Jump to content

Ταινίες: Προτάσεις - Κριτική


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υποθέτω o tonypap το είπε γιατί είναι πραγματική ιστορία και είναι γνωστό το τι (δεν) έγινε με το δολοφόνο :)
KCB
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

τελικά είδα το planet terror χτες και είναι πολύ καλή ταινία, ειδικά αν πάτε μεγάλη παρέα θα πεθάνετε στο γέλιο. καμία σχέση με το death proof. γρήγορο, με κλισέ ατάκες και γενικά αίμα, εκρήξεις και πολυ βία σε στυλ περασμένης δεκαετίας (call me grindhouse).

 

όσοι δεν αντέχετε φροντίστε να φάτε ότι πάρετε στη διάρκεια των trailers

και επίσης θα γελάσετε και με τις γυναικείς αντιδράσεις στην αίθουσα.

 

Απλά κορυφαίο! Πετυχαίνει περισσότερο το σκοπό του από το Death Proof, cult b-αισθητική, πολύ αίμα. Στη μισή ταινία έκλαιγα από τα γέλια! :cool::cool::cool: Συγκρίνεται -αλλά δεν ξεπερνά- με το τρισμέγιστο Braindead του P. Jackson.

Better to save the mystery than surrender to the secret
Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω και εγώ πως το death proof είναι σκέτη απογοήτευση.

 

Χωρίς καμία ουσία.Και στο 70 % της διάρκειας του ανυπόφορα βαρετό.

 

5/10 (αρχικά είχα 6 αλλά δν του αξίζει)

Link to comment
Share on other sites

μόλις γύρισα από ZODIAC και μπορώ να πω πως τελικά την πάλεψα την ταινία αν και γενικά ο κόσμος στην αίθουσα είχε ψιλοβαρεθεί προς το τέλος. πάντως είναι καλή ταινία αν και δεν θα με χάλαγε να τη δω στο σπίτι.

[sigpic][/sigpic]

I Am, by any practical defintion of the words, foolproof and incapable of error. - HAL9000

Link to comment
Share on other sites

τελικά είδα το planet terror χτες και είναι πολύ καλή ταινία, ειδικά αν πάτε μεγάλη παρέα θα πεθάνετε στο γέλιο. καμία σχέση με το death proof. γρήγορο, με κλισέ ατάκες και γενικά αίμα, εκρήξεις και πολυ βία σε στυλ περασμένης δεκαετίας (call me grindhouse).

 

όσοι δεν αντέχετε φροντίστε να φάτε ότι πάρετε στη διάρκεια των trailers

και επίσης θα γελάσετε και με τις γυναικείς αντιδράσεις στην αίθουσα.

Το ειδα κι εγω σημερα. Νταξει Ροντριγκεζ απλα.:happy:

Και Bruce Willis. Και Σαγιντ.

 

Λεω να δω και το Death Proof αν και το βλεπω να απογοητευτω.:(

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δες το! Με καλή παρέα πάντα. Δεν είναι τόσο για σινεμά (δεν έχει όντως πολύ δράση, αλλά κορυφαίους όπως πάντα διαλόγους). Εγώ το είδα σινεμά, το κατέβασα και το ξαναείδα.

 

I <3 Tarantino

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά ξεκολείστε απ'το θέμα δράση, εφέ κτλ. Δεν είναι εκεί το ζουμί. Το Death Proof είναι πολύ καλό αλλά δε γυρίστηκε για να παιχτεί μόνο του, ούτε πρόκειται για τη νέα ταινία του Tarantino. Είναι ειδική περίπτωση και το γεγονός ότι παίζεται αυτόνομα το αδικεί.
Better to save the mystery than surrender to the secret
Link to comment
Share on other sites

Είδα το 1408 σήμερα, κριτική αύριο... :p :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Επίσημη κριτική του 1408.

 

Ο συγγραφέας Μάικ Ένσλιν, ο οποίος ασχολείται με τη συγγραφή βιβλίων που καταρρίπτουν τους μύθους για διάφορες στοιχειωμένες τοποθεσίες, αποφασίζει να περάσει μία νύχτα στο δωμάτιο 1408 του ξενοδοχείου Δελφίνι, στο οποίο έχουν συμβεί διάφορα περίεργα φαινόμενα. Η ταινία βασίζεται σε ιστορία του Στήβεν Κινγκ.

 

Οφείλω να ομολογήσω πως είχα τεράστιες προσδοκίες από τη συγκεκριμένη ταινία. Βασισμένη σε μία από τις αγαπημένες ιστορίες μου του Στήβεν Κινγκ και με έναν ηθοποιό που συμπαθώ ιδιαίτερα, περίμενα πως θα ήταν το λιγότερο πολύ καλή.

 

Το σίγουρο είναι ότι δεν απογοητεύθηκα εντελώς. Η ταινία ήταν αρκετά καλή, με μερικές πολύ καλές σκηνές, αλλά σίγουρα όχι τόσο καλή όσο την ήθελα, ή όσο περίμενα να είναι. Ειδικά για το τέλος της ταινίας, ήταν απλά κακό.

 

Η σκηνοθεσία του Mikael Hafstrom (Derailed) είναι κάπως πιο χαλαρή από ότι θα έπρεπε. Μερικά σημεία που άρεσαν αρκετά (όπως η σκηνή όπου ο Ένσλιν προσπαθεί να

αποδράσει από το παράθυρο και ανακαλύπτει πως υπάρχουν μόνο τα παράθυρα του 1408 στον τοίχο

, ενώ μερικά άλλα είναι απλά κακά και περιττά, αντιγραφές από άλλες ταινίες, με σκοπό μόνο και μόνο να ξαφνιάσουν τον θεατή.

 

Οι Matt Greenberg, Scott Alexander και Larry Karaszewski που υπογράφουν το σενάριο είχαν αναμφίβολα μία πολύ δύσκολη δουλειά. Απέτυχαν. Αφαίρεσαν αρκετά πράγματα από την ιστορία, προσέθεσαν άλλα χάριν εντυπωσιασμού, προσέθεσαν σχόλια του Κινγκ πάνω στην ιστορία του στην ιστορία, ενώ μερικά σημεία της ταινία όχι μόνο δεν φοβίζουν αλλά προκαλούν και γέλιο (λ.χ.

στη σκηνή που ο Κιούζακ λογομαχεί με το ψυγείο και μετά το διαλύει κόντεψα να πέσω από την καρέκλα).

Γενικά πιστεύω πως το πνεύμα της ιστορίας μπορούσε να αποτυπωθεί πολύ καλύτερα από τους τρεις σεναριογράφους.

 

Από ερμηνευτικής άποψης, ο Κιούζακ είναι πολύ καλός στο ρόλο του άπιστου, άθεου συγγραφέα. Στα πρώτα λεπτά της ταινίας είναι εξαιρετικός, χαλαρός και αδιάφορος όσο ακριβώς πρέπει, ενώ όσο περνάει ο χρόνος μέσα στο δωμάτιο, παρουσιάζεται όλο και πιο παρανοϊκός. Με εξαίρεση μερικά σημεία είναι πάρα πολύ καλός.

 

Ο Τζάκσον είναι μέτριος, κάπως άχρωμος στο ρόλο του διευθυντή του ξενοδοχείου, ενώ οι δευτερεύοντες χαρακτήρες δεν μπορούν να κριθούν με εξαίρεση ίσως τη Mary McCormack, η οποία είναι εντελώς αδιάφορη, περνάει και δεν ακουμπάει...

 

Γενικά η ταινία είναι αρκετά καλή. Έχει κάποια αδύνατα σημεία (κυρίως σε σενάριο και δευτερευόντως σε σκηνοθεσία), αλλά βλέπεται ευχάριστα. Η διάρκεια της είναι αρκετά καλή και δεν κουράζει σε κάποιο σημείο το θεατή. Αν εξαιρέσω το τέλος, το οποίο μοιάζει λες και μπήκε απλά για να μπει, είναι 90 ευχάριστα λεπτά στη σκοτεινή αίθουσα...

 

Σκηνοθεσία: 7/10

Σενάριο: 6/10

Ερμηνείες: 7/10

Σύνολο: 6,67/10

 

Υ.Γ.

R.I.P. Village Centre Αμαρουσίου 1997-2007 :cry:

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ.

R.I.P. Village Centre Αμαρουσίου 1997-2007 :cry:

 

Πάνε; Βγήκε οριστική απόφαση; :confused:

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Πάνε; Βγήκε οριστική απόφαση; :confused:

 

:blink: τι; έχουμε περισσότερες πληροφορίες;

 

πάντως αν και έχω χρόνια να πάω πιστεύω πως δεχόταν σκληρό ανταγωνισμό από mall και δεν ξέρω κατά πόσο θα είχε κόσμο τώρα τελευταία.

[sigpic][/sigpic]

I Am, by any practical defintion of the words, foolproof and incapable of error. - HAL9000

Link to comment
Share on other sites

:blink: τι; έχουμε περισσότερες πληροφορίες;

 

πάντως αν και έχω χρόνια να πάω πιστεύω πως δεχόταν σκληρό ανταγωνισμό από mall και δεν ξέρω κατά πόσο θα είχε κόσμο τώρα τελευταία.

 

Και εγώ το ίδιο. Για να το λέει όμως ο VeCo, κάτι θα ξέρει.

Κρίμα...ήταν από τα πρώτα multiplex στην Ελλάδα.

Είχε ιστορική αξία. Όπως θα έλεγε και η Παπαρήγα, ήταν το πρώτο κινηματογραφικό άντρο του καπιταλιστικού αμερικανικού σινεμά... :lol:

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Είχε ιστορική αξία. Όπως θα έλεγε και η Παπαρήγα, ήταν το πρώτο κινηματογραφικό άντρο του καπιταλιστικού αμερικανικού σινεμά... :lol:

 

:lol::p:happy:..... ~! Εδώ που τα λέμε , όντως είχε (έχει) ιστορική αξία! Κρίμα που θα το κλείσουν---- ακόμα θυμάμαι πόσα έργα έχω απολαύσει εκεί μέσα * ένας βασικός λόγος που ήθελα να ανεβαίνω Αθήνα ήταν αυτό! :(:)

 

Για το ιν τόπικ .. είδα το ARSENE LUPIN .. παρ' όλο το 5.2 του IMDb , εγώ του δίνω ένα 6.5-7/10 ! Ρίξτε του μια ματιά, αξίζει!

Link to comment
Share on other sites

σήμερα είδα και το BUTTERFLY ON A WHEEL το οποίο ήταν σκέτη απογοήτευση. αν και παίζουν δυνατά ονόματα (Μπρόσναν Μπάτλερ) δεν αξίζει.

[sigpic][/sigpic]

I Am, by any practical defintion of the words, foolproof and incapable of error. - HAL9000

Link to comment
Share on other sites

πάντως αν και έχω χρόνια να πάω πιστεύω πως δεχόταν σκληρό ανταγωνισμό από mall και δεν ξέρω κατά πόσο θα είχε κόσμο τώρα τελευταία.

 

Και το Odeon που άνοιξε ακριβώς απέναντι όλο και κάτι έκοβε. Αλλά απόταν άνοιξαν οι ίδιοι στο MALL κάνανε ανταγωνισμό στον εαυτό τους, μάλλον το είχαν στο πρόγραμμα να το φουντάρουν το Μαρούσι.

Αυτό που δεν ξέρω είναι τι γίνανε τα μαγαζιά που ήταν εκεί μαζί του.

 

Και για το on topic, για όσους τους αρέσουν διάλογοι τύπου gilmore girls και θέματα σχέσεων, δείτε το 2 μέρες στο Παρίσι. Εχει και αρκετό εως πολύ γέλιο!

KCB
Link to comment
Share on other sites

:blink: τι; έχουμε περισσότερες πληροφορίες;

 

πάντως αν και έχω χρόνια να πάω πιστεύω πως δεχόταν σκληρό ανταγωνισμό από mall και δεν ξέρω κατά πόσο θα είχε κόσμο τώρα τελευταία.

 

Δυστυχώς έκλεισε.

Να πω την κακία μου: αφού άνοιξε το Mall εγώ συνέχισα να πηγαίνω στο Μαρούσι για διάφορους λόγους - "συναισθηματικούς", απόστασης, επειδή μου τη σπάει να κάνω δέκα λεπτά να παρκάρω και άλλα δέκα να ανέβω στην αίθουσα κλπ. - το οποίο γέμιζε. Αλλά τις τελευταίες 1-2 φορές που πήγα το είχαν εγκαταλείψει: δεν υπήρχε ψυχή στο πάρκινγκ, ήταν βρώμικο, μια φορά η ταινία στην αρχή έπαιζε κομμένη κάθετα - είχε μετατοπιστεί ο προβολέας - και αναγκάστηκα να βγω από την αίθουσα και να πάω στον τύπο που έλεγχε τα εισιτήρια για να το πει στον υπεύθυνο που προφανώς δεν υπήρχε κλπ. Ήταν προφανές δηλαδή ότι υπολειτουργούσε ενώ είχε όλες τις δυνατότητες να επιβιώσει, απλά δεν τους συνέφερε γιατί έκοβε κίνηση από το Mall.

Κρίμα, γιατί το προτιμούσα κατά πολύ από το Mall. Άλλωστε και στο τελευταίο η εικόνα για τα μπάζα είναι, να χαρώ τον καινούριο εξοπλισμό...

 

On topic: είδα σε DVD το "School for Scoundrels" (Σχολή για απατεώνες) με Billy Bob Thornton και John Heder (Blades of Glory, Napoleon Dynamite), σε σκηνοθεσία Todd Philips (Old School, Road Trip).

O Heder γράφεται στη σχολή του Thornton για να βελτιωθεί η αυτοπεποίθησή του καθώς η ζωή του πάει χάλια σε όλους τους τομείς. Καθώς όμως αρχίζει να πηγαίνει καλά στα μαθήματα ο καθηγητής του προσπαθεί να του κλέψει την κοπέλα με την οποία είναι ερωτευμένος.

Καλή κωμωδία για DVD, παίζει ένα μικρό ρόλο και ο Ben Stiller, ενώ την παράσταση κλέβει κατά τη γνώμη μου η Sara Silverman - απίστευτη!

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Πάνε; Βγήκε οριστική απόφαση; :confused:

 

Έκλεισαν ήδη... Τελευταία ταινία που είδα ήταν το "Because I Said So"...

 

:blink: τι; έχουμε περισσότερες πληροφορίες;

 

πάντως αν και έχω χρόνια να πάω πιστεύω πως δεχόταν σκληρό ανταγωνισμό από mall και δεν ξέρω κατά πόσο θα είχε κόσμο τώρα τελευταία.

 

Είχε λίγο κόσμο, κυρίως της περιοχής και μεγαλύτερης ηλικίας που δεν ήθελαν πηγαίνουν στο - γεμάτο κόσμο - Mall... Πάντως ο ανταγωνισμός (Mall, Odeon) το σκότωσε...

 

Και εγώ το ίδιο. Για να το λέει όμως ο VeCo, κάτι θα ξέρει.

Κρίμα...ήταν από τα πρώτα multiplex στην Ελλάδα.

Είχε ιστορική αξία. Όπως θα έλεγε και η Παπαρήγα, ήταν το πρώτο κινηματογραφικό άντρο του καπιταλιστικού αμερικανικού σινεμά... :lol:

 

Ήταν το πρώτο για την ακρίβεια...

 

:lol::p:happy:..... ~! Εδώ που τα λέμε , όντως είχε (έχει) ιστορική αξία! Κρίμα που θα το κλείσουν---- ακόμα θυμάμαι πόσα έργα έχω απολαύσει εκεί μέσα * ένας βασικός λόγος που ήθελα να ανεβαίνω Αθήνα ήταν αυτό! :(:)

 

Πάντως το κτίριο θα μείνει εκεί, θα γίνει γραφεία και πολιτιστικό κέντρο...

 

Και το Odeon που άνοιξε ακριβώς απέναντι όλο και κάτι έκοβε. Αλλά απόταν άνοιξαν οι ίδιοι στο MALL κάνανε ανταγωνισμό στον εαυτό τους, μάλλον το είχαν στο πρόγραμμα να το φουντάρουν το Μαρούσι.

Αυτό που δεν ξέρω είναι τι γίνανε τα μαγαζιά που ήταν εκεί μαζί του.

 

Αρχικά θα το έκλειναν, μετά είπαν να το κρατήσουν, τελικά δεν είχε κίνηση και το έκλεισαν...

 

Δυστυχώς έκλεισε.

Να πω την κακία μου: αφού άνοιξε το Mall εγώ συνέχισα να πηγαίνω στο Μαρούσι για διάφορους λόγους - "συναισθηματικούς", απόστασης, επειδή μου τη σπάει να κάνω δέκα λεπτά να παρκάρω και άλλα δέκα να ανέβω στην αίθουσα κλπ. - το οποίο γέμιζε. Αλλά τις τελευταίες 1-2 φορές που πήγα το είχαν εγκαταλείψει: δεν υπήρχε ψυχή στο πάρκινγκ, ήταν βρώμικο, μια φορά η ταινία στην αρχή έπαιζε κομμένη κάθετα - είχε μετατοπιστεί ο προβολέας - και αναγκάστηκα να βγω από την αίθουσα και να πάω στον τύπο που έλεγχε τα εισιτήρια για να το πει στον υπεύθυνο που προφανώς δεν υπήρχε κλπ. Ήταν προφανές δηλαδή ότι υπολειτουργούσε ενώ είχε όλες τις δυνατότητες να επιβιώσει, απλά δεν τους συνέφερε γιατί έκοβε κίνηση από το Mall.

Κρίμα, γιατί το προτιμούσα κατά πολύ από το Mall. Άλλωστε και στο τελευταίο η εικόνα για τα μπάζα είναι, να χαρώ τον καινούριο εξοπλισμό...

 

Έχεις απόλυτα δίκαιο σχεδόν σε όλα όσα λες... Η εγκατάλειψη ήταν εμφανής... Προσωπικά προτιμούσα να πηγαίνω στο Mall για διάφορους λόγους, αλλά όποτε ήθελα χαλαρό σινεμά (βλ. ραντεβού ή απόφαση τελευταίας στιγμής), πάντα προτιμούσα το Centre... Τώρα με βλέπω στον ανταγωνισμό (Odeon)... :(

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

eida to invasion:D h tainia an kai den arese se merikous opos prosexa otan ebgaina apo thn aithousa emena mou fanhke kalh.Eixe creppy atmosfaira kai poly poly agonia gia thn telikh tuxh ton protagoniston ths.to mono kapos ligo meion oti se merika shmeia kouraze, eno den emiaze toso sto classiko body snatchers me ton donald sutherland pou safos htan kalutero.An skefteis pos kai sto ergo epeze h veronica cartwright pou epeze kai auth sto body snatchers.

h nicole kidman kalh sto rolo ths eno o daniel graig ton brika kapos kruo sth tainia de xero giati.

pantos genika san thriler blepetai .

Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

εχει κανεις να μου προτινει ταινιες που να εχουν σχεση με ναρκωτικα?

σαν το the prozac nation ας πουμε.σε τετοιο στιλ

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

εχει κανεις να μου προτινει ταινιες που να εχουν σχεση με ναρκωτικα?

σαν το the prozac nation ας πουμε.σε τετοιο στιλ

ευχαριστω

Requiem for a Dream.

Μονο μη σου πεσει βαρύ ;p

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...