Jump to content

Ταινίες: Προτάσεις - Κριτική


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Πρόκειται για την ακριβέστερη μεταφορά βιβλίου του Στίβεν Κίνγκ. Πραγμάτικα εκπληκτική δουλειά, με σκιαγράφηση χαρακτήρων, κλειστοφοβία, εντομοφοβία (θα βλέπετε τις αράχνες με άλλο μάτι...) και φινάλε που καθηλώνει (υπόψιν είναι διαφορετικό από του βιβλίου). Αξίζει τα λεφτά της!
Link to comment
Share on other sites

Eide kaneis to the Mist h to Golden Compass?

Ειδα την Ομιχλη. Συμπαθητικο, αν και σεναριακα λιγο χαζο και "κενο". Το τελος ηταν

λιγο αντιγραφη του Η ζωη ειναι ωραια

 

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Είδα δύο θρίλερ απόψε:

 

Το ένα είναι το Hatchet, το οποίο για κάποιο λόγο είναι αρκετά γνωστό ως underground hit. Το έχω βρει σε πολλά sites με πολύ καλές (για τόσο low-budget παραγωγή) βαθμολογίες. Η αλήθεια είναι ότι δεν πολυ-άξιζε. Οι ερμηνείες ήταν μέτριες, η υπόθεση...απλή δικαιολογία για τη σφαγή και οι διάλογοι ψιλο-ανούσιοι αν και σε κάποια σημεία αστείοι. Οφείλω βέβαια να παραδεχτώ πως υπήρχαν αρκετές gory σκηνές.

 

Ένα 5,5/10

 

και η δεύτερη ταινία που είδα ήταν το The Invasion, με την Nicole Kidman και τον Daniel Craig. Στους fans των horror/sci-fi ταινιών και σειρών θα πω απλά ότι μοιάζει ΠΑΡΑ πολύ με την πασίγνωστη ημι-cult (τι γλωσσοπλάστης είμαι όμως όταν θέλω,ε!) ταινία Invasion of the Body Snatchers (αν εξαιρέσουμε τον τρόπο δημιουργίας των...invadors :p) αλλά και τη προ-πέρσινη σειρά του ABC, Invasion (η οποία με τη σειρά της έμοιαζε στο Invasion of the Body Snatchers).

 

Οι ερμηνείες είναι μέτριες και αν και η Nicole πείθει σαν μάνα που προσπαθεί να βρει και να σώσει το παιδί της σε έναν post-apocalyptic κόσμο, οι "τριγύρω" ηθοποιοί, απλά υπάρχουν για να υπάρχουν. Άντε...και ο Craig τρώγεται, αν και ώρες ώρες είναι πιο ψυχρός από ότι θα έπρεπε (και, για όσους την έχουν δει, δεν μιλάω για τις σκηνές όπου...επιβάλλεται από το σενάριο :p).

 

Η ιστορία έχει πολλά κενά και κάνει το χειρότερο πράγμα που μπορεί να κάνει μια ταινία: αφήνει βασικά ερωτήματα όπως το "τι ακριβώς συνέβη; πώς έφτασε αυτό στη γη; ποιοι είναι αυτοί που το στείλανε;" αναπάντητα. Γενικά η ταινία, αν την άφηνες να σε πάει με το δικό της ρυθμό χωρίς να ψάχνεις πολλά και συμβιβαζόμενος με όσο και όταν στα εξηγεί, βλεπόταν άνετα, πάντως.

 

Της δίνω 6,5-7/10 (για τη Nicole και τον post-apocalyptic κόσμο της που μου θύμισε λίγο Children of Men).

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα το Iam Legend και ομολογώ πως μου άρεσε πολύ.

Ο Will Smith είχε πολύ καλή ερμηνεία στην συγκεκριμένη ταινια, και έδειξε για μια ακομη φορά πως είναι πολύ αξιόλογος ηθοποιός.

H ταινία είναι remake του The omega man (1971) με τον Charlton Heston (:P), αν και το Ιam Legend μου άρεσε περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μόλις τώρα το είδα το I Am Legend.

 

ΠΟΛΥ καλή ταινία. Και όντως είχα πολύ καιρό να σκεφτώ πως ο Smith είναι καλός ηθοποιός, αλλά σε αυτήν την ταινία το αποδεικνύει περίτρανα!.

 

7,5-8/10

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Η ιστορία έχει πολλά κενά και κάνει το χειρότερο πράγμα που μπορεί να κάνει μια ταινία: αφήνει βασικά ερωτήματα όπως το "τι ακριβώς συνέβη; πώς έφτασε αυτό στη γη; ποιοι είναι αυτοί που το στείλανε;" αναπάντητα. Γενικά η ταινία, αν την άφηνες να σε πάει με το δικό της ρυθμό χωρίς να ψάχνεις πολλά και συμβιβαζόμενος με όσο και όταν στα εξηγεί, βλεπόταν άνετα, πάντως.

 

 

Γιατί πρέπει να εξηγούνται όλα?

ασε που, συγνώμη κιόλας, εμένα γιατί δεν μου άφησε ερωτιματικά?

8/10 και θα δω και τις δύο προυγούμενες εκδόσεις της τανίας

Link to comment
Share on other sites

Πάντως όχι μούφα.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

re paidia meres pou einai

thntainia me ton skroutz thn exei se kanena kanalh?

giati den to eida na to diafimizoun pouthena kai einai apo ths agaphmenes mou!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Την προηγούμενη εβδομάδα είδα την "Τελευταία Λεγεώνα".

Καλούτσικη ταινία, αλλά ειλικρινά δεν κατάλαβα γιατί προβαλόταν τόσο πολύ το σύμβολο της 5άλφας και μάλιστα σαν σύμβολο πίστης!:mad:

Χθες είδα το "Golden Compass". Συμπαθητική αν και σχετικά "παιδική" ταινία, αλλά και πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί κάθε άνθρωπος θα πρέπει να έχει το "δαιμόνιο" του!

Δεν είμαι φανατικός θρησκόληπτος και δεν θέλω να βγει η παρούσα συζήτηση εκτός θέματος, αλλά πέτυχα 2/2 μέρες που είναι και μου έκανε πολύ άσχημη εντύπωση!:(

Link to comment
Share on other sites

Την προηγούμενη εβδομάδα είδα την "Τελευταία Λεγεώνα".

Καλούτσικη ταινία, αλλά ειλικρινά δεν κατάλαβα γιατί προβαλόταν τόσο πολύ το σύμβολο της 5άλφας και μάλιστα σαν σύμβολο πίστης!:mad:

 

OFFTOPIC :

 

Διάβασε εδώ και θα σου λυθεί η απορία. Η Πεντάλφα δεν είναι σύμβολο του Διαβόλου ντε και καλά , αλλά το καταραμένο Χόλυγουντ έτσι μας έχει μάθει...

 

"A pentagram (sometimes known as a pentalpha or pentangle or, more formally, as a star pentagon) is the shape of a five-pointed star drawn with five straight strokes. The word pentagram comes from the Greek word πεντάγραμμον (pentagrammon), a noun form of πεντάγραμμος (pentagrammos) or πεντέγραμμος (pentegrammos), a word meaning roughly "five-lined" or "five lines".

 

Pentagrams were used symbolically in ancient Greece and Babylonia. The pentagram has magical associations, and many people who practice Neopagan faiths wear jewelry incorporating the symbol. Christians once more commonly used the pentagram to represent the five wounds of Jesus,[1][2] and it also has associations within Freemasonry."

 

Χθες είδα το "Golden Compass". Συμπαθητική αν και σχετικά "παιδική" ταινία, αλλά και πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί κάθε άνθρωπος θα πρέπει να έχει το "δαιμόνιο" του!

Δεν είμαι φανατικός θρησκόληπτος και δεν θέλω να βγει η παρούσα συζήτηση εκτός θέματος, αλλά πέτυχα 2/2 μέρες που είναι και μου έκανε πολύ άσχημη εντύπωση!:(

 

Αυτό είναι καθαρά η φαντασία του συγγραφέα του βιβλίου.

Ασχετο-σχετικό. Ο Τόλκιν είχε κατηγορηθεί για έλλειψη της παρουσίας του Θεού στα δικά του βιβλία του Αρχοντα.

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

Ο όρος δαιμόνιο δεν αντιπροσωπεύει το τί πραγματικά είναι αυτά. Όπως λέει και στην αρχή της ταινίας,όπως έχουμε εμείς την συνειδησή μας,έτσι σε αυτόν τον κόσμο έχουν τα διαμόνια. Την "συνειδησή" τους,αλλά έξω από το σώμα. Μην συνδέεις την λέξη δαιμόνιο που χρησιμοποιείται με την έννοια που την ήξερες...
no sig...
Link to comment
Share on other sites

Ο όρος δαιμόνιο δεν αντιπροσωπεύει το τί πραγματικά είναι αυτά. Όπως λέει και στην αρχή της ταινίας,όπως έχουμε εμείς την συνειδησή μας,έτσι σε αυτόν τον κόσμο έχουν τα διαμόνια. Την "συνειδησή" τους,αλλά έξω από το σώμα. Μην συνδέεις την λέξη δαιμόνιο που χρησιμοποιείται με την έννοια που την ήξερες...

Επιφυλάσσομαι για αυτό...

Η φάση όμως με την πολική αρκούδα που βγαίνει από το διευθυντήριο με την πολεμική στολή της;

Πρόσεξες ότι η εξωτερική πλευρά είναι σαν τέμπλο ορθόδοξης εκκλησίας με αγίους (ορθόδοξους πάλι) και η αρκούδα βγαίνοντας τα κάνει σμπαράλια;

Τι νόημα ή τι δουλειά έχει ένα "διευθυντήριο" κοντά στον βόρειο πόλο να έχει αυτές τις εικόνες στον εξωτερικό εμπρόσθιο τοίχο του;:worry:

 

@vampyre thanks για την απάντηση αν και πάλι δεν μου αρέσει αυτό το σκηνικό της ταινίας.:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν εχει αναφερθει αλλα μολις πριν απο λιγη ωρα ειδα με την παρεα μου την ταινια ''trade''

Απλα ΣΥΓΛΟΝΙΣΤΙΚΗ

Δειτε την

 

http://www.imdb.com/title/tt0399095/

Link to comment
Share on other sites

eida to MIST kai an kai nomiza h eimoun sigouros kalutera pos tha tan mparoufa,to ergo htan SUPER.Polu kales skhnes pou kana 2 3 se petousan exo ap th karekla sou,tromerh agonia.entuposiaka efes,oraia protagonistria,kai ANATROPH sto telos.

h tainia axizei me 100000

Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα το the number 23.

 

Ταινιάρα.Η απόλυτη παράνοια.Μια ταινία που σε μαστιγώνει με καταιγιστικό ρυθμό.Τρομερό ψυχολογικό θρίλερ,με τον Τζιμ Κάρει στα καλύτερα του (μαζί με την αιώνια λιακάδα ενός καθαρού μυαλού & The truman show)

 

Όσοι δεν το έχετε δει,δείτε το γρήγορα...

 

Τουλάχιστον 8.5/10 από μένα.

Αδικείται απίστευτα με το 6.3 στο imdb

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα το the number 23.

 

Ταινιάρα.Η απόλυτη παράνοια.Μια ταινία που σε μαστιγώνει με καταιγιστικό ρυθμό.Τρομερό ψυχολογικό θρίλερ,με τον Τζιμ Κάρει στα καλύτερα του (μαζί με την αιώνια λιακάδα ενός καθαρού μυαλού & The truman show)

 

Όσοι δεν το έχετε δει,δείτε το γρήγορα...

 

Τουλάχιστον 8.5/10 από μένα.

Αδικείται απίστευτα με το 6.3 στο imdb

 

Ταινιάρα το "the number 23"?

:shock: :shock: :shock:

 

Για 'μένα αυτή η ταινία ήταν από τις χειρότερες που είδα μέσα στο 2007!!!

 

Αυτή η ταινία ήταν από τις χειρότερες του Τζιμ Κάρει!

 

Εμένα μου φάνηκε ότι προσπαθούσε να το "παίξει" σοβαρός και σε κάποια σημεία να δώσει ένα ποιό "δραματικό" ύφος στην υπόθεση, αλλά δεν "του πήγαινε"!!!

 

Το σενάριο επιεικώς μέτριο (έως αδιάφορο)!

(Την τελειώσαμε την ταινία χωρίς να κοιμηθούμε).

:p

 

Όχι 6,3...

...ούτε 4,3 δεν θα της έβαζα!!!

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον 8.5/10 από μένα.

Αδικείται απίστευτα με το 6.3 στο imdb

 

Όχι 6,3...

...ούτε 4,3 δεν θα της έβαζα!!!

 

Και κάπως έτσι βγαίνει το 6,3 του imdb

 

8,5 ο jog + περίπου 4,3 o stelios.

 

Μέσος όρος σχεδόν 6,3 :)

 

Καταλάβατε τώρα γιατί δεν υπάρχουν ταινίες που να έχουν 10 ή ταινίες που να έχουν 0;; :happy:

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Και κάπως έτσι βγαίνει το 6,3 του imdb

 

8,5 ο jog + περίπου 4,3 o stelios.

 

Μέσος όρος σχεδόν 6,3 :)

 

Καταλάβατε τώρα γιατί δεν υπάρχουν ταινίες που να έχουν 10 ή ταινίες που να έχουν 0;; :happy:

 

Ο steliosnikaia και εγώ καθορίζουμε δλδ τον βαθμό στο imdb?

 

Oh my God :p

 

Αν μη τι άλλο η ταινία έχει γοητεία όταν προκαλεί ποικίλα συναισθήματα σε αυτούς που θα την δουν :)

Link to comment
Share on other sites

Ο steliosnikaia και εγώ καθορίζουμε δλδ τον βαθμό στο imdb?

 

Oh my God :p

 

Αν μη τι άλλο η ταινία έχει γοητεία όταν προκαλεί ποικίλα συναισθήματα σε αυτούς που θα την δουν :)

 

Δεν το 'πιασες.

 

Υπάρχουν χίλιοι που θεωρούν (όπως εσύ) ότι η ταινία ήταν εργάρα και πως της άξιζε πάνω από 6,3 γι'αυτό και τη βαθμολόγησαν με 8-9-10. Υπάρχουν άλλοι χίλιοι που θεωρούν πως οι ταινία δεν άξιζε μία, ήταν κατώτερη του μετρίου και τη βαθμολόγησαν με κάτω από 5, δηλ 4-3-2-1.

 

Αυτοί βγάζουν το μέσο όρο που βλέπετε, και είναι πασιφανές από δύο μόνο posts δύο χρηστών πως "αναρωτιέστε" και οι δύο παραλόγως, αφού όπως βλέπεις για τον δικό σου "λόγο" υπάρχει ο αντίλογος του (κάθε) stelios. Άρα το 6,3 είναι απόλυτα λογικό, γιατί η συγκεκριμένη ταινία στους μισούς άρεσε πάρα πολύ και στους άλλους μισούς σχεδόν καθόλου ή καθόλου.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Δεν το 'πιασες.

 

Υπάρχουν χίλιοι που θεωρούν (όπως εσύ) ότι η ταινία ήταν εργάρα και πως της άξιζε πάνω από 6,3 γι'αυτό και τη βαθμολόγησαν με 8-9-10. Υπάρχουν άλλοι χίλιοι που θεωρούν πως οι ταινία δεν άξιζε μία, ήταν κατώτερη του μετρίου και τη βαθμολόγησαν με κάτω από 5, δηλ 4-3-2-1.

 

Αυτοί βγάζουν το μέσο όρο που βλέπετε, και είναι πασιφανές από δύο μόνο posts δύο χρηστών πως "αναρωτιέστε" και οι δύο παραλόγως, αφού όπως βλέπεις για τον δικό σου "λόγο" υπάρχει ο αντίλογος του (κάθε) stelios. Άρα το 6,3 είναι απόλυτα λογικό, γιατί η συγκεκριμένη ταινία στους μισούς άρεσε πάρα πολύ και στους άλλους μισούς σχεδόν καθόλου ή καθόλου.

 

Πλάκα έκανα.

 

Εξ ου και το smiley [:p]

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν χίλιοι που θεωρούν (όπως εσύ) ότι η ταινία ήταν εργάρα και πως της άξιζε πάνω από 6,3 γι'αυτό και τη βαθμολόγησαν με 8-9-10. Υπάρχουν άλλοι χίλιοι που θεωρούν πως οι ταινία δεν άξιζε μία, ήταν κατώτερη του μετρίου και τη βαθμολόγησαν με κάτω από 5, δηλ 4-3-2-1.

 

Αυτοί βγάζουν το μέσο όρο που βλέπετε, και είναι πασιφανές από δύο μόνο posts δύο χρηστών πως "αναρωτιέστε" και οι δύο παραλόγως, αφού όπως βλέπεις για τον δικό σου "λόγο" υπάρχει ο αντίλογος του (κάθε) stelios. Άρα το 6,3 είναι απόλυτα λογικό, γιατί η συγκεκριμένη ταινία στους μισούς άρεσε πάρα πολύ και στους άλλους μισούς σχεδόν καθόλου ή καθόλου.

 

Εγώ δεν αναρωτιέμαι, για το πως βγήκε η συγκεκριμένη βαθμολογία του imdb!

 

Με τον ίδιο τρόπο που βαθμολογούνται και τα θέματα του myphone!

Αφού η κλίμακα βαθμολόγισης κυμαίνεται από το 1 έως το 5

(5. Εξαιρετικό,4. Καλό,3. Αδιάφορο,2. Κακό,1. Πολύ κακό)

είναι πολύ δύσκολο έως ακατόρθωτο ένα θέμα να έχει βαθμολογία ακριβώς 5 ή ακριβώς 1!

 

Για να μην ξεφύγουμε πολύ από το θέμα, εμένα μου έκανε εντύπωση η άποψη του jog για την ταινία!

 

Εγώ θα πρότεινα σε όσους διαβάζουν αυτό το post, και δεν έχουν δει ακόμα την συγκεκριμένη ταινία, να κάνουν κάτι άλλο και να μην "χαραμίσουν" 1,5 ώρα από τον χρόνο τους...

 

;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...