Jump to content

Ταινίες: Προτάσεις - Κριτική


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

νομίζω πως πέμπτη βγαίνει το rambo 4 άντε να δούμε τη θα δούμε, παίζει και η φιλενάδα του dexter :lol:
To cine gr του εβαλε 7.5/10 :shock: και μερικα απο τα πρωτα comments στο imdb κανουν λόγω οτι ειναι καλύτερο και απο το first blood....η ταινία ξεχωρίζει απο αλλες του ειδους με τις ρεαλιστικές σκηνες βιας & το αφθονο splater...νομιζω οτι αυτη την φορα δεν θα κανουμε πλακιτσα με τον stallone...

http://www.youtube.com/watch?v=M4sagNn4BNU

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Το Golden Compass παίρνει ένα 6,17/10 (σενάριο 6/10, ερμηνείες 6/10, σκηνοθεσία 6,5/10).

 

Μέτριο, περίμενα πολύ περισσότερα...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα στο deep end.

 

Εντάξει τραγική ταινία,όσον αφορά τις ερμηνείες(πλην Συσσοβίτη) και με κωμικοτραγική πλοκή κ σενάριο.

 

Οι ερωτικές σκηνές ήταν όλα τα λεφτά.Στους άντρες συστήνεται οπωσδήποτε,αλλά μόνο για τις ερωτικές σκηνές.Καθίστε μέχρι το τέλος (για τους άντρες πάντα)

 

Η Κορινθίου όλα τα λεφτά πάλι...

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα στο deep end.

 

Εντάξει τραγική ταινία,όσον αφορά τις ερμηνείες(πλην Συσσοβίτη) και με κωμικοτραγική πλοκή κ σενάριο.

 

Οι ερωτικές σκηνές ήταν όλα τα λεφτά.Στους άντρες συστήνεται οπωσδήποτε,αλλά μόνο για τις ερωτικές σκηνές.Καθίστε μέχρι το τέλος (για τους άντρες πάντα)

 

Η Κορινθίου όλα τα λεφτά πάλι...

 

Κουβέντα να γίνεται δηλαδή, αλλά ποιά είναι η υπόθεση; Τουλάχιστον αν είναι να σπαταλήσουμε 10 ευρώ για τα κάλλη της Κορινθίου να ξέρουμε και τι ρόλο παίζουν στην ιστορία... :p

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Η Κορινθίου απατά τον Συσσοβίτη και ο Συσσοβίτης την πάει με το ζόρι διακοπές σε ένα απόμακρο μέρος...και γίνονται ένα σωρό κωμικοτραγικά...
Link to comment
Share on other sites

Η Κορινθίου απατά τον Συσσοβίτη και ο Συσσοβίτης την πάει με το ζόρι διακοπές σε ένα απόμακρο μέρος...και γίνονται ένα σωρό κωμικοτραγικά...

 

Έτσι εξηγούνται όλα... Με τέτοια υπόθεση, τι να περιμένεις... :p

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Molis eida to John Rambo...senario 0,skinothesia -1000,ipokritiki -apeiro....kata ta loipa to kateuxaristithika...me dikaiwse apolita..itan to Rambo pou oloi agapisame...me tis akires atakes tou Stallone,to afthono splater kai tis sfaires na reoun astamatita :lol::lol:
Link to comment
Share on other sites

Καλα ο Σταλόνε φανταζομαι θα ειναι μεγαλη αποτυχια στο ρολο του Ράμπο-πουρό!

http://img403.imageshack.us/img403/8225/cae7gdirjo3.jpg

http://www.hdgr.eu http://photoxstation.googlepages.com

Ο Χρόνος είναι πολύ αργός για όσους περιμένουν, πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται, πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν, πολύ σύντομος για όσους χαίρονται και αιώνιος για όσους αγαπούν

Link to comment
Share on other sites

Καλα ο Σταλόνε φανταζομαι θα ειναι μεγαλη αποτυχια στο ρολο του Ράμπο-πουρό!

 

Πιστευώ ότι πρέπει να είσαι πολύ "fan" του είδους για να πας, να δεις αυτή την ταινία και να πεις ότι "μου άρεσε πολύ και πέρασα καλά"!

 

Εμένα δεν με συγκινεί το consept των ταινιών τύπου "Ράμπο" (ο ένας, ο "μαμιάς" της γειτονιάς, τους σκοτώνει όλους), και θα την προσπεράσω...

;)

Link to comment
Share on other sites

το rambo το είδα και εγώ την πέμπτη και μου άρεσε αρκετά (το περίμενα να είναι μεγάλη πατάτα). πιστεύω πώς σε όποιον 'αρεσαν τα προηγούμενα δεν θα δυσαρεστηθεί με αυτή τη συνέχεια. η ώρα πέρασε πολύ εύκολα και δεν με κούρασε πουθενά. έχει αρκετό αίμα και έντονες σκηνές βίας (σκοτώνουν παιδιά μωρά κλπ). γενικά είναι μία πολύ καλή περιπέτεια δείτε τη πιστεύω πως αξίζει.

[sigpic][/sigpic]

I Am, by any practical defintion of the words, foolproof and incapable of error. - HAL9000

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μόλις είδα το Juno, που έιναι υποψήφιο για όσκαρ Α' γυναικείου, σενάριο κ σκηνοθεσία. Δεν ξέρω αν είναι αουτσάιντερ (πιθανολογώ ότι θα είναι, αφού είναι μια πολύ χαμηλών τόνων ταινία) αλλά είναι μια γλυκύτατη δουλειά και με μια εξαιρετικά ρεαλιστική ερμηνεία από την πρωταγωνίστρια (που νομιζω αν επαιρνε το αγαλματάκι θα ήταν η νεαρότερη νικήτρια στην ιστορία του θεσμού). τη συστήνω ανεπιφύλακτα, με έξτρα credids για τη μουσική που ταιριαζει απόλυτα στο κλίμα της ταινίας....Δε νομιζω οτι συναγωνίζεται το Little Miss Sunshine, αλλα ανηκει στην ίδια πάνω κάτω κατηγορία της απλής γλυκιάς ταινιούλας που σε ξεκουράζει πνευματικά (χωρις όμως να είναι κενή μηνυμάτων)...
Link to comment
Share on other sites

THE BUCKET LIST - "ΕΠΙΘΥΜΙΕΣ…ΣΤΟ ΠΑΡΑ ΠΕΝΤΕ"

 

Περίμενα να μην μου αρέσει καθόλου, αλλα πέρασε σχετικά ευχάριστα η ώρα. Morgan Friman..ωραίος στον ρόλο του.

Link to comment
Share on other sites

THE BUCKET LIST - "ΕΠΙΘΥΜΙΕΣ…ΣΤΟ ΠΑΡΑ ΠΕΝΤΕ"

 

Περίμενα να μην μου αρέσει καθόλου, αλλα πέρασε σχετικά ευχάριστα η ώρα. Morgan Friman..ωραίος στον ρόλο του.

 

Το trailer με ενθουσίασε πάντως.

 

Το βρήκα αχτύπητο δίδυμο :D

 

Λογικά Πέμπτη-Παρασκευή (καλώς εχόντων των πραγμάτων) θα το τιμήσω :D

Link to comment
Share on other sites

Το ATONEMENT είναι πολύ ωραίο έργο ...

 

αποκάλυψη ο James McAvoy που θα μπορούσε ΚΑΛΛΙΣΤΑ να είναι και υποψήφιος στα Οσκαρ (το ότι η Κίρα είναι ταλαντούχα το ξέραμε ήδη - αυτό το κορίτσι εάν προσέξει θα πάει ψηλά...)

 

από τα έργα που σου μένουν και τα σκέφτεσαι μετά ...

Melvin Udall: Judging from your eyes, I'd say you were fifty.

Carol: Judging from your eyes, I'd say you were kind.

 

-->"As Good As It Gets"

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μόλις είδα το Juno, που έιναι υποψήφιο για όσκαρ Α' γυναικείου, σενάριο κ σκηνοθεσία. Δεν ξέρω αν είναι αουτσάιντερ (πιθανολογώ ότι θα είναι, αφού είναι μια πολύ χαμηλών τόνων ταινία) αλλά είναι μια γλυκύτατη δουλειά και με μια εξαιρετικά ρεαλιστική ερμηνεία από την πρωταγωνίστρια (που νομιζω αν επαιρνε το αγαλματάκι θα ήταν η νεαρότερη νικήτρια στην ιστορία του θεσμού). τη συστήνω ανεπιφύλακτα, με έξτρα credids για τη μουσική που ταιριαζει απόλυτα στο κλίμα της ταινίας....Δε νομιζω οτι συναγωνίζεται το Little Miss Sunshine, αλλα ανηκει στην ίδια πάνω κάτω κατηγορία της απλής γλυκιάς ταινιούλας που σε ξεκουράζει πνευματικά (χωρις όμως να είναι κενή μηνυμάτων)...

 

Αν το πάρει θα είναι πράγματι η νεότερη, ένα χρόνο νεότερη από την Marlee Matlin που το κέρδισε όταν ήταν 21. :)

 

Υ.Γ.

Μιά από αυτές τις μέρες θα πάω να την δω κι εγώ... :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Το ATONEMENT είναι πολύ ωραίο έργο ...

 

αποκάλυψη ο James McAvoy που θα μπορούσε ΚΑΛΛΙΣΤΑ να είναι και υποψήφιος στα Οσκαρ (το ότι η Κίρα είναι ταλαντούχα το ξέραμε ήδη - αυτό το κορίτσι εάν προσέξει θα πάει ψηλά...)

 

από τα έργα που σου μένουν και τα σκέφτεσαι μετά ...

 

Το έργο δε με ενθουσίασε και πολύ(σε αντίθεση με την κοπέλα μου) αλλά με άφησε ακριβώς με την ίδια απορία, γιατί προτάθηκε η Κίρα και όχι ο McAvoy...

Habeo quem fugiam, quem sequar non habeo..

 

Cicero

Link to comment
Share on other sites

Το έργο δε με ενθουσίασε και πολύ(σε αντίθεση με την κοπέλα μου) αλλά με άφησε ακριβώς με την ίδια απορία, γιατί προτάθηκε η Κίρα και όχι ο McAvoy...

 

Toν Μακαβόι τον αγνοουν επιδεικτικα απο περυσι στα Οσκαρ όπου θα επρεπε να εχει προταθει και για το Last King of Scotland. :mad:

Για την Κιρα εχω πει επανειλλημενα οτι τη θεωρω τρομερα υπερεκτιμημενη σαν ηθοποιο. Στο Αtonement βελτιωθηκε ομολογουμενως αλλα για οσκαρ σιγουρα δεν ηταν και ευτυχως δεν προταθηκε.

http://img230.imageshack.us/img230/962/shirtlw.jpg

In this light and on this evening

Link to comment
Share on other sites

Για την Κιρα εχω πει επανειλλημενα οτι τη θεωρω τρομερα υπερεκτιμημενη σαν ηθοποιο. Στο Αtonement βελτιωθηκε ομολογουμενως αλλα για οσκαρ σιγουρα δεν ηταν και ευτυχως δεν προταθηκε.

Ουπς, νόμιζα ότι τελικά προτάθηκε μετά τα όσα είχα ακούσει τόσο καιρό αλλά τελικά προτάθηκε η μικρή ε;Πάλι καλά...

Μόλις είδα το Across the universe. Γλυκιά ταινιούλα αλλά όχι για κάποιον που δεν του αρέσουν έστω και λίγο τα μιούζικαλ. Λίγο τρελλή σκηνοθεσία και καλό soundtrack με ωραίες διασκευές. Κάνουν περάσματα ο Τζο Κοκερ, ο Μπόνο και η Σάλμα Χάγιεκ...

Habeo quem fugiam, quem sequar non habeo..

 

Cicero

Link to comment
Share on other sites

Lust, Caution (Προσοχή, Πόθος). Το νέο δημιούργημα του Ang Lee (Sense & Sensibility, Crouching Tiger, Hidden Dragon, Brokeback Mountain). Παρα πολύ ωραίο σε πλοκή, σενάριο, παίξιμο

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

The Golden Compass

 

Πως γινεται τοσοι καλοι ηθοποιοι να αναμιγνυονται σε μια τοσο "χυμα" ταινια.. Sir Ian McKellen, Sir Christopher Lee, Nicole Kidman, Daniel Kraig κτλ..

Ο σκηνοθετης ειχε τοσο πολυ το αγχος να ανταποκριθει στον χαρακτηρισμο της ταινιας ως το νεο επος-αντικαταστατης του "Αρχοντα των Δακτυλιδιων" που το τελικο αποτελεσμα ηταν γεματο απο περιττες πληροφοριες, προσπαθεια πολυπλοκοτητας-σοβαροτητας της ταινιας και παρα πολλες ελλειψεις.

Η ταινια με κουρασε, δεν μου κινησε το ενδιαφερον σε κανενα σημειο, μου αφησε μια γλυκαναλατη γευση οσον αφορα τα ειδικα εφε, και δεν με κερδισε οσον αφορα την μελλοντικη συνεχεια της. Πολλα στοιχεια τα δανειστηκε απο αλλες ταινιες σε βαθμο τοσο ωστε να απορεις για ποιον λογο.

Ευτυχως που δεν την ειδα στο σινεμα.

 

Οχι περισσοτερο απο 6/10.

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

The Golden Compass

 

Οχι περισσοτερο απο 6/10.

 

Κι εγώ περίπου τόσα της έβαλα... Είναι κάπως κρίμα πάντως, είχε τα φόντα να γίνει μία πολύ καλή ταινία (και τριλογία)...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

eno ego ap thn alh pou da to allien vs pretador :lol: an kai to prohgoumeno htan m@@@ auto eitan kalutero,dhl BLEPOTAN.

fovera efes,aima,aima,kai pali aima,KAI MILAME gia poly aima.

kai fusika h stoixeiodhs agonia pou armozei se autes tis tainies pios tha epizhsei kai poios tha mas apoxerethsei:)shn ena ekriktiko finale to kanei idaniko gia cinema h dvd h akoma kalutera blue ray.

Ena alo ergo pou mou arese idietaira htan paragoghs 1944 me titlo THE HALFWAY HOUSE.h tainia einai agglikhs paragoghs apo ta ealing studios poy euthnotan kai gia to poly kalo dead of night.kathos kai to

THE UNINVITED.

H tainia anaferetai, pos kapooi anthropoi pou exoun ta dika tous problhmata, ena diasimos suntheths pou exei ligous mhnes zohs,enas antras kai h ginaika tou pou prospathoun na xeperasoun to xamo tou giou tous apo to polemo kai ena zeugari pou einai sta prothura dizugiou me th korh tous,pane na meinoun se mia pansion se mia apomakrh perioxh makria.Ekei tous ipodexetai o periergos idiokhths me th korh tou.Kati paraxeno sumbainei omos se auth th pansion.oi efhmerides einai ena xrono prin kai h nearh ginaika den emfanizetai h skia ths otan perpataei ston hlio.suntoma oi episkeptes ths tha anakalupsoun to skoteino mustiko auths ths paraxenhs pansion.

H tainia miazei me ena episodio apo thn zonh tou likofotos,prospathontas omos na ginei perisotero dramatikh xoris omos na leipei kai to atmsfairiko ths stoixeio kathos kai h mikroanatroph sto telos tou ergou.

H tainia kanei mixh giro apo to paranormal kai tis apoleies pou afise o prooros tote B pagkosmios polemos.kathos kai pos ton antimetopizan oi anthropoi.Ena ergo ligo paromio me th tainia, einai to field of dreams me ton kevin costner.osoi to xete dei kai sas arese tote tha sas aresei kai auto.opos diabasa se ena xeno review gia to ergo.

Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

Toν Μακαβόι τον αγνοουν επιδεικτικα απο περυσι στα Οσκαρ όπου θα επρεπε να εχει προταθει και για το Last King of Scotland. :mad:Για την Κιρα εχω πει επανειλλημενα οτι τη θεωρω τρομερα υπερεκτιμημενη σαν ηθοποιο. Στο Αtonement βελτιωθηκε ομολογουμενως αλλα για οσκαρ σιγουρα δεν ηταν και ευτυχως δεν προταθηκε.

 

Πέστα! Γιατί τον φτύνουν έτσι; Κι εντάξει, ας δεχτούμε ότι πέρσι η ερμηνεία του Whitaker ήταν τόσο σαρωτική, που δεν πρόσεξαν το πόσο καλά έπαιζε ο McAvoy, αλλά φέτος;;;; :mad:

 

Έξαλλη είμαι με την Ακαδημία! :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...