέλος που σηκώθηκα και έφυγα (ευτυχώς ήταν av.premiere τσάμπα you know from where) το μόνο που γινόταν ήταν ζιιιινννν ζιν ζιν ζιν ζιν ζιιιιιιιιιν ζιν ζιν ζιν με το αλυσοπρίονο και έκοβε.. απο πάνω προς τα κάτω, απο κάτω προς τα πάνω (για να μην επαναλαμβανεται) τί πόδια κοπήκανε, τί φάτσες αφαιρέθηκαν..

 

Ο λόγος που έφυγα δεν είναι ότι δεν τα αντέχω. Ο λόγος ήταν ότι δεν είμουν διαθετιμένος να χάσω την ώρα μου σε ΤΕΤΙΑ ταινία και μάλιστα ήταν και Πέμπτη μέρα και είχα την επόμενη άγριο ξύπνημα. Θα την πάρω σε dvd να την δώ με την ησυχία μου.

 

Το ίδιο μπάϊ δε γουέη και με τα ΑΝΗΣΥΧΑ ΠΝΕΥΜΑΤΑ (The Return) με την Σάρα Μ.Γκέλλαρ.. έλεος!

Link to comment
Share on other sites

Veco θα διαφωνίσω για το TCM:TB

πώς δεν είχε κομμένα χέρια και πόδια? άλλη ταινία είδαμε?

 

Η ταινία αυτή δεν είχε υπόθεση! Από την αρχή ώς και 30 λεπτά πρίν το τέλος που σηκώθηκα και έφυγα (ευτυχώς ήταν av.premiere τσάμπα you know from where) το μόνο που γινόταν ήταν ζιιιινννν ζιν ζιν ζιν ζιν ζιιιιιιιιιν ζιν ζιν ζιν με το αλυσοπρίονο και έκοβε.. απο πάνω προς τα κάτω, απο κάτω προς τα πάνω (για να μην επαναλαμβανεται) τί πόδια κοπήκανε, τί φάτσες αφαιρέθηκαν..

 

Ο λόγος που έφυγα δεν είναι ότι δεν τα αντέχω. Ο λόγος ήταν ότι δεν είμουν διαθετιμένος να χάσω την ώρα μου σε ΤΕΤΙΑ ταινία και μάλιστα ήταν και Πέμπτη μέρα και είχα την επόμενη άγριο ξύπνημα. Θα την πάρω σε dvd να την δώ με την ησυχία μου.

 

Το ίδιο μπάϊ δε γουέη και με τα ΑΝΗΣΥΧΑ ΠΝΕΥΜΑΤΑ (The Return) με την Σάρα Μ.Γκέλλαρ.. έλεος!

 

 

Δεν ξέρω εγώ δεν ικανοποιήθηκα... :psycho: :p

 

Η μόνη «καλή» σκηνή ήταν στη φάση που

κόβει τα πόδια του θείου, εκεί είχε κάποια λεπτομέρεια

. Οι υπόλοιπες σκηνές ναι μεν υπήρχαν, αλλά χωρίς λεπτομέρεια, η κάμερα γύριζε πολύ γρήγορα και δεν προλάβαινες να δεις τίποτα... :(

 

Η φάση που

κόβει το πρόσωπο του πρωταγωνιστή ήταν αρκετά καλή, αλλά θα ήθελα λίγη περισσότερη εικόνα στο απρόσωπο (:p) κρανίο.

 

 

Βασικά επειδή είχα ακούσει ότι είχε πολύ περισσότερες «καλές» σκηνές από το remake, περίμενα κάτι παραπάνω και απογοητεύτηκα...

 

Υ.Γ.

Όσο για το ζιν-ζιν (έγραψες :p), τι να το κάνω αμά κόβει τα θύματα και η κάμερα είναι 15χλμ μακριά; Θυμάμαι χαρακτηριστικά τη σκηνή που περνάει το πριόνι

μέσα από τον Dean και η κάμερα είναι 15 μέτρα μακριά το λιγότερο. Το ίδιο και στη φάση με την Chrissie στο αμάξι. Η κάμερα κουνιέται, δεν βλέπεις τίποτα εκτός από το αίμα που πετάγεται παντού. Αν ήθελα να δω μόνο αίμα έβλεπα το Blade ή πήγαινα σε Τράπεζα Αίματος... :p

 

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Είδα σήμερα το The Best Man/Unhitched.

 

Πολύ καλή ταινιούλα για βραδιά DVD.

 

Πολύ καλές ερμηνείς από Townsend, Smart, Shepherd, κορυφαία ερμηνεία από τον Seth Green, ο οποίος, βοηθούμενος από το πολύ καλό σενάριο, είναι εκπληκτικός και ξεκαρδιστικός.

 

Πολύ καλή και γρήγορη η σκηνοθεσία, δεν αφήνει την ταινία να κάνει «κοιλιά» σε κανένα σημείο, ενώ όπως προανέφερα το σενάριο της ταινίας, αν και δεν αποφεύγει κάποια κλισέ (όπως λ.χ.

όταν ο Townsend κάθεται να γράψει για την Smart και ξαφνικά εξαφανίζεται το writer's block που είχε

), είναι ευρηματικότατο όσον αφορά το χαρακτήρα του Green και τις ραδιουργίες του για να

χωρίσει το soon-to-be-married ζευγάρι

.

 

Η ταινία είναι μία εξαιρετική επιλογή για DVD και την συστήνω ανεπιφύλακτα!

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Είδα προχτές το βράδυ το My Super Ex-Girlfriend

 

Τρία πράγματα έχω να πω. Κουραστικό. Ανούσιο. Και ώρες ώρες, βλακώδες.

 

Η Thurman παίζει πολύ μέτρια, οι στιγμές γέλιου είναι μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού και γενικότερα από όλη την ταινία λείπουν πολλά: η υπόθεση, η λογική, η καλή σκηνοθεσία, καλή ηθοποιία.

 

3/10

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Ποια effects, χαράμι η Uma :p

Και η κεντρική ιστορία που θα μπορούσε χαλαρά να γίνει τρομερή κωμωδία.

Oh well...

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Είδα χθες το βράδυ το The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning - Unrated (2006) , με 5.1 ακουστικά .... και μπορώ να πώ ότι ψιλοέκλ@σα μαλλί της γριάς ... Το έργο δεν έχει να δώσει κάτι από σκηνοθεσία , έξυπνο σενάριο και πρωτοτυπία- έχει όμως να δώσει φοβερή εικόνα , άψογο DTS 6.1 ES Discrete και απίστευτα λίτρα αίματος , κρέατος και ηχητικών εφέ... με τ' ακουστικά στ' αυτιά ήταν όλα τα λεφτά!

Πρόσφατα κυκλοφόρησε και στο Ellada το dvdάκι , αλλά φυσικά ΟΧΙ το Unrated :mad: και απ' ότι διάβασα έχουν κόψει από κάθε σκηνή φόνου κάμποσα δευτερόλεπτα "ωμότητας" ... Tο Ελληνικό είναι 79 λεπτά , αυτό που είδα 89 λεπτά!

Τέλος ρεσιτάλ ερμηνείας από τον R. Lee Ermey , του πάει γάντι ο ρόλος ... τον θυμάμαι και στο Full Metal Jacket (1987):respect:

Link to comment
Share on other sites

Τέλος ρεσιτάλ ερμηνείας από τον R. Lee Ermey , του πάει γάντι ο ρόλος ... τον θυμάμαι και στο Full Metal Jacket (1987):respect:

 

:up:

 

Απλά εξαιρετικός...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Να σε πω VeCo , μιας και σε πετυχαίνω.... το The Best Man/Unhitched που λες και παραπάνω σε DVD - το βρήκες σε Ελληνικό? Το έψαξα λίγο και το μόνο που βρήκα ήταν αυτό , The Best Man (1999) ...

Προφανώς θα το τσίμπησες από "έξω" ε?....

Link to comment
Share on other sites

Να σε πω VeCo , μιας και σε πετυχαίνω.... το The Best Man/Unhitched που λες και παραπάνω σε DVD - το βρήκες σε Ελληνικό? Το έψαξα λίγο και το μόνο που βρήκα ήταν αυτό , The Best Man (1999) ...

Προφανώς θα το τσίμπησες από "έξω" ε?....

 

Τίποτα από τα δύο. Εδώ που είμαι (Κύπρο), υπάρχει ένα εξαιρετικό dvd club, το οποίο φέρνει τις ταινίες σχεδόν μόλις βγαίνουν σε DVD (χαρακτηριστικότερο παράδειγμα το "V for Vendetta", το οποίο ήρθε σε DVD την ίδια μέρα που ξεκινούσε η πώληση του :blink: ). Είχα νοικιάσει το "Crank" και είχε trailer του "Unhitched" μέσα και όντας fan της Amy Smart, έσπευσα να το νοικιάσω!

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Σαν τον Εϊς Βεντουρα στην πιο μπασμενη και κουνιστη εκδοχη του :p :p

 

Με ξεπατωσατε παλι με τα ζιν-ζιν :p ...στο επομενο scary movie να δουμε τι θα κανει ο τυπος οταν θα του τελειωνει το πετρελαιο απο το αλυσοπριονο (τσουκου τσουκου με το μπιτονακι; - κατσε να γεμοσω και μετα σε σφαζ%

 

Εεε; :confused:

Θυμαμαι οτι ειχα κανει edit και ειχα γραψει κατι βλακωδες (:p ) για ενα χασαπικο χθες το πρωι!

 

Ααα..θυμηθηκα!

Ελεγα για τον Βεκω και τον Ντεμη, να τους κανω σπεσιαλ προβολη σε χασαπικο, στο ψυγειο, με τα κρεατα σφαγμενα και να κρεμονται...και το αιμα να σταζει ποταμια :heat: :scared:

Link to comment
Share on other sites

Είδα χθες το "The Quiet".

 

Γενικά μία αρκετά καλή ταινία, με ένα ιδιαίτερα ενδιαφέρον θέμα. Αναμφίβολα το αποτέλεσμα θα μπορούσε να ήταν καλύτερο, καθώς οι ερμηνείες μερικών εκ των πρωταγωνιστών δεν ήταν και ιδιαίτερα καλές.

 

Ξεκινώντας από την νεαρά πρωταγωνίστρια, Camilla Belle, οφείλω να αναφέρω πως πρόκειται για μία πολύ καλή ηθοποίο, η οποία παρ' όλο το νεαρό της ηλικίας της, δίνει μία μεστή ερμηνεία, δίχως υπερβολές, καταφέρνοντας να «αγγίξει» σε κάποιο βάθος, τον ρόλο που υποδύεται. Ελπίζω στο μέλλον να κάνει καλές επιλογές, γιατί έχει όλα τα φόντα να εξελιχθεί σε μία πολύ καλή ηθοποιό.

 

Η έτερη νεαρά πρωταγωνίστρια, Elisha Cuthbert, αν και διαθέτει έναν πολύ πιο εύκολο ρόλο από την Belle, η ερμηνεία της είναι μετριότατη και επιφανειακή. Σε κανένα σημείο δεν πείθει με την ερμηνεία της και ένα μεγάλο μέρος της ευθύνης για το μέτριο αποτέλεσμα της ταινίας φέρει αυτή, αλλά και ο Martin Donovan και η Edie Falco, οι οποίοι είναι και οι δύο μέτριοι στις ερμηνείες τους.

 

Η σκηνοθεσία της Jamie Babbit είναι το λιγότερο αδιάφορη. Δεν σε «βάζει» σε κανένα σημείο μέσα στην ταινία και δεν καταφέρνει να δημιουργήσει την απαραίτητη ατμόσφαιρα.

 

Στην ίδια μετριότητα κυμαίνεται και το σενάριο, το οποίο δεν βοηθάει κανέναν από τους ηθοποιούς να ξεφύγει από τον ρόλο και να προσδώσει τα δικά του χαρακτηριστικά σε αυτόν. Αντίθετα είναι τόσο μέτριο, που αναγκάζει και τους ίδιους τους ηθοποιούς απλά να υποδυθούν τον ρόλο τους από καθήκον και μόνο, ενώ παρουσιάζει και αρκετά κενά (όπως λ.χ. η

ελάχιστη αναφορά που κάνει στο γιατί η Dot συνέχιζε να παριστάνει την κωφάλαλη και μετά τον θάνατο του πατέρα της

).

 

Γενικά η ταινία έχει ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα, το οποίο και αγγίζει μονάχα επιδερμικά. Αποτέλεσμα μία μέτρια ταινία, η οποία θα μπορούσε να ήταν πολύ καλύτερη. Μόνη διασωθείσα η πρωταγωνίστρια.

 

Συστήνεται με ιδιαίτερη επιφύλαξη και πάλι μονάχα για την ερμηνεία της Belle.

 

Υ.Γ.

Μου φαίνεται θα ξεκινήσω κι εγώ να βαθμολογώ, αλλά με πολύπλοκο σύστημα:

 

Ερμηνείες: 6/10

Σκηνοθεσία: 3/10

Σενάριο: 4/10

 

Σύνολο: 4,3/10

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Είδα χθες το βράδυ το The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning - Unrated (2006) , με 5.1 ακουστικά .... και μπορώ να πώ ότι ψιλοέκλ@σα μαλλί της γριάς ... Το έργο δεν έχει να δώσει κάτι από σκηνοθεσία , έξυπνο σενάριο και πρωτοτυπία- έχει όμως να δώσει φοβερή εικόνα , άψογο DTS 6.1 ES Discrete και απίστευτα λίτρα αίματος , κρέατος και ηχητικών εφέ... με τ' ακουστικά στ' αυτιά ήταν όλα τα λεφτά!

Πρόσφατα κυκλοφόρησε και στο Ellada το dvdάκι , αλλά φυσικά ΟΧΙ το Unrated :mad: και απ' ότι διάβασα έχουν κόψει από κάθε σκηνή φόνου κάμποσα δευτερόλεπτα "ωμότητας" ... Tο Ελληνικό είναι 79 λεπτά , αυτό που είδα 89 λεπτά!

Τέλος ρεσιτάλ ερμηνείας από τον R. Lee Ermey , του πάει γάντι ο ρόλος ... τον θυμάμαι και στο Full Metal Jacket (1987):respect:

 

Κι εγώ την unrated εκδοση είδα και ήταν πιο ωμή από την πετσοκομμένη!!!

 

Ένα απλό καλό splatter...τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Eida xtes to Music and Lyrics mou arese arketa tha elega i tenia se diaskedazei.Den exo na diloso kapio sxolio gia tin skinothesia kai ta lipa ,mias kai i tenia den einai toso eksartimeni se afto.Einai kapos komiki kai sinestimatiki kai kirios exeis na kaneis me tin ipokritiki ikanotita ton ithopion pou itan ikanopiitiki pistevo.
φ=1,6180.......................................................
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...