Jump to content

Ταινίες: Προτάσεις - Κριτική


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόλις είδα το Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford.

Δεν μπορώ να γράψω κριτική αυτή τη στιγμή γιατί θα αρχίσω να παραληρώ.:)

Απίστευτο μεγαλείο, κατά τη γνώμη μου.

Και όσο για τις ερμηνείες, ναι μεν άψογοι οι Casey Affleck και Sam Rockwell, αλλά αυτός που δίνει ρέστα είναι ο Brad Pitt.

Δεν το περίμενα καθόλου.

 

Αριστούργημα, από όλες τις απόψεις.

Να έχετε υπόψη σας πάντως ότι είναι πολύ μεγάλο σε διάρκεια και δεν είναι "τυπικό γουέστερν".

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Μόλις γύρισα από το National Treasure. Συμφωνώ με τη βαθμολογία σου VeCo. Απλά να τονίσω πως είναι ΑΡΚΕΤΑ κουραστικό από άποψη διάρκειας. Και φυσικά με ενόχλησε η αμερικανο-φρένεια που είναι διάχυτη σε όλο το έργο. Μόνο και μόνο για αυτό το "εμείς οι Αμερικάνοι, ο περήφανος και εξαιρετικός λαός..." μου την έδωσε.

 

Αν και είμαι ο τελευταίος άνθρωπος που θα υποστηρίξει οποιουδήποτε είδους «αμερικανιά», εντούτοις πρέπει να αναφέρω πως στη συγκεκριμένη ταινία δεν ενοχλεί τόσο, καθώς είναι δεδηλωμένο από την αρχή πως θα μιλάει για το μεγαλείο/εξυπνάδα/κλπ της Αμερικής.

 

Οπότε, δεν μπορείς να τους κατηγορήσει για «αμερικανο-φρένεια», καθώς η ταινία περιστρέφεται γύρω ακριβώς από αυτό το concept. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αυτό το P.S I love you...remake είναι?

 

 

Oχι πρωτη φορα γυριζεται σε ταινια. Ειναι βασισμενο στο ομοτιτλο βιβλιο της Cecilia Ahern που κυκλοφορησε το 2002.

 

Μπορει να τη μπερδεψες λογω τιτλου ομως με την ταινια "P.S." με τη Laura Linney και τον Topher Grace η οποια ειχε μεταφραστει "Υ.Γ. Σ'αγαπω". :)

http://img230.imageshack.us/img230/962/shirtlw.jpg

In this light and on this evening

Link to comment
Share on other sites

Oχι πρωτη φορα γυριζεται σε ταινια. Ειναι βασισμενο στο ομοτιτλο βιβλιο της Cecilia Ahern που κυκλοφορησε το 2002.

 

Μπορει να τη μπερδεψες λογω τιτλου ομως με την ταινια "P.S." με τη Laura Linney και τον Topher Grace η οποια ειχε μεταφραστει "Υ.Γ. Σ'αγαπω". :)

 

Το ίδιο λάθος έκανα κι εγώ, μέχρι που το έψαξα λιγάκι...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Είδα το Charlie Wilson's War (Παιχνίδια Εξουσίας).

Αρκετά καλό, ενώ το πρωταγωνιστικό τρίο (Hoffman, Roberts, Hanks κατά σειρά θετικής εντύπωσης) είναι αυτό που ουσιαστικά δίνει το κάτι παραπάνω στην ταινία.

Ως περιεχόμενο αρκετά ενδιαφέρον και με χιούμορ σε πολλά σημεία. Το σενάριο νομίζω πως έχει μια σαφή θέση & άποψη, την οποία ευτυχώς δεν πέφτει στην παγίδα να "επιβάλει" στον θεατή.

Link to comment
Share on other sites

Oχι πρωτη φορα γυριζεται σε ταινια. Ειναι βασισμενο στο ομοτιτλο βιβλιο της Cecilia Ahern που κυκλοφορησε το 2002.

 

Μπορει να τη μπερδεψες λογω τιτλου ομως με την ταινια "P.S." με τη Laura Linney και τον Topher Grace η οποια ειχε μεταφραστει "Υ.Γ. Σ'αγαπω". :)

Όντως. Το κατάλαβα κι εγώ πριν λίγο.

Ευχαριστώ!

no sig...
Link to comment
Share on other sites

National Treasure 2

 

Το ειδα και δυστυχως το ειδα στο σινεμα.. Λοιπον, στο πρωτο μισο ο κυριος Cage δινει μια εκπληκτικη ερμηνεια. Φοβερες γκριματσες και καλοι διαλλογοι. Η υποθεση κυλα ομαλα και δεν κουραζει.

Στο δευτερο μισο αλλαζουν ολα. Υπαρχουν εντελως ασχετες σκηνες (σε κανει να αναρωτιεσαι αν ο σκηνοθετης καπνιζε τσιγαρο εκεινη την ωρα και δεν ασχοληθηκε με το μονταζ καθολου) και δυστυχως η ερμηνεια του Cage πεφτει κατακορυφα. Κλισε διαλλογοι, παγωμενες ερμηνειες που θυμιζαν κατα πολυ την 1η ταινια. Η δραση κυλα αργα και το τελος ειναι εντελως αντιγραφη του πρωτου και φυσικα αναμενομενο.

 

Γενικα η ιστορια εχει καποια κενα που απλα καλυπτονται για να δικαιολογησουν την δραση και το ρολο υπαρξης της.

 

Αλλη μια ταινια για το σπιτι και οχι για το σινεμα κατα την γνωμη μου.

 

Στα συν, μονο αυτο: Helen Mirren. Απλα απιστευτη και απλα μοναδικη εστω και σε ενα "μινι ρολο" στην ταινια. Καλος και ο μπαμπας Jolie καθως επισης και ο ηθοποιος που παιζει τον "βοηθο" (αυτος που εβγαλε το βιβλιο που κανεις δεν διαβασε τελικα). Η ξανθια πρωην, μαλλον απαρατηρητη.

 

Καπου στο 6-6,5/10 το τοποθετω.

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

Είδα το Charlie Wilson's War (Παιχνίδια Εξουσίας).

Αρκετά καλό, ενώ το πρωταγωνιστικό τρίο (Hoffman, Roberts, Hanks κατά σειρά θετικής εντύπωσης) είναι αυτό που ουσιαστικά δίνει το κάτι παραπάνω στην ταινία.

Ως περιεχόμενο αρκετά ενδιαφέρον και με χιούμορ σε πολλά σημεία. Το σενάριο νομίζω πως έχει μια σαφή θέση & άποψη, την οποία ευτυχώς δεν πέφτει στην παγίδα να "επιβάλει" στον θεατή.

 

Θα συμφωνήσω σε όλα και ιδιαίτερα στο ''επιβάλει''.Είναι από τις λίγες φορές που ταινία έβγαζε τέτοιο συμπέρασμα που δεν σου άφηνε την κλασσική γεύση οι Αμερικανοί είναι θεοί και οι καλύτεροι αλλά αν ήμουν Αμερικανός θα με άφηνε νομίζω να παινεύομαι λίγο ώστε να πάνε να την δουν για αυτό το λόγο και άλλοι μπούφοι συμπατριώτες μου.Με απλά λόγια όλοι ικανοποιημένοι.Τώρα στο τεχνικό κομμάτι είναι απολαυστικός σε κάθε του λέξη ο Hoffman,στο ίδιο μοτίβο οι άλλοι δυο με την Τζούλια να παίρνει ένα πόντο plus για το σώμα που έχει κάνει (είναι αρκετά καλή) και στα υπόλοιπα όπως τα είπε ο captum.Πάντως δεν είναι αυτό που λέμε μεγάλη ταινία,αλλά περισσότερο μια καλή ταινία τηλεόρασης για να περάσεις τον χρόνο σου.6,5/10

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

eida to I AM LEGEND kai esto kai an eixe 2 skhnes kapos kai mia kapos dramatikh skhnh,h tainia empaze kai htan argh tou kerata.kai genika htan mia mixh apo night of the living dead, war of the worlds kai alla :lol:H tainia den proteinetai me tipota gia cinema giati tha sas th dosei sta neura kai tha ginete kai seis zompi:D einai pantos axio aporias ena prama.pos otan o kosmos katastrefetai apo komhth meteorith allien invasion pagetona broxes paliria deutera parousia lol kai otidipote alo skeftontai sto hollywood, pos mono amerikanoi eiparxoun epizontes kai kanenas europeos h allh ethnikothta.Mpas kai einai pio exupnoi apo mas? LOL
Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα είδαι το Stardust (Αστερόσκονη) και μ άρεσε πολύ. Επίσης θεωρώ ότι το Τερατόσπιτο (MonsterHouse) είναι πάρα πολύ ωραία ταινία όσον αφορά τα κινούμενα σχέδια!!

Φυσική σε μικρές καθημερινές δόσεις! fysikhblog.wordpress.com

spread it out!

Link to comment
Share on other sites

Ειδα και γω το Charlie Wilson's War.Αρκετα καλη,μπορω να πω οτι την χαρηκα σαν ταινια και μου αρεσε αυτο που περναει στο τελος..δεν αφηνει την κλασσικη γευση αμερικανιας,αλλα το αντιθετο.Ο Hoffman - Avrakotos συνεχως ανεβαινει στην εκτιμηση μου..

 

Γενικο 7,5/10

 

Αντιθετα ειδα χθες το Death Sentence...δεν θα πω πολλα,δεν μου βγαινουν κιολας..αδιαφορη ως κακη..

ουτε 3/10!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

Charlie Wilson's War:7/10 epeidi den eixe entaseis k anatropes...psagmeno senario (gia ligous ??) me kales ermineies (o hoffman se kathilwnei)

The Nines:8/10...prwtotipo senario pou se exei sinexeia stin tsita wste na anarwtiese ti diadramatizetai.

Atonement:6.5/10..simpathitikes ermineies me pio ksexwristi autin tou prwtagwnisti alla den eixe to dinato love story gia na se kratisei...kalo alla adiaforo.

National Treasure 2:6/10...den ksanablepw tainia tis Disney sto cinema...eidika to pws elinan tous grifous htan asteio.Den eine amerikania aplws oi tainies tis Disney eine austirws akatalliles gia hlhkies anw twn 18.

I am a Legent:7.5/10...krima pou exei toso apotomo teleiwma...krima giati to prwto miso tis tainias eine ekpliktiko.

The Brave one:5/10...ksanazestameno fagito.

The Bucket list:6.5/10..pernaei thetika minimata alla sto xalaro para to simantiko thema pou diapragmateuete.Simpathitikes ermineies alla mexri ekei...

The Kingdom:7/10 mono gia tin skinothesia.Kata ta loipa eine xaraktiristiko paradeigma tainias oti to Hollywood exei sterepsei apo idees.

The mist:7/10...atmosfairiki tainia pou prospathei na tromaksei ton theati psixologika xwris na ta katafernei apolita.Katwtero tou Silent Hill alla tha tin xaraktiriza ws ''timia tainia'' :p

Persepolis:8,5/10..diabaste sto imdb peri tinos prokeitai :p

3:10 To Yuma:7,5/10....kourastiko se merika shmeia...tha mporouse na itan kalitero.Super ermineies kai skinothesia.

No country for old men:9/10 giati etsi m'aresei!...oi dialogoi me ton ''kako'' tis tainias Javier Bardem eine sketi apolausi.Τo Oscar b andrikou rolou tou anikei dikaiwmatika.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μόλις είδα το Hunting Party με τον Ρίτσαρντ Γκιρ και παρόλο που εδώ και χρόνια είμαι προκατειλημένος εναντίον του είναι η δεύτερη ταινία του που βλέπω μέσα σε λίγες ημέρες(μετά το Flock) που μου άφησε αρκετά καλές εντυπώσεις.

Με το I am Legend απογοητεύτηκα, όπως και με τα Death Sentence και The brave one. Αναμένω το The nines γιατί κάτι μου έκανε το trailer...

Habeo quem fugiam, quem sequar non habeo..

 

Cicero

Link to comment
Share on other sites

P.S. I LOVE YOU

 

Ξενερωσα ελεεινα γιατι ειχα διαβασει το βιβλιο και δυστυχως του ειχαν αλλαξει τα φωτα. Αλλα και να μην ειχα διαβασει το βιβλιο

 

-Αθλια η ιρλανδεζικη προφορα του Butler, αθλια. Καθε φορα που ανοιγε το στομα του παρακαλαγα να το κλεισει.

-Αυτη η Σουανκ στους ρολους που στερουνται τεστοστερονης υστερει τα μαλα και κλαιει και σα θειτσα. Να το κοιταξει αυτο γιατι κατι δεν παει καλα. :p

-Μηδενικη χημεια και ελαχιστες ωραιες/συγκινητικες σκηνες.

-Η Κudrow καλη αλλα εβγαζε ματι οτι την ειχαν βαλει μεσα μονο για Comic Relief.

 

Μονο για dvd

3/10 (το οποιο δικαιολογειται α)απο την εμφανιση του Gerard με φανελακι και την μετεπειτα σκηνη του στριπτιζ :lol: β)απο τις τραγουδιστικες ικανοτητες του Gerard οι οποιες ειναι παραπανω απο καλες γ)απο το ωραιο σαουντρακ και τα τοπια της Ιρλανδιας ) :p

http://img230.imageshack.us/img230/962/shirtlw.jpg

In this light and on this evening

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για να λέμε και του στραβού το δίκαιο, αδυνατώ να φανταστώ έστω και υποψία χημείας σε ένα ζευγάρι Butler - Swank. Με καμία δύναμη όμως... :p

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα το No Country for Old Men. Δεν τρελλάθηκα όπως οι περισσότεροι στο imdb, γύρω στο 7-7,5 θα έλεγα, αλλά ο Javier Bardem είναι απίστευτη φάτσα "κακού" και χωρις αυτόν η ταινία δε θα έλεγε πολλά...

Habeo quem fugiam, quem sequar non habeo..

 

Cicero

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα το No Country for Old Men. Δεν τρελλάθηκα όπως οι περισσότεροι στο imdb, γύρω στο 7-7,5 θα έλεγα, αλλά ο Javier Bardem είναι απίστευτη φάτσα "κακού" και χωρις αυτόν η ταινία δε θα έλεγε πολλά...

 

Πέστα χρυσοστομε!

Πολύ μουφα ταινία!

Ειδικά το τελος!

...
Link to comment
Share on other sites

Ειδα το National Treasure 2.Πολυ απλο και "ψευτικο" μου φανηκε.Το 1ο ηταν πιο πιστευτο,αυτο μου φανηκε πιο παιδικο.Και τον Κεητζ δεν τον ειδα σε μεγαλα κεφια...

Βεβαια η ωρα περναει ευχαριστα,αλλα για dvd..

Εχω την εντυπωση πως θα βγει και 3ο;

 

Γενικα:6/10

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση πως θα βγει και 3ο;

 

Είναι πολύ πιθανό. Ο Κέητζ είπε πως επαναλαμβάνει το ρόλο του ευχαριστώς...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ πιθανό. Ο Κέητζ είπε πως επαναλαμβάνει το ρόλο του ευχαριστώς...

 

LOL. Φυσικά. Η Disney πληρώνει καλά ;)

 

Είδα το The Brave One με την Jodie Foster και αν και δεν μπορώ να πω πως με ενθουσίασε, ήταν αρκετά καλό και είχε πολύ ωραίες ιδέες οι οποίες αν είχαν αξιοποιηθεί λίγο καλύτερα θα μπορούσαμε να μιλάμε για μια από τις καλύτερες ταινίες του 2007.

 

Της Foster, ως γνωστόν, της πηγαίνει το μπερδεμένο/φοβισμένο αλλά και αποφασιστικό/δυναμικό στυλ (βλ. Silence of the Lambs, Panic Room) και στη συγκεκριμένη ταινία είναι απόλυτα πειστική ως γυναίκα που έχασε τον άντρα της και καταφεύγει στη βία για να πάρει εκδίκηση.

 

6,5/10

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ πιθανό. Ο Κέητζ είπε πως επαναλαμβάνει το ρόλο του ευχαριστώς...

 

Εκει με την σελ.47,αφηνει ενα κενο για το μελλον..υποννοουμενο για την 3η συνεχεια;;μαλλον..!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

Εκει με την σελ.47,αφηνει ενα κενο για το μελλον..υποννοουμενο για την 3η συνεχεια;;μαλλον..!

 

Ναι, είναι το πιο πιθανό σενάριο, να ασχοληθεί με την περιβόητη σελίδα 47 η επόμενη ταινία...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

αν και με μία μικρή καθυστέρηση πήγα και είδα χθές το CHARLIE WILSON' S WAR και μου άρεσε πολύ. αν και οι απόψεις της παρέας διίστανται .πάντως είχε κατά τη γνώμη μου πέρα από το ύφος της ταινίας και αρκετά καλό χιούμορ.

 

νομίζω πως πέμπτη βγαίνει το rambo 4 άντε να δούμε τη θα δούμε, παίζει και η φιλενάδα του dexter :lol:

[sigpic][/sigpic]

I Am, by any practical defintion of the words, foolproof and incapable of error. - HAL9000

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...