Jump to content

Ταινίες: Προτάσεις - Κριτική


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άλλο η χημεία μεταξύ τους, άλλο οι ερμηνείες τους στον χαρακτήρα τους... :wink:

 

Υ.Γ. Ακόμη να γράψω κριτική για το No Reservations... Shame on me...

 

και του because i said so...!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

και του because i said so...!

Η κριτική για το Because I Said So βρίσκεται εδώ. :)

 

Κριτική για το No Reservations γράφω τώρα και την ανεβάζω πάραυτα. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

No Reservations

 

Η Κέητ, σεφ σε ένα μοδάτο εστιατόριο στο Μανχάταν, ζει τη ζωή της με τον ίδιο τρόπο που λειτουργεί στην κουζίνα της. Με βάση την αυστηρότητα και τους αναρίθμητους κανόνες. Όταν θα αναγκαστεί να πάρει υπό την κηδεμονία της την ανιψιά της, θα αρχίσει να βλέπει τη ζωή διαφορετικά, όπως και τον σεφ ο οποίος την αναπλήρωνε...

 

Πρόκειται για μία ταινία από αυτές που ορίζουν το είδος της ρομαντικής κομεντί. Παρ' όλα αυτά καταφέρνει με τις καλές ερμηνείες και το καλό σενάριο της να πάει ένα βήμα παραπέρα και να σε κάνει να την παρακολουθήσεις χωρίς να καταλάβεις πως πέρασε η ώρα.

 

Η σκηνοθεσία είναι του Scott Hicks, ο οποίος στο παρελθόν μας έχει δώσει μερικά μικρά αριστουργήματα όπως το Hearts in Atlantis, το Snow Falling on Cedars και τo Shine. Η σκηνοθεσία του είναι πολύ καλή, χαλαρή και επικουρική ως προς την ταινία και την υπόθεση της. Οι σκηνές είναι καλογυρισμένες και δείχνουν πως έχουν μελετηθεί ούτως ώστε να παρουσιαστεί το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.

 

Το σενάριο των Carol Fuchs Sandra Nettelbeck είναι επίσης καλό. Η ιστορία εξελίσσεται ομαλά, χωρίς κενά ή ασάφειες, με αποτέλεσμα στο τέλος να νιώθεις πως έχει διαβάσει ένα καλογραμμένο βιβλίο. Γενικά, είχα καιρό να δω μία ταινία με τόσο καλό και πλήρες σενάριο (τηρουμένων πάντα των αναλογιών).

 

Οι ερμηνείες των πρωταγωνιστών είναι εφάμιλλες της σκηνοθεσίας και του σεναρίου. Η Catherine Zeta-Jones είναι πολύ καλή και πανέμορφη, ενώ απεικονίζει τις ψυχολογικές μεταπτώσεις του χαρακτήρα της αρκετά καλά.

 

Ο Aaron Eckhart, ένας πολύ καλός ηθοποιός (βλ. Thank You For Smoking), εδώ είναι λίγο πιο χαμηλών τόνων (προφανώς καθώς το κλίμα της ταινίας και ο χαρακτήρας του είναι εντελώς διαφορετικά), είναι όμως εξίσου καλός με την Jones. Η καλή χημεία των δύο on camera είναι εμφανής και αυτό συμβάλλει στην επιτυχία της ταινίας.

 

Ιδιαίτερη αναφορά στην μικρή Abigail Breslin, η οποία είναι πάρα πολύ καλή. Η Bresling έχει δείξει εξαιρετικά δείγματα γραφής σε ταινίες όπως το Raising Helen, το Signs και φυσικά το Little Miss Sunshine για την ερμηνεία της στο οποίο προτάθηκε για Όσκαρ. Αναμένω με ιδιαίτερο ενδιαφέρον τα επόμενα δείγματα της καθώς αποδεικνύει πως αντιμετωπίζει με επαγγελματισμό ενήλικα όλους τους ρόλους της και τους φέρνει εις πέρας πολύ καλά, με ιδιαίτερη ευκολία.

 

Η ταινία είναι πολύ καλή, παρακολουθείται άνετα και η ώρα περνάει χωρίς να βαρεθείς και χωρίς να το καταλάβεις. Συστήνεται ανεπιφύλακτα.

 

Σκηνοθεσία: 7/10

Σενάριο: 7/10

Ερμηνείες: 7,5/10

Σύνολο: 7,17/10

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Είδα το Ratatouille - Ο Ρατατούης (ο ελληνικός τίτλος εντελώς παραπλανητικός). Ωραία ταινία ευχάριστη, χωρίς το φοβερό γέλιο. Καταπληκτικά γραφικά, η κίνηση πολύ φυσική.

Η μικρού μήκους που έπαιξε πριν ήταν απίθανη. Ψάξτε youtube για LIFTED της PIXAR...

 

Όποιος δει το black sheep ας πει πόσο θρίλερ είναι τελικά και πόσο "σάτυρα" τύπου b-movie γιατί για κάτι τέτοιο το έχω.

KCB
Link to comment
Share on other sites

Όποιος δει το black sheep ας πει πόσο θρίλερ είναι τελικά και πόσο "σάτυρα" τύπου b-movie γιατί για κάτι τέτοιο το έχω.

 

Μάλλον σάτιρα και ο ορισμός του b-movie είναι... :wink:

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Όποιος δει το black sheep ας πει πόσο θρίλερ είναι τελικά και πόσο "σάτυρα" τύπου b-movie γιατί για κάτι τέτοιο το έχω.[/Q

 

σαν σάτυρα δεν έλεγε, σαν θρίλερ το ίδιο,

b movie είναι σίγουρα

Link to comment
Share on other sites

To Black Sheep είναι ο ορισμός του c-movie, όχι του b-movie!

 

Δεν είναι θριλερ, δεν είναι κωμωδία και οι πρωταγωνιστές κλάνουν και βελάζουν!! Τρέχα γύρευε!

 

Το πιο ανησυχητικό δεν είναι ότι το είδα...

Αυτό που πραγματικά με τρομάζει, είναι πως έχω δει και ΠΟΛΥ χειρότερες ταινείες! :wacko:

 

Πάντως είχε μερικές στιγμές τρελού γέλιου (κυρίως βέβαια, εξ αιτίας του ότι αυτά που βλέπεις είναι τόσο κουφά που μόνο να γελάσεις μπορείς). Από ερμηνείες βέβαια, πάτος.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτή η εβδομάδα είναι αφιερωμένη στον J.B. (όχι τον Bournazo, όχι τον Bond, όχι τον Bauer, τον άλλο :p). Πλάκα θα έχει να μην υπάρχουν εισιτήρια... :p

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτή η εβδομάδα είναι αφιερωμένη στον J.B. (όχι τον Bournazo, όχι τον Bond, όχι τον Bauer, τον άλλο :p). Πλάκα θα έχει να μην υπάρχουν εισιτήρια... :p

 

δεν νομίζω να μην βρεις. εγώ την πέμπτη που πήγα, αν και έκοψα εισιτήρια από γερμανό καλού κακού, στην αίθουσα είχε κενές θέσεις.

[sigpic][/sigpic]

I Am, by any practical defintion of the words, foolproof and incapable of error. - HAL9000

Link to comment
Share on other sites

Να προτείνω 2 καλές ταινιούλες!!

 

1. Knocked Up: 'H απίστευτη κωμωδία!!! Τρελό γέλιο!! Τι να λέμε τώρα... Απίστευτες ατάκες και μόνο με τη φάτσα του πρωταγωνιστή από ένα σημείο και μετά γέλαγες από μόνος σου...

Ομολογώ ότι δεν περίμενα να μου αρέσει τόσο...

Επειδή είχα δει και την προηγούμενη αντίστοιχη κωμωδία του συγκεκριμένου σκηνοθέτη (η οποία δεν με ενθουσίασε - έως δεν μου άρεσε καθόλου...) κατά ένα παράξενο τρόπο παρ'όλη την "καφρίλα" που υπήρχε και σ'αυτήν την ταινία, έριξα τρελό γέλιο...

Αξίζει!!!

2. Disturbia: Για θρίλερ πας κωμωδία σου προκύπτει. Ιδικά στην αρχή λες:κάποιο λάθος πρέπει ναχω κάνει...

Έχει κάποιες σκηνές που είναι όλα τα λεφτά πάντως (αρκετά δυνατές). Αρκετά έξυπνο!! Σούπερ συμπρωταγωνίστρια (ανερχόμενο αστέρι.. χεχε :love:) Ο πρωταγωνιστής είναι ο αντίστοιχος που ήταν και στο Transformerz... Και αυτός πολύ καλός - έχει μέλλον. Γενικά έχει φάση, περνάς καλά, μια γελάς, μια τρομάζεις... Το τέλος δεν μ'αρεσε τόσο, αλλά εντάξει... :p

Link to comment
Share on other sites

Είδα χτες το πρώτη φορά νονός.

Αν είστε φαν του Καφετζόπουλου και τα πάτε καλά με την Κρήτη τότε θα σας αρέσει.Αλλιώς δεν νομίζω.Μάλλον θα βαρεθείτε...

Όταν πάντως βγει σε DVD μην αφήσετε την ευκαιρία να την δείτε.

no sig...
Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω να μην βρεις. εγώ την πέμπτη που πήγα, αν και έκοψα εισιτήρια από γερμανό καλού κακού, στην αίθουσα είχε κενές θέσεις.

 

Κι εγώ από τον Γερμανό τα έκοψα και βρήκα για την V-Max. Είχε πολύ κόσμο, αλλά είχε άδειες θέσεις...

 

Κριτική αύριο, αλλά γενικά... :up:

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Έκλεισα κι εγώ VMAX αλλά για την ερχόμενη Τετάρτη (6,5 ευρώ γαρ).

 

Χτες όμως είδα το Στην κοιλάδα του Ηλά και το προτείνω αν αντέχετε μερικές gore σκηνές και αρκετό ψυχοπλάκωμα.

KCB
Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει το "Μπλε βελούδο" αλλά κάτι μου λέει ότι θα βαρεθώ αν το δω. Είναι ψιλο-αδιάφορο ή αξίζει;
Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει το "Μπλε βελούδο" αλλά κάτι μου λέει ότι θα βαρεθώ αν το δω. Είναι ψιλο-αδιάφορο ή αξίζει;

 

Αξίζει, αξίζει. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

The Bourne Ultimatum

 

Το τελευταίο μέρος της τριλογίας με ήρωα τον αντισυμβατικό πράκτορα Jason Bourne. Στο τελευταίο μέρος ο ήρωας έρχεται αντιμετώπος για τελευταία φορά με τη CIA.

 

Πρόκειται αναμφίβολα για μία εξαιρετική ταινία δράσης. Γενικά η τριλογία είναι οδηγός για το πως θα πρέπει να είναι παρόμοιες ταινίες (όπως λ.χ. οι καινούργιες ταινίες του Bond). Η δράση είναι ασταμάτητη και συνεχής, με μονάχα μερικά σημεία να σε αφήνουν να ξεκουραστείς από αυτά που βλέπεις.

 

Ξεκινώντας από την σκηνοθεσία, συγχαρητήρια στον Paul Greengrass που επιστρέφει μετά το Bourne Supremacy. Η σκηνοθεσία του είναι αριστοτεχνική. Κλειστοφοβικά πλάνα, περίεργες γωνίες λήψεις, γκρο πλαν στα πρόσωπα των πρωταγωνιστών αποτυπώνοντας τις σκέψεις και τα αισθήματα τους, σκηνές δράσης γυρισμένες με εκπληκτική ταχύτητα και πολύ όμορφα πλάνα από τις εκάστοτε πόλεις στις οποίες τοποθετείται η δράση. Η ταχύτητα με την οποία κινηματογραφεί ο Greengrass είναι εξωφρενικά γρήγορη, σε σημείο που δεν σε αφήνει να πάρεις ανάσα, η εναλλαγή των πλάνων γίνεται μαεστρικά, γενικά δεν μπορώ να βρω κάποιο ψεγάδι...

 

Οι σεναριογράφοι, πρωτοστατούντως του Tony Gilroy (μαζί με τον Scott Z. Burns και τον George Nolfi), μας δίνουν ένα σφιχτοδεμένο σενάριο, το οποίο δεν παρουσιάζει κενά ή ασάφειες, όντας πλήρες.

 

Αναφορικά με τις ερμηνείες, ο Matt Damon είναι ως συνήθως εξαιρετικός. Δεν μπορώ να σχολιάσω κάτι για την ερμηνεία του, είτε τον βλέπεις να πλακώνει αντιπάλους στο ξύλο, είτε να είναι εντελώς ακίνητος στην οθόνη, νιώθεις πως είναι o Bourne. Αυτό είναι το σημαντικότερο πράγμα για έναν ηθοποιό. Να ταυτιστεί με τον χαρακτήρα του και ο Damon το κάνει ολοκληρωτικά.

 

Οι υπόλοιποι ηθοποιοί έχουν εντελώς δευτερεύοντες ρόλους, πλην ίσως των David Strathairn και Joan Allen. Μου άρεσε ιδιαίτερα η δυναμική τους σαν αντίπαλα δέη στην οθόνη, όπως μου άρεσε ιδιαίτερα και η εμμονή του χαρακτήρα του Strathairn την οποία ο ηθοποιός αποδίδει πολύ καλά.

 

Εν κατακλείδι, η ταινία είναι μία από τις καλύτερες που έχω δει φέτος. Πλήρης σχεδόν σε όλους τους τομείς (με μία μικρή αντίρρηση ως προς το μουσικό μοτιβό το οποίο μοιάζει να επαναλαμβάνεται), γεμάτη δράση και καθόλου κουραστική ως προς τη διάρκεια της. Συστήνεται ανεπιφύλακτα για κινηματογράφο, DVD, αγορά, οτιδήποτε...

 

Σκηνοθεσία: 7,5/10

Σενάριο: 7,5/10

Ερμηνείες: 8/10

Σύνολο: 7,67/10

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Είδα την Κυριακή βράδυ στο Star το "Κραυγή αγωνίας". Σπάνια βλέπω ταινίες από την tv, αλλά άξιζε τον κόπο. Πολύ έξυπνο σενάριο, απίστευτες ανατροπές και γενικά, υπήρχε πολύ σασπενς που δεν χάθηκε ούτε για ένα λεπτό. Την προτείνω ανεπιφύλακτα για όσους θέλουν..... horror night!!

 

Βαθμολογία:9/10 γιατί με ξάφνιασε με καθηλωτικό τρόπο

Link to comment
Share on other sites

V for Vendetta.

Νταξει respect, μερικες κοινοτυπιες αν ειχαν αποφυγει, πιστευω θα ειχαμε μια αψογη ταινια...Πολυ καλη και η Ναταλι Πορτμαν.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

V for Vendetta.

Νταξει respect, μερικες κοινοτυπιες αν ειχαν αποφυγει, πιστευω θα ειχαμε μια αψογη ταινια...Πολυ καλη και η Ναταλι Πορτμαν.

 

Ελπίζω να μην ήταν η πρώτη φορά που την είδες... :wink:

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Η πρωτη ηταν...:O:(

 

Aφενός ντροπή σου :p και αφετέρου πρέπει να της δώσεις λίγο χρόνο και να την ξαναδείς οπωσδήποτε. ;)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην ήταν η πρώτη φορά που την είδες... :wink:

 

Εννοείς ότι τη δεύτερη φορά τα κλισέ ενοχλούν περισσότερο; :rolleyes:

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Η πρωτη ηταν...:O:(

 

Τς τς τς... :p

 

Aφενός ντροπή σου :p και αφετέρου πρέπει να της δώσεις λίγο χρόνο και να την ξαναδείς οπωσδήποτε. ;)

 

Here here...

 

Εννοείς ότι τη δεύτερη φορά τα κλισέ ενοχλούν περισσότερο; :rolleyes:

 

Τα κλισέ δεν ενοχλούν όταν βρίσκονται σε τέτοιο πακέτο... :wink:

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...