Jump to content

Ταινίες: Προτάσεις - Κριτική


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το εχω δει αυτο.πολυ καλο.καποιο αλλο?δεν με ενδιαφερει να ειναι ιδιαιτερα γνωστο αλλα να σχετιζετε με αυτο το θεμα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

το εχω δει αυτο.πολυ καλο.καποιο αλλο?δεν με ενδιαφερει να ειναι ιδιαιτερα γνωστο αλλα να σχετιζετε με αυτο το θεμα.

Trainspotting

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

κ αυτο το χω δει...αλλο?

sorry

 

*The Basketball Diaries με τον DiCaprio

*London (Jessica Biel, Chris Evans)- ειναι λιγο πιο light βεβαια και ολιγον κουλη ταινια :p

http://img230.imageshack.us/img230/962/shirtlw.jpg

In this light and on this evening

Link to comment
Share on other sites

I Could Never Be Your Woman

 

Η υπόθεση συνοψίζεται ως εξής: μία μητέρα ερωτεύεται έναν αρκετά νεότερο της άντρα...

 

Υπάρχουν μερικές ταινίες στις οποίες γνωρίζει εξ αρχής την υπόθεση, με σχεδόν όλες τις λεπτομέρειες. Βλέπεις ας πούμε το τρέηλερ του «Ο καινούργιος της μαμάς μου» (ο ελληνικός τίτλος - αλήθεια, ποιός τα σκέφτεται αυτά; ) και ξέρεις εκ των προτέρων πως θα παρακολουθήσεις μία ταινία στην οποία θα παρουσιάζονται οι δυσκολίες που αντιμετωπίζει το ασύνηθες ζευγάρι, αλλά στο τέλος ο έρωτας τους θα επικρατήσει.

 

Όπως και να 'χει, η ταινία είχε κάποια διαφορετικά στοιχεία από άλλες παρόμοιες. Πρώτο και κύριο, τη συμμετοχή της ενσαρκωμένης μητέρας φύσης, κάτι το οποίο βρήκα εντελώς περιττό, άχρηστο ως προς την ταινία και κάπως σαχλό για να είμαι ειλικρινής. Δεύτερον, είχε κάποια αρκετά καλά κωμικά στοιχεία, όπως επίσης και κάποιες αρκετά καλές ερμηνείες.

 

Το σενάριο και η σκηνοθεσία είναι της Amy Heckerling, η οποία στο παρελθόν μας έχει δώσει ως σκηνοθέτης/σεναριογράφος/παραγωγός ταινίες όπως το Loser, το Clueless, το Fast Times at Ridgemont High και τα Look Who's Talking και Look Who's Talking Too.

 

Η σκηνοθεσία της είναι απλά διεκπεραιωτική. Δεν προσφέρει τίποτα ιδιαίτερο στην ταινία, ούτε την βοηθάει ιδιαίτερα. Δεν είναι ότι είναι κακή, αλλά θα την χαρακτήριζα μάλλον ως αδιάφορη.

 

Το σενάριο της είναι αρκετά καλό. Η χρήση της μητέρας φύσης ως χαρακτήρα είναι μέγα σφάλμα κατά τη γνώμη μου, καθώς δεν διαθέτει το απαραίτο υπόβαθρο ως χαρακτήρας για να δικαιολογεί την ύπαρξη της. Κατά τα άλλα, το σενάριο αναλώνεται σε συνηθισμένες καταστάσεις τις οποίες αντιμετωπίζει το ζευγάρι και η κόρη, χωρίς φυσικά να απουσιάζει το ευτυχισμένο τέλος και για μάνα και για κόρη.

 

Από πλευράς ερμηνειών, η Μισέλ Φάιφερ είναι μετριότατη. Απουσιάζει η ουσία, απουσιάζει η έμπνευση και το κάτι παραπάνω στον χαρακτήρα της. Από την άλλη τον Πολ Ραντ τον βρήκα πραγματικά εξαιρετικό για μια τέτοια ταινία. Άνετος στο ρόλο του, χαλαρός και αστείος, κλέβει την παράσταση. Ο χαρακτήρας του έχει κάτι από τα - καλά - κωμικά στοιχεία του Τζιμ Κάρευ, ή του Μπεν Στίλερ, κάτι σαν άνετη κωμικότητα if I can put it this way. Γενικά μου άρεσε πάρα πολύ. Οι υπόλοιποι χαρακτήρες δεν μπορούν να κριθούν, καθώς το πέρασμα τους από την ταινία είναι ιδιαίτερα μικρό.

 

Εν γένει η ταινία είναι - προφανώς - μέτρια. Δεν προσφέρει κάτι διαφορετικό αναφορικά με την ιστορία που πραγματεύται και το μόνο στοιχείο που την σώζει από ένα 5/10 είναι ο Πολ Ραντ...

 

Σκηνοθεσία: 5/10

Σενάριο: 5/10

Ερμηνείες: 6/10

Σύνολο: 5,34/10

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Και λυσσαξε ο αδερφος μου να παμε να την δουμε επειδη παιζει η Μισελ.:p Ευτυχως που δεν πηγαμε δηλαδη.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και λυσσαξε ο αδερφος μου να παμε να την δουμε επειδη παιζει η Μισελ.:p Ευτυχως που δεν πηγαμε δηλαδη.

 

Εμ, ναι! :p

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Για το ειδος της παντως εγω τη βρηκα πολυ καλη. Ειμαι φαν των rom com και τελευταια πιστεψτε με εχω δει αρκετες πατατες, αλλα η συγκεκριμενη με εξεπληξε ευχαριστα κυριως λογω της χημειας των πρωταγωνιστων και των ερμηνειων κυριως του Ραντ αλλα και της Φάιφερ.

Συμφωνω ομως με τον Veco οτι η ενσαρκωση της μητερας Φυσης ηταν ενοχλητικη. Η ταινια θα κυλουσε πολυ καλυτερα χωρις αυτην.

Επισης ευχαριστη εκπληξη ηταν και η Saoirse Ronan την οποια ειδα και στο Αtonement προχτες και εχω να πω οτι η μικρη ειναι αστερακι. ;)

 

Απο μενα ενα 6,5/10 :D

http://img230.imageshack.us/img230/962/shirtlw.jpg

In this light and on this evening

Link to comment
Share on other sites

Επισης ευχαριστη εκπληξη ηταν και η Saoirse Ronan την οποια ειδα και στο Αtonement προχτες και εχω να πω οτι η μικρη ειναι αστερακι. ;)

 

Πράγματι. Το ξέχασα να το αναφέρω όταν έγραψα την κριτική μου, αλλά η μικρή ήταν πραγματικά πολύ καλή...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο site που να έχει συγκεντρωμένες τις πρεμιέρες στους κινηματογράφους κάθε εβδομάδα;

Με ενδιαφέρουν οι πρεμιέρες προηγούμενων εβδομάδων.

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο site που να έχει συγκεντρωμένες τις πρεμιέρες στους κινηματογράφους κάθε εβδομάδα;

Με ενδιαφέρουν οι πρεμιέρες προηγούμενων εβδομάδων.

 

Ιmdb is your friend (Λειπουν μερικες ταινιες βεβαια, αλλα μια γενικη ιδεα την παιρνεις :p)

 

http://www.imdb.com/Recent/Greece

http://img230.imageshack.us/img230/962/shirtlw.jpg

In this light and on this evening

Link to comment
Share on other sites

No Reservations:

 

Σε γενικές γραμμές ωραία ταινία, περνάει ευχάριστα η ώρα.

Link to comment
Share on other sites

No Reservations:

 

Σε γενικές γραμμές ωραία ταινία, περνάει ευχάριστα η ώρα.

 

Μήπως την είδες ψες στο Odeon Kosmopolis; :p

 

Την είδα χθες εγώ, θα γράψω κριτική εντός των ημερών. Απλά να αναφέρω ότι συμφωνώ απόλυτα.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ειδα το Ματωμενο Διαμαντι. Παροτι ενας βλακας φιλος φροντισε να μου πει χτες το τελος, ηταν πολυ ενδιαφερουσα ταινια. Αυτον τον Λεοναρντο τον ειχα γνωρισει και αφησει στην εποχη του Τιτανικου με εκεινη την υπεροχα κρυα ερμηνεια του, εχει βελτιωθει τοσο που τρομαξα να τον γνωρισω.:D
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ειδα το Ματωμενο Διαμαντι. Παροτι ενας βλακας φιλος φροντισε να μου πει χτες το τελος, ηταν πολυ ενδιαφερουσα ταινια. Αυτον τον Λεοναρντο τον ειχα γνωρισει και αφησει στην εποχη του Τιτανικου με εκεινη την υπεροχα κρυα ερμηνεια του, εχει βελτιωθει τοσο που τρομαξα να τον γνωρισω.:D

 

Ναι ο αφιλότιμος, βλετιώθηκε... :p Κατά τα άλλα πολύ καλή ταινία. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Ναι ο αφιλότιμος, βλετιώθηκε... :p Κατά τα άλλα πολύ καλή ταινία. :)

 

Παντα καλος ηταν ο ΝτιΚαπριο. Στο What's Eating Gilbert Grape δεν προταθηκε τυχαια για οσκαρ. ;)

http://img230.imageshack.us/img230/962/shirtlw.jpg

In this light and on this evening

Link to comment
Share on other sites

Παντα καλος ηταν ο ΝτιΚαπριο. Στο What's Eating Gilbert Grape δεν προταθηκε τυχαια για οσκαρ. ;)

 

Fair enough. Στο What's Eating Gilbert Grape ήταν πράγματι καλός, όπως καλός ήταν και στο The Basketball Diaries. Αλλά στο μυαλό μου ποτέ δεν τον είχα για καλό ηθοποιό, ακόμη και μετά από ταινίες όπως το Blood Diamond...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Παντα καλος ηταν ο ΝτιΚαπριο. Στο What's Eating Gilbert Grape δεν προταθηκε τυχαια για οσκαρ. ;)

 

παντως στον Τιτανικο μαυρα χαλια ητανε...

Link to comment
Share on other sites

παντως στον Τιτανικο μαυρα χαλια ητανε...

 

Προσωπικα δεν βρισκω κατι κακο στην ερμηνεια του στον Τιτανικο. Ειδικα αν σκεφτουμε οτι οι αλλοι δυο υποψηφιοι για το ρολο ηταν ο Μatthew MacConaughey και ο Tobey Maguire, τρομαζω και μονο στην ιδεα τι θα ειχε απογινει η ταινια αν πρωταγωνιστης ηταν καποιος απο αυτους τους δυο.

 

Καλως ή κακως ο Τιτανικος ειναι μια ταινια που εγραψε ιστορια και οι ερμηνειες ακομα κι αν ηταν μετριες ειναι μερος της ιστοριας. Κι η Γουινσλετ που ειναι ηθοποιαρα γενικως εκει δεν ηταν στα φορτε της, αυτο ομως δε μειωνει την αξια της ταινιας.

 

Περιμενω να δω παντως και το Revolutionary Road του Μendes οπου θα ξαναδουμε ζευγαρι DiCaprio και Winslet αλλα αυτη τη φορα σε πιο προβληματικη μορφη. ;)

http://img230.imageshack.us/img230/962/shirtlw.jpg

In this light and on this evening

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν βρισκω κατι κακο στην ερμηνεια του στον Τιτανικο. Ειδικα αν σκεφτουμε οτι οι αλλοι δυο υποψηφιοι για το ρολο ηταν ο Μatthew MacConaughey και ο Tobey Maguire, τρομαζω και μονο στην ιδεα τι θα ειχε απογινει η ταινια αν πρωταγωνιστης ηταν καποιος απο αυτους τους δυο.

 

Καλως ή κακως ο Τιτανικος ειναι μια ταινια που εγραψε ιστορια και οι ερμηνειες ακομα κι αν ηταν μετριες ειναι μερος της ιστοριας. Κι η Γουινσλετ που ειναι ηθοποιαρα γενικως εκει δεν ηταν στα φορτε της, αυτο ομως δε μειωνει την αξια της ταινιας.

 

Περιμενω να δω παντως και το Revolutionary Road του Μendes οπου θα ξαναδουμε ζευγαρι DiCaprio και Winslet αλλα αυτη τη φορα σε πιο προβληματικη μορφη. ;)

 

Η ερμηνεία του στον Τιτανικό είναι απλά ικανοποιητική, με μερικά κακά σημεία. Γενικά όμως δεν μπορώ να την χαρακτηρίσω κακή, σε καμία περίπτωση, ούτε νομίζω πως οι εναλλακτικές θα ήταν καλύτερες...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Εγω την ερμηνεια και των 2 στον Τιτανικο την βρηκα κρυα.

Δεν ειναι τυχαιο που ψηφιστηκαν ως worst on-screen chemistry ζευγαρι.:p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγω την ερμηνεια και των 2 στον Τιτανικο την βρηκα κρυα.

Δεν ειναι τυχαιο που ψηφιστηκαν ως worst on-screen chemistry ζευγαρι.:p

 

Άλλο η χημεία μεταξύ τους, άλλο οι ερμηνείες τους στον χαρακτήρα τους... :wink:

 

Υ.Γ. Ακόμη να γράψω κριτική για το No Reservations... Shame on me...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...